Jen ie Butoeisier. (lil MM, Matinee Iiicale irififl Spectacle Varié, FeBstslijkeBijsenkonist 45-jarip Mraeeniiii j Matinee Musicale, „Volksbond" Advertentien. „des Werkinans Vriend". Schouwburg, Haarlem. Manisch Tooneelaezelsciiap. F. mmi Sociëteit „DE &R00X". Haarlem en Omstreken. Te Huur aangeboden, HAARLEM TE HUUR. Raad van State te bepalen, en ik wensch u op uw arbeid den zegen van boven toe, zonder welken 's mensehen doen nimmer kan gedijen." Toen de Keizer geëindigd had, werd de bijeenkomst dadelijk gesloten. De Kei zer liet zich de aanwezigen, voor zooveel dezen hem nog onbekend waren, voor stellen en knoopte met enkelen een ge sprek aan. Aan alle aanwezigen werd verzocht de stukkendie in hunne handen worden gesteld, te behandelen als //geheime zaken." De bovengenoemde mede-rapporteur Jeüke, is directeur-generaal van de fa brieken van Krupp. Het overlijden van den sultan van Zanzibar, Said Khalifa, wordt in da ko loniale kringen te Berlijn beschouwd als eene zaak van tamelijk ernstige betee- kenis, omdat zijn opvolger, Said Ali, bekend staat als een groot vriend van Engeland, en als ten nauwste bevriend met de voornaamste arabische geslachten ter oost-afrikaansche kust. In het vorige jaar wilde de overleden sultan zijnen broeder, den tegenwoordigen sultan, ge vangen nemen wegens zijne intriges, maar Said Ali vluchtte toen onder en- gelsche bescherming. Men ziet nu met zekere spanning tegemoet of' Saïd-Aii bij zijne vroegere houding tegen Duitsch- land zal volharden. Telegrammen. MADRID, 15 Febr. {Reuter.) In den Senaat werd de minister van Oorlog geïnterpelleerd over de versterkingen der Engelschen bij Gibraltar. De minister antwoordde dat de regeering deze aange legenheid in het oog houdt.| mwmummmm. Het stoomschip Prins Prederikvan Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Febr. van Genua. Het stoomschip Soerabajakapt. Klein, van Rotterdam naar Java, vertrok 13 Febr. van Suez. Het stoomschip Prins Prederik, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 12 Febr. te Genua. mmU E1ERICHTEN uit db VERSCHILLENDE DAGBLADEN. GEBOORTEN: 13 Febr, M. A. MeijknechtSchmier, d. Den Haag. - G. M. StönnerVan Bommel, z. Amsterdam. OVERLEDEN 12 Febr. J. C. F. Jansen, 71 j. Am sterdam. - Wed. S. M. KerlenBrussen, 71 j. Den Haag. - 13. Mr. H. J. baron Ysrrassing van Zaltbommel door de Geldersohen in 1311, door F. ALLAN. III. z/Geeft u over, hondenkotof, bij God 'k spaar niemandhier, hellekindhier die lont, waarraeê ge z/Houd op Jan!» riep Deenik, nhoud opSpaar de restTsa, mannenvooruitde poort is ons". Bijna op 't zelfde oogenblik, waarin Deenik Jan voort 't laatst had toege roepen: //houd op!" kwam de heer Van Haeeten, gevolgd door een groot aantal burgers, met cenige zijner manschappen bij de Bosscherpoort aan. ,,'k Had een paar schoten hooren vallen," zeide hij tot Deenik, „en ver moedde eenig onraad, doch ik kou toen de Waterpoort nog niet verlaten, omdat ik nog niet wist, hoe 't aan de Oenselsche en Gamersche poorten gesteld was, doch hier zijn we: hebt u hulp noodig?" ,,'kDank u, heer VanHaeften! voor uwe belangstelling en goeden wil," ant woordde Deenik, ffaan hulp hebben we vooreerst geen behoeftege ziet, de poort is reeds ons, dank zij den doortastenden moed van IJzeren Jan. Was deze er niet geweest, 'k geloof zeker, dat er dan niet veel meer over zou zijn, noch van de poort, noch van ons; 'tis een kerel... 't is lang geen kat om zonder handschoe nen aan te vatten, dat verzeker ik u, 't is een leeuw't is eeu duivel Deenik verhaalde nu aan Van Haef ten water bij het nemen der Bosscherpoort was voorgevallen, waarop de laatste zich tot zijn volk en tot de steeds aangroeiende schare keerde, met de woorden: //Man nen de stad is onsde Bourgondischen zijn er uitde rest zal wel volgen. Gaat naar uwe woningen en vertelt uwen huisgenooten wat er heden is gebeurd en helpt mijn volk aan eenige versterking: 'theeft het meer cfen dubbel verdiend!" wGelderGelderHoezee voor Gelder Weg met de Bourgondischen! klonk het langs de straten en ieder haastte zich om zoo goed mogelijk aan het verzoek van den heer Van Haeften te voldoen. Dit gaf eenige afleiding en rust, waarvan Van Haeften en Deenik gebruik maak v. d. Helmvan Duijvendijke, Florence. - 14. W. A. Duijm, 76 j. Den Haag. - M. C. Overmars, jd., 59 j. Amsterdam. - 18 Jhr. J. P. A. L. Ram, 63 j. Utrecht. BURGERLIJKE STAM). GEBOORTEN: 13 Febr. M. L. C. Wins-van Besten z. - 14. M. van Aken-de Rover d. - A. J. Frans-Robin d. - H. L. Kok-Steffens z. - C. Bloem-Danten z. - M. C. C. S. Negrijn-de Graat d. - C. M. Wesselius- de Raad z. - A. van Eijkern-Biesheuvel z. - G. W. Prins Visser-Blokland z. (levenloos). Zie vervolij Advertentiën in het Tweede Blad. ®=..=E=«=SBs"^3.a=«'=8S="=ï8 2S van es P. DE GRAAF en E. S. M. SCHOLTEN. t Hunne dankbare Kinderenm Behuwd- en Kleinkinderen, u Haarlem, 19 Febr. 1890. êWÊÊ?*** -^e onderg-eteekende maakt zijne geachte stadgenooten bekenddat hij zijne Vleeseh.- houwerij, Gierstraat 49, heeft overgedaan aan den Heer J. C. ERDMANSDöRFFER Jr. Zijn op volger in de gunst van het geachte publiek aanbevelend, Hoogachtend, UEd dw. dienaar L. F. J. VAN LUYKEN. -;-.£gpfa* Mij refereerende aan bo- venstaande, neem ik de vrij heid UEd. in kennis te stellen, dat ik de Runderslachterij van den Heer L. F. J. VAN LUYKEN, Gierstraat No. 49, heb overgeno men en daar bijgevoegd eene V arkensslacliterij Hopende door eene nette en so- liede bediening mij het vertrouwen zijner begunstigers waardig te ma ken, beveel ik mij in uwe gewaar deerde gunst aan. Hoogachtend, UEd. dw. dienaar J. C. ERDMANSDöRFFER Jr., Gierstraat No. 49. ten om onderzoek te doen zoowel naar den toestand der gevallen wachters als naar dien van den gekwetsten makker. Na zorg gedragen te hebben voor behoor lijke heelkundige hulp, begaven beide mannen zich naar het stadhuis, ten einde met de Overheid te bespreken, wat ver der diende gedaan te worden tot behoud en beveiliging der stad. IJzeren Jan had zich na afloop van de //affaire" aan de Bosscherpoort naar z/de Kroon" begeven om zyn Gijske. die toen ook al //in de kousen" was, een oogenblik te ontmoeten. Ze hadden el kander immers zooveel te vertellen en te vragen; ze hadden elkander in zoo lange niet gezien, en haast zou Jan ver geten hebben, dat er elders nog wat te doen was overgebleven, toen hij den klokslag hoorde, die hem op de Markt riep. //Vaarwel, Gijsketot van avond riep hij zijn liefste toe, begaf zich haastig naar buiten en kwam juist op de Markt toen de Magistraat, naar voorafgaand overleg met den heer Van Haeften en hopman Deenik, de burgerij aanmaande, zich bij het volk van dezen aan te sluiten en eene poging te wagen tot vermeestering van het slot: het kasteel van Maarten van Rossum, in de Nonnenstraat. /Gelders eer moet gered worden," dus sprak de burgemeester, //gaat en gehoor zaamt den heer Van Haeften als uw tijdelijk opperhoofd, en steunt hem, zooveel ge kunt; hij is uw redder!" z/'t Is voor Gelder!" klonk het uit aller mond, in antwoord op 's burge meesters woorden, en ongeduldig doch wilvaardig sloot men zich bij Van Haep- tens mannen aan. z/Naar 'tHoogo Huis! Naar 't Hooge Huis!" en weldra was de Nonnenstraat als opgepropt door hen, die er naar haakten hart en hand aan Rossems «Steen" op te halen. Na met Deenik en eenige der voor naamste ingezetenen de gelegenheid van het kasteel opgenomen te hebben, sprak Van Haeften de menigte aldus toe: //Een deel van u ga met IJzeren Jan naar den Slottuin, die gemeenschap heeft met de Stads-Singelgrachtbreekt en vernietigt al, wat u hinderen mocht en sloopt dan, zoo spoedig mogelijk, de slotbrug, die aan de achterzijde van '6slot toegang verleent tot de stad; de V j- van WESTERKAPPEL en P. DROSTE, Makelaars, pre senteeren als lasthebbenden van hunne principalen, op Zaterdag den 22 Februari 1890, des na middag-s na 5 uur, in het Verkoop lokaal «de Gouden Leeuw*in de Zijlstraat te Haarlem, in publieke veiling te verkoopen, ten overstaan van den Notaris G. C. MERENS Een Huis en Erve, staande en gelegen te Haarlem, in de Korte Jansstraat, met recht van uitgang in een gemeenschappelijke poort uitkomende aan de Bakenesser- gracht, geteekend No. 6 en bij het Kadaster bekend in sectie D, onder No. 3804, ter grootte van 85 cen tiaren. Dit perceel zal van 17 tot en met 22 Februari, dagelijks van 's namid dags 1 tot 3 uur te zien zijn. Breeder bij biljetten omschreven en nadere informatiën hij boven gemelde Makelaars. De bewijzen van eigendom en de veil conditiën zullen drie dagen vóór en op den verkoopdag ter visie lig gen, ten kantore van den Notaris voornoemd, aan de Nieuwegracht No. 84. V A. H. POORTMAN, Ma kelaar, zal op Zaterdag 22 Fe bruari 1890, in het Verkooplokaal «de Gouden Leeuw* te Haarlem, in publieke veiling brengen ten overstaan van den Notaris C. A. JOEKES: No. 1. Een Huis, wordende in drie gedeelten bewoond, Erve en Bleekveld, aan de w/z. van de ange Marg-arethastraat te Haarlem, No. 18zwart en rood en No. 20a Sectie C, No. 2068, groot 1 are 8 centiaren. No. 2. Een Winkelhuis en Erve, aan de z z. van de Lange Hofstraat op den boek van de Korte Hofstraat te Haarlem, No. 12, Sectie D, No. 6057, groot 66 cent. No. 3. Een perceel Bouwterrein, gelegen aan de n/z. van den Zijl- weg te Haarlem, Sectie A, No. 795, groot 2 are 45 cent. No 4. Een perceel Bouwterrein, gelegen naast bet voorg-aande, Sectie A, No. 796, groot 2 are 45 cent. Breeder bij biljetten omschreven. P. DROSTE, Makelaar, pre senteert, als lasthebbende van zijne principalen, op Zaterdag den 22en Februari 1890, des namiddags na 5 uur, in bet Verkooplokaal a De Gouden Leeuw*, in de Zijlstraat te uitgetrokken bezetting moet den terug keer in de veste onmogelijk worden ge maakt; breekt de planken weg, die bet brugdek vormen, of steekt er den brand inhaalt de brug op of, beter nog, ver nielt ook deze, opdat de bezetting, die heden morgen op roof is uitgetrokken, hier geen herberg meer vinde; de rest nemen we voor onze rekening." Fas had Van Haeften zijn laatste woord gesproken, of de menigte stormde heen naar de aangewezen plaats, voorzag zich van hetgeen men noodig mocht hebben tot de voorgenomen slooppartij, en sloeg de handen zóo nadrukkelijk aan 't werk, dat men zich binnen den tijd van nog geen twee uren zoowel van de slotbrug als van den slottuin (den Hof) verzekerd had. Terwijl men aan de achterzijde van het slot dus bezig was, begaf Van Haef ten, vergezeld van eenige kloeke man nen, zich naar de Slotpoort, die aan de zijde van de Nonnenstraat uitkwam. z/Open de deur en geef u over," eischte Van Haeften van den ontstel den slotbewaarder, die den aanval aan de achterzijde van het slot bij den Stads wal had gezien en, buiten staat eenigen tegenstand te bieden, ten antwoord gaf: //Op voorwaarde van lijfsbehoud en van vrijen aftoeht voor allen, die zich hier bevinden, zal ik aan uwen eiscli vol doen doch eerst uw antwoord." //Behoud van vrijheid, leven en goed zij u bezworen bij 't heilig recht van Gelder," antwoordde Van Haeften. z/Open De sleutel knarste in het poortslofc en ook Rossems Hooge Huis was in Gelders macht! z/We hebben hier ongenoodigde kost gangers te over, om er u met uwe bent nog bij te hou Jen," zeide Van Haeften tot den bevenden slotvoogd, toen hij 't kasteel binnentrad, //spoed u, neem, wat u toebehoort, met u, en verlaat binnen het eerstkomend uur de stad; men zal u vrij en ongehinderd laten uittrekken." Grootmoedigheid dus in stede van wraak Eere voor den heer Van Haeften, die toonde te gevoelen wat het //noblesse eblige" te boteekeuen heeft! En eer het nog middag was geworden, waren zoo wel slotvoogd als poortwachters met pak en zak tex stadspoort uitgelaten met de Haarlem, in publieke veiling te ver koopen, ten overstaan van den No taris G. C. MERENS: Een Huis en Erve, staande en gelegen te Haarlem, aan de Ge dempte Oude Gracht bij de Raaks, geteekend No. 20, kad. sectie C, No 2736, groot 59 centiaren. Bit perceel is op MaandagDinsdag en Woensdag van 's namiddags 2 tot 3 uur te zien. Breeder bij biljetten omschreven en nadere informatiën bij bovenge- melden Makelaar. De bewijzen van eigendom en de veilconditiën zullen drie dagen vóór en op den verkoopdag ter visie lig gen ten Kantore van den Notaris voornoemd aan de Nieuwe Gracht No. 84. VEREENIGING ALGEMEENE VERGADERING voor de Leden der Winkelvereeni- ging en Spaarkasop Woensdag 19 Februari e. k., des avonds ten half negen in het lokaal Weten en Werken Verslag 4e kwartaal 1889. Penningmeester. Namens het Bestuur, W. BRAKEL, Secretaris. Directie A. van Lier. Woensdag 19 Februari 1890, Beroem d drama in 7 tafereelen. Prijzen der plaatsenBalcon ƒ1,50; le Loge 1,25; Parterre ƒ1,—; 2e Loge ƒ0,75; Gaanderij 0,30. Aanvang 7'/s uur. Haarlem op Maandag 17 Febr. 1890, des Middags ten 12 uur. Entree f 0.25. boodschap er bij/-Vertelt uu aan je bourgondisehe vrienden, dat de Gelder- schen hun te gauw af zijn geweest." Aan den avond van denzelfden dag, waarop Bommel aan Gelders zijde werd teruggebracht, heersehten in dit stedeke algemeene geestdrift en blijdschap. Iu elk huisgezin, dat de verlossing zijner vaderstad, om welke reden dan ook, 't liefst in eigen kring vierde, zoo wel als in de verschillende taveernen, die, evenals bijna alle partikulieren, Gelders dundoek vroolijk lieten wappe ren (enkele armen, die geen vlag rijk waren, uitgezonderd) zaten gulle vroolijkheid en ongeveinsde hartelijk heid voor. Men was zoo innig dankbaar en blij Eu bovenal in de Kroon," bij Van Doorn, ging het opgewekt en vroolijk toe. //De Kroon" was trouwens ook de voornaamste en ruimste //plaisante hof" van 't stedeke. Daar toch hadden de notabelen der stad zich met hunne vrouwen en dochters vereenigd, om de hoofdlieden hunner bevrijders uit de bourgondisehe //tijrannije" de warmste hulde te brengen. Ook vele minder aanzienlijke burgers hadden daar plaats genomen en zongen er hunne schoonste liederen, en 't kostte soms inderdaad vrij wat moeite om in die woelige en van blijdschap schier dronken menigte althans zóóveel orde en stilte te brengen, dat de regeerende burgemeester gelegenheid vond, uit naam van Bommels burgerij, rustig en kalm een woord van erkentelijkheid en dank te richten tot hen, die voor Bommels bevrijding uit de macht der //Bourgon dischen" goed en leven hadden veil gehad. //Vooral aan u, waarde heer Van Haeften!" dus sprak de burgervader, z/vooral as» u zij het offer van onzen dank gebrachtaan u bovenal den dank van Bommels trouwe burgersAan u, en ook aan uwen waardigen hopman, aan den wakkeren Deenik, onzen ïnni- gen dank! Ook u, heer Deenik! biedt Bommels burgerschaar haren hartgron- digen, haren innigen dank. Moge Bom mels toekomst u beiden de schoonste voldoening zijn voor uw kloeken moed, voor uwe ons betoonde opofferende be langstelling en liefde" Ter gelegenheid van den Vastenavond, Maandag 17 Februari 1890: GrHOO ÏE met gelegenheid tot DANSEN, van 12 tot 4 uur. Entrée 25 Cents per persoon. DES AVONDS: bestaande uitVaudeville, Operettes, Duettisten, Muzikale Clowns en verdere Artisten van den eersten Rang, onder Directie van den Heer M. SWAABE, Zie verder groote en kleine biljetten. Entrée 49 Cents. Aanvang 7'/s nar. AFDEELING: op YRIJDAG 21 Febr. I860, 's avonds 7! uur in de groote Muziekzaal der Sociëteit „VEREENIGING". Bewijzen van toegang en tekst boekjes h 20 Ct. (van Woensdag den 19en Febr. af) verkrijgbaar bij de Firma P. VAN CITTERT ZONEN en B. LANGEVELD, Si- garenhandel. Groote Houtstraat 143. De Leden ontvangen voor bun persoon één bewijs van toegang en tekstboekje. tegen Mei, op mooien stand, te Haarlem, een ruim Winkelhuis, met grooten Kelder, Pakhuis, twee Zolders en mooie woning. Huurprijs f 600 'sjaars. Te bevragen: Spaarne, 104. Tegen 1 Mei a s. een modem Heerenhuis, niet 6 K. en Tuin, f 550,—b li. Station gelegen. Mede een dito Burgerh. met 5 K. en Tuintje, ƒ300, Te bevr. bd. Ar chitect I). STORM, Haarlem. Een donderend cn menigwerf her haald: //Leve Van Haeften! leve Dee nik was het dankend antwoord der aanwezigen, die zoo gaarne van hunne instemming met 's burgemeesters woorden deden blijken. Van Haeften wenkte. Men gevoelde hetdie wenk had beteekenis en dwong eerbied af, men zweeg dus en luisterde. z/Erentfeste vroedschap, raden en trouwhartige burgerije van Bommel!" dus ving de heer Van Haeften aan. z/Ik begin met u to danken voor de welwillende woorden door den voorzït- tenden burgemeester tot mijn vriend Deenik en my gesprokenhartelijk dank daarvoor maar toch, 't hart dringt me tot spreken, maar toch, ge bewijst ons beideu te veel eer ten koste van een ander, en dht, niet waar, dat mag immers niet zijn, dat zou immers onrecht wezen? Ik stem het u gaarne toe, en we komen er open en hond voor uit, Deenik en ik, we hebben gedaan, wat we kouden, en we deden het met ingenomenheid en in de va9te over tuiging, dat we op uwe hulp en uwen steun konden rekenendat alles is waar, maar toch moet ik u plechtig verklaren, en dit verklaar ik ook uit naam van mijn braven hopman Deenik, toch moet ik pleehtig verklaren, dat we het welslagen onzer onderneming bovenal danken aan den kloeken, manhaften gelderschen schipper, (dien ge, mogelijk, zelfs beter kent dan ik) aan den wak keren en trouwhartigen vaderlander, dien ik heb leeren kennen en waardeeren als een der oprechtste en heldhaftigste zonen van ons geliefd Gelder; aan den koenen jonkman, zonder wiens heldhaftig bestaan Bommel ons zeker niet zoo ge makkelijk eD niet zoo spoedig in handen zou zijn gevallen. Eere, wien eere toe komt De dank, aan Deenik en mij gebracht, gelde dus en vooral niet in mindere mate evenzeer den jongen gelderschen held, dien mes mij heeft leeren kennen als IJzeren Jan. Dat men dus ook op zijn welzijn drinke {Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2