DE BRAND in den Stadsschouwburg referend. aan het dep. van Binnenl. Zaken; G. W. van Kempen, referend. aan het dep. van Binnenl. Zaken; M. J. Soutendam, majoer-commandant van de dd. schutterij te Goes; I. W. Guerin, chef eener afd. van de pro v. grit fie in Gelderland; mr. G. N. de Stoppelaar, te Middelburg; mr. F. Hooft Graafland, 8ecret.-penningm. van het college van gecommitt. tot de dir. der wegen en vaarten tusschen de zes noordhollandsche steden; C. A. Steger, directeur van de stenografische inrichting van de beide Kamers der Staten-Generaal bevorderd tot commandeur de gepena. vice-admiraal F. A. A. Gregory, en benoemd tot ridder de kapt. ter zee J. Loots; de kapt.-luit. ter zee H. A. de Smit van den Broeke en de luit. ter zee lste kl. A. G. Ellis; tot commandeur is benoemd jhr. mr. J. W. M. Schorer, Comm. des Konings in Noord-Holland, voorzitter der hoofd commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen tot ridder zijn benoemd H. J. Moll, referendaris bij het dep. van financiën en J. F. van Dunne, direct, der registr. en dom. te Middelburg; tot ridder is benoemd jhr. P. J. Ve- gelin van Claerbergen, refer, bij het Kabinet des Konings; tot ridder zijn benoemd de luit.-kol. G. J. Hofstede Crull, commandant van het koloniaal werfdepot, en de kapt. W. Badon Ghyben, van den staf der genie, secr. van het Permanent Technisch Comité voor artillerie- en geniezaken; tot broeder de adj.-onderofêcier J. Dek kers, van het instructie-bataljon; tot ridder zijn benoemd J. Breebaart Kz., voorzitter van de vereeniging //Het Nederl. Paardenstamboek"W. van Hasselt, direct, der filiaalinrichting te Amsterdam van het K. N. Meteorolo gisch InstituutJ. A. Laan, lid van de firma Bloemendaal en Laan, rijstpellers; W. F. Leemans, hoofd-ingen. van 's Rijks Waterstaat; mr. J. C. de Marez Oyens, administrateur bij het dep. van Waterstaat, Handel en Nijverheid; mr. W. C. baron van Pallandt van Waar denburg en Neerijnen, dijkgraaf van de TielerwaardW. Ruys, Wz., directeur der Stoomvaart-Maatschappy //De Rot- terdamsche Lloyd"; A. Volker Lz. aannemer. tot broeder is benoemd W. Klijn, ge zagvoerder op de stoomboot tusschen Harlingen en Terschelling; tot ridder zijn benoemd W. P. Groe- neveldt, lid in den Raad van Ned.-Ind.; M. J. van Bosse, direct, der burg. Op. Werken in Ned.-Indië; O. M. de Mun- nik, goeverneur van Sumatra's West kust; J. Mullemeister, resident van Djokjocarta; J. A. Velders, resident van Bantam; G. W. ten Brum meier, hoofd inspecteur, chef van den post- en tele graafdienst in Ned.-Indië; F. J. Cor- nelissen, inspect, van den burgelijken geneeskundigen dienst in Ned.-Indië; mr. A. E. Elias en jhr. J. D. Six, re ferendarissen bij het dep. van Koloniën. Uit Hamburg wordtgem el d, dat de heer G. Jurrjens den len prijs prijs op de ijsbaan behaald heeft op den afstand van een mijl. In de Woensdagavond ge houden vergadering der amsterdarasche Sportclub is de luitenant jhr. J. C. Mock tot bestuurslid benoemd. Een vreemdeling, uit Sak- sen, heeft aan de politie te Amsterdam kennis gegeven, dat hij, Dinsdagavond te 7 uur van het Rij napoor komende, zijnen handkoffer liet dragen door iemand, die door hem niet is teruggezien. In den koffer bevond zich o. a. eene som van pl. 12. 800. De marker botter M. ^.94 is Dinsdagavond in het Krabbersgat over varen door de veerboot Groningen. De botter zonk onmiddellijk. Met veel moeite werden de opvaren den gered, dank zij den krachtigen po gingen van de bemanning der Groningen. Te Utrecht liepen Maan dagochtend geruchten, dat een student aldaar inbraak en zelfs moord zou ge daan hebben, doch weldra bleek het ge val van veel minder schuldigen aard. De studioo8 die 's avonds meer hulde had gebracht aan Gambrinus dan aan Minerva, was, niet ver van de //soos," een raam van het luthersch weeshuis in geklommen en had zich in een zaal on der de tafel ter ruste gelegd, waar 's morgens de huisvader hem vond. Deze bracht hem zijn verkeerde daad ernstig onder 't oog, waarop het jonge menseh, nog wat draaierig en soezerig, wilde antwoorden, doch daarbij weldra een spiegel stuk sloeg. Hierop werd hij aan de politie overgeleverd en zal hij nu weldra wegens dronkenschap en bescha diging van eigendom moeten terechtstaan. Feitelijk i3 er dus //inbraak" en //dood slag" geweest, doch niet in den ernsti gen zin, waarvan de volksmond hem reeds beschuldigd had. Vermoedelijk door vuur van een voorbij rijdenden spoortrein, ontstond er Zaterdagnamiddag brand in een den nenbosch onder de gemeente Doornspijk, toebehoorende aan baron Van Eek te Utrecht, waardoor ongeveer 1000 M2. zijn vernield. Door de beide poLifci e-r e- cherchear3 te Utrecht zijn Woensdag aangehouden drie behangersknechts van de firma S., aan de Oudegracht, als ver dacht van diefstal in dienstbaarheid. Eene groote hoeveelheid slaapkamerartikelen en karpetten zijn bij een paar uitdragers in beslag genomen. In het kantoor van den heer W. Frowein in de Vyfzienenstraat te Arnhem is Dinsdagnacht ingebroken. Drie lessenaars werden geopend, maar geen geld daarin vindende, heeft men getracht de brandkast te forceeren. Dit is niet gelukt. Uit de lessenaars is wel het een en ander medegenomen, maar niet van beteekenis. De politie zal on getwijfeld het spoor van een pas ont slagen tuchthuisboef volgen, om tot de ontdekking van den dader te geraken. Een niet alledaagsche ver- tooning kreeg men Zaterdag op den Haagdijk te Breda te zien. Een alleen wonend vrouwtje, dat reeds 14 maanden huur schuldig was, zou op last van den huisbaas door den deur waarder op straat worden gezet. De sterke arm was erbij noodig, om in de woning te kunnen komen, daar het vrouwtje de deur gesloten had en zich en wel te bed bevond. De politie was verplicht haar te dwingen zich te kleeden, waarna zij en haar boedeltje op een kar werden geladen, om naar haar broer te Bavel te worden getranspor teerd. Men beweert algemeen, dat het moe dertje niet wel bij het hoofd is en men zou dit moeten aannemen, als ten minste waar is, wat men vertelde, dat zij nog een zeer aanzienlijke som bij een ban kier te Breda in petto heeft. Men meldt uit Helmond: Op vastenavond, Dinsdag, is alhier een bekend bedelaar bijgenaamd Cornelis Kuffers, waarschijnlijk ten gevolge van dronkenschap, in het water geraakt en verdronken. Natuurlijk, zouden wij haast kunnen zeggen, werd hij in het bezit gevonden van eene vrij aanzienlijke som gelds. Met hem is eene eigenaardige straatillustratie heengegaan, en wel de laatste van dit vroeger hier zoo ruim vertegenwoordigt ras. Als curiositeit deelt men uit Maastricht het volgende mede Den loteling S-.. viel bij de loting voor de nationale militie het lot No 11 ten deel. Hij bewoont het huis hl© 11 Horaria. In dat blad werd in Nov. 1889 door den hondenkoopman G. v. d. Leij te Arnhem een advertentie geplaatst, waarin voor 40 een Engelsch dames hondje te koop werd aangeboden. De heer Vau Harpen Kuijper te Arnhem, schreef over dat hondje aan de redactie van JEloralia en toen hij later nog een telegram zond, om de voorkebr te mogen hebben, hield de beklaagde den brief en het telegram achterwege en schreef zelf aan v. d. Leij een briefje, waarin hij 25 voor het hondje bood. De koop werd gesloten. Beklaagde deed zich toen zelf bij den heer Van Harpen Kuijper als de steller der advertentie voor en verkocht aan deze het hondje voor 40. Het O. M., waargenomen door rar. W. C. A. Scholten, eischte 3 maanden gevangenisstraf. TE AMSTERDAM. Hedenmiddag te 2 ure hebben wij ous persoonlijk van den toestand van hej gebouw overtuigd. Op dat uur brandde de kroonlijst nog aan bijna alle kanten en voortdurend werden daarop en in de ruïne zelf, door de brandweer nog groote massaas water gericht. De Vechtwater leiding bewees daarbij ook thaüs weder hare goede diensten. Alleen de muren van het groote ge- gebouw bijn overeind gebleven. Binnen ziet men niets dan een verwarde hoop steen en verkoold hout, een chaos van vernieling, overblijfsel van al de too ver achtige décors die vroeger het oog ver rukten, van de zitplaatsen waarop zoo menigeen avonden van kunstgenot heeft doorgebracht. Hoewel wij met de meeste welwillend heid op het terrein werden toegelaten toen wij ons bekend maakten, zoo was het toch geraden zich niet te dicht bij do puinhoopen te wagen, want voortdurend vielen nog zware stukkeu hout en steen met groot geraas neder. Had een der brandweermannen ons niet plotseling op zijde gestooten, dan zouden wij min der aangenaam kermis gemaakt hebben met een neervallend stuk van de kroon lijst. Van de twee groote vrouwenfi guren op den voorgevel stond de eene nog overeind, met het masker in de hand; het andere beeld was ge deeltelijk vernield, alleen het eene been stond nog op het voetstuk en boven op den stok stond het hoofd alsof het ge spiest was. De zon wierp haren vollen glans op de waternaassaas die men tegen de ruïne opspoot en tooverde een kleu renspectrum op den in den wind weg- waaienden regen van droppels. Ook van de daken der omliggende huizen werd nog voortdurend gespoten. Het gevaar vaor de belendende percee- len i3 echter voorbij. Een ontzaggelijke menigte van toeschouwers bewoog zich op het plein, dat gedeeltelijk door de politie was afgezet. De orde werd voor beeldig gehandhaafd. Al de trams waren overvol. Het affiche voor //de Fabrieksbaas," welk stuk hedenavond zou worden ge- I geven, zat nog ongeschonden aan den ingang geplakt, alsof de vlammen het uit ironie hadden gespaard. Nog steeds is de oorzaak onbekend. Tooneel zelf was verzekerd voor ƒ25000. Voor het overige bevond zich ïn het gebouw een rijke muziekbibliotheek van den heer S t u m f feen bibliotheek van achtduizend deelen behoorende tot de schouwburg het geheele archief van de commissarissen. Maar voor wie de schade zeer groot is voor de artisten van het Ned. Tooneel, Er waren er die het grootste deel van hunne costuums en kleederen in den schouwburg bewaarden en velen stonden schreiende de verwoesting agn te zien. Het gelukkihst kwam, er ke heer Louis Bouw meester af. Gisteren of eergiste ren had hij juist alles meegenomen, wat er van ham in de komedie was. Mevrouw Frenkel is minder gelukkig. Zij ver liest verscheidene trolieten. Maar Sehulze, Schoonhove en, Verenet en Schmidt en misschinn nog andere verloren bij den brand al hunne costumes. En geen hun ner had zich verzekerd I Gisteravond was in den Stadsschouw burg, ter eere van den verjaardag des Konings Maaldrinks stuk. //De terugkeer van den Koloniaal" opgevoerd. Aan het slot was een apotheose met bengaal.ch vuur. Dit feit behoort vooropgesteld te wor den bij het bericht, dat deze schouwburg hedenochtend geheel door het vuur ver woest is. De voorzorgsmaatregelen bij het ontsteken van tooneelvuren waren streng, lieten waarschijnlijk zelfs niets te wenschen, bij elk vuur dat ontstoken werd, stond als altijd een brandwacht met blkschmiddelen. Toch, als men zich vermoedens mag verliezen wat wel de oorzaak kan geweest zijn van dit onheil dient in de eerste plaats daarop gewe zen te worden. Een vonk; zonder dat iemand het bij de yoorstelliDg heeft opgemerkt, wegge sprongen en terecht gekomen in een dier oude decoratieven, kan voldoende geweest zijn, voor den vuurkrater, die het gebouw om zes uur was. Ongecorrigeerd 18 °P kan, natuurlijk, in een eventueelen oorloj slechts door 11 kogels sneven! - Nooit gaf de Stadsschouwburg nog m de Wolfstraat eB de loting had plaats zalk een drama te üen_ iin dezef. Zalk een elfing De 8chade is natuurlijk hoog3t aaa. wnlnii.liilr iti anr1 anantncnlan Attrlntr zienlijk. De gemeentegebouwen zyn geen van alle verzekerd. Tot vóór eeaige jaren maakte de Stadsschouwburg daarop eane uitzondering. Het gebouw en de inventaris waren toen verzekerd voor ƒ500.000. Maar dat was op dit ©ogen blik niet meer het geval. Alléén het Financieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 18 Febr. loopende, door hunne tusschenkomst ver handeld. Oblig. Amatel en Nieuwer- Amstel (Heemraadsch.) a 98^ pet. Aand. Amsterd. Droogdok- Maatsch140 Aand. Witwatersrandsche Mijnb.-Mpij. //Elsburg" Serie A100 Aand. 's-Gravenhaagsche Vleeschhouwerij 68 Aand. Auasterd.-Deli Com pagnie 1879 490 Aand. idem 1886/88 480 Aand. Ned. Ind. Cultuur- Maatschappij 150 Opr.-Aaad. Sinkep Tin- Maatschap uf220. Aand. Tabakmaatschappij Deli-Asahan Serie 1 a '6 H 182f-190 Aand. idem 4e Serie 160 Aand. Kon. Ned. Locaal Spoorw.-Maatsckap. te Apeldoorn19 Opr.-Bew. Nederl Amerik. Stoomvaart-Mij. f 50^-68. Aand. Nederl. Westphaal- sche Spoorweg-Mpij. 201 Aand. Stichtsche Tram- way-Maatschappij 125^ Aand. Rotterd. öuikerraf- finarderij119j£ Aand. Koninklijk Zoölog. Botan. Genootschap te 70 96 Rechtszaken. Voor de rechtbank te Assen is een eigenaardig geval van oplichterij behan-roerend goed dc meubelen, de costuums, Aand. Bat. Zee- en Braad- flnU nn«r-nvi TT>ïl 1 Tï J n IJ- I AAf" Cert. Staat Maryland adm. Amsterdam h Aand. Brandwaarb.-Mpij z/Salamand*. r" (Cert. van) te Petersburg. Aand. Arnh. Verzek.-Mij. tegen Brandschade deld, waarvan wij reeds in hoofdzaak de doeken, waaraan een rijke en kost- j Assurantie-Mij. melding maakten. Het betrof zekeren H. bare voorraad tot den stedelijken sehouw- j Aand. Nederl. Lloyd h M. E. v. D., beheerder firma W. v. G., burg behoorde, was tegen brandschade i Aand. Oost-Ind. Zee- en uitgeefster van het Ned. Tuinbouwblad verzekerd voor ƒ150,000. Het Nederl.l Baand-Assur.-Mij. 115 95 85 90 7° KOLONIËN. (Uit de batavia8ebe bladen van 17 en de Sumatra Ct. van 718 Jan.) BATAVIA, 18 Januari. Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van den 25en December 1883 tot en met den 6en Januari jl., wordt het volgende ontleend Groot-At j eh. Bij afwisseling wer den de posten in de linie nu en dan zwak beschoten. Bij het openkappen van den begroeiden oever der Kroeng Lingkar nab^' Lam- permé werd een inlandsch fuselier licht gewond. Op Groot Atjeh viel weinig belang rijks voor. Njaq Makam zond zijn volk van Poc- loe Waij naar de XXVI Moekims terug, maar bleef zelf nog met weinige volge lingen in het district Anak Itam achter. De oiviele en militaire goeverneur be zocht den 30en December Segli, keerde den avond van den 31en December te Kota Radja terug, ea ontving op den lsten Januari de inlandsthe en chinee- 8ehe hoofden, waaronder ook Toekoe Man sj oer. In den nacht van 5 op 6 Januari ruk ten het 14e bataljon en detachementen van Kota Pohama, Pakan Kroeng Tjoet en Lamjong uit, ten einde de positie Kota BaroeToewankoe bij verrassing te nemen. De bezetting, die ziöb in zeer gering getal op eenigen afstand van de verster kingen had gelegerd, ten einde gevrij waard te zijn tegen oas geschutvuur, werd geheel verrast en de positie, zonder verlies en zender een schot te lossen, door ons bezet. Onmiddellijk werd een aanvang ge maakt met het openleggen van het ter rein ind en naasten omtrek en warden maatregelen getroffen tot het tydelijk onder dak brengen van de bezetting, zullende de positie zoolang bezet blijven als noodig is, ona het, terrein tusschen die positie, Tjadee, Pakan Kroeng Tjoet en de lagune met de daarin gelegen eilandjes, open te kappen. Na afloop daarvan zullen de verster kingen worden geslecht en de positie weder worden prijsgegeven. Des avonds van don zesden stonden reeds twee bergkanons van 8 cM. in battery. Onderhoorigheden. In de On- derhoorighedon viel niets meldenswaar digs voor. Onze versterking te Segli werd nog nu en dan besehotea. Den 20sten De cember werd eon Europeesch fuselier binnen de versterking licht gewond. De regeling der hasilrechten van Toe koe Mansjoer in verband met de rechten van de andere hoofden, ondervindt ver traging, zoodat Mansjoer, die zich nog steeds te Kota Radja ophoudt, nog niet geïnstalleerd is. De weêrsgesteldheid w;ts regenachtig. Ook buiten de linie nam de cholera erg af; sedert de laatste acht dagen heerschte zij in lichten graad in de vallei van Laiatoba. De gezondheidstoestand onder het gar nizoen was gunstiger. Het gemiddeld aantal lijders, per dag in het militair hospitaal to Pantei-Perak opgenomen, bedroeg 22.2, tegen 27 gedurende den vorige® verslagtijddaarvan leden aan beri-beri 8.9, tegen 9.9 gedurende dén vorigen verslagtijd. Het ziektecijfer was lager, het sterf tecijfer stationnair. De verrassing der vijandelijke ben- tiags bij Kota Radja wordt ia de Suma tra Ct. als volgt beschreven In den nacht van Zondag op Maan dag jl. den 4den op den 5den dezer, rukten verscheiden detachementen, sa mengesteld uit de garnizoenen te Kota- Pohama, Pakan Kroeng Tjoet en Lamn- jong uit, ten einde langs verschillende wegen of paden de vijandelijke benting of bentinga te Kota-Toeankoe te bekrui- 1 pen. Deze detachementen werden ge- I 8teund door het 14de bataljan icl'aaterie dat daartoe te 2 ure van dien naeht uit den Kraton vertrok. Te 5 ure begaven zich uit Kota-Radja naar Pakan Kroeng geen hij van de familie uit de pastorie had gehoordClaude, vree- zende, dat meerdere vragen van Gaspard hem zouden noodzaken, om meer van Espérance te vertellen, dan deze wel wenschte, stond op, om afscheid te nemen, echter niet voordat hij aan Gaspard zijn adres, St. John's Wood, had achtergelaten en hem had doen beloven, dat hij hem zeer spoedig eens zou opzoeken. De volgende week ontving hij een brief van Espérance, maar de inhoud was niet geschikt om hem zijn vrees te ontnemen, want ofschoon zij juist niet klaagde, sprak er toch eene bittere, onte vreden tcon uit haar schrijven. Er was in den brief een zin, dien Gaspard herhaaldelijk overlas en die hem veel te denken gaf; hij was als volgt: z/Ik denk zoo dikwijls aan u, die zoo alleen zijt, en daarom doet het mij genoegen dat mijnheer Magnay u bezocht heeft. Hij was hier altijd zeer vriendelijk voor mij, ik geloof werkelijk, dat ik anders aan de goedheid der menschen zou zijn gaan twijfels». Ril- chester is evenals het stilstaande water in de verdroogde fontein te Mabillon, wanneer het ïn den winter half bevroren is, en de menschen hebben veel overeenkomst met die ongelukkige verstijfde waterleliën. Droevig vouwde Gaspard den brief dicht; hij wilde zich nu echter niet aan dat somber gepeins overgeven en daarom verliet hij zijne kamer, om volgens afspraak Claude Magnay te bezoeken. Nadat hij het huis gevonden had een groot en wel wat somber gebouw werd hij door een jongen met een ondeugend gelaat lang3 de trap naar het atelier gevoerd, waar Claude druk bezig wa3 met een van zijne sehotsche schetsjes af te werken. z/Ik vrees, dat ik u wat ongelegen kom," zeide Gaspard. «Gij moet het iemand, die zijn tijd in luiheid doorbrengt, niet euvel duiden, dat hij dit niet voorzien heeft." Claude scheen zijne binnenkomst nauwelijks opgemerkt le hebben dat was echter slechts voor een oogenblik. Gaspard had nog niet uitgesproken, of hij wierp palet en penseel van zich af en snelde ep hem toe. z/Wat ben ik blijde, dat gij gekomen zijt! Neen werkelijk, ik heb ket niet druk, maar ik hoorde u niet binnenkomen. Wellicht was die aap van een jongen bang voor uw vreemden naam, of misschien was ik te zeer in dezen schotschen waterval verdiept." z/Dat was het waarschijnlijk,// antwoordde Gaspard met een glimlach. //Het was wel de moeite waard, om te hooren, hoe dio jongen mijn naam verminkte//Dull Muddle on." Claude begon luidkeels te lachen. z/Die jongen overtreft zichzelf! Als gij eens wist, welke guiten streken hij uithaaltSlechts om zijne gelaatstrekken houd ik hem hier"; men geeft hem maar een paar vleugels en dan is hij op en top een bovenaardsch wezen. Kijk eens! en hij wees naar een chilöer8tük, dat op een der ezels stond. ,/Hij is daar in wording met vleugelen en al, met wolken op den achtergrond. Hoe heer lijk zal het zijn, om hem het volgende jaar naar de Academie op te zenden, //No. 131 John Jones!" Ik verzeker u, dat ik het doen zal." Gaspard lachte. Dit alles was zoo geheel nieuw vosr hem, dat hij zijne zorgen vergat en in opgewekte stemming naar Claude zat te luisteren, die, na den ganschen dag te hebben gewerkt, nu zeer opgeruimd was en voortdurend stof tot praten had. Er lag ook eene zekere bekoorlijkheid over dit zonderling vertrek uitge spreid het was half atelier, half zitkamer en aan de wanorde kon men duidelijk bemerken, dat hier een jonggezel woonde. De meu belen pasten volstrekt niet bij elkaar; stoelen mee hooge ruggen een antieke spiegel en een uitgesneden, eikenhouten tafel staken zonderling af by de meer nieuwerwetsehe meubelen, terwijl alle kleuren van den regenboog te vinden waren in de vele gordijnen en in de kleedjes, welke den met verfvlekken versierden, gepo- lijsten vloer bedekten. Claude, met zijn wijd achildersbuis en roode muts, zag er ook zeer zonderling uit en Gaspard kon het nau welijks gelooveü, dat deze opgewekte jongeling den talentvollen schilder en de vervaardiger van al die schilderstukken was, welke door het vertrek stonden verspreid. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2