NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 7 e Jaargang. Dinsdag 25 Februari 1890. No. 2039. ADVEETEÏTÏIËBF: B I IV' E i\ L A "s i>. IN DEN VREEMDE. HAARLEM'S DAGBLAD ASOÏBIKESISÏEIJS: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.85. Afzonderlijke nummers-0 03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. P.nrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonsitssssuer 128. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen on Advertontiën vrordon aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantie». Directeuren-Uitgevers J. O. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Eoofdacenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicity JStrangère G. L. DATJBE Go., "ÓOUS F. JOB'ES, Sitcc., Paryt 31 lit Faubourg Montmwtre. S T D S X I E I! H S, Haarlem, 24 Febr. 18S0. De Burgemeester van Haarlem; Nader gezien art. 11 der wet van 5 Mei 1889, houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaar lijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen Geeft aan de Hoofden of Bestuurders van de betrokken bedrijven of onderne mingen kennis, dat in aanvulling van hetgeen reeds op de in gemeld wetsar tikel bedoelde en than3 in gebruik zijnde lijsten is vermeld, daaruit ook behoort te blijken welke uren voor den arbeid bestemd zijn, en dat hij voortaan bezwaar zal maken om lijsten te waarmerken waarop die uren niet vermeld staan. Haarlem20 Februari 1890. De Burgemeester voornoemd, E. A. J o r d e n s. Zaterdag werd aan het gebouw van het gemeentelijk bestuur te Middelburg o. a. aanbesteed het wegruimen van grond uit den oostelij ken kanaalarm en de beide voorhavens te Terneuzen, ge raamd op f 11000. Het laagst was in geschreven door den heer A. Visser al hier, voor f 8550. FostdüivententQan&teUing. Zondag werd alhier, in de sociëteit //de Kroon", de postduivententoonstelling ge houden van den Ned. Postduiven Bond; de eerste sedert zijne oprichting op 11 Maart 1889. De jury, bestaande uit de heeren L. Cockse te Rotterdam, F. J. Rennefeld te Amsterdam en H. E. Jung alhier, heeft zeer zeker een moeilijke taak ge had bij het toekennen der prijzen, want de 100 inzendingen waaruit de tentoon stelling bestond, bevatten niet minder dan 500 duiven. De volgende postduivenverenigingen, uit de provinciën Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht waren op de tentoon stelling vertegenwoordigd: //DePostduif" uit Alkmaar, „De Luchtpost" uit Am sterdam, //De Ooievaar" uit den Haag, „De Phoenix", uit Gorcum, De Snel- vlieger" uit Haarlem, //De Luchtpost" uit Purmerend„De Arend" en //Pro Patria" uit Rotterdam, //De Snelpost" uit Utrecht, en //De Hoop" uit Weesp. Het spreekt van zelf dat een tentoon stelling van duiven in hoogsteenvoudige teenen mandjes geplaatst, weinig aan trekkelijks biedt voor den leek, maar voor den liefhebber en fokker, gelooven wij dat deze expositie in ruime mate de belangstelling verdiend heeft. Onder de inzendingen ter opluistering of buiten mededinging merkten wij een prachtigen, blauwen doffer op, reeds 11 jaar oud en het eigendom van den heer G. J. Keer wolf, lid van //Pro Patria" te Rotterdam, welke in 1881 van de Willem Barende uit de noordpoolstre ken, een dépêche, die bij zijn kooi te bezichtigen hing, overbracht. De heer F. J. Rennefeld, lid van /-de Luchtpost" te Amsterdam, zond een schoone duif in, die, even drie jaar oud, reeds zeven gouden en zilveren me dailles voor haar snelvliegen heeft behaald. Zoo werd ook ter opluistering ingezon den door de heer C. F. Luuovr photograaf alhier, kleine photografieen op gelatine o. a. van Haarlem's Dar/blad. Twintig tot 25 dezer dépêches kunnen in een penneschacht gestoken worden, om ze door postduiven te doen overbrengen door den heer C. P. J. A. Verbeet, lid van de //Ooievaar" te 's Hogeeen prachtwerk over duiven; door de vereeniging Pro Patria" te Rotterdam, een constateur automate; door den heer P. van Putten Jr. alhier, een duiven slag met electrischen verklikker, waar door het den duivenlieihebber mogelijk wordt gemaakt, zonder eenige moeite, te weten of zijn duiven in den slag komen. De heeren Bolderdijk en de Jager alhier hadden gezorgd voor een smaakvolle versiering der tentoonstellingszaal door frisch groen en sierlijke tropeeën, terwijl de door den heer Rasen zeer fraai ge- calligrafeerde naamlijst aan de leden van de haarlemsche posiduivenvereeniging z/de Snelvlieger" geschonken, daartus- schen was aangebracht. De prijzen, door het bestuur uitgeloofd, waren o. m. als volgt Voor doffer; blauw kras: 5e prijs, diploma, Jansen, te Amsterdam. Blauw: Joh. Jung, Haarlem, 5e pr., diploma. Rsod kras3e pr., diploma, J. Faber, alhier. Bonte, le pr., Z. M., J. Faber, alhier. Voor duiven; blauw kras: 4e pr., P. v. Putten Jr., alhier. Blauw: le pr. J. Faber, alhier; 5e pr. H. F. Harms, Haarlem. Rood kraa: 2e pr., H. O. Jansen, Amsterdam; 3e pr. Joh. Jung, en 4e pr. Joh. Muller, beiden alhier. Vaal: le pr. J. de Jong, "Weesp. Bonte: le pr. H. O. Jansen, Amsterd. Zwarte: le pr. Joh. Muller, alhier; 2e pr. J. de Jong, Weesp. Voor paren, blauw kras: 3e pr. S. J. v. d. Bogaard, Amsterdam. Blauw: 2e pr. A. van Gelder, Am sterdam. Vaal2e en 3e pr. H. F. Harms, alhier. Voor pagadetten; doffer: 2e pr. P. Jung, alhier. Duif: le pr. Joh. Jung, alhier; 2epr. P. J. v. d. Bogaard, Amsterdam3e pr. A. W. van IJsseldijk, alhier. Paar: 2e pr. J. de Jong, Weesp. De prijzen bestonden uit gouden, zil veren en bronzen medailles en diploma's. De verguld zilveren medaille voor den persoon, die bet grootste aantal prijzen had behaald, uitgeloofd door een lid van het hoofdbestuur, werd toegekend aan de heer J. P. A. G. Verbeet te 's-Hage. Eereprijs voor het schoonste paar, verg. zilv. med., A. Geermans, te Gorcum. Eereprijs voor doffers, zilv. med., D. Tiramers, Rotterdam. Eereprys voor duiven, bronz. med. J. Faber, alhier. Wij wenschen den leden van den Po3t- duirenbond geluk met deze eerste, goed geslaagde tentoonstelling, waardoor zeo klaar gebleken is, dat zij zich met ernst toeleggen, op het teelen van goede post duiven. „HASSELAAR". De onderofficiers vereeniging //Hasse laar" der dd. schutterij alhier, hield Za terdagavond hare feestelijke bijeenkomst ter viering van 's Konings verjaardag, in de groote zaal der sociëteit „de Kroon". De zaal was goed bezet en wij merk ten onder het groot aantal genoodigden den heer burgemeester en eenige leden van het gemeentebestuur op. Het kader officieren der schutterij was goed ver tegenwoordigd en vele uniformen der verschillende wapens van het Nederland- sche cn N. I. Leger schitterden mede in de zaal. De uitvoering, welke opgeluisterd werd door het Stedelijk Muziekkorps, begon met een welkomstgroet van den presi dent van //Hasselaar", den serg.-majoor J. J. van Maas winkel en een heil- wensch aan Z. M. den Koning. Daarna kreeg aaen een paar tooneelstukjes en twee voordrachten te genieten, die alle zeer goed slaagden en algemeen bijval vonden. Vooral no. 4 van het programma, werd door een der leden van //Hasse laar", zeer aardig gecostumeerd, uitste kend voorgedragen en luide en herhaal delijk toegejuicht. In de pauze bracht de heer Mr. W. Ja ger Gerlings, commandant der schutterij hulde aan Z. M. den Koning, wijdde een heildronk aan alle aanwezigen en in het bizonder aan den burgemeester en hh. officieren en andere autoriteiten en dankte ten slotte het gemeentebestuur voor de welwillendheid waarmede het steeds zijn voorstellen ter verbetering der schutterij, ingewilligd had. Hierna wijdde ook de burgemeester een heildronk aan Z. M. en de aanwe zigen, dankte den heer Gerlings voor zijn rede en eindigde met een //leve de schutterij I" waarna het muziekkorps fanfares en het volkslied aanhief. Een zeer geanimeerd bal besloot de feestviering. Ds. van Arkel te Bloemendaal heeft bedankt voor het beroep naar Rotterdam. Ds. J. van Wijngaarden, predikant te Mijdrecht, heeft voor het beroep naar Hoofddorp (Haarlemmermeer) bedankt. Ia de Leidsche Vaart onder Heem stede is Zaterdagmiddag het lijkje drij vende gevonden van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, in een doek gewikkeld, terwijl twee steenen aan het halsje waren gebonden. Over eene lengte van ongeveer 17 M. is de slaperdijk te Hoofddorp weder weggezakt. Men zal nu rijswerk en zink stukken aanwenden om in het vervolg het wegschuiven tegen te gaan. Uit IJmuidon wordt gemeld: Zater dag had de proeftocht plaats van het nieuwe stoomschip Prins Willem II, gebouwd door de* koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, ten behoeve van den Kon. West-Indischen maildienst. Begunstigd door kalm weder werd gedurende 4 uur volle kracht ge stoomd langs de kust, waarbij met een stoom vermogen van 1250 indic. paar- dekracht eene vaart van 13 mijlen werd bereikt. Behalve door de directie van gencemden maildienst werd de tocht bijgewoond door de experts van Lloyd en de Nederlandsche Vereeniging van Assuradeuren. Letteren en Kunst. De opvoering van //Mignon" met Sigrid Arnoldson, welke in den Stads schouwburg te Amsterdam zou plaats hebben vond Vrijdagavond in den Park schouwburg aldaar plaats. Een nederlandsch toonkunstenaar van groote begaafdheden, wiens naam in binnen- en buitenland een uitstekenden klank heeft, de heer W. F. G. Nicolaï, vierde Zaterdag een gewichtig feest, de herdenking dat hij 25 geleden aan het hoofd werd geplaatst van deKoninklijkeMuziek- school te 's Ilage. Het jubilé van Nicolaï werd Zaterdag op feestelijke wijze herdacht in het ge bouw, waar hij het kwart van eene eeuw de leiding had. Inhoud van //Sempervirens" no. 8. De kleur der bladeren; I Blad verschei denheid. Colocassia esculenta, met een afbeeling. - Hoe men een Ficus elastica in de huiskamer kweekt. Het kweeken van Chrysanthemum's. Druifluisconventie, Boekaankondiging Verslag van de Algemeene vergad. der Pomol. Vereen, te Boskoop, gehou den op 7 Febr. 1890. Nederl. Maats, voor Tuinb. en Planik. vaste commis- siën. Afdeeling Leiden en Omstre ken. Groote algemeene Tuinbouw tentoonstelling te Berlijn van 25 April tot 5 Mei. Verschillende mede- deelingen. Vraagbord. Ontvangen prijsconranten. Correspondentie. Inhoud van de //Nederl. 111.//het Ge ïllustreerd Nieuws van den Dag" no. 9 (Uitgave F. B. van Ditmar Utrecht.) De hertog van Orleans (met illustratie), Geïllustreerde novellen, Naar Zee, door Joh. H. Been (met 4 illustraties), (Bekroond met de groota zilveren me daille.) Over slapen en droomen. Waar komen onze bloemen en groenten van daan? Onze medailles (met illu stratie). Sigrid Arnoldson (met por tret.) De verkiezing in Duitschland (met twee illustraties). Kinderscènea (met twee illustraties). Het carneval (met illustratie). De nieuwe pruisi- sche minister ran Handel (met portret). Aardigheden op wetenschappelijk ge bied (met illustratie). Twee vragen beantwoord door Job. J. Lode wijk, Johanna Tocsia en D. F. van Iieyst. Militaire schetsen (met 3 illustraties) Een straatfiguur (met portret). Een maandelijksche prijsvraag. Kunst en letteren. Voor dames Adelina Patti. Onze illustratie-premie-oproep. Humor en satyre. Corresponden tie. Schaakrubriek. Advertentiën. Ook dit nummer van de //Nederl. Illustratie" bewijst weder dat de firma van Ditmar kosten nog moeite spaart om het tijdschrift zoo belangwekkend moge lijk te maken. Onder de talrijke illustra ties is opgenomen een portret van z/Bram de Mop," het gewezen factotum der utrechtsche studenten, en het is in derdaad sprekend die typische figuur zooals wo hem indertijd hebben De Minister van Binnen- landsche Zaken, de heer Mackay, ver zoekt het Vaderland te melden: lo. Dat de heer Keuchenius niet aan het departement van Koloniën werk zaam zal blijven. //Ik weet schrijft Z. E. wat aanleiding gaf tot uw bericht, maar ik kan u verzekeren, dat de heer K. niet aan het Dept. werkzaam blijft of daar blijft werken." 2o. Dat hij (de heer Mackay) ook als minister van Koloniën, voorzitter FEUILLETON. Naar het engelsch YAN EDNA LYALL. 33) HOOFDSTUK XVI. ffEn is dit werkelijk hare gelijkenis? zulk een jeugdig gelaat, en dan reeds zulke smartelijke trekkenGij hebt u wel wat aan overdrijving schuldig gemaakt, Claude." //Ik vrees van niet," zeide Claude met een glimlach. //Maar dat zult gij wel zien, wanneer gij eens te Rilchester komt. Vindt gy niet, dat ik u uwe goedheden, mij bewezen, slecht beloon, door meer werk aan u op te dragen. Lady Worthington lachte. z/Het is dan als die gesehiedenis van den man, die een hond met een lammen poot genas en toen het dier weer loopen kon, liep het dadelijk weg on keerde met een hinkenden makker terug. Het zal mij echter een groot genoegen zijn om haar te kunnen helpen; maar de pastorie is een verschrikkelijk onge naakbaar huis. Ik wilde wel, dat ik dien jongen mijnheer de Ma- billon had herkend; hij zal het mij misschien euvel duiden, dat ik mij den naam van zijn vader niet heb herinnerd. Waar woont hij //In een armzalig kamertje in Pentonville," antwoordde Claude, zich verbaasd afvragende, of zij zich ook het lot van Gaspard zeu aantrekken. z/Dan zal ik maar een omweg maken en hem gaan opzoeken hy heeft misschien iets aan zijne zuster te berichten; ik ben er van overtuigd dat sir Henry het ook goed zal vinden. Ja, ik zal het doen; hij zal ongetwijfeld nu wel tehuis zijn. Nu, vaarwel Claude, gij zult toch spoedig eens iets van u laten hooren, niet waar? En denk er aan, dat gij de Kerstdagen op Worthington moet doorbrengen, als gij tenminste kunt en sla eene meer be paalde uitnoodiging niet af." z/Ik dank u duizendmaal," zeide Claude dankbaar. #Ik zou ze niet gezelliger kunnen doorbrengen." Lady Worthington keek haastig op haar horloge, toen zij van St. John's Wood wegreed. Zij moest een grooten omweg maken om Gaspard de Mabillon te bezoeken, en op haar laatsten dag in Londen was haar tijd kostbaar; zij had het verbazend druk, maar nu dit plan eenmaal in haar brein was opgekomen, wilde zij het ten uitvoer brengen ook. Haar koetsier kreeg nu bevel, om zoo snel mogelijk naar het adres te rijden, dat Claude haar had op gegeven en daar hij gewend was aan de grillen van zijne mees- steres, sprak hij volstrekt niet tegen, ofschoon het zeer mistig begon te worden en de paarden verre van frisch waren. Voor den bakkerswinkel aangekomen, steeg lady Worthington uit en nadat zij vernomen had, dat de Mabillon thuis was, liet zij zich door de verwonderde bakkersvrouw den weg wijzendeze wist niet, wat haar overkwam, toen er een rijtuig voor hare deur stilhield en eene deftige dame den winkel binnentrad. Zij opende de deur der zitkamer en diende de bezoekster met plechtige def tigheid aan. Lady Worthington had nu juist eene goede gelegen heid om een blik op Gaspard te slaanhy stond naast den schoor steenmantel en had zijn gelaat in de handen verborgenoogen- blikkelijk veranderde hij van houding, hief het hoofd op en liep haar tegemoet, terwijl hij haar met ernstige hoffelijkheid in zijn schamel vertrek welkom heette. Zij verklaarde hem hare redenen van dit bezoek, zylk vreesde, dat gij mij voor onbeleefd zoudt houden. Ik her innerde mij uw naam niet dadelijk, toen ik het atelier van mijn heer Magnay betrad; noch mijn echtgenoot, noch ik konden ver moeden, dat gij in Londen waart." z/Wij zijn hier in Maart gekomen, mevrouw." //Is het reeds zoo lang geleden?" Ik wenschte wel, dat ik het eerder had vernomen. Zooals gy misschien weet, hebben wij uw moeder gekend. Gij z*lt toch hoop ik wel kennissen hier hebben; gij zijt niet in een gunstigen tijd gekomen." z/Wij hadden hier in den beginne volstrekt geen bekenden, maar mijne zuster is dezen zomer naar Rilchester gegaan; zij woont daar bij deken Collinson, mijn oom," antwoordde Gaspard. z/Dat heeft Magnay mij verteld en nu meende ik, dat ik u eens moest opzoeken, daar gij my wellicht het een of ander voor uwe zuster wilt opdragen; wij wonen namelyk slechts op twee mijlen afstand van Rilchester en ik zal haar dus ongetwijfeld wel ont-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1