dit Departement, en heeft daarna zijn ambt als minister van Koloniën aanvaard met de gebruikelijke voorstelling van ambtenaren, welke ook plaats had, toen dien dag de nieuwe minister van Binnenl. Zaken in functie is getreden. Bij liet departement vanKo- loniën is bericht ontvangen, dat de le luit. der inf. van het O.-I. leger G. A. Ferguson, den 19en Februari te Atjeh is gesneuveld. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben in hunne verga dering van Dinsdag tot lid van de Eerste Kamer gekozen den heer F. A. P. van Alphen, schout-bij-nacht, met 41 van de 70 stemmen. Op den heer baron Van Haersolto waren 24 stem men uitgebracht. Vertegenwoordigers van nederlandsche, belgische en franache spoorwegmaatschappijen zullen op 26 dezer te Brussel bijeenkomen, om van gedachten te wisselen over de uitgifte van directe biljetten naar het Zuiden van Frankrijk, Spanje en Portugal. Dat ook de reizigers in minder aan gename botsing met elkander kwamen, is licht te begrypen. Van ongelukken vernam men echter niets. Dit is nu in den tijd van 8 dagen de tweede botsing te Hilversum. Beide zijn nog zonder persoonlijke ongelukken af- geloopen. Zondag middag word door de politie te Breda aan het station van den spoorweg aangehouden zekere V., slagersknecht uit Rotterdam, die Vrijdag ji. voor zijn patroon, een rotterdamsch slachter, een som gelds had ontvangen en daarmede naar Breda was gekomen om eens uit te gaan. In een huis in de Keizerstraat was hem een bedrag van 90 ontstolen. Hij werd gevat op het oogenblik dat hij gereed stond in den trein te stappen. Rechtszaken. „Eone vonk kan verdwalen..." zegt wijlen de dichter Binger in zijn Liedeken van den brand. Maar dat ook sommige papieren ver kunnen afdwalen, is bij den brand van den Amsterdam- schen Stadsschouwburg gebleken. Zelfs in de gemeente Sloten zijn hier daar op de weilanden bladen muziek- papier gevonden, gedeeltelijk gehavend en verkoold; maar ten deele ook geheel gaaf, die kennelijk van dien schouwburg af komstig zijn. Wat eertijds gediend heeft om de harten van velen boven het aardsche te verheffen, nu door schapen- neuzen besnuffeld eu door klompen ver treden De firma Bar en Co., te Am- sterdam, heeft thans uitgegeven jaargang No. 6 van het //Restantenboek", bevat tende de tot 31 December 1889 uitgelote seriën van 55 premieleeningen en den uitlotingskaiender voor 1890 van alle premieleeningen, benevens opmerkingen over geldbelegging en speculatie. Door het bouwkundig ge- nootschap «Architectura et Amicitia" is een adres bij den gemeenteraad te Am sterdam ingediend, waarbij wordt ver zocht, de voordracht tot ruil van gronden bij de Huiszittensteeg met den Staat aan te houden, totdat een onderzoek van ge meentewege zal zijn ingesteld naar de mogelijkheid om het Paleis op den Dam zyne oorspronkelijke bestemming te her geven. Wij herinneren dat vroeger van ver schillende zijden stemmen in dien geest zijn opgegaan, en dat de ingenieur Van Gendt eeaige jaren geleden een vlug schrift heeft uitgegeven, waarin hij be toogt dat die mogelijkheid wel degelijk bestaat. 'Hbl Naar men verneemt, is door eenige steenkolenhandelaars, in plaatsen aan den Rijnspoorweg gelegen, aan d<_n minister van Waterstaat een adres ge zonden, met verzoek om bij eventueele overneming van den spoorweg door den staat, wel te willen bepalen, dat de steenkolenhandel, door de stationschefs of andere spoorwegambtenaren tot nu toe gedreven, niet meer zal mogen plaats hebben. Te Tiel is een jonge dame onder hevige pijnen bezweken aan de gevolgen van een jammerlijke vergissing. Zy nam namelijk een hoeveelheid po. ts- poeder in, van meening zijnde dat het bruispoeder was. Toen Maandagmiddag de personentrein van Utrecht naar Hilver sum te 2 u. 28 m. het station aldaar zou binnenrijden, bemerkte de machinist eens klaps, dat zich op de lijn vóór hem eene stilstaande locomotief bevond. Dadelijk werd uit alle macht geremd, doch eene botsing was onvermijdelijk. Met een ge weldig gekraak stiet de binnenrijdende trein op den kolenwagen van de stil staande locomotief, die daarop een eind Dinsdag deed de arrondissements rechtbank te Amsterdam uitspraak in het geding tusschen de gemeente Amster dam en de /Imperial" over den stan daard-gasbrander, waarnaar de licht sterkte van het ga3 wordt gemeten, en die door de gemeente in Augustus 1888 andera is ingericht dan in de concessie omschreven is, waardoor de Imperial gas van grootere lichtsterkte moest leve ren. De gemeente is in het ongelijk ge steld en veroordeeld tot betaling van alle sehaden, kosten, intresten, enz. waarbij de kosten van het geding op ƒ3162 berekend zijn. Yoor de arrondissements-rechtbank te Maastricht werd Maandag in hooger beroep behandeld de zaak tegen G. E., grondeigenaar te Hulsberg, en vijfblok- brekers uit Valkenburg, veroordeeld door den kantonrechter te Gulpen de eerste wegens het zonder verguning van Gedeputeerde Staten openen eener steen groeve, tot eene boete van 75, subsi diair 10 dagen hechtenis, en de laatsten ter zake van wederrechtelijke ontginning daarin, ieder tot eene boete van 10, subs. 3 dagen hechtenis. Door het O. M. werd gerequireerd voor den eersten bekl. bevestiging van het vonnis van den eersten rechter, met vermindering van de opgelegde boete tot ƒ20, en voor de blokbrekers nadere be handeling der zaak, wegens afwezigheid van een der getuigen. De rechibaok bepaalde de uitspraak in de eerste zaak op Maandag a. 8. en beval de verdere behandeling van de dor blokbrekers op den 24en Maart e. k. De arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de moord-geschiedenis te Hulst. Daar bij is J. W. W., 29 j., barbier te Hulst, thans gedetineerd ter zake van zware mishandeling, die den dood tengevolge heeft gehad, veroordeeld tot een gevan genisstraf van 1 jaar. heer directeur van 's rijks proefstation te Hoorn. In te leiden door den heer C. J. v. Lookeren Campagne. Voorstel van het bestuur om een adres te richten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met verzoek om het voorstel Bablmann niet aan te nemen. Voor de landbouwtentoonstelling te Buenos-Ayres zijn door bet Nederl. landbouw-comité in het geheel aange kocht 55 stuks hoornvee, 13 stuks wolvee, 10 paarden en 9 varkens (in- landsch gekruist). Hiervan waren uit: Friesland 1 stier, 15 koeien, 2 rammen en 2 ooienGroningen 2 stieren, koeien, 1 hengst en 2 merriën; Gelder land 2 hengsten, 3 merriën, 2 rammen, 2 ooien, 2 beeren en 2 zeugen; Noord- Holland 8 stieren, 16 koeien, 1 heDgst, 1 merrie, 2 ramnen en 2 ooien; Zuid- Holland 8 koeien; Limburg 1 stier. Door stormweder stierven van de eerste zending 5 runderen, waarvan 4 uit Noord-Holland. Daarvoor zijn later vijf andere gezonden. De Noord-Hollandsch wolvee is van zuiver Tesselsch ras. De raming der onkosten is globaal juist gebleken. Alleen de assurantie- kosten zijn, ten gevolge van zware ver liezen in de laatste maanden, aanzien lijke hooger geloopen dan men had ver wacht. POLilIUk OiMOiï. Land- en Tuinbouw. De Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollandscb Noorder kwartier, zal hare voorjaarsvergaderin gen houden op 5 Maart teNieuwe-Nie- dorp, ter behandeling van de navolgende punten. Voorstellen van het bestuur: a. tot het verleenen vou eene toelage aan den secretaris-penningmeester van f 100 'sjaars. In te leiden deor den heer K. Swaag; b. tot het geven van eene bij drage ad 50, aan de afd. Alkmaar der hollandsche maatschappij van landbouw, voor de a.s. paaschtentoonstelling. In te leiden door den heer Jn. Zijp Hz.c. tot aankoop van engelsche fokrammen. In te leiden door den heer R. D. Kaan d. tot het nemen van maatregelen, om meer bekendheid te geven aan uitste kende exemplaren van noordhollandsch fokvee. In te leiden door den heer A. Daamen. Beraadslaging omtrent de te houden tentoonstelling. In te leiden door den vooruitstoof. De locomotieven waren aan j heer K. Breebaart Jz. de buffers erg beschadigd, terwijl de lan- J Voorstel van het bestuur tot het tarens van de eene geheel verbrijzeld j nemen van vergelijkende stremselproe- waren. ven, onder toezicht en leiding van den De officieele uitslag van de verkie zingen in Duitschland is thans van 388 verkiezingen bekend. Gekozen zijn 51 conservatieven, 14 candidaten der rijkspartij, 18 nationaal- liberalen. 91 candidaten der centrumpar tij, 21 vrijzinnigen, 20 socialisten, 14 Polen 2 zoogenaamde wilden, 11 candi daten der Elzasserpartij, 2 democraten, 1 Deen, 3 Welfen en 1 anti-semiet. Oificieel is nu ook de uitslag van de nog resteerende 9 verkiezingen bekend. Daarbij zijn gekozen: een conservatief, een nationaal-liberaal, een Elzasser cn een anti-semiet, terwijl er 5 herstem mingen moeten plaats hebben tusschen 4 nationaal-liberalcn, een candidaat der vrijzinnige partij, drie socialisten, een zoogenaamde wilde en een candidaat der centrumpartij. In het Engeleche Lagerhuis heeft een belangrijk debat plaats gehad, naar aan leiding van het amendement-Graham op het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede. Het strekte om de regeerin, uit te aoodigen, in de conferentie te Berlijn een voorstel te doen ter invoe ring van een werkdag van 8 uren. Het amendement vond levendige bestrijding bij verschillende leden, vooral bij Bread- laugh, die veel twijfel koesterde omtrent de resultaten der conferentie. Ook de re geering bestreed het amendement, het welk ten slotte met groote meerderheid van stemmen werd verworpen. De re geering volgde voor het overige eene ge reserveerde houding. Zij deelde slechts mede, dat Zwitserland zijn congres had opgegevenmaar zij weigerde, op dit oogenblik mededeeling te doen Engelands antwoord op de uitnoodiging van Duitschland. Hieruit nam lord Ran dolph Churehill aanleiding tot eene scherpe berisping. Volgens geruchten in de cou loirs zou Engeland ia zijn antwoord aan Duitschland eenige niet onbelangrijke re serves hebben gemaakt. De New-York Herald verneemt, dat de gewezen keizer van Brazilië heeft aan geboden, afstand van de regeering te doen, mits hem worde toegestaan, als particu lier in Brazilië terug te komen, om er zijne overige levensdagen door te brengen. In de kringen van het Huis van af gevaardigden te Washington heerschta Maandag eene groote beweging naar aan leiding der keuze tusschen verschillend© plaatsen voor de wereldtentoonstelling. Na acht stemmingen werd Chicago daartoe aangewezen. Voor New-York werden slechts 107 stemmen uitgebracht. D: eere van Vasco de Gama heeft verboden. Het comité voor het fonds ten behoeve van verdedigingsmiddelen des lands heeft besloten, de bijeengezamelde gelden niet aan de regeering over te dragen, tenzij deze werkelijk eene krachtige agressieve richting wil volgen. Aan hetzelfde blad wordt uit Sofia gemeld, dat de regeering aldaar voort durend russische brieven in cijferschrift onderschept, waaronder zij eenige heeft gevonden, volgens welke de regeering van den Czaar rechtstreeks by de ont dekte samenzwering zou betrokken zijn, Ia enkele brieven werd zelfs gemeld, dat de russische regeering reeds een dictator voor Bulgrrije gered had, die ook reeds derwaarts op reis was gegaan, omdat zij overtuigd was dat het complot moest slagen. Uit Shanghai wordt aan de Standard gemeld, dat China twee hooggeplaatste personen naar Thibet zendt ter ver effening van zekere geschillen, en dat da chineesche regeering ten krachtigste op komt;, tegen het plan van den koniag van Korea om andermaal eene zending naar Europa af te vaardigen. De duitsche ryksregeering heeft officieel bekend gemaakt, dat de conferentie te Berlijn tegen half Maart zou bijeenko men, en den wensch te kennen gegeven dat de Berner conferentie zou worden uitgesteld. De zwitsersche bondsregee- ring, bevorderlijk willende zijn aan het welslagen van dien arbeid, en wonsehende de pogingen van keizer Wilhelm met suecès bekroond te zien, ziet af van ge volg te geven aan haar initiatief. De belgische regeering heeft Dinsdag geantwoord op Duitschlands uitnoodiging tot deelneming aan eene conferentie te Berlijn over het arbeidersvraagstuk. De regeeriug verklaart, dat zij volgaarne deelneemt aan de conferentie, en het verheven doel gosdkeurt, hetwelk den duitschen keizer in deze zaak geleid heeft. Zij heeft voorts eenig voorbe houd gemaakt, in verband met de ver schillende wetten en de toestanden van den arbeid in de onderscheidene landen. In den Senaat heeft de heer Van Put, uit Antwerpen, eene rede gehouden, waarin hij voorstelde, aan het goever- nement te verzoeken, in de conferentie te Berlijn een voorstel tot ontwapening te doen. Van alle zijden werd dit denk beeld met teekenen van instemming begroet. VIE S 0 H E IJ. Nieuw ediep, 25 Febr. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep //Maria Cornelia," sch. v. d. Hoek, met 220 levende, 50 doode kabelj., 4 lev. lengen, 30 ben rog, 3 ben vleet en 350 schel v., terwijl door 1 korder 7 mandjes kl. schol en door trekkers 65 tal haring werden aangevoerdlev. kabelj. gold 90 c., doode id. 65 c., leng ƒ2.60 per stuk, rog ƒ14.50, vleet ƒ18.50 per ben, schel v. f 33.50 't hon derd, kl. schol 2.60 per mandj- haring ƒ6.25 a 11 per tal. daarovor verhandelde gevolgd, overtuigd zijnde dat die zaak voor eene gemeente met een zóo belangrijk zielental van zeer veel belang is, als eene bijdrage tot haren bloei. Dat de thans bestaande schouwburg ten eenenmale onvoldoende isis van te algemeene bekendheid,dan dat daarover nog iets behoeft gezegd to worden. En dat zóo onvoldoende gebouw is toch het eenige waarin een tooneelvoor- stelling of opera gegeven kan worden. Wel gebruikt men daartoe nu en dan andere gelegenheden, naar hij meent, doch die zijn van zoodanige ongeschikt heid om daarin iets goeds te geven, en is het daardoor den toeschouwer, zij 't ook maar alleen door de waterpasse ligging der zaal, zoo hoogst moeilijk,zoo niet onmogelijk, het voorgestelde steeds te volgen, dat die bij eene schouwburg- aangelegenheid veilig geheel buiten aan merking kunnen blijven. Dikwijls heeft het hem bevreemd dat die gebrekkige toestand zoo tal van ja ren heeft voortgeduurd, terwyl toch Haar lem ongetwijfeld onder de welvarend ste plaatsen van ons land mag ge rangschikt worden. Dit is dan ook voorzeker niet anders dan een gevolg van de groote moeilijk heid, gelegen in de beantwoording der vraag hoe de daaraan verbonden finan- cieele kwestie tot eene oplossing is te brengen, die met eenigen grond het voor uitzicht geeft vaa rentegevend te kunnen zijn, wijl dit bij de meest bestaande, zelfs in grootere plaatsen, ver van bevredi gend is. Voor het voortduren van dezen be- staanden ongunstigen toestand ligt alzoo hat waarom voor de hand. Dit kan evenwel niet gezegd wor den van den voorzeker niet minder on gunstigen toestand waarin de gelegen heid tot hot gebruikmaken van zwemba den 's zomers bestaat. Onbegrijpelijk voor die gemeente doorsneden met een Spaarne en Singel, bestaat daar 's zomers voor hen die nu liever van het volksbad geen gebruik maken en dat ook niet kunnen doen zonder inbreuk te maken op het begin sel dat bij de daarstelling daarvan heeft voorgestaan geen gelegenheid zich te verfrisschen, want de plaats waar en het water waarin de thans bestaande bad gelegenheid is gelegen, kunnen daar voorzeker in geenen deele aanspraak op maken. Niemand toch zal het zich verfris schen noemen, wanneer men van uit de kom der gemeente minstens een twintig minuten door een voor de zon onbe schut gedeelte der stad moet gaan om een bad te nemen in een stilstaand en aan de felle zonnewarmte blootgesteld water, dat nog bovendien, door de lig ging in de onmiddellijke nabijheid van beteeld wordende gronden, steeds met plantaardige stoffen bezwangerd is. Die stoffen mogen nu al niet onge zond, neem zelfs aan gezond zijn, doch bijdragen tot verfrissching doen zij voor zeker in geenen deele. INGEZONDEN. Voor tien inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Mijnheer de Redacteur Door het afstaan van een bescheiden plaatsje in uw geëerd blad voor het on derstaande zult u mij en wellicht ook anderen zeer ten dienste zijn en ontvangt u bij voorbaat daarvoor mijn welmee- nendsten dank. Nu n den laatsten tijd aanvraag is voor vergunning tot oprichting van een ooneertgebouw en daaraan velen de voorwaarde wenschen verbonden te zien dat het tevens zóo zal worden in gericht dat het in de veel sterker ge voelde behoefte van een voldoend schouw- burggebouw zal kunnon voorzien, treedt Senaat moet nu nog beslissen, maar daardoor deze reeds zoo dikwijls bespro- Chicago heeft thans grooten kans. ken aangelegenheid als van zelve weder Aan de Standard wordt uit Lissabonop den voorgrond, gemeld, dat de regeering de tegen 21 Met belangstelling heeft de onderge- Maart aangekondigde manifestatie ter fceekende steeds het in de laatste jaren Er bestaat dus naar de meening van den ondergeteekende evenveel behoefte aan een f r i s c h zwembad als aan een voldoend schouwburggebouw. Het eerste schijnt in beter dan het thans daarvoor gebezigd wordend water, en waarin het vroeger dan ook gelegen heeft, niet meer te kunnen worden ge doogd. Er rest dus niets anders dan hierin te voorzien door een kunstmatig bad het welk daar waar men geen stroomend water daarvoor heeft en er eenigszius vooruitzicht op een gunstige exploitatie kan bestaan, dan ook al meer en meer met gretigheid wordt aangewend. Ieder die een dusdanige zweminrich ting heeft bezocht en daarvan gebruik heeft gemaakt zal dan ook daaraan verre de voorkeur geven boven een bad in stilstaand water dat in meer of mindere mate tot bergplaats van verschillende minder aangename en voorzeker ook voor verfrissching niet ten gunste bijdragende stoffen dient. Een kunstmatig bad heeft boven vele anderen het, door een natuurlijk bad wogen, peinsde Frances op een middel om haar smart voor de anderen verborgen te houden. z/Welke prachtige bloemen staan daar bij het raam. Mag ik ze eens zien?" Verheugd gaf Espérance een toestemmend antwoord; en zij be gaven zich met haar beiden naar het einde van de kamer; op de breede vensterbank stonden eenige bloemen, welke de dienstmaagd altijd zeer stijf naast elkaar zette, hoewel Espérance ze dikwijls rangschikte, zooals haar smaak het haar ingaf. Zij konden de muzikanten nu nog beter hooren en Frances was meer bedroefd dan verwonderd, toen zy bemerkte, dat de tranen Espérance langs de wangen vloeiden. z/Het moet wel hard zijn, om uw volkslied ia een vreemd land te hooren spelen," zeide zij vriendelijk. Espérance keek verbaasd op, hare wangen gloeiden en zij glim lachte door haro tranen heen, want Frances had haar in haar eigen taal toegesproken. z/Gij spreekt fransch, alsof gij eene landgenoote waart," riep zij uit op verrukten toon. //Mademoiselle is wel goedik gevoel mij hier nu minder vreemd. En toch voegde zij er met eene lichte huiveriug bij, toen de //Marseillaise" gevolgd werd door het «Par- tant pour la Syrië" doet dit mij des te meer naar mijn va derlandverlangen. Gij zult het mij niet kwalijk nemen //maar op dezen dag Allerzielen, ben ik altijd droevig gestemd en niemand hier begrijpt dat en.... en.... met een stortvloed van tra nen Je suis désolée Frances was voor een oogenblik geheel in de war. Haar in deze omstandigheden te troosten was niet mogelijk en door een nog rustiger plekje op te zoeken, zouden zij waarschijnlijk de aan dacht van mevrouw Mortlake en Cornelia trekken. Zij besloot het toch maar te wagen en wendde zich weer tot Espérance, die nog bij het venster stondgroote tranen rolden haar langs de wangen en vielen op de bladeren van een der bloemen. //Zouden wij nu niet naar de broeikassen kunnen gaan? het zal daar wel rustig zijn." Espérance nam dit voorstel gretig aan en ging haar voor naar eene kleine veranda, die zich achter het woonvertrek bevond. Cornelia keek op dat oogenblik helaas dien kant uit en daar zij vreesde miss Neville wat verwaarloosd te hebben, snelde zy naar haar toe. z/Wilt gij niet wat dichter bij het vuur komen Espérance heeft naar ik vrees niet de noodige voorzorgen in acht genomen." „O ja, zeker," antwoordde Frances glimlachende. //Ik heb uwe bloemen bewonderd en uwe nicht wilde mij juist de broeikassen r,lk ben verlaten.'1 laten zien." z/Ik vrees, dat het niet de moeite zal loonen, om ze te gaan zien, onze tuinman heeft er dezen herfst niet al te veel aan Frances vreesde dat zij zich nu onmogelijk meer van Cornelia kon verwijderd houden, maar gelukkig wist lady Wortkiagton zeer behendig haar weer aan het gesprek te doen deelnemen, dat zij met mevrouw Mortlake voerde en het kostte Cornelia volstrekt geen opoffering om Francea en Espérance alleen bij de bloemen achter te laten. Frances sloeg nauwelijks een blik op de lange rij van planten, maar zij hield de hand van Espérance in de hare, en zeide tot haar, nog voortdurend in het fransch. «Wilt gij mij geen deelge noot vau uw verdriet maken, misschien kan ik u een weinig be grijpen. Claude Magnay heeft aan mijne zuster verteld, dat gij hier tegenwoordig woondet en zij kwam met de bedoeling om u eens te ontmoeten; zij heeft uw vader en moeder gekend, zooals gij misschien wel hebt gehoord." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2