Ter bevordering van een gelijkvor-' mige toepassing van de uitvoering en het toezicht treden zij met elkander in overleg. Tot hetzelfde doel komen zij telken drie maanden een3 of zooveel meer al3 de minister van Justitie noodig oordeelt, daartoe door dezen opgeroepen, aan diens departement bijeen ter bespreking met dien minister of met een of meer door hem aangewezen ambtenaren, van de werking der wet. Onder de besluiten des Ko- nings, houdende het ontslag en de be noeming van ministers, in afschrift aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden en in de bijeenkomst van Woensdag voorgelezen, staat als contra seign: „De minister van Buitenlandsche Zaken, tijdelijke voorzitter van den ilaad van Ministers, Har tse n". De minister van Justitie besluit: lo. dat zal bevoegd zijn in do lste arbeids-inspectie de inspecteur van den arbeid dr. H. F. Kuyper, wien als standplaats wordt aangewezen de gemeen te Breda; in de 2de arbeidi-insp^ctie de inspecteur van den arbeid A. D. P. V. van Löben Seis, wien als standplaats wordt aangewezen de gemeente Zwolle in de 3de arbeids-inspectie de inspecteur van den arbeid H. W. E. Struve, wien als standplaats wordt aangewezen de gemeente Haarlem. Bij de verkiezing voor de Koloniale Staten van Suriname is nK-t 108 van de 119 geldige stemmen her kozen de heer mr. C. J. Heylidy, die echter verklaard heeft de benoeming niet aan te nemen. voor de veiligheid hunner werklieden ingesteld, op de tentoonstelling vertegen woordigen. Hun voorbeeld zeggen zij zal navolging vinden en bij anderen het ne men van maatregelen in dezelfde richting uitlokken. Na afloop der tentoonstelling zullen de modellen in een op te richten museum van denzelfden aard worden geplaatst, Met het geven van inlichtingen, het verzamelen van inzendingen en het doon vervaardigen van modellen belast zich gaarne de heer J. Grundel, werktuig- kundig-ingenieur te Delft. gen aanwendt tot vorming van het noo- dige kapitaal tot herbouw van den Am- sterdamschen Schouwburg, op dezelfde plaats. De gepen s. schout-b ij-n acht F. li. P. van Alphen, door de Staten van Zuid-Holland benoemd tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, heeft een hoogst eervolle loopbaan bij de marine achter zich. In 1883 werd hem opgedragen de waarneming der betrekking van com mandant der zeemacht en chef van het Departement van Marine in Ned. Indië, ter opvolging van den thans wijlen vice-admiraal van Gogh. Hij bleef als zoodanig in Indië tot 1884, ia welk jaar hy wegens ziekte moest repatrieeren. In Nederland teruggekeerd, bleef hij eerst eenigen tijd nonaetief en werd hij met 1 Maart 1886 op zijn verzoek op pensioen gesteld onder dankbetuiging voor de vele gewichtige en langdurige diensten, den lande bewezen. Gedurende zijn diensttijd verwierf de heer Van Alphen de eeresabel voor be toon van dapperheid tot belooning van zyn moedig en beleidvol gedrag bij een expeditie op Sepera, terwijl hij eervol vermeld is ter zake van zijn deelneming aan de expeditie op de Zuider- en Oos- terafdeeling van Borneo. Z. M. de Koning verleende den heer van Alphen herhaalde malen bewijzen van tevredenheid en van persoonlijke waardeering, o.a. door zijn benoeming tot adjudant in buitengewonen dienst, ridder van de Willemsorde, van den Nederlandschen Leeuw, commandeur van de Eikenkroon en den Gouden Leeuw van Nassau, welke onderscheidingstee kenen naast een vijftal buitenlandsche ridderorden zijne borst sieren. De heeren J. Th. Mouton te '3-Hage en J. C. van Marken te Delft hebben aan alle fabrikanten en aan be langstellenden in de industrie, in Neder land, een circulaire verzonden, welke ten doel heeft, hen op te wekken tot inzending op de te Amsterdam te houden tentoonstelling ter bevordering van vei ligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen. Zij achten het minder waarschijnlijk, dat ieder industrieel, die kleine verbete ringen voor de veiligheid van zyn werk lieden in zijn fabriek heeft doen maken, hiervan een model op de tentoonstelling zal inzenden, omdat hij die verbeterin gen veel te eenvoudig of onbeteekenend zal vinden. Bovengenoemde heeren wen- schen echter, dat de industrieelen elke verbetering, hoe klein of eenvoudig ook, Het algemeen bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wiel- rijdersbond zal op Zondag 2 Maart a. s. te Amsterdam in het American Hotel eene vergadering houden ter behandeling van de volgende punten: 1. Benoeming van afdeelingsconsuls in de afdeelingen IV, IX en X. 2. Benoeming van een hoofdredacteur van De Kampioen, orgaan van den Al gemeenen Nederl. Wielrijdersbond. 3. Kredietaanvrage van het dagelijksch bestuur tot aankoop van een otficieelen chronometer. 4. Kredietaanvrage tot aankoop van hotelschilden en waarschuwingsborden. 5. VerdeeliDg van de werkzaamheden der secretarissen. 6. Behandeling van een verzoekschrift tot het verkrijgen van provinciale ver ordeningen op het wielrijden. D e „N oordwest el ij ke groep der vereeniging van Duitscho ijzer- etaal-industrieclen" heeft in hare ver gadering te Dusseldorf met algemeeue stemmen zich aangesloten bij het adres der Kamer van Koophandel te Mann heim, om aan de regeering te verzoe ken, den ondernemer der duitsche ge subsidieerde stoomvaartlijn op Oost- Afrika de verplichting op te leggen, de schepen op de heen- en terugreis te Rotterdam als tussehenhaven to doen bianenloopen. Met het oog op de con- cessiëa in zake het zalmtractaat, door ons destijds aan Duitschland gedaan, mocht men ons nu ook wel eens dit voordeeltje gunnen De Levant H er aid, die den 19en dezer teConstantinopel is verschenen, bevat een koit, maar voor Nederland en zijn vorst zeer waardeerend artikel ter gelegenheid van den 73en jaardag van Koning Willem III. Er is ernstig sprake vanom het Panorama-gebouw in de Plantage te Amsterdam tot schouwburg in te rich ten. De gemeente Amsterdam stond in dertijd het terrein aan de Panorama- Maatschappij af, op voorwaarde dat het gebouw steeds bestemd zou blijven voor een inrichting van kunst of wetenschap. In hoeverre die verandering van be stemming mogelyk is, wordt thans onder zocht door den architect van het gebouw, den heer J. Gosschalk, daartoe uitge- noodigd door het bestuur der Panorama- Maatschappij. Tijdens den brand van den Stadsschouwburg te Amsterdam bevond zich in het kantoortje van den bureau list een ouderwetsche ijzeren geldkist, waarin zich ruim duizend gulden bevon den aan bankpapier, goud en zilver, van de reeds geïnde gelden voor de voorstel ling van Arnold8on. Die gelden zouden als gewoonlyk op den avond der voor stelling worden afgedragen aan den ge machtigde van den heer Desuiten, die de zaal van „Het Nederl. Tooneel" voor dien avond had gehuurd. Het bankpa pier is in deze geldkist nagenoeg ver brand gevonden, en het goud en zilver hebben veel geleden. Wie moet de schade dragen CHbl Een stratenmaker te Deven ter heeft een das in den grond gevonden, welke aan de boeren veel last veroor zaakt had door het rooven van kippen, konijnen, eieren, enz. Toen het dier werd uitgegraven, beet het den man een ge deelte van den duim af. Met behulp van een ander persoon werd de das echter levend gevangen en mede naar huis ge nomen. Het dier leeft nog en wordt ge voed met hetzelfde voedsel, dat een hond gebruikt. In zijn hol vond men een paar konijnen, hazen en vele eieren. Op 20 Maart a. s. zal te Rome een internationale conferentie worden gehouden over het comptabiliteitswezen bij de spoorwegen. Ook de nederlandsche spoorwegen zullen op deze conferentie worden vertegenwoordigd. De algem. verg. van den Bond voor Algemeen Kiesrecht zal den 2n Pinksterdag te 's-Hage gehouden worden. Men zegt, dat de heer Domela Nieuwenhuis, na zijn vertrek uit Berlijn, naar Zwitserland is gereisd. Zooals men weet studeert een zijner zoons te Genève. JR. v. i. deelt mede, d a t h e r- haalde telegrammen, naar Berlijn gezon den om bericht over de gevangenneming van het Kamerlid Domela Nieuwenhuis die reeds acht dagen te Berlijn vertoefde in het „Hotel Zum Dessauer Hof," onbeantwoord zyn gebleven, zoodat het blad vermoedt, dat öf zijn telegrammen öf het antwoord in Duitschland werden opgehouden. Alleen Dinsdag kwam een telegram als onbestelbaar terug, wijl de geadres seerde uit de Untersuchungs Gefangniss vertrokken was. Thans is een licht opge omtrent de aanleiding tot de sensatie- makende geruchten in de Held. Ct. aan gaande muiterij aan boord van De Tromp in de westindische wateren, welke ge ruchten reeds door de officieele berichten voldoende zijn tegengesproken. Waarschijnlijk hebben die geruchten hunnen oorsprong gevonden in eene verwarde mededeeling van den een of anderen schepeling. Uit een particulieren brief toch, te 's-Hage ontvangen van een schepeling van de Friso, waarin ook gezinspeeld wordt op de aanstaande komst van De Tromp te Curacao, wordt melding ge maakt van een ernstig oproer dat op Martinique was ontstaan aan boord van een n o o r s c h oorlogsschip, waarbij op officieren was geschoten en verscheidene schepelingen werden gewond. De belhamels waren toen aan de ra opgehangen. In het Doopsgezinde wees huis te Koog a/d Zaan, waarvan de sluiting, wegens gemis aan weeskinde ren, in het begin van dit jaar bepaald was, zijn thans, ten gevolge van de influenza, reeds acht weezen ter ver pleging. Woensdagochtend is de veld wachter der gemeente Leiderdorp, ter wijl hij van den in gang zijnden omni bus wilde springen, gevallen en onder dien omnibus terecht gekomen, zoodat de wielen hem over de borst gingen. In wendig zwaar gekneusd, is hij in eene woning binnengedragen. Zijn toestand schijnt niet buiten gevaar. Ten sterfhuize van een oud ingezetene te Giethoorn is o. a. publiek verkocht do antieke ijzeren plaat van een vuurhaard, voorstellende „Salomons eerste recht, en omgeven door twee romeinsche beelden, dateerende 1200." Dit stuk is door den antiquaire S. v. d. Horst, te Steenwijk, aangekocht, om te dienen tot versiering van een hinde- loopsche kamer. Woensdagnacht omstreeks 3% uur sprong een der stoomketels in de papierfabriek van den heer C. Kolf te Men meldt uit Limburg aan het Hbl.-. Zoowel van uit België als Pruisen wordt onze provincie met pokken be dreigd. Te Gladbach zijn op dit oogen- blik ongeveer 60 pokkenlijders onder geneeskundige behandeling, terwijl ook in de nabijheid van Erkelenz reeds pok ken voorkomen. Daarenboven heerschen de pokken epidemisch in Verschillende belgische gemeenten, gelegen op korten afstand van Nederland, o. a. te Ver- viers, Dambermont, Welkenraedt, Ensi- val Wessnes, Sart, enz. Ook te Luik komen pokken voor. De werklieden, die werk zaam zijn aan het vernieuwen van den grooten luifel in den Prinsentuin te Leeuwarden, vonden Zaterdag onder een dakpan een portemonnaie met een inhoud van ongeveer f150, hoofdzakelijk bestaande uit bankpapier. De portemonnaie met inhoud is aan het bureau van poli ie bezorgd. Een ingezetene van het dorp Seksbierum zou zich van Leeuwarden naar Noord-Amerika begeven. Op het punt van met den spoortrein uit Leeu warden t<i vertrekken, kwam eensklaps een deurwaarder met twee getuigen op dagen om den man wegens schuld ia gijzeling te brengen. Men begrijpt in welk eene onsteitenis het vertrekkend gezin verkeerde. Een den schuldenaar bijna geheel vreemd persoon, die van het tooneel getuige was, kreeg mede lijden met hem en betaalde de geheele schuld van 164zeodat hij met de zijnen nog kon vertrekken. De schuld- eiscker wilde later niet minder edelmoe dig zijn en gaf het geheele bedrag terug. Het was, gelijk hij verklaarde, geenszius zijne bedoeling geweest, den schuldenaar in de gijzeling te doen brengen, maar alleen om zich te over tuigen, of deze zich ook met eenen wel- voorzienen bundel uit de voeten ging maken. i Kampen. De stoker werd letterlijk ver- a u 6 a* tt ca a °,r Eiorseld. De overige werklieden waren den briefschrijver nit de hoofdstad wordt lukki nict de fabriek aanffe_ riiorlorriiHDn bi ia n.if 1 -i A m cfnrii o m freon medegedeeld, is het te Amsterdam geen geheim, dat 'c vooral aan het lid van den raad van beheer van het Ned. zig. De verwoesting in de fabriek is groot. Muren zijn omvergeworpen, i a r, tir r r i de machinerieën zijn voor een groot deel tooneel A. C. Wertheim, te danken is,1 vc,rnjeld dat de artisten bijeen zijn gebleven, en 1 de campagne ongestoord is voortgezet. Het gerucht wil, dat de heer, A. C. Wertheim de krachtigste pogin- i Bij het ongeluk in de stoom-stroopa- pierfabriek te KampeD zijn volgens de K. C. ook drie andere personen ernstig gewond. Financieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 25 Febr. loopende, door hunne tusschenkomst ver handeld. Aand. Amsterd. Droogdok- Maatschappij a 140 pet. Oblig. Handelskade (Naam- looz VennootschapOp richters Aand„ƒ190. Aand. Onroerende goede ren (Mij. tot Expl. van) 20 Aand. Duinw.-Mij van den Helder en het Nieuwe Diep 100!b Aand. Scheven, bouwver- eeniging (Hotel Garni). „116 Aand. Amsterd.-Siak-Ta- bak-Maatschappij250. Aand. Asahan Tabak Maat schappij 130 Aand. DeliLangkatTabak- Maatschappij 262 Aand. Singkep Tin-Mpij.. 150 Aand. Tabaksmaatschappij Deli-Asahan Serie I a 3 185 Aand. idem idem 4e Serie 160 Aand. Tabak Mij. Amsterd. „115 Opr.-Bew. Ned. Amerik. Stoomvaart-Mij. f 47-80. Aand. Stichtsche Tramw.- Maatschappij 125 Aand. Russische Zuidwest. Spw. Act. de Jouiss. .„ƒ25. POLITIEK OVEilZICilT. De duitsche bladen bevatten tal van statistische en andere opgaven betreffen de de verkiezingen voor den Rijksdag en daaruit blijkt dat de socialisten groot© overwinningen hebben behaald, of liever dat hun invloed sedert de laatste jaren aanmerkelijk is toegenomen. Een zestal jaren geleden bedroeg het geheele door hen te Berlijn uitgebrachte stemmental ongeveer 50.000 en thans is dat cijfer geklommen tot ruim anderhalf millioen. Groete nederlagen hebben de regeerings- of zoogenaamde Kartell-partijen geleden met betrekking daartoe is het wel niet overbodig daarover een woordje in 't midden te brengen. Het is vooral met hefc oog op den wassenden socialist schen invloed in het duitsche rijk dat de geno men besluiten van den keizer een ge wichtige beteeken is hebben gekregen en in een eigenaardig maar helder licht worden geplaatst. Ontegenzeggelijk valt er tegen den stroom der krachtige volksuiting in Duitschland niet meer op te roeien en van daar dat de regeering, die van alles de teugels in de handen moet hebben, zich eenvoudig aan het hoofd plaatst en daardoor de zelfwer kende kracht der anti-regeeringspartijen verlamt. Nu eenmaal het hoofd van den Staat zich zelf als verbeteraar van den toestanden heeft opgeworpen, worden die partijen, hoofdzakelijk de sociale, verplicht zich naar de inzichten van de regeering te schikken, daar deze krachtens hare bevoegdheid als hoofd van het gezag huu taak overneemt. De wetten die de regeering dus als nuttig en noodig in de arbeiderskwestie zal uitvaardigen en als zoodanig door het volk moeten worden erkend, heffen ten eenenmale de beteeke- ni3 der sociale partijen op. Waarlyk heeft de duitsche keizer met zijn genomen initiatief een daad verricht, die groote scherpzinnigheid verraadt. De hechte or ganisatie van het daitsche rijk is boven dien een waarborg voor de onwrikbare tenuitvoerlegging van de te nemen be sluiten der internationale conferentie, die dezer dagen baren arbeid aanvangt. In verband met de herkiezingen welke nog moeten plaats hebben is een tele gram voorkomende in da Hamburger Nachriehten niet van belang ontbloot. Dit telegram luidt: „Naar wij uit vertrouwbare bron ver nemen, is de kwestie van Bismarcks uittreden uit het pruisisehe staatsmïni- sterie en misschien zyn aftreden als Rijkskanselier, wel ter sprake gebracht, doch hare beslissing voorloopig verscho ven geworden. Met het oog op den uit slag der verkiezingen heeft <U Rijkskan selier zijn besluit omtrent zijn terugtre den uit het openbare leven nog uitge steld." Men zou door de verschillende hard nekkige verklaringen tot slotte wel moe ten gelooven dat de Rijkskanselier zich nog meer uit het ambtelijk leven terug gaat trekken. Maar al is dit zoo dan kan dit voor ons niet anders zijn dan eene versterking van de verwachting, on langs uitgesproken, dat hij zijne krachten op enkele punten gaat vereeaigen eu wij binnen niet te ver verwijderd tijdstip be langrijke verrassingen hebben te wachten. Van de verschillende regeeringea ko men do raeest welwillende antwoorden in aangaande hunne deelneming aan de arbeids-conferentie te Berlijn Ook Frank rijk is thans toegetreden. Het desbetref fende bericht uit Parijs luidt als volgt: „Do duitsche gezant, graaf Münster, is het met Spalier eens geworden over de hoofdpunten betreffende Frankrijks deel neming aan de arbeids-conferentie te Ber lijn. Spulier heeft dus officieel aan graaf Münster Frankrijks aanvaarden van de uitnoodiging meegedeeld. De fransche re geering is voornemens, geene diplomaten, maar staathuishoudkundigen naar de con ferentie af te vaardigen." In den belgischen Senaat heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Woensdag in antwoord op de door den heer Van Put gehouden rede, beves tigd, dat de regeering de uitnoodiging van den duitschen Keizer tot deelne ming aan de conferentie voor het ar beiders-vraagstuk heeft aangenomen. De de gelegenheid om te ontsnappen, waarvan Espérance onmiddellijk gebruik maakte, tendeele omdat zij begreep, dat haar weer eene berisping te wachten stond, maar ook omdat zij van uit het raam op het portaal de blauwe muts van miss Neville nog geruimen tijd kon naoogen. Lady Worthington slaakte een zucht van verlichting, toen zij de pastorie hadden verlaten. „Daar! Dat noem ik nu „iets beproeven en iets doen" en wan neer gij omtrent de „Mariana" van Claude niet iets bizonders kunt mededeelen, aan vind ik al onze moeite slecht beloond!" „Het was heerlijk om u daar bezig te zien!" zeide Frances lachende. „Hoe gij mevrouw Mortlake en miss Collinson voortdu rend hebt kunnen bezighouden is mij een raadsel." „Door niets anders dan ophoudelijk babbelen. Algemeene nieuw tjes, wanneer het mogelijk was babbelpraatjes wanneer mevrouw Mortlake verstrooid begon te wordenik heb werkelijk verscheidene kunstgrepen moeten aanwenden, om Cornelia vast te houden. Maar vertel mij eens iets van mijne protégée. Arme kleineIk verlang er zeer naar, eens met haar te kunnen spreken. „Ik had wel gewild, dat gij in de gelegenheid waart geweest hare openhartigheid zou u verrukt hebben. Arme kleine! Meteen half dozijn fransche woorden, heb ik haar geheel en al voor mij gewonnen. Zij heeft mij onder tranen en snikken in den tijd van vijf minuten al haar smart blootgelegd, alsof wij elkaar reeds sinds jaren kenden." „Of ook, alsof zij maanden iang met niemand vertrouwelijk had kunnen spreken," zeide lady Worthington. „Geen wonder, dat zij in deze vervelende stad en te midden van die verbazend stijve mensehen ongelukkig is." „En toch geloof ik, dat miss Collinson vele goede hoedanig heden bezit," zeide Frances in gepeins verzonken. „Lieve Frances; in elk levend schepsel kunt gij nog altijd iets goeds ontdekken. Gij hebt ongetwijfeld gelijk, maar gij moet mij helpen, om dat arme, fransche meisje te bevrijdenzij is naar ik vermoed even blind voor de deugden van hare nicht als ik." „Haar bevrijden, of haar trachten te veranderen?" zeide Frances half tot zichzelf. „Ik weet niet, wat het beste zal zijn." „Zooals gewoonlijk in ons geval, liefste, van alles wat," zeide lady Worthingtondaarna wendde zich het gesprek op andere zaken. HOOFDSTUK XVIII. „Grootmoeder komt weer in Rilchester terug," zeide Cornelia Collinson, terwijl zij opkeek van een brief, welken zij den vol genden morgen onder het ontbijt bezig was te lezen. „Komt zij terug!" riep Bertha uit met kwijnende stem. „Ik meende, dat zij den winter te St. Leonards zou doorbrengen." Ik weet zeker, dat zij dezen zomer heeft verteld, dat zij het huis voor een jaar had gehuurd. Zij wil gaarne weer thuis zijn en het huis heeft zij zonder eenige moeite aan een ander kunnen verhuren. In het begin van de volgende week komt zij terug. „Dan nemen die vervelende bedevaarten naar het klooster weer een aanvang," zuchtte mevrouw Mortlake. „Hoe vervelend van baar om van gedachte te veranderen!" „Waar bevindt zich dat klooster?" vroeg Espërance, niet weinig verheugd bij het vooruitzicht van hare komst, terwijl zij dejui9te gevolgtrekking maakte, dat grootmoeder mevrouw Passmore was." „Het klooster het huis van mijne grootmoeder ligt aan den weg naar Londen, ongeveer twee mijlen van Rilchestar ver wijderd," zeide Cornelia, nadat er een oogenblik van stilte had Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2