NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ?e Jaargang, Woensdag 5 Maart 1890, No 2046, a.bvee;t;extïêh: Een algemeen belang, S I A I) S N t E (1II S. FEÏÏILLEÏO N. IN HEN VREEMDE. aeoltsrimeltsfeij HAARLEM'S DAGBLAD fan 15 regels 50 Cents, iedere regel meer 10 cents Groote letters nasr plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverteatiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en ecDran'icra on J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Genefrale de Publicite Mrangere GL. DAUBM êf Co., JOHN F. JONES, Suoc1'ar ijs 31 hie Faubourg ifontmartre. ii. Ingezonde Waar ik in No. 2040 van dit blad in korte, algemeene trekken een onderwerp behandelde, dat voorzeker een //gemeente belang'' is, wenschte ik thans eene zaak van //algemeen belang" onder de aan dacht van het publiek fce brengen. Tot een goed georganiseerd //markt wezen" behoort in de allereerste plaats: //het zooveel mogelijk op een gunstig gelegen puGt samenbrengen van artikelen, die, zonder dat zij eenigszins schadelijk op elkander inwerken, aldaar gevoegelyk vereenigd kunnen worden." Aangezien vooral de aanvoer van artikelen van eerste levensbehoefte naar dergelijke //vereenigingspunten" dient te geschie den, waaronder voorzeker de //koemelk" behoort gerangschikt te worden, wenschte ik thans een woord te spreken in het belang van de //oprichting eener melk markt hier ter stede." Grootendeels wordt de melk, voor huishoudelijk gebruik be3temd, door mid del van //melkopkoopers" of //melkslijters" aan de huizen onzer ingezetenen afge leverd. De tijd, dat de veehouders zelve, die aloude type van //melkboeren", ge wapend met juk en emmers, dat artikel aan de huizen hunner klanten bezorg den, is reeds lang voorbij. Een heir leger van //melkslijters" heeft hunne plaats ingenomen; 's morgens en 's avonds wordt onze stad doorkruist met //melkkarretjes;" (vele bestuurders van die, voor voetgan gers dikwijls lastige, karretjes, achten voorzeker art. 84 der algemeene politie verordening van Haarlem, als niet voor hen geschreven, aangezien zij de trot toirs of voetpadea hoofdzakelijk tot hunnen rijweg gebruiken.) Het artikeldat zij bij hunne klanten bezorgen, wordt of door hen zeiven regelrecht van den veehouder afgehaald of zij koopea het uit de tweede of derde hand in; hoogst zelden ziet men de veehouder zelf zijn waar rondbren- gen. Wij zullen du buiten bespreking laten in hoeverre deze wijze van hande len goed- of wel afkeuring verdient wij constateeren alleen het feit zelf. Nu behoort het tot de onomstootbare waarheden, dat, waar veel vraag naar j eenig artikel is, het aanbod meestal ook 1 in diezelfde verhouding behoort toe te nemen. Letten wij nu b. v. op het steeds vermeerderende getal inwoners van Haar- lem, dan is het zeer goed te begrijpen, dat het verbruik van //koemelk" aldaar natuurlijkerwijze toeneemt. In die toe- name is niet anders te voorzien, dan door meerdere melk-productie, waarmede nood wendig vermeerdering van het getai melk koeien bij veehouders, die zich met melkverkoop bezighouden, gepaard moet gaan. Wanneer wij ons nu op het ge bied der statistiek begaven en het cijfer zagen van het getal koeien, die geregeld in de omstreken van Haarlem gemolken worden, en wier melk dus dagelijks naar die stad gebracht moet worden en wij b. v. het melkverbruik stellen op liter per hoofd, dan zouden wij, met het oog op het feitelijk getal inwoners der stad, gezwegen nog van de inrichtingen waar veel melk voor het bedrijf gebruikt wordt, tot een zeer verrassend resultaat komen. Ontegenzeggelijk zouden wij dan bemer ken, dat de vraag naar dit zoo belang rijke artikel het aanbod verre overtreft. En toch schijnt dat niet het geval te zijn; toch zien wij, dat èn 's morgens èn 's avond3 tal van personen //melk" aan de huizen hunner klanten afleve ren. Hoe is dat te rijmen? geeft dat niet veel te denken? Dat de koemelk in //zuiveren on ver valseh ten" toestand onder de meest belangrijke volksvoeding smiddelen dient gerangschikt te worden is een feit; het is een artikel, dat in geen enkel huisgezin mag gemist worden. Daar om is het ook ten zeerste gowenscht, dat het in den mee3t //zuiveren" toestand tegen matigen prijs voor een ieder bereik baar gesteld wordt. En, om tot dit zoo zeer gewenschte doel te geraken zoude het toepassen van een krachtig ingrij penden maatregel aanbeveling verdienen. Geenszins is het mijn doel om al die men- 8chen,die op dit oogenblik, door het uitven ten van //melk" (de een met meer, de ander met minder zorg voor den toestand der maag hunner afnemers) een broodje trachten te vinden, tegen te werken, maar ik zoude er met kracht op wen- schen aan te dringen, dat in Haarlem in deze een voor alle steden in Neder- j land navolgiagswaardig voorbeeld gesteld werd. Ik meen, dat dit alleen te doen is door het oprichten van eene //melk markt", die den eersten en eenigen waar borg geeft omtrent de goede kwaliteit der aldaar aangevoerde koemelk. Hoofdstuk VI over de algemeene po litieverordening voor Haarlem is geti teld: //gezondheidspolitiek' Zoude het niet wenschelijk zijn om daarin b. v. eene bepaling op te nemen: wdat al de melk die voor huishoudelijk gebruik of voor klein bedrijf bestemd is, door of vanwege den veehouder dadelijk na het melken in daartoe bestemde goed geslo ten bussen naar de melkmarkt moet ge bracht worden?" Nadat die melk al daar is aangekomen wordt zij onmiddel lijk door b.v. twee speciaal daartoe aan- gestelde beëedigde personen, die der zake I kundig zijn,op eenvoudige wijzeonderzocht; nadat door hen de verschheid en de zui verheid is geconstateerd, wordt zij vol gens aanwijzing van den melkweger (lactodensiraeter) als melk van eerste, tweede of derde kwaliteit overgegoten in de daartoe bestemde verzegelde busseD, voorzien van tapkraan en een bepaalde maat houdende. Hierin wordt zij nu uitsluitend aan de //melkslijters" tegen vaste, bij tarief geregelde prijzen a contant afgeleverd. De melkslijters kunnen die melk wederom by hunne klanten bezorgen, waarvoor zij naar gelang der kwaliteit b.v, 2, Ij of 1 cent per liter boven tarief mogen ontvan gen of volgens vast tarief mogen af leveren, een en ander bij reglement te regelen. Ook ieder particulier kan melk aan de melkmarkt in gewenschte hoe veelheid en soort koopen tegen daar voor vasttestellen prijzen. Ieder veehouder, melkleverancier ten behoeve dezer //melkmarkt", ontvangt volgens hoeveelheid en hoedanigheid der door hem ingebrachte melk ten spoe digste betaling. Op hein rust de ver plichting om de verscn gemolken koe melk in de zuiver gereinigde melkbus sen zoo spoedig mogelijk na het melken ter melkmarkt af te leveren. Hij moet dit echter met vol vertrouwen kunnen doen; het is daarom gewenseht, dat hij zijn waar kan toevertrouwen aan per sonen die, volgens plicht en eer, zoowel de ingeleverde hoeveelheid melk aantee- kenen, maar ook de hoedanigheid zoo juist mogelijk aangeven; volgens die laatste opgave wordt de prijs, wederom volgens tarief, voor den melkleveran cier bepaald. En bij eene scherpe con frêle op de aflevering van deze gekeurde melk aan en door de melk slijters, kan het niet missen of de bur gerij zal puike waar in de door haar verlangde soort en tegen een, voor een ieder bereikbaren prijs, ontvangen. Verpachting van het recht om deze //melkmarkt" volgens gemeentelijke voor schriften te mogen houden aan eene, liefst //Coöperatieve vereeniging" van veehouders, zoude zeer gewenseht zijn. De gemeente zelve zoude zich zeer slecht kunnen belasten met alles wat tot de administratie enz. voor zulk eene markt behoort. Deze dient echter wel er voor te waken, dat aan haar ingezetenen on schadelijke levensmiddelen geleverd wor den. Om in den tegenwoordigen toestand, eene goede en afdoende „oon- tróle" op den melkverkoop toe te passen, acht ik te behooren tot de onmogelijk heden. By onderzoek zoude het voorze ker meer daa eens blijken, dat het ar tikel //melk" geheeten, slecht overeen komt met de meest gewone eischen die er aan gesteld mogen worden. Voorzeker bestaat hier ter stede voor het gewenschte doel geen betere gele genheid dan in de zoogenaamde Vleesch- hal". De dagelijks dan te houden melkmarkt des noods mciamaiai, met toevoeging van //melkproducten", zoude zich spoe- j dig in een druk bezoek mogen verheu- gen, zoo slechts streng gelet wordt op j reinheid" en /,orde" en eene goed door- gevoerde //controle." j Dat het door mij aangegeven idee zoowel moet strekken ten voordeele van de //veehouders" (melkleveraneiers) als van de //melkslijters", meen ik met ge- I rustheid te kunnen betuigen en dat dat stelsel van zeer groot belang voor de //raelkverbruikers" zal ziin, acht ik een feit. Moge dit weinige velen opwekken om met mij pogingen in het werk te stel len tot verwezenlijking van het aange geven plan. M. BOK MA DE BOER. HaarlemMaart 1890. Haarlem, 4 Maart 18S0. Door het gemeentebestuur alhier zijn de volgende vergunningen verleend lo Tot oprichting van eene koper-en blikslagerij, in het perceel aan de Paar- laarsteeg, get. no. 10 aan G. Schous en 2o. tot oprichting van een sigarendrogerij, in het perceel aan den Burgwal, get. no. 56, aan J. Schreyers. Op 11 Maart a. s. zal door de Kies- vereeniging //Vooruitgang" eene verga dering worden gehouden tot het stelle» van een kandidaat voor de verkiezing voor den gemeenteraad. De koninklijke vereeniging het Neder- landsch Tooneel geeft Donderdag hier een buitengewone voorstelling met //Adrienne Lecouvreur" (La dame aux Camélias), mevr. Frenkel-Bouwmeester in de titelrol Door een aantal dames hier ter stede is het plan opgevat om alhier in navol ging van den Haag een kookschool op te richten. Zy doen daartoe een beroep op den geldelijken en moreelen steun barer stadgenooten. Tot de oprichting is een som noodig van ƒ3000. Is eenmaal de kookschool in werking dan zal een deel der kosten bestreden kunnen worden uit de leergelden en uit den verkoop der toebereide spijzen. In de circulaire, die tot dit doel is verspreid, worden verder de gronden uiteengezet waarop de op richtsters het tot stand komen van eene dergelijke inrichting noodig en nuttig achten. Maandagavond trad in een der zalen van hotel //Funckler" voor de vereeni ging //Volksgezondheid" op de heer dr.R.H. Saltet van Amsterdam, met het onder werp //Vervalsch-'ng van Levensmid delen Spreker zeide ongeveer het navolgen de: //Sedert de levensmiddelen door de verbeterde vervoermiddelen mijlen ver getransporteerd kunnen worden, en de middelen om ze te conserveeren zijn uit gebreid, is het gebied daarvoor veel ver groot. Dat heeft echter ook een nadeel en wel, dat producent en consument verder van elkander verwijderd zijn en dus elkander of niet of zeer weinig ken nen. Het vertrouwen op den leverancier is verminderd, de waarborgen voor goe de kwaliteit die men vroeger had door persoonlijke bekendheid met dezen, be staan niet meer. Doarotn is onderzoek van levensmiddelen noodig. De hygiënische middelen van onder zoek zijn, vooral door den vooruitgang der bacteriologie, zeer verbeterd. Door dierlijk voedsel wordt eene reeks van ziekten overgeplant op den mensch. Men heeft lo de ziekten door parasieten teweeg gebracht, zooal3 lintwurm en trichinose. Nu is het waar, dat vleesch van een tricbineu8 dier, wanneer het tot 60 gra den Celsius verhit is (gekookt, gebraden) onschadelijk wordt, daar zulke bitte de trichinen doodt, maar bij groote stukken wordt in het binnenste gedeelte die hitte niet bereikt. Daarover is men het eens, niet echter over de middelen om de tri chinen bij den mensch te bestrijden en te verdelgen. Het radicale middel is derhalveonderzoek van het varken zelf en, hoe kostbaar en moeilijk dat ook is, zal men er toch toe dienen over te gaan. 2o de ziekten, die aan ieder mensch gemeen zijn, en hunne oorzaak vinden in bacteriën. Met verhitting van het dierlijk voedsel is men hier niet klaar. De miltvuurbacil b. v. veroorzaakt hoogst zelden ziekte bij den mensch, maar in een wondje gebracht (en hoe licht ver wondt men zich niet bij het vleesch snijden I) veroorzaakt zij miltvuurziekte. Er bestaat naar het schijnt bij runde ren eene ziekte, die geene symptomen vertoont, maar bij den mensch roodvonk veroorzaken kan. Eene koe, die bij haar leven aan diarrhée geleden bad, maar na den dood door een deskundige vol ledig was goedgekeurd, bracht bij vele personen, die van het vleesch aten, ziekte teweeg, bij sommigen zelfs den dood. Van het allergrootste belang is de tu berculose. Er is een geval van een jong kind, dat stierf aan buikziekte, na het gebruik van de melk van een aan tuber culose lijdend dier. Dat wijst op een groot gevaar, omdat jonge kinderen meestal niets dan melk gebruiken. Over de al- of niet-schadelijkheid van het vleesch van door tuberculose aange taste dieren heerscht strijd. In 1888 heeft men te Amsterdam bij 495 runderen, 6 kalveren en 195 varkens tuberculose ge- Naar het engelsch VAN EDNA LYALL 39) HOOFDSTUK XVIII. z/Ik herinner het mij niet, ze in mijne handen te hebben ge had," zeide Espérance en zij dacht hierbij aan de vele berispingen, die zij zich op den hals had gehaald, daar zij met een stalen pen schreef. //Natuurlijk nietgij herinnert u nooit iets, wanneer het u te pas komt," zeide mevrouw Mortlake op scherpen toon. Zonder de hoop te koesteren het verlorene te vinden, opende Espérance de laden van een kabinet en na eenige minuten gezocht te hebben, vond zij de pennen tusschen het speelgoed van Bella. Zonder een woord te spreken legde zij ze naast hare nicht en wilde weggaan, toen hare nicht ze van zich afwierp, terwijl zij op kalmer», onaangenamen toon zeide: //O, nu is het niet meer noo dig; hoo kan ik in het midden van mijn werk veranderen? Zegt uw gezond verstand u dat niet?" Espérance haalde hare schouders op en bracht de pennen weer op hare plaatsmaar haar gezond verstand zeide haar, dat zij niet beter kon deen, dan de kamer zoo snel mogelijk verlaten en zonder verder een woord te spreken, snelde zij weg. Dit was werkelijk eene hartelijke ontvangst voor het arme kind. De vriendelijke, kalme omgeving in het klooster had reeds invloed uitgeoefend op de //Mariana" uitdrukking van haar gelaat, en met een van angst kloppend hart trad zij met hare boeken het hei ligdom van Cornelia binnen. //Goeden morgen, Espérance. Waarom zijt gij zoo laat?" z/Het spijt mij zeer, maar ik wist niet, hoe lang deze wande ling zou duren," zeide Espérance. «Laat het niet weer gebeuren en laten wij nu nog niet meer tijd verliezen eerst het latijn." Met een laatsten wanhopigen blik zeide Espérance de vijfde verbuiging met veel haperen op. Cornelia legde haar boek plechtig neer. z/Het is volstrekt nutteloos om iets half te doen; het was beter geweest, wanneer gij hier waart gebleven, ofschoon ik altijd ge dacht zou hebben, dat op uw leeftijd het toezicht niet zoo streng behoefde te zijn." z/Deze uitdrukking „op uw leeftijd" werd haar dikwijls naar het hoofd geslingerd, ofschoon de vorm van die uitdrukking wel eens veranderde; nu eens was het een kind op uw leeftijd," dan weer „oen groot meisje op uw leeftijd." Zij wenschte wel het een of het andere te zijn. De natuurkundige aardrijkskunde liep nog al goed van stapel; maar helaasmet de duitaeke vertaling, ging het zeer sleeht. Es pérance koesterde een diepen haat voor deze taal en in deze om standigheden zou Cornelia verstandiger gehandeld hebben, door haar niet te dwingen maar volgens haar oordeel, was niemand goed opgevoed, die geen duitsch kon lezen en spreken on zij bleef volharden, ondanks Esperancea weerzin. Het was werkelijk een moeielijke taak om het //Was ist des Deutschen Vaterland" te leeren en na het in hare gedachten in het fransch en daarna met haar mond in het engelsch te vertalen, kon Espérance niet na laten om te zeggenwIk voor mij geloof, dat de Duitschers de meest verwaande menschen ter wereld zijn, om daar zoo achter elkaar alle deelen van hun land op te hemeleD," zoodat men er wel twee bladzijden mee kan vullen. z/Het is later duidelijk gebleken, dat de Duitschers niet alleen bluffers zijn," zeide Cornelia gestreng. //Bovendien past het niet aan menschen om met steenen te werpen, wanneer zij in huizen van gla3 wonen. De eigenwaan van een ander volk in Europa is spreekwoordelijk geworden." «Gij moogt het wel vrij zeggen!" zeide Espérance met fonke. lende oogen. //Ik weet wat gij bedoelt. Nu Frankrijk gevallen ia^ wilt gij het nog beleedigen en dat noemt gij dan nog engelsche edelmoedigheid. Hemelals gy spreekt van spreekwoordelijk ge worden eigenwaan, dan zeg ik, dat de Engelschcn beleedigend trotsch en ongemanierd zijn en dat is waar Cornelia vermaakte zich inwendig over deze verontwaardiging, van Espérance, nu er zulk een hevigen aanval op hare vader landsliefde werd gedaan, maar zij antwoordde ernstig en met on derdrukte stem: //Wanneer gij gereed zijt, zullen wij verder gaan. Voor Haarlem per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.C3. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TelefoonntsBncnrs' Birecieuren-Uitgevera J. C. PEEBEBOOM

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1