NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. AGENT 7 e Jaargang-. Maandag 10 Maart 1890. No. 2050. ABOÏKÏÏEBTS PRIJS: ADVIRXEÏTTIÉlf: BH teler islaat uit twee Ui S r ft S l E II V. B IR R E R L A R i>. Advertentiën. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. BEHGEBL3JKE STAND. Mama van "Waard—Geb. De Koning, B. TOURS eii Dienstbode gevraagd: IN DEN VREEMDE, Voor Haarlem per 3 maanasnf 1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. Afzonderlijke nummers -1.66. - 0.0S. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ïfeEefconaBsaBacp 16». van 16 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 centsj, Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en eonrontiort. Directeuren-Uitgevers J. C. FEKREB0021 en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pulltcits Strangbe G. L. DAG BS tf Co., EERSTE BLAD. Haarlem, 8 Maart 18S0. De tentoonstelling van oude waaiers en kanten zal aanstaanden Zondag 9 Maart op het Museum ran Kunstnijver heid geopend worden. Zeer belangrijke stukken zijn naar deze tentoonstelling toegezonden. Ook een gedeelte van het werk van de leerlingen der teekeaschool is in de rotonde aanwezig. Zondag is de toegang vrij. Vrijdagavond, omstreeks 11% ure, is een vrij hevige brand uitgebroken in perceel no. 1 in de Pieterstraat, hoek Nieuwe Kruisstraat, ingericht tot dans- lokaal, in gebruik bij F. Winkelaar, die echter dat perceel niet bewoont. De brand is vermoedelijk ontstaan door een gebrek aan de kachelpijp die door het plafond loopt, of doordat de pianino te dicht bij de brandende kachel was ge plaatst. Toen de brand ontdekt werd, sloegen de vlammen reeds uit de ramen. Het lokaal en het meubilair is bijna ge heel verbrand. De brand zijn door de po litie met haar slangen wagen onder toe zicht van den staf der brandweer gebluscht. Door het flink optreden der politie was het niet noodig de brandweer te alar meeren. Alles was verzekerd. Persoon lijke ongelukken zijn niet te betreuren. De audiëntie van den mi-: nister van Marine werd Vrijdag bezocht door verschillende onlangs bevorderde hoofdofficieren der marine. Het Week Had van het Recht, verneemt dat in het vierde internationaal j penitentiair congres, dat in Juni a. s. te St.- Petersburg bijeenkomt, de nederl. regeering, evenals in de twee vorige congressen (Stocholm1878Rome, 1885)zal worden vertegenwoordigd door mr. M. S. Pols, hoogleeraar in het strafrecht te Utrecht. Er is sprake van een schoon heidsconcours in den a.s. zomer te Scheveningen. Tegen een paar fatsoenlijk gekleede meiden is door de politie proces-verbaal opgemaakt ter zake van oplichting. Zij hadden namelijk voor eenige dagen bij eene weduwe hier ter stede twee gemeu bileerde kamers gehuurd en zich goed eten en drinken laten toedienen en waren opeens verdwenen. De meiden hadden het goed vertrouwen der weduwe weten te winnen door allerlei voorgevens dat zij tot eene deftige familie behoorden, eerstdaags geld te wachten waren van eene erfenis en dergelijke. Een der meiden had reeds vroeger wegen3 diefstal meer malen met de gevangenis kennis gemaakt. De koningin endeprinses Von Wied hebben belangrijke aankoo- pen laten doen in den thans te 's Hage gehouden wordenden Bazaar, ter onder steuning van het zendingswerk der moravisGhe broeders onder de ncgerbe- volking in Suriname. Lettoren en Kunst. De heer Benavente is benoemd tot tweeden kapelmeester van de Holl. Opera. De duitsche opera te Groningen is door onderlinge oneenigheid ontbonden. Landbouw en Veeteelt. In de 39ste alg. verg. der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, te Nieuwe-Niedorp gehouden, werd door den voorzitter o.a. medegedeeld, dat de inzending holl. kaas op de parijsche tentoonstelling met de zilv. med. be kroond was geworden. *t Was echter een dure medaille geweest, want van de j 120 gezonden kazen waren er maar 15 teruggekomen en 105 zoek geraakt. Tot afgevaardigde voor het landhuishoud- I kundig congres werd benoemd de heer J. Zijp Kz tot afgevaardigde voor de vergadering van het Nederlandsch Paardenstamboek de heer W. Teengs tot lid van het bestuur, in plaats van den heer J. J. Enschedé, de heer N. Loder van Winkel en tot leden van het bestuur, in plaats van de heeren J. Zijp Kz., R. D. Kaan en K. Swaag, de hee ren J. Bakker van Wieringerwaard, G. Wonder van Berkhout en K. Koster Hz. van Twisk. Tot voorzitter der Vereen, werd gekozen jhr. mr. P. Van Foreest van Heiloo. Als plaats, waar de algemeene verga dering in November 1890 zal worden gehouden, werd gekozen Alkmaar. Het programma voor de te Hoorn te houden tentoonstelling werd vastgesteld. een huis gehuurd en zich daar voorloo- pig metterwoon gevestigd, maar boven dien komen ook de leiders der monar chistische partij den prins telkens bezoeken. De prins van Joinville, de oudoom van den hertog, heeft een zyner land goederen in de nabijheid van Clairvaux betrokken, ten einde in de gelegenheid te zijn den gevangen prins eiken dag een uurtje gezelschap te komen houden. Overigens wordt er in de bladen niet meer over den prins gesproken, zoodat men verwacht, dat de regeering dtn prins spoedig in vrijheid zal stellen. De bladen van het Centrum houden vol, dat het tusschen Bismarck en den Keizer bestaande verschil van meening over de socialistenwet nog niet is uit den weg geruimd. De keizer wil de wet opgeven, maur Bismarck verzet zich daartegen. Wat de oplossing zijn zal van dit geschil, is nog onzeker. In het engelsche Lagerhuis heeft de heer Gennilgs, een conservatief, aange kondigd, dat hij zal voorstellen, aan de motie Smithbetreffende de kwestie- Parnell, de volgende woorden toe te voegen aDaarenboven acht de Kamer het haren plicht, het gedrag te vercor- deelen van hen, die zich hebben schuldig gemaakt aan betichtingen van mede plichtigheid aan moorden, gericht tegen afgevaardigden betichtingen, als valsch erkend." Uit Buda-Pest wordt gemeld dat in de Kamer graaf Apponyi aan Tisza vroeg, üi het parlement zijne werkzaamheden gedurende de ministerieele crisis kon voortzetten. Tisza antwoordde, dat de verschillen van gevoelen, die zich in den boezem van het kabinet hehben voorgedaan, nog niet uit den weg zijn geruimd. Hij voegde er bij, dat wanneer er te dezer zake eene beslissing is geno men, de Kamer daarvan kennis zal ont vangen. Zie vervolg Adv er tent lën in het Tweede Blad. De hertog van Orleans ontvangt in de gevangenis te Clairvaux geregeld be zoeken van zijn parijsche vrienden. De hertog van Luynes heeft te Clairvaux JOHN F. JONESt Szice,, Par ij* 31 bi* Faóboxrg 'oatmarire. 1 De koningin van Eumenië lijdt aan bronchitis. j In Kentucky (Ver. St.) heeft Zondag een duel plaats gehad op het geweer van vader, zoon en schoonzoon tegen drie andere mannen. De drie eersten werden allen gedood. In de transvaalsche stad Johannesburg heescht hevig typhus. In het ziekenhuis zijn van 70 zieken 30 Europeanen en 7 inlanders door de typhus aangetast. Bijna de helft van de euro- peesche politiemacht is ziek. In den winkel van den heer Hayem, in de rue du Sentier, te Parijs, is op klaarlichten dag ingebroken. De dieven maakten eene brandkast open en verwijderden zich ongestoord 10- of 12,000 franken. Op Siciliëheeftwederees spoorwegdiefstal plaats gehad. Op het oo- genblik dat een trein het station te Ficaraz- zelli inreed, sprongen vier mannen in een van de goederenwagens en braken, na twee conducteurs gebonden te hebben, eene kast open en maakten zich met 8000 lire en eenige voorwerpen ter waarde van 4000 lire uit de voeten. GEBOORTEN 6 Maart. A. M. Negrijn-Heijdanus d. - 7. J. H. M. van Ooatveen-v. Bemmelen - S. J. Waning-v. Honschoten d. - 8. C. Hund-Stokman z. OVERLEDEN: 7 Maart. G. do Klerk 75 j. Raamst. FAMiLIESERIC!«TE» UIT DB VERSCHILLENDE DAGBLADEN. GEBOORTEN 6 Maart. E. J. E. RuijsBoellaard d. Amst. - F. BlitzBroekwasser d. Amst. - 7. M. C. Zwiemnavan Daalen Welters d. 's-Hage. GEHUWD: 6 Maart. D. A. van Hanselen en H. M. Sillevia, Leiderdorp. OVERLEDEN 4 Maart. F. v. d. KolkBlaauw 76 j. Heemstede. - 5. Wed. J. H. F. Bakker Kok 75 j. Amst. - 6. H. J. Bus 80 j. Amst. - M. A. J. Ament 43 j. Amst. - 7. Wed. M. J. StaringhStikvoort 78 j. Amsterdam. SÏOGMÏMRTSERjCHTgft. Het stoomschip P. Calandder N. A. S. M., vertrok 6 Maart van New-York naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Frederikvan Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Maart Galie. Het stoomschip Sumatravan Amster dam naar Batavia, vertrok 7 Maart van Suez. Het stoomschip Prins Willem III, is 7 Maart van West-Indië te New-York aangekomen. Het stoomschip Werkendam.der N. A. S. M., van Rotterdam, is 6 Maart te New-York aangekomen. Het stoomschip Soerabajakapt. Klein, van Rotterdam, arriveerde 7 Maart te Batavia. Heden overleed tot diepe droef heid van mij, mijne kinderen en behuwdkinderen, onze geliefde echtgenoote en moeder in den ouderdom van 55 jaar. Uit aller naam, B. VAN WAARD. Algemeene kennisgeving. Haarlem, 6 Maart 1890. Oefening, op Zondag 9 Maart 1890 des morgens ten half twaalf ure jtlllti Deze en de volgende oefening op Zondag 16 Maart a swor den dring-end allen Koorleden aanbevolen. beneden 16 jaar, van 's morgens 9 tot 1 uur. Adres te bevragen aan het Bureau van dit Blad. E'ene onderwijzeres heeft door 4 toevallige omstandigheden uren vrij voor lessen in Holl. vakken, Fransch, Engelsch enDuitseh. Zij spreekt deze talen vloeiend en is genegen leerlingen voor te berei den voor het toelatingsexamen. Inform, worden gaarne gegeven door ouders harer leerlingen. Br. ft. Lett. H.Boek- en Kunst handel JAC's ROOKMAAKER, Gr. Houtstraat 11, Haarlem. gevraagd te Haarlem, tegen flinke provisie van den verkoop van: Oud Maastriehtsch Bier; goede referentiën vereischt. Brieven franco letters L. N.. aan den Boekhandel LE1TER-NYPELS te Maastricht. FEUILLETON. Naar het engelsch VAN EDNA LYALL. 42) HOOFDSTUK XIX. z/Het doet mij genoegen, dat gij het nu toch met mij eens zijt," zeide lady Worthington met een glimlach. z/Geheel en al. Door het gesprek van zooeven is mij haar treurige toestand zoo duidelijk gebleken, dat ik er van overtuigd, ben dat wij haar al onze liefde moeten schenken, om den invloed van de pastorie te verzwakken." z/Ik ben het volkomen met u eens. Wij moeten dunkt mij onzen tijd niet langer met praten verspillen; wij hebben nog maar juist tijd genoeg om de kinderen uit het dorp voor vanavond hier nit te noodigen. z/Het doet mij genoegen, dat zij komen, maar wat zal Miles zeggen, als zijn geliefd grasperk wordt vertrapt?" z/Maar liefste, wat heeft men aan een tuin, wanneer men er niet mee kan doen, wat men wil. Ik heb mijn koetsier reeds over wonnen en ik ben ook niet van plan voor mijn tuinman te buk ken. Ik zal het gansche dorp uitnoodigen." Het scheen, dat het gansche dorp de uitnoodiging aannam, want tegen zeven uur was het grasperk stampvol van de groote menigte nieuwsgierigen; Miles behoorde ook tot het soort van goedhartige menschen, zoodat het hem volstrekt niet ergerde, dat men een inval op zijn grondgebied had gedaan en heimelijk ver heugde hij zich evenals de andoren ook in het vooruitzicht op het vuurwerk. Op het terras had sir Henry de toebereidselen gereed gemaakt en hunne waardigheid gevoelende, zwierven Harry en Fred voortdurend om hem heen, terwijl Kathie, wel wat bevreesd voor deze haar onbekende zaken, de hand van Espérance stijf vast hield en toen de eerste vuurpijl met een geheimzinnig gesis de lucht doorkliefde, trok zij zich verschrikt terug. Er was iets verhevens in dit tooneel en de plechtige stilte, af gebroken door de uitroepen van bewondering van de eenvoudige toeschouwers, maakten ook een bijkans plechtigen indruk. Ofschoon Espérance in Parijs veel grootscher vuurwerk had gezien, had zij nooit zooveel genoten als dien avond en evenals de jongens wilde zij epen gretig hare behendigheid toonen door voetzoekers en klap bussen af te steken, terwijl Kathie spoedig hare vrees verloor en ook zelf een melen wilde ontsteken. Daarna kwamen er nog ver scheidene, veelkleurige, schitterende slangen met een prachtig de vies en toen was het afgeloopen; de dorpsbewoners keerden onder vroolijk gezang huiswaarts, waarbij zij door Harry en Fred wer den begeleid, ondanks het verbod, dat hunne moeder hen lachende deed. Daarna snelden zij naar de kamer van tante Fancy en op ver rukten toon vertelden zij haar alles wat zij gedaan hadden Fran ces luisterde met de grootste belangstelling en scheen in hunne vreugde te deeleD, ofschoon Espérance zeker wist, zij zag het aan de pijnlijke samentrekking van de rimpels op haar voorhoofd dat zij weer hevige pijn leed. Eenige minuten daarna kwam lady Worthington binnen en maakte een einde aan deze luidruchtige gesprekken, met een: ;/Nu kinderen, naar bed, ik weet zeker, dat gij allen zeer vermoeid zijt." //Volstrekt niet, mama," zeiden de jongens. Zij gehoorzaamden echter ondanks hunne luidruchtige opgewondenheid en gingen dadelijk weg. Nadat zij vertrokken waren, gingen lady Worthington, Frances en Espérance bij het vuur zitten praten, totdat Frances meenende, dat zij overbodig werd, haar goedennacht wenschte en hare zuster verliet, om deze in een tête-a-tête het vertrouwen van Espérance te doen winnen. Zij slaagd hierin naar wensch. Het arme kind was volstrekt niet gewend met moederlijke teederheid toegesproken te worden en met het vuur van eene nieuw ontwakende liefde, had zij zich aan lady Worthington overgegeven en zij sprak met haar nog openhartiger dan met Frances. Wordt vervólgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1