NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Woensdag 12 Maart 1890, No, 2052. ABOHHIKEHTSPKIJSf. en J. B. AVIS. S A D S N 1 E IS IV S. naar Vartnopn' Ill N E N L A N 0. IN DEN VREEMDE. 7e Jaargang, Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden, -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve cp Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'a'eËefoBstsEsësBKBBeH- AD7EE;I;E1TTIË1: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters n«a? plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOK. en J. B. AVIS. hoofdagenten toot- bet Buitenland: Comgeguie Générale de Fublicite Et-rangère G. L. DJUBE êf Co., J011B' F. FONFS, Succ., Barijt 315i, Faubourg hontneaetre. flus Sgnsoenieraailsverslag. Toen wij voor eenige maanden het besluit namen, ons uitvoerig verslag van de Zittingen van den Gemeenteraad op den dag der zitting zelf uit te geven, hebben wij ODze Geabonneerden daarvan niet in kennis gesteld. Dat had een goede reden. Wij wenseh- ten dit te doen bij wijze van groeft daar wij ons niet ontveinsden dat, hoewel snelheid in de journalistiek een hoofd- vereischte mag heeten, deze vlugheid juist dikwijls de grootste vijand is van cor rectheid en volledigheid, vooral waar het geldt een uitvoerig verslag van eene be langrijke vergadering. Inderdaad heeft ons thans de onder vinding geleerd, dat het niet mogelijk is in enkele uren een verslag van dc zittingen van den Gemeenteraad te geven, dat zoo uitvoerig ia als wij dat willen. Niet zoozeer aan de juistheid als wel aan de uitvoerigheid moeit noodwendig worden te kort gedaan. Daar wij den goeden naam van ons Ge- meenteraadsverslag hoog wensehen te houden en prijs stellen op de gunstige opinie daaromtrent van tot oordeelen be voegde personen, zoo hebben wij beslo ten voortaan ons verslag van de zittin gen van den Gemeenteraad weder als voorheen een dag na de zitting uit te geven en tevens om het beknopt ver slag, dat op den dag van de zitting in onze couraDt wordt opgenomen, zoodanig uit te breiden, dat men niettemin een volledig, zij het dan ook beknopt, over zicht der zitting zal erlangen. Op den dag van de vergadering zelf dus zal men in ous blad een wel kort maar volledig verslag vinden, terwijl bij het volgend nummer als gratis bijvoeg sel een zoo uitvoerig mogelijk verslag zal worden gevoegd. Wij houden ons overtuigd van de in stemming onzer Geabonneerden met dit besluit. Directeuren- Uitgevers, Haarlem, 11 Maart 18b0. Teylers Genootschap, tot dusver nog niet in het bezit van een schilderij van Israels, heeft op „Arti" het doek //Ver kwikking" aangekocht. Dit is het derde schilderij van den meester, dat tijdens de tentoonsteling een kooper vindt. Het hoofdbestuur der Algeineene Ver- eenigiDg voor bloembollen-cultuur, maakt „ari de besturen der afdeelingen en aan de leden bekend, dat de 73ste algemeene vergadering zal plaats hebben Maandag den 31en Maart a.s. des middags ie 12 ure, op de bovenzaal der sociëteit Vereeni- ging" in de Lange Bagijnenstraar. alhier. Op de vergadering zal het volgende worden ter tafel gebracht: Oproeping der afdeelingen. Opening der vergadering. Mededeeling van de stemlijst. No tulen der 72e algemeene vergadering. Rekening en verantwoording penning meester over 1889 en verslag der com missie voor de rekening en verantwoor ding. Verslag algemeene secretaris 1889. Bericht dat door de afdeeling Hiliegom is ingetrokken het door haar gedaan voorstel, oin zich te wenden tot de hooge regeering om een uitvoerrecht te heffen op afgesneden bloemen. Voorstel van het hoofdbestuur omtrent de uitgave van een weekblad, tevens orgaan der Algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur. Mededeeliog om trent de gehouden tentoonstelling. Bericht betreffende ingekomen en uitge gane stukken. Verdere mededeelm- gen en eventueele voorstellen. Rechtszaken. Bij vonnis der Arr.-Rechtbank is he den in staat van faillissement verklaard Jan Dalmeijer, huis- en rijtuigschilder, glazenmaker en winkelier, vroeger wo nende te Uitgeest, thans alhier. Ingang van het faillissement 1 Maart 1890. Rechter-commissaris mr. J. de Clercq van Weel, curator jhr. mr. F. W. van Styrum, advocaat en procureur alhier. Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Vier voor kantoorlooper. - Twee voor portier. - Een voor schrijfwerk. - Een voor boekbin der. - Een voor schoenmaker. - Twee voor schildersknecht. - Twee voor met- selaarskecht. - Een voor timmermans knecht. - Een voor broodbakkerskneeht. - Een voor koper- en metaalgieter. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor opzich ter. - Een voor loodgietersknecht. - Zes voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoonmaakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaai ster. - Drie voor breister. - Een voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wensehen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Yereeni- ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Voordracht voor onderwijzer te Spaarn- woude Kwantes, Haarlem; Rudolphie, Haar lemmermeer, en Troll, Haarlem. Maandag zou de italiaansche Handville schuiten in de sluis te IJmuiden; 't ongeluk wilde, dat de boot tegen de binnen-eb- deuren liep, die verbrijzeld werden. De boot ging terug en liep tegen een stoel, die eveneens zwaar beschadigd is. De vaart is gestremd. Te Ben nebroek is Maandagmorgen door een onbekende oorzaak geheel af gebrand de schuur van den landbouwer B. Schenk. Alleen het vee is gered. De inboedel was niet, het gebouw wel ver zekerd. Letteren eu Kunst. De mannenzangvereeDiging //Euterpe" te Schagen heeft, ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan, op Zondag 27 April a. s. eenen nationalen zangwed strijd voor mannenkoren uitgeschreven. De gemeenteraad stelde, als blijk van sympathie, eene gouden medaille ter waarde van f 100 ter beschikking der feestvierende vereeniging, terwijl door z/Euterpe" eon zilveren en bronzen eere penning worden uitgeloofd. Aan het concours, dat in de hervormde kerk zal plaats hebben, zullen de volgende ver- eenigingen deelnemen: //Crescendo" Haar lem; «Kunst na Arbeid" Amsterdam; z/Caecilia" Amsterdam; li elders Man nenkoor" Helder; //Zaanlands Mannen koor" Koog ad Zaan"; //Purmerender Mannenkoor" Purmorend//Wormer- veers Mannenkoor" Wormerveer. Als juryleden zullen optreden de keeren Ri chard Hol, Daniël de Lange en Joh. Messchaert. Op Zaterdag 26 April wordt door z/Euterpe" den mededingenden vereeni- gmgen een concert aangeboden, bij welke gelegenheid de heer Joh. Messchaert als solist zal optreden. Ter regeling der festiviteiten wordt z/Euterpe" ter zijde gestaan, waarbij de heer mr. C. H. Beels, burgemeester van Schagen, het eere-voorzitterschap be kleedt. De Akademie van Wetenschappen te Amsterdam bekroonde bij de beoordee ling der ingekomen latynsehe prijsverzen voor de gouden medaille (f 200) uit het legaat-Hoeufft no. 9, waarin de zelfop offerende christelijke liefde van pater Damien, den verpleger der melaatschen op Molokaï, wordt bezongen. De ver vaardiger bleek to zijn Rudolf Van Op- penraay, professor aan het gymnasium te Katwijk. No. 8 zal eervol vermeld worden, als do vervaardiger daarvoor vorlof verleent. De zilveren medaille werd niet toege kend. Er waren tien antwoorden inge komen. Judels viert den 17n Maart zyn 75n verjaardag. Ongetwijfeld zullen velen, die aan den popnlairen komiek menig aangenaam uur verschuldigd zijn, dien dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Een der leden van het thans ont bonden Duitscho Opera-gezelschap te Gro ningen, de heer De Beer, is voor drie jaren geëngageerd bij de Hollandsche Opera te Amsterdam. Gounod zal, zegt men, een opera in vier actes schrijven, bestemd voor de feesten in Amerika in 1892. Hij zou zelf de mise-en-8cèno regelen en de eerste opvoering leiden. - Ernst van Dijck zal in hefc-volgen- de jaar, zegt men, in het Scala-theater te Milaan Boito's Nero creëeren. Boito heeft een nieuw libretto geschreven, Maometto, dat hij zelf op muziek zal brengen. Inbond „C a e c i 1 i a" No. 6 en 7 De hervorming der harmonieleer, door Em. Ergo (vervolg). Binnen- landsche berichten: Rotterdam. Con certen, opera- en andere uitvoeringen 's-Iiage (jubileum-NicolaïSoiree S. De Lange). Amsterdam (Concertgebouw Kamermuziek). Rotterdam Duitsche OperaErudisio, Symphania Gemengd koor. Utrecht (KamermuziekSigrid Arnoldson) Haarlem (Mannenzang- vereeniging //Crescendo" Feest concert van Zang en Vriendschap). Leiden (Leiden's mannenkoor Jahreszeiten Sempre crescendo Teresa TostiSigrid Arnoldson (Kamermuziek). Groningen (Concert Tibbe, c. s.Strijkkwartetten: weldadigheids-concert, gemengde koren Dnitsche Opera). Hengeloo (Concert- vereeniging). Schiedam (Uitvoering der Zangvcreeniging). Gouda (Soirée musieale et lit éraire). r Het hoofdbestuur der Hol landsche Maatsch. van landbouw is van meening, dat een adres in zake het aan hangige voorstel //Bahlmann" niet zooveel uitwerking zal hebben, als de besluiten, door de algemeene vergadering herhaal delijk genomen. In de vergadering te 'a-Hage toch werd met eene meerderheid van 484 tegen 12 stemmen het beginsel van vrijhandel ook voor landbouwpro ducten, aangenomen. Mochten echter de afdeelingen opnieuw adressen bij de wetgevende macht vvillon indienen, dan zal bet hoofdbestuur deze gaarne volgens jart. 10 der wet voor //goed ekeurd" teekenen. Tot het detachent oostindi- sche militairen, aan boord van het stoomschip Burgemeester Den Teas, der maatschappij //Nederland dat aanst. Dinsdagochtend te Amsterdam verwacht wordt, behoort o. a. de fuselier A. L. Schierhorn, een der helden, die op den 6n Mei 1889, bij de krijgsverrichtingen in Edi, den ouden roem van het indische leger weer schitterend handhaafden. De sectie, aangevoerd door luit. Van Beusekom, viel, onder een overstelpend vuur, de door talrijke Atjehers bezette loopgraven aan. Schierhorn was de eerste, die de loopgraven bereikte en zich tusschen de Atjehers wierp en met hen handgemeen werd, onmiddellijk ge volgd door zijuen vriend J. A. Minkema en zijnen chef, luit. Van Beusekom. Na eene heftige worsteling ging de vijand op de vlucht met achterlating van 18 dooden, en het succes van den dag was behaald. De dappere fuselier Schierhorn be kwam een klevvanghouw tusschen wijs vinger en duim, twee over den rechter voorarm, vijf gelukkig niet diepe kogel- wonden in den rechterschouder en twee kogelwonden in den rechtervoorarm. Hij v/as dus deerlijk verminkt; het leger kon hem niet meer tot zijne dap peren tellen, maar vergeten werd hij daarom niet. Behalve do gratificatie is hem een jaarlijksch peneioen van ƒ400 toegekend. Bij zijne aankomst te Amsterdam wacht den braven soldaat eene aange name verrassing. De tijding, dat Z. M. de Koning hem, ter belooning voor zijn heldhaftig gedrag, benoemd heelt tot rid der 4e klasse van de Militaire Willems orde, kon hem voor zijn vertrek uit Indië niet meer bereiken. Hij hoort die benoeming bij zijne aankomst. 's-Hage. Examens nuttige handw. geëx. 10 cand. Toegel. de dames: K. D. Poortman en E. Koolhaalder, van Leiden; M. E. Schubert, van Haarlem J. M. van der Woude en H. D. A. van Trigt, van Delft. Den 7en Maart is nog toegelaten mej. M. C. A. E. Zoons, van 's-Hage. Breda. 8 candidafen. Geslaagd de da mes: G. P. Cornelissen, van Wagenin- gen; M. E. W. van Diggelen, van Ree- nen; M. F. du Pui, van Arnhem; M. J. P. Coster, van Nienwer-Amstel; J. A. Staleman, van Nijmegen; G. H. Krage- steijn, van Rozendaal (Gelderland); A. M. CL Backer, van Nijmegen. Utrecht. 8 cand. Geslaagd de dames: A. M. Hartkamp, van Amsterdam: J. FEUILLETON. Naar het engelsch EDNA LYALL. 44 j HOOFDSTUK XX. Wanneer zy niet zoo opgewonden vroolijk ware geweest, dan zou zij zich waarschijnlijk geschaamd hebben over den bakkers winkel en do armoedige kamers, maar hare gedachten bleven slechts op Gaspard gevestigdzonder een oogenblik te aarzelen sprong zij uit het rijtuig, snelde den winkel binnen, reikte de bakkers vrouw haastig de hand en ijlde zij den verwonderden deken vooruit, de nauwe trap op. Het volgende oogenblik werd de deur op de eerste verdieping geopend en met een kreet van vreugde, wierp Espérance zich in Gaspards armen, terwijl de deken een oogenblik zijne hand voor zijne oogen hield en ontroerd en verbaasd dit tooneel aanstaarde. Espérance herinnerde zich weldra de aanwe zigheid van haar oom, zij maakte zich uit Gaspards armen los en met iets ernstigs in haar blik wendde zij zich tot hem. 1/ Vergeef mij, dat ik u liet wachten, oom, ik had Gaspard eerst aan u moeten voorstellen." De deken reikte hem de hand, mompelde eenige beleefdheids woorden en werd daarna in het armoedige, kleine vertrek binnen geleid, dat Espérance zich nog goed kon herinneren, ofschoon het er nu nog kaler en ongezelliger uitzag dan vroeger. Nauwelijks had zij echter een blik op Gaspard geslagen of hare vreugde was plotseling verdwenen, want hij zag zeer bleek en uitgeput en was ontrustbarend mager, terwijl het litteeken opzijn wang het spookachtige van zijn gelaat nog meer deed uitkomen. Onwillekeurig vergeleek zij hem met den welgedanen deken, die alles zoo gemakkelijk opnam en slechts voor zijne genoegens leefde. Deze scheen zich nu echter niet op zijn gemak te bevinden, want hij speelde zeer zenuwachtig met zijn hoed tusschen de handen en het scheen hem moeite te kosten om aan het gesprek deel te nemen; aldus dacht Espérance er tenminste over, want Gaspard voerde bijna alleen het woord in tamelijk goed engelsch, terwijl zij van den deken niets anders hoorde, dan dat hij zes keer zeide //O, werkelijk." Tot haar groot genoegen stond hij echter weldra op om te gaanGaspard beloofde hem, dat hij zijne zuster voor den sneltrein van 5.45 naar het station zou brengen en hij ver gezelde den bezoeker tot aan de deur met eene ernstige deftigheid, die Espérance aan haar vader deed denken. Zij vond deze stoornis zeer onaangenaam en wachtte met on geduld op zijne terugkomst. ,/Tien minuten van onzen kostbaren tijd verloren," zeide zij half schertsend, toen Gaspard, na met eenige woorden van den deken afscheid genomen te hebben, de trap opsnelde. //Wat hadfc gij hem te zeggen?" //Slechts eenige woorden van dankbaarheid, waarvan ik hem niet wilde spreken in uwe tegenwoordigheid lieveling. Hoe heerlijk, dat ik u nu bij mij heb Laat ik u eens goed aankijken." Onder een diep stilzwijgen zagen zij elkaar aan. Gaspard was blijkbaar gerustgesteld en de uitslag was voor hem bevredigend, want die „Marianablik" was niet meer in de oogen van Espérance te lezen; Espérance echter legde haar gelaat tegen zijn schouder en barstte in tranen uit. //Lieveling, wat is er?" vroeg hij met aandoening in zijne stem. z/Zij t gij iu Rilchester niet gelukkig? heeft iemand u slecht behandeld?" z/Dat is het niet," snikte zij. //Maar Gaspard, gij weet zelf niet, hoe slecht gij er uitziet." «Is dat alles?" zeide hij lachende. //Maak u niet ongerust over zulke beuzelingen; laten wij gedurende de weinige uren, dat wij bij elkaar zijn, ons niet aan sombere gedachten overgeven." Zy deed eene wanhopige poging om hare tranen te drogen en Gaspard, vreezende, dat hij haar had gegriefd door in het gesprek van onderwerp te veranderen, vervolgde: //Lieveling, het is wel zoo aangenaam om goed verzorgd en vertroeteld te worden, maar gij moet volstrekt niet denkeD, dat ik ziek ben. Gedurende het beleg had ik het veel zwaarder te verantwoorden, en het voedsel, dat ik gebruik, is veel beter magerheid is onze familie eigen." wMaar vertel mij toch eens, Gaspard, leeft gij nog werkelijk bijna zonder voedsel?" vroeg Espérance met eene ernst, die hem een glimlach atdwong.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1