NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE*: Dit Hunner''Instaat uit twee Mei „B R I N I 0." IN DEN VREEMDE. Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijn! dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'JFeSefoonnuotiizieE' van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents! Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantier?. Directeurem-XJitgevers J. C. PSEREBOOÏ2 en J. B. AVIS. voor het Buitenland: Compagnie Generale de EublicUt E Ir an girt O. LJDAUBE Co., JOHN E, JONES, Succ., F ar ij t 31Zi* Eattbourg Montmartre. EERSTE EH AD. S T A S N I E U W s. Haarlem, 15 Maart 1890. Het Museum van Kunstnijverheid alhier is op het oogenblik voor de be zoekers bizonder aantrekkelijk gemaakt; de tentoonstelling van oude waaiers mag bizonder goed geslaagd heeten. Onder de fraaie verzameling, ongeveer honderd stuks, worden zeer fraaie exemplaren aangetroffen; de eigenaardige en kleuri ge verzameling door de directie van het Museum in de Alvazaal te Arnhem ter opluistering ingezonden, draagt geheel het spaansche karakter. Door den heer Visser van Hazers- woude werden met de meeste welwil lendheid fraaie planten in bruikleen af gestaan, die deze interessante tentoon stelling den noodigen luister bijzetten. In de rotonde van het Museum zijn tevens studiën op allerlei gebied van de leerlingen der Teekenschool tentoonge steld. Zondag is de toegang vrij. Naar men verneemt heeft de heer J. H. Droste tegen 1 Juli e k. zijn eer vol ontslag gevraagd uit zijue betrek king van commies ter provinciale griffie (3de afd.) financiën. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van mr. G. Heshuysen zal Maandagmiddag 12 uur plaats hebben op de begraafplaats te Santpoort. Benoemd tot onderwijzer te Spaarn- woude de heer W. A. Kwantes alhier. Van Lennep's historisch-romantisch verhaal „Brinio," een schakel uit den cyclus a de Voorouders," heeft den dich ter Fiore della Neve (Mr. M. G. L. van Logchem) en den musicus S. van Milligen, naar de pen doen grijpen en den eerste het libretto dosn schrijven, hetwelk de laatste op muziek heeft ge bracht. Deze opera noemden zij naar de bron waaruit de dichter putte, Brinio Beiden, dichter en componist, schreven maar niet zoo in het wilde weg. Hun ar beid had eene bepaalde bedoeling: voor onze Hollandse/ie opera iets bij te dragen tot de vorming van een hollandsch re pertoire. Zij volgden daarin het loffelijk voorbeeld van den kapelmeester dier opera, die het werk „Catharina en Lam bert" componeerde; maar zonder nog tus schen de muziek eeae vergelijking te ma ken, stellen wij „Brinio" hooger, omdat deze opera een zuiver nederlandsche historie behelst. Men weet, dat Brinio de held is, die zich aan het hoofd der Kanine- faten stelde en de heerschappij der Ro meinen onverwierp, zoodat dezen een verbond met zijn volk sloten, waarbij hun veel meer vrijheden werden toege staan en zij niet meer als slaven, maar als geallieerden werden behandeld. De dichter van het libretto heeft zich niet geheel aan het verhaal van VaD Lennep gehouden. Terwijl in het laatste Brinio wel al zijn have en goed, maar niet zichzelf, verspeelt in het dobbelen met den romeinschen landvoogd, zet, in de opera, Brinio ook zyn eigen vrijheid op het spel. Deze en andere afwijkingen hebben evenwel klaarblijkelijk ten doel gehad het scheppen van tooneel-effecten, welke ook aan den componist ten goede moeten komen. Zóo kon men ook gera ken tot den dood van Brinio, een grootsch en aangrijpend tafereel. Wij zullen ons hier niet wagen aan eene uitvoerige bespreking van de com positie als zoodanigdaartoe moet men een opera meermalen hebben gehoord. Wel mogen wij zeggen, dat ons het meeat hebben getroffen Brinio's aria „Ginds op den burcht" en daarvan vooral het refrein „Maar de dag komt snel," verder het dobbelen van den landvoogd Massa met Brinio, en vooral de derde acte, waarin het motief van den „marsch der Druïden" op zoo schoone wijze is heengewerkt. Uitvoeriger bespreking blijve tot eene volgende opvoering bewaard. Wij hopen „Brinio" nog wel eens wêar te zien binnen de muren van onzen Schouwburg. Wat een groot voordeel heeten mag voor deze zoo geheel en al nederlandsche opera, is, dat de componist haar geschreven heeft voor de artisten. Bij het componeeren van de partijen voor Brinio en Massa moet hij gedacht hebben aan Albers en aan Orelio, de rol van Rheime kaa hij aan geen ander hebben toegedacht dan aan mej. Van Zanten, en die van den opperprie ster aan den eenigen bas der opera, Johan Schmier. Of hij bedoeld heeft, dat Van Boxem de tenorpartij (Aquilius) zingen zou, is een vraag. Het beste wat de Hollandsche Opera bezit, stond gisterenavond op de planken van onzen schouwburg. Albers, Orelio, Rosine de Wulf, Cornelia van Zanten, Schmier, ziedaar een quintet dat wij zelden bij elkander te hooren krijgen. Den eerste vooral zien wij zelden hier. Tot ons leedwezen, want Albers is èo als zanger èn als acteur een figuur van onbetwistbaar veel talent. Zijn heerlijk orgaan, zijn mannelijke verschijning hebben hem terecht tot een der meest geliefde leden van het gezelschap ge maakt. Orelio toonde zich weder Orelio, dat zij genoeg gezegd. En, deze twee naast elkander ziende, zouden wij niet weten wien de voorkeur te geven, hem of zijn kunstbroeder Albers. Schmier maakt veel indruk in het uitstekende tooneel van Brinio's uit roeping, tot aanvoerder der Batavieren. Poons, die de rol van Vulpes vervulde, had te weinig te zingen dan dat men zou kunnen zeggen hoe hij gezongen heeft. Het doet ons leed den tenor niet te kunnen roemen. De heer G. van Boxem is nog slechts korten tijd aau het the ater; dat hij zich nog niet vrij genoeg beweegt, is hem dus niet euvel te dui- pea en kan mettertijd beter worden. Maar ook zijn stem kon ons niet beha gen. Ze is niet helder, niet klankrijk genoeg en komt meer uit de keel dan uit de borst. Pauwels zou do partij beter gepast hebben. Mej. de Wulf (Ada) zij een oprecht woord van hulde gebracht voort haren fraaien zang, niet minder mej. van Zan ten, wier sonore altstem uitstekend ge schikt is voor do sombere Rheime-partij. Eerstgenoomde zij echter gewaarschuwd voor de kwade gewoonte van vibreeren. Er is wel wat veel gecoupeerd in de opvoering van gisterenavond. Misschien had dat zijn goede reden. Het koor maakte er zoo nu en dan maar wat van, het koor der Batavieren in de 2e acte b. v. was zoo zoo. Het orke3t kweet zich uit stekend van zijn taak, decors en cos tumes waren zeer te loven. Van de 2500 nummers, geëxposeerd op de tentoonstelling van pluimgedierte, van 1 tot 3 Maart gehouden te Ant werpen, behaalde de heer B. v. d. Berg te Haarlemmermeer voor zijne kippen (Wijandottes) een tweeden prya. Door C. de Vries, te Aalsmeer, is een etter geschoten, die de kolossale lengte had van 1.25 M. en de zwaarte van 25 Kilo. Men meldt on3 uit Zandvoort: Ter benoeming van een onderwijzer aan de nieuwe school, hoofd J. Th. Schuhmacher, is opgemaakt de volgende voordracht lo. J. B. Rauwerda te Usquert2o. G. A. van Dijk te 's Hage3o. P. Kunst te Maastricht. Benoemd tot ambtenaar ter secre tarie alhier de heer A. J. van der Meersch. Volgens de kiezerlijsten zyn alhier 161 kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, 161 kiezers voor leden der Provinciale Staten en 159 kiezers voor leden van den Ge meenteraad. POLITIEK OVERZICHT. In het engelsche Lagerhuis werd de motie van Hamley betreffende de uit rusting der troepen met 138 tegen 102 stemmen aangenomen. Hierop kwam de oorlogsbegrooting in behandeling. De mi nister Stanhope wenschte het effectief te zien vastgesteld op 153,483 man, en ont vouwde een ontwerp tot legerhervorming volgens het plan van Wolseley. De mi nister bejammerde het, dat er officieren der vrijwilligers gestemd hadden voor de motie van Hamley, in welke hij eene betreurenswaardige partij-manoeuvre zag. Voorts uitte hij de verwachting, dat bin nen het volgende financieele jaar al de troepen voorzien zouden zijn van het re- peteer-goweer met het rookloozo kruit. De twee eerste hoofdstukken werden hierop goedgekeurd. In politieke kringen hecht men aan Hamley's motie volstrekt geen gewicht. Vele afgevaardigden heb ben slechts willen protesteeron tegen eenen abnorrnalen staat van zaken, daar niet weinige officieren der vrijwilligers de uitrusting der manschappen bekostigen. Lord Salisbury heeft aangekondigd dat hij over acht dagen het Parlement verzoeken zal eene resolutie aan te nemen, verklarende dat het Lagerhuis, het verslag der Parnell- commissie aangenomen hebbendedit aan de leden der commissie terugzendt onder dankbetuiging voor de door hen betrachte onpartijdigheid. Voor zoover officieel bekend is, wor den in de conferentie over het arbeiders vraagstuk vertegenwoordigd België Denemarken, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Oostenrijk-Hongarije, Portugal, Zweden- Noorwegen, Zwitserland en Spanje, te zamen door ruim zestig gedelegeerden. In strijd met zekere berichten uit Ber lijn, heeft Zwitserland van Duitschland geene voorstellen ontvangen t&t vernieu wing van het in Mei jl. door Duitsch land opgezegde nederzettings-tractaat. Intusschen is de verhouding tusschen de beide mogendheden weder even vriend schappelijk geworden als voorheen. Do fransche ministerraad aan het departement van koophandel vergaderd, heeft tot collectief ontslag besloten. De heer Tirard ging den President der Repu bliek dit ontslag aanbieden, maar do heer Carnot deed al het mogelijke om de ministers op hun besluit te doen terugkomen. De president liet den heer Freycinet bij zich roepen. Ook by den heer Constans, die op het oogenblik niet te Parijs is, zullen stappen worden gedaan. Nader wordt gemeld dat Vrijdagmid dag te vijf aren de President der Repu bliek de ministers ontvangen heeft en hun ontslag aangenomen. In de bijeenkomst der hongaarsche libe rale partij heeft Tisza de noodzakelijkheid betoogd, dat de algemeene leiding der regee ring aan de handen van slechts één persoon wordt toevertrouwd; hij vroeg als een voudig soldaat in de gelederen der libe rale partij te mogen blijven. Jokaï bracht in schitterende bewoordingen hulde aan de groote verdiensten van Tisza, en sprak de hoop uit dat de eendracht der liberale partij bewaard zal blijven. Deze rede werd met langdurige „Eijens" begroet. Uit Pest wordt van 14 Maart ge meld De straten, welke toegang geven tot het pcrlement, waren Donderdag met oene dicht saamgepakte menigte ge vuld. De politie en militairen hand haafden de orde. Toen Tisza mededeelde dat hij zijn ontslag ingediend had en dit aangenomen was, werd dit met luide kreten van leve do Koning begroet en verklaarde Iranyi dat dit bericht groote voldoening in het land geven zal. De conferenties tusschen den goever- neur der Kaap-kolonie en president Krüger te Bligiiants-pont aan de Vaal- rivier zijn afgeloopen. Het vriendschap pelijk karakter dezer onderhandelingen doet eene bevredigende oplossing ver wachten van de kwesties, welke tusschen de Kaap-kolonie en de Transvaal han- zijn. IN G E Z 0 N I) E N. (Foor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur! Veroorloof mij, naar aanleiding van uw laatste raadsverslag, eene kleine op - merkiüg. Er wordt daarin gezegd, dat het gescheiden stelsel op school B. nog altijd bestaat „een beetje tenpleiziere van meneer Bakker." Tenzij men in de ge cursiveerde uitdrukking eene ongewone afwijking van het dagelijksch spraakge bruik te zien hebbe, gevoel ik mij zedelijk verplicht, daartegen protest aan te tee kenen. Het al of niet scheiden van jon gens en meisjes op mijne school is bij mij nooit eene kwestie van pleizier geweest, wel van beginsel. Dat ik het gescheiden stelsel, hetwelk ik bij de aanvaarding mijner betrekking op school B. vond, heb gehandhaafd, ia geschied na rijp beraad en veelvuldige, ernstige overwegingen. In deze is de on dervinding, die ik gedurende ruim twaalf jaren alhier ter stede van beide stelsels heb opgedaan, voor mij do beste leer meesteres geweest. Mijn hartolijken dank, Mijnheer de Redacteur, dat u mij in de gelegenheid heeft gesteld, op de beginselkwestie in deze de aandacht te vestigen, waardoor, naar ik hoop, aan verkeerde beoordee lingen of onderstellingen bij het publiek de pas wordt afgesneden. P. H. F. BAKKER. Hoofd van school B. FEUILLETON. Naar liet engelsch. EDNA LYALL. 48) HOOFDSTUK XXI. Ten laatste viel haar oog op eene gesloten enveloppe, waarop haar adres was geschreven haastig scheurde zij den brief open en las temidden van hare tranen „Lieve Espérance. Er is mij eene goede betrekking aange boden op eene koffieplantage op Ceylon, door een vriend van deken CollÏDSon. Ik heb er lang over nagedacht alvorens ze aan te nemen, want de gedachte dat ik u in Engeland zou moeten achterlaten, was mij uiterst pijnlijk; ten laatste ben ik toch maar besloten om het te doen. Het zou zeer dwaas zijn om zulk een aanbod af te slaan en gij begrijpt wel, lief kind, dat hoe eerder ik in staat ben geld te verdienen, des te eerder ik tl uit uwe ballingsehap zal bevrijden. Misschien kan ik u over drie of vier jaar naar Ceylon laten overkomen en dan zullen wij beiden weer onafhankelijk zijn. Heb ik ongelijk door te denken, dat gij het met mij eens zult zijn? Hoe gaarne had ik er met u eens over willen spreken! Zooiets kan men niet met brieven afmaken. Het plan heeft zooveel tegen, maar ook zooveel voor, dat ik in hevigen tweestrijd heb verkeerd. Ik zal dankbaar zijn, wanneer ik weer zal kunnen werken, maar de scheiding van u zal bijna onverdragelijk zijn." OnverdragelijkJa waarlijk! Espëraoce kon niet verder lezen, wierp den brief neer, sloeg hare handen voor haar gelaat en barstte in tranen uit. Om van Gaspard te moeten scheiden duizenden mijlen van hem verwijderd met de onzekere hoop om hem over drie of vier jaar weer te zien! Dat was bijna onmogelijk! Moest men dankbaar zijn voor het leven, wanneer het ons zooveel smart biedt? Gedurende deze hartstochtelijke uitbarsting had Cornelia de deur geopend, zeer nieuwsgierig om te weten, hoe Espérance het nieuws zou opnemen. £ij naaakte een gebaar van ongeduld, toen zij haar voorovergeleund zag op de schrijttafel van den deken, met het gelaat in de handen verborgen en don brief naast haar op den grond. Waarom toch maakten die Franschen voortdurend zulke «scènes"? Cornelia vond schreien zeer verachtelijk cn in haar oog getuigde het van een weekhartig karakter, zoodat zij dan ook vol strekt geen medelijden bezat voor menschen, die op die wijze aan hunne smart lucht gaven? „Waarom schreit gij?" vroeg zij op koelen toon. „Wees nu zoo goed om uwe zelf beheersching te bewaren, gij laat u te veel door uwe zenuwen beheerschen." Espérance hief het hoofd op en deed een poging om hare tra nen to bedwingen. Wanneer Cornelia hare armen maar om haar had heengeslagen, en haar slechts een oogenblik had geliefkoosd of een vriendelijk woord tot haar had gesproken dan zou Espé rance zich volstrekt niet zoo ongelukkig gevoeld hebbende koel heid van Cornelia maakte echter haar smart nog onverdragelijker. Hare woorden hadden echter de gewenschte uitwerking, want Espérance bedwong zich, ofschoon het zeer te betwijfelen is, of hare onnatuurlijke kalmte haar nu werkelijk meer goed deed dan hare tranen. „Waarom zijt gij toch zoo wispelturig?" vroeg Cornelia. „Een maand geleden schreidet gij omdat uw broeder geen werk had, en nu hij eene goede betrekking heeft gekregen, schreit gij weer." „De scheiding!" zeido de arme Espérance, bevreesd om weer in tranen uittebarsten, wanneer zij nog meer zeide. „Cnzin, zijt gij dan nu ook niet van elka&r gescheidenhet is maar eene kwestie van eenige duizenden mijlen, in plaats van honderd. Bovendien is het zeer zelfzuchtig om daaraan te denken, wanneer zijn belangen dit vorderen." Dit was ongetwijfeld zeer waar, maar Espérance was te be droefd van hart om zich daardoor te kunnen laten troosten, bo vendien maakte alles wat Cornelia zeide, alhoewel het goed be doeld was, de wond nog dieper, en de gedachte, dat zij in Enge- laud alleen moest achterblijven, daardoor verschrikkelijker. {Wordt vervolgd.) 7 e Jaargang. Maandag 17 Maart 1890. No, 205^,

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1