NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 'c Jaargang. Dinsdag 18 Maart 1890, No. '2057, AEONKEHEBTSPEBS: ADVERTEITIÈ*: S T A f) S NI E ÏJ W S. Vierde Matinée Musicals E BUILLETO N. IN BEN VHEEMÖE. Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.6a. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dageljjks, behalve op Zen- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Tcicfoaitamsuimcsr Ï.3TS. van 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 cents! Grocte letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Abonnementen en Advertentiea worden aangenomen tioor onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en couranlksr*. Directeuren-Uitge var a J. C. PEEREBOOM qïi J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicity Mtrangère G. L. DAUBB Co., JOIN F. JONES, Succ., Barys Slbis Faubourg Montana*ire. Haarlem, 17 Maart 1890. Hedenmorgen te 12 uur had op de be graafplaats te Sand poort de teraardebe stelling plaats van wijlen mr. G. Hes- huijsen, in leven wethouder dezer ge meente. Yereering en vriendschap voor den bij zijn leven steeds zoo weiwillenden en ijve- rigen man, deed zeer velen de begrafe nis bijwonen. Onder hen merkte men o.a. den burgemeester, den wethouder dr. Yon Reeken, bijna al de raadsleden, den secretaris der gemeente en vele andere stedelijke ambtenaren op, alsmede tal van particulieren. ïoen men de met vele fraaie kransen versierde lijkkist in de groeve had deen afdalen, nam de burgemeester dezer ge meente het woord en herdacht in eene hartelijke en blijkbaar diepgevoelde toe spraak de vele verdiensten van den overledene, zijn ijver voor en zijn toewij ding aan de belangen der burgerij. Na hem sprak de heer Yon Reeken een treffend woord van hulde aan de nagedachtenis van zijn overleden ambt genoot. Diep bewogen dankte de oudste zoon van den overledene, mr. A. J. Heshuij- sen, voor de laatste hulde aan de nage dachtenis van zijn braven vader be wezen. Het concert door mej. Jeanne Landré alhier te geven met medewerking van den heer Jos. M. Orelio, en de heeren D. en H. Haagmans (resp. piano cn violon cel) is thans bepaald op Dinsdag 22 April a.s. in de „Vereeniging", des avonds ten half 8. Eerstdaags zal hier ter stede de zan geres Minnie Hauk een concert geven, hetgeen geschiedt door tusschenkomst van de heeren De Haan en zoon alhier. Het groote heerenkuis van jhr. mr. J. P. A. Teding van Berkhout, staande in de Groote Houtstraat, get. no. 93, is dezer dagen verkocht aan den keer E. de Lanoy en zal daarin gevestigd wor den het kantoor van de firma Wester- kappel ea Hoofd, kassiers en commissi onairs in effecten. Dat de Openbare Volksleeszaal alhier zich in veel bijval mag verheugen be wijst wel het feit dat het aantal bezoe kers op de vijf leesavonden in de vorige week reeds 147 bedroeg. Ook in andere opzichten toont deze zoo nuttige en praktische inrichting be langstelling te ondervinden, daar het getal begunstigers, van leden ea van donateurs thans gestegen is resp. tot 38, 13 en 5. m Af deeling „Haarlem". Voor de zooveelste maal gedurende dezen winter bevatte de groote zaal der sociëteit „de Kroon" Zaterdagavond een talrijke menigte binnen hare muren. Het was voor bovengenoemde afdee- ling inderdaad een belangwekkend tijd stip, daar haar niet minder dan een banier te wachten stond, welke dien avond zou worden uitgereikt en ter gelegenheid waarvan het bestuur deze feestelijke bij bijeenkomst had belegd voor de leden, donateurs en belangstellendendie de ruime zaal geheel vulden. Vooraan had het bestuur met den Eere voorzitter plaats genomen. Een blik op het programma overtuigde ons reeds dat er van dezen avond //veel werk was gemaakt." Na de plechtige, indrukwekkende ope ningswoorden van den Voorzitter en den Eerevoorzitter, waarin gewezen word op 't gewicht van den avond en op deu krach- tigen bloei van den Bond, waarop warme toejuichingen weerklonken, deed het or- chest zich hooren en vervolgens gaven leden een alleraardigst tooneel- stukje te genieten, getiteld „Een gedwon gen vermomming", dat met veel opge wektheid werd gespeeld en waarmede de uitvoerenden veel eer inlegdenvooral de vertolking van de hoofdrol, waarin Eduard Rooseik achtereenvolgens in drie verschillende karakters optrad, viel in leeuw met kelen tong, met de voorpooten steunende op het haarlem3che wapen. De eerevoorzitter bedankte de geachte spreekster en de dames voor hetgeen zij met zoo goeden uitslag hadden tot stand gebracht. De heer A. C. de Koek, voorzitter der afdeeling, bracht daarna in gloedvolle bewoordingen hulde en dank aan de vriendelijke geefsters en drukte, tot den Eerevoorzitter gewend, de verzekering uit dat dit vaandel liet symbool zou zijn der smetteloosheid van de afdeeling aan welke de Eerevoorzitter zijn geachten naam had verbonden. Na hem spraken de Voorzitter van den Bond, en de afgevaardigden van Am sterdam, Arnhem, Utrecht en Rotterdam, allen in even waardeerende bewoordingen, die menigmaal een stormachtig applaus uit lokten. Een bejaard ridder der Militaire Willemsorde vroeg ook nog het woord eis werkelijk, men gevoelde zich getroffen door de groote geestdrift die hij ten toon spreidde. Onder levendige gesticulaties droeg hij na eenige woorden die, als wij wel verstaan hebben, zijne ingenomenheid met dezen avoud uitdrukten, een vers voor overvloeiende van vaderlands liefde. Dat deze spontane uiting van den ouden ridder bijval verwierf behoeft zeker wol niet gezegd. De muziek begeleidde de feestliederen, die voor en na door de aanwezigen werden aangeheven en die schoon en indruk wekkend klonken; vooral was dit den smaak. Dat aanhoudende toejuichin- J het geval met „Ons Doel," het Bonda gen den spelers ten deel vielen, was dan j lied, woorden van den heer H. B. Weij ook niet te verwonderen. In de pauze, die daarop volgde, had de overdracht van de banier plaats. Al lereerst komt hulde en lof toe aan de Vaandel-commissie, bestaande uit de da mes: Mej. J. M. de Koek, C. J. L. Horneer, mej. J. Slicker en mej. J. C. de Roo, voor hare zoo wel geslaagde pogingen om de noodige fondsen bijeen land. Ook op 't verdere van den avond, die door 't kwartet „Loroley" en door voor drachten werd opgeluisterd, bleef de gezelligste en kameraadschappelijkste geest heerschen en ook op het zeer ge animeerde bal. We wenschen den Bond van Oud-On derofficieren en inzonderheid de Afdee- te brengen en niet minder om de uit-1 ling Haarlem van harte geluk met haar voering van het vaandel zelf zoo schoon j nieuwen aanwinst in de sehooue banier te doen zijn. en een zoo welgeslaagden avond. Toen de dames-commissie, het bestuur en de afgevaardigden van verschillende af- }|n SphioTPltlh ÏAIsUpril 111" deelingea van den Bond zich op het too- »WHMUUÜ „WHICH! Ill neel hadden geschaard met het nog om-vierde Zondagavond haar zevende jaar- met een gezellige bijeenkomst ia ten, 2e pr. de heer C. Sipkes Jr. met 101 en 3e pr. de heer W. de Geus met 96 punten. De Rozenprijs en de prijzen bestonden nit eenige fraaie kunstvoor werpen. De avond, die op gezellige wijze werd doorgebracht, werd verder afge wisseld met een reeks van toasten op den bloei der club en de kameraadschap. VAN JOH. STEEN MAN. De laatste matinée-musicale van den heer Steenman, welke Zondagmiddag met medewerking van mej. Nanny de Roever, concert-zangeres te Amsterdam en den heer L. Schlegel, pianist alhier werd ge geven, was niet minder goed bezocht dan de vorige. En dit heeft zijn goede reden. In de eerste plaats toch waren wij meer malen in de gelegenheid de groote ver diensten van den coDCertgever te leeren kennen en in de tweede plaats weet hij voor zijne medewerkers steeds eene goede keuze te doen. Mejuffr.de Roever moch- tea wij reeds eenige malen hier hooren en we zijn er reeds zoo aan gewend haar op de matineés van den heer Steenman in een kleine zaal to zien optreden, dat wij ons niet kunnen voorstellen hoe zij ons in een grootere zaal zou voldoen. Voor een kleine ruimte bezit zij o. i. voldoende stemnaiddelen, die, hoewel zich niet boven het middelmatige verheffend, niet ontbloot zijn van aantrekkelijkheid. In de eerste plaats heeft zij een schoone uitspraak, onverschillig of zij in het hol- landsch, duitsch ef itaJiaanseh zingt, maar daartegenover staat een niet altijd even gevoelvolle voordracht, Haar //Ave Ma ria" van Cherubini, had veel goeds maar de oorspronkelijke melodie is te hoog voor haar mezzo-sopraan-stem en moest zij in een veel lager toonaard zin gen dit gevoegd by de o. i. minder ge schikte keuze van en een tactvol accompagnateur. Ondanks onze niet in alle deelen vleiende eritiek, moet toch gezegd wor den, dat de laatste matinée van den heer Steenman, zeer zeker niet de minste was De heer P. Ledeboer, gem. ontvanger te Aalsmeer, heeft tegen 1 April a. s. eervol ontslag gevraagd. In de laatste raadsvergadering is eervol ontslag verleend aan den heer P. Lede boer en benoemd tot gem. ontvanger de heer H. J. Dillewijn te Aalsmeer. Uit Sloten wordt ons gemeld: Ook in den Akerpolder is met het machi naal veenbaggeren een begin gemaakt; in dezen polder zal dit jaar echter niet zooveel verwerkt worden als het vorige jaar (ruim 33 millioen M5), dewijl wegens de nog voorhanden zijnde aanzienlijke hoeveelheden, de ruimte beperkt is. Ook dit jaar zal des nachts met electrisch licht worden doorgewerkt. floerste geschenk in het midden, richtte mej. Horneer zich tot den Eerevoorzitter Jhr. J.B.VanMerlen en het bestuur der af deeling. In welgekozen bewoordingen droeg zij de banier en de desbetreffende oorkonde ©ver en toen het doek daar na wegviel, werd het inderdaad zeer schoone geschenk zichtbaar. Het is een vaandel van rood fluweel, diagouaalsge- J Rhijn met 108, 3e pr. de heer F. W. wijze opgehangen, waarop in gulden let- j Balabréga met 107, 4e pr. de heer A. teren de naam van Bond en Afdeeling.Smits met 104 punten. Voor de dona- Zeer fraai is ook het wapen dat op den teurs was de uitslag als volgtle prijs de standaard prijkt. Het is een klimmende heer G. A. van der Steur Jr. met 101 pun- ieest haar oefeningslokaal in de soc. Vereeni- ging". Er werden wedstrijden gehouden ▼oor leden en donateurs op de flobert buks. De uitslag daarvan was als volgt le prijs en Rozenprijs de heer A. C. Balabréga met 110 punten in 10 scho ten (max. 120), 2e pr. de heer P. van Letteren en Kunat. De Leidsche Courmt zegt in haar verslag omtrent een in //Doctrina" ge houden lezing van mevr. A. Rössing- Sablairolles over /,de kunst van lezen en spreken," o. a. het volgende: z/We hebben haar onder de vereischten voor eene goede voordracht het duidelijk en verstaanbaar spreken niet hooren noemen, tenzij dit, op den afstand waarop wij zaten (ongeveer midden in 't parterre) ons oor niet heeft kunnen bereiken. Om ons te doen hooren hoe men lezen moet, had de spreekster met voorliefde stukjes literatuur van de nieuwste richting gekozen een stukje beschrijving van een herfst in 't woud van Netscher en een verhaal van een vroeselijk kouwelyke meneer die al drie dagen zijn poes kwijt is en maar niet kan begrijpen waarmeê ter wereld zich dit lied, dat onder i zoo'n beest op die nachtelijke omzwer- kerkgewelven beter zal klinken, deed ons j vingen bezig houdt. Eene schildering weinig indruk van haar zang bewaren, i van Van Looy. Wanneer de nieuwste In Brahms lied //Von ewiger Liebo," literatuur geen betere aanbevelingen had zong zy met veel correctheid, maar helaas zou 't er waarlijk droevig met haar uit- ontbrak hei aan gevoel, zeodat ook dit zien. Die menschen hebben zoo zou lied zijne uitwerking miste. Meer volde- j men gaan denken dan al verbazend den ons het lied van de Lange en de veel omhaal noodig om iets heel een- j heide zweedsche slotliederen, maar hetvoudigs te zeggen, j vroolijke,dartele /,Tra, la, la" had wel wat j Het is hier de plaats niet de deugden vroolij/cer en darteier gekund. Onmogelijk j en gebreken der nieuwe richting hier zouden wij het genre van mej. de Roever bedoeld tegenover elkander te stellen, kunnen omschrijven, maar wij hopen, dat j Die richting is bovendien nog te wei- zy dit zelf eens definitief bepalen zal. j nig publiek domein geworden en we Van den heer Steenman hoorden wij hoorden er daartoe Vrijdagavond te weder veel schoons. Zijn streek en greep weinig van. 't Werden zooals we 't nu i worden steeds inniger verbonden. Vooral hoorden, eenvoudig een paar stukjes met //Sarabande," Double (Var.)" en nederlandsch, en een nederlandsch dat z/Tempo di Bourrée" van Bach had hij veel zelfs door 't toepassen der kunst van succes. De heer Schlegel was wat wij lezen, voor onze ooren niet te redden van hem gewoon zijn, een zielvol speler was. De beschrijving van een herfst iu Naar het engelsch EDNA LYALL. 49) HOOFDSTUK XXI. Om alleenalleenzoo geheel alleen achter te blijven 3 Zij kon nu niet schreien, hare tranen schenen opgedroogd, hare oogen brandden en zelfs Cornelia kon in haar niet meer zelf beheersehiDg wenschen, als toen zij op vreemden, onnatuurlijken toon vroeg: Wanneer vertrekt mijnheer Seymour?" //Ik geloof van in het einde van Jnnijmus dat is zoo ongeveer over een maand. Uw broeder moet dns zoo spoedig mogelijk voor zijne uitrusting gaan zorgen." //Waaruit bestaat die uitrusting?" vroeg Espérance, niet we tende, hoe hij zich die verschaffen moest en op dit practisch be zwaar hield zij hare gedachten gevestigd. ,/Ik heb er niet het minste begrip van. maar waarschijnlijk zal mijnheer Seymour hem daarvan wel op de hoogte hebben gebracht schrijft hij daarvan niets in zijn brief?" en Cornelia sloeg een blik op het volgeschreven papier, dat voor haar lag. Espérance zocht den brief op en las hem tot het einde. Onderaan stond de verbazend greote lijst van benoodigdheden, die de kof fieplanter meende dat hij noodig zou hebben en die Gaspard half in scherts had opgenoemd, omdat het hem onmogelijk toescheen om zich die te verschaffen. Zij was daardoor zeer terneergeslagen. //Welnu?" vroeg Cornelia. z/Ja, hij schrijft daarvan in den brief," antwoordde zij langzaam. z/Ik begrijp zulke dingen nog niet: daarvoor ben ik nog te jong." De eenvoud van deze bekentenis trof Cornelia. De toon van Espérance was zoo droevig, alsof het haar een ongeluk toescheen nog zulk een groot deel van het leveu vcor zich te hebben en vooral in den mond van een meisje van nauwelijks zeventien jaar trof haar deze opmerking zeer, want op dien leeftijd is men toon vol hoop op de toekomst en trctseh op zijn jeugd. z/Ik zou mij over die uitrusting maar niet bezorgd maken," zeide zij op wat meer vriendelijken toon. ffUw broeder zal daar voor ongetwijfeld zelf wol zorgen. Ik geloof zeker dat gij door dat langdurig schreien wel hoofdpijn zult gekregen hebben; ik raad u dus aan om eene wandeling te gaan maken gij hebt nog juist tijd genoeg voor den middagdieost." Espérance was haar zeer dankbaar voor de hartelijkheid, die uit hare woorden doorstraaldezij antwoordde toestemmend, vouwde den brief van Gaspard dicht en bracht dien naar hare kamer, terwijl zij aan niets dacht dan aan de bGzwaren, waarmede haar broeder te kampen zou hebben, om zich eene behoorlijke uitrusting te verschaffen. Deze gedachte alleen hield haar bezig, wellicht om dat het voor haar eene verlichting was om aan iets anders te kunnen denken dan aan haar smart, of ook was zij zoo verlangend om iets voor haar broeder te kunnen doen. De negentien shillings die zij bezat, konden haar niet troosten hoe weinig kon zij daarvoor koopen! Zij pijnigde hare hersenen om middelen te be ramen om aan geld te komen, maar alles tevergeefs. Eindelijk viel haar iets in, hare trekken verhelderen en haastig haar mantel aantrekkende volgde zij den raad van Cornelia op en veriiet het huis. Zij was echter volstrekt niet van plan hare wandeling tot buiten de stad uit te strekken. Zij liep met vlugge schreden door de meest bezochte straten van Rilchester, sloeg daarna eene stille zystraat in en trad een kapperswinkel binnen. Haar harte klopte sneller dan gewoonlyk en hare stem beefde toen zij hare ver langens overbracht aan den kapper, een man met een rond, goed hartig gelaat en grijs haar, wiens uiterlijk zijne betrekking niet verraadde, of men moest het kunnen opmaken uit zijne onberis pelijke scheiding en uit zijn sierlijk krullend haar, waarvan eenige lokken over zijne slapen hingen. z/Alieen geknipt, mejuffrouw wilt gij dan maar naar boven gaan Espérance gaf gehoor aan dit verzoek en volgde haar bege leider naar een klein, armoedig vertrek, boven de deur waarvan nog wel te lezen stond: //Salon voor haarknippen en kappen." Zij zette daar haar hoed af, maakte haar haar I03 en met hoogreode kleur liet zij het in de volle lengte langs haar rug vallen, t. rvviil zij een blik wierp in den met vergulden rand omlijsten spiegel. „Er moet zeker maar weinig aigeknipt worden, nietwaar me juffrouw?" zeide de kapper, terwijl hij zijne gereedschappen klaar

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1