politiek üvmzum. gemengd nieuws. generalen staf Van Heutz te Kotta Radja aan het departement van Kolo niën Dinsdagochtend nog niets bekend. Een particulier bericht uit Kotta Radja van 13 Februari meldde alleen, dat ge noemde kapitein levensgevaarlijk ge wond was. Van zijn overlijden is tot dusver ook bij zijne familie niets befcend. {N. R. C. Aan 's Rijks Munt zijnthans de werkzaamheden hervat van de aan munting, voor een bedrag van 50.000, van 2^-centsstukken, terwijl ook nog zilveren pasmunt zal worden gemaakt van 25- en 10-eentsstukken. In de Maandag door dear- beidsconferentie te Berlijn gekozen sub commissies hebben voor Nederland de heeren Snijder van Wissenkerke Struve zitting in de eerste, Van der Hoeven en Struve in de tweede, Van der Hoeven en Snijder van Wis- senkerke in de derde eommissie. Bij gelegenheid van het 50-jarig jubiló van de invoering van postzegels in het koninkrijk Pruisen zal den 4den Mei te Maagdenburg eene internationale tentoonstelling van post zegels en wat daarmede in verband staat, geopend worden. Maandag heeft zich te Am sterdam, onder presidium van den min. van Staat mr. J. Heemskerk Az., het voorloopig comité geconstitueerd voor het congres voor fabriekshygiène en red dingswezen, in Augustus aldaar te houden. Een nieuwe regeling van de arbeiders-pensioenen der Imperial Continental Gas Assoeiation zal weldra in haar fabrieken in Duitschland, Oos tenrijk, Frankrijk, Nederland enz. werking treden. Om pensioen te krijgen, moet een werkman minstens 25 jaar bij de Imperial in dienst zijn geweest en 50 jaar oud zijn. Blijkt de arbeider na geneeskundig onderzoek onbekwaam verder te werken, dan krijgt hij pen sioen, dat na 5 dienstjaren gelijk staat met het halve loon van het laatste jaar en poor elk jaar dat hij langer dan 25 jaar in dienst was, komt daar een vijftigste van het jaarloon bij. Als we- duwenpensioen wordt in bepaalde ge vallen het derde deel uitgekeerd van hetgeen de man al3 pensioen zou heb ben ontvangen. Bijdragen van de werklieden tot het pensioenfonds worden niet gevorderd, evenmin als voor de hun verstrekte uitgekeeringen als //ziekengeld." Uit Amsterdam wordt ge meld: Tot medewerking aan de vorming van het fonds tot leniging van mogelijke la tere rampen van gelijken aard als de schouwburgbrand, hebben nu het bestuur der afdeeling Amsterdam van het Too- neelverbond en het bestuur van het Pa leis voor Volksvlijt gezamenlijk het plan gevormd, om den 12en April in voor meld Paleis een feestavond in te richten, waarvoor reeds eenige artisten en leve ranciers hunne medewerking hebben toegezegd. De grond onder het nieuws Centraal-station te Amsterdam duchtig aan het werken. Nieuwe scheuren in het kostbare gebouw bewijzen dat, De firma Krul Lenselink te Zaandam, heeft Maandag 1.1. hare be talingen gestaakt; eenige zaansche hui zen en meelfabrieken zijn er bij be trokken. De Dordr. OL meldt: In ons nummer van 5 Januari jl. deelden wij mede, dat van Ternate, dd. 6 Nov., het bericht was ontvangen, dat Zr. Ms. stoomschip Java naar Nieuw-Guinea was vertrokken, ten einde de Papoea's te bestrijden, die den oorlog aan ons goe- vernement hadden verklaard. Aan een Dinsdag van daar ontvangen particulier schrijven, onileenen wij dien aangaande het volgende De Java is 24 Januari van zijne zen ding naar Nieuw-Guinea te Ternate teruggekeerd. De Java heeft met de hulptroepen van den Sultan van Tidor 15 kampon s verbrand en geplunderd. De Papoea's, van de komst des vijands verwittigd, waren reeds gevlucht. Toch zyn er eenigen gesneuveld, die zich nog in de buurt bevonden. De buit is grooten- deels ten voordeele der inlandsche hulp troepen gekomen, die ten getale van 15Ü0 man medegegaan zijn. Zy hebben, zeer verstandig, gewacht totdat wg hun voor uitgingen. Toch hebben eenigen van die vrienden wonden bekomen. Van den vijand is het opperhoofd omgekomen. Het meeste succes is behaald nadat de commandant, door de omstandigheden gedrongen, besloten had zijne instructie om in geval het binnenland in te gaan, wat breeder op te vatten. De hulptroepen zijn toen mede landwaarts ingegaan. Men verwacht eene nieuwe expeditie als de overgeblevenen ten minste geen vergiffenis komen vragen. Alle toegan gen tot het boseh waren onveilig gemaakt met de bamboespunten en kuilen, zeer netjes met gras bedekt en eveneens met scherpe werktuigen voorzien, om de daarin tuimelenden op te vangen. Doch als men voorzichtig is en niet in de moerassen stikt, dan is daarbij niet veel gevaar. Uit Utrecht werd Dinsdag- ochtend onder behoorlijk geleide naar Groningen overgebracht de persoon H. Michielsen, die onlangs wegens moord op zijne vrouw tot 15 jaren gevangenis straf werd veroordeeld. In den nacht van 16 op 17 dezer wisten dieven zich door inklim ming in de R. K. kerk te Beugen toe gang tot de drie offerblokken te verschaf fen. Na ze geledigd te hebben zijn zij weder langs denzelfden weg verdwenen. Naar men vermoedt zijn het dezelfde personen die voor twee jaar in dezelfde kerk ingebroken hadden. Door de politie te Maas- tricht is gearresteerd een twaalfjarig meisje, dat zich als eene volleerde die vegge heeft doen kennen. Bij een offi cier had zij een kindermantel, bij een onderwijzer een overjas, van een melk- erkooper boter en uit eene winkellade geld gestolen. Voorts had zij zich nog aan vele andere diefstallen schuldig ge maakt. Zij is ter beschikking van den officier ven justitie gesteld. Maandagmiddag zijn van Sneek gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht de gebroeders de J., die ten nadeele van de hh. Kingma, oliesla gers, in 10 weken tijds eene groote hoe veelheid lijnkoeken ontvreemdden en die als meel bij melkboeren voor spot prijs verkochten. BI ij kens een nader onder- zoek is de vernoemde diamant van dsn groning8chen schipper, waarvan wij het een en ander mededeelden ea waarvoor reeds door liefhebbers een groote som was geboden, gebleken onecht te zijn. De eigenaar is er mede naar Amsterdam geweest, waar de steen gewaardeerd en waardeloos verklaard is. Rechtszaken. Naar men verneemt heeft Arie Boots- ma berust in het arrest van het gerechts hof te 's-Hage, waarbij is bevestigd zijne veroordeeling door de rechtbank tot 6 jaren gevangenisstraf, wegens poging tot moord, gepleegd op zijne vroegere min nares. De rechtbank te Middelburg eischte Dinsdag voor Hoare 3 en voor Phillips 1 jaar gevangenisstraf, wegens diefstal van een zakboek en heling aan boord van een stoomschip der maatschappij //Zeeland" (zaak der engelsche zakken rollers). De verdedigers eischten vrij de le luitenant der infanterie B. P. Engelhert van Bevervoorde, ridder der militaire Willemsorde, in garnizoen ter Sumatra's Westkust, zich door middel van een revolverschot van het levea heeft beroofd. De overledene moet aan hypochondrie geleden hebben. {Bat. Nil.) Bij besluit vau den goeverneur- generaal is het getal europeesche vee artsen van 7 op 15 gebracht. Volgens het Bat Nieuwsblad gaat mr. Cornets de Groot, lid van het hoog gerechtshof, 's lands dieust met pensioen verlaten en in Juni a. s. repatrieeren. Naar men verneemt, zal de post Rau, op Sumatra's Westkust, vermoede lijk in het begin van April a. s. worden verlaten, en de bezetting overgaan naar Loeboe Sikaping. De ongunstige gezondheidtoestand is oorzaak dat meu Rau niet langer wenscht bezet te houden. Met deelneming vernemen wij het plotseling overlijden te zijnen huize te Menteng van mr. G. J. Keiser, pre sident van den Raad van Justitie te Batavia, een hoogst bekwaam jurist, een humaan en algemeen geacht man, in den bloei van het leven. Eene zeer kortstondige ziekte rukte hem weg uit zijn werk; twee dagen geleden presideerde hij nog den Raad van justitie, waartoe hij benoemd werd op 30 April 1883. {Bat. Nieuwsblad.) De moordenaar van den heer Munder, de chinees Tan Sin Leng, is gisteren 9 dezer gearresteerd ten hiuize van den kassier der onderneming, waar hij trachtte zich te verschuilen. De arrestatie had plaats zonder verzet van den misdadiger, die dadelijk door den heer Eekhout is overgebracht naar Soekaboemi, waar hij in de gevangenis is opgesloten. MARINE DEPARTEMENT. Vergunning verleend om te repatriee ren de luit. ter zee 2de klasse R. F. van Brakel Schimmel, wegens ziekte idem 1ste kl. Luijtjes, wegens laDgdurig verblijf'; de off. v. adm. 2de kl. K. A. de Josselin de Jong, wegens ziekte. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de ind. bladen van 30 Jan. tot 12 Febr.) GEHUWD: D. L. Jaquet met M. C. Wijnands, Soera'oaia. - D. P. Aronds met inl. vrouw Boontjie, Padang. A. A. Sijnja met J. M. Valkenhof!, Padang. GEBOORTEN AltmannDe Chau- vigny de Blot, z., Padang. - Frederiksz Susanna, z., Semarang. - W. M. C. JoelVan Vollenhoven, d., Padan; W. C. BruijnVan der Bent Palembang. OVERLEDEN: J. W. E. Van der PaardtWittebroodt, 29 j., Padao KOLONIËN. (Uit de batavia8che bladen van 1012 Februari.) Blijkens bij het gezondheidsambt te Djeddah (Arabië, ingekomen mede- deelingen van de in bizondere zending in Assyr aanwezige geneesheeren, schijnt de pest aldaar als geweken te mogen worden beschouwd. Tengevolge van de in Mesopotamië heerschende cholera en van den hongersnood in de binnenlan den van den Hedjaz kan het niettemin als zeker geacht worden, dat ook durende dit jaar de deelnemers aan de bedevaart naar Mekka door groote ge varen worden bedreigd. Met leedwezen vernamen wij dat VIS SI» 8 U. Zandvoort 18 Maart. In de vorige week kwamen alhier aanZ V. 5, stuurman H. v. Koningsbruggen, be somming ƒ58. Z. V. 14stuurm. S.Paap, be8omm. 44. Z. V. 9, stuurm. C. Koper. De prijzen waren als volgt tong van ƒ0.50 tot ƒ1.20 per stuk. schol ff i/ 0.20 u a 0.25 bakschol 2.20 5.50 mand scharren 1.10 n H 2.30 Dinsdag, tijdens de middagpauze der Conferentie te Berlijn, verscheen de Rijk; kanselier met graaf Herbert, on bracht een uur ongeveer in den kring der ge delegeerden door. 's Namiddags om vijf uur was er recep tie en om zeven uur gala-diner voor de gedelegeerden. Rechts van den keizer zaten Jules Simon en de Deen Tietgen. tegenover hem Moltke en links Bötticher, Ook Herbert Bismarck was onder de aanwezigen. De keizer en de keizerin onderhielden zich met vele afgevaardig den. De keizer legde de grootste min zaamheid aan den dag en toonde zich zeer verheugd over de als gunstig be schouwde vooruitzichten der Conferentie. Hij bleef tot half tien. Heden begonnen de zittingen der af deeling. Donderdag wordt er vergaderd bij Berlepsch. Toen de gedelegeerden bij de arbeids- conferentie Dinsdag eene pauze hielden, verscheen plotseling de Rijkskanselier, em hen niet officieel, maar persoonlijk als heer des huizes te begroeten. Hij trad al rookend en door zijne honden gevolgd heel ongedwongen binnen, maakte met allen een praatje en noodigde eenige gedelegeerden tegon morgen tot den maal tijd in zijnen huiselijken kring. In het Huis vau Afgevaardigden had men slechts aandacht voor de gesprekken over Bismarck's verzoek om ontslag. In de aan de zittingzaal grenzende vertrek ken vormden zich groependie zich levendig over dit gewichtige nieuws onderhielden. Allerlei geruchten van den meest verschillenden aard liepen er rond. Vrij algemeen werd verzekerd, dat het geheele ministerie zijn ontslag had inge diend, maar dat dit door den keizer niet aangeaomenjwa>. Met ontwijfelbare zeker heid is er tot dusver nog niets bekend. Verscheidene bladen maakten zich tot tolken van de meening dat de pruisische ministers naar aanleiding van Bismarck's aftreden mede hunne ambten ter beschik king van den keizer zullen stellen. De National Zeitung verneemt echter dat dit nog niet geschied, en ook, volgens de verzekering van welingelichte personen, niet te verwachten is. De National Zeitung zegt dat de dank baarheid der duitsche natie jegens den wederopbouwer van Duitslands eenheid zich op dit beslissende oogenblik het best zal uiten in den algemeenen wensch, dat Bismarck nog langen tijd van Duitsch- land's bloeien en gedijen getuige moge zijn, al wordt dan ook zijn werk door andere mannen voortgezet. De Post hoopt dat Bismarck voor den dienst des Riiks nogj bewaard moge blijven. Het Berliner Tageblatt zegtDe open bare meening was op die gebeurtenis reeds lang voorbereid en is daaronder kalm." De Börsen-Courier redeneert als volgt z/De keizer heeft reeds eene nieuwe com binatie ter vervanging ran Bismarck ge reed. Het departement buitenlandsche zaken zal worden afgescheiden uit het ressort van den rijkskanselier, terwijl aan het hoofd der rijkskanselarij een generaal misschien de vroegere chef' der admi raliteit Caprivi zal worden geplaatst. Twee voorname rijksdepartementen zul len worden opgedragen, het eene aan Miquel (nationaal-liberaal), het andere aan baron Huene (centrumpartij). Ook Herbert von Bismarck heeft ontsla; willen nemen, hetwelk echter door den keizer niet is aangenomen. Bismarcks aftreding zal in de harten der Duitschers een schok verwekken, maar niet voor Duitschland zelf. Daarin ligt de roem van en do eervolle nagedachtenis aan Bismarcks werkzaam zijn." De National Zeitung meent insgelijks dat de zekerheid en vastheid des rijks zich hierin uitdrukt, dat de keizer en de natie, reeds tijdens het leven van Bis marck, de taak kunnen aanvaarden om zonder Bismarck de vraagstukken op te lossen, waarmede ieder volk steeds op nieuw heeft te doen, terwijl er voor de duitsche natie nog eene voldoening ligt in het feit, dat zij den nog levenden Bismarck als grondlegger des Duitschen rijks hare dankbaarheid kan betoonen. Het DeutscJm Tageblatt zegtOfschoon ook de keizer de meest mogelijke waar borgen aanbiedt, dat het duitsche vader land na Bismarks aftreding in denzelfden geest als tot nog toe zal worden bestuurd, zoo laat zich toch niet het gevoel en de indruk uitwisschen, dat den eersten en grootsten staatsman van Duitschland en van de geheele wereld een onrecht is aangedaan, zoo onverdiend als maar denkbaar is." Tot zoover wat de stemmen der ber- lijtisehe pers tot op dit oogenblik betreft. Zondag is, op speciaal be vel van den keizer, te Berlijn zeer nauwlettend toegezien op de haadhaving der Zondagsrust. De winkels moesten allen gesloten worden. Het kan verkeeren! Toen de noorweegsche minister Sverdrup, vóór enkele jaren op het toppukt zijner populariteit stond, besloot het Storthing zijn borstbeeld in do vergaderzael te plaatsen. Thans heeft het geweigerd hem een pensioen toe te kennen. Gravin Paulina Dohna, een vriendin van de duitsche keizerin, is van al haar diamanten, ter waarde van M. 200.000, beroofd. Adèle Spitzeder, die onlangs te Mün- cheu gevangen genomen werd wegens oplichting, is wegens gebrek aan be wijzen, weder op vrijo voeten gesteld. Men s c h r ijf t uit B e r 1 ij nDe griep, welke eenige tijd verdwenen was, i3 sedert eenige weken opnieuw alhier opgetreden, hoewel nog niet in die mate als het geval was in December Januari. Ook de chef van den ge neralen staf des legers, graaf Walder- see, werd thans door de ziekte aange tast, maar is bijna hersteld. Dinsdagavond te 11 uur 6 minuten werd te Bonn en in de omstre ken dier stad een hevige aardschok ge voeld. Roe men in Tur 7c ij e geridderd wordt. De snltan van Turkge hoorde onlangs een soort van russischen vul kachel ten zeerste roemen on gaf da delijk den wensch te kennen ook zulk een warmte-apparaat in zijn paleis te hebben. Natuurlgk werd deze wensch van den Grooten Heer onmiddellijk ver vuld; de kachel werd besteld en een russische boer zette hem in het paleis. De sultan was met het stuk zoo tevreden, dat hij den kacholzetter niet alleen goed betaalde voor zijne moeite, maar hem ook de medaille voor KvDSt en de Med- jidié-Orde 4e klasse liet ter hand stellen. Uit Ne w-Y ork wordt van 18 Maart, gemeld: Te Indiauopolis brandde Maandag een groot boekenma- gazijn geheel af; er werden 13 brand weermannen gedood en 19 gewond, meest doodelijk. De geldelijke schade is 125,000 dollars. Straatroover ij met eleetr i- citeit. In Chicago begaf zich onlangs eene dame des avonds van een zieken bezoek dat zij gemaakt had, huiswaarts, toen plotseling twee mannen haar aan vielen. Een hunner raakte daarbij hare hand met een stuk metaal aan en plot seling gevoelde zij een hevigen schok, die haar in zwijm deed vallen. Toen zij weer tot zichzelve kwam, waren haar beurs, horloge en een pakje, dat zij bij zich droeg, verdwenen. Telegrammen. BERLIJN, 19 Maart. {Reuter.) Be treffende het ontslag van prins Bismarck deelt de National Zeit. het volgende medeHet verzoek om ontslag van prins Bismarck was zeer kort. De rijkskanse lier verzocht zijn ontslag wegens zijn hoogen leeftijd en den staat zijner ge zondheid. Gistermiddag was het ontslag nog niet door den keizer verleend, maar het is buiten twijfel, of keizer Wilhelm zal het aannemen. Vermoedelijk zal het besluit des keizers heden ïe den Reicks- anzeiger worden medegedeeld. Aau verandering van het bestuur dos Rijks wordt niet gedacht. Er zal een nieuwe rijkskanselier benoemd worden. De persoon, op wien de keizer zijn keuze heeft gevestigd, heeft nog geen besluit genomen, of hij den post zal aanvaar den. Naar het schijnt geschieden de uitnoo- digingen, welke prins Bismarck tot de leden der arbeidsconf eren tie richt, volgens de landen. Gisteren zijn de engelsche leden gevraagd en morgen komen de Franschen aan de beurt. Bizonder viel het gisteren in het oog, dat de rijkskanselier, onmiddellijk na zijn komst, den heer Jules Simon zeer hartelijk begroete en zich geruimen tijd met hem onderhield. SPANDAU, 19 Maart. {Reuter.) In de werkplaatsen voor de artillerie is bij aanplakking het besluit des Keizers medegedeeld, waarbij de werklieden worden uitgenoodigd 10 gemachtigden te kiezen, die met den waarnemenden directeur der inrichting, majoor Becker, dikwijls opgezocht; het eenige wat hem in hunne vriendschappe lijke verstandhouding hinderde, was, dat Claude zich te gastvrij jegens hem betoonde; hij wilde daarvan geen gebruik maken, nu hij niet in staat was Claude wederkeerig gastvrijheid te betoonen. Zij stonden echter reeds op zulk een vertrouwelijken voet met elkaar, dat Gaspard den benarden toestand zijner financiën niet voor hem had verborgen gehouden en reeds de eerste vraag van den schilder had daarop betrekking. z/Ik heb zoo gehoord, dat ge de volgende maand naar Ceylon gaat!" z/Ja, neen, ik wilde er tenminste eerst heengaan, maar ik ben van gedachte veranderd." ^/Inderdaad! dat spijt mij. Ik dacht, dat alles reeds goed en wel bepaald was, tenminste naar de woorden van sir Henry Worth- ïngton te oordeelen." //Sir Henry Worthington! hij heeft volstrekt niets met deze zaak te maken. Door tusschenkomst van deken Collinson heb ik de betrekking gekregen." a,Hij heeft het misschien wel van uwe zuster gehoord; sir Henry heeft er mij tenminste vandaag over gesproken. Maar gij zijt van gedachte veranderd, zegt gij?" z/Ja, ik moet hier iemands komst in Engeland afwachten," ant woordde Gaspard, terwijl hij een zucht van wanhoop trachtte in te houden. z/Maar, mijn beste jongen, als ik het 200 eens zeggen mag, het is inderdaad dwaasheid om zulk een gelukje af' te slaan. Er is tegenwoordig geen beter werk dan koffieplanten; zulk eene betrek king zal men u niet iederen dag aanbieden. Hebt gij bovendien niet reeds een jaar lang op eene betrekking gewacht?" z/Ja, dat is waar. Maar er zal hier toch ook wel werk fe vin den zijn; ik geloof nooit, dat ik het niet den een of anderen dag zal vinden. Wanneer mijn toestand dan eindelijk onhoudbaar be gon te worden, dan zou ik mijn trots verkroppen en eene betrekking als kellner zoeken." //Ja, ik stel mij u reeds voor, bijvoorbeeld bij Gatti, met een servet onder uw arm, in een woordenstrijd gewikkeld met den kok!" en Claude begon hartelijk to lachen. Toen, plotseling ernstig wordende: //Maar in ernst de Mabillon, het zou groote dwaasheid zijn om die betrekking niet aan te nemen." //Natuurlijk zou ik daartoe ook niet vrijwillig overgaan, maar het is nu onmogelijk," zeide Gaspard op beslisten toon//wees zoo goed om mij behulpzaam te zijn bij het zoeken naar werk, waarvoor ik geschikt ben." //Welnu om te beginnen hoop ik dat gij in staat zult zijn om mij de reden van die plotselinge verandering in uwe plannen te willen toevertrouwen," zeide Claude op bedaarden toon. Gaspard, een weinig verwonderd, scheen een oogenblik te aar zelen en antwoordde toen: //Zooals gij waarschijnlijk wel zult kunnen begrijpen, zijn de kosten van de reis te groot, en dwaas, die ik ben, ik heb er in den beginne volstrekt aan gedacht." Claude, die dit wel vermoed had, slaakte een zucht van ver lichting. uZoois dat nu de ware reden. Waarom in 's hemelsnaam hebt gij mij dat niet dadelijk verteld? Die moeielijkheid zal dadelijk uit den weg worden geruimd. Ik heb het toevallig bij mij //het zal u een coup de thé&tre toeschijnen;" en eene blauwe enveloppe te voorschijn halende overhandigde hij die aan Gaspard. //Ziehier de Mabillon, gij zult mg een grooten dienst bewijzen door dit aan te nemen. Neen..doe haar nog niet open. Ik moet u eerst spreken." z/Dat is onmogelijk!" riep Gaspard uit, die aan zgne laatste woorden geen aandacht had geschonken; //het is zeer vriendelijk van a om hieraan te denken, maar ik wil dit geld volstrekt niet van u aannemen. Ik ben u echter zeer dankbaar voor de goede bedoeling." {JVordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2