NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vrijdag 21 Maart 1890. No. 2060. ABOMIMEZrïSPP.IJS: BilIOHT, S I A 5) S S S g I! W S. I N DEN VREEMDE. 7e Jaargang. DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden ƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Difc blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. TelefooisBisssBae? 12521. ADYSETEITIËI: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cente; Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantlers. Bireetenreii-üïtgaver» J. C. FEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten roor het Buitenland: Compagnie Genérale de Fublicite Ftrangere 6. LHAVBF 3f Co.t JOHN F. JONF8, Succ., l'ariji 31 lit Faubourg Montmartre. Adrcrk-atiën en abonapmen- ten oor SI A A IS Ia K S H5 A &- SLA SB wor<f3e« dagelijlk» aarsge- no»icn «l-uor den Ves*3egenwoor- diger van dil tolad a. j. f. y. w. mm, Sclioiersingel 39. Haarlem, 20 Maart 1890. Beroepen bij de Doopsgezinde ge- alhier, ds. L. Hesta, pred. te meen te Sneek. De Stoom-tramweg-Maatschappij Haar lemLeiden, heeft bij de Eerste Neder- landsche Verzekering-Maatschappij op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken te 's-Gravenkage, ten bate van hare beambten en werklieden, die nog geen 36 jaar oud zijn, eece pensioenvereeni- ging gesloten, ingaande op 60jarigan leeftijd. Zoolang de belanghebbende personen in dienst der tramwegmaatschap- pij zijn, neemt zij de betaling der jaar premie geheel voor bare rekening; ter wijl bij eervol ontslag na minstens vijf jaren dienst, de polis in eigendom aan den belanghebbende kan overgaan. CREMER. Dinsdag gaf de vereeniging ,/Cremer" in den schouwburg aan hare leden weder eene tooneel-voorstelliag. Terecht begrij pende dat men voor afwisseling dient te zorgen, had zij op het programma voor dien avond, drie kleine stukken geplaatst en wel //Het Scheepje7' van Jan C. de Vos, „de Mais" naar het fransch van Ar mand des Roseaux en ten slotte een blijspelletje van Johan Gram, //de groote Schootmans". z/Het Scheepje" is, zooals zich gemak kelijk aan den titel laat denken, eene zeemanshisiorie. Het is een geschiedenis van wegvaren en wegblijven in het laatste bedrijf gekroond met een geluk kigen terugkeer. De uitvoering ervan viel zeer te loven. Vooral Elsje's spel mocht verdienstelijk heeten en, al stellen wij ens visschersvrouwea wat minder elegant en gracieus voor, op het tooneel moet men wel eens idealiseeren om het geheel genietbaar te maken. De School meester voldeed ons uitnemend, zijn def tigheid en statige manieren waren recht goed opgevat. Deze heer is een voor z/Cremer" kostbaar lid. Ook de rol van Hannes was in goede handen, zijn on verschilligheid werd zeer juist weerge geven. z/De Muis" is een geestige, echt fran- sche dialoog, waarin de rollen werden vervuld door de dame, die in het eerste stuk //Elsje" heette en den heer L. J. Nu is er voor dilettanten geen zoo moei lijk werk als het voordragen van een dialoog. De rollen moeten er vast inzit ten, de repliek moet onmiddellijk gegeven worden, zonder aarzeling. Men dient de rol van den medespeler haast evengoed te kennen als de zijne. Een woord van lof mag den beiden spelers niet worden onthouden voor hunne zeer verdienstelijke vertolking. Vooral de dame eene, leerlinge der tooneelschool, uit Amsterdam, vatte de rol uitstekend op. Terecht werd haar dan ook na afloop van het stukje een fraaie bouquet aangeboden. Na de pauze gaf men Grams blijspel, z/de groote Schootmans", een stukje van zoo onbeduidenden inhoud, dat men het niet aan Gram zou toeschrijven, ware het niet dat zijn naam op den omslag vermeld ataat. Het sp»l was beter dan het stuk. &rr©adIsse«Me»ts-Sfteeto€fe»sslt TE HAARLEM, Zifting van Donderdag 20 Maart 1890, Het eerst stond heden terecht de zes tienjarige Maria Catharina P., dienst bode alhier, die uit den kelder van den koffiehuishouder B. aan de Krocht, bij wien ze in dienst was, eene fleseh bran dewijn heeft afgetapt uit een vat en dien ten eigea bate heeft aangewend. Hij vermiste verder eenige flesschen wijn, een fleseh champagDe en portwijn, hoewel bij niet weet of zij dat ook heeft gestolen. Het meisje erkent alleen den diefstal van den brandewijn. Op de vraag waarom zij dat gedaan heeft, zegt ze dat ze op dien dag jarig was en 's avonds zou trakteeren. Haar vader, buiten eede ge hoerd, deelt aan de Rechtbank mede, dat hij niet met zijne vrouw leeft en dat het meisje moet gehandeld hebben onder den invloed harer moeder, die volgens hem sterk aan den drank is. In verband met de omstandigheden acht de subs. off. van just, het vol doende een lichte straf te eischen en wel 5 dagen gevangenisstraf. J. J. M. 14 jaar heeft aan de vrouw van den winkelier Elfring in de Spaarn- wouderstraat op 's Konings verjaardag twee ons gekookte worst ontvreemd, door bedriegelijk voor te geven dat hij kwam op last van juffrouw Nelis aan de Kaasmarkt. Verder heeft hij van de woning van dea metselaar Bolland een stuk zinken pijp afgerukt en meegeno men en, wederom op naam van een ander, bij twee winkeliersters zeemlee- ren lappen gehaald en dit alles ten eigen bate aangewend. De jongen bekent alles de worst heeft hij opgegeten, hij had er trek in. Het veelbelovende knaapje is in drie jaar bij zes-en-dertig bazen ge weest; omdat hij lust in den zeedienst had, naar hij zegt. De jongen wordt ambtshalve verdedigd door mr. C. G. von Reeken. Nadat do ambtenaar va* het O. M. de veroordee ling van den ondeugenden knaap tot 3 jaar gevangenisstraf heeft gevraagd, erlangt pleiter het woord en wijst op eenige verzachtende omstandigheden, o.a. dat zijn karakter ongestadig en onge durig is en daaraan de diefstallen moe ten worden toegeschreven, niet aan door trapte boosheid. Een gedeelte van het geld heeft hij aan zijn moeder gegeven, denkolijk uit vrees voor een pak slaag wanneer hij niet zijn volle weekgeld tehuis bracht. Spreker ooncludeert tot het opleggen eener zachtere straf. J. B. D., 17 jaar alhier, heeft uiteen broodkar die den 25sten Februari aan het Spaarne stond, en aan den bakker Van den Berg toebehoorde, twee witte- brooden ontvreemd. Hij was knecht bij zandschippers, maar in dien tyd zonder werk. Den 11 den Februari nam hij eveneens brooden weg uit een broodkar op net Heiligland, toebehoorende aan Nic. Piët. De ambtshalve toegevoegde verdediger Jhr, Mr. F. W. van Sty rum, acht het 2e feit niet voldoende bewezen en con cludeert tot vrijspraak van beklaagde daarvan. Jje jongen die uit de roomsche school indertijd kleederen stal en tot 2 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, C. de G., was een makker van dezen knaap. Het schijnt, zegt de ambt. van het O. M., dat die jongen een geheele reeks van knapen op den slechten weg heeft go- bracht. Waar is het echter, dat deze D. in den tijd der diefstallen breodsgebrek leed. Daarom requireert de subs. off. v. just, zijne veroordeeling tot 14 dagen gev. met aftrek van den tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht. Nu staat dezelfde D. weer terecht mat C. J. M., 15 jaar oud, smid. Dat twee tal heeft in den avoDd van 1 Februari, het slot eener broodkar die in de Groote Houtstraat stond, gewelddadig verbroken, met het oogmerk zich een brood toe te eigenen. De eisch luidt voor elk 3 dagen gevangenisstraf. H. W. 17 jaar en D. R. 18 jaar, heb ben den 15den Februari uit den tuin van den heer Menten aan de Wilhelmi- nastraat, zes duiven weggenomen. De joDgens bekennen volmondig. De duiven zijn reeds weer aan den eigenaar terug gegeven. De eisch is hunne veroordeeling tot oen gevangenisstraf va» 2 maanden. P. B., visscher, te Landsmeer, heeft in den loop der maand December uit een aan J. Vos toebehoorende jol, twee rie men weggenomen. I Deze getuige, die verklaart, dat hij j Doopsgezind „van beroep" is, schat de waarde der riemen op tachtig cents. De beklaagde was naar hij zegt, zeer arm, en gebruikte de riemen van Vos, omdat zijn eigen riemen kapot waren. De ambt. van het O. M. verzoekt bekl. te veroordeelen tot 1 maand ge vangenisstraf. In al deze zaken zal uitspaak worden gedaan over 8 dagen. Tot bestuursleden van den Riekerpol- der zijn herkozen de heeren J. van Bla deren (poldermeester) en J. van Bode graven (hoofdingeland). Als een bewijs van den achteruitgang van den diamanthandel moge dienen, dat een perceel onder de gemeente Slo ten, ingericht voor slijperij met alle losse en vaste machinerieën, in publieke veiling slechts opbracht 5510; voor twee jaar gold dit perceel ƒ24000. Letteren en Kunst. Mevrouw S. De Vries, is thans veel beter. Over een paar weken hoopt zij het ziekenhuis te kunnen verlaten. Dinsdagavond is in den grooten schouwburg te Rotterdam//Platijn en Co." opgevoerd, ter eere van het dubbel 4Öjarig tooneeljubileum van den heeren mevrouw Faassenv. Velzen. De zaal was tot den nok bezet. De feestvierenden werden letterlijk begraven onder de bloemen; de muziek liet telkens fan fares hooren en daverende toejuichingen weerklonken aanhoudend. Verscheidene fraaie en kostbare geschenken vielen den jubilarissen ton deel. Carmen Sylva, de koningin van Rumenië, heeft een nieuwen roman, ,z Deficit", geschreven, die over drie weken in Duitschland zal verschijnen. b I N A K f, k IV I». De minister van Binnen- landsche Zaken, de heer de Savornin Lobman, heeft op het bekende adres van eenige officieren der dd. schutterij te Rotterdam, waarin zij hunne grieven tegen den commandant van het korps hadden blootgelegd, geantwoord, dat hunno klachten o.a. betrefier.de de wijze van handelen bij het opmaken van de voordrachten tot vervulling van vacaturen bij hun korps, alsmede de daaraan door hen vastgeknoopte aantijgingen, ten eenenmalo ongegrond bevonden zijn, en dat hunne onbehoorlijke houding in deze, scherpe afkeuring verdient. Naar aanleiding van eene aanschrijving van de regeering te 's-Gravenhage is, op verzoek van de badensche regeering, door de politie te Rotterdam Dinsdagavond een Duitecher aangehouden, verdacht van bedriegelijke bankbreuk. De man had vrouw en kinderen achtergelaten en was van plan met eene jonge duitsehe vrouw naar Amerika te gaan. Hij stond juist op het punt, met de Hullboot via Liverpool derwaarts to vertrekken. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld in afwachting of zijne uitlevering zal worden toegestaan. In tegenstelling van de verontrustende berichten, dezer dagen verspreid, verheugt het ons te kunnen mededeelen, dat de toestand van onzen afgevaardigde, den heer Verniers van der Loefi, hoezeer altijd ernstig, niet ongunstig is, en dat de vooruitziohten op herstel verbeteren. De Yereoniging tot behar tiging der stoomvaartbelangen heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht over de opheffing der tollen op de wa terwegen. Nader vernemen wij dat de kapitein Van Heutz een kogel door den arm en de linkerborst gekregen heeft. De kogel is verwijderd, maar had de long aangetast, zoodat de toestand van den gekwetste door ontsteking spoedig gevaarlijk werd. Nadere berichten ont vingen de naaste bloedverwanten van kapitein Van Heutz tot dusverre niet, zoodat er hoop bestaat dat deze ver dienstelijke officier voor het vaderland en zijn gezin bewaard zal blijven. (V. R. Ct.) De broodbakkersvereeni- ging //De Voorzorg" te Amsterdam heeft in beginsel besloten tot de oprichting van een huur- en verhuurkantoor voor ge zellen, waarin tevens de ongehuwde knecht, die zonder werk is, een tehuis kan vinden, gedurende den tijd dat hij naar eene betrekking zoekt. Als een staaltje hoever de reclamegeest gaat, wordt uit Rotterdam gemeld, dat een winkelier in gemaakte kleederen aldaar, die onophoudelijk //ver huizing", //vertrek naar het buitenland", //verbouwing", //aangehouden goederen" annonceerde, thans een uitverkoop //we gens oneenigheid in het huishouden" aankondigt Zondag 11. werd te Rotter- dam door een troepje jongens, die blijk baar den zomer in het hoofd hadden, in de Rotte gezwommen. Uit Utrecht wordt medege deeld Naar wij vernemen, zal de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij, bij gelegen heid der groote Fancy Fair, 16/19 April a. 8. te Utrecht te houden ten behoeve van het ooglijders-gasthuis aldaar, spe ciale retourbiljetten tegen éénmaal de vracht uitgeven, waarop den houders dier biljetten toegang zal worden ver- FEUILLETON. Naar het engelsch EDNA Y A L L. 52) HOOFDSTUK XXII. „Gij blijft dus bij uw plan om kellner te worden?" vroeg Claude lachende. -/Dan zal ik het als gewoonte aannemen om iederen dag in uwe restauratie te dineeren, om u dit geld dan langzamerhand in fooien uit te betalen." Gaspard lachte, maar weigerde beslist de enveloppe aan te ne men. Ciaude vervolgde toen op een meer ernstiger, toon «Maar, de Mabillon, waarom wilt gTj het niet aannemen? Wij staan, dunkt mij reeds, op te vertrouwelijken voet met elkaar, om elkaar niet, wanneer het noodig is, te moeten helpen. Waarom wilt gij mij dit genoegen niet doen?" z/Het is zeer vriendelijk van u, maar ik kan het niet aannemen. Welke rechten heb ik op u?" //Rechten! onzin, iedereen heeft rechten op zijn medecaensch, maar de wereld is zoo vol zelfzucht en trots, dat de beteekenis geheel anders is geworden." «In zekeren zin is bet mijn trots, die het mij verbiedt, uw geschenk aan te nemen, maar men mag zijne onafhankelijkheid niet zoo lichtvaardig opofferen, daarom moet ik voor uw vriende lijk aanbod bedanken." //Gy, aristocraten zijt toch vervelende menschen, om mee om te gaan. Zij wij geen broeders? Waarom zoudt gij, die vijftig pond zeer goed kunt gebruiken, ze niet van mij willen aannemen, terwijl ik ze toeh niet noodig heb? De eerste Christenen handelden ook aldus, waarom zouden gij en ik het niet kunnen doen?" z/Gij zijt een voorstander van het socialisme en ik niet; ik heb er te Parijs van Lemercier reeds te veel van gehoord." /,Ik begrijp niets van dien onzin," zcide Claude half ongeduldig. //Ik begrijp wel, dat het er slecht zou uitzien, wanneer wij elkaar in nood niet zouden mogen helpen. Wat beduidt dan de vriendschap, wanneer men in ongelegenheid komt en dan vervuld van denk- beeldigen trotsch de vriendenhand terugstoot,?// In diep gepeins verzonken liep Gaspard de kamer op en neer. De woorden van Claude konden zijn trots maar niat overwinnen. z/Gij begrijpt wel," zeide hij na een oogenblik van stilzwijgen, z/dat er nog volstrekt geen sprake is van dringenden nood. Wan neer ik ziek of hulpeloos was, dan zou ik gerechtigd zijn uw aan bod aan te nemen; maar ik kan mijn bestaan voortzetten, zooals ik dat reeds een jaar lang gedaan heb, er is geen onmiddellijk...." z/Neem mij niet kwalijk," zeide Claude hem in de rede val lende, //wanneer ik openhartig met u mag spreken, dan geloof ik wel dat gij zult moeten bekennen dat deze levenswijze u langza merhand doet sterven. Ik beweer dat het iemand evenmin geoor loofd is om aldus te handelen als om een zelfmoord te begaan, wanneer hem de gelegenheid wordt gegeven om zich te redden. Bovendien zijt gij niet onafhankelijk, gij moet ook aan uwe zuster denken. Ter wille van haar, al is het dan niet ter wille van uzelf, zult gij nu de hulp niet weigeren, nietwaar? Welk recht hebt gij, om haar ongelukkig te maken, door uzelf uit vrije be weging den hongerdood te laten sterven, door van die flinke be trekking op Ceylon af te zien Gaspard liep|nog eenige malen het vertrek op en neer en bleef toen eensklaps voor Claude staanzijn besluit was genomen. z/Gij hebt gelijk, Magnay; ik moet ook aan haar denken. Ik weet niet hoe ik u kan bedanken voor uwe edelmoedigheid. Gij zult inij niet voor ondankbaar houden omdat ik zoo lang getalmd heb met uw aanbod aan te nemen. Gij zult de reden daarvan wel bevroeden en ik ben alleen van gedachte veranderd, omdat ik besef dat ik ter wille van Espérance moet blijven leven en ik het wel inzie, zooals gij zooeven goed gezegd heb, dat mijne krachten mij langzamerhand verlaten. Natuurlijk neem ik deze vijftig pond slechts ter leen van u aan." ,/Neen, neen," viel Claude hem in de rede. //Van leenen is hier volstrekt geen sprake; het is een slecht begin om schulden te maken; maar wanneer gij het goed vindt, zullen wij eene ver bintenis aangaan. Wanneer gij namelijk een welgesteld koffie planter zijt geworden en ik een verkwistend schilder, wiens ge lukster begint te tanen, dan zal ik bij u hulp en steun zoeken en gij zult mij dan den rug niet toekeeren. Gij kunt er op ver-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1