„Weldadigheid Raar Vsrfflopp" De Macht der Duisternis. mjmA ovsBZKsrr. Koninklijken beseher mer, voor het Ko ninklijk huis en voor het geheele Vader land, verklaar ik deze zestiende tentoon stelling der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur geopend. De geheele ruimte die de Sociëteit de Vereeniging kon afstaan, is door de ten toonstelling van Flora's schoone kinderen ingenomen. De beide bovenzalen, zoowel als de groote concertzaal zijn als 't ware een bloemenzee, die het gansche gebouw vervult met een schittering van liefelijke kleuren en zich reeds aan den binnen- tredenden bezoeker aankondigt door een lenteverkondigenden geur. De groote zaal vooral biedt een heer lijk schouwspel aan. Langs de beide wan den zijn de hyacinten gerangschikt, aan de eene zijde reflecteerende in de groote 8piegels,en een rijkdom van kleuren teBtoon spreidende, waarop het oog blijft rusten met innig welgevallen. Vooraan in de zaal bij de deur- een sierlijk bloemperk van tulpen, in het midden waarvan prachtige heestergewassen eene hun pas sende plaats hebben gevonden. Als pièce de milieu een perk van graszoden, waarop in sierlijke rangschikking een rijkdom van bloemen in allerlei variëtei ten het oog bekoort. Voor de tribune verrijst een sierlijk halfrond, waarop de bevallige Amaryllis in eene rijke collec tie zich vertoont. Op de tribune zelf vindt men een keur van hyacinten, ge flankeerd aan alle zijden door groen. Rechts verrijst uit het groen de mar merbuste van Z. M. den Koning, be schermheer van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollen-Cultuur. Op de voorzaal is niet minder stof tot genieten voor den liefhebber van deze schoone kinderen der natuur. Maar daar vindt men ze door kunstvaardige handen gevoegd en geschikt tot keurige kransen, bruidsbouquetten, bloemkussens en mid denstukken. Op de achterzaal boeit eene fraaie verzameling van tulpen, hyacinten, crocussen en narcissen het oog. En van uit die zaal heeft men door de groote openslaande ramen een gezicht op de groote zaal, dat indrukwekkend schoon mag heeten. Neen voorwaar niet enkel de man van het vak zal in deze kostelijke ten toonstelling behagen vinden. Ieder die gevoel heeft voor de heerlijke voort brengselen onzer schoone natuur, zal met verrukking eene pooze gaan ver wijlen en tevens zich een wijle gaanverpoo- zen te midden van wat zij, geleid door de kunstvaardige hand des kweekers, in het aanzijn heeft geroepen. Zoo zal dan ieder die gevoel heeft voor de jeugdige, altijd frissche schoonheid der natuur, niet in gebreke blijven om deze welge slaagde expositie te gaan zien. En waar hij dit doet zal zeker bij hemevenals bij onsde overtui ging post vatten dat zoolang eene vereeniging dit kan tot stand brengen, zij op een krachtig leven mag roemen, onder de leiding van haren steeds zoo wakkeren president den heer J. H. Kre- lage, een man die zijn vak liefheeft en hoog houdt, met al de kracht die in hem is. Aan de regelings-commissie eert woord van hulde te brengen voor de smaak volle en doeltreffende inrichting van het geheel achten wij hier niet ongepast. Wij eindigen met den wensch, dat ook deze Zestiende Tentoonstelling iets moge bijdragen tot den bloei der Vereeniging voor Bioembollen-Cultuur en vooral tot den bloei van het vak zelf. de stoutste fantasie uit den naam van het stuk zou kunnen opmaken. Ziehier de feiten in volgorde: Verleiding valsche eed moord diefstal echtbreuk verleiding moord. Het ia of de schrijver eene poging heeft willen doen om den toeschouwer voortaan van het tooneel te doen wal gen! De taal is zoo plat als een dra gonder of een vischwijf maar durft denkeu. Is dit dan de toekomst van het too neel? Zullen dit de stukken zyn, waarin wij behagen zullen moeten leeren schep- het O. M. nog mede, dat de moeder van een pas uit de gevangenis ontslagen jon gen, zich tot hein, officier, heeft gewend met de vraag of Z.Ea. niet zorgen kon dat R. niet meer met haar zoon in aan raking kwam, omdat die omgang hoogst verderfelijk voor hem was. gezien van eene staatscommissie, bestaande markt in 1890 te houden op Woensda uit opper- en hoofdofficieren van zee- en 23 April a. s. landmacht, om de Regeering voor tej De gemeenteraad van 'g-Gra* lichten en van raad te dienen in ge-venhage heeft Donderdag tot directeur wichtige defensie-aangelegen heden, voor- der gemeen te werk ea, aanvankelijk op namelijk betrokking hebbende op Neêr-eene jaarwedde van ƒ5000, gekozen den pen? Waut Tolstöi wordt door de aan hangers van de nieuwere richting in de literatuur als een dor baanbrekers aan gewezen. Neen, duizendmaal neen. Niet voordat goede smaak en fijn gevoel den mensch vreemd zullen zyn geworden, zullen walgelijkheden al3 dit tooneelpro duet den toeschouwer kunnen boeien. Die tijd zij nog verre! Het is wel mogelijk, dat het met de ontwikkeling en de moraliteit van den russischeu boer zoo treurig geschapen staat, als Tolstöi ons in dit stuk wil laten zien. Maar wij willen zulke walgelijke diDgen, uitgedrukt in zulke platte taal, op ons tooneel niet zien. Zoo wij dit stuk toejuichten zou de consequentie ons noodzaken, morgen te applaudisseeren voor de natuurgetrouwe vertolking van een scheldpartij tusschen vischvrouwen of van een drinkgelag in het minste der minne kroegjes in de achterbuurt. En daarvoor zijn zelfs de toppen onzer hand schoenen te goed! Volledigheidshalve vermelden wij, dat er in het spel veel verdienstelijks was. De heeren K. Vos en Charles de la Mar, benevens de dames de la Mar, Van Ollefen en Kley toonden talent. Maar zelfs met het tienvoud van dat talent zouden zij ons niet kunuen terugbrengen van onze opinie, dat „de Macht der Duis ternis" hun gezelschap, ten opzichte van de recette van volgende voorstellingen, in een slechte conditie heeft geplaatst. Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Vier voor kantoorlooper. - Twee voor portier. - Een voor schrijfwerk. - Een voor boekbin der. - Een voor schoenmaker. - Twee voor schildersknecht. - Twee voor met- selaarskecht. - Een voor timmermans knecht. - Een voor brood bakkersknecht. - Een voor koper- en metaalgieter. - T wee voor tuinmansknecht. - Een voor opzich ter. - Een voor loodgietersknecht. - Zes voor aardwerken of los werkman. - Tien voor werkster of schoonmaakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaai ster. - Drie voor breister. - Een voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen), Het gezelschap Nederlandsche Toonee- listen uit het theater //Tivoli" te Am sterdam, directie Charles de la Mar, gaf Donderdag eene voorstelling in onzen schouwbnrg. Op het programma stond die voor stelling aangeduid als buitengewone voorstelling". Nu, buitengewoon was zij inderdaadHet drama van Graaf Tolstöi dat //de Macht der Duisternis" heet, geeft den toeschouwer vele ontzettende dingen te zien, meer nog dan hij met B* (SlssCKfi t 2* TE HAAK.LEM Zitting van Donderdag 20 Maart 1890. Na de pauze wordt verder behandeld de zaak van N. de B. in ons nummer van 28Febr. j.l. vermeld.Die zaak was toen itgesteld wegens het ontbreken van eene getuige, M. de W. Deze, sierlijk gekleed, woonachtig in de Nes te Amsterdam, is thans verschenen. Dat de B. een messteek heeft toege bracht aan R. heeft zij niet gezien,even min het mes dat hij in zijn handen had. De broer van deze getuige verklaart, dat hij op haar geroep om zijn hulp, V. en B. heeft aangepakt, terwijl de B., de beklaagde, R. aanviel. Dit sluit volko men met de verwonding van R. door de B. De subs. off. van just, requireert thans de B.'s veroordeeling, wegens de aan R. toegebrachte verwonding, tot een gevan genisstraf van 3 maanden. Thans wordt tegen Marie de W. ge- requireerd betaling van de kosten, ver oorzaakt door haar niet-verschynen op de dagvaarding van den rechter-commis- saris en de eerste dagvaarding der recht bank. J. P. R., werkman, 20 jaar, Haarlem, ia beschuldigd zes kippen en een haan van den landbouwer Feye bij de Schout- jeslaan te hebben gestolen, of althans weten de dat de dieren door misdrijf waren ver kregen, ze uit winstbejag aan de Hout markt te hebben verborgen. De bekl. is een neef van den bestolene en staat bij de politie zeer ongunstig bekend. Twee dagen later bood bekl. aan een der getuigeD, Nanninga, kippen te koop aan. Dat is waar, zegt bekl., ik had ze go- kocht van iemand dien ik goed van aan zien ken. Ik betaalde er 35 ets. per stuk voor. De werkelijke waarde is 1.25 k 1.50 per stuk. Do ambt. van het O. M. requireert bekl.'s veroordeeling tot een gevange nisstraf voor den tijd van 1 jaar. In het requisitoir deelt de ambt. van Men meldt uit IJmuiden: Het engel8ene stoomschip Rydalholme met graan geladen, werd toen het op- stoomde naar Amsterdam door het gelsche stoomschip Redruthkapitein Hodge, aangevaren, waardoor het eerst genoemde sehip belangrijke schade aan den boeg bekwam. Het stoomschip Redrutli werd binnen gehouden op last van den officier van justitie, daar de reeder ij dier boot eerst eene cautie van 40 mille moet stellen, waaruit men kan opmaken dat de schade zeer groot moet zijn. Dit onheil geschiedde op dezelfde plaats waar het zeilschip Tkorbeclce VII in den grond is geloopen, namelijk in de bocht van het kanaal bij Buitenhuizen. Aan wien de schuld ligt is nog niet uitgemaakt, maar er wordt beweerd dat de stoomboot Redruth somtyda slecht naar het roer luistert. it i H N SS 1. i>. De minister van Binnenl. Zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden, dat in 1890 de examens ter verkrijging van akten van bekwaam heid voor het lager en middelbaar ouder wijs, zullen worden afgenomen. in de fransche taal: voor het lager onderwijs in de maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli; voor het middelbaar onderwijs in de maand December, des noodig aanvangende in het laatst van November; in de engelsche en hoogduitsehe taal zoowel voor het lager als het middel baar onderwijs in de maand Augustus, des noodig aanvangende in het laatst van Juli; in de gymnastiek, de landbouwkunde, den tuinbouw en de houtteelt: zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs ia de maand Augustus. Het tijdstip waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zal nader worden bekend ge maakt. Door den minister van Ju stitie is tot de procureurs-generaal, fun- geerende directeuren van rijkspolitie, een schrijven gericht, waarbij voorschriften worden gegeven ten behoeve der amb tenaren van politie, voor de richtige lands kust, havens en stroomen, en de toegangen uit zee. (N. R. O.) Het adres van den Neder 1. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn is by de Tweede Kamer ingediend met 38,432 handtee- keningen, 18.208 van mannen en 20,224 van vrouwen, uit ongeveer 160 gemeen ten in oas vaderland. Behalve de afdeolingen van den Vrou wenbond en van de Ned. vereeniging tegen de prostitutie, die het verzoek on- dersteuadea nauien ook andere corpo- ratiën aan het peiionnement deel. Ook het hoofdbestuur van den Nederl. Militairenbond verleende als zoodanig zijn Bteun aan de adresbeweging, ter wijl de beide afdeelingen der Nederl. W erklieden-vereeniging //Patrimonium" te 's-Hage en Middelburg hare instem ming deden blijken. Volgens den S p or t-A lm anale zyn er thans in Nederland ruim 350 vereenigingen of clubs, die de onderschei dene takken van sport beoefenen. Vooral het wielrijden en onderscheidene engel sche balspelen vinden meer en meer voorstanders en worden reeds door meer dan 100 clubs vertegenwoordigd; doch ook de oud-vaderlandsehe sport, schaat senrijden, roeien, kaatsen en kolven, blijft in eer en worden door ongeveer 140 vereenigingen beoefend. De commissie, die zich te Amsterdam gevormd heeft, heeft zich met een adres tot burgemeester en wet houders gewend, waarbij wordt medege deeld, dat zij don onlangs afgebranden I stadsschouwburg weder op te bouwen wenscht en dat zij zal trachten de daar voor benoodigde golden, geraamd op ƒ900.000, door middel eener geldleening tegen lage rente bijeen te brengen, ter' wijl verzocht wordt dat door de gemeente de rente en aflossing der leening tot een bedrag van ƒ22.500 'sjaara zal worden gewaarborgd. Een on ander onder be paling dat de gemeente aanstonds eige nares zal worden van het te stichten gebouw en de commissie dit gedurende 100 jaren van de gemeente zou in ge bruik nemen, alles op eene wijze, waar door de stadsschouwburg zou worden herbouwd, zonder dat daarvoor nieuwe lasten op de burgerij worden Men meldt uit Amsterdam, dat de geneeskundige dienst der land macht op het terrein der aldaar te hou den veiligheidstentoonstelliug een opper vlakte gronds van 460 vierk. meter be sproken heeft. Naar het schijnt tengevolge van het verkeerd plaatsen van een wissol is Donderdagmiddag trein 112 van Uit geest dicht bij Amsterdam van het spoor geloopen, ten gevolge waarvan trein no. 117 uit Amsterdam ongeveer een uur te laat te Haarlem is aangekomen en ook verdere vertraging in den dienst plaats had. Ongelukken zijn niet te be treuren. Uit Amsterdam wordt ge- gemeld: Naar wij vernemen heeft zich ook hier ter stede een comité gevormd om, in aansluiting aan de in het buiten land bestaande comités, eeue enquête in te stelleg naar den oorsprong, de uit breiding en het karakter der laatste inflaenza-epidemie hier te lande, en naar de daarbij gevolgde methode van behan deling. Een onbekende schonkten voordeele vaa Geertruida Blommers, die te Amsterdam bij een brand een kind red de, nog een gift van 200. Een 18-jarig jongnaensch viel bij ongeluk in het ruim van het stoomschip Spaarndam der N. A. S. M. en brak de hersenpan. In hoogst beden- kelijken toestand is hij naar het zieken huis vervoerd. De Raad der gemeente Mon- heer J. A. Lindo, thans directeur der gemeentewerken te Arnhem, met 23 der 36 geldige stemmen. Op den tweeden candidaat, den heer J. H. Neiszen, te Rotterdam, werden 13 stemmen uitge bracht. Uit Enschedé wordt ge meld Met uitsluiting van vier onruststokers is het werk aan de Ensehedesche Ka toenspinnerij hervat. Bij de in het district Goes gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer (vacature-De Savornin Lohman) zijn uitgebraeht 2772 stemmen blanco 39; van onwaard© 31; volstrekte meerderheid 1357. Gekozen met 1548 stemmen de heer mr. L. W. C. Keuehenius. De heer J. H. C. Heyse had 1153 stemmen. Omtrent den vermisten No taris K. te Warga, verneemt men nader het volgende. Woensdag voor acht dagen verliet hy 's avonds omstreeks acht uren zijne woning. Zijne echtgenoote was dien dag naar Groningen vertrokken, om al daar een paar dagen bij familie door te brengen. Toen hij diep in den nacht nog Diet teruggekeerd was, begonnen de dienstboden ongerust te worden. Terstond werden nasporingen in het werk gesteld, en weidra werd zijn hoed drijvende ge vonden, wat natuurlijk deed vermoeden, dat hij in het water zijn dood had ge vonden. Alle pogingen om het lijk te vinden zijn tot dusverre tevergeefs ge weest. Daar hij belangrijke geldsommen I onder zijn berusting had, verkeeren vele ingezetenen in eene zeer verklaarbare spanning. Eene teJour o wonende we duwe had een zoon, die als korporaal bij het indisehe leger diende op Atjeh. Geregeld werd er briefwisseling govoerd, doch deze werd plotseling afgebroken, doordien een brief in de maand Septem ber van het vorige jaar van hier naar Atjeh (Segli) afgezonden, ongeopend bij de familie terug omvangen werd, voor zien van den stempel //déeédé", en boven dien van het geschreven woord overle den. Die tijding was natuurlijk voor de betrekkingen van don overledene smar telijk. Men twijfelde niet aan de waar heid van het doodsbericht, en daarom werd het overlijden bij advertentie in sommige nieuwsbladen bekend gemaakt en ook de gebruikelijke aanzegging ge daan. Maar even plotseling als de doodstij ding, werd thans het levensbericht bij de familie vernomen. Van den betrok ken militair zelf kwam een brief, waar uit bleek, dat hij in blakenden welstand verkeerde. handhaving van de wet van 23 Juni 1889 Stblno. 82), houdende bepalin- nikendam heeft, uit aanmerking dat de ran nonrnrr in rl^n n *«n „IJj:. i. gen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. Naar wij vernemen, kan voorjaars-koemarkt aldaar dit jaar invalt op denzelfden dag (30 April) waarop de hoornsche veemarkt zal worden gehou- spoedig de benoeming worden te gemoet i den, besloten, de groote voorjaars-koe- Uit Berlijn wordt vaa 20 Maart ge meld dat de volgende twee keizerlijke brieven zijn openbaar gemaakt: z/Mijn beminde vorst! Met diepe ver slagenheid heb ik uit uw verzoek van den 18den dezer maand gezien, dat gij het besluit genomen hebt, uit de betrek kingen te scheiden, waarin gy sedert lange jaren met onovertroffen succes zijt werkzaam geweest. Ik had gehoopt dat he t denkbeeld, van u te moeten scheiden, bij ons leven geen pnnt van overweging zou moeten hebben uitmaken. Wanneer ik desniettemin, in het volle bewustzijn der ernstige beteekenis van uw aftreden, nu toch genoodzaakt ben my met dat denkbeeld vertrouwd te maken, doe ik dit met eeijige droefheid, maar tevens in het stellige vertrouwen, dat de inwil liging van uw verzoek er toe bijdragen zal, uw voor het vaderland onbetaalbaar leven en uwe krachten zoo lang als slechts mogelijk is te ontzien en te be waren. De redenen, door u voor uw besluit aangevoerd, ©vertuigen mij dat verdere pogingen, om n tot het terug nemen van uw verzoek over te halen, geenerlei kans van slagen hebben. Daar om voldoe ik aan uwen wensch, terwijl {Slechts Cornelia merk e het op, hoe bleek en afgemat zij er uitzag en toen dan ook mevrouw Mortlake het plan opperde om dien morgen uit te gaan en de noedige inkoopon te doen, waarbij Espérance haar zou vergezellen, bracht Cornelia hiertegen be zwaren in. z/Neen, neen, Christabel, ik weet wat zulke expedities betee- kenen. Espérance ziet er vandaag niet naar uit om daarvoor de geschiktste persoon te zijn; waarom neemt gij Bella niet mee?" //Werkelijk, Cornelia, ondanks uw boekenwijsheid, schijnt gij Biet veel gezond verstand te bezitten. Die arme kleine tengere Bella zou mij dus bij zulk een moeielijken tocht moeten verge zellen en dan nog wel, nadat zij zoo korten tijd geleden van hare ziekte is hersteld! Ik kan mij niet voorstellen, wat er van een kind zou worden, dat aan uw hoede zou zijn toevertrouwd. Het is maar een geluk, dat gij niet gehuwd zijt." z/Dank u, ik ben het volkomen met uwe laatste opmerking eens," zeide Cornelia droogjes. //Wanneer Bella er dan niet ge schikt voor is, zou ik dunkt mij maar alleen gaan." z/Dat zal ik niet doen. Gij maakt u noodeloos bezorgd over Espérance. Zij is gezond genoeg en pruilt dan alleen, wanneer er niemand is, met wie zij kan praten. Maak mij maar niet wijs dat iemand bij een diner den geheelen avond doorbabbelt en dan den volgenden dag ziek is." Arme Espérance! Dat //babbelen" had haar zooveel moeite ge kost. Zij slaakte een zucht toen zij deze hatelijke opmerking hoorde, maar daar zij aan het twistgesprek tusechen de beide zusters gaarne een einde wilde maken, zeide zij zoo luid als het haar mogelijk was„ik denk wel, dat ik mee zal kunnen gaan ik dank u zeer, Cornelia, maak u maar niet ongerust." „O zeker, gij kunt wel, wanneer gij zoo dwaas wilt zijn, zeide Cornelia, wie het ergerde, dat mevrouw Mortlake het nu toch zou winnen. „Gij weet zeer goed dat het beter voor u zou zijn om thuis te blijven. Wanneer gij echter uw morgen wilt doorbrengen met over den prijs van japonnen en hoeden te hooren onderhan delen, dan zal ik het u niet beletten." En zij verliet de kamer, Espérance in treurig gepeins achterlatende: deze begreep dat zij Cornelia belecdigd had en juist met haar wilde zij vriendschap sluiten; tevens had zij met hare woorden van zooeven te kennen gegeven, dat zij het niet onaangenaam vond, Christabel te verge zellen, alhoewel zij er in dezen toestand vreeselijk tegen opzag. Deze dag was echter voor haar niet geheel en al een dag van droevige ervaringen. De laatste post bracht haar een brief van Gaspard, behelzende het goede nieuws van den vorigen dag hij deelde haar tevens mede, dat hij de volgende week naar Rilchester zou komendit was voor Espérance zulk een verblijdend nieuws, dat zij hare grieven vergat en zoo opgewonden vroolijk werd, dat Cornelia er half toe geneigd was om van meening omtrent Espé rance te veranderen en het er evenals mevrouw Mortlake voor te houden, dat Espérance's ziekte slechts denkbeeldig was. HOOFDSTUK XXIII. De deken werd zeer onaangenaam verrast door de medodeeling van Espérance, dat Gaspard te Rilchester zou komen. Hij was aan het uiterlijk van Espérance gewend geraakt en in zekeren zin hield hij zeer veel van haar; maar Gaspard had hem pynlijk herinnerd aan mijnheer de Mabillon en hij was er zeer afkeerig van hem weer te zien. Cornelia's voorstel om hem op de pastorie uit te noodigen inplaats dat hy in een logement zijn intrek zou nemen, vond bij niemand bijval. Wordt ver

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2