NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Hl BERICHT. laandag 24 Maa No. 2062. AB0HH1JIEKTSPRIJS: ADVERTEUTIËH: oner bestaat uit twee bladen. A. J. F. H. W. FRANK, S T A 1) S H E ti W S. 5? i IV V 8 IV IA S IK POLITIEK OVERZICHT. iN BEN VREEMDE. Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnnminer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 centsj Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrszitiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBQÖM ©n J. B. AVIS. Eoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Genérale de Bubliciti Etrangère G. L, DAUBJS jr Co.y JOHN F. JONE8Succ., Parjjs 31 bit Faubourg Montmartrs. EERSTE BLAD. Advertenliën esa atoonBuememi- ten voor M A A 1L Bi 191S HD A 3x- BLAB5 worden dagelijks aange- nomen door den Vertegenwoor diger van dit blad ©ciiolersingel 39. Haarlem, 22 Maart 1850. De tentoongestelde antieke waaiers en kanten zullen aanstaanden Zondag den 23en dezer op het Museum van Kunst- ny verheid alhier nog te bezichtigen zijn; ook blijven de studiën van de leerlingen der teekenschool nog in de rotonde ten toongesteld, waaraan sedert Zondag den 16en Maart 11. nog fraaie teekeningen zijn toegevoegd. Zondag is de toegang vrij. Met een enkel woord verwijzen wij belangstellenden naar de advertentie in dit blad betreffende een lezinr, te hou den door den heer mr. W. A. Nijgh van de Holland-California Land-Com pany, over California. De catalogus der boek- en plaatwer ken, voor 1890, tevens inhoudend het reglement voor het gebruik daarvan, van het Museum van Kunstnijverheid, is verschenen. We gelooven niet te veel te zeggen met te beweren, dat het steenhouwers vak een belangrijke schrede heeft voor waarts gedaan met eene vinding, die ons heden in de werkplaats van den heer L. Sabelis Jr. werd getoond. Het is een inrichting welke bestaat uit een soort van bus van ongeveer 10 c.M. in doorsnede zoodanig ingericht dat daarin een ijzeren stempel door samengeperste lucht op verbazend snelle wyze wordt op en neer bewogen (15000 maal in de minuut), welke beweging wordt over gebracht op den steenhouwersbeitel. Het gewone hakken wordt hierdoor geheel vervangen. De werkman behoeft slechts in de eene hand de bus te nemen die aan de guttapercha luchtleiding is be vestigd en met de andere den beitel tegen den stempel aan te drukken en den beitel daarna op den te bewerken steen te plaatsen om het effect van aanhoudende hamerslagen te verkrijgen. Deze toestel is, zooals ons bleek, uitmun tend geschikt om de fijne bewerking van den steen uit te voeren, de fraaiste bochten en krullen worden ermede uit gehouwen. De aaamgeperste lucht wordt verkregen door een westinghouse pomp, die door stoom uit een ketel van 7 atm. drukking in beweging wordt gebracht. De toestel een amerikaansche vinding, is bekend onder den naam //pneumatic tool" (luehtdruk-haktoestel) en sedert twee maanden bij den heer Sabelis in gebruik. Voor de werklieden is het gebruik ervan betrekkelijk niet moeilyk aan te leeren. Vrijdagavond had in het koffiehuis //deKo- renbeurs" alhier, weder eene vergadering plants van veehouders en melkverkoopers. Het was er zóo vol dat stoelen niet meer te krijgen waren en onze verslag gever zich moest vergenoegen met een zitplaats op het biljart, dat voor deze gelegenheid in een hoek was geschoven. De Voorzitter, de heer Holk, deelde mede dat de Commissie een plan had ontworpen, dat zij thans aan de verga dering wilde voorleggen, een plau tot het oprichten van een //Onderlinge ver- eeniging van Veehouders en Melkver koopers," die het navolgende program zal hebben z/Alle veehouders die lid der Veree- z/niging zijn, verbinden zich de melk „niet onder een vastgestelden prijs te z/Verkoopen aan de slijters. //Hetzelfde geldt ook voor melkslijters, z/maar hier zal eene behoorlijk controle //moeten worden toegepast, opdat het z/publiek zeker zij, dat het voor meer z/geld ook betere kwaliteit erlangt. Toe- z/zicht van politie- of gemeentewege is //daarvoor noodig; overtreding behoort z/met zware boete te worden gestraft. tfHet streven zal zijn de veehouders en //melkverkoopers tot elkaar te brengen. z/Zoodra de vereeniging bestaat zal z/het noodig zijn zich tot B. en W. te z/wenden, om de wijze van controle der z/melk te bespreken. z/Het gewichtige punt isde prijs waan de veehouders te betalen. De ver- z/hooging moet voorzichtig worden aan- z/gevatanders krijgt men het publiek //tegen zich. En mochten de melkslijters z/zich niet met de veehouders kunnen //verbinden, dan staat den laatsten de weg open om zelf hun melk te komen z/verkoopen of een kaasfabriek op te //richten." De Voorz. deelt verder mede dat de Comm. eene vergadering van melkslyters wil beleggen en, zoo die het gewenschte resultaat oplevertmet 1 April den prijs der melk wil verhoogen tot acht en met 1 October tot negen cents. Daarvoor zal dan echter ook zuivere melk kunnen worden geleverd. Thans wordt er gelegenheid tot debat gegeven. Het was zeer rumoerig in de zaal, zoodat de hamer van den president onophoudelijk dienst moest doen. Ver schillende melkslijters voerden het woord. Een hunner betoogde, dat zij de waarde der melk nu reeds betaleneen ander zeide dat de veehouders wakker hadden moeten wezen toen alles hoog was en de prijs der melk zes a zeven cents. Van den minderen man kunnen we niet meer gaan vragen. Een derde minder parlemen tair geeft, zonder het woord te vragen, als zijn meening te kennen, dat er gewerkt wordt om het geld //op den grooten hoop te werken", dat nl. de landheeren weer moeten profileeren. Weer een ander (deze is een veehouder), wil dat men maat regelen neme om te voorkomen, dat de verhooging toch per slot in den zak der landheeren komt. Hij wil verder dat voortaan bij het opmaken van contracten, de kosten door den verhuurder zullen wor den gedragen, (Hierover belooft de pre sident met de commissie to zullen beraad slagen.) Een andere melkslijter betoogt, dat de Haarl. Melkinrichting wel een hoo- gen prijs kan maken, omdat zy hare klanten vindt onder de gegoeden. Dat kunnen wij niet, die den m nderen man bedienen. Er zijn melkslijters, die de melk koopen voor zes cents en ze ook voor zes cents verkoopen. (Voorz. Dan doen ze er water bij Hilariteit.) De sprekers worden beantwoord door de heeren Holk, Evelein en Goldschmiit. Eerstgenoemde betoogt dat het niet te doen is den landheer, maar om den boer en den verkooper te bevoordeelen. Dit jaar geniet alleen de slijter van de verhooging, omdat nu de meeste melk al verkocht is. De heer Evelein merkt op, dat do boer het 'met den tegenwoordigen prijs der melk niet kan uithouden. Hij mergelt het land uit en wordt zelf arm. Het is nooit sprekers streven geweest om den minderen man te benadeelen. Als een ambachtsman zuivere melk koopt voor wat meer geld, is hij nog beter af dan wanneer hij minder kwaliteit krijgt voor lage prijs. Allen moeten medewerken tot hetzelfde doel: de veehouders, de opkoopers en het publiek. De heer Goldschmidt eindelijk, geeft al3 zijne meening te kennen, dat de melk slijters die hier oppositie voeren, bang zijn, dat hun waar den toets der eontröle niet zal kunnen doorstaanterwijl de heer Van der Weijden o. m. opmerkt, dat de veehouders de slijters niet noodig hebben en zeer goed zelf de klanten in de stad kunnen gaan opzoeken. Op de vraag van den voorzitter of er ook melkslijters waren, die met de com missie eene vergadering wilden houden, om over de zaak nogeens onderling te beraadslagen, kwam geen antwoord. Blijk baar wilden de aanwezige slijters dat niet. Te ruim 9 uur werd de vergadering gesloten. Een aantal personen teekende op eene voorloopige lijst, ten einde het oprichten der geprojecteerde vereeniging mogelijk te maken. Bij de verkiezing van drie hoofdinge landen van den Haarlemmermeer-polder zijn herkozen dc aftredende heeren: jhr. W. A. L. Mock met 107, en A. J. G. Timmermans met 116 van de 116 uit gebrachte geldige stemmen. Tevens is gekozen, iu plaats van den heer R. W. J. C. van den Wall Bake, die tot lid van het dagelijEsch bestuur is benoemd, de heer W. de Clercq,met 116 van de 116 uitgebrachte geldige stemmen. Als voorzitter van het polderbestuur van den Romolenpoider onder Haarlem- merliede is herkozen de heer dr. D. de Haan, te Haarlem. Uit IJmuiden wordt van 21 dezer ge meld: Te 4 uren stoomde het stoomschip Galandeenigszins slagzijliggendde sluizen binnen en veroorzaakte aan eene der sluisdeuren belangrijke schadede deur zelve is ontzet, en de leuning be nevens een gedeelte van den hardsteenen kaaimuur zijn aanmerkelijk beschadigd. Met het oog op de laatste in het Noordzeekanaal plaats gehad hebbende ongelukken, zooals het zinken van het schip Thorbecke Vilhet inloopen van de sluisdeuren door het stoomschip Hartville en de aanvaring van Donder dag van de booten Rydal Holme en Redruthwordt het door de autoriteiten meer en meer wenschelijk of hoog noo dig geacht, om dit door afdoende maat regelen te voorkomen. Men zou dan de stoomschepen niet meer de sluis laten binnen stoomen, zooals tot heden het geval is, waardoor dan wel eenige tijdverlies zou ontstaan, maar wat door eene betere inrichting voor de opening en sluiting der sluis deuren zou kunnen worden opgeheven. In plaats dat men eene hydraulische machine hiertoe bezigt, wordt dit nog steeds door menschenhanden verricht, wat tot groot oponthoud aanleiding geeft. Bij de in aanbouw zijnde grootere sluis zal dan ook van hydraulische kracht gebruik worden gemaakt. Om aanvaringen in het kanaal voort aan te voorkomen, zou men de schepen die naar zee vertrekken, willen laten stoppen en va9t maken bij eventueele ontmoetingen van binnenkomende schepen, daar het kanaal te nauw i3 om eikander veilig te passeeren, en vooral in de bocht bij Buitenhuizen hoogst gevaar lijk is. - Thans isdefinitief bepaald dat het 4de internationaal spoorwegcon- res te 8t. Petersburg in Juni 1892 gehouden zal worden. Het voorloopig comité te Amsterdam voor den nieuwen Schouw burg bestaat uit dc heeren G. A. baron Tindal, voorzitter; mr. M. C. Van Iiall, M. H. Insinger, mr. W. baron Roel, A. C. Wertheim, leden; mr. W. F. Van Leeuwen, secretaris. De welbekende firma Wes- sanen en Laan, te Wormerveer, vierde heden haar h o n d e r d - v ij f- en-twintig-jarig bestaan. Ter viering van dit feest waren heden de fabrieken en pakhuizen der firma gesloten. Van alle fabriekenpak huizen Jen tal van particuliere wonin gen te Wormerveer wapperde de drie kleur. Ook de schepen welke in de Zaan liggenwaren met ontelbare vlagjes getooid. De werklieden, ongeveer 160 in aan tal, werden bij gedeelten aan het kan toor ontvangen en verrast met geldelijke geschenken. De patroons en het kantoorpersoneel vereenigden zich hedenmiddag aan een feesmaal in de sociëteit. In de gemeente heerschte overal een opgewekte stemming, daar de bloei der gemeente voor een groot deel te danken is aan deze firma. Te Gennep vermaakte zicli Woensdag een jongejuffrouw van 10 maal 7 zomers met touwtje sprin gen. Woensdag is het lijk van den sedert eenige dagen vermisten nota ris K. te Warga in het water gevonden. In het Engelsche Lagerhuis heeft Labouchero eene motie voorgesteld, de verklaring inhoudende dat het in strijd is met het beginsel van het vertegen woordigende stelsel, dat in het Parle ment personen zitting kunnen hebben krachtens geboorterecht. Deze motie is verworpen met 201 tegen 139 stemmen. In het Iloogerhuis heeft lord Salis bury de reeds vroeger aangekondigde resolutie ingediend, inhoudende dat het verslag der Parnell-commissie, aange nomen door het Lagerhuis, worde terug gezonden aan de leden dier commissie, met eenen gelukwensch voor de door hen betrachte onpartijdigheid. Onder de leden der internationale con ferentie te Berlijn, in zake de bescher FEUILLETON. Naar het engelsch EDNA LYALL, 54) HOOFDSTUK XXIII. De deken dacht onmiddellijk aan andere bezoekers, die hij wenschte uit te noodigen, mevrouw Mortlake opperde bezwaren uithoofde van den schoonmaak en bovendien wilde George Palgrave zijn bezoek nog gaarne wat verlengen, terwijl de andere logeer kamers bestemd waren voor de echtgenoote en dochters van den bisschop van een naburig bisdom, die te Rilchester zouden komen ter gelegenheid van een bal, dat de volgende week zou gegeven worden. Er bestond volstrekt geen bïzondere reden voor, dat zij juist op de pastorie uitgenoodigd zouden worden, maar in een ge lukkig oogenblik herinnerde mevrouw Mortlake zich harer en zij begreep, dat zij daardoor eene betere verontschuldiging kon aan voeren dan die van den schoonmaak. Cornelia kwam in opstand tegen de laagheid van deze handelwijze, zoodat zij er bijna tegen opzag Gaspard weer te ontmoeten. Dit maakte haar bij de ont moeting stijf en koel, en Espérance, die zich nog altijd met ge noegen wist te herinneren op welken vertrouwelijken voet zij da delijk met Gaspard had gestaan na de eerste ontmoeting te Londen, zag zich zeer teleurgesteld, toen zij bemerkte, hoezeer zij veran derd was. Mevrouw Mortlake deed haar best om in vriendelijke bewoor dingen van hem te spreken, wanneer zijn naam in tegenwoordig heid van Espérance werd genoemd en zij sprak er zelfs van om hem bij zijne aankomst met het rijtuig van het station te halen en ofschoon het rijtuig niet verscheen, getuigden hare woorden toch van vriendelijkheid; later zeide mevrouw Mortlake tot Cor nelia: //Beleefdheid is zooveel waard en kost zoo weinig." z/Ik kan het niet beleefd vinden, wanneer gij bet plan oppert om hem met het rijtuig te laten halen en gij volvoert uw plan niet," zeide Cornelia kortaf. z/Hoo letterlijk vat gij mijne woorden toch op! Ik kan het rij tuig natuurlijk niet misseD, want de Lowdells willen van middag een rijtoertje maken. Espérance vond het voorstel heel aardig en zij zal niet anders denken dan dat ik het heb vergeten." wEen samenweefsel van leugens! Dat meisje is veel te scherp zinnig om uwe handelwijze niet te begrijpen. Waarom kunt gij bovendien niet eerlijk zijn?" //Inderdaad, Cornelia, wanneer gij zulke beleedigende uitdruk- kingen bezigt, dan wil ik hierover niet verder met u spreken. //Leugens" en //eerlijkheid"ik weet niet wat gij daarmee wilt zeggen." z/Ik houd er van om de dingen bij hun naam te noemen," zeido Cornelia kortaf. „Wat wilt gij eigenlijk met die politieke beleefd heid bereiken?" z/Hebt gij er dan niet op gelet, dat mevrouw Lowdell in de kamer was?" zeide mevrouw Mortlake. //Gij weet hoe alles haar aandacht trekt en dokter Lowdell is zulk een zonderling man, dat ik niet gaarne zou willen, dat zij zouden kunnen vermoeden, dat wij op niet al te besten voet staan met de de Mabillons. Gij weet dat men op zulke dingen moet letten en vader is on achtzaam." //Vader is tenminste geen huichelaar," zeide Cornelia bits. //Waarom hebt gij de Lowdells uitgenoodigd, wanneer gij zoo be vreesd zijt, dat zij iets zullen bemerken; waarom hebt gij Gas pard de Mabillon niet gevraagd z/Dat zou ik nooit gedaan hebben. Natuurlijk zullen wij hem eenige beleefdheden betoonen, om geen vermoedens op te wekken hij moet hier morgen het middagmaal komen gebruiken, maar dat is dan ook alles." Cornelia verliet do kamer, zeer vertoornd door die verachtelijke redeneering van hare zuster. Boven aangekomen, zag zij op het portaal Espérance bij het raam zitten, druk bezig met papier en potlood. Deze keek op en haar gelaat straalde van vreugde. z/Nog slechts twee honderd en twee-en-negentig minuten en dan zal Gaspard, denk ik, hier zijn, Cornelia." Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1