Ie pr., zilv. medC. G. v. Tubergen zilv. med., J. Ruijsenaars, Haarlem. Jr., Haarlem; '2e pr., br. med., G. C. v. Meeuwen, Haarlem. Eene verzameling van 12 potten bloei- Een Bouquettm. bruidsbouquet, waarvan al de ende erythronium, in minstens 6 soorten I bloemen afkomstig zijn van bol-en knol- of verscheidenheden, van elke soort of verscheidenheid niet meer dan twee potten. Ie pr., zilv. med., G« C. v. Meeuwen, Haarlem. Eene verzameling van 12 potten bloei ende iris, in minstens 6 soorten of verscheidenheden, van elke soort of ver scheidenheid niet meer dan twee potten. Ie pr., zilv. mod., G. C. v. Tubergen Jr., Haarlem. 12 potten bloeiende hotteia (spiraea) japonica. Ie pr., zilv. med., F. Buijs Gzn., Haarlem. 12 potten bloeiende hotteia (spiraea japonica follis aureis reticularis. Ie pr., zilv. med., G. C. v. Meeuwen, Haarlem, j wassen, 12 potien bloeiende dicentra (dielytra) spectabillis. 2e pr., C. de Wilde, Heem stede. Amaryllis hippeastrum Eene verzameling van 36 verscheiden heden bloeiende amaryllis (hippeastrum). Ie pr., gouden med. en 25, P. F. Jansen, Haarlem. Eene verzameling van 24 verscheiden heden bloeiende amarillis (hippeastrum). Ie pr., gouden med A. C. Groenewe- gen, Haarlem; 2e pr., zilv. verg. med., P. F. Jansen, Haarlem. Eene verzameling van 12 verscheiden heden bloeiende amaryllis (hippeastrum). Ie pr., verg. med., G. C. v. Meeuwen, Haarlem. Calla Riohardia 12 potten bloeiende calla (richardia) aethiopica. Ie pr., zilv. med., G. C. Meeuwen, Haarlem. gewassen. Ie pr., zilv. med., J. Ruijse naars, Haarlem. Een balbouquet, waarvan al de bloe men afkomstig zijn van bol- en knolge wassen, le pr., zilv. med., C. de Wilde, Heemstede; 2e pr., bronz. med., J. Ruij senaars, Haarlem. Een waaierbouquet, waarvan al de bloemen afkomstig zijn van b©l- en knol gewassen, le pr., zilv. med., J. Ruijse naars, Haarlem. Een© verzameling van 24 potten bloei ende cyclamen persicum (alleppicum) giganteum, in verscheidenheden, le pr. zilv. verg. med J. Ruysenaars, Haarlem 2e pr., zilv. med., C. de Wilde, Heem stede. Eene verzameling van 12 potten bloei ende cyclamen persicum (alleppicum) giganteum, in verscheidenheden, le pr., zilv. med., J. Ruysenaars, Haarlem. Phormium. Een koppel groenbladerige phormium tenax, groote planten le pr., zilv. med., C. de Wilde, Heemstede. Een koppel bont- of gekleurdbladerige photmium, groote planten. 2ej pr., br. med,, A. J. Kors, Leiden. 1 vragen van Bol' en Knol gewassen Eene verzameling van 50 potten of pannen met verschillende bloeiende bol- en knolgewassen, met uitzondering van hyacinten, tulpeo, narcissen, crocus en armaryllis (hippeastrum), in 50 soorten of verscheidenheden, le pr., gouden med., C. G. v. Tubergen Jr., Haarlem2e pr., zilv. verg. med., A. C. Groene- wegen. Haarlem; 3e pr., zilv. med., G. C. van Meeuwen, Haarlem. Nieuwe of zeldzame bol- en knolge wassen, waarvoor geene afzonderlijke prijzen in dit programma zijn uitgeloofd, in enkele exemplarea of in eene groep tentoongesteld, le pr., zilv. verg. med., J. H. Krelage, Haarlem. Ta felversieringen Een tafelbloemstuk (pyramidaal), waar van al de bloemen afkomstig zijn van bol- en knolgewassen, le pr., zilv. verg. med., J. Ruijsenaars, Haarlem. Een tafelbloemstuk (platvormig), waar van al de bloemen afkomstig zijn van bol- en knolgewassen, le pr., zilv. verg. med., J. Ruijsenaars, Haarlem. Twee tafelbouquetten, waarvan al de bloemen afkomstig zijn van bol- en knol gewassen. 2e pr., zilv. med., J. Ruijse naars, Haarlem. Een vaasbouquet, waarvan de bloemen afkomstig zijn van narcissen, le pr., Bloemen-arrangementen. Een bloemkussen, waarvan al de bloe men afkomstig zijn van bol- en knolge- 2e pr., zilv. med., J. Ruijsenaars, Haarlem. Een bloemkrans, van gekleurde bloe men, waarvan al de bloemen afkomstig zijn van bol- en knolgewassen, le pr., zilv. med., J. Ruijsenaars, Haarlem, Een grafkrans van witte bloemen, waarvan al de bloemen afkomstig zijn van bol- en knolgewassen, le pr., zilv. med., J. Ruijsenaars, Haarlem. Een graikruis, waarvan al de bloemen afkomstig zijn van bol- en knolgewassen le pr., zilv. med., J. Ruijsenaars, Haarlem. Drie bloemkorven, gevuld mét afgesne den bloemen, allen afkomstig van hol en knolgewassen, le pr., zilv. med., J, Ruijsenaars, Haarlem. Bloemornamenten met bol- en knolge wassen of bloemen daarvan gevuld. Een bloemtafei, versierd met bloeiende bol- en knolgewassen, le pr., zilv. med., F. Buijs Gz., Haarlem. Een bloemenmand of bak, volgeplant met bloeiende bol- of knolgewassen, le pr., zilv. med., J. Ruijsenaars, Haarlem. Een bloemenmand of bak, volgeplant met bloeiende bol- of knolgewassen, le pr., zilv. med., J. Ruijsenaars, Haarlem. Voor voorwerpeu van verschillenden aard, gevuld met bloeiende of sierlijke niet-bloeiende bol- en knolgewassen of met afgesneden bloemen van bol- en knolgewassen, 2e pr., zilv. med., J. Ruy senaars, Haarlem. Voorts is van wege het hoofdbestuur toegekend een gouden medaille, aan den heer F. Buijs Gz., te Haarlem, voor de tot opluistering ingezonden verzameling planten. Orchideeën voor de kas. Eene verzameling van 6 soorten of verscheidenheden bloeiende orchideeën voor de kas, le pr., goud. med., A. C. Groene wegen, Haarlem. Eene verzameling van 3 soorten of verscheidenheden bloeiende orchideeën voor de kas. le pr., zilv. verg. med., A. C. Groene wegen, Haarlem. HlN X lï X LX De hoofden derrijkswerk- plaatsen en fabrieken, ressorteerende onder het departement van Oorlog, zijn verplicht, ingeval in de inrichting onder hunne directie een ongeluk voorkomt, bedoeld in de arbeidswet, de daar ver melde kennisgeving te richten aan den burgemeester der gemeente waar het ongeluk heeft plaats gehad, terwijl zij, tegelijkertijd, van het voorgevallen on geluk mededeeling doen aan de autori teit, met het toezicht op de inrichting be last, die daarvan kennis geeft aan den mi nister van Oorlog. Wanneer de burgemeester, die aan bovengemelde wet niet het recht ont leent om een onderzoek in loco in te stellen, echter om te kunnen voldoen aan de op hem rustende verplichting met het hoofd der betrokken inrichting overleg wenscht te treden, is deze laatste bevoegd, hem in die inrichiing toe te laten en in elk geval verplicht, hem de verlangde inlichtingen n#pens het voorgevallen ongeluk te verschaffen. Heeft bovenbedoeld overleg een onder zoek in loco tengevolge, dan geeft het hoofd der inrichting daarvan tijdig ken nis aan de autoriteit, met het toezicht op de inrichting jbelast, ten einde deze in staat te stellen, des verlangd bij het onderzoek tegenwoordig te zijn. Het hoofdbestuur van het Ned. "Jongelings-Verbond heeft besloten, dat de e. k. wereldconferentie te Amster dam zal gehouden worden in de maand Augustus van het volgende jaar. Te Rotterdam is aangehou- den een man, die aan een commissaris van politie per brief de bezorging van een geldsom op eene aangeduide plaats gevraagd had, met bedreiging van brand stichting, indien aan het verzoek niet werd voldaan. Deze liep toch wel in het hol van den leeuw Het vierjarig zoontje van den veldwachter te Hekendorp, dat on langs onder het rijden van de tram viel zich daardoor ernstig bezeerde, is in het gasthuis te Gouda aan de gevol gen overleden. ingenomen, beduidde haar dat zij een anderen dienst moest zoeken, in de buurt werd bekend wie zij was en daarmede was haar bestaan gebroken. Zij kon niet op straat komen ot zij werd achtervolgd en nag jouwd en aan haar rampzalig verleden herinnerd. Wanhopig door die vervolging, zag zij geen anderen uitweg meer dan dezeterug te keeren naar de ken dienst in Ned.-Indië, aan den len commies bij het departement van onder wijs, eerediensfc en nijverheid H. A. H. Veit. MILITAIR DEPARTEMENT. Vtrleetid: Een tweej. verl. naar Europa, wegens ziekte, aan den le luit. der inf. R. Ebbinge en aan den ofï. van gezondh. gevangenis die zij in 1888 verlaten had. ^er. kl. ^r. P- J- Mink een twee- De pleiter hoopte dat de rechter met die ïar'S verlof naar Europa, wegens ziekte J feiten zou rekening houden en ©en barm- aan ^en van gez2e kl. dr. L. J. hartiger oordeel over de arme vellen, dan het O. M. gedaan had. Eene opmerking van den verslaggever moge hier hare plaats vinden. Zoo menig maal wordt, en zij die de terechtzittingen bijwonen, moeten verklaren terecht, geklaagd over dikwerf onbeleidvolle han delingen der amsterdamsche politie. In dien de mededeeling van mr. Van Lennep (deze had ze ook weder van een ander) juist wordt bevonden, mag niet ontkend, dat de bewuste rechercheur, zij het ook te goeder tiouw, eene rampzalige daad heelt verricht door te spreken, daar waar het maatschappelijke belang gebood te zwijgen. Het kan toch nooit op den weg der politie liggen om door onbescheiden- heid een veroordeelde te verhinderen tot het goede in te keeren. Een onderzoek mag hier in geen geval achterwege blijven. Letteren en Kunst. Inh.Militair Blad. No. 5. De uitbrei ding van het duitsche leger. Twee stem men over militairen dienstplicht. Een blik op de fransche vestingen. Aan- en kantteekeningen. Korte mededee- lingen. Ofiicieele berichten. Neder- landsche schutterij-kaderbond. Biblio- ld. Caecilia. No. 8. Critische aan kondigingen, door W. F. G. Nicolaï (,Viool-sonates van A. Averkamp, op. 2, en H. Van der Eijken, op. 9). Con certen, opera- en andere uitvoeringen 'sHage (5e Diligentia-eoncert; 112e uitvoering der Ned. Toenkunslenaars- Vereeniging; Naschrift Jubileam-Nicolaï). Amsterdam (Sigrid Arnoldson; Dyna Beumer; Concertgebouw; 6e Kwartet avond). Utrecht (4e Stads-concert; 113e uitvoering der Ned. Toonkunste naars-Vereeniging). Leiden (concert- Dyna Beumer, c. s.) (eoncert-A. De Jong). Middelburg Rechtszaken. De vloek van het verleden. Christina Goedvolk, de weduwe van Jut, beiden bekend uit bet verschrikke lijke drama dat nu 15 of 16 jaar den te 's-Graveuhage werd afgespeeld, stond Donderdag voor de amsterdamsche rechtbank terecht, wegens diefstal van twee paraplu's en een stukje zeep uit den fransehen Bazar in de Reguliers- bree8traat. De beklaagde heeft 12 jaren in het tuchthuis doorgebracht, en dus, zegt het O. M., ruimschoots den tijd gehad om na te denken over de gevol gen van een vergrijp tegen de maat schappij. Dies werden 2 jaar gevange nisstraf tegen haar geeischt. In een hu maan en gemoedelijk pleidooi, dat indruk maakte, toonde de toegevoegde verdedi- ger, mr. Frank van Lennep aan hoo voorloo door de vrouw als het ware door den vloek KOLONIËN. (Uit bataviascke bladen van 1523 Februari.) BATAVIA, 23 Februari, Het gerucht van oneenigheden op een feest bij den regent te Caeribon, waar van wij Zaterdag jl. melding maakten, is blykbaar afkomstig van het volgende dat de Tj&rimai heeft gemeld Zaterdag 8 Februari is te Cheribon iets voorgevallen dat bij menschengeheu- gen daar nog niet gebeurd was. Op een feest dat de regent bij het huwelijk zijner dochter gaf in tegenwoordigheid van een groot deel van het europeesche publiek, is er amok gemaakt, met het gevolg dat in veel korter tijd, dan het geschreven kan worden, er acht lieden ouder den voet gestoken werden. Eeu eenvoudige inlander, die als koelie met een der gasten van den regent, een gepensionneerd wedana,was meegekomen, voelde zich zoo verongelijkt over de behandeling van zijn heer, die hem zonder eenige betaling liet, dat hij op een gege ven oogenblik op zijn heer meende los te stooten, maar verkeerdelijk een assis- tent-wedana raakte, en daarna voortging successievelijk 2 hoofden te ver hoofden en een mindere Men kan begrijpen dat eens gebroken was, Eilerts de Haan. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de ind. bladen vau 14 tot. 22 Febr.) GEHUWD: A. Rijks en F. Maijor, Tjiandjoer. - R. W. R. Trip en B. H. J. F. Sibenius Trip, Batavia. - D. A. P. Koning en M. E. A. Waldeck, Ba- tavia-Amsterdam. - W. F. A. Loonen, wedn. van M. A. E. Dammers, en J. L. M. H. Dammers, wede. vau H. C. Krijgsman, Batavia. - A. L. Wi«ssner en H. J. Leijting, Magetan. - J. van Doorn en C. F. Meijer, Garoet. BEVALLEN; J. C. A. Arnold— Kuijpers z. Klaten. - B. BlomVan den Steen z. Lawang. - M. P. Voorsmit Camps z. Batavia. E. Coldenhoff— Goernat z. Batavia. - C. Wolterbeek Maller van Naerssen z. Ngandjoek. M. BergmannMunnich z. Batavia. - J. JonkerOrt z. Batavia - A. E. van der TasDriest z. Medan. - E. von Franquemont Munro z. Soerabaja. - M. R. EngelhardVan der Ploeg z. Bandar. OVERLEDENW. H. Desprez 69 j. Samerang. F. Ekels 3 j. Soerabaja. - A. S. Pino 3 d. Macasser. - A. A. van Wijngaerdt, Macasser. - H. van der Goot 64 j. Palembang. - M. L. Ripassa Batavia. - C. Kroon 80 j. Cheribon. - F. D. C. A. van Waardenburg 66 j. Batavia. - A. C. KemffKok 87 j. - C. C. C. G. Palmer van den Broek Van Schendel 28 j. Batavia. - J. Schul- ler tot PeursemCanter Visser. Batrvia. - I. I. LorckPlaetzer. - C. F. Piern- baumWinter 60 j. Solo. - E. Engel ken—Smith 35 j. The Boen Tiong, Soerabaja. met moorden en 4 te verwonden, do feestvreugde en de gasten uit zich zelf ef op verzoek zich verwijderden. Achter bleven de resident, de secretaris met een paar controleurs. De dokter die inmiddels ontboden was, constateerde den dood der vermoorden, en verbond de ;ewonden, hetwelk een en ander reeds den doeter-djawa was der misdaad achtervolgd werd. Twaalf P*aats °P c- - - liet erl van uen regent omstreeks 11 ure reeds te 11 ure had men den moordenaar met een paar lieden, die van tedeplichrigheid beschuldigd werden in handen. lava-Bode i i Door mevr. A. tl. Verloop, geb. en zoo gelukte het der vrouw door zwa- ;H j r* nnKai.i luchter, is aan de regeering concessie lange jaren verbleef zij in den kerker. Zij gedroeg zich daar voorbeeldig kreeg bij haar ontslag eene extra toelage, j Vriendelijke en barmhartige lieden tracht- j ten haar een onderkomen te verschaffen ren maar eerlijken arbeid, gepaard voorbeeldige zuinigheid en ingetogen- j i - tatie van een paardentramweg, later te held, en onder een aangenomen naam, veranc[eren b' gevraagd voor den aanleg en de exploi- ïn eenen stoomtramweg, ter r hoofdplaats Soerakarta, loopende van bet wam ec er een re 8tation van den staatsspoorweg tot aan den kost te verdienen. Door een toeval, noodlottig toeval chercheur van de amsterdamsche politie 1 I den grooten passar nabil de bruj voor fip.np. annara ■zaak ïntrtrmnfipa in- J de kalie Pepe. voor eene andere zaak informaties in winnen in het huis waar de vreuw het laatst diende. De rechercheur trof ia het huis ©en ouden bekende aan, zijn tong geraakte los, en zoo verhaalde hij, dat de eenvou dige stille dienstbode Christina de Graaf eigenlijk de vrouw van Jut was. De meesteres, hoezeer ook met de dienstbode (lavabode.) CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verl. naar Europa, wegens ziekte, aan den ingen. der le kl. bij den waterst. en 's lands burgerl. openb. werken A. van der Worff; we gens meer dan vijftien jaren onafgebro- Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. Overeenkomsten met Amsterdam betrekkelijk de afschaf ing van de kanaal- en haven gelden of het Noordzeekanaal enz. Het afdeelingsverslag der Tweede Kamer ©ver het wetsontwerp tot be krachtiging van bovenbedoelde overeen komsten is verschenen. Eenige leden beschouwden dit wets ontwerp als een bewijs te meer dat de Regeering er vóór alles op bedacht schijnt te zijn aan de groote koopsteden, in de eerste plaats aan Amsterdam, voordeelen te verschaffen. Verschillende vroegere voorbeelden werden tot staving van deze stelling aangehaald. Men zag daarin een achterstelling van andere gemeenten. In verband met deze be schouwing werd door den heer A. van Dedem eene uitvoerige neta aan het verslag gehecht, en onderscheidene leden zijner afdeeling verklaarden daarmede geheel in te stemmen. Daarentegen vond de inhoud dier nota en de juistheid der becijferingen, waarop het betoog van den heer Van Dedem rust, ook ernstige tegenspraak. De steller der nota beweert o.a., dat het Rijk zich hier eene jaarlijk- sche uitgave van f 250.000 zal moeten getroosten, welk cijfer sleehts 100.000 bedraagt, zeidö men. Het Merwede- kanaal, waarop de heer Van Dedem wijst, strekt niet alleen ten behoeve van Amsterdamen bovendien gaat 't niet aan, op deze wijze de Staatsuitgaven als ware 't pondspondsgewijs over de ver schillende provinciën te verdeelen. Vele leden in verschillende afdeelingen sloten zich aan bij de bestrijders van het staudpunt, door den heer Van Dedem ingenomen. Haal mij even een glas water, Malchen." z/Gij wilt zeggen: Amelie, trek aan de bel/verbeterde de vrouw des huizes weder. Malchen echter liet ondanks het afkeurend hoofdschudden van hare trotsche moeder, niet na, den wensch baars vaders zelf ten uitvoer to brengen. Zij ijlde met zulke lichte schreden naar de deur eu trad door deze zoo snel naar buiten, dat zij bijna met den bediende, den sehoonen Louis, die zich niet vlug genoeg van het sleutelgat kon verwyderen, in de voorhal in botsing kwam. Malchen zag den bediende, wiens meer dan sluwe trekken haar nooit hadden kunnen bevallen, met een eenigszins minachtenden en bedenke)ijken blik uit de hoogte aan en wilde hem toen voor bijsnellen, toen zij door het listige glinsteren der oogen van den man, hetgeen haar scheen te gelden, teruggehouden werd. z/Nu, wat is er?" vroeg zij kortaf. //Wat hebt ge mij mede te deelen?" z/Ik.... o, eigenlijk niets.... dat is te zeggenniets van be lang," stotterde de jongen verlegen, maar ging, zich spoedig her stellend, met zachte stem voort: //Ik zou de geachte juffrouw slechts den raad willen geven in 't vervolg wat voorzichtiger te zijn, wanneer uw genadige mama niets van zekere brieven de genadige juffrouw versta mij wel zal bemerken. Ik stond gis teren geheel toevallig achter het prieel, toen juffrouw Anna van ginds mij het bewuste briefje bedektelijk over den heg aanreikte. Wanneer uw genadige mama dat vernam!" Malchen was van verontwaardiging over de sluwe indringend heid van den bediende eerst bleek en daarna purperrood geworden. /,Wie zegt u, dat mijne moeder niets van dozen brief mag be merken?" vroeg zij toen. //Dadelijk na mijn terugkeer zal ik mijn ouders het gebeurde vertellen. En nu brengt gij den brief, dien gij daar hebt, binnen." Zij snelde zoo vlug heen, dat zij noch het ontstelde gelaat van den jongen, noch de uitbarsting van toorn, die hem zelfs de vuist achter haar deed opheffen, kon bemerken. Louis echter herstelde zich, klopte zachtjes aan en trad op het //binnen" van zijn heer in de kamer, om zijn genadige op een zilveren schotel het briefje over te geven. uVan zijne doorluchtigheid, den heer graaf Hans von Hohen- forst auf Hohenforst," lispelde hy en verdween toen even zacht jes, als hij gekomen was. z/Ah, van den graaf? herhaalde de kleine rentenier met oogen, die va* nieuwsgierigheid fonkelden. *,Laat toch eens zien, wat hy schryft." z/De brief is natuurlijk in 't fransch geschreven," verklaarde vrouwe Hildegard, die intusschen het couvert geopend en den in houd doorgevlogen was. //Gij zult hem dus helaas niet verstaan- Jammer! De fijne geur die onze plompe moedertaal nooit eigen ordt, zal u bij de vertaling ontgaan. Genoeg, mijn neef, de graaf, is plotseling weer vertrokken en schrijft mij slechts //pour vous presenter mes hommages et mes adieux," zooals hg zich zoo onnavolgbaar fijn uitdrukt. //Wat? Yerlrekt hij en dat zoo hals over kop, met mijn geld en mijn wissel in den zak?" riep de rentenier uit, terwyl hij zich plotseling uit zijn gemakkelijke houding oprichtte. z/Mijn neef, de graaf, verzoekt mij, u onbekend te groeten, zoe- als men in 't duitsch zoo platweg zegt." //Onbekend?" herhaalde de rentenier verwonderd. //Heeft de Bourgogne ons allen gisteren het geheugen benomen?" z/Den volgenden Vrijdag komt graaf Hans terug," ging vrouwe Hildegard voort. //Hij zal u dan iedere gewenschte opheldering en zeker ook revanche geven." z/Ja, ja, nadat hij het noodlottige papier op mij heeft afgegeven. Ik dank hem hartelijk." //Gij zult eeuwig de ///yPfeffermüller"" blijven," merkte vrouwe Hildegard snibbig op. //Gij verdient waarlijk de heusehe oplettend heden niet, die mijn neef, de graaf, ons bewijst. Hij zal er voor zorgen, dat een onoverkomelijke scheidsmuur tusschen ons en die buurlui worde opgericht. //Une grille dorée inaccessible a votre voisin," schrijft hy in zijn fijnen, keurigen styl. Dat gulden hek echter kan slecht3 eene geheel bizondere beteekenis hebben. #Een gouden hek! wacht, daar heb ik het," riep de kleine ren tenier met geestdrift uit. /»Baas Ahlemann zal een nieuw uitge vonden, onnavolgbaar goudlak niet te vergeefs in het weekblad hebben aangeprezen. Hij moet mij het tuinhek, dat wil zeggen, eerst de punten vergulden, zoodat onze buurman van nijd barst." #Hij zal het kunstwerk spoedig genoeg naëpen," merkte vrouwe Hildegard spottend op. z/Laat mij daarvoor maar zorgen. Ik ga dadelijk naar de stad. Laat het mij een hand geld kosten, dat hij daarginds onder geen© omstandigheden lakt. Wat Ahlemann belooft, dat komt hij na. Ja, dat gaat en dat doe ik (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 6