NIEUWS- A D V E RT ENT1EBL A D, 7 e Jaargang. Don'erdag 27 Maart 1890. No. 2065. ABOSKIHESTSPBIJS: ADVERTENTIE N: at sBlOHT» fi. J. F. H. W. FRANK, S T A S X 1 L' 11' S, Nog eens Verbeek! B I N N E L A FEUILLETON. IN DEN VREEMDE. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.6s. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dagelyks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Eaarlera. VelefoanrafisnsGaea' 13S. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cent»" Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Directeuren-Uitgevers J. C. PSSKEBOOM sa J. B. AVIS. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantje:* Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Genéralt de FubUciU Mr anger e G. L. BA TJR'M Sf Co.% JOB.N F. JONEBflwcc., Farjgs 31bi§ Faubourg Montmartre. Adrertentiën en abonnemen ten voor SB AAEL E S fifc A C- BSjA39 worden dagelijks aange nomen door den Vertegenwoor diger van dit blad SeSïotersnngel 3®. Haarlem, 26 Maart 1890* In de gisterenavond gehouden verga dering van de afd. Haarlem vaa de Nederl. Openbare Onderwijzers- en Hoofdonder wijzers-Vereeniging behandel de de heer K. Brantz het onderwerp Eene bladzijde uit Bilderdijks politieke leven en iets over zijne philosophie, ter wijl de heer G. C. Weeren het punt Moeten opgelegde straffen al dan niet gehandhaafd blijven, inleidde. De goed bezochte vergadering duurde tot bij middernacht. Maandagavond, 24 dezer, had in onze gemeente de eerste toepassing plaats van art. 3 der wet van 16 December 1886, Stbl. 213, hetwelk de bevoegdheid geeft om, indien het na de toepassing van het provoostarrest op een veroordeeld of be keurd lid der schutterij noodig is, de woning eens ingezetenen zijns ondanks binnen te treden mits met inachtneming van eenige formaliteiten. Dat te Haarlem van deze bevoegdheid slechts een uiterst spaarzaam gebruik wordt gemaakt en daartoe slechts bij liooge noodzakelijk heid wordt overgegaan, blijkt wel uit hetgeen wij hierboven mededeelden,nl. dat het de eerste maal is dat zulks hier geschiedde. De bode van den schuttersraad arres teerde nl. op last van den auditeur een herhaaldelijk veroordeeld schutter, die zich echter tegen de arrestatie verzette en met behulp van eenige toegeschoten burgers zich aan den bode wist te ont rukken. Daarop werd die persoon in tegenwoordigheid van den commissaris van politie uit zijne woning gehaald en naar de gevangenis alhier overgebracht. Daar het wel meer voorkomt dat burgers een gearresteerden schutter willen ontzetten en zij niet schijnen te weten dat zulks evenzeer strafbaar is als verzet tegen de politie, meenen wij dat het zijn nut kan hebben er op te wijzen, dat de strafwet daartegen bedreigt een gevangenisstraf van een jaar of geld boete van 300. Yan den heer Jan Smits alhier, agent van William Pearson Co's Créolin, ontvingen wij naar aanleiding van ons stukje in het nummer van 20 dezer eene geheele verzameling gedrukte stuk ken, welke alle op dat artikel, van die fabrikanten betrekking hebben. Dr. Groneman in Djokja zelf heeft aan den heer Smits per telegram ver klaard, dat hij steeds Fearson's Creolin had gebruikt in zijne indische praktijk, het met succes heeft aangewend tegen cholera en er tegen ziekten wier kiemen in het darmkanaal schuilen in het alge meen, veel goeds van verwacht. Een zekere professor Albrecht te Weibenstephan zegt zeer veel goeds van Pearson's Creolin voor de veeartsenij- kunst. De Afd. //Haarlem" van de Neder- landsche Vereeniging tegen de Prosti tutie zal hare eerstvolgende leden ver gadering houden op Donderdag 27 Maart a. s. in //Weten en Werken", de3 avonds te 8J£ ure. Naar aanleiding van mijn verslag over de zoogenaamde //experimenten van mag netisme" van den goochelaar Verbeek ontvingen wij een brief van een onzer geabonneerden, houdende aanbod om ons mede te deelen op welke wij}ze Verbeek den toer met de zakdoeken en de toeren van gedachtenlezen met zijn sujet ma demoiselle de Marguerit ten uitvoer brengt. Ik behoef niet te zeggen, dat dit voor stel mij zeer welkom was. Afbreken toch is soms noodig, maar opbouwen altijd beter en nu ik beweerde dat Verbecks toeren niet op magnetisme berustten, was het te verwachten dat onze lezers de vraag zouden doenwaarop berusten ze dan wél? Eerst de toer met de zakdoeken. Ver beek staat in de parterre, met de oogen gevestigd op den rug van Mdlle de Mar guerit. Deze staat dus met het gezicht naar de deur, die zich op den achtergrond van het tooneel bevindt. Die deur is dub bel, en daartusschen door gluurt een helper, die achter de deur staat en der halve voor het publiek onzichtbaar is, naar alle bewegingen ziet welke Verbeek maakt. Verzoekt men dezen laatste nu te be werken, dat zijn sujet den linker zakdoek laat vallen, dan strekt Verbeek gebie dend den linker arm uit. Dat gebaar ziet de helper en deze fluistert Madlle de Marguerit toe, dat zij den linker zak doek moet laten vallen. Zoo ook met den rechter, zoo ook met beide. Toen ik het hoorde, riep ik uit als de spaansche edelen tot Columbus: ,/ja, nu kan ik het ook!" En zoo zal het ook onzen lezers wel gaan. Het overbrengen der gedachten is veel ingewikkelder. Het sujet ziet, hoewel hare oogen gesloten schijnen, zeer goed, naar welke personen in de zaal Verbeek zich begeeft. Dikwijls laat hij zich de vraag welke men doet herhalen, laat een hoed waarmede men een toer uitgevoerd wil hebben, van den grond op de bank zetteB, verzoekt even een horloge te zien, dat men losgemaakt wil hebben enz. Zoo weet het «sujet" soms reeds daiielyk met welke voorwerpen zij bij de verschil lende personen toeren moet doen. Maar dat alleen is natuurlijk niet genoeg; zij moet ook nog weten wat zij te verrichten heeft. Om haar dat te doen weten, maakt hij met haar de zoogenaamde Minerva". Dat maken der Minerva is een geheim taal, bestaande uit allerlei weinig in het oog loopende gebaren en teekens. Wat nu de goochelaar haar niet kan toe-j fluisteren, maakt hij haar duidelijk door die gebaren. Natuurlijk zijn daarvoor langdurige repetitiën noodig, maar heeft men eenmaal door langdurige oefening geleerd elkaar goed te begrijpen, dan kan de goochelaar te midden eener dichte volksmenigte haar alles doen weten wat zij weten moet, zonder dat de oninge wijde daarvan iets bemerkt. Wie de voorstellingen heeft bijgewoond zal zich herinneren, dat Verbeek voortdurend de hand en den vinger op en neer bewoog, terwijl hij zijn sujet van den een naar den ander geleidde. Ik voor mij houd, hoewel ik natuurlijk niet verzekeren kan, dat Verbeek aldus heeft gewerkt deze uitlegging voor zeer aannemelijk. Men heeft naij gevraagd, waarom ik toch zoo t© velde ben getrokken tegen dezen quasi-magnetiseur. Voor ik van deze Verbeek-historie afstap, wensck ik daarvan de reden op te geven aan hen, die ze nog niet gevat hadden. «Ware de man eenvoudig opgetreden «als goochelaar, zonder meer, dan zou ik «zeer zeker hem wat men met een fami- «liaren term noemt: «in zijn sop hebben «laten gaarkoken." Maar nu hij zijne «goocheltoeren voor magnetisme ging uit- «geven, achtte ik het gewenseht op deze «onwaarheid het publiek opmerkzaam te «maken." Het is hier de plaats niet, om een be" toog te houden over de meerdere ©f min dere beteekenis van magnetisme en hyp notisme. Maar lieden als Verbeek be lemmeren en bemoeilijken den voortgang van een serieus onderzoek naar deze nog zoo weinig bekende zaken, wanneer zij die namen geven aan wat niets anders zijn dan behendig uitgevoerde goochel kunsten. J. C. PEEREBOOM. De arbeider W. viel van de in bewe ging zijnde stoomtram onder Heemstede en bezeerde zich daarbij zoo ernstig aan de rechterhand, dat hem twee vingers moesten worden afgezet. Men meldt ons uit Haarlemmermeer De heer B. vertrok in December jl. uit Haarlemmermeer, om in Transvaal zijn geluk te beproeven. Nauw was hij aan gekomen of hij werd door eenige boeren aangenomen om onderwijs te geven aan kinderen en bejaarden in de hollandsche taal. Gretig werd dit aanbod door hem aanvaard. Hij is thans gevestigd te Kleijn- fontein in het district Heidelberg. Als poldermeester van den Rotte- polder onder Haarlemmerliede, is her kozen G. Kaptein aldaar. Onder Hafweg is men sedert drie dagen in de ringvaart aan het dreggen en visschen naar het lijkje van een pas geboren kind, dat door de ongehuwde moeder daarin zou zijn geworpen. Na een voorloopig verhoor in zij we der op vrije voeten gesteld. Te Beverwijk is een Bakkersvereeni- ging opgericht onder de zinspreuk «Al gemeen Belang", die zich ten doel stelt het bakkersvak te verheffen, het invoeren van fabrieksbrood tegen te gaan, elkander bij ziekte of ongelukken bij te staan en op de hoogte te houden van de marktprijzen, opdat de een niet meer voor het benoodigde betale dan de ander. Elk lid is verplicht zijn brood tegen den prijs te verkoopen, welke door de vergadering is vastgesteld. Het bestuur bestaat uit de heeren Slagt, Krammer, Schipper, P. Van Geelen en H. Vendel. Letteren en Kunst. Men herinnert zich, dat Mann stuk ken gecomponeerd heeft van een opera, getiteld Mélaenis. Het libretto daarvan is thans geheel af (in het fransch); de heer Mann denkt ei over het in 't hol- landsch te laten vertalen en het dan geheel te componeeren. Slaagt hij daar in even goed als in de tot hiertoe be kende fragmenten, dan belooft zijn werk een aanwinst te zullen zijn voor de Hollandsche Opera. {Fad.) Vaa de hand van AugustjjVacquerie, fransch senator, zal binnenkort een werk verschynen, waaraan hij reeds 20 jaar arbeidt. Het is getiteld «Futura" en het is een dialogisch poëem, verdeeld in bedrijven en tooneelen. B ij Zr. Ms. besluit van 22 clezer is benoemd tot afgevaardigde voor Nederland bij de te Madrid te houden conferentie ter herziening van de inter nationale overeenkomst tot bescherming van den industrieelen eigendom de heer F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, doctor in de staats- en rechtswetenschap, referendaris, chef der 2e afd. aan het Dep. van Justitie, en als zoodanig tevens hoofd van het bureau, belast met den dienst van den industrieelen eigendom. In het Or an j e-H 6 tel te Sche- veningen zijn apartementen besteld voor het verblijf van prins Albert van Prui- i in het aanstaande seizoen. Z. K. H. zal vergezeld zijn van twee zijner zonen, terwyl de Prinses dit jaar niet komt. Als b ij lage tot het wetsont werp houdende bekrachtiging van over eenkomsten met de spoorwegmaatschap pijen, heeft de regeer ing voor de Tweede Kamer doen opmaken eene vergtlijking van de geldende overeenkomsten met de ter bekrachtiging aangeboden overeen komsten. Naar wij vernemen, is als nederlandsche haven, door de duitsche stoomvaartlijn op Oost-Afrika aan te doen, Rotterdam gekozen. {N. R. Ct.) Naar gemeld wordt, is graaf De Henckel DoDnersmarck secretaris van legatie bij het duitsche gezantschap bij on3 hof, tot een ambt geroepen aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn. In zijne plaats is bij het ge zantschap benoemd de heer A. von Bü- low, thans 2e secretaris van legatie bij het duitsche gezantschap te Weenen. BI ij kens een bericht in Recht voor Allen is de oprichting van een sociaal-democratische onderwijzers- vereeniging thans een feit. De jonge Vereeniging zal tot de leden spreken door 't orgaan der sociaal democratische partij.JOp geregelde tijden, naar men zich voorstelt eens in de week, zal men in de kolommen van genoemd blad een artikel aantreffen, dat over de zaken der vereeniging spre ken zal. Den leden wordt geheimhouding ge vraagd en beloofd. Elk lid krijgt, door bemiddeling der Redactie van Reêhtvoor Alleneen volgnummer in de leden reeks. Voor alle mededeelingen en vra gen moet die Red. dan ook als tusschen- persoon worden beschouwd. {Fad.) De heer M. Thoe Schwart- zenberg en Hohenlansberg, bekend uit de rechtszaak, waarin hij door het be stuur van de Blindeninrichting te Utrecht, in zijne hoedanigheid als penningmeester Naar bet engelscb VAN EDNA LYALL. 57) HOOFDSTUK XXIII. Hij zag haar dienzelfden avond nog weer, volgens afspraak bracht hij haar aan de pastorie het werk, waarmede zij de eerst volgende dagen hare handen vol zou hebben, en daar zij zijne komst verbeidde, snelde zij zelf naar de voordeur om het goed in ontvangst te nemen. Er zetelde kalme vreugde op haar gelaat, zoodat hij zich weer eenigszins gerustgesteld gevoelde, en ofschoon zij niet langer dan een minuut bij elkaar bleven, was zelfs dit korte oogenblik voldoende, om die kwellende gedachte uit zijn geest te verbannen, en hij schaamde zich over zijne toornige op welling. Hy wist dat zij geduldig en vol moed was. Hij maakte daarna een wandeling door de stad, met hare grijze huizen met spitse gevels, hij luisterde naar de meerzwaiuwen en kraaien die onhoorbaar boven hem uitvlogen, en langzamerhand keerde de vrede in zijn ziel weer. In deze kalme stemming her innerde hij zich de woorden van een oud fransch vers: «Hoe kunnen wij het leeren Alles goed te begrijpen, Wat wij tot heden niet kenden? In Uw huis zullen wij begrijpen, O, Alziende, wanneer wij U zien!" «Wij zullen begrijpenDaar lag voor hem troost in die woor den. Hij dacht aan het verdriet dat zijn moeder had geleden, aan de rampen des levens, die zijn vader hadden getroffen, aan zijn verblijf onder vreemden, aan de vernederende afhankelijkheid, waaraan hij in het vreemde land moest blootstaan, raadselen moei lijk op te lossen, maar die hij nu doorzag. En ook Espérance, toen zij dien nacht over haar werk zat ge bogen, vond kracht en bemoediging in de gedachte, die haar door de troostende woorden van Frances Neville was ingegeven. Waren niet al die bittere ervaringen en dat leed het uitvloeisel van dien Wil, die alles ten goede beschikt? waarop men zijn vertrouwen moet vestigen, totdat de tijd gekomen is, dat de raadselen door ons zijn opgelost? Deze nachtelijke uren aan den arbeid gewijd, waren, hoewel zij veel van hare krachten vorderden, niet zonder onverdeelde smart, en op dezen avond was zij zelfs in opgewekte stemming door de herinnering aan Gaspards bezoek, en door het? vooruitzicht van deze week van hereeniging. 1 Zij had zeer veel te naaien en te stoppen. De kleedingstukken van Gaspard waren in een beklagenswaardigen toestand, en na dat Espérance ze alle had uitgespreid op de tafelbegon zij ze in drie klassen te verdeelen: «hopeloos", «tot herstel vatbaar" en «goed". Onder de «goede" verstond zij de minst versleten klee dingstukken en de kousen, waarin zich gaten bevonden, niet groo- ter dan een duim in doorsnede, daarna zette zij zich aan den ar beid, en werkte steeds voort ondanks hare vermoeienis en uitput ting, totdat de kleedingstukken, die reeds zulk een langen dienst tijd achter den rug hadden, weer geheeld warenhet gekraai der hanen en de rozenroode glans van de opgaande zon verkondigden haar reeds het aanbreken van een nieuwen dag, toen zij haastig haar bed opzocht om nog eene kortstondige rust te kunnen ge nieten. Dit was echter de laatste nacht, dien zij op die wijze door bracht, want den volgenden morgen werd zij door mevrouw Mort- lake staande gehouden en met ijskoude, onaangename stem vroeg deze haar: «zeg eens wat hebt gij gisteren zoo laat nog uitge voerd «Niets, Christabel," antwoordde zij op den toon der onschuld; «tenminste niets bizonders; ik heb met George eenigen tijd bésique gespeeld." «Tracht mijn vraag niet te ontwijken. Ik bedoel gisterennacht; gij weet heel goed wat ik bedoel." Espérance ontstelde. «Ja, nu verraadt gij u zelf. Ik wil het oogenblikkelijk weten, zeg, wat hebt gij uitgevoerd? Denkt gij dat ik het altijd maar goed vind, dat gij zooveel kaarsen verspiit?Ik hoor, dat gij er iederen nacht een geheel verbrandt. Gij had het

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1