POLITIEK OVERZICHT. dier inrichting werd beschuldigd te hebben verduisterd en deswege werd veroordeeld, heeft thans, vau verschil lende zijden daartoe aangezocht een tweeden druk doen verschijnen van eene brochure waarin hij de onrechtvaardig heid van het over hem gevelde vonnis tracht te bevvijzen, zich o. a. grondende op de uitspraak van Jonkheer Jan van Asch van Wijek toen dezen als tegen partij door den voorzitter der rechtbank de vraag werd gedaan: //Waarom toch hebt gij deze vervolging ingesteld Spreker zegt: z/Zonder blikken of bloozen, zonder eenige schaamte, gaf daarop Jonkheer Jan van Asch van Wijck woordelijk dit antwoord, dit ontzettend antwoord: nu Om batig te maken anders niet. Geene vervol ging was bedoeldzoodat mén zeer verwon derd was op den morgen van 11 October de inhechtenisneming te vernemen."" //Welke verklaring, in alle nieuws bladen hebt gij die kunnen lezen, openlijk is afgelegd, in bijzijn en ten aanhoore van al de leden van het bestuur, die deze verklaring hebben aangehoord en er niet tegen op zijn gekomen, zoodat zij hebben getoond er zich mede te ver eenigen en er zich mede homogeen te ver klaren. Immers niemand laat zich eene zoodanige vreeselyke daad aanrekenen zoo hij er geen deel aan heeft gehad." Voor landbouwers en belanghebbenden uit het oostelijk en andere gedeelten van Zuid-Beveland, provincie Zeelandis door den heer G. van den Bosch, directeur van den Wilhelminapolder te Zuid - Beveland een adres ter teekening gelegd, inhou dende het met redenen omkleed verzoek aan de regeering ter ondersteuning en aanbeveling van het wetsvoorstel van den heer mr. Bahlmann tot het heffen van invoerrechten op granen. Uitslag van het Dinsdag to 's-Gravenhage gehouden examen nuttige hankwerkenopgekomen 10 cand.toe gelaten de dames: H. van de Tempel, A. C. v. d. Dussen, J. Polderman, W. J. Schipper, N. van Put en A. C. Kraal allen van Rotterdam en W C. van Doorn, van Haarlem. Het Bondsturnfeest, dat in Augustus te Breda zal gehouden worden, zal drie dagen duren. Des Zaterdags heeft de optocht der turners plaats van het station naar Con cordia, waar de ontvangst zal plaats hebben. Zondags optocht door de stad receptie van de vreemde vertegenwoor digers en het hoofdbestuur, daarna groote repetitie der vooroefeningen, gevolgd door algemeene oefeningen, waaraan door alle turners zal worden deelgenomen. 's Namiddags feestmaal en concert in Concordia, gevolgd door een bal. 's Maandags groote wedstrijd, gevolgd door prijsuitreiking en feestelijkheden, welke nader zullen worden bepaald. Aan de beambten der Ho 1- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij van wie, tijdens hun lijden aan influenza, volgens de bestaande bepalingen de helft van hun traktement werd gekort, is dit bedrag gerestitueerd, terwijl aan de losse werklieden, die gedurende ziekte geen bezoldiging ontvangen, het volle loon gedurende do dagen dat zij aan influenza geleden hebben is uit betaald. Naar aan het D. v. N. is me degedeeld, zal te Amsterdam in de laatste dagen van Meimaand een katten tentoonstelling, waarschijnlijk in het //Pa leis voor Volksvlijt", worden gehouden. Het plan is uitgegaan en wordt met den hem eigen en zoozeer te prijzen ijver voorbereid door den heer C. A. A. Dudok de Wit, die door ean aantal hee- ren zal ter zijde worden gestaan o. a en voor zooverre het de artistieke eischen der tentoonstelling betreft, door de heeren J. C. Greive Jr. en Jan van Essen. De te Amsterdam wonende Duitschers hebben een adres gericht aan prins Bismarck, waarin zij, nu hij afgetreden, hem hulde brengen voor alles wat hij tijdens zijn twintigjarig ministerschap voor Pruisen en Duitsch- land heeft gedaan. Het adres eindigt met den wensch, dat de afgetreden kan selier na zijn zwaren arbeid nog gedu rende vele jaren eene welverdiende rust moge genieten. Men meldt ons uit de Cocks- dorpHet eerste kivitsei is op Tessel gevonden, de gelukkige vinder ontving daarvoor twee gulden. Voor het tweede werd echter niet meer dan veertig cen ten betaald. Met de boot, welke den 2 9 n dezer Rotterdam verlaat, zullen vijf en dertig menschen van Tessel meegaan, om hun geluk in de nieuwe wereld te zoeken. Op //Zomerzor^g" te Leiden is een vergadering gehouden va» bewo ners van Oegstgeest, ter bespreking van de plannen om een gedeelte hunner ge meente bij Leiden te voegen. Over het algemeen was men er zeer tegen. Tot candidaten voor de commissie uit de in gezetenen werden benoemd de heeren A. D. D. Schretlen, E. C. de Vries, G. C. Mirandolle, Alb. de Haan, A. J. van Hoeken, G. Lubben en dr. Biljouw. Diauagochtend is nabij het Hofplein, te Rotterdam, eene jonge dame uit het zoldervenster van de ouderlijke woning gevallen en op de straat te rechtgekomen. Zij was terstond dood. Maandagavond had een tweejarig meisje te Kralingen het onge luk in een kuip met kokend water te vallen, ten gevolge waarvan zij hevige brandwonden bekwam. Uit Arnhem wordt gemeld, dat aldaar door eene partic. ondernemer op zes verschillende plaatsen drinkhallen geplaatst zullen worden. Door den Raad werd den heer Lindo, directeur van gemeentewerken, wegens zijne benoe- mingte 's-Hage,eervol ontslag tegen 1 Mei verleend. Besloten is, sollicitanten voor de betrekking van directeur op te roe pen tegen eene jaarwedde van voor- loopig f 8000. De neer Linde genoot in den laatsten tijd f3200. Te Weerdinger mond kre gen Zondag twee veenarbeiders, die den vorigen dag in kameraadschappelijke eensgezindheid hunne messen geslepen hadden, om daarvan een der aanstaande feestdagen, als wanneer drink-, vecht en moordtooneelen in die streek tradi tioneel zijn, gebruik te maken, onver wachts ruzie, en gingen nu de kracht hunner wapenen op elkanders gelaat beproeven, zeer zeker tegen de bedoe ling van den vorigen dag, en wel met zooveel verwoedheid, dat de een, naar wordt gezegd, er wel niet van zal op komen, daar hij, behalve dat zijn oor nog slechts aan een draad schijnt te hangen, een diepen houw door den hals nabij den strot heeft bekomen, terwijl de ander onkenbaar is door de talrijke steken en sneden over het gelaat. De gezamenlijke arbeiders der firma H. P. Gelderman en Zonen to Oldenzaal (ca. 1000 in getal) zullen hunnen patroon, den heer D. Gelder man, een aandenken aanbieden als blyk van erkentelijkheid voor de onlangs te hunnen behoeve gedane schenking. Te Mook is door de rijks- kommiezen een kudde van 45 schapen aangehouden, welke aldaar zonder docu menten van herkomst waren aangevoerd. In het dorp O. in Friesland is beslag gelegd op den inboedel van den deurwaarder. Middel tegen longziekte o n- der het rundvee. Het volgende middel tegen longziekte vinden wij, nog wel als steeds doeltreffend, in een der trans- vaalsche dagbladen Neem 40 —70 drop pels crotona-olie, bg alle chemisten ver krijgbaar vermeng die met 2 flesschen karnemelk en geef het beest, zoodra er zich sporen der longziekte vertoonen. een goede dosis (bijv. een ?ierde van het mengsel), tot de verstopping ophoudt, de loggers V. L. 88, 94, 95, 111, 86 met besomming van f 147 tot f 225 de smacks L. T. 617 en IJ. M. 22 met besomming van 100 tot 145, bene vens 30 schokkers met besomming van 20 tot 30. De prijzen waren als volgt: tarbot 10 tot f 15gesorteerde tongen 70 tot 90 ct. per stuk; schol ƒ6 tot 21 per 50 kilo. V1S S C H RII. IJ m u i d e n, kwamen van de 25 Maart, kordvisscherij Heden binnen De engelsche minister Chaplin heeft een wetsontwerp ingediend, volgens het welk het afmaken van besmet vee, dat thans voor rekening der plaatselijke be sturen geschiedt, op kosten van den staat zal geschieden. Maandag heeft, volgens dépêches uit Amerika, de commissie voor financiën uit het amerikaansehe Huis van Afge vaardigden eene deputatie gehoord van fabrikanten van verduurzaamde levens middelen, die kwam protesteeren tegen de voorgestelde verhooging van het in voerrecht op blik. De deputatie zeide, dat genoemde fabrikanten jaarlijks 12 millioen dollar aan blik gebruiken dat zij zouden genegen zijn, de bestaande belasting van 10 pet. op verduurzaamde levensmiddelen te laten vervallen, indien het tin tolvrij ingevoerd bleef. Hierop autwoordde het commissielid Bayne, dat Noord-Amerika eerlang het vereischte blik zelf fabrieeeren zal, waardoor der tigduizend ambacbtsliedea werk vinden, en de natie 20 millioen dollar besparen zal. De deputatie toonde zich oageloo- vig, maar zeide bevredigd te zijn indien de voorstelling bewaarheid mocht worden. De Times meldt uit Weenen dat naar aanleiding van Bismark's aftrediog, de Sultan een scherp onderzoek gelastte omtrent de militaire rijksmiddelen met het oog op onmiddellijke mobilisatie. Aan de Daily News wordt uit Belgrado van eene opzienbarende redevoering mel ding gemaakt, welke de minister voor Openbare Werken, ter verdediging van een wetsontwerp tot het aanleggen van een spoorweg naar de kolenmijnen van Senje, uitgesproken heeft. De minister zeide in de S/cuptschina dat Servië bij den tegen woordigen hachelijken politie- ken toestand onafhankelijk van den bui- tenlandschen koleaaanveer moest zijn. Pasitch wordt waarschijnlijk minister president ondanks het verzet der regen ten daardoor zoude de russische invloed in Servië volkomen zegepralen. Naar aan de Daily News uit Odessa geseind wordt, heet Rusland bezig met de uitrusting eener nieuwe expeditie in Midden-Azië ditmaal zou Perzisch Khoras8an werkelijk het oogmerk zijn. Uit Berlijn wordt gemeld dat in den boezem der sociaal-democratische partij aldaar een strijd is uitgebroken over de vraag of op den ien Mei alle duitsche arbeiders, bij wijze van demonstratie, niet zullen werken, maar groote, vreed zame betoegingen zullen houden, door middel van bijeenkomsten, waarin be sluiten zouden worden genomen ten gunste van het invoeren van een arbeids dag van ten hoogte 8 uren. Een ge deelte wil voor deze betoogingen alvast de vereischte toebereidselen maken een ander gedeelte echter verklaart het wen- schelijk, te wachten totdat de Rijksdag bijeen zal zijn gekomen, opdat de socia listische fractie van den Rijksdag, als de aangewezen vertegenwoordigster van de partij, over deze zaak beslisse, en opdat, overeenkomstig de in het socia listen-congres te Parijs aangenomen resolutie, eventueel tot eene internatio nale demonstratie kan worden over gegaan. Tot dusver zijn wegens het oproer te Koepnicke reeds dertig personen in hech tenis genomen en naar de gevangenis te Berlijn overgebracht. Aangezien de gezant Radowitz, naar het heet, geweigerd heeft, wordt thans Von Alvensleben, duitsch gezant te Brus sel, als de waarschijnlijke opvolger van Herbert von Bismarck aangewezen. Al vensleben is 63 jaren oud, en vroeger gezant geweest te Bucharest en Was hington. Hij gaat do0r voor een bezadigd men8ch. Dewijl hij in zijne diplomatieke loopbaan geenerlei bizondere rol gespeeld heeft, zou zijne benoeming beschouwd kunnen worden als een waarborg dat de buitenlandsche politiek zich volkomen in dezelfde richting zal blijven bewegen als tot dusver. Yan goede zijde wordt trouwens verzekerd, dat de keizer met de grootste beslistheid tegenover ver schillende hooggeplaatste politieke per sonen zijnen wil heeft uitgesproken, dat er noch in den rustigen gang noch in de vredelievende oogmerken der duitsche buitenlandsche politiek wijziging zal worden gebracht. Eveneens wordt ten stelligste verzekerd dat de keizer niet het voornemen heeft, eene inkrimping van den diensttijd voor het leger bij de wet te doen vaststellen. Tot nogtoe spreekt nog geen enkel te Berlijn verschijnend blad over de rede, door den keizer gehouden aan den maaltijd ter eere van den prins van Wales, waarin de keizer sprak over eene eventueels gemeenschappelijke actie van de engelsche en de duitsche strijd krachten ter verzekering van den we reldvrede. Bismarcks terugtreden schgnt nog andere politieke personen ten val te zullen brengen. De oostenrijksche ge zant te Berlijn, Szechenyi, zal aftreden en vervangen worden door den af dee- lingschef aan het ministerie van Buiten- iaudóche Zaken te Weenen Szoegyenyi. Ook de fransche gezant Herbette zal, naar men wil, aftreden. De beiersehe minister-president Von Lutz, een der trouwste aanhangers van Bismarck, is eveneens voornemens zich oaa gezond heidsredenen terug te trekken. Wat de geschillen tusschen den kei en generaal Waldersee betreft, wordt thans verzekerd, dat de keizer in te genwoordigheid van andere officieren, den chef van den generalen staf ver klaard heeft, dat hij aan jonge officie ren van de krijgsacademie een te zware taak had gegeven, waardoor hunne krachten moesten worden uitgeput. Waldersee antwoorde daarop, dat Moltke geheel van zijne meening was. Nog werd verhaald, dat Bismarck zou gezegd hebben, dat hij den hertogs- titel, wanneer hij dien al mocht aan nemen, slechts in de tweede plaats zou voeren, want hij wilde zyn ouden naam behouden. Bismarck laat zijne talrijke ordester ren en grootkruizen door een juwelier schatten, wat de waarde aan brillanten betreft, daar hij voortaan nog maar alleen de ster der orde van den Zwar- Adelaar, die de oude Keizer Wil- heeft aan zijn verzoek om ontslag eene uitvoerige motiveering toegevoegd. Jam mer genoeg aehgnt er weinig uitzicht op te bestaan, dat de woordelijke in houd der brieven van de beide Bis- mareke» waarin zij ontslag vragen, officieel zal worden openbaar gemaakt» Merkwaardigerwijze heeft ook nog geen enkel daitseh blad het gewaagd, den wensch daartoe uit te spreken. In den franschen Senaat heeft de admiraal Véron inlichtingen gevraagd over het vraagstuk van de visscherij in de wateren van Newfoundland. De heer Ribot heeft daarop geantwoord dat er over het recht om te visschen zelf geen verschil bestaatmaar omdat de kabel jauw schaarsch geworden was, heeft men het verlies willen vergoeden door het visschen van kreeften. Engeland, zeide de minister, beweert dat wij daarop geen recht hebben, doch dit is het tegenovergestelde van den inhoud der regeling, gesloten voor het aanbrekende seizoen, welke aan Frankrijk het behoud vau alle zijne rechten verzekert, daar zij het status quo handhaaft. Den com mandant van het fransche station zijn de noodige bevelen gegeven, en hg zal het recht van Frankrijk weten te doen eerbiedigen. Hierbij zij aangeteekead dat blykens het verslag van de Times Sir J. Fer- gusson Maandagavond in antwoord op eene desbetreffende vraag van den heer Redmondin het engelsche Lagerhuis het volgend gezegd heett z/Harer Maj. regeering heeft per te- telegraaf vernomen dat de beide Ka mers van het Wetgevend Lichaam van Newfoundland eene motie hebben aan- nomen, houdende verzet tegen de mo° dus vivendi,door Harer Maj. regeering overeengekomen met die van Frank rijk, betreffende de regeling van het visschen naar kreeften gedurenda het aanbrekende seizoen. Yan den inhoud dezer overeenkomst heeft men in de kolonie nog slechts een telegrafisch be richt gekregen, en dit schijnt niet goed begrepen te zijn." ten helm hem verleende, en het IJzeren Kruis, dat hij in den oorlog van 1870 verwierf, dragen zal. Eugen Richter schrijft dat Bismarck in feilen toorn over den keizer uit zijn ambt gescheiden is, en daarom thans in de Norddeutsche Allgemeine eene pole miek rechtstreeks tegen den keizer laat voeren. Deze uitlating heeft betrekking op een hoofdartikel in de Norddeutsche van Zaterdag waarin o. a. over de bekende, door den keizer kwalijk opge nomen 8amenspreking tusschen Bismarck en Windthoret gezegd wordt, dat ,/de rijkskanselier heeft geweigerd zijn om gang met afgevaardigden aan eene con trole (van den keizer) te onderwerpen." Overigens laat de Norddeutsche nog maals uitkomen, dat noch de keizer, noch invloedrijke bondsvorsten eenigen persoonlijken stap hebben gedaan om Bismarck te bewegen de buitenlandsche politiek to blijven leiden. Eugen Richter vertelt nog, dat Bis marck Donderdag in een gesprek aan tafel met groote openhartigheid over de personen en verhoudingen sprak, waaraan zijn val zou te wijten zijn, en zich daarbij het trotsche woord liet ontvallen: uLe roi me reverra!" welke uitlating voor de politieke wereld niet onverstaanbaar zou zijn. Zaterdag gaf Bismarck aan zijne voormalige collega's, de duitsche staats secretarissen en pruisisehe ministers, een afscheidsmaal, dat ook door den nieuwen rijkskanselier, generaal Yon Caprivi, werd bijgewoond. Ook graaf Herbert von Bismarck PARTICULIERE CORRESPONDENTIE. Philadelphia13 Maart. Er wordt hier in den laatsten tijd veel gesproken over een menschlievende manitestatie, eene groote liefdadigheids beweging. Welke stad ter wereld zou dat ook boter kunnen doen dan de //City of Brotherly Love", waarvan de meerder heid der burgers zoo volkomen haar naam van //Philadolphen" waardig is? De stad der kwakers heeft onder ai hare welluidende en edele bijnamen er echter geen zoo schoon als //City of Homes". En deze is welvex'diend. Phila delphia heeft inderdaad tallooze straten, zoo lang dat er geen einde aan schijnt, huizen van een of twee verdiepingen, die weliswaar zeer klein zijn en Diet veel stijl verraden, maar, gemakkelijk ingericht, de woning zijn, de //home" van den werkman, den bescheiden kun stenaar, den armen beambte. Philadelphia heeft een millioen inwo ners, maar dezen zijn zoo gelijkelijk over zulk een groote uitgestrektheid ver spreid dat men ze niet meer bemerkt. Philadelphia moge al na Londen de meest uitgestrekte stad zijn van de geheele wereld, toch is het de stad van de meest vol maakte rust, uw hollandsehe stedeke Delft in 't groot, met eenzelfde grootsch verleden. Maar ter zake. Ik kom op het- verzoekschrift der inwoners van Phila delphia aan den keizer van Rusland. Om een juist denkbeeld te geven van de be weegredenen aie de opstellers daartoe noopten, herinnere men zich de laatste telegrammen en mededeelingen aan gaande slechte behandelingen den gevan genen in tiberië, vooral de vrouwelijke, aangedaan en de bloedige maarregelen tegen de weerspannige staatsmisdadigers, mededeelingen die, ofschoon van offici- eele zijde weersproken, in Amerika een even diepen indruk hebben gemaakt als in Europa. De bladen van alle richtingen, waar onder The Worlddie niet zonder veel dadelijk moeten begrypen, dat ik het niet verkies, dat gij op dien tijd romannetjes leest. Wat hebt gij toch gedaan?" z/Ik moest nog wat naaiwerk afmaken en ben daarom eenigen tijd opgebleven. Het spijt mij zeer, Christabel, dat ik zooveel kaar sen heb verbruikt." /Spijt het u werkelijk! maar wat is dan toch die belangrijke bezigheid? Zeker weer het een of ander van die nuffige nietig heden Espérance verhief zich rechtop. z,Ik zie het niet in, dat gij er iets mee te maken zoudt hebben. Het was werk, dat nog moest worden afgemaakt." z/Naar uw eigen oordeel dan zeker, maar ik zou dan toch wel willen weten wat het is, wij hebben al meer dan genoeg van die geheimzinnigheden." z/Het is volstrekt geen geheim," riep Espérance hartstochtelijk uit, //en ik geloof niet, dat gij het recht hebt om mij op die manier te ondervragen. Daaraan wil ik mij niet onderwerpen, maar omdat het mij beter dunkt het u te vertellen, zeg ik u, dat ik voor Gaapard werk." //Werkelijk, dat is zeer lief van u, om voor hem te werken ten koste van een ander." z/Ik geloof niet, dat oom mij die weinige kaarsen niet zou gun nen," zeide Espérance op bitteren toon. //Wanneer gij er echter anders over denkt, dan zal ik voortaan des nachts niet meer opblijven." //Houdt zulke noodelooze betuigingen maar voor u," zeide me vrouw Mortlake, daarvoor zal de gelegenheid u voortaan wel ontbreken." Juist op dat oogenblik trad een van de dames Lowdell de kamer binnen en dadelijk stelde mevrouw Mortlake weer de lieftallige? zoet-glimlachende dame voor. Espérance snelde de kamer uit, ter wijl zij zich verbaasd afvroeg, wat haar nicht met die laatste woorden bedoelde, zij gloeide van verontwaardiging over zooveel laagheid en onrechtvaardigheid. Gedurende de godsdienstoefening kwam zij echter weer tot kalmte en zij nam zich voor, Gaspard niets van het gebeurde te vertellen. Zij begreep zeer goed, dat zij niet al het onaangename en grievende van haar verblijf in Rilehester voor hem verborgen zou kunnen houden, maar wanneer het haar mogelijk zou zijn een dichten sluier te werpen over al die kleine verdrietelijkheden, dan zou zij dat niet nalaten. Zij bleef dien geheelen dag in eene op gewekte stemming, want ondanks de voorzorgen van mevrouw Mortlake bleven Gaspard en Espérance bijna den ganschen dag bij elkaar, dank zij Cornelias vriendelijk aanbod om van haar studeerkamer gebruik te maken. Des avonds was het ook in de pastorie nogal gezellig, en of schoon de deken klaarblijkelijk niet met Gaspard scheen ingeno men deed de goedhartige George Palgrave zijn best om zijn oom in eene opgewekte stemming te brengea, nadat de dames de tafel hadden verlaten. Toen allen zich later weer in de z tkamer ver- eenigden, trachtte Cornelia de koelheid van hare familieleden goed te maken door Gaspard over zijne vooruitzichten in Ceylon te spreken en zij deed hem eenige werkelijk hartelijke vra en be treflende zijn vroeger leven en hare pogingen werden met zulk een goeden uitslag bekroond, dat Gaspard haar zeer geeegen werd en het was voor hem eene geruststellende gedachte, dat Espérance altijd in haar gezelschap zou zijn. Cornelia's hart was getroffen. Van den dag af, dat zij na hare reis naar Londen met Eepéranee in den trein had gezeten en van bare hartstochtelijke uitbarsting van droefheid getuige was ge weest, was de ijskorst om haar hart langzamerhand gesmolten, en had zij haar nicht liefgekregen, zoodat buiten hare studie om, iets anders haar nu ook belangstelling inboezemde. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2