bert zijne verontwaardiging niet bedwin- Gerke benoemd gen en staat op 't punt hem te dooden, der zeebaden, hetgeen echter niet geschiedt door de tus- schenkomst van Leonore, de dochter van Mühlingk, die innig van Robert houdt en zich ook niet thuis gevoelt in die wereld waar alles wordt verkocht en verhandeld tot eer, geweten en karak ter toe. Leonore wil Robert ook in zijn onge luk niet verlaten en beiden staan op punt bet huis van den heer Mühlingk voor altijd den rug te keeren, als graaf Trast, die de hevige scène heeft bijge woond, zegt: «Robert wordt mijn com pagnon en later, daar ik geen kinderen heb, mijn erfgenaam" en daarop van Mühlingk het karakteristieke antwoord krijgt: „O, waarom hebt ge dat niet eer der gezegd 1" en de verbintenis tot stand komt. De leden van het «Nederlandsek Too- neel" vonden in de personen van het stuk gelegenheid in overvloed om met hunne gaven te woekeren. De heer Clous als Robert Steinecke, vervulde deze moeie- lijke rol met buitengewoon talent en niet ten onrechte werd hem een fraaie lau werkrans vereerd. Mevrouw Chr. Stoetz en de heer A. van Zuylen, het echtpaar Steinecke, waren volkomen de bekrompen, kleinzielige ouders, die nochtans^ veel van hunne kinderen hielden, ja waarvan de moeder ze zelfs vertroetelde eu bedierf, doordien bij hen zucht naar genot en geld alles beheerschte. De heer van Schoonhoven voldeed ten hoogste in zijn opvatting van den trot- 8chen geld-aristocraat Mühlingk, de heer Tourniaire was als Curt uitstekend in zijne opvatting van den loszinnigen jonkman, die zich met zijne vrienden, Brandten Sten gel (de heeren Schulze en Verenet) wmartelaren van het genot" noemt. De heer Morin vervulde zijn edele rel, als graaf van Trast-Saarberg, met veel waar digheid. Mej. Lorjé was uitmuntend op haar plaats als Alma, voortreffelijk was de opvatting, die mevr. Pauwels-van Biene had van Leonore. Het echtpaar Michalsky, de heer van Dommelen en mej. M. Grader was uitstekend getypeerd, liederlijkheid, onverschilligheid, ja, de grofste bestialiteit sprak uit het geheel wezen van den man. Een woord van hulde komt mej. Poolman toe voor de juist geteekende trotsche mevrouw Mühlingk. Het talrijke publiek toonde zijn dank baarheid en enthousiasme door de acteurs aan 't einde van 't slotbedrijf wel drie maal terug te roepen, en dat was over- verdiend. tot inspecteur-generaal In hotel //Krasnapolsky", te Amster dam, is jl. Woensdag een vereeniging opgericht van veehouders, ten doel heb bende de onderlinge belangen, inzonder heid van den melkverkoop, te behartigen. Nog voor te Haarlem de beweging werd op 't touw gezet om te trachten betere prijzen voor de melk te maken, waren de plannen te Amsterdam en Sloten reeds in behandelingdeze plannen zijn thans opgegeven moeten worden, wegens niet genoegzame deelname, vooral van de zijde der groote stadsopkoopers en alzoo is de opgerichte vereeniging het eenige resultaat der melkkwestie in de omstreken der hoofdstad. Als een bizonderheid wordt ons uit Sloten gemeld, dat reeds nu hoornvee in de weiden loopt, waar het voldoend voedsel blijkt te vinden. den, majoor-commandant van het rijfde i heeft nu .p verzoek van den heer Tete bataljon rustende schutterij in de provin- j een oorlogskruiser naar Bassorah gezon de Zuid-Holland, wonende te Gouda: den, om een onderzoek te eischen en te dat hij kennis genomen heeft van het adres, den 2den Januari 1890 door 15 officieren van de dienstdoende schutterij te Rotterdam aan Uwe Exellentie ver- Aanbestedingen. Haarlem, 27 Maart. Door het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: het verdiepen van eenige gedeelten van het Noordhollandsch kanaal. Raming f 19.000. Minste inschrijver A. Visser te Haarlem, voor f 15,700. Enkhuizen, 26 Maart. In het Drechterlandsche huis te Enkhuizen is vanwege Drechterland aanbesteed het le veren van 640 M3 grind, laagste inschrijver J. Kramer, te Oudendijk, voor f 2458. 365 MJ grind, C. Liefhebber, te Enk huizen, voor f 1390. 485 M' grind, J. Kramer, te Ouden dijk, voor 1790. 553 MJ grind, J. Kramer, te Ouden dijk, voor 2129. 304,500 straatklinkers, J. Zeilemaker te Hoorn, voor 4902.45. 622 M3 zand, D. Beunder te Zuid- Scharwoude, voor f 987. Het maken van 1900 M" bestraat paardenpad, P. Ootes te Wognum, voor 2335. 3800 Ms bestraat paardenpad, L. Smits te Hoorn, voor f 4750. Het vermaken der brug over de kaai- gracht te Broekerhaven, S. Brugman, te Broeker, voor f 2600. Bij de Vereeniging „Weldadigheid »aar 'ferap" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Vier voor kantoorlooper. - Twee voor portier. - Een voor schrijfwerk. - Een voor boekbin der. - Een voor schoenmaker. - Twee voor schildersknecht. - Twee voor met- selaarskecht. - Een voor timmermans knecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Een voor koper- en metaalgïeter. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor opzich ter. - Een voor loodgietersknecht. - Zes voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoonmaakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaai- ster. - Drie voor breister. - Een voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die vau deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Men meldt ons uit Zandvoort: Heden kwam de telefonische verbin ding tot stand met Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, Dordrecht enz. Het geluid moet aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. In de zitting van Woensdag van den gemeenteraad te Zandvoort is dr. C. A BI N N E N L A I). zonden dat hij niet wenseht te onderzoeken, of de in dat adres vervatte klachten al of niet gegrond zijn, en ook zelfs niet de meerdere of mindere waarschijnlijk heid daarvan wenseht te beoordeelen dat -aan hem sLchts bekend is, bijal dien hij goed is ingelicht, dat geen der onderteekenaars over de door hen uitge brachte klachten gehoord zijn; dat hij daarom met bevreemding uw antwoord van 13 Maart jl, aan adres santen heeft vernomen dat, naar het hem voorkomt, eene dergelijke berisping onmogelyk zonder grondige redenen door Uwe Exellentie aan door Z. M. den Koning benoemde officieren kan zijn toegediend; dat echter die grondige redenen voor het publiek nog geheel verborgen zijn dat dientengevolge het meergenoemde antwoord van Uwe Exellentie onwille keurig een minder aangenamen indruk bij eiken schutter-olficier moet hebben te weeg gebracht; en dat hij daarom, zoowel voor zich in het belang der onder zijn bevel staan de officieren, vermeent om openbaarma king daarvan te mogen verzoeken redenen, waarom hij zich tot Uwe Excellentie wendt met het eerbiedig ver- i zoek hem al datgene te willen mede- deelen, wat strekken kan om de billijk heid van het door Uwe Excellentie, naar men zegt zo® scherp, uitgesproken afkeu rend oordeel over 15 rotterdamsche schutterij-officieren duidelijk te doen uitkomen. 't Welk doende enz.. A. K. VAN DER GARDEN. Gouda, 26 Maart 1890. Onze correspondent te Ber- lijn seint, dat nog niet definitief beslist is, of Rotterdam dan wel Amsterdam door de booten der oostafrikaansche lijn zullen worden aangedaan. Wei is waar ijveren de zuidduitsche belanghebben den zeer voor Rotterdam, maar de ham- burgsche reederkringen schijnen aan Amsternam de voorkeur te geven, en de lijn zelve is, zooals reeds vroeger ge meld is, aan de hamburgsche groep van Woermann toegezegd. (A. B. Ct.) controleeren. De Porte heeft verzocht, dat de kruiser de rivier niet zou opvaren en althans aan het tort Fao blijven, en den nederlandschea gezant beloofd, een onpartijdig onderzoek te zullen doon plaats hebben. O p het het Met ingang van 1 Mei wor den overgeplaatst: de le luit.-ing. P. A. A. Faure, van het korps genie-troe pen te Utrecht bij den staf der genie te Helder; de le luit*-ing. J. L. H. van Hoik, van den staf der genie te Amers foort bij het korps genietroepen te Utreeht; de 2e luit.-ing. R. van Pan- thaleon baron van Eek, van den staf der genie te Naarden, bij dien te Amers foort, en de le luit.-ing. J. F. de l'Es- pinasse, van den staf der genie te Helder bij dien te Haarlem. Naar wij vernemen, hebben de navolgende officieren van het regi ment dd. schutterij te Rotterdam hun ontslag aan Z. M. den Koning aange vraagd Luit.-kol. H. T. Wilkens; de kapts. C. v. Gilse v. d. Pals Hzn., W. M. Pieters, F. Koch Jr., J. Drost, G. Bij- dendijk, I. T. Wilkens, J. J. Hofimann, J. C. Smalt, mr. M. W. C. Melehers; de 1ste luits. W. Smalt, D. H. Bij den- dijk, J. C. v. Voorthuijsen, C. W. Hoo- gendijk. mr. A. C. van Blommestein, A. J. Bicker Caarten, A. Robertson, P. Fangman, P. Pluijgers, J. J. Pit, J. R. Veder; de off. vau gez. 2de kl. M. Po lak; de 2de luits. J. Browne, A. J. H. vau Ravesteijn, G. A. v. d. Leijé, A. L. Pieters, C. H. van der Wens, H. T. Wilkens Jr., en mr. J. G. L. Nolst Trenité. (N. R. C.) Aan den minister van Binnenlandsche Zaken is een adres gericht van den na volgenden inhoud: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, Adrianus Karei van der Gar- Een groot aantal Iqwod e rs van Suriname, onder wie de voorz., de ondervoorz. en verscheidene leden der Kol. Staten, hebben een adres tot Z. M. den Koning gericht, ten betooge, dat in strijd met betgeen door den afgetreden minister van Koloniën op 30 Jan. jl. in de Eerste Kamer werd beweerd, dat de voorstellen, door den oud-goev. van Suriname, mr. H. J. Smidt, ingediend tot opbeuring der Kolonie, niet zijn af gestuit op den tegenstand der Koloniale Staten of op vooringenomenheid van sommigen tegen den persoon des voor stellers. Aangaande het gebeurde te Bassorah (Klein Azië), wordt thans als het meest waarschijnlijk de lezing van den consul, den heer Rulofs, vermeld, die tevens directeur is van de Ned. firma Hotz en Co. aldaar. Volgens hem hadden turksche soldaten al lang gedu rig gebruik gemaakt van de schuiten van den oonsul, wiens huis aan de Tiger ligt; vandaar herhaalde twisten met de schuitenvoerders van den consul. Daarbij kreeg laatstelijk een turksch soldaat een goed pak slaag. Deze drong later met een aantal kameraden het huis van den consul van de straatzijde binnen; zij drongen in diens vertrekken door, sloegen zelfs zijn secretaris en ontruimden niet zonder tegenstand het huis, toen de consul zelf verscheen. De consul beklaagde zich terstond bij den goeverneur van Bassorah en bij onzen gezant te Constantinopel, den heer Van Tets van Goudriaan. Dit is nu drie maanden geleden en eene genoegdoening is aan den consul nog niet gegeven. De Ned. Regeering oogenblik zijn in der rechterlijke macht te 's-Hage verschillende vacatures, t. w. eene van raadsheer in den Hoogen Raad, eene van raadsheer in het gerechtshof, twee van substituut-officier van justitie en een van ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht. De directeur der rijkspost- spaarbank is tot de ervaring gekomen, dat er in de boekjes, die tot het doen bijschrijven der rente te zijner directie worden ontvangen, meermalen bank- of muntbiljetten worden gevonden, ja zelfs zilvergeld wordt aangetroffen, blijkbaar daarin gelegd met de bedoeling om het geldswaardig bedrag dier stukken op die boekjes als inleg te doen inschrijven Hij acht zich verplicht, tegen die inslui ting van geldswaarde te waarschuwen lo. omdat zij gevaar voor verlies ople vert; 2o. wijl de centrale directie zich met het doen van inlagen ten behoeve der inleggers niet kan belasten. Aan haar is het administratief beheer der instelling opgebragen, terwijl voor het in ontvangst nemen van spaarpen ningen de kantoren der posterijen zijn aangewezen. Door den directeur der openbare handelsschool te Amsterdam zal ook dit jaar weder in de tweede helft der maand April met een tiental leerlingen van de hoogste klasse dier school eene studiereis worden gemaakt. Ditmaal zal de textielnijverheid van Noord-Brabant en de faience-fabrieage van Limburg in oogenschouw worden genomen daarna zal kennis gemaakt worden met de industrieën van het Maasdal in Belgievan Luik naar Dinant, die van Luxemburg alsmede die van het Nahe- en Rijndal. De terugreis zal worden genomen over Koblenz en Keulen. De reis zal onge veer twee weken duren. Te Zaandijk is in 8 1-jarigen ouderdom overleden de oud-strijder Jan Kuiper, versierd met de Citadel-medaille, het Metalen Kruis eu de gedenkpenning ,/Wat ook val, Trouw staat pal". Met ingang van 1 Mei ont staat voor de hulpkantoren der poste rijen, gelegen tusschen Alkmaar en Scka- gen, eene belangrijke wijziging. De bo deloop AlkmaarBurgerbrug wordt op geheven, en in de plaats daarvan komen een bodeloop SchoorldamNoordschar- woude en BurgerbrugSchagen. De pakketten van Schoorldam en Warmen- huizen zullen van Koedijk moeten wor den gehaald, over te nemen van den bode AlkmaarBergen. De geheele ge meente Zijpe komt onder het kantoor Schagen. Als een bewijs, dat alle ver andering geene verbetering is, kan dienen, dat de bezoldiging van een der betrokken brievengaarders met f 100 's jaars is verminderd. In het b e 8 t e k en de voor- waarden voor den bouw der feesttent ten dienste der Lustrumfeesten van het Leidsch Studentenkorps komt, onder het hoofd //Verzekering Werklieden", de vol gende bepaling voor: De aannemer moet de werklieden, bij den opbouw en het afbreken werkzaam, te zijnen koste te gen ongelukken verzekeren bij de Eerste Nederlandsche Levensverzekering-maat schappij te 'sHage." Ook te Leiden is het toezicht ingevolge de boterwet begonnen. Al daar werd bij een melkboer, tevens winkelier, een monster gestoken, het welk tot onderzoek naar het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal worden gezonden. Eenige dagen geleden werd ontdekt, dat in het kantoer eener kleur- selfabriek te Leiden was ingebroken. De voor- of straatdeur schijnt met een val schen sleutel te zijn geopend, terwijl een der lessenaars met kracht was open gebroken en daaruit ongeveer 3 was medegenomen. Uit de omstandigheid dat slechts één lessenaar werd opengebroken, en juist die, waarin sedert 14 dagen eenig geld werd geborgen, maakt men op, dat men in dezen met geen vreem den, maar met bekenden te doen heeft. Men spreekt te 'sHage en elders veel over het geval van den offi cier der artillerie, die daar in arrest zit omdat hij zonder vergunning des Konings in Engeland getrouwd is met eene ne derlandsche actricehet huwelijk is ruim een jaar geleden gesloten. Behalve dat hij getrouwd is zonder 's Konings toestemming, heeft de officier het vergrijp gepleegd, dat hij zonder verlof naar het buitenland is gegaan. Het huwelijk is hier te lande niet afgekondigd en dus voor vernietiging vatbaar. z/Voor de betrokkenen ware dit mis schien wenschelijk", zegt een correspon dent. //Zij zou blijven eene vermaarde actrice, en kan eerder eene moederlijke vriendin dan eene echtvriendin wezen van den jeugdigen zondaar, die zijn land en zijn Koning beter dienen kan door ijverige militaire studiën dan door af te dwalen naar de doornige paden der kunst, waar velen misschien geroe pen, maar weinigen uitverkoren zijn." Het is reeds bekend dat de actrice, die hier wordt bedoeld, mevrouw Frenkel Bouwmeester is. Op 23 Maart jl. is te Rotter- dam verduisterd een kist inhoudende kleederen, f 250 aan rijksdaalders en een indisch bankbiljet van ƒ50, ten nadeele van twee gegageerde kolonialen, waarvan verdacht wordt P. M. S., 31 jaar, gewezen koloniaal. De kist en de klsederen zijn gedeeltelijk teruggevon den, maar het geld is verdwenen, als mede twee paar nieuwe bottines, vijf linnen overhemden, twee Atjeh-medailles en twee bronzen medalles. De commis saris van politie bij de 2e afd. te Rot terdam verzoekt aanhouding zoowel van den verdachte als van het geld en de nog vermiste voorwerpen, en bericht. Uit Utrecht wordt gemeld: De aanstaande poppententoonstelling met daaraan verbonden fancy-fair belooft die van het vorige jaar verre te over treffen. Behalve reeds ontvangen of toe gezegde schilderstukken en aquarellen van schilders als Israëls, Mesdag, Bis schop, Heemskerk vau Beest, vau Ever- dingen, Lokhorst, Wally Moes (waarbij ook dilettanten als prof. Galiée en an deren zich gevoegd hebben), zal men er fraaie handwerken, articles de luxe, kost baar speelgoed, kleedingstukken voor minvermogenden, bloemen en tal van andere zaken vinden, die met artistieken smaak gegroepeerd, de groote zaal van „Ti- voli" van 16 tot 19 April zeker hoogst aantrekkelijk voor stadgenoot en vreem deling zullen maken. Maar vooral zullen het weer de pop pen zijn, die dames en kinderen daar heen zullen doen stroomen. Daarvan is op de jongste parijsche tentoonstelling eene collectie aangekocht, die inderdaad alle bewondering verdient. Behalve den rookenden markies, die in zijn prachtig kostuum staat te dam pen als een schoorsteen, vindt men er kokette en andere dames, die zich spie gelen en poederen, een Cüinees, die onder de tonen der muziek met innig welbe hagen zijn kop thee aan den mond brengt, en tal van andere belangwekkende zaken meer. Daaronder niet te vergeten een amsterdamsche brandweerman, die met duizelingwekkende snelheid langs een touw omhoog klimteen ezel voor een wagentje, die als men hem z/hard" aanspreekt achteruit slaat en terug dringt, maar by het eerste goede woord al zijne krachten inspant om zijne vracht te vervoeren. "Voegt men daarbij eene fraaie verzameling keurige zijden lampenkappen door eene der dames zelve bewerkt, en denkt men daarbij dat al het hier genoemde nog slechts een klein gedeelte uitmaakt van hetgeen door een da- meslid van het comité (mevrouw Bing ham) tot dusver is bijeengebracht, dan kan men zich een denkbeeld vormen van wanneer zij wil, mag zij wel een stuk chocolade hebben. Gij zijt ook verbazend onhandig; zooeven was zij nog zeer opgewekt en vriendelijk, en nu is zij geheel van streek. Waarom hebt gij haar in den hoek gezet?" z/Zij lette slecht op en was brutaal," zeide de arme Espérance. //Brutaal! natuurlijk, gij met uwen belachelijken trots, zijt zoo spoedig beleedigd; zij is anders nooit brutaal en ik wil niet, dat die fransche manier van kinderen te straffen, hier werdt ingevoerd; denk er dus aan, dat ik alleen Bella zal straffen. Niets is nadee- liger voor kinderen, dan dat zij onophoudelijk gestraft worden. De kenschetsende karaktertrek van het fransche volk is er het bewijs van." Toen Espérance zich nu niet meer kon inhouden en gloeiende van verontwaardiging wilde losbarsten, vervolgde zij z/Neen, neen, ik wil er verder niets meer van hooren, ik heb door u reeds tijd genoeg verspild; het beste wat gij zult kunnen doen, is, deze kamer te verlaten, want mijn kind ziet u liever niet dan wel. Ik zou liever willen, dat gij overdag anderen van dienst kondet zijn, dan dat gij des nachts op blijft en slechts kaarsen verspilt. Mij dunkt, dat uwe fransche manieren...." Mevrouw Mortlake zweeg eensklaps stil, want toen zij naar de deur keek, zag zij daar Gaapard staan, en te oordeelcn naar de uitdrukking van zijn gelaat wist zij, dat hij haar toornigen uit val gehoord had. Espérance keerde zich om en met een kreet van vreugde snelde zij op hem toe. z/Gaspard! Gaspard!" en zij klemde zich aan hem vast, om bij hem hulp te zoeken. Hij sloeg zijn arm om haar heen en hield haar stijf vastgeklemd, terwijl hij volstrekt geen aandacht schonk aan de woorden, waar mede mevrouw Mortlake hem begroette, evenwel zijne veront waardiging steeg meer en meer, toen hij bemerkte, hoe hevig Espérance trilde. Zoodra hij zijne verontwaardiging in zoover meester was, dat hij ken spreken, wendde hij zich tot mevrouw Mortlake, maar Christabel, met eene instinctmatige vrees voor hetgeen komen zou, voorkwam hem. «Goedenmorgen; gij zijt vandaag later dan gewoonlijk; komt gij hier om met Espérance te gaan wandelen." Hare koele, heldere stem verbitterde hem zoozeer, dat hij niet durfde spreken. Hij boog toestemmend. Christabel beefde terng voor dezen kalmen, waardigen toorn, en dien blik van Gaspard kon zij nooit vergeten die heldere, doordringende oogen, de fiere, vastberaden trek om den mond en het gelaat, gloeiende van verontwaardiging. Zij slaakte een zucht van verlichting, toen hij zich omwendde en met Espérance de kamer verliet. Toen zij Cornelia's studeerkamer hadden bereikt, had Espérance hare kalmte weer herkregen, en ofschoon Gaspard juist op het goede oogenblik als haar beschermer was opgetreden, deed het haar innig leed, dat hij getuige was geweest van een der onrecht vaardige, bitse uitvallen van mevrouw Mortlake. Hoo uitgeput zij ook was, deed zij haar best om opgewekt te schijnen en op luchthartige wijze sprak zij over de gebeurtenissen van dien mor- geu en lachte zij hem uit over zijne verontwaardiging. z/Allen hebben het hier vandaag druk; het is dus niet te ver wonderen, dat zij niet goedgehumeurd zijn; zooals gij weet is er hedenavond bal." z/Dat was geen uitvloeisel van slechtgehumeardheid, het was afschuwelijk onbeschaamd. Gij wilt dat wellicht geduldig dragen, maar terwille van u kan ik dat niet dulden. Het is osverdrage- lijk om te moeten denken, dat ik u bij zulke mensehen ach terlaat." Zij boog zich tot hem over en kuste hem op het voorhoofd. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2