NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Ie Jaargang. Dinsdag 1 April 1890. No. 2069. SBIOHT» IN DEN VREEMDE. HAARLEMS DAGBLAD ABOKEEMEHTSPRHS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'ffeSeffooBamEiEaffiaea' ££3. ABVERTEITIËI: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents* Groote letters naar plaatsruimte.- Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties! worden aangenomen door onze agenten en door alle|boekhaisdolar6ö, postkantoren en courantsere» Directeuren-Uitgever» J. C. PEEREBOOM ©n J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Htrangère G. LBAVBB Sp Co., JOHN F. JONBBSucc., Parijs 316is Faubourg Montma?tre. Advertenüën en al>osjmeKnesa- ten voor filAAfiSSjiliJfS'S A. Cr- Si LA® worden dagelSpts aange nomen «Boor den Wertegeawoor- «liger van dit JbHad li J. F. 1. i. FIIIII, §cliotersingel 3®. STADSNIEUWS. Haarlem, 31 Maart 1890. FERGjhüRING van dm Baad der ge meente Haarlemop Woensdag 2 April 1890, des namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Voorstel B. en W. aanvulling en wijziging verordening helling vergun ningsrecht; 2. Id. id. bezwaarschrilt kie zerslijsten 18903. Id. id. afvoering van personen van kiezerslijsten 1890; 4. Id. Id. verhooging crediet gemeente-reini ging; 5. Id. id. slooping huis naast Am- sterdamsehe poort en verhuring van grond, met advies comm. v. fin.; 6. ld. id. op nader schrijven van directe gasfabriek, -omtrent eene verlenging harer in 1902 ten einde loopende overeenkomst; 7. Id. id. op adressen tot afschaffing kermis; 8. Id. id. aanwijzing plaatsen kermis; 9. Id. id. afstaan in bruikleen van voor werpen, ten behoeve eener te Amsterdam te houden tentoonstelling van textiele kunst; 10. Id. id. op twee bezwaarschrif ten tegen suppletoire aanslagen plaatsel. dir. bel. 1889; 11. Id. id. op voorstellen van den heer M. O. de Kanter, omtrent de heffing van begrafenisrechten en de regeling der begrafenissen van wege de gemeente; 12. Id. id. wijziging instruc tie stads-klokken8peler13. Voordracht ad. benoeming onderwijzer opleidings school voor jongens; 14. Id. id. id. id. kostel. school letter B.; 15. Benoeming lid comm. v. toez. gemeente gymnast.-, scherm- en dansschool; 16. Id. vier stem- bureaux verkiezing raadslid op 8 April a.s.; 17. Rapporten opzichter gasverlich ting over December en Januari; 18. Adres B. en W. W. van Rosendaal en Nispentegen invoering persoonlijken militie-plicht. De fransche gezant Legrand en baron d'Anethan, gezant van België bij ons Hof, verlieten Zaterdagmiddag met hunne echtgenooten en eenige andere leden van het corps diplomatique de residentie, en begaven zich naar de omstreken van Haarlem, ten einde de hyacintenvelden te bezichtigen. Te Leeuwarden zal naar aanleiding en op 't voorbeeld van die te dezer stede, een Volksleeszaal worden opgericht. Een dertigtal heeren hebben zich daartoe vereenigd. Aan de voorloopige commissie is opgedragen een reglement te ontwerpen. Zaterdagav®nd jl. is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht C. J. P. Smits medeplichtig aan den diefstal van het in de vorige wsek ontvreemde schaap, terwijl tevens gebleken is dat hij ook schuldig is aan diefstal van twee rijtuig lantaarns. Het volgende is ontleend aan het EERSTE VERSLAG van den en Haarlemschen Kinderspeeltuin geopend den 28en April 1889. it Voor meisjes, zoowel als voor jon gens, zijn de bezigheden van het spel, waartoe 't instinct hen drijft, van we zenlijk nut voor hun lichamelijk welzijn. «Wie hun deze ontzegt, ontzegt hun de door eene hoogere wijsheid veror dende middelen ter physische ontwik keling." Herbert Spencer. *Een kind, dat flink en vlijtig, uit zien-zelf en lang speelt, zóó lan^c dat het lichamelijk moe is, kan niet anders dan opgroeien tot een Hink, volhardend en onbaatzuchtig lid der maatschappij." Eriedrich Fröbel. Onbekend maakt onbemind. Ziedaar eene spreuk, die hoewel menigmaal mis bruikt, toch veel waarheid bevat. Met recht kon zij tot dusver en kan zij wel licht ten deele nog worden toegepast op het bestaan van bovengenoemden Speel tuin, weshalve het Bestuur zich ge dwongen gevoelt, door een kort en zake lijk overzicht de belangstelling van het publiek te verhoogen. Op initiatief der Vereeniging //Volks belang" dan, werden in het afgeloopen jaar in navolging van Amsterdam, Rot terdam, Dordrecht, Groningen, Alkmaar, Utrecht, Den Haag enz. pogingen aan gewend tot de oprichting hier ter stede van een Kinderspeeltuin, en ofschoon deze pogingen aanvankelijk wel eenigs- zins schipbreuk leden, in hoofdzaak weder tengevolge van de onbekendheid met de reeds elders bestaande, wan hoopte de commissie daarom niet aan het welslagen van haar plan en trad o. a. in briefwisseling met den heer Jbs. Jitta van Amsterdam, die in //Volksbe lang" voor eene eivolle zaal eene boeiende rede hield, waardoor veler sympathie werd gewonnen. Toen nu bij Raadsbesluit van den 15den Febr. der commissie een stuk gronds ter grootte van pl. m. 1200 M2, aan de Bakkerstraat werd toegezegd, vloeide van particuliere zijde zoo menig stoffelijk bewijs van die ingenomenheid toe, dat de zaak als gevestigd kon wor den beschouwd. Teekenirigen werden gemaakt en goed gekeurd, aan de firma Zoeker en Co. de aanleg van plantsoen en tuin opge dragen, de heer Meijerink tot directeur benoemd, en eindelijk had op Zondag 28 April, in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, door den voorzitter van //Volksbelang," den heer D. De Clercq, met eene hartelijke toe spraak de feestelijke opening van den lstenHaarlerrscheuKinderspeeltuin plaats. Nu eenmaal de zaak haar beslag had, ontbrak hetook niet aan bezoekers, en vaak kwamen de ouders zien, hoe hunne kinderen wel /-behandeld" werden. Dat het toozicht niets te wensehen overliet, was elkeen duidelijk, terwijl de hulp, die een 12-tal grootere jongens en meisjes beurtelings den directeur be wees, de goede orde voortreffelijk in de hand werkte. Wat de Speeltuin sedert geworden is, blijkt o. a. uit het verslag, door den directeur in de vergadering van //Volks belang" van den 15en October uitge bracht er is in eene wezenlijke behoefte voorzien. Waar zouden toch al die kinderen blijven, wanneer vader reeds vroeg naar 't werk moet, en moeder zich vaak ge noodzaakt ziet, er buitenshuis nog iets bij te gaan doen, omdat de man zooveel monden alléén nauwelijks kan openhour den Zij zouden zwerven over straat, zou den allerlei streken uithalen en dingen te zien en te hooren krijgen, waarvoor de leertijd immers nooit lang genoeg kan worden uitgesteld. Een kind, dat aan zijn eigen lot wordt overgelaten en zyn heil onder Gods liefelijken hemel zoekt, gaat eenvoudig zijn verderf te gemoet. Thans zijn de kleinen aan degelijke zorg toevertrouwdzij gymnastiseeren, dansen en springen naar hartelust, tot dat ze gezond-vermoeid met blozende wan gen naar huis snellen en zich het avond brood natuurlijk heerlijk laten smaken. Tegen Jhet einde van de maand Juli werd een vliegerwedstrijd uitgeschreven. Het ongunstig weêr was echter oorzaak, dat die verdaagd moest worden, en zoo kwam eindelijk de langverbeide 31ste Augustus. Ja, lang verbeid, maar het i uitstel was ia 't voordeel der kinderen j tenminste van de pl. m. 150 mededingert ging geen enkele onbetuigd heen. Door J de groote deelneming waren wij tot dit feestje in staat gesteld, zoodat wij niet mogen nalaten onze leden, voorzeker ook weêr dit jaar te organiseeren genoegens, te herinneren, dat geschenken van ge bruikt of ongebruikt speelgoed steeds hartelijk welkom zijn. In de plaats van den heer C. Witte- veen Cz., penningmeester, die om ge zondheidsredenen bedankte, werd in de Algemeene Vergadering dato 14 Febr. j.l. als zoodanig benoemd dn heer J. H. F. Gosler. Dat het tuinbezoek op het schoolgaan een uitmuntenden invloed heeft uitge oefend en blijft uitoefenen, is ons her haaldelijk daor de verschillende hooiden der scholen verzekerd. Hoe groot de liefhebberij was gedu rende het eerste speelseizoen, moge blijken uit de navolgende cijfers. De tuin, die dagelijks geopend is (zie art. 6 van het Reglement) van Ta mid dags 4, 's Woensdags en 's Zaterdags vau 2 tot donker, werd iederen dag be zocht door 80kinderen. Ingewijd werd hij op 28 April en ge sloten op 1 October, uitmakende 134 speeldagen. De tuin was gesloten gedurende de kermis 8 dagen tijdens eene reis van den directeur9 wegens ongunstig weder .12 29 dagen blijven dus over 105 speeldagen. En niet één ongeluk valt er gedurende al die dagen aan te wijzen. Mag dus zoo vragen wij ten slotte een woord van hartelijken dank ont houden worden aan het beleidvol toe zicht van den directeur, aan zijn ijver en toewijding? Immers neen. Wij vleien ons dan ook met de hoop, dat het leden- en vriendental der jeug dige inrichting nog zal toenemen; wij koesteren de overtuiging, dat de Haar- lemsche Kinderspeeltuin krachtiger nog dan tot dusver zal worden gesteund. De rekening van onzen penningmeester, die wij hierachter laten volgen, toont een tekort aan van ƒ389, dat wij gaarne zoo spoedig mogelijk zouden gedekt zien; daarenboven zijn de jaarlijksche bijdra gen te gering om salaris van den direc teur en onderhoud te bekostigen, zoodat ook hier eene flinke versterking van de kas zeer gewenscht zou zijn. Teneinde een ieder in de gelegenheid te stellen, van zijne instemming te doen blijken, voegen wij hierbij een inschrijvingsbiljet voor jaarlijksche bijdragen, enz. en dek king van bewust tekort. Wij hebben bij dit verzoek voornamelijk hén op het oog, die zoo veel mogelijk het partikulier initiatief willen bevorderen, en van geene staats- of gemeente-hulp voor dergelijke zaken willen weten. Met deze oproeping, en in het ver trouwen dat onze verwachtingen in het nieuwe speeljaar niet beschaamd zullen worden, besluiten wij. Haarlem, Maart 1890. Het Bestuur- D. DE CLERCQ, Voorzitter P. H. VAN DER LEIJ. K. K. A. VALKEN. A. J. MEIJERINK,Birecteur, J. B. LASSCHUIT. J. TI. F. GOSLER, Seer.-penn. MINNIE HAUK. Vrijdagavond werd hier in de con certzaal der sociëteit //de Kroon" door bemiddeling van den Boek- en Muziek handel de Haan en Zoon, vanwege de concert-directie //de Algemeene Muziek handel" te Amsterdam, een concert ge geven door madame Minnie Hauk, met medewerking van de heeren Louis Wolff, solo-violist van het orkest van het //Con certgebouw" te Amsterdam en Henri Tibbe (piano), professor aan de Muziek school te Amsterdam. Madame Hauk beschikt over een kraeh- tig veelomvattend geluid, heefteen schoone voordracht en acteert nu en dan op eene wijze, die aan het gezongene veel gloed en leven bijzet. Naar het ons voorkomt, zal deze zangeres nog beter in de opera dan op een concert voldoeD. Van de ernstige gedragen muziek werd alleen door haar gezongen //Elsa's Traum" uit Wagners //Lohengrin", de overige num mers behoorden meer tot het vroolyke, opgewekte genre, waarin bij voorkeur door baar wordt gezongen, hetgeen haar karakter ook meer in dat licht plaatst. Het vrij talrijk opgekomen publiek, hare jeugdiger kunstzuster Arnoldson, mocht het daarin echter verre van haar winnen betoonde zich ten hoogste dankbaar voor het genotene, hetgeen haar een drietal nummers ten beste deed ge ven, waarvan zij er twee zelve op de piano begeleidde» De beide heeren Wolff en Tibbe de den zich als hoogstaande musici kennen. Vooral het meesterlijk spel van den eerste werd warm en lang toegejuicht. Van den heer Tibbe hadden we echter een nog hoogere verwachting gekoesterd. We weten niet of de late komst van nog enkele bezoekers, die onder zijn spel met volharding naar hunne plaatsen zochten, ook eenigen invloed ten kwade op zijn stemming uitoefende, het zon ons niet hebben bevreemd. In de heden gehouden 73ste algem. vergadering van de Algemeen^.-Vereen, voor Bloembollencultuur werd o. a. voor- loopig besproken een door het hoofdbe stuur aanbevolen voorstel van de Erven Loosjes alhier, tot het uitgeven van een FEUILLETON. Naar het engelsch YAN EDNA LYALL. 61) HOOFDSTUK XXIV. Espérance had bijna hare nationaliteit verloochend, want zij genoot geen oogenblik rust. Het was tien, uur toen zij zich naar Cornelia's kamer begaf om haar hare diensten aan te bieden, maar hare nicht was reeds gekleed, terwijl zij er werkelijk niet onaar dig uitzag in haar japon van zwart fluweel en ouderwetsche kant. Zij stond voor een lessenaar over een groot boek met gelen om slag gebogen en hare witte handschoenen hadden veel te lijden van de dikke laag stof, waaronder het boek bedekt was. „Kan ik u ook met het een of ander helpen, Cornelia?" vroeg Espérance met matte stem. „Neen, dank u, ik ben klaar. Ik hoopte, dat gij bij uw broe der zoudt zijn. Heeft Christabel het u weer lastig gemaakt?" „Er was nog veel te doen; wij zullen echter neg eenigen tijd bij elkander blij-ven, wanneer gij allen zijt vertrokken." „Dat vind ik zeer goed, ga nu dan maar naar mijne studeer kamer en niemand zal u meer lastig vallen. Ahdaar hoor ik het rijtuig," en Cornelia sloot met weerzin het boek, en zette haar bril af. Espérance volgde haar naar beneden, waar zij Gaspard met koele beleefdheid mevrouw Mortlake zag helpen bij het aantrek ken van haar mantel. Cornelia telde de hoofden en hielp de gasten bij het instijgen in de rijtuigen, terwijl zij met fiere majesteit rondliep en medelij dende blikken wierp op de jongere dames met hare slepen van tarlatan en kant. Nadat allen vertrokken waren, keerde Bertha nog eens terug, om haar nicht goedennacht te wensehen. „Wat had ik gaarne gewild, dat gij ook met ons mee hadt kunnen gaan," zeide zij, volstrekt niet kunnende begrijpen, dat Espérance veel liever met Gaspard thuis bleef. Op dat oogenblik kwam George Palgrave; Bertha nam den haar aangeboden arm en zrj snelden met hun beiden te trap af, met van geluk stralende oogen. De bediende dted de voordeur dicht en wendde zich toen tot Espérance. „Miss, de deken heeft mij bevolen u te vertellen, dat hij van avond een maaneelips zal waarnemen, zocdat er geen familiegebed zal gehouden worden." Gaspard bracht zijn hand naar zijn gelaat om zijn lachen te verbergen. „Welnu, lieveling, waar zullen wij heengaan? Ik wil nog een uurtje bij u blijven." Espérance ging hem voor naar Cornelia's studeervertrek, maar toen de deur zich achter hen had gesloten, was hare kracht ge broken; het duizelde haar voor de oogen en snikkende klemde zij zich aan Gaspard vast. „Bien-aiméewat is er? Gij zijt ziek, lieveling." „Ik.... ik weet het niet," snikte zij. „O, wanneer ik dat lied maar niet meer hoorde, ik ben zoo vermoeid!" In hare ooren weerklonken nog steeds de woorden van het lied dat miss Lowdell had gezongen: „De mannen zullen zwoegen, de vrouwen zullen weenen, Niet eerder komt de rust, dan als het doodsuur is verschenen.^ Gaspard begreep haar niet, maar hij kon het haar duidelijk aanzien, dat zij geheel uitgeput was. „Gij zijt vermoeid, lieveling, en hebt u overwerkt," zeide hij op vriendelijken toon. „Kom, laat ons doen wat wij vroeger steeds deden." Hij nam haar op zijne knieën en liet haar hoofd tegen zijn schouder rusten, maar dat hartstochtelijke tranenlooze snikken maakte hem ongerust. „Waar zijn uwe tranen, lieveling; gij hadt ze vroeger steeds in overvloed?" Zij poogde te glimlachen en daar zij het zich nog tijdig her innerde, dat hij volstrekt niets wist van Cornelia's vroegere koele gestrengheid, trachtte zij haar snikken te bedwingen. Hij kende reeds te veel van hare grievende kwellingen; zoodat zij al het

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1