Linden niet meer in aanmerking te komen wegens zijn 84 jarigen leeftijd. De vergadering eerbiedigde, hoewel ongaarne, dat besluit en vereenigde zich daarom gaarne met het voorstel van den heer H. Beekmaun om, als dank en ver gelding voor het vele en goede aan den Bond bewezen, den heer J. W. Linden te benoemen tot eere-president. De uitslag der verkiezing was, dat de heer H. Foesenouw, president van de Koninklijke handboogschutterij ,/De Ba tavieren te Paard/' tot voorzitter, en de heer H. Beckmann van ,/De Bata vieren" tot secretaris gekozen werd, ter wijl tot vice-beatuurders te Amsterdam werden gekozen de heer Schoondrager i tot voorzitter en de heer Sickenderp tot secretaris. De kas werd in orde bevonden en aan den nieuwen president overgedragen. Voorts werd het bonds-concours vast gesteld met de bepaling dat dit te Am sterdam in de maanden Juni of Juli zou plaats hebben. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren behandeld, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De bijeenkomst werd bijgewoond door afgevaardigden van de koninklijke hand boogschutterijen „Batavieren" en „Bata vieren te Paard" van Botterdam, van de koninklijke haudboogschutterij „Con cordia," de handboogschutterijen „Ge noegen zij ons doel," „Claudius Civilis," „Willem Teil" en „Excelsior" van Am sterdam, terwijl van de koninklijke hand boogschutterij „Mars" van Dordrecht bericht was ingekomen, dat zij dit )aar onmogelijk tegeuwoordig kon zijn. De commissie tot het onder zoeken der mogelijkheid van eene ver-1 binding van Amsterdam met de Noord zee, benoemd door het Kon. Instituut van ingenieurs, bestaat, nevens den heer A. Huet, uit de heeren mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, R. W. J. C. van den Wail Bake, dr. E. F. van Dissel, D. Goedkoop, dr. H. T. R. Hubrecht, W. F. Zeemans, G. Lely, N. H. Nier- strasz, J. Seholtens, J. A. Schuurman en J. M. Teldors. In de 10e Al g. vergadering der Nederl. vereeniging voor teeken onderwijzers, te Amsterdam gehouden, is medegedeeld, dat de vereeniging thans 190 gewone leden telt. De rekening van het af/eloopen boekjaar sluit met een ba tig saldo van ƒ184. Besloten werd de regeering te verzoeken, het examen in teekenen verplicht te stellen. In de 4e algemeene verga- dering van den „Nederl. Politiebond", te Amsterdam gehouden, is medegedeeld, dat de Bond thans uit 727 leden bestaat. Het aantal donateurs bedraagt 275. Be sloten werd, vanwege den Bond aan de leden eene verzameling van alle wetten, waarmede de politie-beambte bij de uit oefening van zijn ambt in aanraking komt, uit te reiken. Inde vergadering, op den tweeden Paaschdag door het Alg. Ned. Werklieden-Verbond te Amsterdam ge houden, zijn de leden van het Centraal Bestuur herkozen. Eene motie-Bruinsma om algemeen kies- en stemrecht „tot leuze bij de a.s. Kamerverkiezingen te verheffen," werd aangenomen. Voorts ill besloot men een adres te richten tot de Jj Regecring, verzoekende wegruiming van ongezonde en bouwen van goede, nieuwe mantalijperij tc Hamburg. Door deheeren J. P. Nord en L. Goudsmit te Amsterdam wordt een nieuw toestel in den handel gebracht, de „Snelplakker" genaamd, waarmede de behangers in buitengewoon korten tijd, zonder behulp van schragen, planken en stijfselkwast, een kamer of plafond kun nen behangen, 't Toestel is niet duur. Een verschrikkelijk onge luk had Woensdagavond, te 8 uur on geveer, te Koog a/d Zaan plaats. Zeven timmerlieden, molenmakers, en hun pa troon de heer Honigh, die aan de over zijde van de Zaan werkzaam waren ge weest, (zij hadden in dan molen „de Sint Wiilebrordus," staande onder Zaan dam, een nieuwe roede gestoken), keer den in een bootje terug. Midden op het breede water schijnt het ranke vaartuigje eensklaps gezonken te zijn. Zeven der inzittenden waaronder de heer Honigh, verdwenen onmiddellijk in de diepte en werden later levenloos opgehaald. Slechts aan dén geiukte het, zich met behulp van een riem, zwemmende, zoo lang boven water te houden, totdat ijlings toege schoten hulp beta uit zijnen gevaarlijken toestand verloste. Vier van de omgeko menen waren hoofden van een talrijk gezin. Gedurende het eerste kw taal dezes jaars hebben zich 221 jongens aangemeld voor indiensttreding bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden, waarvan er 54 tot eene verbintenis in 's rijks zeedienst zijn toegelaten. De overigen werden allen geneeskundig a gekeurd. Een weerspannig kiezer. I de gemeente Leiden heeft zich het zeld zame geval voorgedaan, dat een kiezer verzoekt zijn naam op de kiezerslijsten te royeeren, omdat hij meent, dat die daarop niet behoort voor te komen. Hij wenscht uit dien hoofde „van den noo- deloozen last, aan de uitoefening van den kiezersplicht verbonden, ontheven worden." B. en W. stellen voor op dat verzoek afwijzend te adviseeren, op grond, dat des adressants naam terecht op die lijsten is gebracht. Dinsdagmiddag heeft zich in de infanteriekazerne te Leiden een 16jarig soldaat door een geweerschot van 't leven beroofd. Hij was eerst onlaügs uit Kampen gekomen en was met over plaatsing gestraft, naar hij meende ten onrechte. Men vond een brief' bij hem voor zijne moeder en een aan zijn com pagniescommandant geadresseerd. (Z. C.) Voor het gerechtshof te 's Hage bleek dezer dagen, dat de rijks ontvanger te Domburg, die aan zijnen klerk het beheer liet over groote sommen, dien beambte betaalde met... f 60 's jaars. En toch had die ontvanger nog den moed, dien ongelukkige aan te k toen deze voor de verleiding bezweken was en geld uit de kas bleek te hebben verduisterd. ArnhCt.) Een treurig ongeval heeft te Delft plaats gehad. Eenige aange- stelden ven de haagsche glazenwas- scherij verrichtten eenigen arbeid in de goot van het St. Joris gasthuis. Een hunner verloor het evenwicht en stortte naar beneden. De ongelukkige was da- lijk een lijk. Een ongelukkige P aschen! De agent der „Vereenigde Nijmeeg- arbeiderswoningen. Omtrent een vraag sehe stoombootmaatschappijen" te Tiel van „Amsterdam", wat er kan gedaan worden tegen de voortdurende werk loosheid, ging men over tot de orde van den dag. Katten sport. Op verzoek van eenige „sportmen" zal, naar de Haagsche Ct. verneemt, aan de katten show" in het Volkspaleis te Amster dam een „cellar-trial" worden verbonden op de wijze der „field-irials" voor „set ters" en „pointers", en zijn een „cup"- en een „cha.i pion"-medaille uitgeloofd voor den kater en de kat, die het snelst en mooist het grootst aantal muizen zullen vangen. Te Hamburg bevindt zich op het oogenblik eene deputatie der am- sterdamsche diamantslijpers, ten einde met kapitalisten aldaar in overleg te reden over het oprichten van eene dia had Maandag het ongeluk een bankbil jet van f 40 in de Waal te laten waaien. De banknoot verdween onmiddellijk in de diepte. Alle middelen tot redding van den dierbaren drenkeling waren vruchteloos Men schrijft uit Apeldoorn: Maandagavond was de lucht alhier één vuurgloed; en, er op uit gaande, kwam men spoedig tot de ontdekking, dat er Baby Kootwijk een hevige boseh- brand was. Tegen elf uur was de brand op zijn hevigst. Een zeer groote uitge strektheid stond toen in brand. Er zijn ook zeven boerderijen afgebrand, die alle bij dit bosch gelegen warendeze streek heete de Harskamp. Evenals in den te weinig om het vernielend element te beteugelen. Eenige der verbrande bos- scben behoorden tot de domeingoederen van Z. M. den Koning. Bij het nuttigen van been- kan men niet te voorzichtig zijn. Onlangs overkwam aan een bewo ner van Klarendal te Arnhem het vol- Hij waa bezig met soep te eten, toen hij door een kennis werd afgehaald, t geen hem wat haaatiger deed toehap pen. Dientengevolge kreeg hij een been tje in de keel, dat hij onderweg al slik kende en door 't gebruiken van stukjes droog brood naar beneden wist te w«r- ken. Den daaropvolgenden nacht over vielen hem hevige hoestbuien, die hij aan eene opgedane verkoudheid toeschreef. De hoest werd van dag tot dag heviger en ging met toenemeaden pijn gepaard, zoodat hij, onlangs op het land aan t werk zijnde, aan het braken geraakte bewusteloos neerviel. Weer bijgeko men bleek hem, dat hij het drie weken te voren ingeslikte beentje had uitge braakt. Dit had, volgens den geraad- pleegden medicus, met een scherpen kant tegen de long vastgezeten en was de oorzaak "geweest zijner denkbeeldige verkoudheid. Thans is de aan de long toegebrachte verwonding hersteld en de man weer gezond. Men meldt uit Zevenaar: Uit deze en omliggende gemeenten zijn ruim 700 arbeiders naar Duitschland vertrokken, om daar gedurende de zo mermaanden, deels in de kolenmijnen, deels op de steenfabrieken en ook wel bij den veldarbeid werkzaam te zijn. De kooge loonen aldaar lokken velen aan, Uit Noord-Brabant wordt geschreven Reeds meermalen is opgemerkt, dat in geen andere provincie van ons land de honden zoo slecht worden behan deld als in de onze, en dat ojk de ge vallen van hondsdolheid hier het talrykst voorkomen. Een hond is hier een vogel vrij verklaard wezen. Hij mag naar hartelust mishandeld en afgebeuld wor den. Als hij van wanhoop „razend" wordt, schiet men hem dood met al zijne confraters, die hij heeft gebeten. Zeer karakteristiek spreekt men hier niet van „dolle", maar van „razende" honden, en die dieren komen dan ook dikwijls in omstandigheden waarin ieder dierlijk wezen razend zou worden. El lende, gebrek, mishandeling kunnen zelfs een mensch razend maken, en de wijze waarop hier met honden wordt omgegaan, is menschonteerend. Toch schijnt dit geen den minsten indruk te maken op de gemoederen onzer pro vinciale wetgevers, die als koele stoïcij nen van al die wreedheden getuigen zijn zonder er een spier om te vertrek ken, zoodat alle pogingen van de af- deeling 's Bosch der Maatschappij tot bescherming van dieren om wettelijke voorschriften in het leven te roepen, teneinde de mishandeling van honden tt beperken of te bestrijden, ten eenenmaie zijn mislukt en afgestuit op de onge voeligheid der commissie uit de Pro vinciale Staten tot herziening der poli- tie-roglementen. De rijkspolitie kan op grond van het Wetboek van Strafrecht wel veel doen, doch zij kan niet altijd overal wezen, en de gemeente-politie bekreunt er zich niet om. Geen wonder trouwens, als men het niet der moeite waard vindt om, evenals in andere pro vinciën, bijzondere voorschriften uit te vaardigen. Zondag overleed in het R, K. Gasthuis te Breda, in den ouderdom van ruim 80 jaar, Catharina Couvreur, die eenige jaren geleden, bij gelegenheid van haar 50-jarig keukenraeidschap, het nieuw receptenboek voor de kookkunst bij den uitgever Eduard Van Wees, heeft doen verschijnen. Het eiertikken op P as ch en. In de meeste steden en dorpen van ons vaderland waar het eiertikken op Pasehen nog in gebruik is, heeft men eene plek gronds voor dit feest afgezon- tikt op dat van den andere, die het, om beter weerstand te bieden, maar even met het eene einde buiten de gesloten vuist houdt. Wiens ei gedeukt wordt, heeft het verloren. De gewoonte is, dat men met gelijke einden op elkander tikt, dat isspits op spits, stomp op stomp. In dit spel hadden vroeger wel eens zeer ergerlijke praktijken plaats. Sommigen bliezen den inhoud door een klein gaatje uit hun ei weg en goten gesmolten pek in de plaats, hetwelk, ge stold en hard geworden, de eieren van alle partijen kneusde. Anderen wisten op een houten ei zoo kunstig de kleur van de eierschaal aan te brengen, dat het voor een echt doorging en natuur lijk alles kneusde, wat maar voorkwam. Ongelukkig echter voor de bedriegers, wanneer het werd ontdektDe minste straf bestond daarin, dat zij van het hoofd tot de voeten met eierstruif be dekt werden, waarna zij dan, onder de slagen en schoppen der menigte, de paaschwei werden afgedrongen. boschkouw. Inzonderheid moeten hier van genoemd worden de wintergranen, erwten, aardappelen, suikerbieten, kool zaad, cichorei, vlas, hennep, tabak, man gel wortels, koolrapen, wortels, klaver- en graslanden en warmoezerijen. Minder goed dan in 1888 waren de opbrengsten van haver, peren, kersen, pruimen en aalbessen. De prijzen waren, over het i nog laag. visscseéuj. Zandvoort 9 April. In de vorige week kwamen alhier aan: ZV. 11, stuurm. J. Keesman bes 196. JFiiiancieele Mededeeiingen. Het Weekblad van Broekman en Hou ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 8 April loopende, door hunne tusschenkomst ver handeld. Aand. Amstel Hotel-Mpij a 90% pet. Aand. Bouwonderneming Willemspark 667% Aand. Crediet-Vereenig. 110 Oblig. Heinekens Bier brouwerij-Mpij (Acti ons de Jouissancs). a 75 Aand. Lintorfer Mijnwer ken (Maatschappij tot Exploitatie der). f 26-27 Pandbr. Nederl. Hypo- theekb. in likwidatie 101ys Oblig. Paleis voorVolks- vlijt(UitgesteldeSchuld) „16 Aand. Mpij. Zeebad Sche- veniugen 105 Aand. British Delie Lang- kat TobaccoCyLimited 145 Aand. De PalembangMpij 40 Aand. Geldersche Stoom- tramweg-iVlpij te Deu- tichem. Opricht. Aaud. 1005/3 i\and. Haarl. Tramweg- Maatschappij 80 Aand. Brood- en Meelfa briek te 's Hage 150 Aand.Nederbetu ws. Beet wortel-Suikerfabriek te Geldermalsem 55 Aand.Ned.Sfcoombleekerij te Nij verdal 125 Aand. Bergbau-Gesell- schaft„Holland"SerieA. 185^ Uit eenige bizonderheden, welke de Standard verneemt aangaande de nieuwe 4 pets. turksche leening, blijkt, dat de bizondere inkomsten, door welke d leening gewaarborgd zal worden, onder het beheer van een afzonderlijken raad van administratie zullen worden gesteld, Bedoelde inkomsten zullen hoofdzakelijk bestaan uit een vaste annuïteit, door de turksche Tabakregie Mij. uit te betalen aan den pas genoemden Raad. Deze annuïteit moet meer dan vol- deende zijn om rente en aflossing der nieuwe leening, ten bedrage van 400,000 p. st. per jaar te dekken. 15, 5, 1, C. Koper, 180. Jb. Zwemmer, 174. „H.v.Koriingsbruggen,, „154. Arie Paap, 154. 52, Jb. Koper, 143. 13, a P. Paap, a a 135. 10, a A. Koper, 127. 8, D. v. Duijn, „120. 14, S. Paap, 96. 4-, Arend Paap, 74. De prijzen der visch waren Tong 20 c. a 1.10, schol 30 c. a 1.80, tarbot f 2.20 k 7.75, alles per stuk, Bakschol 1.70 a 4.75, schar ren 90 c. a 1.80, alle3 per mand. Nieuwediep, 5 April. Gisteren kwam nog van de groote visscherij binnen de sloep „Pernis 46", sch. Zwanenburg, met 60 lev. kabelj 2 heilbotten en 600 schelv., terwijl heden door 2 beugers 230 roggen werden aangevoerdlev. kabelj. gold 65 cent, heilbot ƒ6, rog 70 cent per stuk, schelv. 14.50 het honderd. derd. Zoo bijv. te Winterswijk de Wême, regel bij boschbranden, was er aan j te Arnhem de Praast of Paaschwei, te blusschen niet te denken. De wind stak Wageningen den Paasberg. nog al op, zoodat de vlammen sterk 1 Het eiertikken bestaat hierin, dat de aanwakkerden, en menschen waren ereene met een der punten van zijn ei Land- en Tuinbouw. Door het departement van Waterstaat uitgegeven „Oordeel omtrent de uit komsten van den oogst van 1889 in Nederland." Vergeleken met 1888 mag het afgeloopen jaar als een vruchtbaar jaar worden beschouwd. Hoogere op brengsten dan in 1888 werden verkre gen van tarwe, rogge, gerst, boekweit, boonen, erwten, (alle in zaad en stroo), aardappelen, suikerbieten, koolzaad, kar- wijzaad, kanariezaad, cichorei, vlas, hen nep (de beide laatste in zaad en lint of vezel), tabak, mangel wortels, koolrapen, wortels, klaver- en graslanden, warmoe' zerijen, appelen, aarbeziën, bloembollen, boomkweekerijen en de houtteelt of POUFSM ömZICHL De Cretensers krijgen hun zin. Men zou thans gaan gelooven dat op hun eiland alles „Pais en Vrêe" was, sedert de engelsche bladen er het zwijgen toe beginnen te doen. Wat een mooie be loften houdt men de bewoners van Creta voor! Niets meer of minder dan een amnestie en intrekking van den staat van beleg, 't Is wel opvallend dat de Daily News over deze kwestie toch nog het laatste woord wil hebben, nu het spel voor Engeland verloren is en het geen kans ziet om het eiland op fatsoen lijke wijze te anexeeren, nu heet het dat de Cretensers toch nog genoemde bege nadigingen door tusschenkomst van En geland verkregen hebben, 't Is of John Buil zegt: Ik heb alles voor jelui ge daan, kolommen vol over jelui geachre- ven, de mogendheden en mijn eigen mi nisterie opgehitst etc. etc. en nu alles is verloepen als een storm in een glaasje water kan ik niet anders dan jelui dezen troost bieden, geduld maar, er zullen wel beter tijden aanbreken, dat eiland van jullie is een prachtige dwarsbalk voor de Dardanellen, wees gerust ik waak over jelui! De portugeesche regeeringdie zoo vele stormen heeft te doorstaan, weet het roer van het schip van Btaat blijk baar flink recht te houden. De oppositie-bladen braken thans vuur en vlam tegen haar uit over eenige maatregelen, die zij in 't belang van de rust des lands genomen heeft. 't Is of de revolutie-koorts in dat land met de komst van Dom Pedro uit Bra zilië is overgewaaid, en zooals ieder goed geneesheer, tracht de regeering nu te voorkomen, wat zij later niet zou kun nen genezen. Daarom is zij begonnen met do groote raddraaiers den mond een weinig te snoe ren. De persdelicten zullen voortaan niet meer door een jury worden beslist, maar op andere wijze, die meer waarborg van veiligheid geeft, worden berecht. Eenige schreeawersclubs zijn gesloten en ont bonden. Het dagblad Dia komt tegen deze maatregelen op en noemt het een schending der drukpersvrijheid en van het recht van vereeniging en vergade ring. Twee zusterbladen zijn reeds in beslag genomen en waarschijnlijk zal nu het licht van de Dia ook wel niet lang meer schijnen. In afwachting van de dingen die komen zullen, in de eerste plaats den Maar nog voordat Frances een woord had kunnen spreken, kwam er eene kleine dame van middelbaren leeftijd aansnellen en met eene angstige uitdrukking in hare ronde, bruine oogen, riep zij uit: „Marguerite, ma chère, wat is er gebeurd. Goede hemel! hebt gij werkelijk in het water gelegen, hoe jammer van uwe nieuwe laarsjes. En deze dame is zoo vriendelijk geweest om u te helpen Mademoiselle, ik hoop dat Marguerite u heeft bedankt?" Espérance was weer van hare zitplaats opgerezen; hare wangen werden beurtelings bleek en rood en met ongeduld wachtte zij, tot de onbekende dame uitgesproken had en zeide toen met ge dempte stem „Mevrouw, mevrouw Lemercier! kent gij mij niet meer?" Mevrouw Lemercier keek op, hief hare kleine handen van ver bazing omhoog en onder het uiten van verscheidene kreten van verbazing, omhelsde zij Espérance met vuur, zonder op de haar omrin genden acht te slaan. „Mon enfantEspérance o, wat een gelukWij moeten elkaar dus in een vreemd land ontmoeten; wie zou dat ooit hebben kunnen denken?" „Lieve mevrouw, hoe lang schijnt het mij reeds toe, dat wij elkaar voor bet laatst zagen! hoeveel is er sedert dien tijd ge beurd Toen, zich tot Frances wendende: „Ik moet u aan mevrouw Lemercier voorstellen, eene mij dierbare vriendin, die gedurende het beleg voor mij heeft zorggedragen. Miss Neville kent u reeds bij naam, mevrouw, ik heb haar verteld, hoe goed gij voor mij zijt geweest." „Ja, mijn kind, wij vertroostten elkaar. Maar laat ons gaan zitten. En ik zou u ook geheel vergeten, arme Marguerite, vergeef het mij, gij zijt doornat, mijn kind." „Het is niet zoo erg," zeide het kleine meisje, rood wordende; „mijne kousen zullen wel in de zon drogen. Kijk daar komt papa." Een heer van omstreeks drie en dertig jaar, met een voor zich innemend uiterlijk, kwam inderdaad met vlugge schreden toe snellen. „Welzoo, miss Maggie, gij zijt in het water gevallen, naar ik gehoord heb, om daar de visschen te verschrikken, nietwaar Wat denkt u mevrouw? zou zy hare kleederen niet moeten drogen." „Ik vrees, dat zij anders eene verkoudheid zal opdoen," zeide mevrouw L*mercier op angstigen toon. „Het is, dunkt mij, het beste, dat wij dadelijk terugkeeren." Maggie viel hem eensklaps in de rede. „Maar papa, madame heeft eene vriendin ontmoet. De jonge dame, die mij uit het water heeft gehaald, kende madame reeds te Parijs." „Inderdaad," en hij nam voor Espérance zijn hoed af, terwijl mevrouw Lemercier hen plechtig aan elkaar voorstelde„Mijnheer Henderson en mademoiselle de Mabillon." „Ik kan u niet genoeg danken voor de reddÏDg van mijn kind," zeide hij op hartelijken toon. „Ik hoop, dat madame aan Maggie iets van de vaardige vlugheid uwer natie zal overdoen. Maar wat hare natte kleeren betreft," vervolgde hij, zich tot mevrouw Le mercier wendende, „is het, dunkt mij, maar het beste, dat ik haar met mij neem en haar kleeren in de herberg bij het vuur laat drogen, wij zullen dan over een uur terugkeeren en dan ku,nt gij intusschen naar hartelust met mademoiselle de Mabillon praten." „Mijnheer is al te goed, gij zult dan geen bloeineH kunnen zoe ken. Laat mij maar met Marguerite meegaan." „Neen, neen, dat kan ik onderweg wel doen," zeide de goed hartige heer Henderson. „Binnen een uur zijn wij terug. Kom Maggie." „Een goede heer, een vriendelijke heer," zeide mevrouw Lemer cier, terwijl zij weer fransch begon te spreken, nadat Maggie en. haar vader vertrokken waren. Wordt vervolgt

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2