NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 7 e Ja&r&aaa:. Dinsdag 15 April 1890. No. 2080. ABVERzEUTIËH: S A 0 S NIE D W S. 81N N L A m DEN VREEMDE. AB0SKBMSEÏSÏEÏJ8: Voor Haarlem per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Eijk, per 3 maanden. -1.35. Afzonderlijke nununer»- 0.05. Dit biad verschijnt dagoljjks, behalve op Zon- en Feestdagen, iiai-eau: Kleine Hontatraat No. 9, Haarlem. 'H'eSefooiaistSBasKsez' 188. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 eentij Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze aventen en doer alle boekhandelaren, postkantoren en conrantïers. Eirectsizrea-Uitgsvers S. G. PlkSlJüïBOOa sa 3. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Getuirale de Fuilicits iftranghre 6'. X. IjA VUIL Sp CoJG3N FXOJVjSSS, Suec<t Paf ijs 31bis Faubourg Montneartre. Haar laai, 14 April 1890. VERGADERING van den Raad der ye- meente Haarlemop Woensdag 16 April 1890, des namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Geloofsbrieven met biibehooreadc stukken nieuw inkomende leden2. Goed gekeurde besluiten; 3. Voorstel B. en WW. oprichting nieuwe school lager onderwijs, met adviezen comm. v. tcez., schoolopzieners ie het district en arron dissement „Haarlem," benevens adressen omtrent plaats van stichting toevoeging badinrichting; 4. Id. id. ruiling gebouw postkantoor, tegen gebouw arrondisse- ments-rechtbank, met advies comm. van fin.; 5. Id. id. aankoop grond Zijlwog, met idem; 6 Id. id. gratificatie wed. Bakker, geb. Stubbs. met advies comm. v. pens.; 7. Rapport comm. v. fin. re kening 1889 stadsbank van leeuing; 8. Idem ld. rekening 1889 stadsapotheek 9. Idem id. rekeaing 1889 gildegoederen; 10. Voorstel B. en WW. wijziging in structie sta-isklokkenspeler11. Idem id. retributie gasfabriek; 12. Rapport op zichter gasverlichting over Februari; 13. Adres afrastering Ncssauplein; 14. Adres herbenoeming gemeente-geneeskundige. Aan de gemeentelijke openbare scho len voer lager onderwijs alhier worden verlangd twee onderwyzors en óóne on derwijzeres derde klasse. De jaarwedde bedraagt bij aanstelling benaden 20jari- gen ouderdom ƒ500, bij aanstelling boven 20jarigen tot en met 23jarigen ouderdom 600, met uitzicht op verhoo gingen tot een maximum van ƒ650. Voor handteekenen of gymnastiek voor „den Doelenwaarbij tevens waren uit- geaoodigd de leden der oud.-ofi.-vereoni- ging „Hasselaar" der dd. schutterij alhier. Er werd geschoten met fiaubert-patro- nea, op 15 meter afstand staande uit do vrije hand. Na hardnekkigen kamp tusschea een 30-tal mededingers werden de prijzen behaald als volgt: le prijs door den heer Th. J. Verzyl- bergh, lid vereen. Haas. mot 58 punten; 2e pr. door den sergt.-maj. M. Kokkel koren mot 58 p.; 3e pr. door den adj.- ond.-ofi. H. A. Balabróga met 57 p.; 4o pr. door dea korpor. H. van Putten met 57 p.; 5e pr. door den heer C. Montau- han, lid ver. Ilass., met 55 p.; 6o pr. door den serg. J. B. van Rinsuui met 55 p. Alles in eene serie van 5 schoten. Met een kernachtige toespraak reikte de president der afd. „Haarlem", de fou- rïer C. J. Merwart, de prijzen aan de winners uit, waarna allen r.og geruimen tijd gezellig bijeenbleven. In eene op 11 dezer te Amsterdam gehouden algemeen e vergadering dei- Noord- on Zuid-Hollandsehe Stoomtram- Maatij. HaarlemLeiden werdea balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 18.25 per aandeel van 250. De totale ontvangsten en uitgaven hebben bedragen 93,572 en 64,961 tegen 80,109 en/57,722 in 1888. Het verkeer is steeds toene mende, gelijk ook de afgeloopen drie maanden ia 1890 aantoonen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. A. H. Hondius te Amsterdam en L. J. Keaper te Arnhem. De Strauss-Yereeuiging gaf Zaterdag jl. haar laatste bal in dit Beizoen. Er heerschte veol opgewektheid. Na afloop elk vak 50 meer, wanneer bij bezit der bracht een der leden, de luit.-koionel G. akte het oaderwys daarin wordt opge- F. Zürich, hulde aan het bestuur voor dragen, alstaede f 100 verhoogisg voor j de uitstekende wijze waarop de bals bezit der hoefdakte. j steeds werden georganiseerd. Geschiktheid tot het geven van zang- j onderwijs strekt tot aanbeveling. Genoten velen Vrijdagavond eenige Nadere inlichtingen worden desverlangd uren van het grootste kunstgenot binnen gegevenI de muren van de concertzaal der voor de twee onderwijzers ;door het sociëteit „Vereeniging," aan anderen hoofd der kosteloozo school letter C; jwas een gezellig avondje beschoren voor de onderwijzeres door het hoofd de fraaie groote zaal der sociëteit „De der kostelooze school letter B. j Kroon". De vereeniging van spoorweg- Verzoekschriften op zegel en stukken I ambtenaren „Het Vliegend Wiel" toonde vrachtvrij aan den burgemeester vóór of daar weder eens dat zij de kunst' ver- op 25 April e.k. staat het haren talryken leden naar den zin te maken. Ditmaal stond de muziek Ter gelegenheid der heden, Maandag-op den voorgrondin tegenstelling met avond, te houden jaarlyksche algomeenevroegere gelegenheden, toen de avond vergadering, waa door de afd. Haarlem meestal aan tooneelspel wa3 gewijd, van den Ned. Sehutterijkader-Bond, op Evenwel: varietas delectat en dat onder- Zondag 13 April esn huishoudelijke vond men in dubbele mate. Mej. Van schietwedstryd voor de leden uitgeschre- Maas en hare beide broeders, piano, ven, te houden op de groote zaal van viool en violoncel, mochten ruimschoots den lof oogsten, die hen voor hua keurig i Bedankt voor het beroep naar Hoofd spel toekwam. Verder waren het onze j dorp (Haarlemmermeer) ds. de Klerk, stadgenoot de heer L. Jansen Fz. en de j van Ridderkerk. jongeheer Frans Boarsma, leerling van -le xooneclschool te Amsterdam, die den j De voorjaars-koemarkten, te Velsen, avond door voordrachten opluisterden,worden gehouden op Zaterdagen, den die zeer in dea smaak vielen en blijk baar naar waarde werden geschat. Ben aangenaam bal besloot doze ge zellige bij eun komst. Een woord van waardeering komt bij het einde van het seizoen toe aan het bestuur vaa „Het Vliegend Wiel" voor de uitnemende regaling der buitengewone vergaderingen. Vooral mag dit niet ach terwege blijven wanneer men bedenkt hoe moeilijk het is steeds een opgewek- tea geest to bewaren ia eene vereeni ging als deze, die tot kern hebbende de bloem der spoorwegambtenaren alhiei, zich dikwijls door mutaties van hot per- soaeel in allerlei moeilijkheden ge wikkeld zag. En diaasondanks bleef hun vereenigiag bloeien. 19den April en den 3den Mei 1889. Waarschijnlyk zal in den loop der velgende week de Hollandsche Opera hier ter stede den „Willem Tell" ten tooneele voeren, en zal de heer Henri Albors daarin optreden. In ©as verslag van het Concert-Kriena in ons vorig nommer, staat o. a. dat de coaGertgever een krans ontving van het Stedelijk Muziekkorps dat moet zijn a van Commissarissen van het Sted. Muziek korps." De twee cursief gedrukte woorden waren eruit gevallen. Ia den laten avond van Zaterdag jl., omstreeks llJ/4 ure, is een felle brand' uitgebroken op den zolder boven de smederij van den heer J. Graaf, fabri kant in ijzerwaren, gelegen in de No- bolstraat alhier, ingericht tot timmer manswerkplaats en bewaarplaats van kachels. De oorzaak is vooralsnog on bekend. Deze localiteit is bijna geheel uitgebrand. De politie met haar slan genwagen, later geholpen door spuit 10 van het corps vrijwilligers, heeft den brand gebluscht. De schade is nog al belangrijk vooral door het water tooge- bracht aan machines enz., maar alles v/as verzekerd. Zondag zijn door de politie alhier in tegenwoordigheid vaa den veldwachter van Hillegom twee personen, landloopers, aangehouden verdacht van diefstal van een zilveren horloge in die gemeente. Zij zijn derwaarts overgebracht. Hot horloge, door hen beleend, is in beslag genomen. Aan de Tweede Kamer der Staton-Generaal is weder een adres gericht door dsn heer Henry Tindal, wonende te Amaferdara, waaraan het volgende ontleend is Adressant geeft te kennen dat hij voortdurend de aandacht heeft trachten t8 vestigen op het groote gevaar dat onze oaaf baakelykheid oader tegen woordige omstandigheden moet leopan bij hot uitbreken van een oorlog. Bij al deze gelegen boden deed hij op merken hoezeer de residentie blootstaat aan oen bombardement. Het is hem tot nu toe niet mogen ge lukken gedaan te krygea, dat in dezen govaarrollea toestand eeaige verande ring werd gebracht. Alleen vernam hij, dat, naar het oordoel van de regeeriDg, eene dergelijke beschieting van den Haag nooit zoude plaats hebben, daar dit, volgens de regeering, geheel in strijd zoude zyn met het volkenrecht. Deze opvatting van het volkenrecht werd door adressant bestreden op do volgende gronden lo. Den Haag is de zetel van de regeering, al de bureaux van het depar tement van oorlog en van het departe ment van marine zijn daar gevestigd. Yan uit Den Haag worden de bevelen gegeven tot mobilisatie van het leger, concentratie der troepen, enzin dén woord alle bevelen die noodzakelijk zijn voor de verdediging des vaderlands. Yoor da mogendheid waarmede wij in oorlog zijn is dus Dea Haag, bij het uitbraken van den oorlog, de plaats waar het leger gevestigd is. 2o. In Dan Haag ligt garnizoen. Het is de grootste garaizoensplaatB van Neder land. Dit garnizoen wordt bij het uit breken van den oorlog in den Haag ge mobiliseerd. Het is dus voor onzen tegenstander eene stad waar zich een groot aantal vijandelijke troepen bevin den, die aldaar gemobiliseerd worden oi anders gezegd, die bezig zijn zich slag vaardig te maken. 3o. Bevindt zieh in Den Haag onze geschutgieterij. In tijd van oorlog is het dus voer de tegenpartij eene stad waar zich militaire etablissementen van den vijand bevinden. Door dit eea ea ander kunnen groote militaire voordeelen behaald worden door eene beschieting van Den Haag bij het uitbreken van een oorlog. ZoolaDg dit alles blijft bestaan, zou dit bombar dement dus geenszins eene onnoodige wreedheid zijn, hei is derhalve alsdan niet in strijd met het volkenrecht. Maar gaat men verder en stelt men, dat een of meer uran na het verklaren van den ooi log eene vijandelijke vloot voor den Haag komt. Het is onder die omstandigheden voor onzen tegenstander eene stad waar zich vijandelijke troepen bevinden die tegen stand bieden. Dit geval is reeds menig maal uitgemaakt.; (laatst nog bij scheids gerecht, tosn Z. M. de keizer van Bra zilië scheidsrechter was in eenige ge schillen na den chileensch-peruaanschen oorlog) eea ieder kan het dus weten, een bombardement van zulk eene siad is niet in strijd met het volkenrecht. Daar waar het verschil van gevoelen tns8chen de regeering en adressant een zóó gewichtig punt betrof, was het van het grootste belang te weten wie gelijk heeft. Ten einde dit voorgoed te doen uit maken, besloot adressant het te onder werpen aan het oordeel vau de tneesfc bekende desknndigen vaa Europa. Hij begaf zich op reis en had het voorrecht vele van de meest bekende autoriteiten op gebied van volkenrecht ea op militair gebied van België, Duitsehland, Engeland, Frankrijk, Rusland en Zwitserland te spreken. Adressant verklaart thans bij dezen, dat hij onder alle deskundiger, die hem de eer hebben aangedaan met hem van gedachten te wisselen, er niet óón heeft aangetroffen, die te dezen opzichte het gevoelen van onze regeering deelt. Bovendien hebban de volgende alge meen bekende mannen van gezag hem gemachtigd namens hen te verklaren: „dat wanneer onder de tegenwoordige (bovengenoemde) omstandighedoa Dea Haag in tijd van oorlog gebombardeerd werd, dit bombardement volgens hun ge- gevoelen niet in stryd zoude zijn met het volkenrecht." De deskundigen die adressant tot deze verklaring machtigden zijnde luit-ge- neraal Brialmont, inspecteur-generaal der fortificatiën enz. enz., Belgiëde gene- raal-veldmaarsclialk graaf Von Moltke, president van de commissie van de lands verdediging, Duitsehland Ch Calvo, ge volmachtigd minister, Argentynsehe Re publiek prof. C. Demangeat, Frankrijk Ed. Engelhardt, gevolmachtigd minister, Frankrijk L. Gessner, gezaotschapsraad, Duitsehlandprofessor L. Goldschmidf, Duitichland W. E. Hall, rechtg., En geland; prof. Ch. Lyon—Caen, Frankrijk; prof. Nys, BelgiëE. de Parieu, lid van het „Inst. de France," Frankrijk; prof. L. Renault, Frankrijkprof. Alph. Ri vier, Zwitserland prof. G. Rolin-Jacque- FEUILLETON. 71) Naur bet engelscb EDNA LYALL. HOOFDSTUK XXVII. „O papa, wij zijn zoo gelukkig, en Kathie is juist, even oud als ik; vindt gij dat niet aardig? wij zijn van plan om altijd vrien dinnen te blijven. En papa, zy is nog nooit te Llanberis geweest. Zou het niet gezellig zijn, wanneer wij er allen heengingen? Henderson begon te lachen. „De gedachten van kinderen zijn zeer vlug," zeide hij met een blik naar Frances. „Mij dunkt, Maggie, dat wij de meening van miss Neville over uw plan eerBt moesten hooren. Ga nu maar weer spelen." Het jonge meisje gehoorzaamde oogenblikkelijk en snelde heen, zeer verheugd, dat zij de bespreking van dat plan aan haar vader kon overlaten; met een glimlach wendde Henderson zich weer tot Frances. „Zij hebben elkaar reed3 eeuwige vriendschap gezworen. Die arme Maggie komt zoo zelden met een meisje van haar leeftijd in aanraking, dat hare vreugde nu zeer groot is. Het is zeer mceielijk om een meisje, dat zoo geheel alleen ie, altijd afleiding te bezorgen; sedert mevrouw Lemercier evenwel is gekomen, is zij veel vroolijker geworden. Zij is voor my van veel waarde en ondanks haar droevig verleden is zy altijd opgewekt. „Dio Franschen zijn toch verbazend veerkrachtig," zeide Fran ces, „hoezeer de rampen des levens hen ook trachten te verplet teren, toch blijven zij moedig stand houden. Dat heb ik reeds duidelijk bemerkt in mijne vriendin, de kleine Espórance de Ma- billon. Het doet my zeer veel genoegen, dat zij mevrouw Lemer cier vandaag zoo toevallig heeft ontmoet; ik weet zeker dat zij zelve het verrukkelijk vindt." „Wellicht zouden er dus nog meer met Maggies plan instem men," zeide Henderson, ietwat aarzelend. „Zou het niet mogelijk zijn, miss Neville, dat wij ons bij elkaar aansloten en gezamenlijk de reis naar Llanberis maakten?" „Dat vind ik een zeer vriendelijk aanbod van u," zeide Frances; „maar wij zijn met zoovelen, dat wij u werkelijk tot last zouden zijo bovendien vrees ik, dat de tocht voor de herstellende zieke te vermoeiend is. „Er behoeft volstrekt niet gewandeld te worden," antwoordde Henderson, „het zou bovendien zoo iets heerlijks zijn voor mevrouw Lemercier, haar bij zieh te hebben. „Wij zullen er met haar over spreken," zeide Frances. „Het zou wel een aaruig tochtje zijn, en de jongens zijn zeer verlan gend den Snowdon te zien. „Ja en wij zouden dan naar de druifvaren kunnen zoeken," zeide Henderson, tot zijn geliefkoosd onderwerp terugkeerende. Die is dus op de helling van den Capel Curig te vinder., niet waar? Zoowel mevrouw Lemercier als Espórance waren zoo verrukt over dit plan om gezamenlijk naar Llanberis te gaan, dat Frances niet langer mocht aarzelen, en daar Espórance er zooveel beter uitzag, en de wandeling van dien dag baar zoo weinig had ver moeid, waren dus de bezwaren weggeruimd. In opgewekte stem ming zaten allen dien middag om do theetafel bij de oevers van de rivier geschaard, en in do frisaohe avondlucht wandelden zij door het dal en namen afscheid bij de uitspanning, nadat men was overeengekomen olka&r den volgenden Maandag bij het station van Bangor weer te ontmoeten. In eene vroolijke stemming keerde ook Espórance huiswaarts; het welbekende gelaat van mevrouw Lemercier had een welda- digen invloed op haar uitgeoefend; zij had zich weer minder een zaam gevoeld, vooral na het langdurig gesprek, dat zij met elkaar hadden gehouden. Frances schreef aan haar zuster, hoe vlug het herstol van Espórance vorderde, en lady Worthingtons voorspei ling seheen bewaarheid to zullen worden, namelijk dat wanneer Espórance maar eens in eene andere omgeving kw&'in en daar volslagen rust genoot, zij dan na deze ziekte sterker zou worden, dan zij ooit gedurende de laatste jaren was geweest. Voor de eerste maal sedert zij Mabillon had vaarwel gezegd, was haar geest werkelijk van alle zorgen vrij; het was natuurlijk dat nog niet alle leed voorbij was, maar Gaspard behoefde nu geen gebrek meer te lijden, terwijl zij tevens geen binder h:vi van d-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1