in „Maison-Stroucken", tooneeluitvoering door leden der Kamer, o. a. van een too- neelspel van „Bjornstjerne Björnson 10 Mei, des avonds ten 8 uur, in het lo caal /Concordia" soiree, uitsluitend voor de leden der Kamer. De prijzen bestaan uitle pr. de groote ailveren eere-medaille, door het gemeen tebestuur van Amsterdam beschikbaar gesteld; 2e pr., eene zilveren medaille, 8e pr., eene bronzen medaille, beiden van de kamer. De jnry is samengesteld uit de heeren J. N. v. Hallprof. mr. G. A. v. Hamel G. Kalff; pr. Dr. A. Pierson en S. J. Bouberg Wilson. ^ohouden. Zij was belegd door het be stuur der Naamlooze Vennootschap Paar dentram HoornEnkhuizen" en werd bij afwezigheid van den president dier ven nootschap, gepresideerd door den heer A. Egmond, commissaris-secretaris. Zij werd bijgewoond door do heeren C. Donker, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal en Dijkgraaf van de Vior Noor der Koggen, Mr. W. IC. Baron van De- dem, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal en burgemeester van Hoorn, benevens de volgende heerenK. A, Commandeur, burgemeester van Wogaum, H. J. K. v. d. Steen, burgemeester van Spanbroek en Opmeer, J. Schilder, voor zitter der baane Spanbroek, C. Pijper, IV 17 V f 1 Hl h burgemeester van Hoogwoud en voorzitter w li li Ei ii Ij /i li der banne, J. Kieftenburg, voorzitter der De Standaard verneemt dat banne Wognum en Wad way, P. Won- het wetsontwerp tot splitsing der vijf der Az. burgemeestor van Oude Niedorp meervoudige dictricten bij de Tweede en D. v. d Stok, burgemeester van Kamer is°in gekomen. Nieuwe Niedorp en voorzitter der banne. Aangezien door verschil- Van andere heeren was bericht ingeko- lende bladen het antwoord van den mi- men, dat zij tot hun leedwezen verhin- nistei' van Binnealandsche Zaken op het derd waren de vergadering bij te wonen, adre3 van officieren der dd. schutterij te Na opening der vergadering gaf de voor- Gouda onjuist is weergegeven hebben zitter het woord aan den directeur der die officieren thans besloten dat antwoord vennootschap, den heer Arkes, die met openbaar te maken. behulp van aanwezige kaarten de rich- Het antwoord luidt aldus: ting aanwees van een door hem gepro- wIk heb de eer u te berichten, dat in- jecteerde stoomtramverbinding tusschen dien de verzochte mededeeling aan alle Hoorn en Sekagen, langs de gemeenten commandanten van dienstdoende schutte- Zwaag, Wognum, Spanbroek, Opmeer, rijen in het belang der schutterig in het Hoogwoud, Oude Niedorp, Nieuwe Nie- algemeen en van de officieren in het bi- dorp, Winkel en Barsingerhora. Nadat zonder had kunnen strekken, zij niet de heer Arke3 rijue plaanen nader had zou zijn nagelaten. Het feit, dat die me- toegelicht, en eeae begrooting van kosten dedeeling niet heeft plaats gehad, moge had medegedeeld, werd er gelegenheid u en de o/erige adressanten de overtui- tot debat gegeven. De heer C. Donker ging geven, dat dit vermeend belang in- hierin krachtig bijgestaan door den derdaad niet bestaat. heer Van Dedem weea op de groote De minister van Binnenl. Zakennoodzakelijkheid dezer veroinding. Dat DE SAVORNIN LOHMAN." zij dit was bleek, volgens spreker Op het schrijven, door 29 uit de pogingen, die aangewend zullen officieren der schutterij te Rotterdam worden tot verkrijging van een kanaal ontvangon als gevolg der vergadering, van Sekagen naar Enkhuizen. Aange- den 7den April te Amsterdam gehou- zien zulk een kanaal echter, wegens de den, is door de 15 onderteekenaars van niet of moeilijk te overkomen bezwaren, het bekende adres een antwoord aan den wel in plannen zou blijven bestaan, ried heer ?'A. Tromp van Holst, majoor-com. spreker deze stoomtram verbinding ten van de dd. schutterij te Amersfoort, ge- sterkste aan. Hij riep gemeente- ea na zonden, waarin zij verklaren, „op den in- terschapsbesturen, alsmede de provincie geslagen weg niet terug te kunnen tre- op tot fisaneieëlen steun en bsloofde zijne den zonder hun eergevoel prijs te geven." krachtige medewerking. Ook de heer Van De vijftien officieren meenea zich //niet Dedem uitte zich ia gelijken geest, verder te mogen blootstellen aan kren- Nu ontspon zich esne discussie, die kingen, waartegen zelfs geen klaekteu aantoonde, dat allen de zaak als een ge- zijn toegelaten." wichtige beschouwden. Nadat velen huune Heden, 17 April, herdenkt medewerking toegezegd en de heer Ar de oudste opper-officier van het Nederl. kes de mededeeling gedaan had, dat vaa leger, luit.-generaal P. G. J. van der gemeentebesturen en waterschappen een Scbrieck, lid van de Tweede Kamer bijdrage noodig was ad f 150000 zal de der Staten-Generaal den dag, waarop zaak slagen, werd met algemeene stemmen hij dertig jaar geleden tot hoofdofficier de volgende motie aangenomen werd benoemd. //De vergadering, van oordeel, dat een De jongste proeven, die te verbinding tussehen Hoorn en Schagen Portsmouth met de ook bij onze marine zeer wenseheiijk ia is van ineeaiug, in gebruik zijnde Whitehead-torpedo zijn dat het plan voor den aanleg van een genomen, hebben geen gunstige uitslag stoomtram, uitgaande van de naamlooze opgeleverd. vennootschap,/Paardentram Hoorn Enk- De heer Van den Wall Bake, huizen" fiaantiëelen en zedeiijken steun dir. der Zuid-Afrik. Spoorwegmpij verdient van de betrokken gemeente- en heeft ovor de zaken dier maatschappij waterschapsbesturen, alsook van de zijde twee belangrijke open brieven geschre- der provincie." ven, den een aan den heer P. J. Jou- Nadat de heer Donkor nog aangespoord bert, om diens beweren tegen te spre- had tot een spoedig en goed besluit, werd ken dat de Maatschappij een voor de de volgende vergadering bepaald op 26 Zuid-Afrikaansche republiek noodlottige dezer en de vergadering gesloten, concessie zou hebben verkregen en niet Waar mannen als de heeren Donker in 't belang der republiek werkzaam en Van Dedem zoo overtuigd zijn van wasden tweeden aan den heer Bee- 't groote belang eener zaak, kan welsla- laerts van Blokland om, op grond van gen niet uitblijven. de en^elsche blauwboeken over den In de vergadering van het Dela^oa-spoorweg, tc bewijzen, dat de hoofdbestuur van den provincialen Bond maatschappijen, die zich met den bou.w der vereeniging //Het Metalen Kruis" in van dien spoorweg successievelyk hebben Noord-Brabant, gehouden te 's Bosch 19 belast en de geheele zaak aan Mac i Febr. j.l., waaraan werd deelgenomen Murdo hebben overgegeven, nooit ern- door verschillende militaire autoriteiten Stige ondernemingen zijn geweest. en andere belangstellenden, werd het Men sehrijft ons het volgende: j voornemen besproken om een ondersten Noord-Hollands Noorder-1 ningsfonds op te richten ten bate van Kruis. Tot voorbereiding van de hiertoe noo- dige maatregelen werd een voorloopig comité gevormd, bestaande, behalve uit de heeren: Van der Does de Willebois, burgemeester van 's Hertogenboseh, eere voorzitter van den Bond en J. N. Win ter, voorzitter van den Bond, H. Elbachfe, gep. majoor der inf. te Utrecht, en mr. J. P. van Blarkora, raadsheer in het ge rechtshof te 's Hertogenbosch, leden van den Rond, S. A. Vermeulen, luit.-kol. bij het 2de reg. inf. te 's Bosch, J. W. Sehubart, gep. off. van gez., pract. ge neesheer te Utrecht, es A. A. Vorster- man van Oijen, te 's Hage, eerelid en ceremoniemeester van den Bond. Dit comité heeft op Vrijdag 18 April a.s., des voormiddags ten 12 ure, eene vei'gadering belegd in het gebouw /.de Vriendschap, Keistraat te Utrecht, en tot het bijwonen dier vergadering, uitgenoo digd de heeren W. H. van Eek, vice- president der lste sectie van het „Meta len Kruis" te Amsterdam, M. J. Souten- dam, majoor-commandant der dd. schut terij te Goes, beiden leden, en H. M. J. vau Lennep, kapitein der dd. sehutterij te Haarlem, eerelid van den Bond. De longtering, die ook hier te lande jaarlijks zoovele slachtoffers maakt, heeft in den amsterdamsehen ge neesheer dr. H. M. Duparc een krach- tigen bestrijder gevonden. Dr. Duparc, van wien reeds in 1834 een belaugrijk work, getiteld Bacteriën, de oorzaak vao besmettelijke ziekten," het licht had gezien, heeft in 1888 een brochure uit gegeven over //Besmettelijkheid, voorko- miug eo geneeslijkheid der longtering, gegrond op eigen ervaring en onder zoekingen." Het uitgangspunt 7an de goneeswyze der zoo gevreesde longtering is bij dr. Duparc zijn bekendheid met de leer der ziektebacteriën, welke constateert, dat de longtering, die meu tot hiertoe voor be paald ongeneeslijk hield, kan worden voorkomen en genezen. De Geneeskundige Courant (19 Aug. 18S8J heeft eon gunstig oordeel over de anti-bactcrische behandeling der long tering door dr. Duparc uitgesproken en zegt o. a. //dat zij onze kuast, die zich tegenover de longtering bijna geslagen achtte, tot nieuwen moed en nieuwe werkzaamheid zal aansporen." Eene commissie, samenge steld uit de geneeskundigen, die iu de am8terdamsehe schoolcommissie zitting hadden, welke in opdracht had//een onderzoek in te stellen naar de beste middelen, die er toe zouden kunnen lei den, om besmettelijke ziekten van de scholen te weren, en de hoofden der scholen zoo spoedig mogelijk in kennis te stellen met het bestaan van besmette lijke ziekten in de gezinnen, waartoe hunne leerlingen behooren", heeft rap port daaromtrent uitgebracht ea heeft o. a. voorgesteld: het aanstellen van vier schoolartsen, belast met het hygiënisch toezicht op de openbare en particuliere scholen het op richten van zooveel afzonderlijke scholen als zal blijken noodig te zijn in die ge deelten der stad, welke als de brandpun ten der trackoom-infectie moeten worden beschouwd, en deze scholen uitsluitend te bestemmen voor trachoomlijders; het aan stellen aan elke trachoomsehool van een geneesheer, uitsluitend belast met de be handeling der schoolkinderen. Naar aanleiding van het verzoek om surséance van betaling door de Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, heeft de Hooge Raad tegen Woensdag 11 Juni de schuldenaresse en de schuldeisehers opgeroepen. Dinsdag is op het voorma lige Karthuizer kerkhof te Amsterdam Eene voor Noord-Hollands Noorder- ningstonds op kwartier gewichtige vergadering werd behoeftige oudstrijders 18801831, ge- door den aannemer F. Luijten een begin den 12den dezer te Hoorn in het Park rechtigd tot het dragen van het Metalen I gemaakt met den bouw van het „Konin: Willems Badhuis," dat daar, volgens de plaanen van den architect J. C. Spakler Jr., voor rekening van de amsterdam- sche Vereeniging voor Volksbaden ge bouwd zal worden. Zeker tot niet geringe voldoening der drie amsterdarnscke heeren, die voor ruim twee jaren hunne pogingen begon nen voor deze soort van warme regen- baden, welke door dr. Lassar, als het ware volks- en reinigingsbad in Duitsch- land, reeds ingevoerd waren, zal das in dezen zomer een begin met de exploi tatie gemaakt kunnen worden en aldus het gunstigste jaargetijde de gewoonte van bladen, door velen aan wie deze tot nu tot nu toe vreemd was, kunnen wor den aangenomen. Door den officier van justi- tie bij de rechtbank te Amsterdam is thans tegen eene brievenbesteller eene gevangenisstraf van zes maanden geëischt, wegens schending van het brieveogeheim. Hij had den brief in eene gegomde en veloppe boven den damp van een ketel water gebonden en op die wijze zich- zslven en eene oude juffrouw in kenais gesteld mot den inhoud. De juffrouw had hetgeen zij wist niet kunnen ver zwijgen en ten slotte ook verteld hoe zij aan iare wetenschap kwam. De briaveu- besteller ontkende en de vrouw werd wegens laster tot gevangenisstraf veroor deeld. Nu trachtte zy zich eehter d®n juistea inhoud van den briat te herinne ren zij slaagde daarin en evenzoo wist zij uit te viaden wie de verzendster en do geadresseerde was. Een onderzoek werd door de justitie ingesteld en tegenover dat bewijs kon de brievenbesteller zijne onschuld niet volhouden. De i/fancy-fair" ten behoeve van het blindeninstituut te Utrecht is Woensdagmiddag geopend, Prof. Oude- mans hield de openingsrede. Dezer dagen is door den arbeider J. de Groot te Donkerbroek, bij het uitdiepen van eene sloot, een zilveren muntstuk gevonden, ongeveer ter grootte van een gulden, waarop zeer daidelijk het jaartal 1181. Dezer dagen werd op den openbaren weg in het dorp Epen, ge meente Wittem, de heer P. J. M. door den veldwachter van Epen zeer ernstig met een messteek in de zijde gewoad, waarschijnlijk zonder andere oorzaak, dan dat hij den veldwachter, die, door dien hij te veel drank gebruikt had, gevallen was, wilde bijstaan om weer op de been te komen. De verwonde werd in een huis in de nabijheid opgenomen, en is tot heden niet naar zijne woning kusnen worden vervoerd, Men schrijft uit Enschedé: Onder geleide der maréchaussees zijn Woensdag middag naar de gevangenis te Almeioo overgebracht drie personen, beschuldigd van het ingooien van ruiten op Maandag avond bij E. J. R. Twee hunner zijn werkstakers der firma Ter Kuile en Morsman, de andere is wever bij de firma van Heek Co. De tienjarige schaap her derszoon Paauwe, te Heinkenszand, ver richtte Donderdag jl. eene flinke daad. Hij begaf zich onmiddellijk in een groo- ten waterput, waarin hij een tweejarig kind zag spartelen, dat al spelende in het water geraakt was, en 't mocht hem gelukken het kind nog levend aan de moeder weder te geven. Een Duitscher, die uitstapje naar Nederland maakte en op zijne doorreis eenigea tijd te Groningen vertoefde, liet zich den weg wijzen door een pakjesdrager en werd deor dezen zoowel in, als buiten de stad rond geleid. Op eene eenzame plaats op den Peizer straatweg werd onze Duitscher eehter aangegrepen door zijn Een agent van politie had echter het tweetal zien looden, en den pakjosdrager kennende als een gevaarlyk sujet, was hij ongemerkt gevolgd en bad nauwlet tend acht geslagen op diens handelingen. Toen dan ook het feit gepleegd was, kwam de dienaar van de Heilige Her mandad te voorschijn en arresteerde dan pakjesdrager, die, zich betrapt ziende, den ketting en het medaillon ia eone sloot had geworpen. De Duitscher was niet weinig ver baasd over het- zoo spoedig en ter juis ter tijd optreden van de politie, en gaf zijne niet geringe verwondering daarover te kennen met de weinige woorden: „dass iat ja ganz famos Uit Hoogeveea wordt ge meld: Onze gemeente kreeg Dinsdag bezoek van een 300 tal veenarbeiders uit het naburige Zwinderscheveld, die den arbeid hadden gestaakt, met het doel om van hunne, hier wonende bazen wegneming van grieven te vragen met betrekking tot loon en arbeid. Zij kwamen ia goede orde en gedroegen zich kalm en rustig. Eene vrij langdurige conferentie van eenige afgevaardigden met de veenbazen scheen een tamelijk bevredigenden afloop gehad te hebben, althans zij maakten zich gereed af te trekken, toen geheel onverwacht zeer betreurenswaardige wan ordelijkheden voorvielen. Uit het midden der aftrekkende schare verhief zich-de nederlaadsche vlag, welke hun door de politie werd afgenomen, wat tot verzet prikkelde en tot een formeel gevecht met de politiebeambten aanleiding gaf. Een der arbeiders bekwam een sabel houw in het gezicht, en word met 9 k 7 anderen in arrest genomen. Daarna werden de neg aanwezige werkstakers, ouder gedurig verzet, do gemeente uit gedreven. Voor den nacht werd eene brigade maréchaussées uit Nieuw-Amsterdam te gemoet gezien. Uit Heerenveen wordt ge meld Dinsdagochtend is weer appèl gehou den. Daar de veenbazen, zooals te ver wachten was, niet unaniem toestemden in do gevraagde loonsverhooging, is be sloten dat ieder naar zyne woonplaats zou vertrekken, en niet weer appèl te houden voor Maandag 21 April, 's na middags twee uur. De door den socialist Stienstra met zijne partijgonooten Maan dag doorgedreven bepaling, dat het werk volk, hetwelk loonsverhooging krijgen kon, niot moGht werken, voordat alle veenbazen hierin toestamden, vindt af keuring onder een zeer groot deel der arbeiders, omdat er op die manier geen einde aan de kwestie komt. Beginnen toch sommige veenbazen het loon te ver- hoogen, dan volgen de anderen al spoedig hun voorbeeld. dezen beroofd van zija gouden horloge ketting met medaillon. Rechtzaken. Naar men meldt, is het hooger be roep van het O. M. bij het kantonge recht te Wageningen tegen de uitspraak van den kantonrechter aldaar, waarbij de bekende wonderdokter H. Sirie was vrijgesproken, ingetrokken. Het gerechtshof te Arnhem beves tigde Maandag het vonnis der rechtbank in de zaak van öchunck en Romer. Door den verdediger van den en- gelschon zakkenroller Hoare is appèl aangeteekend van het vonnis der mid- delburgsche rechtbank, waarbij hij tot 1 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Wie is sehuldig aan o ver i reding van de wettelyke bepalingen op het gebruik van stoomwerktuigende werkman, of de eigenaar in wians dienst deze is? Adv.-gen. mr. Patijn betoogde Maandag eleider, en door I voor den Hoogen Raad, dat hij die de daad pleegt strafbaar is. In casu gold het de zaak van een machinist te Sappe- noordenwind hen de vlokken in het gelaat joeg. Twee uur lang bezochten zij verschillende winkels, en het was reeds schemer donker, toen zij huiswaarts keerden; het begon snerpend koud te worden, en kerstgeschenken koopen was een zeer vermoeiend werk. Toen zij dan ook de pastorie voorbijliepen, bleef lady Worth- ington onwillekeurig staan. „Wat dunkt u, Claude, als wij eens een kopje thee gingen drin ken en ons een paar minuten bij het vuur gingen warmen, alvo rens de stad te verlaten? Ik ben er van overtuigd, dat het den deken genoegen zal doen u te zien; bovendien is de thee van mevrouw Mortlake uitstekend." Claude keurde dit plan goed en zij waren blij, toen de deur van de pastorie voor hen geopend werd, want de avond was bit ter koud. Toen zij de gang binnentraden, trof een huiselijk tafereel hun oog. De gang was helder verlieht, op den met tegels bedekten vloer lagen groene palmtakjes verspreid, Bertha stond op den ach tergrond, terwijl Espéranee op een van de onderste treden van de trap zat en bezig was een krans van palmtakjes te vlechten. Zij stond haastig op, toen zij de bezoekers bemerkte; lady Worthington gaf haar een hartelijken kus, terwijl Claude haar verwonderd aankeek. Zijn „Mariana" was weg! dit meisje van het zuiden met hare donkere gelaatskleur, zaeht, golvend haar en schitterende oogen was geen „Mariana" meer. Was het mogelijk, dat zij Espéranee was? Hij staarde haar een tijd lang verbaasd aan. Espéranee stak hem de hand toe, maar trok die onmiddellijk terug, terwijl het haar wel eenigszins ergerde, dat hij haar zoo geheel vergat. „Het zal mijn oom genoegen doen, u te zien," zeide zij met bekoorlijke fierheid. Claude schrikte op als uit een droom, en hartelijk reikten zij elka&r de hand. „Vergeef het mij maar gij zijt zoo veranderd, dat ik u nau welijks herkende." „Dat komt door mijn kort haar," zeide Espéranee lachende, terwijl een blos hare wangen bedekte. Claude antwoordde hier niet op, maar hij bedoelde de verande ring in hare gelaatstrekken. De „Mariana* had een diepen indruk op hem gemaakt, maar deze verschijning betooverde hem. Een vurig verlangen kwam bij hem op, om haar gelaat weer eens nauwlettend te kunnen bestudeeren, zoowel bekoorlyk wanneer het zachte ernst als wanneer het vruolijke opgewektheid uitdrukte. „Ik hoop, dat gij goede berichten van uw broeder ontvangt," zeide hij met innerlijk genoegen waarnemende, dat bij deze woorden hare oogen eene vriendelijke uitdrukking aannamen. „Ja, Gaspard is zeer goed," antwoordde zij. „Iedere week sehrijft hij mij zulke heerlijke, lange brieven, het schijnen wel couranten." „En bevalt het hem nog al in zijn nieuwen werkkring?" „Ja, uitstekend. Zooals gij weet heeft hij het opzicht over de koelies, wier werk hij moet nagaan, hij is den ganschen dag bui tenshuis, en door die levenswyze wordt hij zeer sterk. Wanneer ik zijne brieven lees, dan besef ik het eerst duidelijk, hoeveel wij aan u en sir Henry Worthington te danken hebben; reeds sedert ge- ruimen tijd heb ik er naar verlangd, om u te zeggen, hoe innig dankbaar ik was; Gaspard zeide mij, dat hij het geheel aan u te danken had, dat hy mij te Rilchester was komen opzoeken hoe vriondelyk van a om hem hierheen te zenden; daardoor werd het afscheid veel minder pyalijk." Uit haar toon klonk een innige dankbaarheid en een weemoe dige ernst, het volgende oogenblik evenwel speelde er weer een heldere, van geluk stralende glimlach om haar mond. Claude scheen in een heerlijken droom te verkeeren hij gaf een kort antwoord en wist nauwelijks wat hy zeide, daarna begon Espé ranee weer: „De thee staat ia do zitkamer klaar, wilt gij niet binnenkomen? na uwe langdurige wandeling zult gij wel koud geworden zijn." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2