msmmi. waren aangetast, van Purmerend naar Rotterdam heeft doen vervoeren, en de gezonde ea zieke schapen niet van elkaar verwijderd heeft gehouden, terwijl hy die besmette schapen tuschen 26 Nov. en 2 Dec. in weidevelden bij Purmereud heeft laten loopen en den burgemeester van de ziekte niet behoorlijk kennis heeft gegeven. De kantonrechter verklaarde zich on bevoegd, maar de ambtenaar van het O. M. ging in hooger beroep, zoodat de zaak thans voor de arr. rechtbank be handeld moet worden. Volgens den districts-veearts te Rot terdam moeten al de schapen zijn aan getast toen ze uit Purmerend werden vervoerd, en reeds den 26en November raoet bij vijf der schapen de ziekte al zichtbaar zijn geweest. Een zeer uitvoerig verhoor van nog drie andere deskundigen volgt. De veeart3 Lameris verklaart, dat de geheele kudde een rot zoodje was, maar getuigen die de kudde te Purmerend hebben gezien, verklaren het tegendeel. Zoo verklaren ook degenen, die een deel der schapen aan beklaagde hebben ver kocht. De subs. oft. van just, requisitoir ne mende, acht het ten la3te gelegde niet bewezen en requireert de vrijspraak van beklaagde. De verdediger van beklaagde, Mr. A P. de Lange uit Alkmaar, kan zich met die conelusie natuurlijk zeer goed ver- eenigen, maar wenscht die uitspraak te zien geschieden op andere gronden. Uitspraak over 8 dagen. als welgeslaagd mag worden beschouwd. Zeer zeker is dat voor een groot, zoo niet voor het grootste deel, te danken aan den volijverigen directeur den heer Berckenhoft. En dat de vereeniging hem op hoogen prijs stelt bleek overtuigend toen zij hem aan het einde van het con cert door middel van haren president, den heer G. Boevé, meteen toepasselijk woord van hulde en erkentelijkheid, eene fraaie pendule aanbood; een eerbetoon, waarmede ook wij gaarne instemmen. Eene opmerking moet ons van 't hart. De heer Berckenhoff accompagneert en dirigeert tegelijk, wat zeer zeker haast al te vermoeiend ia. Indien de directeur het accompagne ment aan een ander opdroeg en zelf alleen den dirigeerstok voerde, zou dit zeker op het üiak aanpakken door en tijdig invallen van de verschillende par tijen zeer gunstigen invloed uitoefenen. En wij mogen niet veronderstellen, na de bewijzen die wij ontvangen hebben dat men te Beverwijk met liefde en ernst de schoone muziek beoefent, dat er niet iemand zou kunnen worden gevon den, die het accompagnement op zich zou kunnen nemen. Beïsrwijksche Zangueresniging Woensdag 23 dezer gaf bovengenoemde vereeniging onder directie van den heer L. F. Berckenhoft, haar tweede concert van dezen winter, met medewerking van mejuffrouw Christine Yeltman, alt, uit Amsterdam. Het programma was rijk aan afwisse ling. Voor koor trof men er de volgende stukken op aan «Drei Geistliche Liedor" voor solo en koor van Mendelssohn «Gade's Frühlingsbotsehaft"„die Flucht der heiligen Familie" van Max Bruch; «Jung Sigurd", voor tenor-solo en koor van Krill„Schön Anna" van E. Schultz en «das Singenthal" van L. F. Brandts Buijs. Dit koor is circa vijftig personen sterk, maar ontwikkelt een klankvolumen dat vooral in eene betrekkelijk kleine zaal als die van de «Harmonie* te Beverwijk, groot mag heeten in verhouding tot het aantal zangers. Evenals de vorige maal toen wij de uitvoering van dit gezelschap bijwoonden, trof ons ook nu weer de flinke manier van zingen van da sopraan. Over het algemeen trouwens is het vrou wenkoor beter dan het ensemble der te noren en bassen. Het kwam ons voor, dat vooral Jung Sigurd door het koor met toewijding werd gezongen. Zeer goed geslaagd o. a. was het verhalende gedeelte daaruit ,/Und sio landen am oden Felsenstrand." En, hoewel natuurlijk hier beter, daar weer minder goed werd gezongen, zoo viel toch overal ernstige studie waar te nemen en zooals de dichter zegt//in de kunst is zelfs het streven schoon." Mej. Yeltman is eene zangeres van niet geringe capaciteit. Zij verstaat uit nemend de kunst om liederen te zingen on deed dat vooral uitkomen in drie liederen van Brahms, de bekende twee Feldeinsamkeit en Wiegenlied en Tieck'3 Magelone No. 5. Yooral Feldeinsamkeit zong mej. Veitman met veel gevoel en uitdruk king. Ook in de //geistliche Lieder" droeg zij, na eene kleine zweving in den aanvang, hare solo's zeer verdienste lijk voor. Behalve de genoemde liederen zong zij nog //Ik zing het lied der jeugd," van Henri Brandts Buijs, een van Nicolai's kleine liederen Bloemken, en Denk aan mij van Catharina van Rennes. Van I. deze spande o. i. èn als compositie èn wat voordracht betreft, Nicolai's liedje de kroon. Resumeerende kan men zeggen, dat dit tweede concert der Zangvereeniging Letteren en Kunst Men meldt aan het Utr. Dbl. uit Amsterdam: Het is gelukkig nog verre van zeker, dat de heer Orelio, uw voor malige stadgenoot, de gevierde bariton zanger van het Nederlandsch Operage zelschap, in het buitenland zicii zal engageeren. Zijn contract verbindt hem nog voor een jaar aan dat gezelschap en zoo de toestand van zijne echtge- noote mocht verbeteren, houdt voor hem de reden op om naar een zuidelijker, zachter klimaat te trekken (men spreekt van Trouville en Biarritz) en daarvoor zijn contract met den heer De Groot te verbreken. Evenzeer als zijn heengaan een ern stig verlies zou wezen voor de zich zoo guustig ontwikkelende Ned. Opera, zou het hem moeilijk vallen elders eene plaats te erlangen, waar zijne kunste naarsgaven zoo hoog worden gewaar deerd als in Amsterdam en waar hem de gelegenheid is geboden als concert zanger zooveel extra-verdiensten te maken. Het is intusschen bedroevend dat zijne echtgenoote wegens hare ziekte vooreerst waarschijnlijk buiten staat zal zijn hare plaats als zangeres te herne men. De heer De Groot kan haar om die treurige oorzaak vooralsnog niet en gageeren en dit is (naar wordt gemeld) de aanleiding tot Orelio's verlangen naar een engagement elders. Van verschillende zijden worden, zoowel bij den heer De Groot, als bij den heer Ofelio, pagingen in het werk gesteld om laatstgenoemde in Amster dam te behouden. De heer De Groot houdt zich inmid dels bezig zijn gezelschap tegen het volgende winterseizoen zoodanig te ver streken, dat de verschillende emplooien dubbel worden bezet, zoodat hij, meer en beter dan tot dusver, in Oisze voor naamste provinciesteden voorstellingen kan geven. Hij geeft zich ontzaglijk veel moeite om bij voorkeur nederlandsche zangeres sen en zangers aan zijn gezelschap te verbinden. Wie daarvoor personen van wezenlij ken aanleg mocht kennen, zal zeker den heer De Groot verplichten, die aan hem op te geven. Het geldt hier eene werkelijk natio nale zaakdaarom zouden onze pro vinciale bladen een goed werk doen dezen brief in hunne kolommen over te nemen. Er zijn toch in onze provinciën zeer veel uitnemende dilettanten, die zich misschien gaarne aan de kunste naarsloopbaan zouden wijdenzooals indertyd de gebr. Haspels van Nijmegen en anderen zich met gelukkig gevolg aan het tooneel hebben verbonden. li i N N N L A S). nadiers en jagers naar Het Loo worden opgezonden. Tot nu toe werden die staten eens per jaar bijgeschreven. Tot lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Delft is gekozen de heer mr. H. A. van de Velde. De neeren H. Verploegh, in 1875/76 te Fort de Koek, thans woon achtig te Deventer, en A. L. de Stur* Ier, lid van den gemeenteraad en lid van de Kamer van Koophandel te Leiden, hebben aan den minister van Koloniën een adres gericht, waarin zij te kennen geven, dat zij met belangstelling den aan leg van den spoorweg ter Sumatra's Westkust hebben gevolgd, en daarbij over wogen, welke gevolgen daaruit niet al leen voor het goevernement van Suma tra's Westkust zullen voortvloeien, maar ook voor geheel Nederlaudsch-Indië. Naar aanleiding daarvan bieden zij den mi nister een voorstel aan tot het sluiten van eene overeenkomst tusschen den Staat der Nederlanden en hen, adressanten, met het doel: lo. den Staat der Nederlanden, zooveel als mogelijk is, te doen genieten van de vruchten, welke de ontginning van het Ombiliën-kolenveld kan afwer pen 2o. om mee te werken tot de be vordering van den bloei van den handel en ter vermeerdering van de welvaart in Nederlandsch-Indië. Op de jaarl. alg. verg. van den //Noord-Hollaodschen Bond voor R. K. Kiesvereenigingen", te Amster dam gehouden, werd o. a. medegedeeld, dat de r. k. kies vereeniging Eensge zindheid" vanHoorn zich by denBond heeft aangesloten. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de hh. mr. E. Gom- pertz, te Amsterdam, en A. G. Schermer, van Hoorn. Men deelt ons mede dat de emolumenten van de ambtenaren der posterijen met 1 Juli a. s. zullen afge schaft worden. (N, R. G.) De Canadïa n-P acific spoor weg-maatschappij zal eerlang gelegenheid geven voor een reisje am de wereld. Zij zal eenige stoombooten in de vaart brengen, waarvan de eerste in November klaar moet zijn. Deze boot vaart uit Halifax over Engeland oostwaarts door de Middelandsche Zee, doet Suez en ver scheidene indische havens aan en stoomt van Hongkong en Jokohama naar Van couver. Van daar worden de reizigers per spoor naar Halifax teruggevoerd. Met de andere stoombooten zullen gelijk soortige reizen te maken zijn. De kos- Len der reis zijn omstreeks 11410. De Prov. Gr on. Ot. verneem dat bij de Exploitatiemaatschappij het voornemen bestaat tot invoering van een nieuw tarief voor reizigers volgens het zdnenstelsel. Volgens dit stelsel wordt het tarief over alle staatsspoorwegen geregeld naar drie kringen, waarvan elke een opklim mend aantal kilometers omvat. (Voor het verkeer op korte afstanden, zoogenaamd buurtverkeer, zal een uitzonderingstarief gelden.) De prijzen zullen in vergelij king met de tegenwoordige buitenge woon laag zijn. In verband hiermede zullen ook de vrachtprijzen voor bagage belangrijk verlaagd en de formaliteiten daaraan tegenwoordig verbonden, zeer vereen voudigd worden. Een en ander zal het reizen, vooral op grootere afstanden, on getwijfeld bevorderen. Hoewel de invoering van dit nieuwe tarief niet bepaald afhankelijk ia van de aanneming der bekende spoorweg overeenkomsten, schijnt toch de invoe ring van deze verbetering vrij zeker te zijn, wanneer de Exploitatie maatschappij over meer lijnen kan beschikken en dus door het verkeer met Holland dat tarief eene ruimere toepassing kan vinden. Terwijl men thans, om slechts een enkel, doch sprekend voorbeeld te noe men, voor een enkele reis in de derde klasse van Nieuwe Schans naar Den Haag betaalt ƒ6.05, zou men dan de zelfde reis, doch heen en terug, in de eerste klasse kunnen maken voor 5 cent minder. Uit Pretoria wordt gemeld, dat de heer D. H. Schmull binnenkort Op last van Z. M. den Koning moeten iedere maand de conduitestaten van alle officieren van het regiment gre- zich weder te Amsterdam zal gaan ves tigen en dat er sprake is van zijn be noeming tot consul-generaal der Zuid- Afrikaansche Republiek in ons land. De bekerde sportvriend G. H. Jurrjens is naar Z.-Afrika vertrok ken. Door de leden van «De Amstel" te Amsterdam werd hem als souvenir een fraaie gouden ring aangeboden en een groote photografie van het clubge bouw, omgeven door de handteekeningen van tal van leden. Uit Amsterdam wordt van 23 April gemeld Naar wij vernemen, zullen alhier, tijdens de tentoonstelling voor nyverheids-bygiène, in den loop dezer zomer congressen van verschil lende expositiën gehouden worden in de congreszalen van het Paleis voor Volks vlijt. Zoo o. a. in de maand Augustus gelijk reeds gemeld is een nationaal congres voor fabriekshygiëue en red dingswezen, uitgaande van het comité- generaal der tentoonstelling, welk con gres door den minister J. Heemskerk Az. zal worden geleiddat der ver eeniging tot bevordering van fabrieks en handwerksoijverheiddat van de leden van den Volksbond, onder leiding van den heer mr. H. Goeman Borgesius. en vermoedelijk een van de Vereeniging tot bevordering van de Zondagsrust. Te Harderwijk heeft zich een gehuwd persoon uit Amsterdam voor het leger in Oost-Indië doen aan nemen met overlegging schriftelijk bewijs van de toestemming zijner vrouw. Dit stuk is echter gebleken valsch te zijn. Tegen dezen ontrouwen echtgenoot is deswege eene strafvervolging ingesteld. Men schrijft uit Tessel van 23 April: Een zeldzaam schoon luchtverschijnsel werd hier gisteren avond ongeveer te 11 uren, gezien. Eene vuurmassa schoot statig van het ZZO. naar het NNW. lang het uitspansel en scheen, niet ver boven den horizont, uiteen te spatten. Een lange vurige streep, die naar een vonkenregen geleek, bleef nog een poos zichtbaar nadat het luchtverschijnsel ver dwenen was. Het //Q o n plus ultra" der jubilea! Twee dankbare nichtjes in Broek-in-Waterland maken bekend, dat hare geliefde tante den dag heeft ge vierd, «waarop zij veertig jaren onder richt in het breien mocht geven." Krasse maatregel. De 2 1 - j a- rige harmonika-speler F. Zwakhoven te Venloo, wilde Dinsdag de gasten van eene bruiloft aldaar, met zyno muziek opvroolijken. Deze waren daarop echter niet gesteld, en maanden hem aan, om weg te gaan. Toen Z. daaraan geen ge volg gaf, nam de 18-jarige L. F. een geladen geweer en schoot Z. in het lin ker dijbeen, met het gevolg, dat de ge kwetste per raderbaar naar het St. Jo zefsgasthuis moest worden overgebracht. Hoor de rijk s-v eldwachter te Dinksperloo werd Maandag wegens dronkenschap gearresteerd een zekere K. uit Friezeveen. geboren te Utrecht. Bij nader onderzoek bleek deze een gesig naleerde der pruisische politie te zyn, wegens een voor l-§ jaar bij Munster gepleegden moord. De vrouw van den beschuldigde bevestigde deze feiten. Te vens had hij in Pruisen nog vier jaar gevangenisstraf te ondergaan. Hij is aan de pruisische gendarmes overgele verd. Men schrijft uit Enschedé van 23 April: Gisterenavond is door de socialistische partij in eene zeer talrijke vergadering voorgesteld en besloten om op 1 Mei niet te werken en tot het houden eener manifestatie op dien dag over te gaan. Het spreekt van zelf, dat tot het houden van een optocht door den burgemeester geene toestemming wordt verleend. De procureur-generaal mr. J. J. de Meijier was gisterenavond aldaar, ten einde met den burgemeester over den toestand te spreken. Omtrent het Dinsdag te Enschedé gebeurde wordt nog gemeld Spits werd door twee politieagenten en twee maréehaussées naar Almeloo ge bracht, die daarop door zijne drie broe ders werden aangevallen. De worsteling zou ten nadeele der politie zijn afgeloo- ge- pen, indien er niet toevallig een patrouille infanterie was aangekomen, die de aan vallers met veel moeite in verzekerde bewaring bracht. Bij deze arrestatie moesten de militairen van de bajonet gekruik maken, tengevolge waarvan een der aanvallers in den arm en een andere in de zijde ernstig gewond werd. Een der gebroeders S. schreeuwde bij het overbrengen naar de wacht steeds «Leve het socialisme," en toonde zijn gewonden arm aan het volk. Ook de burgemeester werd aangeval len doch verweerde zich flink met zijn stok. Men meldt nog uit Enschedé, dat de drie gebroeders Spits, die zich Dinsdag aan verzet tegen de openbare macht schuldig maakten, na voorloopig verhoor voor den subst. oft. van justitie, door de maréchaus sees naar Almeloo overgebracht zijn. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem is Dinsdagavond uit Arnhem naar Enschedé vertrokken. Uit Beetaterzwaag wordt van 22 April aan de N. R. C. meld: Na het appel van hedenochtend zijn de baggerlui vertrokken, om den 28sten opnieuw appel te houden. Hunne eischen blijven dezelfde behalve wat het leggeld betreft, dat van 1 tot 2 per dag is verhoogd. Een enkel vervener stemde heden in de gedane eischen toe, doch hem werd niet toegestaan met zijne arbeiders aan het werk te trekken, daar anders zooals Domela Nieuwenhuis zeide «de heele beweging te niet zou gaan." Vele arbeiders zijn wel gezind aan het werk te gaan, doch laten zich door de drijvers intimideeren. De mili taire macht met maréehaussées en veld wachters is niet sterk genoeg om overal goedwilligen te beschermen. Op het oogeubllk zijn de socialen meester van het terrein. D. N. zet alles op haren en snaren om deze werksta king te doen slagen, wel beseffende dat er voor zijn prestige onder de arbeiders in dit zijn kiesdistrict alles van afhangt. Het is te hopen, dat op a.s. Maandag het bestuur krachtig optreden kan door voldoende militaire macht gerugsteund, om de arbeiders die aan het werk wil len gaan te beschermen. De niet onbillijke eischen der bagger lui zullen bij de meeste verveners wel instemming vinden, daarentegen die der turfmakers, welke zich aan contractbreuk schuldig maakten, bij de meesten niet. Voor de bevolking zal deze werksta king het gansche jaar door van zeer be zwarende gevolgen zijn. Er komt weinig klijn op het land en daardoor zullen de verdiensten, het geheele jaar door, ge ring zijn. Zij zijn per slot van rekening de dupe van de historie. Enkhuizen, 22 April. Heden werd alhier aangevoerd 1600 kg. schol, prijs 4 per 50 kg., en 86-tal haring, prijs 25 c. per tal, of 200 stuks. 23 April. Heden werd alhier de eerste ansjovis (26,000 stuks) aange voerd. Nieuwediep, 23 April. Door 8 kor ders werden heden 95 tongen, 12 roggen en 15 mandjes kl. schol aange voerd; tong gold 65 cent, rog 65 cent per stuk en kl. schol 2.85 per mandje. Tessel, 22 April. De engelse; visschers bezigen thans bij de groote visscherij als aas ook mosselen. Daar voor worden door kustvisschers van de Cocksdorp geheele ladingen van de mos selbanken ingezameld. De visschers ver dienen een flink loon en hopen het mosselvisachen den geheelen zomer te kunnen uitoefenen. Stavoren, 23 April. De visschers van Stavoren vingen heden morgen om streeks 20,000 stuks ansjovis. De vangat begint wat vroeger dan gewoonlijk en deze bijna onverwacht gunstige aanvang doet hopen, dat 1890 een beter ansjovis jaar zal zijn, dan zijn voorganger. Financieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, draal begon te spelen bijna ademloos luisterden zij. Het was kwart voor tienen; George nam haastig afscheid, en Bertha sloot het venster, pakte haar schrijfwerk op, aan alle leden bevende, en keerde naar de woonkamer terug. Plotseling ontzonk haar alle moed, toen zij de andere huisgenooten, zich niets kwaads bewust, om de tafel zag zitten; diep berouw begon haar te kwellen, toen zij haar vader zoo kalm in zijn armstoel zag slapen, zonder dat hij kon vermoeden, wat hem boven het hoofd hing. Zou zij George schrijven, dat zij haar belofte niet kon houden dat zij, zoolang haar vader nog leefde, bij hem moest blijven? Maar juist op dat oogenblik keek mevrouw Mortlake haar aan met een aangenamen glimlach op het gelaat, en zeide: «Gij hebt zeker wel een gezelligcn avond gehad, juist naar uw smaak." Bertha haalde haar schouders op dat had zij van Espérance geleerd en zij herinnerde zich nu weer al te duidelijk, dat haar tehuis volstrekt niet zoo genoegelijk was, als het nu wel scheen, en bovendien zou men haar wel eens missen Misschien de eerste twee weken, maar langer ook niet. «Ik ga naar bed," zeide zy, op haar gewonen, kalmen toon tot mevrouw Mortlake, «ik heb hoofdpijn." Espérance keek haar medelijdend aan. «Dat spijt mij zeer! Ik had u zooeven wel aan uw werk kun nen helpen." Niemand sprak verder een woord, en Bertha verliet hevig kleu rende de kamer. Hoe verlangde zij dien avond om alleen te zijn Alhoewel zij veel van Espérance hield, begreep zij wel, dat haar tegenwoordigheid in deze omstandigheden niet gewenscht was. Zij kleedde zich haastig uit en legde zich toen op haar bed neer, dankbaar, dat zij nog eenige kalme oogenblikken had, zoodat zij nog eens rijpelijk over de buitengewone gebeurtenissen vau dien dag kon nadenken. Des morgens was de gedachte, om aan de wen- schen van haar vader ongehoorzaam te zijn, nog volstrekt niet bij haar opgekomen, en nog voor dat het avond was geworden, had zij het plan van George, waarover hij reeds geruimen tijd had gedacht, goedgekeurd; deze was de laatste nacht, dien zy onder het dak van haar vader doorbracht! Zij begon te snikken, toen deze gedachte bij haar opkwam, tendeele omdst zij in zekeren zin aan dit huis en deze huishouding gehecht was, hoewel niet uit liefde voor hare huisgenooten, maar vooral omdat de angst haar kwelde, daar zy begreep, dat zij een stap ging doen, die de geheele wereld in haar zou afkeuren. Terwijl zij nog lag te schreien, kwam Espérance in de kamer; zij hield haar hand voor de kaarsvlam, en liep, bijna zonder ge rucht te maken, door het vertrek, uit vrees, dat zij haar nicht zou storen. Bertha sloeg haar eenige minuten lang gade, zonder een woord te uiten, maar het hinderde haar, om dit rein, kinder lijk gelaat gade te slaan, want daardoor besefte zij eerst duidelijk haar schuld; ten laatste ontsnapte haar een krampachtige snik en Espérance snelde op haar toe om haar te troosten. «Doet uw hoofd u pijn, lieveling? Zal ik er eens over wrijven Bertha liet zich een minuut lang die liefkoozing welgevallen, barstte toen in snikken uit, en zeide: «O, Espéranee, wanneer de anderen eenigszins op u geleken, dan zou het geheel anders zijn gegaan!" «Wat zou anders zijn gegaan?" vroeg Espérance, niet in staat om die woorden te begrijpen. «Alles mijn leven hier!" snikte Bertha, zeer verschrikt, dat zij zich bijna had verraden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2