NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. TJaargang. Maandag 28 April 1890. So. 2091» ADYERTEHTIS*: Dil Nüiiifüsr uestaat mt twee Maden. s r ,i i) s K iv s. Een Stoomtram Haariem—landvssrt. POLITIEK OVERZICHT. IiEMSNGD NIEUWS. AB0.HffEHElTTSPB.IJS: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatcrnimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Arivertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiers. an J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Gendrv.lt dt Bublieits Birangtrs G. L. HAVB'H §r Co., JOHH 7. JON7S, SuccBurijt 31/j« Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 26 April 1890. Zondag den '27cn April zal de ten toonstelling van waaiers en kanten ep het Museum van Kunstnijverheid alhier voor het laatst te bezichtig©» zijn; zij die deze verzameling nog niet in oogeu- schouw genomen hebben, kunnen wij ten zeerste aanraden, van de gelegen heid die Zondag nog geboden wordt gebruik te maken. Ook het werk der leerlingen van de aan het Museum verbonden Teekenschoel blijft steeds tentoongesteld en wordt voortdurend aangevuld. Zondag is da tos gang vrij. Geslaagd voor het acte-examen van onderwijzer te Amsterdam op 25 dezer gehouden, de heeren M. Eikelenboom en J. Bruijn, van Haarlem, alsmede N. van Donselaar, van Bennebroek. Na gehouden examen zijn aan de Kweekschool voor Onderwijzeressen al hier toegelaten als interne kweekelingen H. Cosijn, van Hillegom en S. C. van Ingen, van Hilversum, en als externe kweekelingen: E. Wierda, C. Vrijdag, A. Wiegant, J. H. C. Stoutjesdyk, H. A. Buis, M. van der Wal, B. Baas. A. J. H. W. Sebeeffar, C. A. Boers, A. M. J. Rijk en M. C. Vermeulen. Aan generaal B. van Merle vielon Vrijdag ter gelegenheid van zijn 90sten verjaardag van verschillende zijden tal van blijken van belangstelling ten deel. De officieren van hot regiment cava lerie maakten dos middags te 2 uren, •en de officieren van het bataljon infan terie te half 4 hunne opwachting by den In een Donderdag tea huize van mevrouw 't HooftVisser gehouden ver gadering is beraadslaagd over de alhier op te richten kookschool. De heer F. W. van Eedea leidde de vergadering in. Uit de ingekomen insehrijviagen «p de uitnoodigings circulaire, waarvan wy des tijds melding maakte, bleek dat er nog geen gelden genoeg waren ontvangen om de inrichting tot stand te kunnen brengen, maar mea hoopte dat het ont brekende nog wel zou worden aangevuld. Het bestuur is thans geconstitueerd als volgtmevr. Jordens-Reynst eerc-presi- dente, mevr. Da Clercq vaa Weel-van der Lek de Clercq presidente, mevr. de wed. De Graaf-Holtrop vice-presidente, mevr. André de la Porte-Mispelhlom Beyer, mevr. de wed. Besier Clercq. mevr. Van Eeden-van Warmelo secretaresse, mevr. 't Hooft-Visser 2ds secretaresse, de heer A. P. Hooghwinkel penningmeester. De werkzaamheden van het bestuur zul- leu zich voorloopig bepalen tot do zorg ©m de nog ontbrekende geldmiddelen bij een te brengen. Aan de yverige pogingen van hot be stuur van den Eersten Haarlemschen Kinderspeeltuin is het te danken dat den lOden Mei a.s. in de groote zaal der sociëteit „Vereeniging" een uitvoering zal worden gegeven ten bate van genoemde stichting, voor welke gelegenheid de medewerking is toegezegd van de na volgende vereenigingen en personen Het gemeentelijk Muziekkorps, kapel meester C. P. -W. Kriens; het kwartet „Loreley", de familie Maas (muziek), mej. Jeanne Landré (zang), de heer L. Jansen Fz. (voordracht) en de gymnastiek- en schermvereenigingen „Sparta", „Ripper- da" en „Kracht door Volharding." We hopen voor de ijverige commissie van den Speeltuin, dat het goede doel, dat zij zich voorstelt, door een flinke op komst der ingezetenen zal worden be reikt. Heden, Zaterdagavond, opent de vcr- eenigiDg van Nederlandsche Sigarenfa brikanten „Trio" een magazijn alhier in de Groote Houtstraat No. 55. Dit is het elfde depot dat deze Srma in Nederland vestigt. Het nieuwe maga zijn is in alle opzichten keurig gedeco reerd, terwijl een sierlijk uithangbord reeds op verren afstand de aandacht trekt en het bekends fabrieksmerk „drie ver- eenigde handen" op de beide winkelra men is aangebracht. Men vestigde onze aandacht op een certificaat dat in den winkel haügt, af gegeven door eenige fabrikanten te Ha vana, ten bewijze, dat de havana-sigaren van Trio werkelijk uit echte havana- tabak zijn samengesteld. Dit magazijn mag met recht een nieuw sieraad van de Groote Houtstraat genoemd worden. Ten nadeele van een koffiehuishondor zijn drie biljartballen en van een onder officier der infanterie in do kazerne alhier, een zilveren cylinder horloge ontvreemd. Vrijdagnamiddag is een paard, gespan nen voor een rijtuig toebehoorende aan den heer V., ander Heemstede, aan den Dreef, doordien het gchrikte van de tram, op hol geraakt. De koetsier en de pal frenier zijn van den bok gevallen. Nadat het dier het voorste gedeelte van het rijtuig had stukgeslagen is het los geraakt en alleen voortgehold door de stad en is eerst aan de Ged. Oude Gracht gegrepen. Een heer met een kind, die in het rytuig zaten, hebben geen letsel bekomen. Vrijdagavond heeft een 50-jarige ge huwde man, die veel misbruik maakte van sterken drank, zich in zijne woning door ophanging van het leven beroofd. Gedurende de maand Dec. 1889 zijn door de HaarlemZandvoort Spoorweg- Maatschappij vervoerd 5277 reizigers. Opbrengst reizigers 1040.95. goederen 233.69f. h diversen 35.10. totaal /1309.74f. Zijnde per dag en per kilometer 4.97. Men meldt ons: Het is nog niet lang geleden dat de Haarlemmers verrast werden met de conces sie-aanvrage van een locaalspoorweg van den Hout naar Amsterdam, en iets later met een nog fraaier plan: de oprichting van een Kurhaus te Haarlem, welke de stad een toekomst kan verzekeren waar van men nog geen flauw idee heeft, en nu komt een derde aanvrage, dat met de twee bovengenoemde vereenigd een ge heel vormt dat aan de ontwikkeling vaa het vreemdeling verkeer zulk een uitbrei ding kan geven, dat Haarlem nog eens als een geduchte concurrent van de hof stad zal kunnen optreden. We hebben hier het oog op de concessie-aanvrage der firma tiijmans Zoon, do heer Arnold de Jong, allen te Amsterdam en de heer J. J. van Minden Jr., te Haar lem, voor den bouw en het in exploitatie brengen van een stoomtramweg van Haarlem, (den Hout) naar Zandvoort. Met opzet is de voorloopige concessie aanvrage zoo genomen, dat een groot deel van het centrum der stad wordt door sneden om de neringdoenden aldus in onmiddellijke aanraking te brengen met het vreemdelingverkeer der badplaats. Niets gemakkelijker was het voor de con cessionarissen geweest dan de lijn om de stad te leggen, doch men was dan in ele zelfde fout vervallen, welke aan de te genwoordige verbinding kleefde, geene voordeelen voor Haarlem's winkelstand. Komen de badgasten aan het station te Haarlem, dan is door de goede corres pondentie meestal direkt gelegenheid naar Amsterdam door te sporen, en Haarlem wordt gebruiktenkel als overgangs- station, misschien met een enkele uitzon dering om op een verloren dag even de merkwaardigheden van Haarlem met een vluchtigen blik te beschouwen. De lijn vangt aan Kleine Houtweg ter hoogte van de Paviljoen9laan, Kleine Houtbrug, waar over een eigen vaste brug de lijn verder gaat langs da Kampervest, rpaarne, Gedempte Oude Gracht, Ver- wuift, Botermarkt, Barrevoetstraat, Kei zerstraat WilhelminastraatWilsons- plein, Leidschevaart, Zandvoorterlaan, Zandvoort (Hoogeweg) tot het Groote Badhuis. De Kleine Houtstraat is wegens de geringe breedte geheel vermeden, en de smalste verkeersweg, welken de tram doorsnijdt (Barrevoetestraat) is nog acht meter breed. Verder bestaat het voorne men om bohalve een halte aan don Klei nen Houtweg nog eene abri to bouwen ter hoogte ran het Verwulft. Nu reeds kunnen concessionarissen mededeelen dat veor volkomen tegengaan van ongelukken, de locemotiereu van eoa Westinghouse of ander systeem vaeuusaram zullen worden voorzien, hoewel dit zeer groots uitgaven zal vereischon. Zien wa heden reeds in vele groote steden als 'a Hage, Hamburg, Crefeld, Parijs (Vincennes) de stoomtrams door de drukste gedeelten loopea, zeer groot is het aantal kleine plaatsen waar dit reeds lang plaats heeft, b. v. Does burg, Dootinchem, Bols ward, Beverwijk, Hillegom, Wageningen enz., het zal dus voor Haarlem geen bezwaar opleveren, waar austersteden reeds zijn voorgegaan. Komt de tramweg tot stand, dan zou men b. v. van de Gedampte Oude Gracht ongeveer in 20 minuten aan het strand te Zandvoort kunnen zijn. Do heer D. Gorter, arts, adsistent bij hat universitair onderwijs alhier, is be noemd tot prosector aan het krankzin nigen gesticht „Meerenberg". Dezer dagen voer schipper A. Maarse, van Aalsmeer, met zijn vaartuig op de Zaan, toen hij door een ander schip werd aangevaren, waardoor zijn zoon overboord sloeg. Dq vader, die beneden was, inmiddels bovenkomende, sloeg eveneens over boord en zou verdronken zijn, indien de zoon, die zich zwemmende bovenhieldniet intijds zijn vader had gegrepen en zich met hem zoo lang wist boven te houden, tot er hulp opdaagde, waardoor beiden veilig op een ander schip werden ge bracht. Het moet voor den zoon een streelende voldoening zijn, het leven zijns vaders aldus te hebben gered. In het Noordzee-kanaal bij zijkanaal F is het vaartuig van schipper Rooker met den stoomboot Industrie in aanra king gekomen en bekwam zware averij. Door de politie te Halfweg is op aan wijzing gearresteerd en gevankelijk naar Haarlem gevoerd, zekere J., verdacht van kippen- en konijnendiefstallen. Een zak met konijnen werd iu zijn bezit ge vonden. Ter veemarkt te Sloten waren Vrijdag aangevoerd 130 koeienhandel vlug prijzen van ƒ200 tot ƒ330. Tegen den brievenbesteller H., te Slo- terdijk, is proces-verbaal ophemaakt, we gens oneerlijkheid in zijn betrekking ge pleegd. De 2e-!uit. C. E. d'Engelbronner, vaa het 4e reg. vest.-art. te Den Helder, is overgeplaatst bij de 12e compagnie pant- serfortart. te IJmuiden. ■S S N N E [V L A 0. De minster jhr. C. Hartsen heeft zijne werkzaamheden aan het Dep. van Biaitenlandsche Zaken hervat. De Eerste Kamer is b ij e n- goroepen tegen 5 Mei, des avonds half negen. Generaal Van der Schrieck is door ongesteldheid verhinderd de zit tingen vaa de Tweede Kamer bij te wonen. Men bericht ons, dat de heer H. J. Bool, lid van de Tweede Kamer en wethouder van Leiden, die in den laat- sien tijd lijdende was, thans zeer ernstig ongesteld is, zelfs met weinig hoep op her stel. De hoer Bool bevindt zich onder behandeling van prof. Rosenstein. (Jvp.) De Nederl. Diamantbewerkers- Vereenigiag zal morgen (Zondag) te Amsterdam vergaderen, waar men rege ling van den arbeidsduur", dcor het bestuur als een middel in den bestaanden nood aangeprezen, zal bespreken. In het Jaarverslag v&nde Nedorlandsehe Vereen, tot Bescherming van Dieren", te 's-Hage gevestigd, wordt ecu kort overzicht gegeven vaa de ge schiedenis dier instelling, welke thans eene kwart-eeuw achter den rug heeft. Van de oprichters (de bh. Jonker, H. A. Klatte, A, Mei let, De Veer en Ander son), staat de heer Do Veer, als eere- voorzitter, nog Bteods aan het hoofd der Vereouiging. Do toestand der Vereen, wordt be vredigend genoemd. Uit de R. en V. (sluitende met f 3434,395) blijkt, dat er een saldo over 1889 is van f 77,355. Uit Deventer wordt ons gemeld: Een gedeelte der werklieden bij dG firma Nering Bögel Cie., ijzerfa brikanten, in dienst, heeft aan die firma een adres gericht om loonsverhooging. Naar wij vernemen, zal aan dit verzoek niet voldaan worden. {N. R. O.) Rechtzaken. De door don Hoogen Raad naar het gerechtshof in den Haag verwezen zaak van Consenkeim (heling van den medail- len-dief8tal te Haarlem) zal 10 Mei voor het hof behandeld worden. De Bondsraad heeft zijne geedkeuring gehecht aan het duitsch-nederlaadsch tractaat betreffende dea zoogenaamden handel in vrouwen en meisjes. Te Berlijn is rijdagmiddag in het park der landstentoonstelling, in tegen woordigheid van de keizerinprins Leopold, Caprivi en andere ministers, de tuinbouwtentoonstelling door den minister Lucius met eene toespraak ge opend, welke met een Hochop de keizerin eindigde. By den rondgang heeft de keizerin herhaaldelijk te kannen gegeven over de tentoonstelling zeer vol daan te zijn. Vrijdag rond den middag kwam Stanley met vier reisgezellen te Ant werpen aan. Het slechte weder maakte het voorgenomen tochtje op de Schelde onmogelijk. Te vier uren werd hij op ket stadhuis ontvangen door burgemees ter schepenen en gemeenteraad. De bur gemeester verwelkomde hem in het engelsch. Stanley antwoordde en wees op het belang van den Congo voor Ant werpen. Te vijf uren had een plechtige zitting der Maatschappij van Aardrijks kunde plaats in de groote zaal der „Harmonie," in tegenwoordigheid van een overgroot publiek en onder groote geestdrift. De voorzitter, generaal Wou wermans, weidde uit over de verdiensten van Stanleyin zijn antwoord leverde tleze in breede trekken een verhaal zijner laatste reis. Des avonds had er een ban ket plaats in de zaal van den „Cercle artistique," waar ongeveer 200 inschrij vers aanzaten. Vrijdag ia uit Parijs bevel gezonden dat de eavalerie-regimenten, in garnizoen te Melun, te Fontaiuebleau en te Ver sailles, zich den 29en dezer naar Parijs moeten begeven om ter beschikking te worden gesteld van den militairen goe- verneur der hoofdstad. Do prefect van politie, de heer Loze, heeft per circu laire alle politie-commissarissen van Pa rijs uitgenoodigd te beginnen met 30 dezer permanent in dienst te zijn. San Remo ondervindt vol- gens il Pensiero di San Remo de treuri ge gevolgen van het toestroomen van teringlijders. Het aantal gevallen van „tuberculose" is daar onder de bevolking zoo enorm toegenomen, dat de artsen zijn bijeen gekomen om daartegen voorziening te treffen. Uit de statistieke opgaven zoowel als uit de bevindingen van den prosector der stad, dr. Aicardi, bleek dat telken jare het aantal overleden inwoners der stad aan tering grooter wordt. Zoo ook te Mentone. Het voorstel werd gedaan vreemde teringlijders te ontraden naar San Remo te komen, daar zij daar toch voor hen nadeelige toestanden aantreffen. Tegen dergelijk besluit verzette zich eohter de burgemeester met alle kracht, waar op het voorstel door de medici werd in getrokken. Het stadsbestuur zal thans beproeven door maatregelen van ontsmetting de uitbreiding der ziekte tegen te gaan, en daarby vooral hare aandacht wijden aan de toepassing dezer maatregelen in loge menten en hotels. Uit Biella (Galicië), wordt van 24 April gemeldEen 1000 werk lieden kwamen gisteren avond op een der pleinen bijeen en trokken naar de voorstad Liponik, waar zij de herbergen plunderden. Een detachement cavalerie en eene compagnie infanterie kwamen ter plaatse. Twee pistoolschoten werden tegen den aanvoerder van de ruiterij ge lost. De troepen voerden toen eene charge uit. De menigte zette zich te weer, zoo dat de infanterie een aanval deed met de bajonet. Daar hierdoor het beoogde doel niet bereikt werd, gingen de troepen het geweld met do blanic© wapenen te keer. De menigte trok hierna af. Drie personen zijn gadood en 12 ge wond, waarvan 10 doodelijk. De oorzaak der onlusten is onbekend. Nader wordt nog gemeldDe onlus ten te Biella waren allererrstigst. Een 4000 werklieden liepen zingende de straten af. In de hoofdstraat werden alle winkels geplunderd, de vensterruiten stuk geworpen en de sterke drank in de herbergen en bij de slijters geroofd. Elf personen zijn gedood en velen gekwest. Te Bilitzfulnek heerseht groote ont steltenis. Volgens de laatste berichten zijn ook de onlusten te Wagstadt ernstig geweest. Een groot aantal huizen is geplunderd, veel geld gestolen. Alle paarden en koeien zijn gedood. BI ij kens bericht uit Pest zullen op I Mei in alle kazernes aldaar troepen geconsigneerd zijn. Telegrammen. NEW-YORK, 26 April. {Reuter). Blijkens een telegram uit Montevideo is in Brazilië een rainisterieele crisis uit gebroken. De minister van financiën Ruy Barbosa en de minister van buitenland- sche zaken Bocayava hebben hun ont slag gevraagd. WASHINGTON, 26 April. {Reuter). De commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden uit het Huis van Afge vaardigden heeft besloten de voornaam ste legaties in het buitenland tot den rang van ambassadss te verheffen. WEENEN, 26April. {Reuter). Te Brala zijn geen ongeregeldheden meer voorgekomen, maar toch hebben bijna alle welgestelde gezinnen uit de stad en de omliggende dorpen de wijk genomen naar Lemberg en Krakau. Het garnizoen is versterkt. LONDEN, 26 April. {Reuter.) Uit Zanzibar wordt van 25 April gemeld dat Emin-pacha met 600 dragers, 5 duitsche officieren en een talrijke afdee- ling nubische soldaten van Bagamoys naar het binnenland is vertrokken. Vermoe delijk is het noordelijk gedeelte van het Tanganyka-meer het doel vau ii«n tocoï. BERLIJN. 26 April. {Reuter.) Vol- Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. We.tefnaëisstmmo&pep' S Directeuren-Uitgevers J. C. PSKREB002Ê

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1