LA COSAQUE. y is lijn Lief. mmi LiAKE, Kassier, Scllrs pyraaji. EN WAGON. Ouders en Voogden. HYPOTHEEK I. GERBER Agent gevraagd. stoomvaartbebichteh. BURGERLIJKE STAND, Schouwburg, - Haarlem. VEREENIGING tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel, Ledenvergadering Advertentiën. Schouwburg, Haarlem. Tournes Artistipe Compagnie Parisienne. Christelijke Zangvereeniging Nieuwe Groenmarkt 18, KMöftóTOt, tel Zijlstraat 1, Een Praatje aver Humor. Kruisstraat 3, Haarlem, OOIVilVIEfêSAALS Laage Vsersiraat 11, Effecten, Coupons, enz. TE HUUR: HAARLEM TE HEER. Dr. Louis W eigert's APPARAAT Tot Gengzinff fler Terim. gens de Hamburger NachricJiten zijn de dutsch gezaeten naar Berlin ontboden, ten einde met de regeering over de aan hangige aangelegenheden te overleggen, Wit' INGEZONDEN. (Voor den inhoud dezer rubriek stelt de'Redactie zich niet aansprakelijk. Vergun mij M. de R. een enkel woord ter beantwoording van den inzender, die zich Androcles noemt. Een muilband of muilkorf belet zeer zeker een hond niet geheel en al om te bijten, maar maakt het dier toch hot bijten moeilijk. Dat is dus reeds zeer veel gewonnen. Ik ben waarlijk geen dierenkweller, maar leg toch liever allen honden den hun onaangenamen muilkorf aan, dan dat ik dertien menschen zie sterven aan hondsdolheid. Wil men andere middelen aanwenden zooals inschrijving van honden, hooge hondenbelasting en verantwoordelijkheid voor den eigenaar, het is mij wel. Ik trek niet speciaal voor den muilband te velde, maar wil alleen het levensgevaar voor den mensch zoo gering mogelijk maken, liefst geheel wegnemen. Wie voetbal speelt, weet of kan althans weten waaraan hy zich blootstelt. Dat is dus met het gevaar voor hondsdol heid niet te vergelijken. Dertien sterfgevallen aan dolheid op de 15000 accidenten zijn er nog dertien te veel. Humanitas. OVERLEDEN: 22 April. W. Greve. 67 j. Amst.-J. Oosterlaan, 67 j. Voorburg. - 24. J. Bielders 71 j. Amst. - L. Schut 46 j. N.-Am8tel. - C. D. Timmers, jm. 6 m. Nieuwediep. Het stoomschip Prins Frederihvan Batavia naar Amsterdam passeerde 25 April Perim. Het stoomschip Samarangkapt. v. d. Wijk, van Java naar Rotterdam, arriv. 24 April te Colombo, en zal, wegens een defect aan de machine, de reis niet vóór den 28sten kunnen voortzetten. Het stoomschip Burgemeester den Tex. van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 April van Genua. Het stoomschip Prinses Wilhelmina van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 April van Genua. Het stoomschip Noord- Br aland, kapt. Metz, van Java naar Rotterdam, vertrok 24 April van Port-Snid. Het stoomschip Melbournemet Chin. Ind. mail naar Marseille arriveerde 23 April te Suez. De mails kunne 30 April te Marseille verwacht worden. GEBOORTEN 24 April. M. Martens-Nieborg z. - 25. E. Hartman-Joris z. - M. van Sons- beek-Mulder d. - C. W. Bogget-Blank- water d. - J. Boogaard-Teeuw z. - 26, A. van der Wateren-Sares d. OVERLEDEN 26 April. K. A. van Dijk z. 1 m Warmoesstraat. MIllEBERiOHTEN uit de VERSCHILLENDE DAGBLADEN. GEBOORTEN: 23 April. J. van GelderVan Min den z. Amst. - 24. M. KanBailin z, Amst. - 25. C. J. L. van GoorBeek man z. Amst. GEHUWD: 23 April. C. Hille Ris Lambers eu J. W. A. Versteeg. Barneveld. - 24. D Bastert en A. I. E. van Coevorden Utrecht. Zondag 27 April 1890. LAATSTE VOORSTELLING dook het Hollandsch Toonselgezelschap. Directie: Gebroeders VAN LIER. te HAARLEM. op Dinsdag 29 April, te balf negen ure, in het lokaal Ridderstraat. (OnderwerpUnievergadering;. HET BESTUUR Tooneelspel in 3 bedrijven, naar het Fransch. Regie: H. van Kuijk. Aanvang Tl. uur. Balcon Jl 1,25; le Loge fl 1,—; Parterre Jl0,75; èe Loge $0,50; Gaanderij Jl 0,25. Plaatsbespreking zooals ge woonlijk. MAANDAG 28 APRIL, Een enkele opvoering van: Comédie Opérette en 3 Actes. Musique de Hervé. Le spectacle commencera par: Comédie en un Acte de M.M. Meilhac et Halévy. Bureau a VI. li. Ridean a 8 Ti. Balcon ƒ2,50; le Loge ƒ2, Parterre 1,50; 2e Loge ƒ1,25; Gaanderij ƒ0,50. S8T" Plaatsbespreking zooals ge woonlijk. Directeur de Heer H. S. LORAN. Eere-Voorzitter Ds. E. WEISS. ÏXrrrvrlciii, bezorgt den in- en verkoop van Effecten koopt lossingen en Coupons, neemt en geeft gelden op prolonga tie, verleent voorschot in Rekening- Courant, opent Rekening-Courant met Rentevergoeding, Cbèque-Re- kening, verschaft Reiswissels, in casseert en verstrekt Binnen- en Buitenlandsche Wissels, neemt gel den h deposito tegen langen en kor ten termijn. De ondergeteekende wensclit aan Kinderen, die om gezondheids- of andere redenen de school niet be zoeken, of aan jongelieden, die hulp bij studiën behoeven, de gelegenheid aan te bieden tot het ontvangen van privaatonderwijs in de HoJland- sche vakken en de moderne talen. Jb. WESTENDORP, Hoofdonderwijzer. op Dingdag 29 April 1890, 8 uren in de 352 HEI. 33 Sprekers: Ds. P. J. MOETON ANI s: 1! 8 II. In weerwil van de stroeve onbewe gelijkheid welke wij, bewoners van het vasteland, plegen toe te schrijven aan het engelsche volkskarakter, wijst toch de groote collectie van humoristische bladen en blaadjes die in Engeland wor den uitgegeven en gelezen, op eene goed- lachsche natuur. Voor ons bestaan er eigenlijk maar twee periodieken van eenige beteekenis: de kleinere bladen trekken het kanaal niet over, maar blijven aan Albions mistige stranden. Die twee zijnten eerste het tijdschrift Punch en ten tweede, het weekschrift dat den eigenaardigen naam draagt van Tit Bitseene uitdrukking welke het best vertaald wordt door: //een hap en een snap." Ik noem Punch het eerst, omdat dit zonder twijfel veel invloed heeft op de engelsche natie door zijn politieke aar digheden en grappen, slechts spaarzaam afgewisseld door gewone, aagelijksche, voor niet-politieke lezers genietbare aar digheden en snakerijen. En men moet als vreemdeling flink op de hoogte zijn van de zoo ingewikkelde engelsche po litiek, om de politieke aardigheden van Punch te kunnen genieten. Vandaar dan ook, dat het tweede tijdschrift dat wij noemden, Tit Bits1 zich voor ons veel beter leent tot het doen van een //hap en een snap" uit de komische engelsche literatuur. „Tit Bits" ia niet geïllustreerd, al thans wanneer men de talrijke reusach tige clichés van de advertentiën voor //Pears Soap" en /,Cadbury's Cocoa" niet mederekent. In Punch vindt men wel afbeeldingen, die dikwerf op geesti ge vinding en losse teekening kunnen bogen, maar waarvan de uitvoering zóó treurig is, dat een duitsch tijdschrift geen ervan zou willen opnemen. Ook het papier, waarop die humoristische bladen gedrukt worden, komt niet in ver gelijking met- dat hunner duitsche colle ga's, en is volgens den algemeen gel denden maatstaf van kwaliteit, //niet eens goed genoeg om er een boterham in te pakken." De altijd praktische Engelschman vindt het zeker overdaad, om een aar- Craaf Mr* IL van Hogendorp, van 's- Gravenhage. 1. Koraal. 2. Zalig zijn de dooden. Spohr. 3. Terzet uit Athalia Mendelssohn. 4. Kwartet en Koor Mozart. 5. Hymne Mendelssohn. 6. Psalm 95Mendelssohn. Programma's tevens bewijs van toegang, verkrijgbaar a 20 Cts., bij de H.H. Boekhandelaren DE ERVEN LOOSJES, Ged. Oude Gracht; J. F. VAN DOB BEN, Bar- teljorisstraat en JAC. POST, Ged. Oude Gracht 15. Collecte voor de Chr. school voor on- en minvermogenden alhier. aigheid, een grap, die als een mugje vandaag geboren wordt en morgen sterft, te drukken op papier, dat het langer dan een dag uithoudt. In Tit-Bits, dat wij nu als staal hebben aangenomen, heerscht een gezellige toon, een toon die denken doet aan den hui- selijken haard des winters, wanneer er een knapperend beukenblok een aan- genamen gloed verspreidt. Verreweg de meesten der aardigheden zien er uit alsof zij daar aan den huiselijken haard geworden zijn, en gesproten uit den kring der familie in de lange winter avonden. Het is geen geringe verdienste van de engelsche anecdoten en aardig heden, dat zij niet naar de fransche bit tertafel, noch naar de duitsche bierknijp rieken. Waar romanciers, tooneelschrijvers en dichters zelden een stuk werk scheppen, waarin niet rechtstreeks of zijdelings de aloude sproke van minne, de altijddoor nieuwe historie van vrijen en trouwen" voorkomt, daar mag het zeker geen ver wondering wekken, dat ook in humoris tische bladen met voorliefde aardigheden worden gezegd over dit aan ieder men- schenkind belang inboezemend thema. En waar die aardigheden bedacht wor den in engelsche hersens en neergeschre ven met engelsche pennen, daar krijgen ze een tint van naïveteit, van echt- engelsche soliditeit op het punt van moreele begrippen, die ze iets bizonder aanlokkelijks geeft. Ik doe een greep uit de velen. ,/Een weduwnaar had vijf volwassen dochters, die hem beletten om ten twee den male te huwen. Hij gaf dat plan dan ook op, maar schafte zich tegelij kertijd een kwaadaardigen bulhond aan omnu zijn dochters hem niet wilden toestaan om te trouwen ook de pretendenten voor haar van de vloer te houden. Een andere, minder hardvochtige va der, vraagt aan een jongmenaeh die hem de hand van zijn dochter komt vragen z/Hebt gij vooruitzichten, meneer yO ja zeer schitterende vooruitzichten heb ik," is het antwoord van den pre tendent. Hij krijgt de dochter, maar na het huwelijk blijkt den vader, dat zijn schoonzoon geen duit bezit. //Watroept de verontwaardigde schoonpapa, //heb ge my niet verteld, dat je schitterende teg-en 3'/10, 4 en 4l/w pCt. rente, zonder vooruitbetaling van rente. Adres den Correspondent D. STORM, Haarlem. Hoofdagent der Levensverzekering- Mij. Assurances Générales sur la Vie te Parijs. Koopt Coupons tot hooge prijzen en belast zich met het uitvoeren van Effectenorders. Wegens eervol ontslag van den tegenwoordigen Agent, vraagt het Overijselsob Uitkeeringsfonds bij overlijden gevestigd te Zwolle, voor Haarlem en envir, een solied PERSOON, die genegen is, tegen hooge provisie dit Agentschap over te nemen. Aanbiedingen franco aan genoemd Fonds. Adres straat 5. HEIJLIGERS, Ridder- la het "Westerkwartier, on middellijk aan de Leidschevaart, kunnen bij burgerlieden, zonder kin deren, een paar fatsoenlijke geplaatst worden, tegen matige ver goeding-. Te bevr. of met Fr. Br. lett. T., Advert. Bureau J. P. NO BELS Jr., Nassaulaan 13. IN In- en verkoop van Effecten, in wisseling van Coupons, sluiten van Prolongatiën en plaatsing van gel den onder hypothecair verband. AGENTEN van de Levensver zekering-Maatschappij „La Caisse Paternelle". vooruitzichten hadt //Zeker", ant woordt de schoonzoon, onvervaard, //die had ik ook. Het vooruitzicht de schoon zoon te worden van een rijk man als u en een lief meisje te trouwen als uw dochter, is toch zeker wel schitterend te noemen. Dat vooruitzicht is verwezen lijkt!" De volgende ui duidt voldoende aan, dat helaas ook in Engeland niet alle schoonen uit inclinatie trouwen. Eveline peinst er over, wien van hare twee aanbidders, zij nemen zal Jacob die haar een fortuin aanbiedt of Karei die niets heeft dan zijn hersens. z/Ik hoop," zegt hare vriendin Char lotte, //dat je nemen zult dien je het meest liefhebtEn daarop komt de practische Eveline tot dit besluit„ik zal Jacob maar nemen, want ik kan beter op zijn geld passen, dan op Kareis hersens I" Tot een niet veel minder prozSrische dame zegt een minnaar: //Welke naam, die ia één enkel woord uitdrukt mijn gansche zielsverlangen, mijn gekeele hart, mijn liefde, mijn...." //Wel," is het antwoord «mij dunkt, dat mijn naam Anna Kee altijd goed genoeg voor mij is geweest en dat hij het dus ook voor u wel wezen zal." Somtijds neemt wTit Bits" ook een loopje met de overdreven sportoefeningen die men in Engeland vindt. Jones is bij football zoodaaig gevallen, dat hij een been en zijn geheele kaak heeft gebro ken. De dokter onderzoekt hem op het sportveld en een medelijdende makker vraagt: //Hoe voel je je, ouwe jongen?" //Hebben we den wedstrijd gewonnen brengt Jones met moeite uit. z/Met vlag en wimpel, hoor!" z/Dokter," brengt Jones uit, //laat dat been nu maar zitten. Neem mij liever die gebroken tanden uit den mond, dat ik hoera roepen kan!" Het is niet te verwonderen, dat bij de weinig vriendschappelijke verhouding tns- schen tusschen Engeland en Ierland, de engelsche humoristische bladen gaarne een loopje nemen met de Ieren en hun dom heden en onnoozelheden toeschrijven, die zeer zeker niet te gebruiken zijn als maatstaf van het ïersehe volkskarakter. Overbekend is het volgende gesprek tus schen een engelsehen heer en zijn ier- schen knecht Pat (in de humoristische bladen heeten alle Ieren Pat). eene gem. Kamer met Alkoof met of zonder Pension. Adres: Barteljorisstraat No. 7. Tegen 1 Mei a. s. een modern Heerenhuis, met 6 K. en Tuin, /550,b h. Station gelegen. Mede een dito Burgerh. met 5 K. en Tuintje, ƒ300,Te bevr. bd. Ar chitect D. STÓRM, Haarlem. In Nederland uitsluitend eclit te bekomen bij GUDENDAG, Amsterd. /Breng dezen brief eens gauw naar de post. Maar vlug wat, want de bus wordt over tien minuten gelicht, je hebt precies nog den tijd." z/Mag de kok ook meegaan? dan kunnen we het in vijf minuten doen," zegt de slimme Pat. Een ander heer tot een anderen Pat. z/Heb je weer gevochten, dat je zoo'n blauw oog hebt? Ja, hm.... ja, ik heb gevochten, maar als uwe edelheid Micks oog nu zag, dau zou uw edelheid niet zeggen dat mijn oog wat scheelde." Maar het eigenaardigste in den engel sehen humor is de blykbare voorliefde voor statistische opgaven over zaken waar over een ander dan een Engelschman niet denken zou en voor strijdvragen over zeer ongewone onderwerpen. Zoo vindt men, wat de statistiek betreft, o.a. dat Engeland jaarlijks voor 24 millioen gulden aan kindertallen uit Duitschland betrekt; verder, welke beroemde Engel sehen niet in het huwelijk traden, met de opgave waarom er bij. Zoo treft men een vergelijking aan tusschen de ver schillende «uropeesche natiën met betrek king tot de meer of minder royale ma nier waarop zij juweelen koopen. Dit is karakteristiek genoeg om het even te vertalen. De Amerikaan is het mildst in het koopen van edelgesteenten. Hij koopt een parelsnoer van driemaal honderdduizend gulden zonder af te din gen. Na hem komt de Rus, die ook groote inkoopen doet, daarna de Span jaard, vervolgens de Engelschman. De Duitscher heeft geen geld om juweelen te koopen, de Hollander is er te zuinig voor en de Italiaan is in zijn land te veel gewoon om de helft af te dingen, dan dat hy tot een koop van juweelen zou kunnen komen. Maar de ergste is de Franschman uit de provincie." Vermakelijker nog zijn de onderwer pen waarover strijdvragen worden uit geschreven. Men meene niet, dat voor de beantwoording van zulke vragen, hoe wonderlijk ze ook mogen wezen, geen deelneming bestaat. Allerlei antwoorden, en soms zeer geestige, komen op die vragen in en vaak zelfs worden die antwoorden door eene jury beoordeeld en het beste met een of anderen pry8 bekroond. Buiten deze lokvink evenwel, ligt het discu3sieeren en debatteeren in het engelsche volkskarakter. Dat wij Hollanders de woorden „debateïng" en //debater" in onze spreektaal gebruiken,, moge tot een bewijs hiervan strekken. Onder die bonte menigte van vragen vindt men b. v.„Wat wordt er van onze katten Hebben tweelingen een lang leven Wat is de be3te leeftijd om te trouwen Waarom zijn geniale man nen zoo leelijk Waarom krult het haar als het heet gemaakt wordt Is de smaak uitgestrekt over de gansche opper vlakte van de tong Al deze vragen geven, zooals men. zich licht kan voorstellen, aanleiding tot een reeks van onzinnige zoowel als diepzinnige antwoorden van de zijde der lezers. En dit is een handigheid van het tijd schrift Tit-Bitsdat het op allerlei wijze het publiek weet te maken tot mede werker aan het blad. Het geeft een pond sterling (ƒ12) voor een kolom frissche nies, evenveel voor een verhaal; soms looft het zelfs zestig gulden uit voor geede kerstvertellingen. En om veel gelezen te worden zegt de uitgever van Tit Bits aan de nage laten betrekkingen van ieder die bij een spoorwegongeluk het leven verliest en in wiens zak het laatstverschenen num mer van Tit Bits wordt gevonden, een uitkeering van ƒ1200 toe. Is het niet een ongehoorde zaak, dat de redactie van een tijdschrift aan zijne abonné's biljetten verstrekt waarop zij kunnen invullen of zy al dan niet met het jbestaande Goevornoment zijn ing- nomen. Die aardigheid, een formeel plebisciet alzoo, heeft onlangs de Redactie van Tit Bits uitgevoerd. Wie na deze bizonderheden nog zou willen ontkennen, dat de Engelschen praktisch zyn vóór alles en niet min der zich toeleggen op reclame, die mag onverbeterlijk heeten. J. C. PEEREBOOM. Haarlem, April 1890.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2