Neufcour, „Chef d'orehestre da Theatre1 Royal d'Anvers." Als lever de rideau werd gegeven „Ea wagon", dat noch door inhoud, noch door spel eenigon indruk maakte en dat met den onvergeeflijken flater eindigde, dat het scherm te spoedig viel. Misschien was de holle ruimte van de schouwburgzaal van minder gunstige» invloed op het spel der artisten. In eene Maandagavond gehouden ver gadering van het departement Haarlem ▼an de Maats, tot Nut van 't Algemeen werden herkozen de aftredende bestuurs leden de heeron P. Loosjes en Van den Arend. In de plaats van dr. K. Kuiper die niet herkiesbaar was en den heer Jan Smits CJz. die bedankt heeft, werden tot bestuursleden gekozen dr. E. van der Ven en mr. E. M. von Baum- hauer. Tot afgevaardigden voor de aanstaan de algemeene vergadering op 28 Mei e.k. werden gekozen de heeren mr. R. J. Gallandat Huet en E. de Lanoy, hunne plaatsvervangers de heeren L. Janssen van Raay en D. André de la Porte. Tot bestuurslid van de School voor bejaarden, vacature ontstaan door het overlijden van ds. W. van Oorde, wordt benoemd ds. G. A. Hoog. Uit het verslag over den toestand der School voor Bejaarden blijkt, dat 1889 45 leerlingen den cursus hebben gevolgd, hetgeen van de oprichting af een totaal vormt van 1456 leerlingen. De rekening van het departement Haarlem over 1889 sluit met een nadee- lig saldo van 178.92£. Onder de ingekomen stukken bevindt zich eene missive van de vereeniging •/Volksbelang'', betoogende de wensehe- lijkheid van het oprichten hier ter stede van eene Ambachtsschool, en het departe ment verzoekende om zulk eene school in het leven te roepen. De Voorzitter, de heer P. Loosjes is echter van oordeel en met hem al de aanwezigen, dat de financiën van het departement het onmogelijk maken dit verzoek te treden. Wel wil het departement zijn zedelijken steun schen ken en verklaart zich daarom bereid tot eene conferentie met het Bestuur van „Volksbelang." H. tot H. Wij ontvingen het verslag van den toestand en de werkzaamheden der //Haarlemsche Hulpbank" over het jaar 1889, door het bestuur aan de leden uitgebracht in de algemeene vergaderin van 17 Maart 1890. Het luidt als volgt Mijne Heeren Aangenaam is het ons overeenkomst! artikel 18 van onze statuten bij deze verslag uit te brengen over het jaar 1889. Het kapitaal der Hulpbank bleef op ƒ25000. Het aantal leeners dat in 1888 366 klom in 1889 tot 402, terwijl een be drag van ƒ45860,werd uitgezet tegen ƒ41990,in het jaar 1888. De volgende voorschotton werden gegeven .r 80,— 4 a f 20,— 27 u ir 30, ii 810,— 12 ii 40,- ii 480,— 85 u a 50, V 4250,— 16 60,- ti 960,— 8 ii 70,- i' 560, 17 ii 80,- i/ 1360,— 107 ii 100, ii 10700,— 6 ii n 120, ii 720,— 8 ii 130,- n 1040,— 32 ii 150,- u 4800,— 2 ii 180- ii 360,— 30 ii ii 200, u 6000,— 3 220,- 660,— 1 ii 230,— u 230,— 7 it ii 250, ii 1750,— 37 u 300.— n 11100,— 402 45860,— De voorschotten dienden tot de vol gende doeleinden 1 aan koopman in aardewerk, 14 aan kleermakers, 14 aan schoenmakers, 4 aan houders van water en vuuraffaire, 6 aan schippers, 13 aan kooplieden in brand stoffen, 11 aan landbouwers, 7 aan schil ders, ol aan kooplieden in verschillende zaken, 1 aan een koopman in genees middelen voor vee, 9 voor timmerlieden, 12 aan kooplieden in groenten, 8 aan sigarenfabrikanten, 7 aan melkverkoo- pers, 13 aan kooplieden in aardappelen, 7 aan bloemkweekers, 12 aan smeden, 15 aan aardappelenteelders, 3 aan slagers. 12 aan kooplieden in garen en band, l(j aan kruideniers, 4 aan stalhouders, 6 aan kooplieden in manufacturen, 1 aan een wagenmaker, 5 aan kooplieden in petro leum, 3 aan voerlieden, 7 voor aankoop van vee, 4 voor wasch- en strijkinrich- tingen, 12 voor aankoop van mest, 1 aan een uitdrager, 1 aan een horloge maker, 1 aan een houder van een ver- huiskantoor, 1 aaneen bierhandelaar, 1 aan een steendrukker, 1 voor aankoop van ge reedschap, 1 voor een agentschap van een levensverzekering, 1 voor aflossing van een huis. 1 aan oen onderwijzer voor opne men van jongelieden. 3 voor aankoop van een naaimachine. 3 aan meubelma- kers. 1 aan een aannemer. 4 aan vracht rijders. 3 voor turf- en houtaffaires. 2 aau hoveniers. 6 aan broodbakkers. 12 voor het houden van kostgangers. 1 aan een blikslager. 2 aan inbrengers in de stadsbank van leening. 3 aan brooddepót- houders. 3 aan metselaars. 4 aan stuca- doors. 6 aan tuinders. 2 aan banketbak kers. 5 aan vischkoopers. 12 aan koop lieden in boter en eieren, 2. aan mutsen maaksters. 1 aan een boekdrukker. 1 aan een stovenzetster. 2 aau kooplieden in fruit. 4 aan instrumentmakers. 1 aan poelier. 6 aan broodslijters. 1 aan een courantenlooper. 4 aan zadelmakers. aan paardenslachters. 1 aan een beeld houwer. 2 aan naaisters. 1 voor een uitzet. 4 voor reparatie aan een huis. 1 aan een behanger. 2 aan mangelvrouwen. 2 aan mandenmakers. 2 voor borgtochten. 20 voor het oprichten of vergrooten van winkelaffaires. 1 aan een schrijnwerker. 1 aan een koopman in modeartikelen. 1 aan een goudsmid. 4 aan boekbinders. 2 aan stoelenmakers. 1 aan een zaadhan delaar. Totaal 402. Wegens wanbetaling werd geen schade geleden, daar in geval van nalatigheid van de leeners, de borgen het verschul digde hebben aangezuiverd, hoewel wij er e'énmaal toe zijn moeten overgaan om een borg, die niettegenstaande hernaalde minnelijke aanmaningen onwillig bleef om aan zyne verplichtingen te voldoen, rechten tot betaling aan te spreken. Het bedrag der boeten beliep 85,20 tegen 75,30 in het vorige jaar; dat der premiëa ƒ199.81 tegen ƒ247, in looo. Behalve de 402 aanvragen waaraan werd voldaan, wezen wij er 29 af om de vol- gende redenen omdat de aanvragers niet in de termen vielen. 2 omdat de aanvragers met solide waren. 1 omdat de aanvra ger niet kon schrijven. 6 omdat het voorschot blijkbaar moest dieoen voor een ander dan het opgegeven doel. 17 omdat de aanvragers geene voldoende borgen konden stellen. Uit do hierbij gevoegde graphisehe voorstelling met daarbij behoorende tabel blijkt, dat gedurende het 40-jari» staan der Bank het aantal leeners nim mer zoo groot is geweest als in het af geloopen jaar. Wij noemen dit een neuchelijk verschijnsel en meencn zulks te moeten toeschrijven, deela aan de ren teverlaging, die met 1 Januari 1889 in werking is getreden, deels, althans wat betrelt de laatste jaren, aan den in hetalge- meen verbeterden oeconomischen toestand. Het verdient bij voorbeeld opmerking dat in het afgeloopen jaar 20 voorschotten zijn gegeven voor het oprichten of ver grooten van winkelaffaires, terwijl voor dat doel in het jaar 1888 slechts vijf voorschotten waren verstrekt. Tot ons leedwezen zag de heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré zich genood zaakt door drukke bezigheden zijn ont slag als Bestuurslid te nemen. Ter vervulling van die vacature is da heer Mr. E. M. von Baumhauer in af wachting van Uwe nadere goedkeuring reeds eenigen tijd in ons midden werk zaam. De bode H. H. van Bilderbeek stond ons ook in het afgeloopen jaar met veel ijver en nauwgezetheid ter zijde. Ret beduur der Haarlemsche Hulpbank Br. B. de HaanVoorzitter. P. J. L. Huet JhrF. leding van Berkhout, Kassier-boekhouder. Jhr. Mr. F. W. Van Sty rum, Secret. F. M. Baron Van Lijnden. Mr. F. R. Crommelin. Mr. L. C. Kronenberg. Mr. E. M. von Baumhauer. Staat op 1 Januari 189 0. BALANS. Baten. Onverdeelde winst over 1888. 21.52 Waarde van voorhanden 592 boekjes a 4£ cent 26.64 Idem meubilair 16. Kapitaal onder de leeners Kassa Lasten. Kapitaal Winst over 1889 te verdeelen over 500 aandeelen k 2.50 Onverdeelde winst 42.64 24608.25 1765.64 26438.05 25000.— 1250.— 188.05 26438.05 Bij de Vereeniging „iaiMilsaiii war ïarsapa" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Vier voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schrijfwerk. - Een voor boekbin der. - Een voor schoenmaker. - Een voor motselaarskecht. - Een voor broodbakkers knecht. - Een voor koper- en metaalgicter. -Twee voor tuinmansknecht.-Een voor op zichter. - Vijf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Eon voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - T wee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelyk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). B I N N K I A Ai l>. De gezamenlijke onderoffi- cieren van het korps genietroepen heb ben hun afgetreden luitenant-adjudant, den le luit.-ingenieur J. H. A. Mijs- berg, bij diens vertrek naar den staf der genie te Utrecht, als bewijs van hunne waardeering en erkentelijkheid een zeer sierlijk notenboomhouten schrijf bureau aangeboden. Er zijn nog verschillende ver anderingen in de hoogere rangen van het leger te verwaohten. Het bericht dat de generaal-raajoor jhr. Klerck, commandant van de le divisie infanterie, met pensioen den militairen dienst zou verlaten, vindt nadere bevestiging. Als zijn opvolger, tevens belast met de waarneming der betrekking van goe- verneur der Residentie, zou in aanmer king komen de genera&l-majoor baron Taets van Amerongen, goeverneur der Kon. Mil. Academie. Voor een openvallende hoofd-officiers- plaats bij het regiment grenadiers en jagers blijft aangewezen de majoor Weenink, van het 7e reg. infanterie. Zondagmiddag vergader- den in „Maison Stroucken" te Amster dam, een 500-tal diamantwerkers, ter behandeling van de vraag wat er voor hen tegenover den bestaanden nood te doen valt. De gedachtenwisseling werd ingeleid door den gezel D. Fetter, die in gematigde bewoordingen en op flin- ken trant den kwaden toestand uiteen zette, waarin de vakgenooten, dank zij het speculatieve drijven dor Beers Con solidated Mine-Company, zijn komen te verkeeren en waartegen voor het oogen- blik niets te doen valt. Voor eene ver betering in de toekomst kon hij echter een middel aan de hand doen, en dat zou zijn een werkdag van 8 unr tegen het gewone dagloon. Na hem voerden verschillende «pre kers hot woord, o. a. Fortuijn, die zijn gehoor vereeniging en aansluiting bij den Sociaal-democratisehen Bond aanried. drietal moties werden ingediend, waarvan er dan strekte om verontwaar iging er over nit te spreken, dat Roth schild te Londen, 200 pond sterling aan het comité tot hulpbetoon to Amsterdam had durven zenden, en om te kennen te het dat oomi,<5 ho°g" kwalijk nam, die gift niet te hebben af- gewezen. "rakende om de wen- schelijkheid n.t te spreken van het bij eenroepen eener grooto „meeting», waar alle diamantwerkers zonden kunnen bij eenkomen ter bespreking van de midde- en, die tot den achtuurschen werkda» zullen leiden, werd aangenomen. Je mgafaisg bleek algemeen zeer weinig ingenomen met het optreden van die stadgenooten, die hebben gemeend door giften en gaven in den nood te zullen kunnen voorzien. De commissie uit de timmer lieden te Amsterdam heeft heeren pa troons-werkgevers uitgenoodigd tot een vergadering op 16 Mei e.k., naar aan- leiding van den wensch der timmerlie den dat het loon worde gebracht op 25 r daPags. UUr eD Werk'«d °P 10 Het herstellingsoord „H de No dl H!lTersun>. opgericht door "o^olUndsche vereeniging „Het Witte Kruis», zal op Woensdag 30 April a. s. worden geopend. In de Rijp hooft eenecom- mmme gevormd om den 75sten gedenk dag van den siag bij Waterloo te her- nüüïSÜ' f rden Tan een historische» optocht zal het voornaamste deel der feestviering uitmaken. Naar aanleiding van voor eenigen tjjd ingekomen adres van de afdeeliog Leiden van het Algemeene Werkliedenverbond, strekkende, om bij- do aanbesteding van gemeentewerken do bepaling op te nemen, dat aannemers van die werken verplicht zijn hunne ondor- hoongen te verzekeren bij eene vorzoke- rings-maatschappij op het leven en teen ongelukken, worde door Burgemeester on Wethouders gnnsiig geadviseerd. Teven» wordt door dezen voorgesteld, dezen maatregel evenzeer toe te passen op de stede-werklieden, waarvan de kosten zou- den bedragen f 450 's jaars voor 75 werklieden, tot verzekoring van een gul den daags bij ongeschiktheid voor het werk en f 1000 ineens bij overlijden. Uit Leiden vernemen w ii dat de gezondheidstoestand van den heer J' Bool> Dd der Tweede Kamer langzaam vooruitgaande ie, Voor eeno' ernst,ge wending beheett op dit oogen- geen vrees meer te bestaan. n i (N- O.) Do geheele eerste klasse kend l 10 Mv ™n Ko"erda® vertrek- kend stoomschip Spaarndam der N. A. O. M. ig ingenomen door de 2o eroeD kolonisten der Holland-Caiifornia LJ. vaf 26° April aa/ de'w.kch 6 d e De gehouden bijeenkomst 'der commis sie van fabrikanten met enkele der ont siagon arbeiders van de firma TerKuile en Morsman heeft tot geen resultaat -o- leid, zoodat tot dusverre de zaken blij ven zooals zij zijn. Vermoedelijk zullen a.s. Maandag 8 nienwo wevers van el- nors komen. Wanneer die werkzaam zijn ?n T een..derde geeeelte der fabriek vast personeel^0' m0' b"hulP De wachtmeester der mardchaussde is gepasseerden Vrijdag met twee man naar Almeloo vertrokken, en koert a.s. Maandag met do andere marechaussees alhier te int Z°° ,behalve het detachement infanterie weder het oude getal mard- chausedes aanwezig zal zjjn, welke maatregel van hoogerhand noodig sohijot geoordeeld te zijn. Alles is tof nuTe rustig, Zaterdagavond was het stil oo straat, en de infanterie met het kade? der schutterij houdt iederen avond pa- trouilledienst. pa Vereeniging tot bevordering der belangen van ridders van de Mil. Willems orde „Moed, Beleid en Trouw." Volgaarne vcrleenen wij een plaats aan het volgende ons toegezonden stuk. Nu heden het 75 jarig bestaan der Militaire Willems-Orde herdacht wordt, hebben wy ondergeteekenden ons tot een comité vereenigd, om werkzaam te zijn in het belang der Ridders van die Orde beneden den rang van officier. Wij wenschen hun, wanneer ze uit den militairen dienst treden, het leven in de burgermaatschappij te vergemak kelijken; hen te ondersteunen, wanneer zij buiten eigen schuld in armoede ge raken; hun behulpzaam te zijn bij het zoeken naar eeno betrekking. Wij willen zooveel mogelijk zorgen, dat zij, die in het belang van ons va derland de eer onzer vlag ophielden en een voorbeeld gaven van zelfopoffering, niet bezorgd behoeven te zijn voor het lot dat hun weduwen en weezen wacht. In den aanhef der wet van 30 April 1815 zeide Z. M. koning Willem I, dat de verleening der Orde „bizonder ge schikt is tot opwekking en aankweeking dor militaire dengden." Aan de aankweeking der militaire deug den heeft elk volk behoefte. De Militaire Willems-Orde houdt een ideaal omhoog van tucht, onzelfzuchtigheid, plicht, va derlandsliefde en eer. Ze geeft wijding aan zekere daden van zelfopoffering, die zonder berekening, zonder dat op gevol gen gelet wordt, verricht worden alleen omdat ze plicht zijn, omdat de eer ge biedt. Onze geëerbiedigde Koning, volkomen instemmende met ons denkbeeld, heeft bereids het Beschermheerschap aanvaard der te stichten vereeniging. Hartelijk hopen wij, dat wij ook ge steund zullen worden door onze landge- nooten, nu wij uit giften ©n jaarlijksche bijdragen pogen een fonds bijeen te bren gen, om der keurbende van onze Ko ninklijke Marine en van ons leger, zoo wel hier als in de Icdiön, te toonen, dat ons volk den mannen dankbaar is, die de eer der vlag hoog houden. Landgenooten, steekt met ons den rid ders der M. W. O. bij het intreden in de burgermaatschappij de broederhand toeï Luit.-Generaal Jhr. G. M. Verspijck. Luit.-Generaal K. van der Heijden. Vice-Admiraal Jhr. F. de Casembroot. Generaal-Majoor J. H. Romswinckeh Mr. G. van Tienhoven. Mr. S. A. Vening Meinesz. Jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland. Mr. J. G. Gleichman. Mr. F. J. M. A. Reekers. Mr. E. N. Rahusen. G. A. baron Tindal. Kolonel F. A. van Braam Houckgeest» Luitenant-Kolonel A. A. F. Lanzing. Majoor J. F. D. Bruinsma. Majoor A. D. J. do Man. Maajoor G. de Wijs. Charles BoissevaiD. Amsterdam, 29 April 1890. VISSCHERIJ. Zandvoort, 28 April. In de vorige week kwamen alhier aam Z.V. 15 stuurman Jb. Zwemmer bes. 120. 92. W. Paap Arie Paap D. v. Duin Jb. Keesman S. Paap „H.v.Koningsbruggen„ i, A. Koper ii Arend Paap P. Paap a ii 2 Jb. Koper De prijzen der visch waren: tong van f 0.30 tot ƒ1.30; schol 0.80 tot 1.70; tarbot 2.30 tot ƒ6.75 alles per stuk; scharren 0.80 tot 1.70bakschol ƒ3.60 tot ƒ5.75; zeesterren ƒ0.90 per mand. 4 1 8 11 14 5 10 12 13 70. 66. 65. 62. 60. 50. 50. 45. POLITIEK 0VEBZ1CHT. Gelijk thans blykfc, heeft de reis van president Carnot naar Corsica toch nog verliezen. Blijft gij hier nog in Rilchester?" Claude gaf een toestemmend antwoord. „Het is wel toevallig, dat gij juist dezen dag hebt uitgekozen, maar alles wordt steeds ten goede beschikt, nietwaar?" Claude was van dezelfde gedachte, en hij staarde haar na, tot dat zij uit het gezicht was verdwenen. Onwillekeurig rees er toen een vraag bij hem welke gevolgen zou deze gebeurtenis voor de vervulling zijner plannen hebben Zouden de bewoners van de pastorie niet onmiddellijk Rilchester verlaten en Espérance met zich meenemen? HOOFDSTUK XXXI. Cornelia was verplet; zij hoorde do stem van Espérance, voelde haar liefkoozingen, maar toch kostte het haar ontzettend veel moeite, om het verschrikkelijke van deze tijding te beseffen; tel kens en telkens weer las zij het briefje met de afscheidswoorden van Bertha. Eindelijk barstte zij in tranen uit, liet haar hoofd op Espérauce's schouder zinken, en Cornelia met haar onafhankelijk karakter en krachtigen wil was dankbaar, aan dit slechts voor teedere gewaarwordingen kloppend hart, rust te vinden. Wanneer zij niet zoo onverschillig was geweest, en Bertha een gelukkiger tehuis had gehad, dan zou dit niet zijn gebeurd die gedachte trof haar pijnlyk! Eindelijk zocht zij haar bedaardheid te herkrijgen en ging den deken en Christabel er van in kennis stellen, terwijl Espérance rusteloos rondliep en iedereen trachtte te mijden, ofschoon het haar kwelde om alleen te zijn. De deken verscheen niet aan het ontbyt; Cornelia zond Espé rance met een kop thee naar zijn studeerkamer; zij klopte aan en trad aarzelend binnen. Het gelaat van haar oom was in dezen korten tijd zoozeer veranderd, dat zij haar blikken van hem moest afwenden; zijne hand trilde, toen hij het kopje van haar aannam; hij was zeer bleek, en er lag een zonderlinge, peinzende uitdruk king in zijne oogen. Zij bukte om hem te kussen, maar sprak geen woord; juist toen zij zich echter omkeerde om te gaan, meende zij, dat hij iets tot haar zeide; zij bleef wachten, en hoorde hem binnensmonds zeggen: „Vergelding! vergelding! het kind is even als haar vader!" Espérance dacht geruimen tijd na over deze woorden; was haar oom van meening, dat deze beproeving een straf was voor de hardvochtigheid, waarmee hij haar vader en moeder had behandeld Misschien was Cornelia ook van dezelfde meening; want zij kwam tot het besef, dat het noodlot in de huwelijken van haar familie een groote rol speelde. Na een kort en niet gelukkig huwelijk was Christabel als weduwe in het huis haars vaders teruggekeerd; haar eigen vooruitzichten op geluk waren wreedaardig den bodem in geslagen, en nu wa3 Bertha tegen den zin van haar vader getrouwd. Het was nu reeds te laat om nog aan de mogelijkheid van eene verhindering van het huwelijk te denken; het eenige wat gedaan kon worden, was de geheelo zaak dood te zwijgen, en Bertha was zoo dikwijls van huis en had zoo weinig kennissen, dat het niet moeielijk zou zijn, om de zaak vooreerst geheim te houden. Misschien was het wel gelukkig voor hen allen, dat door i ziekte van den deken aller gedachten werden afgeleid; zy moesten Rilchester zoo spoedig mogelyk verlaten, en daar ayne ziekte een goed voorwendsel was, werd het bepaald, dat Cornelia met haar vader naar Duitschland zou gaan, waar hij een badkuur moest nemen, terwijl mevrouw Morfclake met Bella een der bloedverwan ten van wijlen haar echtgenoot, ging bezoeken. Espérance werd naar mevrouw Passmore gezonden. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2