NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ADVERTENTIE!?: 7e Jaargang. Donderdag 1 Mei 1890. No. 2094. BITS DAGBLAD ABOUHEMESTTSPEIJS: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Korean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TeSefoonQnsssr.:ex van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents; Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Direeteuren-Uitgovers J. C. PEEREEÓOM en J. B. AVIS. Hoofdaaenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Fuölicit* Stranger* O. L. JÜAUBM §r Co., JOHiï F. JONFS, Succ., F ar ij t 31du Faubourg Montmartrc. S T X 0 S XI E U W S. Haarlem, 30 April 1890. B. en W. wenschen de in 1880 ge sloten vier percents geldleening van ƒ800.000 (waarvan op 1 Juli ƒ640.000 overblijft) te converteeren ia een drie percents leening en stellen tevens voor om ter voorziening in de kosten van eenige buitengewone publieke werken, eene nieuwe leening van 22.897.54, aan te gaan of, te zamen met eene op de begrooting voor 1890 geraamde lee rling en eene dito op de 3e suppl. be grooting van 1889, van 80.569.095, Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente stellen het volgende aan den Raad voor: z/Een zevental ingezetenen dezer ge meente, die zich vereenigd hebben om de oprichting eener Maatschappij voor te bereiden, ten doel hebbende de exploi tatie van Staalwaterbronnen in den Haarlemmermeerpolder, heeft zich tot Uwe Vergadering gewend, met verzoek om concessie te verleenen tot het leg gen en hebben van buizen voor water- doorvoer, met telefoongeleiding en om alstand van grond, benoodigd voor den opbouw van twee ontworpen gebouwen (Badhuis en Badinrichting met drink- hal). Ingevolge eene uitnoodiging van Uwen Voorzitter, overgaande om U op het betrekkelijk adres te dienen van advies, meenen wij ons in de eerste plaats te moeten bepalen tot eene aanwijzing van het terrein dat, naar onze meening voor den voorgenomen opbouw in aan merking zoude kunnen komen. Al de andere punten in het verzoekschrift ge noemd, zijn in meerdere of mindere mate hieraan ondergeschikt.^ Het terrein waarop adressanten het oog hebben laten vallen het Fre- derikspark is o. i. voor het beoogde doel ten eenenmale ongeschikt, als zijnde van te geringe afmetingen, daargelaten nog het bezwaar, dat aan een goed deel der omwonenden een vrij uitzicht ontno men zoude worden. Dezelfde bedenking geldt tegen een afstand van grond aan den Kleinen Houtweg, hetzij onmiddellijk bij de Pa- vïl]oen8laan, hetzij meer zuidwaarts, tegenover het hofje Heithuysen, op welke beide plaatsen door den gemeente- architect onze aandacht is gevestigd. Adressanten wenschen en van hun standpunt wellicht terecht hunne inrichtingen te plaatsen in den Hout. Indien Uwe Vergadering hun in dit streven wil steunen, kan na eene inspectie in loco, naar onze meenïag, hiervoor alleen in aanmerking komen het grond- j stuk zuidwaartB van den rijweg naar het buitenverblijf „Oosterhout", aan het oostelijk uiteinde van den Kleinen Hout- wag. Wel is waar is alsdan de limiet der gemeente overschreden en zal mits dien de gemeente niet die onmiddellijke voordeelen genieten, welke haar zouden te beurt vallen wanneer de gebouwen op haar grondgebied waren verrezen, (opeenten op de grondbelasting voor ge bouwde eigendommen en op het perso neel en wellicht het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein), doch wij achten dit minder bedenkelijk dan eene ontsiering van onze schoone wandelingen in den Hout. Even zoo zal de uitoefening van bekoorlijk politie-toezickt, b. v. bij muziekuitvoe ringen enz., bezwaar ontmoeten. Wij vleien ons dat het evenwel moge lijk zal zijn deze laatste moeielijkheid althans gedeeltelijk weg te nemen door de nader te bedingen voorwaarden van in erfpacht geving." Vóór eenige dagen deelden wij mede dat bij ons gemeentebestuur een verzoek is ingediend door den alhier gevestigden vertegenwoordiger van de fabriek van gummi-bouwmaterialen te Linden, bij Hanover, den heer Bierhorst, om voor rekening en risico der aanvragers een straat in onze gemeente met caoutchouc te bestraten. Naar wij vernemen zal door bewoners van de Damstraat een rekest aan het gemeentebestuur ingediend wor den, om deze straat voor dit doel aan te wenden, met het oog op het drukke ver keer, dat daar plaats vindt, vooral op marktdagen. Door een werkman alhier zal aan den Raad dezer gemeente een rekest, worden ingediend, waarin naar aanleiding van verschillende bezwaren, die adressant breedvoerig uiteenzet, wordt aangedron- om alsnog terug te komen op het besluit om de nieuw te stichten kostelooze school te bouwen bij het Frans'aalsplein en als plaats aan te wijzen het terrein aan de Parklaan bij de //Phoenix." Wij stellen ons voor dit rekest binnen kort in zijn geheel in ons blad op te nemen. sterdam, 7,de Unie" Alkmaar, //Victo ria" Alkmaar, //Houdt Plank" Leiden, z/Ons Vermaak" Amsterdam, //Ioternos" Amsterdam, //Anti-Poedel" Arnhem, z/Fidelio" Amsterdam, //Argus" Amster dam, ffRecht naar 't Doel" Rotterdam, //Vriendenkring" Beverwijk, //Houdt de Plank" Nieuwer-Amstel, //De Natte Spons" Rotterdam, ,/Amicitiae" Oud- Delfshaven, „Oud-Delfshaven" Rotter dam, //VauxhaÜ" Haarlem, //Koekkoek" Amsterdam, /Onder Ons" 's Hage, //Uit spanning door Inspanning" Leiden, „Ve- locitas" Nijmegen, //Anti-Poedel" Schie dam, «Alle Negen" Rotterdam, „de Ba taaf" 's Hage. De deelneming is derhalve groot. Tot onze verwondering vinden wij evenwel dat slechts één der haarlemsche kegel clubs aan de vriendelyke invitatie harer zustervereeniging heeft gevolg gegeven. Waarschijnlijk zullen de ontbrekende met hunne aangifte evenwel nog komen. Wij waren in de gelegenheid de prij zen voor den personeelen wedstrijd te bewonderen. De hoofdprys is een fraai schilderstuk van onzen stadgenoot, den heer Hugo Swaan, in sierlijken lyst gevat. De prijzen voor den korpswedstrijd zyn uitsluitend gouden, zilveren en bron zen medailles. De korpswedstrijd heeft plaats op 26 Mei en 1 Juni, de personeele wed- atryd op die beide en op de tusschen- liggende dagen. Onder Heemstede is zekere J. M., die in beschonken toestand op de in beweging zijnde stoomtram wilde sprin gen, daar af gevallen en met het rech terbeen onder den wagen geraakt, waar door dit lichaamsdeel werd gebroken. Beroepen bij do herv. gem. te Hoofd dorp (Haarlemmermeer) ds. Y. J. Boots- ma, te Zoetermeer. Voor het akte-examen voor onderwij zer, 29 April te Amsterdam gehouden, zijn geslaagd de heeren T. Kramer, P. Koomen en J. Kaper alhier. Aan den korps wedstrijd van het ke gelconcours te houden op het sportterrein „de Phoenix", uitgeschreven door de kegelclub //de Phoenix", hebben zich reeds ter deelneming aangemeld de volgende vereenigingen //Gemüthlichkeit" Amsterdam, „Links in die Gasse" 's Hage, „K. C. O. V" Amsterdam, „Links in die Gasse" Am Bij het vernemen van het vonnis der rechtbank te Haarlem, waarbij de wed. K., te Haarlemmermeer, wegens kerk diefstal tot 4 maanden gevangenis is ver oordeeld, heeft haar zuster zich dat zoo aangetrokken, dat ze dezer dagen door verdrinking een einde aan haar leven heeft Aanbestedingen. By de Dinsdag door dijkgraaf en heem raden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbesteding, is ingeschreven voor het onderhoud der ringvaartsboorden door M. Bot te Vlaardingen voor ƒ4025; G. Vlotge te Hardingsveld voor 3999.30; J. v. d. Heuvel Az. te Haarlemmermeer voor ƒ3802,50. BiNNENLAN Bij kon. besluit zijn benoemd: tot gocverneur der Koninklijke Militaire Academie, de kolonel H. F. C. Har- denberg, commandant van het 3de reg. infanterie. bij den grooten staf, tot generaal-maj., commandant der stelling van het Hol- landsch Diep en het Volkerak, tevens bevelhebber in de Ilfde militaire afd., de kolonel H. M. Steenberghe, com mandant van het 3de regiment vesting artillerie bij het wapen der infanterie, bij het regiment grenadiers en jagers, tot luit.- kol. de maj. L. Scheltus van IJseldijk, van het korps. De regeering heeft gelast dat vooreerst in de garnizoensplaatsen, de telegraafkantoren tot 12 uur's nachts moeten geopend blijvea vour regeerings- telegrammen. Do onlangs benoemde Staats- commissie voor de arbeidsenquête zal Maandag geïnstalleerd worden en kan dan haar werkzaamheden aanvangen. (Fad.) De memorie van antwoord op het Kamerverslag over de spoorweg overeenkomsten zal waarschijnlijk eerst tegen de helft van de volgende maand gereed zyn, zoodat het niet te verwach ten is dat de overeenkomsten voor het Pinksterreces door de Tweede Kamer in openbare behandeling zullen worden ge nomen. De bij het 3de reg. inf.be- noemde 1ste luitenant A. Copes van Hasselt is ingedeeld bij de 1ste comp. 5de bat. van genoemd korps te Bergen- op-Zoom. Onder de juryleden der Berlijnsche tuinbouwtentoonstelling komen voor onze landgenooten de heeren prof. Suringar te Leiden, Krelage te Haarlem en Schober te Utrecht. Binnenkort zal te Zaandam een openbaar debat gevoerd worden tus- 8chen den heer Domela Nieuwenhuis en den predikant W. Bax, over de „eischen der arbeiders", welk onderwerp door Do mela Nieuwenhuis onlangs aldaar is be handeld geworden. Als datum is voor- loopig vastgesteld 21 Mei a. s. Het bestuur van de'sGra- venhaagsche kookschool is voornemens dezen zomer ten bate dezer instelling wederom een „faucy-fair" te doen houden. Naar m e n v e r n e e m t h e b ben de pogingen om in Den Haag op te richten eene landbouwbank tot verschaf fing van krediet aan landbouwers tot een gunstigen uitslag geleid. In eene buitengewone ver- gadering van den R. K. Volksbond trad Zondagmiddag te Amsterdam als j spreker op de heer Schaepman. Hij hield j geene politieke rede, maar wensciite een 1 woord ten beste geven, dat meer beoogde dan verstandelijke leering, een woord uit het hart tot het hart. Daarbij werd tot uitgangspunt genomen het eerste artikel van het reglement der Vereeni- ging, luidende: „Hoofddoel van den Bond is, door samenwerking in den geest en volgens de beginselen der R. K. kerk, den werkmansstand en de kleine burgerij te beveiligen tegen de socia listische dwalingen van onzen tijd". Spre ker zette allereerst de beteekenis uiteen van den werkmansstand en schaarde ook zichzelven daaronder. Maar zeide hij gij zijt werklieden in beter zin en in hooger beteekenis, want gij voert den strijd om het bestaan met meer opoffering, meer volharding, meer liefde. Het was hem liof met den bond, die ook elders afdeelingen heeft, het eerst kennis te maken op amsterdamsehen bodem: op dien grond welke de hoogste getui genis aflegt van de nederlandsche werk kracht en van die der katholieken even zeer. Amsterdam is eene verovering door de men8chen op de schepping, die door de zonde was in het ongereede geraakt. Immers de zonde heeft de aarde gemaakt tot een poel, een moeras. En op dien aan den chaos ontworstelden grond ver heft zich Amsterdam. De kracht, de noeste vlijt, de nooit versagende volharding van den door God tot den arbeid geroepen mensch heeft op dien grond wonderen gewrocht, wonderen van zooveel hout beneden en zooveel marmer daarboven. Daarna schetste spreker de roeping, die de kleine burgerij heeft te vervullen. Beide geledingen, die van den werkmansstand en de kleine burgerij, zijn even onont beerlijk in het samenstel der maatschap pij als licht in het leven. Zij vervullen de taak der beweging, die in hare ein- delooze wentelingen altoos eene opgaande zijn zal en opvoert naar het hoogere, het ideaal. Met een terugblik op de revolutie in het laatst der vorige eeuw, wees spreker er op, hoe deze tot niets geleid heeft ten opzichte van het heil der menschheid. De leuze was: gelijk heid, vrijheid en broederschap. Van de twee laatste behoefde hij niet te spre ken, want op de gelijkheid komt alles aan. „Wat is de derde stand?" vroeg men. „Niets", was het antwoord „Wat moet bij worden; alles!" En hij is alles geworden en op zijne beurt de verdruk ker van hen, die achter stonden en waaruit hij geboren wa3. Als gij mannen in uw streven naar verbe tering hetzelfde deed, wat anderen vóór u dedende macht u toeeigenden, die anderen vóór u bezatenhet genot voor u zeiven namen, gelijk anderen voor zich zeiven beschiktenals ooit de leuze FEUILLETON. m .DEN VREEMDE. jNa&r het engelsch VAN EDNA LYALL. co; HOOFDSTUK XXX. Zij was zeer verheugd om daar te mogen logeeren; de spanning was gedurende de laatste dagen zoo groot geweest, en bij mevrouw Passmore kon zy ongestoorde rust genieten. Zij bevond zich daar nog slechts een paar uur, toon zij in den tuin, waar zij zich bevond, de bel van de voordeur hoorde overgaan; zij vreesde, dat er bezoek kwam uit Rilchester. De dienstbode kwam weldra over het grasperk naar haar toe snellen. „Mevrouw zou gaarne willen, dat gij eens oogenblikkelijk bin nen kwaamt." Zij gehoorzaamde met tegenzin, maar hoezeer was hare verras sing, toen zij de kamer binnentredende, bemerkte, dat de bezoe ker niemands anders was dan Claude Magnay. Mevrouw Passmore was juist bezig hem te vertellen oude dames schijnen dit gaarne aan jongelingen te willen mededeelen dat zij hem reeds als kind had gekend, en hem dikwijls op haar schoot had gehad, toen hij nog in de lange kleeren was. Espérance bleef een oogenblik in do deur staan, haar bruinen hoed van stroo in de hand houdende; een donkere blos bedekte haar wangen en haar hart begon sneller te kloppen. Mevrouw Mortlake had haar gezegd, om niet meer dan noodzakelijk was naar Rilchester te gaan, om nieuwsgierige vragen te mijden; zij was daarom dien dag niet naar de kathedraal geweest, en zij had den hartelijken morgengroet gemist, die er altijd tusscben haar en Claude werd gewisseld, wanneer zij den dienst ging bijwonen. Claude snelde haar ijlings te gemoet om haar te begroeten, en spoedig vergat zij hare tijdelijke verlegenheid en begon zij onge dwongen als altijd met hem te praten. Mevrouw Passmore was ongetwijfeld de verstandigste vrouw der wereld. Claude zegende haar in stilte, toen zij hen den tuin inzond met de woorden: „Komt kinderen, gij kunt nu de rozen wel eens gaan zien. Claude vond het volstrekt niet onaangenaam om gelijk met Espérance als „kind" te worden aangemerkt. Den halven namiddag bleven zij in den ouden tuin, zamelden bloemen bijeen voor grootmoeder, en deze zeide ben, dat zij zichzelf toch ook niet moesten ver geten, zoodat Claude weer de rol van Worth moest vervallen en een donkerroode roos voor Espérance plukte, en na eenige aarze ling zocht Espéranco een roode anjelier uit, om die vervolgens in zijn Knoopsgat te steken. Zij liepen naast elkaar langzaam de kron kelende paadjes op en neer, en ongemerkt verliep de tijd, totdat ten laatste grootmoeder hen moest roepen en hen moest uitnoodi- gen om iu haar gezellig vertrekje thee te komen drinken. Espé rance zat aan het hoofd van de tafel thee te schenken. Zij zag er lieftalliger uit dan ooit, terwijl zij daar zat; een gezellige, koperen ketel stond op het vuur, en Claude was de taak opgedragen, om hem telkens voor haar te halen en weer op zijne plaats te bren gen; dit werk beviel hem zoo goed, dat hij gaarne de thee had willen bederven door er te veel malen water op te laten gieten. Daarna herinnerde hij haar aan haar belofte, om voor hem te poseeren, maar zij verwees hem toen naar mevrouw Passmore, waarop Claude de spreekbuis nam, en er in slaagde om het groot moeder aan het verstand te breDgen, dat hij het portret van Es pérance wilde schilderen. Daarop had de oude dame niets tegen, en alvorens afscheid te nemen, was het reeds bepaald, dat hij iederen namiddag zou ko men om aan het portret te werken. Natuurlijk sprak hij onder den arbeid, en ook Espérance, die zich nooit geruimen tijd achter elka&r kon stilhouden, hield het gesprek gaande; zij bloosde dikwijls, en verschillende uitdrukkin gen wisselden elkaar af op haar gelaat, somtijds vergat ze zich zelf 8 zoover, dat zij gebaren begon te maken, zoodat, wanneer zij eeu gewoon model ware geweest, Claude ziek zeer toornig gemaakt zou hebben; nu evenwel vond hij deze uren aan den arbeid ge wijd, verrukkelijk en ondanks de groote moeielijkheden, waarmee hij door haar levendigheid te kampen had, slaagde het portret uitstekend. Het was voor hem zeer moeielijk om haar niet van zijne innige liefde te spreken, maar hij bleef de raadgeving van lady Worth-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1