der vorige week weder eene lichte keel aandoening heeft geopenbaard en dat sedert dien tijd de algemeene toestand iets minder gunstig is gebleven. Z. M. ontvangt intusschen dagelijks achtereen volgens de verschillende heeren der hof houding bij zich. Hbl Voor herstel van gezond- heïd zal de minister van Buitenlandsche Zaken eenige weken buitenslands verblijf moeten houden. Ter herdenking van het 75- jarig bestaan der instelling van de Mili taire Willemsorde wapperde Woensdag te 's-Hage de nationale driekleur uit de woningen van verschillende ridders en belangstellende stadgenooten. De groote zaal van fyDiligentia" was in een feesthalle herschapen voor het gedenkfeest van de ridders op dien avond. De estrade was omzoomd door een wand van planten en gewassen, afge wisseld met bloemstukken en bezet met wapenborden. Te midden daarvan ver hieven zich de beeltenissen van HH. MM. den Koning en do Koningin en het Prinsesje. De commissie voor de t Oude Schild te stichten Prinses Wil- helmina-bewaarschool" heeft van de ne- derlandsche gemeente te St. Petersburg eene bijdrage van f 100 ontvangen. De internationale confe rentie omtrent de zalmvisscherij op de Maas, welke in de maand Juni a. s. te 's-Hage zou plaats hebben, is verschoven tot Augustus e.k. De definitieve benoeming van de nederlandsche gedelegeerden is nog niet De commisio voor de kolon. afdeeling van de Vereen, ter beh. van de Nederl. belangen op de tentoonstel ling te Parijs, heeft een schrijven ver spreid, waarin ze mededeelt, dat, geheel door vrijwillige bijdragen, voor de kol. afd. eene som bijeengebracht is van on geveer f 15000. Dit bedrag is niet ge heel uitgegeven, maar er is een over schot van pl. m. 25 pet. De commisie stelt voor, dit batig slot over te dragen aan de hoofdcommissie, daar de andere afdeelingen een aanzienlijk tekort hebben opgeleverd. Een nieuw soort assurantie staat in ons land te worden ingevoerd. Wanneer een huis verhuurd is, geheel of gedeeltelijk door brand onbewoonbaar of een pakhuis voor zijn doel onbruik baar is geworden, lijdt de eigenaar schade in zijn huurpenningen, zoolang het ge bouw niet weder in zijn vorigen staat is teruggebracht. Of een huis wordt door den eigenaar bewoond en hij zal, zoolanj het pand niet in den vorigen staat is her steld, door den brand zijn genoodzaakt, een huis te huren,in dat geval lijdt hij ook schade Tegen deze schade nu, wil de zutfensche Brand-Assurantie-Maatsch. de Nederlan den waarborgen. In het buitenland be staan reeds geruimen tijd zulke assuran tiën; voor ons land zal deze de eerste zijn. {Zutf. Ct) Men meldt uit Den Haag: De feestelijk versierde zaal //Diligentia" was Woensdagavond gevuld met eene keurbende van helden, die in dienst van het Vaderland het ridderkruis voor Moed, Beleid en Trouw hadden verworven. Onder anderen werden opgemerkt de admiraal Gregory, oud-luit.-kalonel Ver- stege, met dr. Cartsen, eere-commissa- rissen der vereeniging //Het eereteeken," de luit.-gen. Verspijck, de vice-admiraal Van Gennep, de luit.-gen. Bouwmeester, de schout-bij-nacht Spanjaard. Voorts tal van actief dienende officieren van het Nederl. en Indisch leger. De Voorz. der Tweede Kamer, jhr. Beelaerts van Blokland, en eenige leden dier Kamer waren mede aanwezig. De majoor Bruinsma wijdde den feest avond in, door in bezielde taai de loop baan te schetsen van een waar vader lander, den gepens. sergeaDt der artil lerie G. J. Terwoord, ridder der Mil. Willemsorde 3e klasse, eene onderschei ding sedert de stichting der orde slechts aan twee militairen beneden den ran, van officier tebeurt gevallen. Sergeant Terwoord werd op verzoek van spreker' binnengeleid, terwijl alle aanwezigen zich van hunnen zetel verhieven onder luid gejubel en niet eindigende toejui chingen. En de geestdrift steeg telkens meer, toen het publiek de belangrijke heldenfeiten van den eenvoudigen man uit den mond des sprekers vernam. Daarna richtte generaal Verspyck het woord tot Terwoord en herinnerde in echte soldatentaal aan diens daden, toen hij onder hem diende. Namens de rid ders bood hij hem een gemakkelijken stoel aan en aan diens vrouw het por tret van haren man. Ter woord had zeide de generaal wel niet den hoog- sten rang, maar het braafste gedrag ge had, dat ooit een militair deelachtig kon worden. Luitenant-kolonel Verstege herdacht koning Willem II en generaal Michels, en bracht hulde aan den grootmeester der orde, den Koning, onder het uitspre ken der beste wenschen voor het Konink lijk gezin. Namens het bestuur dankte de voor zitter van wHet eereteeken" Reedijk de sprekers. Uit 'sHage wordt van 28 April gemeld Onder voorzitterschap van den heer mr. W. Stortenbeker werd heden de jaaravergaderiDg gehouden van de 's-Gra- vennaagsche kookschool. De secretaris, de heer P. J. van Hou ten, bracht een uitvoerig verslag uit over den toestand der instelling in het afge- loopen jaar. Allereerst wordt daarin hulde gebracht aan de directrice der school, voor den ijver en de toewijding, waar mede zij hare functie blijft vervullen, bijgestaan door mevr. Wilderinck en mej. Meijboom, eene der vroegere leerlingen, als derde leerares. De thans ingevoerde regeling is ge bleken doel te treffen. Ten opzichte van het onderwijs aan de school wordt het vol gende vermeld. De practische cursus telt 36 leerlingen, terwijl nog vele adspi- raaten op plaatsing wachten. Do pri vaatlessen, door eene dame gegeven, worden door één a drie leerlingen per les bezoeht. Het bezoek der privaatles sen voor keukenmeiden is afwisselend in het algemeen echter is het getal keu kenmeiden, die privaatles nemen, vrij gering, ondanks de prysverlaging van het schoolgeld. De lessen voor kinderen uit den werkenden stand in de volks keuken werden door 10 a 12 meisjes bezocht. Het is echter niet gelukt vrou wen en volwasssen meisjes naar de avondlessen te krijgen, hoewel net be stuur niets onbeproefd laat om de school ook aan dit doel te doen beantwoorden. De les in den burgerpot vond geen leer lingen in het begin van den curcus. maar sedert Januari wordt zij weder door 8 leerlingen bezocht tengevolge van de maatregelen van het bestuur om door publiciteit bekendheid aan dezen cursus te geven. Het bestuur vestigt ook de aandacht op het leeren bereiden van de indiscke rijsttafel, waarin de directrice der kost school door het onderwijs van eene indiscke dame bekwaamd wordt, en hoe wel deze opleiding door gebrek aan leerlingen is gestaakt, hoopt het bestuur er in te slagen dezen cursus te her openen. Evenzeer is de openbare theorieles uithoofde van minder talrijke opkomst gestaakt, niettegenstaande den lagen toe gangsprijs. Het bestuur betreurt, dat het publiek nog te weinig van het nut van dit on derwijs doordrongen is. Aaa de plannen tot het openen van een internaat voor leerlingen buiten de stad is nog geen gevolg gegeven om verschillende redenen, voornamelijk we gens gemis aan ruimte voor passend logies. Het netto bedrag van de opbrengt van den fancy fair in den zomer van 1889 beliep duizend gulden, eene uitkomst, welke het bestuur dank doet toebrengen fransch geschreven brochure betreffende; de inlichting der haagsche kookschool op het culinair congres te Parijs is ont vangen. Het houden van lezingen blijft op het programma, om ook op deze wijze het doel van de vereeniging na te streven. Met het uitzenden van eten werd voortgegaan 1285 diners of porties wer den uitgezonden, terwijl vele gerechten en parties afzonderlijk werden gereed gemaakt. De beschuldiging dat deze uit zending concurrentie zou aandoen aan de restaurants, noemt dat bestuur niet alleen onjuist, maar wordt weerlegd met de opmerking, dat eene uitzending van hoogstens 5 porties eten per dag zeer onbeteekenend is. Het vraagstuk van eene betere locali- teit voor de kookschool blijft steeds in overweging. De eerste indrukken omtrent het gel delijk resultaat zijn dus niet onbevredi gend. Toch blijft het bestuur op stijging van inkomsten bedacht. Er is nog te veel noodig om de lagere standen van de eerste begrippen der voedingsleer te doordringen, dan dat het gemakkelijk zal wezen een volkomen evenwicht tus- achen inkomsten en uitgaven te verkrij- hen. Vooreerst zal de school den steun van stad- en landgenooten door giften en contributiën niet kunnen ontberen, en hierop wordt ten slotte in het ver slag een beroep gedaan, te meer daar de school reeds vele goede vruchten heeft opgeleverd en tot navolging strekte aan steden als Haarlem, Amsterdam en Utrecht, waar de oprichting van zuster scholen wordt voorbereid. Door verbete ring van de inrichting wordt er dan ook door het bestuur naar gestreefd het nut tig doel nabij te komen. De rekening over het afgeloopen jaar werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen mevr. Cremers en de douairière De Jonge, zoomede de heeren mr. W. Stor tenbeker en dr. U. Steijn Parvé, terwijl als bestuursleden gekozen werden mevr. Smissaert. mej. Koster en de heeren H. W. F. Steuben, J. F. W. Conrad en mr. J. W. J. van Harencarspel. Wegens hunne verdiensten voor de kookschool werden tot eere-leden be noemd mej. Van Rosse, mevr. Tersteeg, freule v. Hogendorp en de heeren M. Hymans v. Wadenoijen, A. C. Eyasell en mr. A. F. de Bas, die allen hetzij op hun verzoek, of om andere reden hun ontslag hadden genomen als leden van het bestuur. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van hulde en dank de dames-bestuursleden voor den onver droten ijver, waarmede zij de belangen der school hebben behartigd. Uit Amsterdam wordt van 30 April gemeld: In de heden gehouden gemeenteraadszitting is ingekomen een adres van J. A. Fortuijn c. s., den raad verzoekende om alsnog den burge meester te bewegen vergunning tot het houden van een optocht op 1 Mei te verlee- nen en bij weigering het ontslag van den burgemeester aan den Koning voor te dragen. Dit adres is ter visie gelegd. Van prof. I. G. de Hoop Scheffer is ingekomen een verzoek om ontslag als hoogleeraar aan de gemeente-universiteit, aangezien hij den leeftijd van 70 jaar heeft bereikt. Het ontslag wordt eervol verleend. Ten opzichte derelectriciteitsvoordracht is na eene lange geheime zitting, op voor stel van den voorzitter, met 20 tegen 14 stemmen besloten, om die voordracht aan B. en W. terug te zenden ter fine van praeadvies in verband met het voorstel Luden c. s. en de ingediende amende menten. Bij eene te Hoorn gehouden aanbesteding van vleeseh ten behoeve van oorlogsschepen, werd de levering gegund tegen 77^ c. per kilo, ofachoon er ook al de vier inschrijvingsbiljetten gelijk tijdig overgegeven zijn. (A. R. C.) Door de afdeeling Zaandijk van de vereeniging wHet Witte Kruis" is aangekocht een huis op de Kerkstraat, tegenover de school voor kosteloos on derwijs, ten einde het in te richten voor douche- en stortbaden. Voor het huis is betaald de som van 2400, terwijl 1700 zullen worden besteed, om het voor het nieuwe doel iu te richten. Er zullen 5 douche badtoe8tellen en eene badkuip worden aangebracht. Men hoopt de baden te kuunen geven voor 6 en 10 cent. Men meldt uit Eaamsdonk: Onder de arbeiders aan de werken der verlegging van den Maasmond is het verre van rustig. Zij dreigen met werkstaking, indien hun eisch van meer loon niet wordt ingewilligd. Ten aanzien vandenuitde gevangenis te Zevenbergen ontvluchten persoon, waarvan in een vorig nommer melding is gemaakt, wordt nog het volgende gemeld De bedoelde persoon, een 22-jarige landlooper, die te Klundert liedjes ver kocht, had op eenevraag van den bur gemeester op brutale wijze geantwoord, Hij werd toen als landlooper naar Ze venbergen getransporteerd, alwaar hem voor dien nacht in het huis van bewaring vrij logies werd verstrekt. Toen men hem den volgenden morgen verder wilde trans porteeren, was de vogel gevlogen. Het bleek, dat hij door eene nauwe opening in het gewelf op zolder gekomen en op de dakgoot was geklommen, zich toen tusschen twee muren naar beneden had 'aten zakken en naar Willemstad was ontvlucht. Daar liet hij zich den anderen morgen vroeg naar Ooltgensplaat over zetten; doch de politie, die zijn spoor was gevolgd, liet zich ook naar die plaats brengen, en kon hem nabij het dorp Den Bommel arresteeren, van waar zij hem geboeid mede terugbracht. Te Willem stad gekomen, werd de vluchteling door zijne begeleiders per rijtuig naar Zeven bergen gebracht, daar hij verklaarde te voet niet verder te kunnen gaan. Uit Vlissingen wordt van 30 April gemeld: Hedenochtend te 8 uur 30 minuten kwam H. M. de koningin van Engeland, vergezeld van prins en prinses Henry van Battcnburg alhier aan. Do hooge reizigsters begaven zich on middellijk door de, voor het publiek af gesloten pontonhal aan boord van het aan de zuiderponton gemeerd liggend jacht Victoria and Albertdat te 10 uren de haven verliet, voorafgegaan door het Trinity-jacht, en gevolgd door de Osbor?ie en de Enchantresswelke twee laatste op de reede waren gebleven. Bij aankomst van den trein was aanwezig de britsehe vice-consul, terwijl generaal Ponsonby, adjudant van de Koningin, de reis met haar mede- maakte. De trein bestond uit H. M. eigeu salonwagens en een van de staatsspoor wegen. Een klein gevolg, waaronder eenige inlanders uit Engelsch-Indië en een paar Schotten, vergezelde de Koningin. Woensdagnacht brandde de Twentsche stoomboterfabriek te Olden- zaal af. Alles is verzekerd bij buiten landsche maatschappijen. Te Enschedé is Dinsdag door den politieagent Damen tegen A,P. uit Lonneker procesverbaal opgemaakt wegens het ten verkoop aanbieden van kunst- voor natuurboter. Uit Wolvega wordt van 29 April gemeld: In den grooten veenpolder van West stellingwerf is gisteren tweemalen hedenochtend weer appél gehouden. On geveer 400 arbeiders waren tegenwoor dig, die in eene schuur werden toegeapro- verkregen, weshalve de arbeiders on- verrichterzake weer naar huis zijn ge gaan, na van de bazen van Maandag af 50 ct. per dag liggeld te hebben ge- eischt. De rust is niet verstoord. Giste ren was behalve de maréchaussee ook de burgemeester bij de vergadering te genwoordig. Uit Leeuwarden wordt ge meld, dat, wegens de voortdurende werk staking te Beets, de Commissaris des Konings in Friesland Woensdag naar Beetsterzwaag is vertrokken. Te Leeuwarden zijn j.l. V r ij- dag ongeveer 10,000 kievitseieren aan gevoerd, een betrekkelijk groot getal, in aanmerking genomen het steeds gure weder. De gemiddelde prijs is 16 cent per stuk. Een groot deel dier eieren gaat naar het buitenland, inzonderheid naar Engeland; niet onbelangrijke ver zendingen gaan zelfs naar Rome en Constantinopel. Indien het weder zach ter wordt, verwacht men grooteren aan voer en dan lagere prijzen. aan allen voor den materieelen en mo- reelen steun om de school meer bekend, het schriftelijk antwoord: dat de inschrij- en bemind te maken. vingen a 6574 en 78 cent per K.G. Voorts maakt het verslag melding van J te laat ontvangen waren. Bij onderzoek de ingenomenheid, waarmede de in het is dien inschrijver echter gebleken, dat inschrijvingen waren tegen 65 en 74 e. ken, o.a. door v.Emmenes, die hiervoor was Een der inschrijvers, de heer Noë, heeftovergekomen. Hij vermaande hen om vol bij den minister gereclameerd, en ontving te houden en ééne lijn te trekken, zoo dat ze dan eerst weer aan het werk moesten gaan, als al de bazen de 10 ct. loonsverhooging wilden toestaan. Naar wij vernemen, is dit resultaat nog niet Financieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 29 April loopende, door hun tusschenkomst ver handeld. Aand. Amst. Goederen vervoer (Mpij) a 98 '4 pet. Aand. Nat. Hyp. bank f 210. Oblig. Werkenden Stand (Mpij van den) 78 Aand. Amst.-Deli Comp. 1886 88 500 n Aand. Amst. Koftie-Cult. Maatschappij113 Aand. Asah. Tab. Mpij. 130 Aand. British Deli Langk. Tobacco Cy Limited 145^-150 Aand. British Deli Langk. Tobacco preferred ft 108£ Aand. Landb.-Mij Ngoep. nieuwe120 Aand. Singkep Tin-Mpij 135 t, Aand. Kon. Ned. Loc. Spw.-Mij. te Apeldoorn 20 Aand. Chem. Industrie (Mpij voor)35 Aand. Nt?d. Gist- en Spir. fabriek te Delft 106^ tt Aand. Ned. Oliefabr. te Delft 110 a Aand. Veenend.Stoomsp. en Weverij45 u Oblig. Concertgebouw te Amst. (Het) n 33 Aand. Bergbau-G esellseh. Rolland Serie A. n 139 Oblig. Oreg. Short Line and Utah Northern. w 94 Aand. Ned. Ass.-Comp. 165 Blijkens het prospectus voor de te 's-TIage te vestigen Kon. Nederl. Maat schappij tot exploitatie van petroleum- bronnen in Nederl'-Indië, zal deze Mij met een kapitaal van ƒ1,300,000 )waar- van 200,000 reeds geplaatst) ten doel hebben: t/het opsporen en exploiteeren van petroleumbronnen in Ned.-Indië". Ingebracht wordt voor 371,000 (waar van 200,000 in aandeelen zullen wor den betaald), eene concessie, voor 75 jaren, ingegaan 8 Aug. 1883, verleend aan den heer A. J. Zijlker, het uitslui tend recht inhoudende tot exploitatie van de petroleumbronnen gelegen binnen een terrein, ter oppervlakte van 500 bouws in de residentie Oostkust van Sumatra, landschap Beneden-Langkat. Het onder zoek naar den rijkdom aan petroleum van het geconcedeerde terrein heeft plaats gehad door den heer A. J. Zijlker, en daarna vanwege de Nederlandsch-Indi- sche regeering. Door den hoofd-ingenieur, chef der afdeeling mijnwezen, werd omtrent deze onderzoekingen een verslag aaa de indische regeering aangeboden, waarin deze hoofdambtenaar o. a. woorde lijk mededeelt: tfdat uit de geologische //waarnemingen op het terrein gebleken z/is, dat de aldaar geboorde put inson nooit aangeroerd, en met uitzondering van Claude Magnay, wisten slechts de naaste bloedverwanten de ware toedracht der zaak. Claude wachtte in deze zomermaanden met ongeduld op Gas- pards antwoord op zijn brief, terwijl bij vlijtig aan zijn schilderij werkte, zwevende tusschen vrees en hoop. Eindelyk vond hij op zekeron morgen den langverwachten brief op zijne ontbijttafel; het was alles zooals hij het kon wenschen; Gaspard was klaarblijke lijk zeer ingenomen met zijn voorstel, en schreef hem dit in har telijke bewoordingen. Claude's geluk was volmaakt hij had voor het lange wachten zijne belooning ontvangen; nu geen tijd meer verlorenHy belde en beval zijn //eDgelachtigen" page, om oogenblikkelijk een rytuig te bestellen. Zijn ontbijt niet kunnende aanroeren, snelde hij naar zijn ka mers, stopte eenige kleêren in een valies, en tien minuten daarna was hij op weg naar het station, om met den trein naar het noor den, naar Rilchester te stoomen. Gedurende de reis kreeg hij langzamerhand zijne bedaardheid weer. Toen het vlakke, eentonige weiland hem de nabijheid van Rilchester aankondigde, was hij veel minder hoopvol, en toen de prachtige toren van de kathedraal voor zijne blikken opdoemde als een zwart gevaarte, afstekende tegen den blauwen hemel, ver keerde hij reeds in twijfel of hij naar de pastorie zou gaan of niet. Zou hij haar maar niet schrijven? Hij liet zijn valies naar z/de Arend" brengen, en met langzame schreden verwijderde hij zich van het station. Rilchester zag er vreedzamer uit dan ooit, en het was er verbazend stil, want bet was buiten drukkend heet; door de High Street zou men een kanon hebben kunnen afschie ten, zonder dat iemand door den kogel getroffen zou worden. In gedachten verzonken, wandelde Claude voort, totdat hij eensklaps bemerkte het doel van zijn reis bijna bereikt te hebben, en nu met het bewustzijn, dat hij zich in de nabijheid van Espérance bevond, verdween plotseling zijne airzeling; met vlugge schreden liep hij op de pastorie toe en trok aan de bel, die een somberen klank gaf. Vrijmoedig vroeg hij mile de Mabillon te spreken. Zij was thuis; hij trad in de blauwgetegeldo gang, waar hy haar laatstleden Kerstmis met haar palmtakjes had gezien, en zijn moed groeide steeds aan. De bediende, die hem natuurlijk nog wel kende, keerde zich om, toen zij door de gang liepen er was bezoek in de kamer hij meende, dat mademoiselle in het eet vertrek was, //wilde de heer Magnay haar daar soms opzoeken?" Claude stemde gretig toe, den verstandigen bediende in gedachte zegenende, terwijl hij het voornemen opvatte, om hem later met goud te beloonen; daarna werd de zware deur weer dicht gedaan; in dat korte oogenblik zag hij nog mahoniehout en rood trijp, en het volgend oogenblik kwam hij tot de ontdekking, dat hij zich met Espérance in dezelfde kamer bevond, en dat hy haar hand in de zijne hield. Zij gingen naast het open raam zitten; hij hoorde toen, dat zij met haar heldere stem tot hem begon te spreken, en hij was van meening, dat zy er in haar wit gewaad zeer lief uit zag, en dat zij een donkerroode roos droeg, gelijkende op die. welke hij haar in het klooster had gegeven. Zij vertelde hem van haar verblijf aan zee en vroeg hem vervolgens of hij weer kwam om van de kathedraal eene schilderij te maken. Door deze vraag werd Claude eensklaps uit zijne gelukzalige verdooving opgewekt, en hij antwoordde op ernstigen toon z/Neen, ditmaal ben ik hier niet gekomen om te schilderen. Gij herinnert het u misschien, dat ik u het adres van uw broeder heb gevraagd, toen ik hier onlangs was. Kunt gij het ook raden, wat ik hem te schrijven had?" Hij had dit zeer aarzelend gezegd, en zijne wangen begonnen te gloeien, zoodat hij van harte wenschte, dat hij maar geschre ven had. Hoe moest zy uit zyne woorden knnnen opmaken, dat hij haar liefhad? Waarom was hij met zulk een onzinnige vraag, waarop geen antwoord te geven is, begonnen? Met hare grijze, ernstige oogen staarde Espérance hem aan; haar hart klopte luid, maar zij bemerkte zijne verlegenheid en zeide vriendelijk: //Ver tel het mij maar." Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2