NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 7e «laargang. Woensdag 7 Mei 1890. No. 2099» N DEN VREEMDE. ABOHKKEKTSFRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheel® Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dageljifce, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TelefooanwniueiF £3S. ABYEETS^TIEM': van 15 regel* 50 Cents; iedere regel meer 10 cent» Groet® letter* naar plsatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertontiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en ccnrontier*. Direataorea-Uïtgevsra J. C. PEEREHOOM ea J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Fubliciti Etrangere G. L. JDAVBB §r Co., JOHN F. JOH EB, Succ., Barifs 31ó:,t Jautourg Montxzatlre. STADSNIEUWS. Haarlem, 6 Mei 1890. Bij ministerieele beschikking is het hoofd district Haarlem tot het kiezen van leden der Tweede Kamer in 3 onderdistricten verdeeld. De heer Mr. A. C. Waller, wethou der de?er gemeente, heeft van zijnen geneesheer te Montreux, waar hij zooals men weet thans verblijf houdt, de meest gunstige adviezen omtrent zijn gezond heidstoestand bekomen en hoopt spoedig, geheel hersteld, naar hier terug te keoren. De nieuw-benoemde dir. off. van gez. 3e kl. (majoor) J. H. Bijstra, thans te Gorinchem, is bestemd tot enef van het militair hospitaal 2e kl. te Haarlem. De dirig. off. van gez. 3e kl. (majoor) D. H. van Vierssen is verplaatst van Haarlem naar Venloo. Bij de Maandag te Amsterdam gehou den akte-examens voor onderwijzer is toegelaten de heer J. van der Vies, alhier. Nader vernemen wij nog over de con cessie-aanvrage betreffende een stoomtram HaarlemZandvoort, door de heeren Hijmans Zoon, van Minden en de Jong, dat de aanvragers, indien de Raad den door hen aangeduiden weg door de stad minder geschikt mocht achten, zij ook bereid zijn dien weg eenigszins te wijzigen. Zooals wij reeds vermeldden, wilden concessionarissen de tram laten loopen Yerwulft, Botermarkt, Barrevoetestraat, Keizerstraat en Wilhelminastraat. Naar het schijnt rezen er echter bezwaren tegen het leggen van een baan door de Barrevoetestraat. Daarom stellen de aan vragers nu aan den Raad voor den weg aldus goed te keurenYerwulft, Ge dempte Oude Gracht, Raaks, Zijlvest, Wilhelminastraat. Deze weg is ook o. i. beter dan die door de Barrevoetestraat, welke straat niet al te breed, en waar de passage veel drukker is dan op de Ged. Oude Gracht. Aan het comité alhier tot exploitatie van de Staalwaterbron, is door den Haar- lemmcrmeerpolder concessie verleend tot het leggen van buizen door de aan dien polder toebehoorende wateren, tot "het voeren van het staalwater naar Haarlem. Maandagnamiddag is een 14-jarige knaap, die op de paardenmarkt aan den Dreef met andere jongens spelende was, over een steen gestruikeld en gevallen, waarbij hy zijn rechterarm heeft gebro ken. Hij is naar het St. Elisabeths-Gast- huis overgebracht. Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering yaa Nijverheid. Af deeling Haarlem. In de Maandagavond gehouden leden vergadering was de heer P. van Cap- pelle, ingenieur te Rotterdam, aan het woord en wel over //Eleetrisehe verlich ting door middel van Centraal-stations. Spreker bracht in herinnering dat men nu ongeveer honderd jaar geleden van meening was, door tospassing van het steenkoolgas het toppunt op 't gebied der verlichting te hebben bereikt, en men dacht nooit iets beters te zullen vinden. Langen tijd bleef die meening bestaan doch thans is zij veranderd, sedert de eleetrisehe verlichting in alle lande* en met name in Amerika zulke reusachtig* vorderingen heeft gemaakt. Na op theoretische gronden te hebben aangetoond, dat de werkkracht van den electrisehen stroom afhankelyk is van zekere technische omstandigheden van het te gebruiken materieel en te heb ben aangegeven op welke wijze men uit die omstaudigheden, zijnde de spanning en de weerstand in de eleetrisehe leidin gen, de stroomsterkte kan berekenen ©n omgekeerd, kwam spreker tot het begin sel der dynamo's, de machines die de electriciteit leveren. Na daarvan het be ginsel en de werking te hebben verklaard trad hij in een uiteenzetting van de inrichting der eleetrisehe centraalstations. Na eerst de nadeelen te hebben aange toond van het schakelsysteem, die hoofd zakelijk daarin bestaan, dat bij het min ste gebrek aan de leiding alle lampen uitgaan, stelde hij daarboven de voor deden van het parallelsysteem, dat ech ter veel kostbaarder is wegens de groo- tere massa koper, welke noodig is. Langen tijd stond spreker stil bij de accumulatoren en transformatoren. De eerste dienen om de benoodigde electri citeit te verzamelen, de andere om de electriciteit op groote afstanden over te brengen. Met een aantal voorbeelden aan de praktijk ontleend, toonde spreker aan dat de verlichting door electriciteit thans een fait accompli is, maar een andere vraag was die betreffende hare kosten. Vooreerst zou men bij de invoering daarop nog blijven stuiten, daar deze aan merkelijk hooger zijn dan die van de gasverlichting. Daarom zou spreker wen- sehen dat gas en electriciteit niet als vinnige concurrenten zouden optreden, maar naast elkander zouden gaan en elkander aanvullen, want alleen daarvan zijn goede resultaten to verwachten. Nochtans achtte hij het de dure plicht der gemeentebesturen het vraagstuk der eleetrisehe verlichting grondig te bestu- deeren. Vele gemeenten in 't buitenland hadden reeds aanzienlijke credieten voor deze verlichtingswijze toegestaan. Met een woord van dank voor de wijze waarop de heer van Cappelle dit belangrijke onderwerp in deze vergadering had be sproken, werd de drukbezochte bijeen komst door den voorzitter gesloten. Te beginnen met 1 Juni e. k. wordt de baan der haarlemsche tram verdeeld in twee sectiën, de eene StationGroote Markt, de andere Groote MarktHout. Een sectie-kaartje zal dan vijf cents kosten. De prijs voor het geheele traject blijft 10 cents, bij abonnement 7£ cent. Bij de Vereeniging „VJgitójjhsiil naar Vanaagen" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor met- selaarskecht. - Een voor broodbakkers- knecht. - Een voor koper- en metaalgieter. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangeiwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Leus ren en Kunst Joseph Hollman en Johannes Wolff zullen in deze maand optreden in het eerste concert van Patti, na haar terug keer uit Amerika, in de Albert Hall te Londen. Te Milaan zal weldra een nieuw werk van De Amicis verschijnen ,/De roman van een onderwijzer" (700 blz.). 9 Van de Hollanders, die ditmaal in de parijsche Solon escposeeren, spreekt Al- bert Wolff, de bekende kunstcriticus van Figaroalleen met waardeering over een doek van Thérèse Schwartze. Het zijn drie hollandsche meisjes, in den rouw over hun vader, die een zeeman was, zegt de catalogus. //Wat de overledene was, mejuffrouw," voegt de Figaro er bij, //laat on3 zeer onverschillig, zelfs al ware hij schrijnwerker geweest, dan zou dit geen verandering maken, maar uw schilderij is zeer verdienstelijk." Barnay ontviDg by gelegenheid van zijn 30-jarig jubilé als acteur te Berlijn vele blijken van sympathie, 's Morgens werd hem een aubade gebrachtte 10 uren volgde in het Ber liner Theater een groote ovatiehet koor zong een gelegenheidshymne van Drach en de leden van den schouwburg boden Barnay zijn eigen borstbeeld aan van brons, als Marcus Antonius, een zijner beste rollen. Van de feestcommissie kreeg Barnay een prachtig, met zilver vefsierd album. Uit Moskou kwamen een gouden beker en een album met gravuren. Talrijk waren de deputaties (ook van dames) en de kransen. Gebrs. Van Lier uit Amsterdam zonden een geschenk, dat Barnay door Lautenburg werd aangebQden. it I N A E N L A H D. Z. M. de Koning heeftaan den heer H. Versloot geweigerd de tramweg Soeststation Baarn te leggen over het domein Soestdijk. De onder grond van den rijksweg behoort tot het particulier domein des Konings. Het plan, waarvoor reeds door den minister concessie was verleend, kan nu niet tot uitvoering komen, omdat uit Soest Baarn niet te bereiken is dan over grond, behoorende tot de heerlijkheid Soestdijk. By koninklijk besluit van 1 dezer zijn dr. S. de Ranitz, genees heer-directeur van het kinderziekenhuis te Amsterdam, en dr. H. W. de Mon- chy, geneesheer-directeur van het Sophia- kinderziekenhuis te Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. De staatscommissie voor de samenwerking van zee- en landmacht in het belang der kustverdediging werd Za terdag te 's Hage geïnstalleerd, en begon hare werkzaamheden. De internationale Confe- rentie tot vaststelling der winterdienst- regeling op de spoorwegen, en waartoe niet minder dan 102 spoorweg-maat schappijen en stoombootondernemingen uit Duitschland, Belgie, Italië, Neder land, Engeland, Zweden en Noorwegen zijn uitgenoodigd, zal den 17n Juni a. s. te Stuttgart worden gehouden. Volgens de N e d. - 8$ ort heeft de 's-Gravenhaagsehe dames-gymnastiek- vereen. het voornemen, zich als buiten- gew. lid van het nederl. gymnastiekver- bond aan te sluiten. Wanneer dit ge schiedt, is zij de eerste damesvereeniging, die het nederl. gymnaatiekverbond in zijn midden heeft. Zaterdagavond hield ma joor Seyffardt, lid der Tweede Kamer, te Groningen do aangekondigde voordracht over onze verdediging. Bij de behande ling van //het Tindalisme" zei de heer Seyffardt dat het argument omtrent de mogelijkheid \an het bombardement van den Haag oud is. Den Haag is te bombardeèren uit zee op een afstand van ongeveer zesduizend meters. Maar behalve dat men het strikte recht daargelaten, niet gemakkelijk naar oorlogsgebruik een open plaats bom bardeert, zou ook de zetel van de regeering spoedig naar Amsterdam worden over gebracht. Wij kunnen altijd bloot staan aan een verraderlijken inval daaraan heeft de heer Tindal gelijk. Wij moeten streven zij spreker naar dit ideaaldeel neming der geheele mannelijke bevolking aan de landsdefensie. In de militaire oefening van ieder man, is de beste waar borg van onze onafhankelijkheid. Door den heer Arkes te Enkhuizen is een adres aan de Prov. Staten van Noord - Holland gericht waarin hy verzoekt, aan zijn plan voor dea aanleg van eene stoomtram van Hoorn naar Alkmaar de voorkeur te geven boven dat van de heeren De Lange en Bosman, voor een locaal- spoorweg tusschen genoemde plaatsen. Door den heer Arkes is voor eene stoomtram aan de provincie een subsidie gevraagd van 150,000 gulden, door de heeren De Lange en Bosman voor een locaalspoor eene garantie van eene jaar- lijksGhe bruto opbrengst van f 81.000, waarvan hoogstent f 36.000 ten laste der provincie. Uit Amsterdam meldt men, dat aldaar onder toezicht van een dames comité, een huishoudschool zal worden opgericht. Met het stooms. Prinses Wilhel- minadat Zondagmiddag om één uur aan de Handelskade te Amsterdam aankwam, werd ontscheept de fuselier Franciseus Cornelis Adolf Buijs, die by de scher mutseling bij Kota Toeankoe op Atjeh, waar de le luitenant Veerman het leven liet, zich zoo kranig heeft onderscheiden. Nadat o. a. die geheele patrouille na genoeg was neergeveld en ook Buiis een schot in het been had gekregen, kwam er uit de verte hulp opdagen. Buijs, ziende dat de vijand zijn gewonden lui tenant en commandant Veerman mede- voerde, schreeuwde het uit, dat hij met dezen dapperen officier wilde vallen of hem terugbrengen. Hinkende en uit zijne wonde bloedende, snelt hij den vijand achterna, en ontneemt hem niet zon der eene hevige worsteling het lichaam van zijn dapperen aanvoerder, doch mocht slechts het lijk aan de banden FKÜiLLETO K 1 88) Naar het eng-elsck EDNA LYALL. HOOFDSTUK XXXIII. Op dat oogenblik weldo een onuitsprekelijk verlangen naar haar vader bij haar op, maar zij deed al haar best, zich door het zon derlinge gedrag van haar oom niet te laten ontmoedigen, daar zij wist, dat hy het werkelijk goed meende. Zij hief haar gelaat op om een kus van hem te ontvangen; vervolgens leidde hij haar onder een diop stilzwijgen naar het rijtuig. De deken was dien morgen zeer verstoord; hij mompelde bin nensmonds ovor een komeet, en gedurende den rit maakte hij hierop verscheidene berekeningen. Espérance sprak geen woord, maar hield haar bouquet stijf vast, terwijl zij wel eens gaarne had willen weten of Gaspard op dit oogenblik aan haar dacht of niet. Spoedig hadden zij de deur aan den westkant van de kathedraal tigheid, teen Mendelssohn's lofzang ,/Nun danket Alle Gott" werd aangeheven, werd het eensklaps lichter, en toen Claude zyne vrouw van het altaar wegleidde, drong een zonnestraal door de ramen naar binnen, en de sombere duisternis had plotseling plaats ge maakt voor een overvloed van helder licht. De verandering, die hen buiten wachtte, was evenwel nog ver rassender. Toon de groote deuren aan den westkant werden ge opend, en het gelui van de klokken de tonen van het orgel over stemden, werden zij door een verblindenden glans begroet. De zware wolkenmassa's hadden zich ontlast en gedurende de plech tigheid in de kerk, had er een korte, maar hevige sneeuwstorm plaats gehad; de grond was nu bedekt met een sluier van het zuiverste wit; de sombere wolken waren aan den blauwen hemel weggevaagd. Mevrouw Mortlake zou weer een reden tot veront waardiging hebben gehad, indien zij had geweten, dat bruid en bruidegom verplicht waren om een oogenblik te wachten totdat de kerkeknechten de sneeuw van het voetpad hadden weggeveegd, zij zei ven echter hadden er niet in hetminst iets op aan te merken. z/Hoe schoon ziet alles er uit," zeide Espérance, terwijl zij door de stille, besneeuwde straten reden, „en wat ben ik blij, dat de zon is te voorschijn gekomen om ons te begroeten." z/Ja," antwoordde Claude, ,/dat is dus de reden, waarom het daareven zoo donker was; dat zou een goed voorteeken zijn voor ons leven, lieveling, licht en vroolijkheid na duisternis." wJa," zeide Espérance, met een kalmen glimlach, „en altijd een duidelijke oorzaak en gevolg van die duisternis." Het was werkelijk een vroolijk huwelijksfeest; zelfs Cornelia, al hoewel zij het verlies van Espéraneo geducht voelde, kon niet bereikt; eensklaps werd de deken uit zija gepeins opgeschrikt, bood zyne nicht een arm aan en geleidde haar tot midden in de kerk. Het was zeer duister in de kathedraal, en de somberheid van dit ruime gebouw zou Espérance eene huivering ontlokt hebben, wan neer bij hun binnentreden het orgel niet de verrukkelijke marach van Wagner had doen hooren. Bij het koor voegde Claude zich bij hen, en zij begaven zich, omringd van nieuwsgierige gezichten, naar het altaar. Met angstige blikken sloeg Cornelia, die aan den oostkant zat, alles nauwkeurig gade, maar een zucht van verlich ting ontsnapte haar, toen zij de bruid gewaar werd, die in deze duisternis als een heldere zonnestraal door de sombere wolken straalde. De stoet kon juist niet schitterend genoemd worden. Mevrouw Mortlake was zelfs inwendig verontwaardigd over dien buitengewonen eenvoud; zij had gewild, dat er meer bruidsmeisjes waren geweest; ook hadden zij wel wat sierlijker gekleed kunnen zijn, toch lag er iets indrukwekkends over het geheel. De deken liep meer rechtop dan gewoonlijk en zag er werkelijk eerwaardig uit met zijn zilverwit haar en langen, witten baard; Claude's oogen fonkelden, maar zyn gelaat stond ernstig; tusschen hen in sehreed Espérance voorwaarts; hare stralende oogen blikten vol ontzag voor zich heen, en met haar vriendelijk, lieftallig gelaat zag zij er bijna even kinderlijk uit als al haar kleine bruids meisjes. De dienst nam een aanvang, en de duisternis werd steeds groo- ter, toen de beloften werden gewisseld tusschen Claude" en Es pérance Bien-Aimée;" in dit balf donker schenen de stemmen van het koor ver verwijderd to zijn, terwijl de precentor het nauwe lijks kon zien om te lezen. Eerst tegen het einde van de plecht

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1