POLITIEK OVEHZlCiiL üer Atjehers ontrukken. Voor dit zoo heldhaftig gedrag werd aan Buijs bij kon. besluit van 16 Maart No. 30 het ridderkruis van de Militaire Willemsorde 4de klasse toegekend. Dit eereteeken werd hem Zondag, bij aan komst, voor hot front van het garnizoen der marine, aan de Handelskade opge steld, door den generaal-majoor Den Beer Poortugael, bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling, nitgereikt en werd hij op de gebruikelijke wijze tot ridder geslagen. Na deze plechtigheid die door de 8tafmuziek van het 7e regt. infanterie werd opgeluisterd nam de nieuw be noemde ridder, met de hoogste militaire autoriteiten plaats in een gereedstaan den open landauer, bespannen met 2 paar den, en zoo hegeleid door de troepen naar de kazerne Oranje Nassau werd hij over gebracht, waar hem aan de onder-officiers tafel een feestelijke ontvangst werd be reid en hem o. a. de eerewijn werd aan een tot zeven uur duurde, werd onder meer circa 100 liter jenever verbruikt. Te Assen is Maandagmiddag eene vrouw door den bliksem doodelijk getroffen, terwijl zij in de geopende deur harer woning stond. Drie beschonken soldaten hebben Zondagmiddag te Groningen angst en schrik verspreid onder de rustige be woners van den Oosterbinnensingel. Eenige kinderen zongen aldaar bet bekende refrein„Hoezeevoor Niéuwen- huis hoezeeI" hetgeen den soldaten, die juist voorbij kwamen, minder goed be viel. Zij trokken hun sabels en sloegen daarmede op vreeselyke wijze in het rond, waarop de ouders van alle kanten opdaagden om hunne kinderen te be schermen. Hierdoor ontstond een formeel gevecht tusschen de burgers en soldaten, totdat de politie op het tooneel van den strijd verscheen en, geholpen door do burgerij, de soldaten arresteerde. Buijs is Amsterdammer van geboorte, Alle in do hoofdstad aanwezige ridders waren uitgenoodigd bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. Een tallooze menigte was op de been en juiehte den dappere daverend toe. Van Terschelling wordt gameid: Aan boord van den ned. koop vaarder IJmuidente St. Nazaire binnen- geloopen, heeft een stortzee groote ver woesting aangericht en 4 man overboord- geslagen, terwijl 4 anderen gewond wer den. Aan boord van dat schip bevonden zich 8 eilanders, waarvan 2, zijnde hoof den van gezinnen, jammerlijk verdron ken. De nagelaten betrekkingen blijven onverzorgd achter. Vele gezinnen zijn hier door dit treffend ongeluk weder in rouw gedompeld. 3 Weinige jaren geleden be proefde men opnieuw het eiland Ame land tot eene badplaats te maken. Het heeft echter ook nu niet mogen gelukken. Ten gevolge daarvan zal eerstdaags de opstal van het destijds gebouwde nieuwe badhuis met den daarbij behoorenden in ventaris in het openbaar worden ver kocht. De arbeiders op de steenfa- briek van de firma Van Zadelhoff en Wentink te Rheden hebben den arbeid nog niet hervat. Alles is rustig. Men meldt uit Ootmarsum van 3 Mei Heden middag sloeg de bliksem, ge lukkig zonder brand te veroorzaken, door den schoorsteen in het huis van Johannes Heerink, op 't Springendal bij deze gemeente, onmiddellijk in de buurt der stoomwasscherij aldaar. De lijst van den schoorsteen werd weggeslagen en het daaronder brandend vuur door het geheele vertrek geslingerd. In den nacht van 3 op 4 Mei is de gemeente- en onbezoldigd rijksveld wachter T. D. Dijk te Uithuizermeede, door eenige dronken boerenjongens zwaar verwond aan het hoofd en een der polsen. Uit Hengeloo (O.) wordt van 4 Mei aan de JV. R. C. gemeld Tal van nieuwsgierigen bevonden zich hedenmiddag voor het gebouw „Verlich tingsoord," waar de sociaal-democraten hunne gewone vergaderingen houden, en waar zij tevens hunne uitspanning zoeken. Donderdag 1 Mei wapperde op het gebouw de roode vlag. De burgemeester gaf last, die vlag te verwijderen, wat, niet zonder protest, plaats had. Nu was het gerucht verspreid, dat heden de vlag weder zou worden uitgestoken en dat de leider der socialisten, Bennink, haar met de revolver in de vuist zou verdedigen. Aan die bedreiging is echter geen ge volg gegeven. De socialisten vulden wel de verschillende lokalen, maar van eene roode vlag was niets te zien. En het schijnt dat de politie ook wel voorzag dat daarvan niets zou komen, want ner gens zag men een agent van politie of een maréchaussee. Op eene bruiloft in de buurt- schap Bomerbroek, die van 's namiddags Rechtszaken. Het cassatieberoep, door verschillende visschers op de Zuiderzee ingesteld tegen een vonnis van de rechtbank te Haarlem, waarbij zij veroordeeld waren wegens het visschen met den wonderkuil, is Maandag door den Hoogen Raad ver worpen, die daarbij besliste, dat wel het verbod om te visschen met den k wak- kuil is opgeheven, maar onveranderd is gehandhaafd het onbeperkt verbod om te visschen met den wonderkuil. VISSSHÏSiJ. Enkhuizen, 4 Mei. Gisteren werd alhier door 94 schuiten van 4000 tot 40.000 stuks netjesansjovis aangebracht, Ook met den kuil werd veel gevangen. Door 48 span werd van 20,000 tot 70,000 stuks per span (2 schuiten) aan gebracht. Door opkoopers wordt 5 per 1000 stuks uitbetaald. Gedurende de afgeloopen week werd gemiddeld f 250 per schuit besomd. Teasel, 4 Mei. De Noordzee-vis- scher8 besomden in de afgeloopen week van ƒ60 tot 100 per schuit. De gar- nalenvloot braebt 189 mand aan voor de kokerijen, tegen f 4 a 5 per mand. De verzending had plaats naar Londen, Huil en Parijs. Naar België werd weder een partijtje alikruiken afgeleverd; prijs f 2 a 2.50 per HL. De rogvangst binnengaats was niet onbevredigend. Naar Antwerpen en Brussel werden 79 manden rog ter markt gezonden. De rog gold hier 45 a 55 c. per stuk. Geep werd er weinig gevan gen. De prys was f 18 a 20 per tal. In den Reicksanseiger wordt medege deeld dat het wetsontwerp betreffende het leger, dat eene jaarlijksche uitgaaf zal vorderen welke, 18 millioen mark niet le boven gaat, ten doel heeft: de nood zakelijk gebleken versterking der veld artillerie met 70 battery en en de aan vulling van de speciale troepen. Het effectief der twee nieuw opgerichte korp sen moet worden verhoogd, terwijl voorts grootere bedragen noodig zijn voor de infanterie en de cavalerie op de Ooste lijken Westelijke grenzen, die bij het uit breken van een oorlog, zonder de reserve af te wachten, naar de grenzen moeten oprukken om vijandelijke aanvallen af te weren. Eindelijk voorziet het wetsontwerp, in overeenstemming met de twee pruisische korpsen, in eene verbetering van de Sak sische leger-organisatie, in de oprichting van eene beiersche 5e divisie, en in eene betere regeling der premiën voor den onderofficiersdienst. Het- nieuwe wetontwerp betreffende de lagere school, ingediend bij het prui sische Huis van Afgevaardigden, bepaalt dat ieder kind verplicht is ter school to gaan van het voltooide zesde tot het vol tooide 14e. Veertien dagen hechtenis wordt bedreigd tegen werkgevers die schoolplichtig kinderen gedurende de voor het onderwijs bestemde uren aan het werk houden. Tot de voor naamste bepalingen behoort dat voort aan kinderen van een ander godsdienstig geloof dan dat waarin in de school on derwijs gegeven werdt, niet meer gedwon gen mogen het godsdienstonderwijs in de school bij te wonen. Bij de Maandag in den italiaanschen Senaat gevoerde beraadslaging over het wetsontwerp betreffende de liefdadige stichtingen heeft Crispi de door do com missie voorgestelde schrapping bestreden van het tweede gedeelte van artikel 96 betreffende de overdracht dier stichtingen, zooals het door de regeering was voor gedragen. Crispi verklaarde dat het artikel een der grondslagen van het ont werp vormdewerd het niet goedgekeurd, dan zou hij een beroep doen op de kie zers, die uitspraak zuilou doen over het conflict tuaschen den Senaat en de Kamer. De Seuaat heeft diensondanks met 98 tegen 76 stemmen een voorstel verwor pen, strekkende om het tweede gedeelte van artikel 96 te herstellen. Crispi heeft daarop den Sëbaat verzocht, de beraad slaging te schorsen, opdat hij de uitspraak van den koning kon inwinnen. In de jongste dagen liepen te Londen zekere geruchten over verraad, dat Emin paeha zou gepleegd hebben door te trachten de equatoriale provinciën aan den Mahdi te verschacheren. Thans behelst de Herald een lang telegram uit Caïro, waarin de historie zoogenaamd bevestigd wordt door den geïnterviewden Basili Bochtor, langen tijd ambtenaar onder Emin. Basili vertelt dat slechts het verzet der officieren en soldaten Emin verhinderde, de bedoelde plannen uit te voeren. Deze plannen, alsook Emin's wreedaardig stelsel van repressie zouden de werkelyka drijfveeren tot het oproer der soldaten zijn geweest. Emin zou ook plan hebben gehad om Stanley's expeditie te overrompelen en gevangen te nemen, een gevaar waaraan Stanley nauwelijks zou ontkomen zijn. Basili beweert voorts dat groote massaas ivoor, door Emin bij eengebracht, in het water geworpen werden. Naar de Standard uit Constantinopel verneemt, heeft de turksche gezant te Londen een gesprek gehad met Salisbury, waarin de gezant deze polste nopens de heropening der onderhandelingen over het egyptische vraagstuk, vooral betref fende Egypte's ontruiming. Salisbury moet Rustem-pacha allerminzaamst ont vangen hebben, heru belovende de kwestie te zullen overwegen en hem bescheid te geven bij een volgend onderhoud. Het handelscomité uit den amerikaan- schen Senaat beveelt twee ingediende wetsontwerpen aan, waarvan het eene strekt om eone staatssubsidie te verlee- nen aan amerikaansche stoomers, terwijl het andere voorstelt de oprichting van eenen atlantischen stoombootienst. Eerst bedoelde subsidie zou aanvankelijk drie millioen d. jaarlijks bedragen, opklim mende tot zes millioen. De bedoeling schijnt te zijn, amerikaansch stoomboot- lijnen te openen tusschen Liverpool en New-York, tusschen San Francisco, Au stralië en China. Blijkens de uit de voornaamste steden in Spanje ontvangen telegrammen, valt er overal in de stemming der bevolking eene verbetering waar te nemen. KiiiE^D mm\&. Men leest inde Heli Cé. van 5 April j.l.: „De doodstraf werd heden morgen vroeg te Medan voltrokken aan de Ja vanen Eng alias Amat, Kromo Redje en een Battak, de moordenaars van een oppasser in BonboDgan. In de nabijheid der Petissahbrug zag het zwart van de inlanders om de executie te zien. Of er Europeanen tegenwoordig waren, behal ve zij die ex officio aanwezig moesten zijn, is ons niet bekend; waren ze er dan hebben ze een schouwspel gezien zoo schandelijk dat de afkeuring niet scherp genoeg kan wezen. Juist als bij eene vorige executie dus te laak baarder omdat het reeds éénmaal gebeurd is braken den eersten keer de drie stroppen, zoodat do veroordeelden onge deerd op hun voeten terecht kwamen. Hoe het in de hoofden van de drie on- gelukkigen moet gespookt hebben tusschen dien val en de herhaling der exeeutie Het moet eene uitkomst geweest zijn dat de tweede proef na een halfuur wachten om nieuw koord te haleu eindelijk gelukte. De indruk welken wij van hot gebeurde kregen is: grove na latigheid; het is toch werkelijk niet te veel gevergd of te moeilijk om vooraf de sterkte van het koord ie beproeven. Het gebeurde is dan ook zoo beneden alle critiek, het maakt zoo'n indruk van martelen in plaats van straffen, dat wij op een onderzoek aandringen opdat eea dergelijk schandaal niet meer kunne voorkomen." Zoo iets gebeurd nog in NederlandscJt- Indiël He verspre i ding van onkruid door mest. Door de academie van we tenschappen te Parijs zijn onderzoekingen ingesteld betreffende de verspreiding van oukruiden door mest. Men vermengde haver met onkruidzaden en Saf ze toen aan een aantal paarden. Daarna werd de mest dezer dieren onderzocht en werden alle zaden, welke nog onverteerd bleken te zijn, uitgezaaid, met het verrassende resultaat, dat het grootste deel dezer za den op de gewone wijze ontkiemde. Bij een volgende proef, werden de uit den paardenmest gezochte zaden aan een os gegeven en bevond men, dat de meeste, ofschoon zij tweemaal aan den invloed van het spijsverteringsproces waren on derworpen geweest, toch nog hun kiem- vermogen hadden behouden. Voor een derde proef werden ae uit den ossen mest gehaalde zaden, onder 'c voedsel van een varken gemengd en bleek het, dat er in den zwijnenmest nog vele werden terug gevonden, die ofschoon in geringere mate, kiemvermogen bezaten. Wanneer men nu bedenkt, hoeveel droog voedsel aan onze huisdieren wordt gegeven en hoe veel zaden van onkruiden op deze wijze eerst in den mest en later op het bouw land tereGht komen, dan is het niet te verwonderen, dat men zoo dikwijls last van deze schadelijke planten heeft. Het kan dus zijn nut hebben, haver en der gelijk voedsel goed te zuiveren vóór men het voedert. (X. C.) Ee Zeeroovers dor Seine. De politie te Parijs heeft in een kelder ergens in eene der achterbuurten eene bende jeugdige schurken aangehoud' die zich daar gevestigd hadden. Zij leef den daar op een grooten voet (het ellen dig verblijf buiten rekening gelaten) want zij stalen alles, wat ze grijpen en vangen kondenbeddegoed, visch, vleesch, groenten en.... wijn in verschil lende merken. Zij hielden er bovendien nog eene andere bezigheid op na. Zij stalen namelijk de touwen, waarmede de schepen aan dea wal der Seine gemeerd liggen en verkochten die, hetgeen hun in korten tijd ongeveer 10,000 iranken op bracht. Als eene bizonderheid dient nog ver meld te worden, dat zij op die avonden waarop er niets voor hen te doen was, gezellig thuis bleven, terwijl een van hen het gezelschap dames werden ook geïnviteerd vergastte op eenige stuk jes op da klarinet, welk instrument hij in het lokaal ecner muziekvereeniging gestolen had. De berlynsche sociaal-de- mocraten hebben aan bijna allo bier brouwerijen in de duitsche hoofdstad den oorlog verklaard. Bij vroegere arbeid3- twisten stelden de brouwerijen hunne lokalen voor vergaderingen ter beschik king van de sociaal-democraten, maar ditmaal hebben zy geweigerd. De arbei ders der brouwerijen hebben nu het werk gestaakt, ofschoon ze veel geld verdie nen. Op hun verzoek hebben de sociaal democraten de brouwerijen in den ban gedaan en weigeren volstrekt beiersch bier te drinken. Hèt Rij n-W o s e'r-Elve-Kanaal* Hoewel uit hef verslag van de Centrale Vereeniging tot opbeuring der duitsche rivier- en kanaalscheepvaart, waarvan we ons nummer 68 melding maakten, blijkt dat de vooruitzichten op het tot stand-komen van dit kanaal minder gun stig zijn, heeft zich thans te Hannover een comité gevormd en het besluit ge nomen 30 h 40 duizend Mark bijeen te brengen en die aan de regeering ter be schikking te stellen. Het doel is, de regeering door dit be wijs van belangstelling, uit te noodigen al de vereischte gegevens te verzamelen, om de al-of-niet uitvoerbaarheid en ren tabiliteit van het project te onderzoeken.- In het geval dat de regeering dit ver zoek niet mocht inwilligen, hebben de deelnemers besloten de voorbereidende werkzaamheden zelve ter hand te nemen. Tot aankweeking van den handel acht men in de handelskringen van Hannover het project niet alleen uitvoerbaar, doch heeft men bovendien besloten alie pogin gen aan te wenden, ten einde dit werk tot stand te brengen. Deze pogingen wor den aangemoedigd, doordat de minister van openbare werken aan afgevaardigden van het comité mededeelde, aan de uit voerbaarheid van het plan niet te twij felen dat er echter vooralsnog geene middelen daartoe voorhanden zijn en de voltooiing van het Rijn-Eems-kanaal da verdere uitbreiding van het kanalennet- vooraf moest gaan. [Rhenania). Een dertienjarige Annie te New-York wedde, dat zij tweehonderd maal achterelkaar touwtje zou springen. De weddenschap werd gewonnen, maar het meisje zakte bij haar laatsten sprong in elkaar on stierf. Op haar doorreis door Bel- gië werd de ex-keizerin Eugenie, van Luik tot Verviers iu haar spoorwegcoupé lastig gevallen door een der reizigers. De vorstin stapte te Verviers uit den waggon en reisde verder 2e klasse tot Keulen. Om paarden fraai en glad haar te doen krijgen, koke men tegen het voorjaar en den herfst voor ieder paard wekelijks twee a driemaal een handvol lijnzaad in ongeveer 6 liter water en geve dit gedurende 4 weken iederen dag lauwwarm aan het dier te drinken. Het verharen verloopt dan regelmatig en gemakkelijk en droes, waardoor de paarden in deze jaargetij den dikwyls worden overvallen, zal zich óf in 't geheel niet, óf alleen in zeer lichten graad voordoen. Wetgevende Macht. EERSTE KAMER. Vergadering op Maandag 5 Mei, des avonds ure. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van den heer W. Merkelbach, nieuwgekozen lid der Kamer voor Noord-Brabant. Zij worden gesteld in handen van eene com missie, tot leden waarvan de voorzitter benoemd de heeren: Vening Meinesz, Smits van Oyen en Donker. De commissie stelde voor, den heer Merkelbach, na eedaflegging, toe te laten met welke conclusie de Kamer zich ver- eenigde. De heer Merkelbach wordt beëedigd en neemt plaats. Ingekomen het wetsontwerp tot vast stelling der begrooting voor het Depar tement van Koloniën. Verzonden naar de afdeelingen. De vergadering wordt gescheiden tot Woensdag, a. s. des voorm. 11 ure, ter behandeling van de Pensioenwetten. TWEEDE KAMER. Per telegraaf. Zntting van 6 Mei. Bij de voortgezette behandeling van het voorstel tot verzekering van de vrij heidsbeneming, kwam de min. v. Just. tegemoet aan verschillende bezwaren. Zoo legde hij art. 3 zoodanig uit, dat door anders, dan met haar vroolijk en opgewekt zijn, en het pynlijke van het afscheid bleef hun gespaard. De deken scheen zeer met het huwelijk te zijn ingenomen, en hij gevoelde zich van een zwa- ren last ontheven de dochter van zijne zuster deed een goed huwelijk; hij had er in zekeren zin toe meegewerkt, om Claude en Espérance bij elkaar te brengen, en nu was hij van die druk kende verantwoordelijkheid verlost. Eene aangename gedachte was het voor hem, dat zij niet langer „de Mabillon" heette. Het was hem een genoegen om van haar als //mijne nicht, mevrouw Mag- nay" te spreken, en gesterkt door dezen nieuwen troost, luisterde hij geduldig naar de toespraak van sir Henry Worthington, waarin deze toespelingen maakte op den heer de Mabillon en Gaspard, die van hartelijkheid en fijngevoeligheid getuigden. Espérance's verblijf op de pastorie had veel uitgewerkt, maar het had den deken niet van zijne vroegere antipathie genezen, evenmin had hij er zich van laten overtuigen, dat hij ongelyk had moeten bekennen. Met zeer veel belangstelling sloeg lady Worthington het af scheid gade; eerst gaf zij Espérance een moederlijken kus, vervol gens kwam mevrouw Mortlake aan de beurt, die haar is een omhaal van woorden eene gelukkige toekomst wenschte, toen kwam Cornelia met haar innige, stilzwijgende omhelzing, de deken mot zijn vaderlyken zegen en het laatst de arme, kleine Bella, die in een stortvloed van tranen uitbarstte, hetgeen des te zonderlin ger scheen, daar zij steeds Espérance's kwelgeest was geweest. Ook mevrouw Lemercier stortte tranen, hoewel zij het volgende oogenblik weer glimlachte en Cornelia verzekerde, dat dit het schoonste huwelijk was, dat zij ooit had bijgewoond, en dat Ril- chester Espérance tot eene „ware engel had verheven." Sedert het reisje door Wales had madame een aardig plannetje beraamd, niet dat zij wilde koppelen, dat belette haar betrekking haar ook wel, maar met angst en hoop sloeg zij allen nauwkeurig gade, en zij was hoogst voldaan, toen zij hoorde, dat de heer Henderson de broeikassen te Worthington zou gaan bezichtigen. Haar vlugge verbeelding had reeds alles vooraf beschikt; en nog vóór dat het avond was geworden, kwam zij tot de gevolgtrekking, dat de lucht van Devonshire een weldadigen invloed zou hebben op de gezond heid van miss Neville, en dat Maggie eene bekoorlijke stiefmoe der zou krijgen. HOOFDSTUK XXXIV. Espérance had nooit veel gereisd, en hare opgewektheid en kin derlijke onschuld, gepaard aan een diep gevoel voor het schoone, maakten haar tot eene hoogst aangename reisgezellin, terwijl het voorrecht van geheel bevrijd te zijn van allen dwang en zich tevens het bezit van eene innige liefde en bescherming verzekerd te hebben, haar dit eerste jaar tot een van de gelukkigste van haar leven maakte. Geheel in luiheid werden de wittebroodswe ken evenwel niet doorgebracht. Claude werkte steeds vlijtig door, maar zijn arbeid bracht hen naar de schoonste plekjes, zoodat hij daardoor niet in het minst hun beider geluk en vermaken in den weg stond. Zij brachten den winter in Italië door, reizende van de eene plaats naar de ander, naar hun goeddacht, zonder ooit aan den tijd gebonden te zijn. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2