NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 7e Jaargang. Zaterdag- 10 Mei 1890. ABOHEMEHTSTRIJS: ADVERTENTIES: Muzikale Vriendenkring. „Wslilaiiighsid naar IN DEN» VREEMDE. No. 2102. Voor Haarlem per 3 mamden1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad vereebynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Velefoomaususoes* ÏSCS. Tan 15 regels 50 Cents; iedere regel ir.eor 10 Groote letter» n»sr plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen e» Advertentie* vrorde» aangopomo» onze agenten en door silo boekhamielnrai., postkantoren ets fkége coorKjirierA Directsarea-üitgevors J. C. PEEREBOOM öii J. B. AVIS. Boofdaaenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicity Etrangb-e G. L. BAVB2( Sp Co.t JOHN F. JONEBBucc., Parjjt 31Ms Faubourg JKontmartrc. S i A D S N 1EII W S. Haarlem, 9 Mei 1890. Gedurende de maand April zijn in de Stuiversspaarbank van den Volks bond ingebracht 473 posten met een ge drag van ƒ921.76; terugbetaald 74 posten meS een bedrag van 1447,79%. Er zijn 19 nieuwe boekjes afge geven. Dinsdagavond a s. 13 Mei, zal de kiesvereeniging Vooruitgang" alhier, de reeds in ons blad aangekondigde verga dering houden, ter bespreking van het voorstel van B. en W., betreffende het middelbaar en lager onderwys hier ter stede. De heer D. André do la Porto zal dit onderwerp inleiden. De vergadering wordt gehouden in Weten en Werken// en begint te half negen. Door d« hooren M. Wessel, industrieel, G. Gresaieh, architect en ingenieur, te Amsterdam en mr. H. A. Groote te Velsen, is ton behoeve van laatstgenoemde aan Z.Exc. den Min. van Waterstaat, 'Handel en Nij verheid voorloopige oon- «essie gevraagd voor het aauleggen ea in exploitatie brengen van een paarden- tramweg van Haarlem (Frans Halsplein) door Schoten, Santpoort, Velsen naar Beverwijk. Donderdagmiddag te 4 uur hadden zi^*op den bovenzaal van het //Café Neuf", Groote Houtstraat alhier, de offi cieren der dd. schutterij onder den ma joor-commandant, mr. W. Jager Ger- iings, vereenigd om afscheid te nemen va.j hunnen instructeur, den kapitein der .infanterie J. C. A. Pabst, thans geplaatst by den staf gü benoemd tot leeraar aan de Koninkl. Militaire Academie te Breda. Vijf jaar lang heeft kapitein Pabstde oefeningen van ket kader der schuttery geleid en aan de officieren onderricht verstrekt in dat gedeelte der militaire wetenschap, dat voor den schutterij- officier onontbeerlyk is. Het behoeft wel niet gezegd to worden, dat in de gehouden toespraken een .ea ander in waardeerende woorden word herdacht. Allereerst was majoor Gerliugs aau het woord. Hy sprak van de uitmuntende leiding, die kapitein Pabst aan d® offi cieren had verstrekt en ook van den vriendschappelyken toon en y vorige toe wijding, die zyn onderricht steeds kan- merkten. Tevens overhandigde hy hem namens de officieren een souvenir. Dit bestond in oen fraaion sigarenkoker met gouden plaatjo waarin gegraveerd1 Nov. 18851 Mei 1890, zgnde de tijd gedu rende welken kapitein Pabst als instruc- teur werkzaam was. Aangedaan door dit blijk van vriend- schap en waardeering, drukte de afge- j tredene de hoep uit, dat zijn onderwijs I vruchten mocht dragen ea droeg hy de j Reeds meermalen hadden we de gele- verdere leiding over aan den len luito- genheid eene uitvoering van dit gezel- nant J. W. van Alphen, wiea hij hetschap, uit jongere en oudore musici be- korps officieren warm aanbeval. Inmiddels was eene deputatie van het kader binnengetreden en nam de adj.- onderofficier Balabrega het woord om kapitein Pabst dank te brengea voor het onderricht aan het kader verstrekt en bood hem als aandenken namens het ka der een keurige vernikkelde bloemenéta- gore aan. Kapitein Pabst dankte ook voor deze bewijzen va^i sjmpathie en hoopte dat het kader voort zou gaan zich flink en krachtig te ontwikkelen, opdat het,-wan neer Nederland ooit in gevaar mocht komen, een krachtige steun zou zijn ter verdediging van dat dierbaar plekje gronds. De majoor-commandant sprak daarna tot luitenant Van Alphen, den wensch te kennen gevend, dat men langen tijd van zijn onderricht zou mogen profitee red Luit. Van Alphen verklaarde dat niets hem zou weerhouden zich met kracht e" «"j-rliefde aan die taak, waarmede hij ook reeds te Amersfoort was belastj, geweest, te wijden. Namens de jongere officieren dankte de heer du Rieu, 2de luit., in goedgeko zen bewoordingen den kapitein Pabst voor het uitstekende onderricht dat zij mochten ontvangen en dat door hem ge geven was op eene wijze, die de meest dorre onderwerpen tot eene aangename studie maakte. Heden te 1 uur vertrok kapitein Pabst met zijn gezin naar Breda en werd hem door eonige officieren van gar nizoen en schutterij, enkele met hunne dames, aan het station uitgeleide gedaan. Reeds zal men de advertentie, betrok king hebbende op de 10 dezer des avonds in de //Vereeniging" to geven uitvoering ten bate van den len Haarlemscheu Kinderspeeltuin gelezen 'hebben. Met een enkel woord zij nog verwezen naar hst inderdaad zeor schoone ea gevarieerde pro gramma van dien avond, dat wij dezer dagen in ons blad opnamen. Dank zij de medewerking van zoovele krachten, belooft die avond veel kunst- gonot en genoegen te zullen opleveren. Dat een ruime opkomst kan worden verwacht, bewijst reeds het nemen van een aantal kaarten. Ook zij, dio hun on dergeschikten eens een genoegen willen bereiden, vioden daartoe een uitmunten de gelegenheid, door de 25cents kaarten die bij minstens 10 stuks te gelijk ge nomen kunnen worden. Zie verder ach terstaande advertentie. staande, bij te wonen, en de uitvoering van Donderdagavond teekenen we met genoegen aan als een der beste, die tot- negtoo gegeven werden. Het programma bevatte nummers voor ensemble en soli, de laatste zoowel vocaal als instrumen taal. Over de ensemble-nummers is ons oordeel dat de Vriendenkring", die in 1886 werd opgericht, bewijzen heeft ge leverd in het samenspel goede vorderin gen te bobben gemaakt. Do eorste indruk echter, die ons minder aangenaam aan deed, was, dat de uitvoerenden niet vol komen rustig waren, kalmte is nauw verwant met éénheid, maar ook ran het tegenovergestelde werden wy hier al ta vaak overtuigd. Veel van dit euvel ging er eohter in don loop van den avond verloren, waarschijnlijk was daarop de goede leiding van de le viool, den heer v. M., niet zonder invloed. Het zoude ons te ver voeren, hier nummer voer nummer te bespreken. Daarom wenschen wy to volstaan met een woord van lof aan de buitengewone medewerkers de keuren H. F. Wijnands (zang) en H. A. Pielage (orgel). De heer Wijnands, lid van „Cresoendo", heeft een flink, vol bas-geluid, maar is «iet vrij te pleiten van eenige ruwheid. Zyn voordracht voldeed ons goed, maar is nog niet geheel in het juiste tspoor ge leid, dit bemerkten wij vooral in //Bitten," muziek van von Boothoven. We hoorden verder een magnifieke trompet-solo en ook een goed uitge voerde maar wat bonte klarinet-solo. Het trio-van Maas kweet zich keurig van zijn taak, een enkel vlekje hier en daar. De Fantaisie caprice van Vieux- temps vjldeed bizonder. Met de hem eigen bescheidenheid voerde de componist G. C. Weeren bij zijn eigen zangnummers de orgelbegelei ding uit, maar die begeleiding behoorde zeker niet tot het minste van den avond. De //Muzikale Vriendenkring" mag zeer zeker met voldoening op deze uitvoering terugzien. Donderdagavond, omstreeks 7% ure, is aan den Zijlweg een paard, gespannen voor een wagen en bestuurd door den paardenslachter S., doordien het schrikte van een hoepel, op hol geraakt en terechtgekomen tegen de woning van den heer Kist in de Zijlstraat, hoek Nassaulapn. S. die onderweg van den wagen was gevallen heeft zich licht be zeerd aan het hoofd en aan de hand. Door de politie aihier zijn twee Duit- schers aangehouden zonder geld of mid del van bestaan, tevens verdacht van poging tot oplichting door middel van een briefje valschelijk onderteekend met den naam van eene bekende firma alhier. Zij zijn ter beschikking van de Justitie gesteld om over de grenzen te worden gezet. Bij de Vereenigin hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor inet- selaarskecht. - Een voor broodbakkers- knecht. - Een voor koper- en metaalgieter. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor sfcrykster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich sehriftelijk tot het Bestuur der Vcreeni- ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Hedenmorgen is nit de Leidschevaart onder de gemeente Heematede opgehaald het lijk van een onbekenden onge veer 60jarigen man, fatsoenlijk ge kleed. Bij het graven van den put voor de nieuwe Noordeeesluis te IJmuiden werd Dinsdag een waivischbeen van reusach tige afmetingen gevonden. B i !\i K iV L A N I). Het i8 zeerwaarschynlyk, dat het aan den min. v. Oorlog garieht verzoek, om dezen zomer een kamp te mogen betrekken, zal worden toegestaan aan jongelieden, die dit of het vorige jaar of jaren de oefeningen in den wa penhandel gevolgd hebben dat dit zal plaats hebben van 1424 Juli e. k. op de heide bij Laren (N.-Holland); dat de kosten zullen bedragen 10 gulden voor huisvesting, vervoer als anderszins, als- medo pl. m. 6 gulden voor een uniform jas en dito pet (volgens nader te bepa len model). Do Commissaris des Konings mr. J. H. Geertsema, kwam Donderdag morgen nogmaals te Enschedé ten einde met den burgemeester do kazerne te in- 8peeteoren, waar de gedetacheerde infan terie 13 ingekwartierd. Woensdagavond is alles rustig gebleven. De C des K. zal de werkstakers toespreken. De vereeniging „O u d - B e i - erlands gemeentebelang" te Oud-Beier land heeft zich tot de Tweede Kamer gewend, om te verzoeken, dat het voor- 8tel-Bahlmann betreffende graanrechten worde verworpen. De nieuwbenoemde kom- mandant der le divisie infanterie, gene- raal-majoor baron Taets van Amerongen, heeft hedon zijn funetiën als zoodanig, en tevens die van waarnemend goever- neur der residentie aanvaard. De benoeming tot lid van het bestuur der vereeniging MoedBe leid en Trouw is aangenomen door de heeren mr. A. van Naamen van Eem- nes, president der Eerste Kamerjhr. mr. J. W. M. Schoror, commissaris des Koning» in Noord-Holland, schout-bij- nacht Cramer; generaal-majoor Den Beer Poortugael en A. Ci Wertheim. Naar men bericht, is door de vereen. //Nimrod" van het plan af gezien om te 's Hage een hondententoon stelling te houden. De moeieiijkheid om esn geschikt terrein te vinden vóór het tijdstip, dat men op 't oog had om de tentoonstelling uit te schrijven, nl. de maand Juli, zou hiervan de reden zijn. (Avp.) //Generaal" W. Booth van Londen, bijgestaan door een staf van hoofd- en verdere officieren, zal den lOen Mei a. s. Utrecht bezoeken en eene groote vergadering leiden in de zaal van z/het Leger des Heils" aldaar. Te Amsterdam is Donderdag volteekend do leening dor maatsch. tot espl. van petroleum-bronnen in Nederl.- Indië. Men meldt ons nit Wor- merveer Donderdagavond te 9 uren werd alhier brand-alarm gemaakt. Het bleek, dat een vrij hevige brand was uitgebroken in de bakkery aan höfcKrommenieërpad, toebehoorende aan den heer Schagen en bewoond door bakker Smit. De spoedig aangerukte spuiten waxqn tegen 10 uren den brand meester, hoewel de smeulende hoeveelheid meel on spaanders nog lan gen tijd de waakzaamheid der brandweer vereischte. De gemeenteraad van Zaan dam benoemde in zijne zitting van Don derdagavond tot directeur der gasfabriek den heer G. J. Wolters, te Goes, en tot stadsgeneeskundige dr. J. M. Rebel, te Utrecht. Woensdagmiddag speelden een paar jongens aan de Haven te Lei den met een kikvorseh aan een touwtje, toen anderen hen het arme dier wilden F E IL L E T O K Naar liet engelseh 91) EDNA LYALL. HOOFDSTUK XXXIV. //Wel, myne kleine Mariana," zeide Claude, toen hij terug keerde, na zijne bezoekers te hebben uitgelaten, terwijl er weer een schaduw van dien trek van voorheen op haar gelaat lag, z/wat deert u?" z/Ik weet het niet," zeide Espérance, half lachende, terwijl zij zich op de sofa neervleide, „ik ben dom en gemelijk vandaag, en na reeds zoo langen tyd gelukkig te zijn, schijnt de ontmoeting met Christabel een pijnlijken indruk op mijf achter te laten. En oom Collinion is zoo hardvochtig hij wil niets van Bertha hooren." //Wanneer gy zelf geen last te dragen hebt, dan neemt gij las ten van anderen op u," zeide Claude, glimlachende. „Maak e.v u niet ongerust over, lieveling, dat zal na eenigen tijd wel terecht komen; tracht nu wat te slapen, en maak uwe toebereidsolon voor hedenavond." //Dat vervelende diner," zuchtte Espérance, „wat zal het weer heet in de kamers zijn." z/Wij zullen er niet heengaan, wanneer gij er tegen op ziet," zeide Claude, terwijl hij de gordijnen liet zakken. //Naar de lucht te oordeelen, geloof ik, dat er onweer broeit, en dat zal voor ons eene voldoende verontschuldiging zijn." z/Neen, neon, wij moeten gaan," zeide Espérance, met meer op gewektheid. //Ik zou Cornelia voor geen geld ter wereld willen teleurstellen," en zij sloot haar oogen met het stellige voornemen, om eenigen tijd te gaan slapen. Claude sloeg haar angstig gade, hopende, dat hij niet onvoorzichtig had gehandeld, door haar in deze omstandigheden met zich naar Rilchester te nemen. HOOFDSTUK XXXV. //Mijnheer en mevrouw Magnay!" De zware deur werd geopend, de slanke bediende ging op zij staan, en Espérance bevond zich weer in de ontvangstkamer van de pastorie. Mevrouw Mortlake was nog niet beneden, maar Cornelia kwam haar te gemoet en verwelkomde haar allerhartelijkst, torwyl de vroegere kennissen van Espérance, mevrouw Lowdell en haar dochter Grace ook aanwezig waren. Het was haar een waar genoegen, alles aangaande Gaspard te kunnen vertellen, terwijl zij geen woord repte van de droevige gebeurtenis, die was voorgevallen op het tijdstip, dat zij hen het laatst had gezien. Deken Collinson had nu zijne deftigheid afgelegd hij voerde een levendig gesprek. «Ik ben zeer druk bezig geweest in het observatorium", hoorde Espérance hem zeggen, //na het diner zullen wij er eens heengaan." Een oogenblik daarna staken zij de kamer over in de richting van de vensterbank, waar zij zat. «Geef ons een oogenblik ruimte, lieveling, wy wilden eens zien hoe het buiten is," en Claude trok het zware, roode gordijn weg, en keek naar buiten, terwijl hij, om het licht van uit de kamer te weren, zijn hand boven zijne oogen hield. Het was zeer donker, maar toch nog licht genoog, om te kun nen waarnemen, dat er van uit het zuidoosten groote wolken massa's kwamen opzetten. z/Wij krijgen onweer, als ik mij niet vergis," zeide Claude; „ik dacht, dat het wel eerder aou zijn gekomen, want vanmiddag was de hemel reeds zoo dreigend." „Hoe vervelend," zeide de deken, „dan zullen wij onze waar nemingen niet kunnen doen; het onweer zal echter, hoop ik, wel overdrijven." „Juist op dat oogenblik werd het diner aangekondigd. Espérance zat naast Cornelia, en had haar zooveel te vertellen, dat de tijd sneller verliep, dan zij had gedacht. De hoeren bleven niet lang beneden; oogenblikkelijk na de thee begaven zij zich naar het observatorium, en toen miss Grace Lowdell den wensch uitto, om ook naar boven te gaan, vr°rd zij vergezeld door Cornelia en

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1