NIEWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Je familie Cm" 7e Jaargang. Maandag 12 Mei 1890. No. 2103* ADVERTSïXlSï: BERICHT. BURGERLIJKE STAND, Advertentiën. PASBLÊ ASOSHEEEETSPaiJS: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad vereobijnt dageljjkn, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ko. 9, Haarlem. 'ffeHeffoosasaasEeEae!? 12S. Tan 15 regels f>0 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar pleatmüxats. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conr«ntier&0 Dlreotönren-ültgevöra J. C. PEEREBOOM ©zi J. B. AVIS. hoofdagenten voor Tiet Buitenland: Compagnie Genérale de Fubliciie Etrangère G. L. DAVBJS §r Co., JOHN FJONES, Succ^ Parqs 31 lis Faubourg Nonimurirc. cihcmiiwj lil l iViiirs EERSTE BLAD. Binnen enkele dagen zal in ons Blad een begin worden gemaakt met een nieuw feuilleton, getiteld: van de bekende fransche schrijvers ADOLPHE BELOT en JULES DAUTIN. We houden ons overtuigd, dat dit werk, een zeer boeiende en aan doenlijke familiegeschiedenis, in hooge mate de aandacht onzer le zers zal trekken. DE DIRECTIE. S1ADSNIE0 1' S. Haarlem, 10 Mei 1890. Over 1889 wordt door de Haarlemsehe brandv. maatschappij 11 percent uitge keerd van liet gefourneerde kapitaal. De paardenarts 2de kl. (1ste luit.) L. J. M. Rijnenberg, van het 3de reg. huzaren te 's Gravenhage, is overgepl. bij het depot-escadron v. h 2de reg. hu zaren alhier. Heden herdenkt de heer N. A. A. Aussems, pastoor der St.- Antoniuskork op de Nieuwe Groenmarkt alhier, den dag waarop hij voor twaalf-en-een-halfjaar zijn ambt aanvaardde. Yele bewijzen van belangstelling van de zijde zyner vrien den en bekenden, vielen den geachten geestelijke ten deel. Morgen (Zondag) wordt het feest kerkelijk gevierd. Bij den tusschen Hoevelaken on Mil- ligen gehouden wielerwedstrijd is de prijs, een gouden clubmedaille, behaald door de Trekvogels", te Amsterdam. De perso- neele gouden medaille werd behaald door den heer Houtman, van Haarlem, die een afstand van 50 kilometers in 1 uur, 53 min. en 18 sec. heeft afgelegd. De heer B. Augustinus, die de De venter Rijwielenfabriek alhier vertegen woordigt, heeft zijn magazyn en repara tie-inrichting overgebracht van Smeóe- 8trant 26 naar Zijlstraat 77. De hoedanigheid van het de ven ter fa brikaat is genoegzaam bekend, dan dat ■wij dit nog nader zouden behoeven toe te lichten. De groote keuze van allerlei sy8teemen trekt echter de aandacht en bewijst dat de fabrikant er steeds op uit is zijn artikel zoo degelyk en doelmatig te maken als eenigszins mogelijk is en niet schroomt de meest practische ver beteringen toe te passen. Zoo treft men o. a. aan een dames- vólocipède, Rover-systeem, welke zooda nig is gemaakt, dat eene dame er met gemak op plaats neemt als op een stoel de stang, die dit bij gewone Rovers on mogelijk maakt, is benedenwaarts omge bogen en eindigt in het pedaal. Het rijwiel is thans een geheel andere phase ingetreden als vroeger. Nu toch is het een artikel van dagelijksch practisch gebruik en de fabrikanten hier ter stede merken dit zoowel als die van el ders, daar de omzet st9eds grooter wordt. Toch blijft het fabrikaat nog „op prijs", dat dan ook bij de hoogst soliede bewer king en keurige afwerking niet te ver wonderen is. Het magazijn van gebreHé goederen van „de Katoenbaai," eigenaar de heer Abr. Meijer, heeft eene sierlijke prijs courant in de stad doen verspreiden van hare artikelen. Deze prijslijst is niet minder dan 21 bladzijden groot, een bewijs van de groote uitgebreidheid der sorteering welke dit magazijn in het artikel „gebreide goederen" nahoudt. Bij herhaling werden in den laatsten tijd alhier kippenren konijnen ontvreemd, zonder dat het de politie gelukte de daders hiervan te ontdekken. Vrijdag zijn echter twee jongens van 16 en 17 jaar aangehouden, die zich hadden schul dig gemaakt aan diefstal van 2 konijnen door middel van overklimming van een erf aan den Kinderhuissingel. Do konij nen zijn bij een poelier inbeslaggenomen. In de vergadering van 8 Mei jl-, be sloot de Raad van Zandvoort op voorstel van den voorzitter, mr. P. N. Engel- berts, dat van af 189 L de gemeente zelve de exploitatie der baden ter hand zal nemen, met dien verstande, dat de bestaande badinrichtingen onder zekere voorwaarden en controle der gemeente, kunnen blijven voortbestaan. Als bestuurslid van den Zuidwijker- meerpolder is gekozen de heer H. van Waveren Jr. te Hillegom. Woensdagmiddag brandde te Haarlem mermeer af het woonhuis met schuur van den heer E. Previnaire, bewoond door de wed. De Ridder, Q 30/18, Hoofdweg, bij den Lisserweg. Oorzaak onbekend. Letteren en Kunst. Vrijdag werd te Amsterdam onder lei ding van prof. Hamel uit Groningen de 20ste alg. vergadering gehoudeo van het „Ned. Tooneelverbond," Na mededeeling van den alg. secretaris werd na langdu rig debat besloten dat het hoofdbestuur in het vervolg in plaats van uit 7, uit 9 leden zal bestaan, waarvan 3 en de secre taris te Amsterdam moeten wonen, 3 andere uit de drie op Amsterdam vol gende grootste afdeelingen en de 2 laatste uit de kleinere afdeelingen. Het geheele hoofdbestuur is afgetreden. De heeren Krelage en Jacobson stel den zich niet herkiesbaar, terwijl de hh. Waller en Joosten hun mandaat neder- legden. Ook in het amend, van de comm. van toezicht op de Tooneelschool werd eene wijziging gebracht. De verkiezing van het nieuwe bestuur was bij het ter perse gaan nog niet aan de orde. BINNENLAN i). Het Christel ij k Nationaal Zendingsfeest zal op Woensdag 2 Juli gehouden worden op het schoone land goed ,/Lcyduin* bij Vogelenzang en Haarlem, daartoe bereidwillig afgestaan door den heer H. M. J. Van Lennep. De zoogenaamde Midder- nachtzending, die sedert geruimen tijd te Amsterdam, den Haag en Utrecht werkzaam was, is thans ook te Arnhem met hare werkzaamheden begonnen. Morgen (Zondag) wordt op de Leidsche kade te Amsterdam het nieuwe lokaal van het „Leesmuseum voor Vrouwen" geopend. Op dien dag en ged*rende de beide volgende dagen is de inrichting des namiddags ook voor dames niet-leden te bezichtigen. Uit H oogkarspel wordt gemeld: Bestonden er tot heden in dit gedeel te van Noord-Holland geene kaasfabrie- ken, thans zullen binnen korten tijd, een tweetal inrichtingen voor machinale kaasbereiding in Drechterland gebouwd worden, en wel te Nibbikswoud en te Hoogkarspel. Een vijftal veehouders in laatstge noemde plaats hebben tot dit doel de handen ineengeslagen en hopen tegen Juli e.k. eene kaasfabriek in werking te siellen, met een vermogen van 3 paar- dekrachten en waarin de melk van onge veer 180 koeien tot kaas zal kunnen verwerkt worden. Op den straatweg tusschen Baarn en Hilversum is eene brutale aanranding gepleegd. De heer W., van Utrecht, moest met den trein van Hil versum naar Utrecht. Hij stapte echter 's middags in den verkeerden trein en kwam zoodoende te Baarn. Vandaar wandelde hij naar Hilversum. Onderweg kwam hem een londlooper tegen, die onder het uiten van een vloek rakelings langs hem heen ging, daarna, zich om keerde, den heer W. in den nek greep en dezen met de vuist een slag tegen den neus gaf, dat het bloed er uitspoot en hij op zijn beenen wankelde. W., of schoon niet groot, toch sterk en gespierd, herstelde zich spoedig, greep op zijne beurt den landloopcr aan en wierp deze tusschen een hoop steenen, waar hij nog lag toen W. reeds een eind doorgewandeld was. Uit den sneltrein, welke Donderdag te 12.56 u. uit Nijmegen is vertrokken, is even voorbij de halte Lent een gevangene gesprongen. Zonder zich te bezeeren is hij op den weg terrecht gekomen, doch door spoorwegpersoneel gevat en weder aan den veldwachter, die hem begeleidde, overgeven. Te Tilburg drijven de paters trappisten reeds een paar jaren met voordeel eene groote bierbrouwerij. Hun bier wordt bij een groot aantal particu lieren geplaatst, waardoor andere bier brouwers veel schade lijden. Het klooa- terbïer i3 wel van eene uitmuntende kwaliteit, maar ook veel duurder dan bij anderen. De duitsche personentrein, die Vrijdag te 2.14 van Essen naar Winterswijk vertrok, is in de nabijheid van het station Rhade ontspoord. De lomomotief ligt aan den kant van den weg in eene sloot, terwijl twee rij tuigen omver werden geworpen. Be halve een conducteur, die ernstig ge kwetst werd, bekwam slechts édn der passagiers eene lichte verwonding. De oorzaak van het onheil is niet bekend. Uit H e n g e 1 oo w or d t a a n d e N. 22. C. gemeld: Het was Vrijdag de eerste dag van de sluiting der fabrieken te Enschede. Van die gelegenheid hebben circa 1000 werk lieden gebruik gemaakt om onze ge meente en het naburige Delden te be zoeken. In verschillende, min of meer georganiseerde benden, verschenen zij. Omstreeks 2 uur 's namiddags waren zy uit Delden verdwenen en de meesten passeerden Hengeloo in de richting van hunne woonplaats- Van opstootjes heeft men niet gehoord. Trouwons, ons po litie, met den burgemeester aan het hoofd, was zeer waakzaam en blijkbaar op alles voorbereid. Uit Enschedé wordtaande N. 22. C. gemeld: De eerste dag der sluiting van de fabrieken is tot heden rustig voor bijgegaan. Ongeveer 400 arbeiders zijn gezamenlijk naar Delden gewandeld. Bij hunne terugkomst aan do grens der ge meente gingen zy op bekomen lsst aiteen. Door de politie te Gronin- gen is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld de 20-jarige kel nerin Metha Tobine Rasche, wier aan houding en uitlevering door de olden- burgsche regeering was aangevraagd ter zake van kindermoord. Vr ij dagmiddag sloeg te Leeuwarden de bliksem in het huis van den wethouder den heer De Jongh. Een begin van brand werd 6poedig ge- bluscht. POLITIEK OVERZICHT. De duitsche keizer heeft Vrijdag het bureau van den Rijksdag ontvangen. Hij begroctto in het bizonder den president vqjj Levetzow met groote hartelijkheid. Van de ontwerpen, aan den Rijksdag aangebeden, sprak hij slechts van het militair ontwerp, welks groote beteeke- nis hij deed uitkomen. Het ontwerp, zeide hij, is met groote zorg voorbereid; ook zijn de militaire gevolmachtigden in het buitenland er over geraadpleegd, es zelf heeft hij van enkele ponten zijne bizondere studie gemaakt. De keizer betreurt het zeer, dat de pers, zonder nog het ontwerp te kennen, er reeds afkeurend over gesprokeu had. In hel pruisische Heerenhuis is aan genomen een voorstel van graaf Pffihl, j om de regeering uit te noodigen, maat regelen te nemen, opdat in de hoogere scholen de hoogste klassen niet worden bezocht door een zoo overwegend aan tal joodsche leerlingen, dat daardoor het karakter van christelijke school kan wor den benadeeld. De minister van eeredienst en onderwijs verklaarde zich ten krach tigste tegen het voorstel, onder verkla ring dat hij in do aanwezigheid van joodsche leerlingen op de school geen nadeel kon zien, en dat het voorstel in strijd was met den geest der grondwet. Desniettegenstaande werd het met groote meerderheid van stem en aangenomen. De minister van het Huis des Keizers, Von Wedell, stemde er voor; de veld maarschalk Moltke stemde tegen. In het engelsche regeeringsontwerp tot wijziging der fabriekswetten zullen eenige aanbevelingen der berlijnsche arbeidsconferentie worden opgenomen voornamelijk betreffende den kinderar beid en den arbeid van vrouwen. Naar de Times uit Sofia verneemt, verklaart de bulgaarsche regeering in de akte van aanklacht tegen Panitza, bescheiden te bezitten, waaruit blijkt dat het komplot tegen de regeering van prins Ferdinand sedert het voorjaar van 1888 bestond en uitging van de rus- sische legatie te Bucharest, waarbij de agent Hitrovo, de chef der aziatiscbe afdeeling te Petersburg, en andere be kende personen betrokken waren. De akte beschuldigt de russische Regee ring van het komplot te hebben geweten en het te hebben goedgekeurd en ge steund, ook door omkooping van bul- gaarsche ambtenaren en leden der So- branja. Vijftien advocaten zullen Panitza en zyne medeplichtigen verdedigen. De Daily News verneemt uit Cairo, dat de egyptische regeering berust in de fransche voorstellen betreffende de con versie der schuld. De Daily News verneemt uit St. Pe tersburg, dat de russische regeering niet wil gedoogen dac de kwestie der russi sche en Siberische gevangenen behandeld worde in het ophanden zijnde kerker congres. De congresleden zullen zich dien overeenkomstig moeten verbinden. De Herald verneemt uit Constantino- pel dat er hevige gevechten in den Li banon plaats hadden tusschen Drusen en Maronieten. De goeverneur van Beyroet zond versterkingen, terwijl de Porte hem en den goeverneur van Damascus ge strenge instructiën gaf. GEMENGD NIEUWS. De gouden gedenkpenning die de londensche Geographical Society aan Stanley heeft geschonken, is door eene dame, Elina Halle, gemodelleerd. Op de achterzijde ziet men de gestalte van Afrika, gedekt met een helm in den vorm van een olifantskop. Uit een urn die door deze allegorische figuur gedra gen wordt, ontspringen twee stroomen, die waarnaar Stanley met zooveel moeite gezocht heeft. De achtergrond wordt ge vormd door een meer, een berg en een tropenwoud. Het goud dat voor dit kost bare stuk werk noodig was, is door den rijken bankier Morgan, die goudmijnen bezit, kosteloos afgestaan. Te Toulon kreeg onlangs een officier twist met een koetsier, over den prijs van een rit. De paarden- menner riep zijne kameraden te hulp en nu begonnen de vakgenooten den mili tair te bombardeeren met glazen waarop deze met revolverschoten antwoordde. Hy was er evenwel het slechtst aan toe, want hij bekwam ernstige verwon dingen, terwijl zijn schoten geen van alle raak waren. Een patrouille maakte een einde aan het onverkwikkelijk tafereel. Betreffende [den brand in het krankzinnigengesticht bij Montreal wordt gemeld, dat de brand werd ge sticht door een krankzinnige, die eenigo in eene kast geborgen voorwerpen aan stak. Eenigen der krankzinnigen sche nen de verspreiding van het vuur met het grootste vermaak te zien; zij begre pen natuurlyk het gevaar niet. Do meeste der verpleegden, die omkwamen, waren vrouwen. De mannen werden bijna allen gered. Eenige krankzinnigen verkregen door den angst en het gezicht der vlammen hunne bezinning terug. Eene vrouw, die in geen 4 jaren gespro ken had, gaf den brandweermannen met zooveel verstand aanwijzingen, dat zij uit haren hachlijken toestand gered word en ofschoon zij ernstige brand wonden bekwam, herstellen zal. De brandweermannen zeggen dat zij een twaalftal krankzinnigen opmerkten, die zich niet wilden laten redden en nu letterlijk door de vlammen werden ge braden. De meesten, die omkwamen, stikten echter door den rook, terwijl zij, die op de bovenste verdieping door het vuur werden overvallen en niet meer konden ontkomeD, zóó geheel en al ver band zijn, dat zeli's in de asch en het puin geene overblijfselen zijn terug te vinden. Honderden krankzinnigen van beider sekse zagen het verwoestende tooneel in groepjes aan, terwijl zij onder den indruk waren van de grootste verschrik king en vrees. De beambten en zusters, dio hen verzorgen, hadden de grootste moeite om hen eenigszins rustig te doen worden. Velen ontsnapten ook, zoodat men wel het aantal vermisten kan te weten komen, maar nog niet het juiste getal der omgekomenen. Als iets akeligs wordt nog in een ander bericht vermeld, dat vele onge- lukkïgen vruchteloos poogden door de ijzeren spijlen der ramen zich te wringen, terwijl zij ontzettende kreten uitstieten. Het hoofd van de brandweer van Montreal bericht, dat hij in de eerste zaal een 25 mannen zóó verstijfd van schrik opgedrongen bij elkaar zag staan, dat al zijne moeite om hen uit elkaar on naar buiten te drijven vruchteloos was; allen verbrandden dan ook levend. Een krankzinnige heeft een 90tal ge red door met geweld eene deur open te breken. Zeven pleegzusters zijn ook in de vlammen omgekomen. Dat zoovele en daaronder de gevaar lijkste krankzinnigen in de vlammen omkwamen, was ook een gevolg van hunne verzekering in dwangbuis en cel. Het krankzinnigengesticht had 1,500,000 dollars gekost (een dollar is ƒ2.50), was zes verdiepingen hoog en werd algemeen als volkomen tegen brandgevaar bevei ligd beschouwd. GEBOORTEN: 8 Mei. F. Mastenbroek-De Jonge d. - M. E. van Brederode-Metsch d. - 9. M. Rellergert-Duijn z. - G. Eseherick-Phil- lip8on z. - 10. C. Stadt-Benjamin d. - G. Wiggers-De Vos z. - C. F. Kok- Kraak d. OVERLEDEN: 8 Mei. L. Elfering 5 m. z. Dubbele Buurt. - G. J. de Rooij v. d. Valk 53 j. N. Schoolsteeg. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 13 Mei a. s. des avonds te 8'As uur in «Weten en Werken», ter bespreking van de voorstellen van Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente, betreffende de Scholen van Middelbaar en Lager Onderwijs. Inleider: de heer D. ANDRÉ DE LA PORTE. Namens het Bestuur, JOHs. DE BREUK, Secretarie. Introductie voor niet-ieden tegen ƒ0.10 de persoon.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1