NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Dinsdag 13 Mei 1890. No. 2104. ASOÜHÏMEHTSFRIJS: ADVEETESFTIÉK: WT BERICHT. S T A S N f E D W S. Een 50-jarig jubileum. I)e Kinderspeeltuin. IN DEN VREEMDE. DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden ƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ITefleffoouaBiwafinHae? 3.2JÈ. van 15 regele 50 Cents; iedere regel meer 10 eenti Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangesomes: door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiers. Bireotoaron-Uitgevers J. C. PEEEEBOOM on J. B. AVIS. hei BuitenlandCompagnie Générale de FubliciU Mtrangere G. L. DA VMS Co.t J O IA}* ]f. J0BJ83y 8ucc.y JParps 31ó»ï Faubourg Montma-ftrt. Binnen enkele dagen zal in ons Blad een begin worden gemaakt met een nieuw feuilleton, getiteld: van de bekende fransche schrijvers ADOLPHE BELOT en JULES DAUTIN. We houden ons overtuigd, dat dit werk, een zeer boeiende en aan doenlijke familiegeschiedenis, in hooge mate de aandacht onzer le zers zal trekken. DE DIRECTIE. Haarlem, 12 Mei 1890. VERGADERING van den Raad der ge meente Haarlemop Woensdag 14 Mei 1890, des namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeeling van ingekomen stukke». Brief van mr. Gallandat Huet metcopie van een aan Zijne Majesteit den Koning gericht adres. Brief namens 22 Raads leden met afschrift van een aan Z. M. gezonden tegen-adres. Brief van commis sarissen muziekkorps ten geleide der rekening 1889. Brief van mej. Yan der Ven met dankbetuiging voor benoeming. Goedgekeurde besluiten. 2. Processen- verbaal keurmeester slachtvee afkeuring vleesch. 3. Voorstel B. en WW. verhu ring grond Zijlweg met advies comm. fin. 4. Idem idem recognitie telefonische geleiding in den Hout met idem. 5. Idem idem sluiten geldleening met id. 6. Id. id. beschikking onvoorziene uitgaven met id. 7. Id. id. bouw schouwburg aan de Parklaan met id. en rekest Volksbelang. 8. Id. id. verbetering inrichting Stads I Doelen. 9. Id. id. vertimmering Raad- Imis. 10. Id. id. verhooging jaarwedde onderwijzeres. 11. Id. id. gratificatie in structeur schutterij. 12. Rapport comm. v. fin. suppl. begrooting en rekening 1889 St. Elisabeths- of Groote Gasthuis. 13. Id. id. af- en overschrijving begroo ting 1889 Burgerl. Armbestuur. 14 ld. id. id. begrootïng 1889 schutterij. 15. Benoeming lid Burgerl. Armbestuur. 16. ld. commissiën onderzoek en loting schut terij. 17. Verslag eindexamen Burger avondschool. 18. Rapport opzichter gas verlichting over de maand Maart. Jhr. mr. J. W. M. Schorer is gekozen tot commissaris van de Nederlandsch Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij. Door den commandeerend officier van het alhier in garnizoen liggende deta chement van het 2e regiment huzaren werd Zateraagmiddag voor het front van den troep de zilveren medaille voor 24- jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den huzaar P. H. C. Dolk. Men verzoekt ons mede te deelea dat in de Vrijdag a„ s. te houden openbare vergadering van de afdeeling Haarlem van den Nederl. Bond tegen de Pro stitutie, als spreker zal optreden de heer dr. A. Vcfite Cz., van Amsterdam. Zondag 11 Mei herdacht de heer W. van Doorn, eerstaanwezend technisch ambtenaar der Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaren in dienst dezer maatschappij trad. Des morgens om 11 uur werd de ju bilaris in zija met bloemen en planten smaakvol versierd kantoor opgewacht, door de opzichters van den weg, het per soneel van het technisch bureau en eene deputatie uit de beambten, waarna de heer J. F. G. de Rot, als oudste opzich ter, het woord nam en in eene kernach tige toespraak aantoonde, hoezeer de ju bilaris steeds de belangen van zijne on dergeschikten had behartigd. Als bewijs van toegenegenheid en hoog achting bood hij in zeer toepasselijke bewoordingen namens het wegpersoneel den heer van Doorn een fraaie pendule met coupes, alsmede een fauteuil aao. Blijkbaar aangedaan, dankte de jubi laris allen voor het sierlijk gesehenk, het welk hem zoo hoogst aangenaam was, omdat daaruit zoo duidelijk bleek, dat hij zich in de vriendschap zijner onder geschikten mocht verheugen. Hij hoopte dan ook dat allen steeds zouden voort gaan, met dezelfde nauwgezette plichts betrachting de belangen der H. IJ. S. M. te behartigen, waardoor hem zijne betrekking tot eene aangename taak werd gemaakt en de vriendschapsband tusschen hem en zijn personeel steeds nauwer zou worden toegehaald. Om half twee werd de geachte jubilaris ten zijnen huize gecomplimenteerd door zijne collega's en hooger geplaatste ambte naren, die hem eene zeer fraaie voor gas- en petroleum ingerichte hanglamp aanboden. Onder de verdere geschenken muntte het cadeau der H. IJ. S. M., bestaande uit een met zilver gemonteerd theeblad en zilveren servies, door^schoone bewer- king uit. a 3 xr.Q-0: Zondag 11 Mei was het 50 jaar ge leden dat de heer J. Schouten in dienst der gemeente was getreden als ambte naar ter secretarie. Gedurende die lange reeks van jaren was hij steeds ijverig in die betrekking werkzaam. Dat dit zeldzaam jubileum niefci onge merkt zou voorbijgaan, zal wel n emaod verwonderen, en de dag van gisteren was dan ook voor den geachten ambtenaar eon tijdstip van groote beteekenis. Door drie zijner mede-ambtenaren per rijtuig van zijn woning afgehaald, werd hij in het keurig met bloemen en groen versierd bureau der secretarie ten stad- huize, ontvangen en werd hem het wel kom toegeroepen door den gemeente secretaris, den heer A. A. Land. Onder een passende toespraak overhandigde deze hem namens de andere aanwezige ambtenaren een fraai gouden horloge. Kort daarop werd de waardige man, ver gezeld van zijne beide zonen, uitgenoo- 1 digd, in het college van Burgemeester en Wethouders te verschijnen, dat evenals de Raad expresselijk voor deze gelegen heid vergaderd was en werd hem daar onder een hartelijke toespraak en geluk- wenseh van den Burgemeester, een fraaie gouden horlogeketting overhan digd. Ook in den voltallig vergaderden Gemeenteraad viel hem een dergelijke hulde te beurt en ontving hij tevens een passend geschenk. De grootste verrassing, die hem was weggelegd, kwam in den namiddag. liet heeft namelijk Z. M. onzen ge- eerbiedigden Koning behaagd Jan Schou ten, ambtenaar ter secretarie te Haarlem, wegens 50-jarigen ijverigen en trouwen dienst, het brevet uit te reiken van ridder 4de klasse van de Eikenkroon. Zeker kon geen schooner kroon den grijzen jubilaris sieren. De heer Schouten, die thans 65 jaren telt, is nog een krachtig, opgewekt man. Slechts gelden zag hij zich genoodzaakt, wegens ongesteldheid zijne werkzaam heden, die hoofdzakelijk de afdeeling financiën betreffen, aan een ander over te dragen. Niet alleen van officieele zijde maar ook van vrienden en bekenden, mocht hij tal van bewijzen van deel neming in zijn feest ontvangen. Moge hij nog vele jaren opgewekt van geest en helder van hoofd, in het belang der gemeente zijn ambt kunnen blijven vervullen. cojQ110'"" De openbare uitvoering, welke Zater dagavond jl. ten voordeelo van den len Haarl. Kinderspeeltuin in de concert zaal der sociëteit Vereeniging werd ge geven, heeft, naar wij vernemen, niet aan de verwachtingen, nl. de financieele, van de ondernemers, het bestuur van den Speeltuin, beantwoord. We betreu ren dit ten zeerste, daar zij zich toch alle moeite hadden gegeven voor deze stichting de noodige gelden te verzame len om het tekort van verleden jaar te dekken. Ondanks de tegemoetkoming van het bestuur der Vereeniging en de lofwaardige belangelooze medewerking van eenige onzer begaafde stadgenooten en van eenige goed bekend staande vereeni- gingen, was de opkomst, alhoewel vrij groot, daartoe niet voldoende. De avond zelf is prachtig geslaagd en zeer zeker mogen velen het ziek bekla gen, de uitvoering van het goedgekozen en afwisselende programma niet te heb ben bijgewoond. Mej. Landré bracht de aanwezigen in verrukking door haar schoonen zang, de heer L. Jansen Fz. werkte duchtig ©p de lachspieren met zyne uitmuntende voordrachten. Do familie van Maas gaf veel schoons op instrumentaal gebied te bewoaderen. Het stedelijke muziekkorps roerde eenigefraaie nummers uit. Het kwar tet „Loreley" zong op de bekende sehoone wijze, terwijl de gymnastiek- en scherm- vereenigingen „Sparta", „Kracht" en „Ripperda" zich beijverden, door de meest afwisselende oefeningen en voorstellingen steeds de bewondering van het pnbliek op te wekken. Ondanks den minder gunstigen uit slag van de pogingen van het bestuur roepen wij het echter van harte toe goeden moed te houden en raden wij het aan, in het begin van den volgenden winter nogmaals een dergelijke poging te doen. Ongetwijfeld zal het de belangelooze medewerking van hen, die Zaterdag hun steun verleenden, dan weder ;niet te vergeefs in roepen en nu men eenmaal weet wat met dergelijke vereende krachten tot stand te brengen is, zal de opkomst dan zeker grooter zijn. Tevens roepen wij allen op, het bestuur in zijne moeie- lijke pogingen te steunen door toetreding tot het lidmaatschap van den Speeltuin, dat slechts de geringe bijdrago van f 1 per jaar vordert. Bij breed gemotiveerd vonnis deed de arronds-rechfcbank alhier Zaterdag uit spraak in de zaak vaa Ario Paap te Zandvoort, tegen wien de officier 50 boete, subs. 5 dagen, hadgeëischt, omdat hij met zijn schrobnetvisschersraartuig de netten had vernield van een haring- vi8scher, die zich, evenals hij, op de Noordzee buiten de territoriale wateren met visschen bezig hield. De rechtbank sprak Paap vrij, omdat hij alles had aangewend wat mogelijk wa3 om het ongeluk te voorkomen. Vrijdagavond is de bliksem geslagen in de watermolen //de Slokop" onder Spaarnwoude; zonder dat er brand ont stond werd een der roeden gespleten, ter wijl in een woonvertrek eenige schade werd aangericht. De bewoners kwamen met den schrik vrij. Te Veisen geraakte een kind van 3 jaar op den Hofgeest onder een wagen beladen met zand, waardoor het inwen dig zóó zwaar gekneusd werd, dat de dood onmiddellijk volgde. Naar aanleiding van een bericht om trent de concessie der stoomtram Haar lemZandvoort, deelt men ons thans mede dat wat betreft den afstand van grond te Zandvoort, daarvan nog geen sprake is geweest en dit door de con cessionarissen ook nog niet is aange vraagd. Onze eerste berichtgever was blijkbaar niet goed ingelicht. Letteren en Kunst. In de verg. van het //Nederlandsche Tooneelverbond", Vrijdag te Amsterdam gehouden, werd alsnog besloten, f 550 beschikbaar te stellen voor oorspronke lijk nederlandsche Tooneelwerken. Het schouwburgfonds bedraagt f 12000, ter wijl //Utile et Laetum" alhier nog f 2466 schonk. Als bestuursleden werden de heeren prof. A. G. van Hamel en Marcellus Emants herkozen en gekozen de heeren dr. J. C. Vinkesteijn, Daniël de Lange, M. B. Mendes da Costa en H. Tindal, te AmsterdamJean Browne, te Rot terdam; L. Plemp van Duiveland, te Leiden, en Huf van Buuren, en tot lid der commissie voor de Tooneelschool prof. Stokvis, te Amsterdam. De vereeniging //Het Nederlandsch Tooneel" te Amsterdam zal van 1 Sept. af in den schouwburg Van Lier, in de Amstelstraat, optreden. Sara Bernhardt is ernstig ziek. Zaterdagochtend zou de groote actrice met de heeren Abby en Maurice Grace naar Nantes vertrekken, ten einde daar de opvoeringen van //Jeanne d'Arc" te beginnen, maar plotseling werd de reis uitgesteld, omdat mevrouw Bernhardt plotseling ziek was geworden. De actrice is aangetast door lym- phaDgilis," een ontsteking van de bloed vaten in het been, en moest terstond het bed houden. De drie geneesheeren, die haar behandelen, zien den toestand zeer ernstig in. FEUILLETON. Naar het engelsch EDNA LYALL. 92) HOOFDSTUK XXXIV. //Is de toren van de kathedraal ingestort?" vroeg zij. „Er is ongetwijfeld iets getroffen, dat hevig kraakte; ja nu valt er iets Hoor maar Claude wendde zijn gelaat naar de pastorie, de richting vanwaar het geluid kwam. Het licht der lantaarn was te zwak, om de duisternis goed te kunuen doordringen, maar het volgende oogenblik schoot er opnieuw een bliksemstraal neer op de aarde, en verspreidde een kortstondig maar fel licht, in dit korte oogenblik bemerkten zij, dat het observatorium geheel was ingestort. De afgebrokkelde buitenmuur verhief zich nog als een zwarte massa, sterk afstekende tegen den fel verlichten hemel, en in het volgend oogenblik was alles weer in duisternis gehuld. //Cornelia mijn oom O, Claude, zij zullen verongelukt zijn riep Esperance uit aan de wanhoop ten prooi. «Laat ons te ruggaan Claude was door die vreeselijke ontdekking als verstomdhij kon het haar niet weigeren, en zij ijlden naar het huis terug, waar alles in de grootste verwarring verkeerde. Toen zij de deur bereikten, snelde mevrouw Mortlake, doodelijk ontsteld, met Bella het huis uit, gevolgd door miss Lowdellde dienstboden waren reeds gevlucht, en stonden voor liet huis op het grasveld, zoo dicht mogelijk bij elkaar als een kudde verschrikte schapen. „O, Espérance, het was zoo vreeselijk!" zeide mevrouw Mortlake zich aan haar vastklemmende. //Wanneer het tien minuten later was gebeurd, dan zou Bella boven zijn geweest z/Zijn allen ongedeerd vroeg Esperance en huiverde. z/Dat weet ik niet. Wij zaten beneden, toen die vreeselijke slag kwam het geheele huis dreunde, en Espérance viel haar in de rede. //Waar is Cornelia Niemand wist het. „En de deken!" zeide mevrouw Lowdell. „Waar is de deken?" Het kleine aantal mensehen voor het huis was intusschen aan gegroeid, maar het was in den omtrek nog zoo kalm, dat slechts de naaste buien kwamen opdagen een zacht, onheilspellend ge fluister was het antwoord op de vraag van mevrouw Lowdell. Op dat oogenblik zag men in den gang licht naderen het kwam langzaam naderbij, en Esperance slaakte een blijden kreet van vreugde, toen zij Cornelia bemerkte, die met behoedzame schreden over den met balken en stukken glas bestrooiden grond liep. Toen zij dichterbij was gekomen deden haar doodsbleek gelaat en verwilderde oogen allen het ergste vreezen, en de vrees maakte hen sprakeloos. Claude was de eerste, die haar tegemoet ging, en de stilte verbrak. „Wij maakten ons zeer ongerust over u!" zeide hij op haasti gen toon. „Gij brengt toch, hoop ik, goed nieuws van den deken Zij wendde haar ontsteld gelaat naar hem toe. „Ik kan niet bij hem komen. Hij was in de voorkamer, dicht bij het observatorium, toen wij naar beneden gingen de toegang is nu echter afgesloten „Dan moet iemand hem gaan zoeken," zeide mevrouw Mortlake en riep den bediende; het gevaar was te groot, en de bediende wilde het niet wagen. Claude verliet Cornelia voor een oogenblik, en verwijderde zich met Espérance, op eenigen afstand van de anderen. „Lieveling," zeide hij teeder, „ik moet zien, of ik uw oom ook kan vinden. Wilt gij niet liever naar ons kind terugkeeren? Me vrouw Lowdell zal u ongetwijfeld wel willen vergezellen." „Ik wil niet heengaan, vóór gij terug zijt," zeide Espérance met bevende stem. „O, Claude, het zal zulk een gevaarlijk werkzyn I Moet gij is het noodzakelijk, dat gij het doet?" Hij hield haar stijf vast. „Het is de eenige kans, lieveling. Ik ken de inrichting van het huis goed, en ben jong en sterk. De deken is een zwak, oud man, ik kan hem daar niet laten zonder hem te helpen gij zoudt dat onmogelijk goedkeuren." „Neen, neen!" snikte Espérance, „gij most gaan, maar laat mij dan hier wachten." „Maar het regent zoo hevig dat is zoo slecht voor u, bo-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1