NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. „lil ÈUllllB ClSiffi" pr BERICHT. 7e Jaargang. Woensdag 14 Mei 1890. No. 2105. IN BEN VREEMDE. ABOÏKEMEÏTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheels Kijk, per 3 maanden. -1.86. Afzonderlijke nummer»- 0.05. Dit blad verschijnt da«elijk6, behalve op Zen- en Feestdagen. Burean: Kleine Houtstraat ISo. 9, Haarlem. Telefeonnal.Mner 3tES. ADVERTEETlS*: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 eent» Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Dirocteoroii-IJitgo veie. J. C. PEEREB003S on J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publiciii Strungsre O. L. UM.S Sf (iot> Binnen enkele dagen zal in ons Blad een begin worden gemaakt met een nieuw feuilleton, getiteld: van de bekende franscbe schrijvers ADOLPHE BELOT en JULES DAUTIN. We houden ons overtuigd, dat dit .werk, een zeer boeiende en aan doenlijke familiegeschiedenis, in hooge mate de aandacht onzer le zers zal trekken. DE DIRECTIE. S T A S N i K li tt S. Haarlem, 13 Mei 1890. De afdeelin»1 „Haarlem" van de Maat schappij van Weldadigheid, zal eene ver gadering houden op Yrijdag lGMeia.s, des namiddags te ure, ten Raadhuize dezer gemeente. De Commissie ter Spijsuitdeeling aan Behoeftigen alhier, heeft van den 16en December 1889 tot den loen Maart 1890, dus gedurende een tijdvak van 13 weken, weder warm en krachtig voedsel uitgereikt aan behoeftige huisge zinnen in deze Bedeeld werden 536 gezinnen met 2929 personen, dat is 39 gezinnen met 218 personen meer dan gedurende den vori- gen winter. De bedeelde personen ontvingen elk twee malen per week ondersteuning, waardoor in het geheel werden uitge deeld 80075 portiën gekookte spijs, en 619 portiën drooge gort aan israëlietische huisgezinnen. In het geheel zijn daarvoor verbruikt, 9155 kilo gort, 598£ kilo haverdegort, 1614 kilo rundvleesch en 725 kilo zout. Zeer zeker is door deze uitdeeling, ge durende de wintermaanden weder veel bijgedragen tot leniging van den nood van vele behoeftige huisgezinnen. Aan dit verslag voegen wij nog het volgende toe De werkzaamheden der commissie zijn in den winter vry belangryk en vele behoeftigen rekenen in dat jaargetijde, als de verdiensten gering zijn, op den steun der commissie. De commissie is thans echter genood zaakt het gebouw aan het Klein Heilig land, waarin hare inrichting sedert jaren gevestigd is, te verlaten, daar de ge meente, waarvan zij dat gebouw huurde, ter vergrooting eener school het thans zelve noodig heeft. De commissie moet dus eene andere spijskokerij oprichten en wenscht dit te bouwen op een terrein dat zij van de gemeente hoopt te kunnen koopen. Daar voor en ter overbrenging van da stoom machine van de kookketels, zal ongeveer f 9000. (negenduizend) noodig zijn, waar voor de commissie, ook ten gevolge van een onlangs ontvangen legaat, f 2000 beschikbaar heeft. De ontbrekende f 7000 wenscht de commissie door vrijwilli; bijdragen bijeen te krijgen en roept daartoe de medewerking der gego< ingezetenen in. De commissie bestaat uit de heeren J. H. Kersten, voorzitterJ. li. van Hees, Jobs. de Breuk, secretaris; M. O. de Kanter, mr. A. W. Thöne, dr L. C. Proot, P. Loosjes, penningmeesterdr. H. D. Kruseman, mr. Joh. Enschedé, S. R. A. van der Meulen, A. P. Hoogh- winkel, J. K. Tadecaa, J. C. Graue en jhr P. Quarles vau Ufiord, die zich allen gaarne met bet in ontvangst nemen van gelden zullen belasten. Men ziet dus hoe hoogst nuttig en onmisbaar deze instelling is, en van daar dat zij, die reeds ongeveer eene eeuw in deze gemeente bestaat, alleszins den steun der ingezetenen verdient; op hunne goede gezindheid wordt vertrouwd om haar te doen blijven voortbestaan. Naar wij vernemen is bij het vreese- lijke onweder dat in den afgeloopen nacht, gepaard met slagregens en hagel, boven deze gemeente woedde, door den bliksem geen schade veroorzaakt. Som mige weerkenners voorspellen naar aan leiding van dit vroegtijdig onweder een langdurigen, zeer warmen zomer. Bij de Vereeniging „Malligheid naar ïgranpn" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor met- selaarskecht. - Een voor broodbakkers knecht. - Een voor koper- en metaalgieter. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Bij kon. besluit zijn benoemd tot burgemeester van Schoten J. Arnoldy. secretaris dier gemeente en tot burge meester van Spaarndam W. D. Haitsma Muiier, secretaris dier gemeeme. De schuld der gemeente Haarlemmer meer bedroeg op 1 Junuari jl. de som van ƒ30000 4%%, 1 Juli a. s. wordt dit bedrag geconverteerd in eene lee ning a 3^°/o. De heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, lid van de Tweede Kamer, hield Vrijdagavond in de cantr. kiesvereen. te Beverwijk eene rede over het voorstel-Goeman Borgesius c. s., be tredende het belastingstelsel en de nieuwe schoolwet. Spr. gaf den wensch te kenden dat, mocht de liberale partij meerderheid worden, een wetsvoorstel tot heffing van eene inkomstenbelasting moge worden ingediend. Wat de schoolwet betreft, verklaarde spr. het o. a. te betreuren, dat het beginsel van leerplicht niet in de wet is opgenomen. Letteren en Kunst. Hollandsche Opera. Wij ontvingen het volgende schrijven De ondergeteekende acht zich ter voor koming van alle verkeerde gevolgtrek kingen, verplicht aan het geachte publiek bekend te maken, dat eenige ex-leden van het Hollandsch Opera-Gezelschap, zich vereenigd hebbende onder den naam van Eollandsofie Opera van Amsterdam, Directie Thierry Leeuwendal 8f Co., om gedurende deze zomermaanden in sommige provin cie-steden voorstellingen te geven, deze combinatie in niet het minste ver band staat tot, noch eenigerlei gemeen schap heeft met de bestaande Ho l- 'andsche Opera die door onderge teekende vóór 4 jaren te Amsterdam werd gesticht en die onder zijne Directie in den Parkschouwburg optreedt. Als eerste artisten zijn aan zyne on derneming der Hollandsche Opera voor 't volgende seizoen verbonden de heeren D. Pauwels, lsto tenor; Chs. de Beer, 2de idemH. Albers, lste Bariton J03. Orelio, lste id.; s. Poods, 2de id.Doo- reabos, 2de id.; Arnoldi, lste bas; H. Engelen, lste basse chantante; F. Derickx, trialde damesRos. de Wulf, en Van de Weghe, lste dram.-zange- ressen; C. van Zanten, eontre-alto Marg. Albers, lste dugazonJoh. Erló en Ca- j JOHH FJONES, Swcc., Parys 31 bis Paabourg Montmaitre. teau Sewing, chanteuses légères A. Bre- j Met leedwezen vernemen» merkamp, 2de dram.-zangeresbehou- j wij, dat de toestand van generaal M. D. dens verscheidene andere nieuwe krachten;van Limburg Stirum, die sedert gerui- waarmede nog onderhandeld wordt en i men tijd lijdende is, in de laatste dagen vestigt de ondergeteekende er nadrukke- zeer zorgelijk is geworden. lijk de aandacht op, dat men niet één dezer namen zal aantreffen onder 't ge zelschap dat met de heeren Leeuwendal Co. reist. G. DE GROOT, Stichter-Directeur en Regisseur- Generaal der Hollandsche Opera in den Parkschouwburg. Amsterdam, 6 Mei 1890. Adelina Patti bracht van haar laatste amerikaansche reis (4 maanden, 43 voor stellingen) 400.000 gld. mede, de tal rijke geschenken niet medegerekend (o. a. een gouden kroon en oorbellen van robijnen en diamanten, geschenken van den president van Mexico, Porfirio Diaz, en zijne echtgenoote). Eene opvoe ring van „Lakmé" te Boston bracht 52.000, een van ,/La Traviata" te New- York 37.000 gld. op. Patti zal nu vier concerten te Londen geven en in Oct. een reisje door Engeland maken, tegen 10.000 gld. per concert. B i N N K N L A N I). Reeds thans is bepaald dat de Tweede Kamer op Dinsdag 3 Juni e. k. tot hervating der werkzaamheden zal terugkeeren. De minister van Oorlog heeft, naar het Sportbl. verneemt, de som van 600 aan de Militaire Spertvereeni- ging toegezegd en f 150 voor ieder der drie regimenten huzaren, em te besteden in het belang van het jacht- en terreinry- den der officieren. Aan m r. L. W. C. Keuchenius zal het eerblijk, waarvoor de Standaard indertijd eene inschrijving opende op 20 Mei worden aangeboden. Het zal bestaan in eene buste van Groen van Prinsterer, en in werken over geschiedenis en let terkunde. Naar de Stand, verneemt, is de heer jhr. mr. W. H. de Savornin Lokman, adj. commies aan het departe- tement van Bïnnenlandsche Zaken, door de transraalsche regeering uitgenoodigd, om als hoogleeraar van de te Pretoria op to richten universiteit op te treden. De Enquête-commissie zal, naar wij vernemen, spoedig hare werk zaamheden beginnen. Overeenkomstig de bepalingen der wet heeft zij zich in drie commissiën gesplitst. Van eene der com- missiën is de heer Rochussen algemeen voorzitter, van rechtswege president, ter wijl de andere afdeelingen respectievelijk zullen gepresideerd worden door de hee ren Kerdijk en Veegens. (Fad). (N. R. C.) Evenals hot vorige jaar verklaren nar. A. C. Valeton en mevr. J. P. Wesselink te Utrecht zich bereid gelden in ontvangst te nemen, om de mingegoedeu in de gelegenheid te stel len, tot herstel van gezondheid de bui tenlucht te genieten. Zij richten daarom in het bizonder tot allen, die op reis gaan, het verzoek om een kleinigheid voor dat doel te offeren en zich in dien vorm eene vrijwillige „reisbelasting" op te leggen. Verscheidene aanvragen uit verschil lende oorden des lands zyn reeds weder ingekomen. Het programma van de op Donderdag a, s., 15 Mei, aangekondigde internationale wielerwedstrijden op de scheveningsche wielerbaan bevat oen acht tal nummers, waarvan vooral het vierde, een internationale wedstrijd op twee-per- soons driewielers, zeer de aandacht zal trekken. De wedstrijden zullen worden opge luisterd door de muziek van de groote kapel van het derde regiment huzaren, onder leiding van den heer Van Waasdijk. Behalve de engelsche rijders, z-al nog mededingen Adcock, die verleden jaar goed reed. In het geheel kwamen in 91 inschrij vingen, waarvan 21 voor juniores safety 9 voor den een mijl driewieler; 9 voor den 4000 meter handicap hooge twee- wieler; 4 paren (waarvan twee buiten- landsche) voor de drie engelsche mijl tandem handicap; voor 2000 meters sa fety handicap 21; voor de twee engel sche mylen tricycle handicap 9; voorde engelsche mijl hooge twee wieier 9 en voor de 2400 meter tandem handicap drie paren. Aan een particulieren brief uit de Minahassa ontleent de N. R. C. het volgende: Sedert 7 September van het vorige jaar is de natuur hier om zoo te zeggen nog niet rustig geweest. Eerst de vree- selijke herhaalde aardschokken bij dag en nachttoen de ontzettende storm, die hier overal zooveel schade aanrichtte, waarbij de Thorbecke F met hare ge- heele lading koffie op de reede van Me- nado verging en op het land o. a. een tabaksaanplant met de schuren geheel vernield werd, en na dien tyd voortdu rend bij nacht en dag 'aardbevingen. Wij zija allen duizelig, omdat er voort durend beweging in den grond is, wel niet hevige schokken, maar het lijdt toch geen twijfel of er is eene onder7 FEUILLETON. 93) Naar het engelsch DNA L Y A L L. HOOFDSTUK XXXV. Claude had hem gevonden in de kamer, grenzende aan het observatorium of liever aan de puinhoopen daarvan; hij was juist hersteld van den schok, die hem het eerste oogenblik het bewust zijn had doen verliezen. Hij was volkomen ongedeerd, maar was zoo zenuwachtig, dat het geen gemakkelijk werk was, om hem veilig naar beneden te krijgen. De houten leuning en het grootste deel van de trap waren verwoest door het instorten van het ob servatorium, en de overblijfselen daarvan lagen in zulk eene woeste wanorde overal rondgestrooid, dat het zeer moeielijk was daar te loopen; verscheidene malen werd do deken duizelig en was dan verplicht een oogenblik te blijven staaD; eindelijk was het gevaar lijkste gedeelte voorbij, en zij konden reeds de gezichten onder scheiden vaa hen, die in de gang stonden. Juist toen zij het be nedenste gedeelte van de trap bereikteD, waar de treden meer steun konden bieden, beproefde de deken met vernieuwden moed vlugger te dalen, maar zijn voet gleed uit, hij hield Claude stijf vast, gleed een paar treden lager, maar wist zich toch weer staande te houden. Claude evenwel kon dezen plotselingen schok niet doorstaan; de deken was dicht bij den muur, maar hij bevond zich juist aan den buitenkant, op den uitersten rand van de half verwoeste trap. Een oogenblik nog deed hij al zijn best om zijn evenwicht te be houden, maar tevergeefs; de deken een snellen blik om zich heen werpende, hield zich met de eene hand aan den muur vast, ter_ wyl hij met do kracht der wanhoop zich met de andere hand aan Claude vastklemde. Maar het was vruchteloos; Claude viel naar beneden in de gang. Dat gerucht, die uitroepen van ontsteltenis van degenen die binnenshuis waren en die ophooping van meDSchen aan den voet van de trap, verkondigden Cornelia en Espérance, dat er een on geluk gebeurd was. Cornelia snelde oogenblikkeiijk naar binnen, en werktuigelijk volgde haar Espérance, maar eensklaps herinnerde zij het zich Claude beloofd te hebben, dat zij het huis niet zou binnentreden; zij bleef dus staan, ofschoon het verlangen om te weten of hy zich in veiligheid bevond, haar bijna te sterk werd. Het was voor de eerste maal, dat haar gelofte van gehoorzaamheid in strijd was met haar wilde beproeving was groot, maar zij bood weer stand, het zich volstrekt niet bewust zijnde, dat die gehoorzaam heid haar redding was. Zij zou dien vrceselijkeu schok niet heb ben kunnen doorstaan, die Cornelia trof, toen zij de gang door snelde en zich bij de groep voegde, die beneden bij de trap stond. De deken was reeds in veiligheid gebracht, maar Gornelia dacht Dauwelijks meer aan hem zij had al haar aandacht geves tigd op Claude's onbeweeglijke gestalte en doodsbleek gelaat, ter wijl er bloed vloeide uit een wond aan zijn hoofd. Was hij slechts bewusteloos of....? Deze vraag kon niet over hare lippen komen evenmin had iemand er haar op kunnen antwoorden. De heer White beval oogenblikkeiijk een der dienstboden om een dokter te gaan halen. Nu herinnerde Cornelia het ziGh, dat Espe'rance er zoo voorzichtig mogelijk op voorbereid moest worden, en zij keerde naar de deur terug. Alle moed ontzonk haar echter, toon zy het gelaat van het arme, in angstige spanning wachtende, vrouwtje zag was z nog echtgenoote of weduwe? Zij strekte haar handen uit en poogde te spreken, ma:tr de woorden bleven haar in de keel steken. Dit deed Espérance het ergste vreezen, maar die vreeselijke spanning mocht niet aanhouden; zij was sterk genoeg om het verschrikke lijkste te dragen, en zelfs wilde zij Cornelia zooveel mogelijk in haar moeielijke taak tegemoetkomen. „Wees maar niet bang om het mij te vertellen," zeide zij met zonderling kalme stem; „dat kan mij geen meer kwaad doen, dan deze onzekerheid. Claude „Ernstig gekwetst, lieve Espérance, hij is gevallen en heeft het bewustzijn verloren." „Gij bedriegt mij toch niet? Is dat do waarheid?" „Wyc hopen het, lieveling. Wij zullen wel zekerheid krijgen, wanneer de geneesheer komt."

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1