aan het lokaal van het provinciaal be-' stuur voornoemd en aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op den Oude- zijds Achterburgwal tegenover het Wale- pleintje te Amsterdam. Aanwijzing op het terrein te Oud- Naarden den 17den Mei 1890, des voor middags te 11 ure. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat te Haarlem. zet, hoe zuivere lucht voor de genezing van borstziekten een hoofdvereischte is. Krachtig wordt de staat opgeroepen om mede te werken tot het bestrijden der ziekte, waaraan zoovele duizenden jaar lijks te gronde gaan, enz. enz. Al deze maatregelen zullen meer uitwerken, dan het vrij doelloos zenden van borstlijders naar verschillende plaatsen, hoog aange prezen in alle mogelijke streken. BINNENLAND. denkbeeld van den be- toe, en hoop dat er De Koning heeft den gepen sioneerden generaal-majoor jhr. Klerck, behalve tot opper-intendant der konink lijke paleizen, benoemd tot Zr. Ms. adj.- generaal bij 's Konings Militaire Huis. Tevens verneemt men, dat Z. M. aan jhr. Klerck den titel van baron heeft verleend. De Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal zal eerst in de helft van Juli terugkomen, o. a. tot afdoening van het voorstel tot verlenging van den mi litiediensttijd. Volgens het blad Colon ie a atcd India onderhandelen de Regeeringen van Nederland en Duitschland over een verkoop van Nederlandsch Nieuw-G-uinea aan Duitschland. NR. Ct.) Het bericht in ons vorig nummer, ontleend aaD de N. R. C. betref- feude den generaal M. D. van Limburg Stirum, zegt gen. blad niet juist geweest te zij o. De generaal is, ofschoon hij se dert geruimen tijd niet meer kan loopen, overigens vrij wel, en zijn toestand is in den laatsten tijd geenszins verergerd. Het bestuur der „Nederland- sche maatschappij tot bevordering van Nijverheid'' heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een adres, waarin het verzoekt niet aan te nemen het wetsontwerp, houdende be palingen omtrent de heffing van invoer rechten naar de waarde en de statistiek van in-, uit- en doorvoer. Hoewel het bestuur de pogingen der Regeering, om tot een betere regeling van de heffing der invoerrechten te geraken, op prijs stelt, moet het zich ten krachtigste ver zetten tegen een zoo gevaarlijke proef neming als de instelling eener oflicieele prijscourant. Op de tentoonstelling van toepassing van wetenschap en kunst op industrie, welke dezen zomer te Parijs zal worden gehouden, heeft Nederland de beschikking aangevraagd over 244 vierkante meters plaatsruimte. De heeren mr. S. C. H. Nod burgh, oud-lid in den Raad van Ned.- Indië te 's-Gravenhage, en J. Spanjaard, hoogleeraar, directeur der Instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volken kunde van Ned-Indië te Delft, zijn be noemd respectievelijk tot lid en voorzitter en tot lid en secretaris vau de commis sie, die zal worden belast met het af nemen van het groot-ambtenaars-examen voor den indischen dienst. In de jaarl. alg. vergadering van de ridderschap van Utrecht, op 1 o Mei jl. gehouden, is admissie verleend aanjhr. Gustaaf Willem Joan Hooft, te Utrecht; jhr. mr. Maarten Jman Pauw, te 'sHage; en Willem Carel Adrien van Vredenburch te Utrecht. Door den heer J. Nord, arts officier van gezondheid, is eene populaire voordracht in het licht gegeven. „De longtering en hare behandeling," met een plan tot het stichten van een speci aal in te richten herstellingsoord voor borstlijders in Nederland. Het best wordt Ge strekking van des heeren Nords betoog duidelijk gemaakt door aanhaling van een gedeelte der voorrede door den dirig. officier van gezondheid lste kl. H. J. Wilson, arts, aan de bro chure toegevoegd. De heer Wilsou schrijft o.a.: Duidelijk en voor ieder verstaanbaar wordt door den heer Nord het gevaar aangetoond, dat er bij verpleging van teringlijders, in het huisgezin, voor hun ne omgeving ontstaat. Ernstig wordt op het gevaar van met tuberkelbacillen be- smetto kleederen, beddegoed en voedsel gewezen. Nauwkeurig wordt uiteenge- Ik juich het kwamen schrijver een tal van menschenvrienden mogen gevonden worden, die hem hunne instem ming doen blijken en hunne krachten willen vereenigen om eene inrichting te doen verrijzen, waardoor lichamelijk en moreel lijden zal weggenomen en vele mensekealevens gered of ten minste ver lengd zullen worden. Weder zijn op verschillende plaatsen in ons land door ingezetenen brieven ontvangen uit Spanje, alle van hetzelfde model en onderteekend door een sennor, zich noemende Anselmo Ruiz Perez, en waarin deze, thans naar hij schrijft gevangene te Barcelona, ver klaart, vroeger in Nederland te zijn ge weest en in de nabijheid van Dordrecht een som van 500.000 te hebben be graven. De ,/gelukkige" adressanten wor den beleefd verzocht een kleine som over te sturen, om de onkosten voor het op graven en van allerlei daarvoor te ver vullen formaliteiten te dekken, zullende zij dan een deel van de //schat" tot be looning ontvangen. In vroegere brieven heetten die sommen en schatten door voorouders van de schrijvers in den ne- derlandschen bodem verstopt. Men be grijpt natuurlijk waarom het te doen is. De vermeende schatten zijn echte Cha teaux en Espagne" en na het herhaal delijk waarschuwen der nederlandsche bladen zal de grootste domoor er niet licht invliegen. Toch is herhaalde ernstige waarschuwing tegen die zoetfluitende spaansche vogelaars niet overbodigmen mocht de vroegere waarschuwingen eens vergeten zijn, adres aan de tallooze tegen de beruchte hollandsche kwartjes-vinders. Naar het Centrum verneemt heeft de bevoegde autoriteit den conduc teurs verboden bij aankomst aan het station Beest te roepen //Beestuit stappen doch in plaats daarvan dui delijk verstaanbaar //Station Beest" daar voor in de plaats te stellen. Ook zal do uitroep //Dieren uitstappen" om dezelfde reden worden gewijzigd, De commissie, die zich ver leden jaar vormde met het doel een fonds bijeen te brengen tot verschaffing van een orgel aan het //Concertgebouw" te Amsterdam, heeft thans eene verloting eorganiseerd, waarin alle verkrijgbaar ^estelde 1200 loten 10 per lot zoo goed als genomen zijn. Indien men echter bedenkt, dat een orgel, gelijk bijv. in het //Paleis voor Volks vlyt" geplaatst werd, f 50.000 heeft gekost, zal er nog heel wat werkkracht ontwikkeld moeten worden. Niet minder dan 140 kunste naars en belangstellenden hebben kunst werken afgestaan. Daaronder behooren Josef Israëls, Mesdag, Isaac Israels, Breitner, Bastert, Apol, Poggenbach, Tholen, mej. Rooseboom, Nachtweh, Moulijn, Schipperu8, Hendrik Veder, Ch. Rockus8en, Van Looy, De Josselin de Jong, Klinkenberg, Van de Sande Bak huizen, Therèse en Georgine Schwartze, Theoph. de Bock, Valkenberg Van Essen, Oyens, Teixeira de Mattos, enz. enz. In de Vrij dagmiddag gehou den vergadering der Hollandsehe Da mes- zwemclub te Amsterdam werd door de secretaresse mej. Wijthof verslag uit gebracht van den toestand der club, waaruit blijkt dat deze steeds in leden tal toeneemt. Tot eerelid werd benoemd mej. E. Kerlen, uithoofde van de vele diensten door haar aan de Hollandsche Dames-zwemclub bewezen. Omtrent de dezen zomer te houden oefeningen werd bepaald, dat niet alleen de leden der club, doch alle dames, die genegen zijn aan de oefeningen deel te nemen, zich daartoe kunnen aanmelden. Te Wijk-aan-Zee is op ze ventigjarigen leeftijd overleden de lieer C. Sepp, die als doopsgezind predikant te Westzaan en te Zaandam, later te den gezet, zoodat men Woensdagochtend Leiden, het evangelie predikte. De uni- het vee uit het water moest halen om versiteit van Leiden benoemde hem in 1875 tot doctor //honoris causa"in 1882 verkreeg hij zijn emeritaat en vestigde zich te Amsterdam. In d e n v o or m i d d a g v a n d e n Mei 11. vervoegde zich een man, naar het uiterlijk te oordeelen een weikman, ten huize van den rijksontvanger te Vrij enban, voorgevende gezonden te zijn om het dak op te nemen. De dienstbode, geen kwaad vermoe dende, liet den man binnen. Op het dak zijnde, ging hy ook de daken der aangrenzende huizen ia oogea- schouw nemen en op een daarvan het venster van eene zolderkamer ziende openstaan, begaf hij zich naar binnen en maakte zich meester van den inhoud van eene portemonnaie, bestaande uit ééu rijksdaalder, één gulden en twee tien centstukken, welk geld toebehoorde aan de dienstbode van den heer H. Langs denzelfden weg keerde de brutale dief daarop weder terug. Te Nijmegen doet zich dert Vrydag bij een löjarig meisje, dat in den afgeloopen winter in lichten graad aan influenza heeft geleden, een geval van //nona" of slaapziekte voor, Zondag mocht het een geneesheer ge lukken haar te doen ontwaken, doch na dien tijd sluimert zij weer. De gevangenis te 's-B osch is zóó overvuld, dat er Maandag 10 der bewoners naar de gevangenis te Roer mond moesten worden overgebracht. Tusschen Wageningen en Oranje Nassau-oord werd Maandagavond de schipper J. B. uit Opheusden over reden door de Ooster-stoomtram. De voe ten en eene der handen werden den on gelukkige bijna geheel afgesneden. De vier personen uit Kerk- Driel, die als belhamels bij de aldaar onlangs plaats gehad hebbende ongere geldheden gevangen werden genomen, zijn thans weder op vrije voeten gesteld. Men meldt uit Beester- dat, nu het werk in de veende rijen onder Beek en Terwispeï is hervat en de ordo thans ongestoord blijft, de huzaren uit Zutphen en een der beide detachementen infanterie uit Leeuwar den heden naar hunne garnizoenen zul len teragkeeren. naar hoog gelegen weiland te brengen of op stal te zetten. Ook te Maasbom mel, Wamel en Leeuwen werden de la gere weilanden overstroomd, doch de schade door hagel en stortregen geledon is er betrekkelijk gering tegenover die van Alien, Dreumel en Heere waarden. V ersckeidene boomen, telegraafpalen enz. werden getroffen en enkele stukken vee gedood. Te 's-Bosch is bij de heeren gebr. Van Mackelenberg, magazijn van ijzer waren, Hinthamerstrrat, het hemelvuur ingeslagen. Op eene der slaapkamers de bewoners waren, zooals zeker in vele huishoudens, opgestaan baande zieh de bliksem een weg door den schoorsteen, kwam door het open gat van de kachel pijp m de kamer en sloeg over op den Graad van eene electrische schel, dien hij volgde naar beneden in eene andere slaapkamer, waarin zich de huisgenoo- ten bevonden. Daar sloeg hij vaa den draad op de gaspijp en sehijnt zoo zijn weg naar den winkel en in den grond gevonden te hebben. Gelukkig zonder iemand te deren of iets van beteekenis te beschadigen. Hij liet een solferdamp ach ter, zóó sterk, dat men meende, dat er brand was ontstaan, hetgeen echter wel dra bleek, niet het geval te zijn. Dinsdagnacht zijn te Kerkwijk een man, en te Zuilichem eene, vrouw door den bliksem gedood. Het te veld staande gewas heeft be langrijke schade goleden door den ha gel. De meeste velden staan onder. Ook zijn verscheidene kersenboomgaarden vernietigd en van verscheidene huizen zijn de ruiten verbrijzeld. Uit Rossum wordt gemeld, dat aldaar dien nacht omstreeks 3 uren eene wolk breuk met zwaar on weder heeft plaats gehad. Alles staat er onder water. middelen uitgezien om wat meer geld in kas te krijgen en zelfs een lucifers-mo nopolie zou kunnen dienen. Mag men de schoonschijnende plan nen van den minister vertrouwen dan hoopt hij in het tekort door een aantal wijzigingen op de begrooting 1890,91 te kunnen voorzien en zooveel te bezuinigen dat een bedrag van 28 millioen minder zal benoodigd zyn. (iEUËNfiS) NflSÏJlïS. Uit Brussel wordt bericht, dat nog 60,000,000, frs. noodig zijn om de vestingwerken van Antwerpen in voldoenden staat van verdediging te bren- gen. De duitsehe keizer zegt het Berl. Tgbl. is gewoon opgzijne reizen steeds een kofier met ridderorden mede te nemen, waarvan de inhoud een waar de van meer dan 80,000 mark vertegen woordigt en die door een geheimen hof raad bewaakt wordt. De keizer stolt er prijs op om dergelijke onderscheidingen steeds persoonlijk uit te kunnen reiken wil de orderteekenen dus steeds on der zijn bereik hebben. In deze kostbare verzameling zijn alle klassen der duiteche orden vertegenwoordigd en de daarbij behoorende diploma's ontbreken even min. PDUim OVhHZICGf. liet ^nweder. cosO195- Dinsdag in den vroegen morgenstond woedde in verschillend plaatsen des lands, maar vooral boven het land van Kuyk oen hevig onweer. De bliksem sloeg te Lin den in het woonhuis van De Wildt, dat met de schuar eene prooi der vlammen werd. Nagenoeg alles werd gered. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd, de inboedel echter laag. Te Gassel werd het huis van den burge meester Poos getroffen, doch het begin van brand werd spoedig geblascht. De hagel, die hier en daar viel, heeft geluk kig geen noemenswaardige schade aan gericht. Ook te Heumen werd eene boederij eene prooi der vlammen, door het in slaan van den bliksem. Ten gevolge van het inslaan van den bliksem brandde Diusdagmorgen te half zeven uren onder Leerbroek een der watermolens van den polder Middel koop af. De bliksem sloeg te Lithoijen in de boerenwoning van Willem van Leuken, landbouwer, nam zijnen weg door de openstaande voordeur, gang en door het achterhuis naar buitön, zonder brand of Bchade te berokkenen. De verschrikte be woners namen eene sterke zwavellucht waar. Te Alem sloeg de bliksem in het huis van den brigadier der rijksveld- wacht, onder gelijke omstandigheden als te Lithoijen. Nader schrijft men uit Maas en Waal Te Dreumel en Alfen richtte de hagel groote verwoestingen aanglasruiten werden er verbrijzeld, terwijl aan boom- en veldvruchten veel schade werd ver oorzaakt. Het regenwater stroomde over de wegen en akkers naar de lager ge legen velden, die totaal onder water wer- De bespreking van de koloniale aan gelegenheden in den duitschen rijksdag zijn nogal vlot van stapel geloopen en het blijkt meer dan ooit dat de regee ring vast besloten is hare plannen tot kolonisatie van landstreken in Afrika met kracht door te zetten. Dinsdag kwam het slot der beraadslagingen. De rijkscommissaris Liebert meendo, dat het bezit en de exploitatie van Afrika's Oostkust buitengewoon succes beloven. Hij wees op Wissmanns ver diensten als schepper van een model korps, aanlegger van stations, welke naar wensch zich ontwikkelen, van goede wegen en goede woningen. Emins aan stelling heeft zeer groote waarde, daar hij een man van practische ervaring is. De missies zijn een factor van hooge beteekenis voor de ontwikkeling der kolonie. De militaire heerschappij op de kust van Duitsch Oost-Afrika is vast gegrondvest. Het kapitaal, daar belegd, zal zeer nuttig zijn. Ook Bennigsen verdedigde de koloniale politiek der regeering met warmte. Het koloniaal wetavoorstel werd naar de commissie voor de begrooting ge zonden. Inmiddels is de rijkscommissaris ma joor Wissmann druk bezig veroveringen te maken. Thans komt de tijding dat hij op 10 dezer Lindo heeft ingenomen, nadat de plaats door de duitsehe oor logsschepen was gebombardeerd. Overigens schynt het met de duitsehe ambtenaren in het afrikaansche nog niet volkomen in het reine te zijn. De New York-Herald bevat eenen brief van Emin- pacha aan doctor Zuchinetti, van Baga- mayo 31 Maart. Daarin schrijft Emin dat hij aan de egyptische regeering zijn ontslag ingezonden, maar geen antwoord gekregen heeft. Hij en Casati eisclien hun salaris sedert 1882 en pensioen als ambtenaar. Stanley beschuldigt hij van kwaadstokerij. Nu de balansen der staatsbegrootingen in de verschillende landen zijn opge maakt, blijkt het o.a. in Italië dat de uitgaven en de middelen elkander op verrena niet dekken. Zooiets is bij den gedrukten toestand des lands niet te ver wonderen. Er wordt nu naar allerlei Telegrammen. NEW-YORK, 14 Mei. ReuterUit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat aan een congres de keuze van een president der republiek zal worden opgedragen, De grondwet zal voor Augustus worden afgekondigd. ROME, 14 Mei. {Reuter.) In de Ka mer is de bogrooting voor buitenlandsche zaken behandeld. De heer Crispi betoogde, dat de buiten- landsehe politiek der regeering niet strekt om oorlog te verwekkea, maar om vrede te handhaven. De tractateD, door Duitsch land met zijn bondgenooten gesloten, zijn niet offensief, maar defensief. Tevens ontkende de minister, dat het verbond Italië noodzaakt tot krijgstoerustingen. Bij alle aanhangige kwesties is* Italië met de meeste gematigdheid opgetreden. Ten slotte wees Crispi er op, dat de landverhuizing uit Italië aanmerkelijk is verminderd, hetgeen hij als een bewijs beschouwde, dat de welvaart is vermeer derd. WE ENEN, 14 Mei. {Renter.) In het Huis van Afgevaardigden zijn de be raadslagingen over de begrooting geslo ten. De inkomsten bedragen 548,820,006 en de uitgaven 548,303,035 florijnen. Vervolg Nieuwstijdingen. Stadsnieuws. Door het Raadslid Mr. R. H. J» Gallandat Huet is uitgegeven eene bro chure, getiteld „A.an mijne Raadsbroe- ders", eene dankbetuiging. Deze brochure, die een antwoord is op het bekende adres der 22 Raadsleden aan den Koning, eindigt aldus: z/Hanc Tueor, hac nïtor." //(Dat verweer ik. daarop steun ik.)" „Z. M. de Koning weet nu dat Huet //alleen staat.... als Johannes den Dooper z/in de woestijn. z/Dit is alweer een groote dienst z/Raadsbroeders, dien Gij mij bewijst bij //Willem den Goede. z/lk eindig met de hartgrondige dank- z/betuiging voor uwe onwillekeurige me- z/dewerking." GEMEENTERAAD Zitting ?iii Men Woensdag 14 Mei. Afwezig de leden Waller, Huet en de Kanter. Ingekomen zyn o. a. een brief van het raadslid mr. R. H. J. Gallandat Huet, begeleidende een afschrift van een adres door hem gezonden aan Z. M. den Ko ning en een brief van 22 leden van dezen Gemeenteraad, vergezeld van kopij van een tegen-adres aan Z. M. den Koning. Worden voor kennisg. aangenomen. Voor hoofd van de kostelooze school lett. C, staan op de voordracht de hee ren E. L. Brouwer, J. D. Franse, W. geling van de huishouding. Claude's palet en penseelen lagen nog steeds op de kast, waar hij ze had neergelegd op den namiddag van dien bewusten dag; zyn schildersezel en een onafgewerkte schilderij stonden tegen den wand. Zou hij die schilderij ooit weer onderhanden nemen? Lady Worthington moest er hare blikken van afwenden, en zij keek een anderen kant heen; wat zij toen zag trof haar echter nog meer een kluwen zachte, witte wol, eenige breinaalden, en een klein mutsje, blijkbaar niet lang gele den vervaardigd. De tranen stonden haar in de oogen, toen Es- pérance binnentrad met die stille bedaardheid, welke men steeds van een ziekbed meebrengt; zij was zeer bleek, maar haar glim lach was nog altijd even vriendelijk, toen zij lady Worthington tegemoet ging en haar een kus gaf. z/Het is zeer vriendelijk van u, mij eens te komen opzoeken ik verlangde er zoo naar, u weer eens te zien!" z/Arm kind! Ik heb mij zoo ongerust over u gemaakt! Wij hebben het eerst Zaterdag gehoord, en konden niet voor vanmor gen terugkomen. Ik vrees, dat gy geen gunstiger berichten kan geven?" z/Neen," zeide Espérance op matten toon. „Zaterdag is er ver ergering gekomen, en heeft hij hersenontsteking gekregeD. Nu is hij weer in een toestand van ongevoeligheid vervallen, en er schijnt zeer weinig aan te doen te zijn. De deken heeft vanmorgen aan een geneesheer in Londen getelegrafeerd hij is voortdurend even vriendelijk." „Is hem iets overkomen? Ik heb er niets van gehoord, of hij ongedeerd is gebleven of niet." z/Neen, hij is ongedeerd." En Espérance vertelde lady Worth ington alle bizonderkeden van het ongeluk. Terwijl zij hiermede bezig was, trad er een bediende binnen met eenige brieven twee daarvan geadresseerd aan „Claude Magnay Esquire," welke Espérance met een zucht neerlegde, en een aan haar zelf, van Gaspard. De tranen kwamen haar in de oogen het was de eerste brief, dien zij van hem ontving sedert Claude's ziekte, en hij wist natuurlijk niet, welk leed haar had getrofienzij was niet in staat den brief te openen. „Ik ben vandaag weer erg vermoeid en lusteloos," zeide zy droevig. „Sedert dien verschrikkelijken nacht heb ik steeds een vurig verlangen naar Gaspard; dat komt waarschijnlijk, omdat ik mij zoo eenzaam en verlaten gevoel. Ziet gy, ik ben den laatsten tijd zoo vermoeid, en nu valt het mij zoo moeielijk voor alles te zorgen." „Lief kind, dat past u ook niet, gij zijt reeds geheel uitgeput.* „Ik ben slechts vermoeid," zeide Espérance, met matte stem. „On va bien loin depuis qu'on est las," „er ligt veel waarheid in dit spreekwoord." „Gij moet evenwel hoogst voorziektig zijn, mijn kind, en u niet overwerken Raadt Cornelia u ook geen voorzichtigheid aan „Ja, o ja! Cornelia doet alles voor mij zij past op Noël en doet alles, om mij zooveel mogelijk te sparen; het was zeer ver keerd van mij om te klagen. Ik moet mij goed houden ter wille van Claude. Daarover heb ik nu reeds genoeg gesprokenVertel my eens iets van Frances het is zeer goed voor mij, ook eens aan andere dingen te kunnen denken!" Lady Worthington kon niet genoeg haar geestkracht en vast beradenheid roemen, waarmee zij verder over haar leed het stil zwijgen wilde bewaren. „Frances is vanmorgen met mij teruggekeerd," zeide zij. „Ik beu wel nieuwsgierig of gij ook reeds iets van het nieuws zijt te weten gekomen?" „Wat!" rinp Espérance uit; „is het dan werkelijk waar? Ik heb gehoord, dat zij in het huwelyk ging treden." „In Rilchesier is de babbelzucht wel het sterkst,* zeide lady Worthington en glimlachte. „Dat is evenwel de zuivere waarheid. Kunt gij raden met wien zij huwt?" Espérance dacht een minuut na. {Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2