120& mnmn ovEMieur. De 46ste jaarlijksche a 1 g e-1 Heel netjes aangedaau stonden daar meene vergadering der gewestelijke ver-1 nu de familieleden in het voorhuis van eeniging Noord-Holland van het Neder- landsch Onderwijzersgenootschap zal ge houden worden op Zaterdag, den 24sten Mei a.s., te Purmerend. Door de heeren T. v. d. Zee, G. J. van Heek en E. Jannink Gz. allen te Enschede, werd in den aan vang van dit jaar concessie aangevraagd en sedert verkregen voor den aanleg van een locaalspoor van Enschede naar de duitsche grenzen, richting Ahaus. Aan de Bork. Zeitwordt thans uit Ahaus medegedeeld, dat aan bovenge noemd comité vergund wordt de voor- loopige werkzaamheden, waarmede de heer W. Nivel, ingenieur te Enschede, belast is, op vreemden grond en bodem binnen het district Munster voor dezen spoorweg te bewerkstelligen. Mr. H. Cosman te Amster dam heeft aan Ged. Staten van Noord- Holland een request ingediend, waarin hij mededeelt, het plan tot verbinding van de gemeenten Alkmaar en -Hoorn door eene stoomtrambaan tot stand te kunn n brengen, zoodra de noodige ver gunningen zyn verkregen, die echter door langdurige onderhandelingen met enke len nog op zich laten wachten. Als req. eventueel subsidie noodig mocht hebben, noemt hij als uiterst mogelyke grens f 10,000 's jaars voor de eerste vijf jaren, £8000 's jaars voor de vijf volgende jaren, 6000 's jaars voor de vijf daarop volgende jaren en eindelijk f 40000 voor de laatste vijf jaren. Omtrent de aanst. Veilig- heidstentoon8telling te Amsterdam wordt gemeld, dat zij den 16n Juni a. s. gereed moet zyn. Het aantal inzendingen is zóó groot, dat de beschikbare ruimte verre zal worden overschreden. Tal van inzendingen zal men er vinden op het gebied der verwarming en der ventilatie; met benoud van licht en zonder tocht werktuigen, ingericht met het doel, be sparing van lichaamskracht bij het ver voer te verkrijgen; machines ten gebruike bij de borstelfabricatie, ten bewijze, dat het borstelmakersvak zonder schade voor de gezondheid kan worden uitge oefend; haarplukmaehines ter vervan ging van het ongezonde handplukken, losmaken en uitpluizen van paardekaar enz.preparaten ten gebruike bij de be handeling van lompen; alles wat betrek king heeft op redding en voorzorgen bij brandsteigers, bij het bouwvaa te ge bruiken met steen en kalk-elevators; veiligheidsmotoren, dynamo's en stoom ketels; rijtuigassen om het rijtuig voor omvallen te behoeden, als door deze of gene oorzaak eene as mocht breken; ge- gevaarlooze petroleumlampen en kook- toestellen; plannen voor volksbadhuizen en arbeiderswoningen; transportmiddelen tot vervoer van zieken en gewonden brandvrije en vuurvaste wanden, plafonds en gewelven veiligheidsdistilleertoestellen; brandladders, onzichtbaar in de zolde ring aangebracht; reddingsmaterieel bij schipbreukendesinfectie en luohtbevoeh- tigingstoestellen veilige schijf- en schiet- standen; reddingstoestel, te plaatsen aan boord van schepen, in den vorm van eene zitbank met leuning, die uitgeslagen eene reddingsboot vormt; modellen van koestallen en hetgeen betrekking heeft op het boerenbedrijf; verder hetgeen in verband staat met de veiligheid op spoor- en tramwegen. Vele machines zullen in werking worden tentoongesteldde Maats, van Staatsspoorwegen zal de geheele in richting van haar veiligheidsdienst len in den tuin. Dit is zeker, het karakter van een z, g. luxe-bazaar zal zij niet krijgen. Maar wél eene van de leerzaamste en nuttig ste tentoonstellingen, die men zich den ken kan. In de Doelestraat te Leiden was Woensdagmiddag het volgende bij te wonen. Eene vrouw, die nog een centje bezat, stierf des nachts. Op de treurmare kwamen de erfgenamen naar het sterfhuis om de vrouw, wie de erfe nis was ten deel gevallen, ten aankoore van eene groote schare nieuwsgierigen allerlei minder aangename bewoordingen toe te voegen, terwijl zich daarbij de tegenpartij niet onbetuigd liet. O.) Woensdagnacht zijn stu denten op het Buitenhof te 's Hage slaags geweest met een troepje burgers. De in den aanvaDg ontstane woordenwisseling leidde tot een bloedige vechtpartij, waar bij tegenover de studenten gebruik werd gemaakt van messen. Een hunner ont ving zes messteken. Door de politie zijn drie personen, die aan deze snijpartij hebben deelgenomen, aangehouden. De zwaar verwonde jongeling moest dien nacht tweemalen verbonden worden. Door de politie te Delft werd Dinsdagavond aangehouden zekere H. B., oud 22 jaren, muzikant, geboren te Rewinski, in Rusland, die onder de gemeente Leidschendam zich had schul dig gemaakt aan diefstal van eene porte feuille, inhoudende eene menigte kwitan ties, enz., uit de trekschuit en ten na- deele van den beurtschipper van Delft op Leiden, A. J. Melief. De aangehou dene is ter beschikking van de justitie naar 'a Hage overgebracht. Uit Deventer is Woensdag onder aanvoering van kapitein Staring, een detachement infanterie, groot 60 man, naar Appelscha vertrokken, om daar de rust te handhaven bij de werk staking. Door de kinderen van een fabrieksarbeider te Wildervank werd de inhoud van een fleschje, dat onder hun bereik was gekomen, geledigd. Het vocht was vergiftigd geworden, en twee van de kinderen zijn overleden, terwijl het derde nog zeer ongesteld is. Uit den Bredaschen gemeen teraad. De heeren hadden het over de verbouwing van eene school en de benoeming van een paar onderwijzers. De heer Smits//Mijnheer de voor zitter, ik heb vrede met die oproeping, we hierdoor maar niet in principe uitmaken, dat de school aan de Nieuwe- huizen zal worden verbouwd." De voorzitter: //We zitten hier toch niet om elkaar voor den gek te houden?" (Hilariteit). De heer Smits: (Driftig). //Dat doet ge ons zoo dikwijls Ge houdt ons altijd voor den gekWat duivekater is dat Denkt ge soms, dat ge met een kwa jongen te doen hebt, die zich bij den neus laat nemen (Opschudding). De voorzitter//Nu, nu Do heer Smits: //Ik ben niet van plan me te laten behandelen als een kwajongen l" Te Oosterhout werd den 4a Mei het fondament gelegd voor een huis, waarin Zondag daarop, reeds getapt werd. (W. Br. Ct.) Door de ar r. - rechtbank te Breda is A. Van der Pas, agent van politie te Tilburg, ter zake van mishan deling veroordeeld tot 30 boete of 15 dagen gevangenisstraf. Tegen T. W. te Wolvega, een van de woordvoerders bij de werk staking in de vsnen, is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij zich beleedigend uitgelaten had over de politie. De zaken van denonlan te Sneek plotseling overleden kassier S. staan er, naar men beweert, zeer slecht voor. Men spreekt van een passief van tonnen gouds, terwijl het actief, in ver gelijking hiermeeniet noemenswaard schijnt te zijn. Tal van inwoners der provincie zijn bij deze zaak betrokken, en velen zullen een onherstelbaar ver lies moeten lijden. Uit Enschede wordt aan de N. R. Ct. gemeld Dank zij de bemiddeling der geeste- dagmiddag om twee uur den arbeid hervat. Aan negen werkstakers is de toegang ontzegd, waarvan er evenwel zeven mis schien elders zullen worden opgenomen maar de beide anderen zullen hier in geene fabriek weer worden toegelaten, omdat zij de opruiers waren. Te Appelscha is weder eene werkstaking in de veenderij uitgebro ken. Het geschil is ontstaan over het loon voor het droogmaken van turf. Een later bericht meldt: Alle arbei derszijn Dinsdagochtend uit het veen work teruggekeerd, en de arbeiders van elders huiswaarts gegaan. Geen schip wordt geladen. De burgemeester en de politie zijn aanwezig. Alies is rustig. Nader meldt men uit Appel- schaNaar men zegt, zijn er maatre gelen genomen om Vrijdag het werk te doen aanvangen door ieder die wil, on der bescherming. Veel schepen zijn in het veen. Alles staat stil. pet. Financieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hou ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 13 Mei loopende, door hun tusschonkomst ver handeld. Aaud. Amst. Goederen vervoer (mpij.) Aand. Bouwonderneming Willemspark Aand. Cred.-Vereen. Aand. Uitg. mpij. //Else vier" te Amst Aand. VVitwatersr. Mijnb. Mij //Elsburg erie A. Aaud. 's-Grav. Melkinr. Aand. Amst.-Deli Com pagnie 1879 Aand. Idem ld. 1886/88. Aand. Asahan Tab. Mij. Aand. British Deli Langk. Tobacco Cy Limited. Idem idem idem preferr. Aand. Deli Handel-Mij. Aand. Landb.-mij. Ngoep. nieuwe Aand. Tabaksmpij. Deli- Asahan Serie 1 a 3 Aand. Idem 4de Serie Aand. Haarl.Tramw. my. Aand. Brood- en Meel fabriek te 's-Hage. Aand. Meel- en Brood fabrieken (Mpij voor) Aar.d. Ned. Gist- en Spir. fabriek te Delft Aand. Ned. Oliefabriek te Delft Oblig. Oregon Short Line and Utah Northern. a 102 ƒ650. 106 120 69%-71 144% 505 505 130 155 109% 30 200-205 195 80 150 120 105X 115X 94 V1336HE8IJ. IJ mui den, 14 Mei. Binnen van de kordvis8cherij de smacks LT 5, 291, 286 en GY 82, met besomming van ƒ100 tot 200, IJM 18, 19' 21 en 22, besomming ƒ25 a 160, benevens 25 bommen, besomming ƒ15 a 90. Prijzen tarbot ƒ8 a 14 en gesorteerde tong 60 a 80 c. per stuk, schol ƒ6 a 15 per 50 kilo. N i e u w e d i e p, 14 Mei. Door 16 beugers werden heden 530 roggen aan gevoerd, die tegen 50 a 60 cent per stuk werden afgeslagen. De kotter HD. 63, schipper Smit, besomde voor 340 tongen en een partijtje rog, schol en schelv. f 160. het sterfhuis, doch moesten daar de on- lijkheid en inzonderheid de houding van aangename boodschap vernemen, dat er j de wevers uit andere fabrieken, die be- een testament bestond, en wel ten bate i sloten hadden, bij toelating uit hun mid- van eene vrouw die de overledene in j den de weverij van de firma Per Kuile haar leven van zeer veel dienst is j en Morsman zoo noodig in volle werking geweest. Ie brengen, hebben de werkstakers Dins- In de voortgezette zitting van den duitschen Rijksdag beriep de minister van Oorlog zich op de vertrouwelijke gedaeh- tenwisseling over het militaire ontwerp in den boezem der commissie. Bij de or ganisatie van het leger, waarbij niet in één oogwenk alles te gelijk in te halen is, moet men zooveel mogelijk met de andere staten op gelijke hoogte blijven. Graaf Moltke zeide, dat ondanks alle vredelievende verzekeringen in het bui tenland, men toch voor zijn veiligheid 'zelf maatregelen nemen moot; hij twij felt niet aan de vredelievendheid van alle regeeringen, maar zekerheid kan men slechts zich zelf verschaffen: hoe beter de krijgsmacht georganiseerd is, hoe ge schikter zij is voor den werkelijken oor log, des te meer zullen andere staten vredelievend gezind ayn. Hoeveel geld de verdediging ook moge eischen, men bedenke toch, dat indien wij daarvoor geene uitgaven hadden gedaan, de schit terendste finaneieele toestand den v$and niet uit het land zou houden. Richter betoogt, dat als het voorstel tot verhooging van de legersterkte op vredeavoet moet worden gemotiveerd door eene dergelijke als in Frankrijk, dan daar aan ook verbonden moest zijn eene ver korting van den diensttijd. Ook voor Duitscbland zou een tweejarige dienst tijd voldoende wezen. De Rijksdag be hoort in zulke gewichtige zaken naar eigen oordeel te handelen, en niet alleen op het gezag van twee uitstekende mi litairen beslissen. De minister van Oorlog zegt, dat vroeger nooit beweerd is, dat het tijd perk voor nieuwe militaire organisaties voor goed gesloten zou zijn Door Windthorst wordt voorgesteld de benoeming eener commissie van 28 leden welke de kwesties onderzoeken kanlo, eener jaarlijks vast te stellen vredes- sterkte, 2o. eener verkorting van den diensttijd. De minister van Oorlog verklaart, dat de verbonden regeeringen een wetsont werp voorbereiden betrekkelijk de legeror ganisatie met tweejarigen actieven dienst dit zal gelegenheid geren tot overweging dezer kwestie, maar thans kunnen de bondsregeeringen in dit opzicht geene concessies doen. Uit Londen wordt van 14 Mei aan de AT. R. C. Het gemeentebestuur der City heeft ter eero van Stanley eene schitterende receptie in Guildhall gegeven. In ant> woord op de toespraak van den lord- mayor, hield Stanley eene rede, de be - langrijkste welke men tot dusver hier van hem gehoord heeft, geheel tof verde diging van zijn politiek standpunt. Hij zeide zich niet te willen uitlaten over de waarheid of de onwaarheid van Emin pacha's verhaal over zijn verraadhy verklaarde Emin's handelwijze niet te kunnen begrijpen, maar het natuurlijk te vinden dat deze in duitschen dienst getreden is. Emin kon geen hoofdambte naar van de Britsch Oostafrikamaat- schappij worden, want dit was krachtens het charter dier maatscdappij niet geoor loofd. Stanley zeide vertier dat hy niet kom instemmen met de Engelschen als dezen jaloersch zijn van het voortdringen der Dnitschers in Afrika. Engeland had zich van het Congo-gebied en van Oost- Afrika meester kunnen maken. Het liet toe dat anderen dit deden en moet nu ook in de gevolgen dezer poli tiek berusten, daaronder begrepen dat België in den Congo-staat honderd pet winst maakt door hulp in woorden. Stanley acht voor het overige concur rentie voer Engeland niet nadeelig.Met mededingers komen Engelsehen altijd beter vooruit dan zonder. Scherp keurde hij de engelsche gevoels-politiek in kolo niale aangelegenheden af. Hij stelde zij nen landgenooten de duitsche manier ten voorbeeld. De Duitschers houden er geen kwakers, geen vredegenootschappen en geen sentimenteele pers op na. De zelfde kwaker-partij, die over hem den staf breekt, heeft voor de vrijmaking der Afrikanen niets gedaan, terwijl de huizen der kwakers opgevuld worden met voorwerpen, door slavenarbeid voort gebracht. Stanley brandmerkte dit als huichelarij. Wil Engeland in Afrika voortuitkomen, dan moet het niet stil zitten en afkijken wat anderen doen, maar zelf doortasten. Deze uitlatingen hebben veel sensatie gemaakt. De meeste ochtendbladen zwij gen er over. Alleen de Times brengt een verzoenend hoofdartikel, waarin het op- der Parnellieten behandeld, om hutteu Ierland te bouwen voor de boeren. De regeering heeft een amendement vau den heer Johnstown ondersteund en ver klaard dat het overschot van het ker- kefonds in Ierland niet toereikende is om die uitgaven te bestrijden mèt de uitgaven, voortvloeiende uit de voordracht der regeering tot aankoop van gronden in Ierland. Ondanks den tegenstand der regeering is het voorstel goedgekeurd. GEHEID mmm. In het fort van Emines, ia België, is Zaterdag een betonlaag inge zakt, waardoor eenige werklieden van een hoogte van 10 meter naar beneden stortteo. Vier, volgens sommigen vijf, waren onmiddellijk dood en negen of twaalf werden gewond. Voor de ver- J der gekwetsten zijn terstond maatregelen genomen. Een streng on derzoek wordt ingesteld naar de oorzaak van het ongeval. De Indé pen dance publiceert een bijna ongelooflijk bericht betreffende den toestand op de Sandwicheilanden. Bij wijze van proefneming zouden de autoriteiten aldaar een ter dood veroor deelde, door inenting tot een melaatsche gemaakt hebben, en tegelijk zou bepaald zijn, dat de lijder in zijn familiekring moet blijven. Het gevolg zou geweest zijn, dat alle huisgenooten van den lepra- lijder door de vreeselijke ziekte aange tast werden. Bevat het laatste waarheid, dan zou Hawaï zeker waard zijn, dat het terugzonk in de zee. Te Par ij s is onlangs een man overleden, die de „eer" heeft ge had, dat Napoleon III hem by eene ge denkwaardige gelegenheid eigenhandig een slag heeft gegeven. Hij was een ge heim politieagent, Rossi genaamd, en bij den aanslag van Orsini, op den 14den Januari 1855, was hij aan het Opera gebouw op post. In weerwil van de verschrikkelijke ontploffing verloor hij zijne tegenwoordigheid van geest niet, maar snelde naar het rijtuig van den keizer. Zijne majesteit hield hem echter voor een samenzweerder en gaf hem een vuistslag tusschen de oogen, dat hij tegen de grond tuimelde. Tot schadever goeding kreeg Rossi later fr. 5000. De ex-keizerin Eugenie bewaart nog hst hoofddeksel, dat de keizer bij gele genheid van Orsini's mislukten aanslag droeg. Het is doorboord met kleine gaatjes, nauwelijks grooter dan prikken. Ten behoeve van het pas siespel, hetwelk in do Pinksterweek te Oberammergau wordt geopend, hebben de dorpelingen 30.000 mark besteed voor 518 costumes en 170.000 mark voor de nieuwe inrichting van den schouwburg, waartoe al het hout, ter waarde van ongeveer 40.000 mark, hun kosteloos beschikbaar was gesteld. Wegens de vergrooting zal de schouwburg veel ge makkelijker zijn ingericht dan in 1880. Er is plaats voor 4000 toeschouwers; de zitplaatsen op de hoogste rangen zijn beschermd tegen de zon. De constructie der toestellen is ingericht op 40 veran deringen van tooneel. Een gedeelte der decoratiën is te Weenen geschilderd. In het geheel zullen er 600 uitvoerende personen zijn, onder welke 125 met sprekende rollen, terwijl er ouder de groepen, die een volksmenigte moeten voorstellen, 230 kinderen zullen mede werken. Daar er op het tooneel geen valsche baarden mogen worden gedragen en de vertooners, die met lang baar moeten verschijnen, zich daartoe van geen pruik mogen bedienen, is het er tegenwoordig voor de haarsnijders barbiers een zeer schrale tijd. Behalve te Oberammergau zelf, zijn er ook in de omliggende plaatsen weder gelegen heden geopend tot nachtverblijf voor vreemdelingener is gerekend op mins- merkelijk is dat de redactie te tractaten, teos 3000 bedden, welke Stanley met negerhoofden be- j De russische politie heeft weert gesloten te hebben, aanneemt als de hand gelegd op een bende boosdoe feitelijk bestaande. j ners te Sebastopol, die er hun werk van In het engelsche Lagerhuis is Woens-maakten, bommen uit het arsenaal te ont dag bij de tweede lezing het voorstel vreemden. Aan het hoofd stond een miss Neville; weet gij niet iets, waarmee ik haar dit leed eenigs- zins zou kunnen verzachten." Lady Worthingtons innemend gelaat getuigde van innige deel neming; haar vriendelijke, grijze oogen hadden eene weemoedige uitdrukking aangenomen; reeds jaren geleden had zij haar echtge noot meegedeeld, dat zij het voor een volslagen onmogelijkheid hield, om den deken van zijn zelfzucht te genezen en hem aan zijne plichten te herinneren, en nu moest zij van zijn eigen lip pen hooren, dat Claude en Espérance hierin waren geslaagd. Er verliep een oogenblik alvorens zij antwoordde, en toen zeide zy met de aarzeling van iemand die spreekt en tegelijkertijd over een moeielijk punt nadenkt;,Daar is een middel, dat zooeven bij mij is opgekomen, waardoor gij misschien mevrouw Magnay zeer aan u zoudt verplichten. Het is mij gebleken naar aanleiding van het geen zy zooeven heeft gezegd, dat zij vurig naar haar broeder verlangt zou het niet mogelijk zijn, dat gij hem naar Engeland over liet komen?" De deken stond haastig van zijn stoel op. //Lady Worthington, ik kan u niet genoeg danken; dat zal haar ongetwijfeld wel opvroolijken; en dat ik daar nooit aan heb ge dacht! Gij kunt dus weer dadelijk bemerken, dat ik nooit aan andere menschen denk, ik ben te egoïstisch, dat is de reden, en nu ik verlangend uitzie naar een middel om iemand te helpen, ben ik blind en machteloos. Het is werkelijk een zeer goed plan Ik zal aan den heer Seymour telegrafeeren en hem verzoeken, het noodige geld voor te schieten aan den heer de aan Gaspard, en zal hem dan tevens schadevergoeding geven voor zijn plotseling vertrek." z/Ik houd het er zeker voor, dat gij Espérance hiermee zeer veel genoegen zult doen," zeide lady Worthington, op warmen toon; daar het plan echter wel eens niet zou kunnen doorgaan, raad ik u aan, er Espérance voorloopig niets van te vertellen, totdat er antwoord van Ceylon is gekomen, om haar voor teleur stelling te vrijwaren." De deken was het hierin volkomen met haar eens, en nadat hy lady Worthington tot aan het rijtuig had begeleid, ging hij in de woonkamer der Magnay's zitten denken, hoe hij het telegram zou inkleeden. Hij was volstrekt niet gierig, maar werd altijd als het tegenovergestelde van mild afgeschilderd, omdat hij een afkeer had van alles, wat hem eenigen last kon veroorzaken, maar nu hij er toe aangespoord werd, om belang te stellen in iets, dat geheel buiten hem omging, was hij werkelijk zeer edelmoedig. In het einde van do week had het bezoek van den uit Londen plaats, de deken had daarop al zyn hoop meenende, dat deze beroemdheid er gunstiger over zou denken, en wellicht eene belere geneeswijze zou kunnen toepassen. Hij zag zich dus vreeselijk teleurgesteld, toen de heer Moore hetzelfde herhaalde, wat de geneesheeren van Riichester reeds hadden ge zegd, dat eon schedeloperatie noodig was, dat naar alle waar schijnlijkheid de patient niet meer bij het bewustzijn zou komen, en over eenige dagen de strijd wellieht zou zijn beslist. Dit be richt kreeg de dekeD, en de geneesheer scheen eenigszins te aar zelen, toen Espérance hem terzijde nam. z/Ik weet, dat gij my niet zult misleiden," zeide zij, hare hel dere, bruine oogen tot hem opheffende. //Bestaat er nog hoop op herstel?" Nooit was de verleiding den geneesheer zoo sterk geweest, iemand met valsche hoop te misleiden. Hij bewaarde voor een oogenblik het stilzwijgen, terwijl hij het arme vrouwtje gadesloeg, zoo jong en hulpeloos, zoo ongeschikt om zulke rampspoeden te dragen, maar voor deze doordringende oogen kon hij niets ver borgen houden. z/Het is mogelyk, mevrouw," zeide hij, met nadruk. Hare lippen trilden. Zij begreep het maar al te wel, hoe weinig hoop er meer was. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2