NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 7e Jaargang'. Donderdag 22 Mei 1890. No. 2111. SI li USNIElIff S. gomereeniging „de Toekomst." IN OEN VREEMDE. DAGBLAD ABOHKÏiESrTSFRXJS: Voor Haarlem per 3 maandenfl.SO. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummert!- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buroan: Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 938. ASVSETSlTI-fH: van 15 regels 50 Centa; iedere rsgel meer 10 ce&u Groote letters naar plaatsruimte» Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverientiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conran tiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM ©n J. E. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Genérale de PubliciU Mrangère O. L. HAVBF §r Co.% JOHN F. J ONES, Succ., Pary* 3 lit# Faubourg Montmaïtre. Haarlem, 21 Mei 1890. De Volksbond zal dit- jaar, evenals het vorige, een volksfeest geven op het tei- rein de //Phoenix", ter gelegenheid van den geboortedag van Prinses Wilhel- mina, 31 Augustus. viDaar j echter die dag op een Zondag valt, en het Bestuur van den Volksbond de .voorkeur geeft aan een gewonen dag in de week, zal het feest een of twee^dagen vroeger plaats hebben. Naar het schijnt, zal het programma nog uitgebreider zijn dan dat van het vorig jaar. "Eenige maanden geleden werd in de verschillende nieuwsbladen gemeld dat de le luitenant-kwartiermeester Royen, alhier in garnizoeD, plotseling verdwe nen was. Men bevroedde een ongeluk, hem overkomen en reeds werd zijn sig nalement verzonden en zijne opsporing verzocht, maar alles te vergeefs. Royen was en bleef weg. Toch konden zijne vrienden en bekenden niet vermoeden dat hij, daar er geen redenen daartoe bekend waren, zichzelf moedwillig aan de samenleving zou hebben onttrokken en gelukkig is dit laatste thans ook ge bleken niet het geval te zijn. Luitenant Royen is terecht, maar helaas verkeert hij in een zeer beklagenswaardigen toe stand. Wegens zielsziekte, waarvan zich reeds sedert geruimen tijd de verschijn selen bij hem vertoonden en welke kwaal sedert is verergerd, is hij thans in het hospitaal alhier opgenomen. Van harte hopen wij dat de ongelukkige daarvan genezen moge en weder in zijne vorige positie kan worden herstold, waarin hij zich de achting zijner superieuren en in de burgersamenleving een aantal vrien den heeft verworven. Algemeene Vereenigiüg voor Bloembollenealtuur. Het hoofdbestuur der algemeene ver eenigiüg voor bloembollen-cultuur maakt aan de besturen der afdeelingen en aan de leden bekend, dat de 74ste algemeene vergadering zal plaats hebben Maandag den 9enJuni 1890 des middags te 12 ure, op^de bovenzaal der sociëteit //Ver- eeniging" in do Lange Bagijnenstraat te Haarlem. In verband met art. 24 der statuten, worden ;de besturen der afdeelingen uit- genoodigd, vóór of op den 5den Juni e.k. aan het uhoofdbestuur de leden bekend to maken, die worden afgevaardigd ter al- De leden, al zijn zij geen afgevaardig den, hebben tot de algemeene vergade ring toegang op vertoon van hun diploma (zie art. 23 der statuten). Op de vergadering zal het volgende ter tafel worden gebracht: 1. Oproeping der afdeelingeD. 2. Opening der vergadering. 3. Mededeeling van de stemlijst. 4. Notulen der 73ste algemeene ver gadering. 5. Verslag van den algemeenen secre taris over het jaar 1889. 6. Voorstel van het hoofdbestuur om trent de uitgave van een weekblad, te vens //orgaan der algemeene vereeniging voor bloembollen-cultuur." Het hoofdbestuur verwijst in deze naar hetgeen hieromtrent gezegd wordt in punt 8 van den beschrijvingsbrief van de vorige algemeene vergadering, waarbij is gevoegd een afdruk van het schrijven van de heeren De Erven Loosjes do. 27 Februari 1.1. en voorts naar de voorloo- pige beraadslagingen omtrent deze zaak ia die vergadering gehouden. Het hoofdbestuur heeft dientengevolge thans de eer, aan de algemeene verga- derisg voor te stellen: Te besluiten, het door de heeren De Erven Loosjes gedane aanbod tot uit gave van een weekblad, als orgaan der algemeene vereeniging voor bloembollen cultuur, op de door hen in bun schrijven van 27 Februari 1.1. uiteengezette wijze, aantenemen op de volgende voorwaarden le. dat de prijs van het blad voor niet-leden der algem. vereen, v. bloemb. cultuur worde bepaald op vijf gulden per jaar. 2e. dat de verbintenis tot uitgave van het blad als proef voorloopig voor óén jaar worde aangegaan. 3e. dat voor de jaarlijksche bijdrage van twee honderd en vijftig gulden we kelijks 600 exx. van het blad ter be schikking der vereeniging zullen worden gesteld en door de uitgevers verzonden zullen worden aan de opgegeven adres sen, terwijl voor elk ex., dat boven de 600 noodzakelijk zal zijn, eene jaarlijk sche vergoeding zal worden betaald van vijftig cents, en bij aanneming van het voorstel het hoofdbestuur te machtigen met de heeren De Erven Loosjes eene overeenkomst te sluiten, gegrond op de genomen besluiten. 7. Behandeling van het adres van Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Tot de meest doeltreffende verbeterin gen in het leven van den werkman be hoort voorzeker het voor hem verkrijgbaar stellen van een goede woning, tegen een prijs welke met zijne verdiensten in overeenstemming is. In tegenstelling met zoovele hervor mingen, die met grooten ophef en bom barie den volke als noodzakelijk wor den verkondigd, gaat deze hervorming, geheel uitgaande van personen, die het welzijn van den minder gegoede ter harte gaat, stil en bescheiden haar gang en heeft zij reeds bewezen zoowel hier te lande als elders (men leze daarover het werkje van Hélèue Mercier //Arbei derswoningen") in eeD ware behoefte te voorzien. Hier ter stede staat men daarin niet ten achter, neen, is men zelfs de meeste steden des lands vooruit, daar men hier toch vijf bouwverenigingen aantreft. Dinsdagavond ten half 9 vergaderden in //Weten en Werken" een aantal be langstellenden in de oprichting van eene nieuwe bouwvereniging van arbeiders woningen, daartoe bijeengeroepen door de heeren A. de Clercq, mede-directeur der Haarlemsche BaDkvereeniging en A. van der Velden. De heer de Clercq opende de verga dering en deelde mede dat het plan be staat om hier eene coöperatieve bouw vereniging op te richten naast de vijf welke hier reeds bestaan en die tezamen 415 huizen tellen. De huizen worden na verloop van zeker aantal jaren het eigen dom van den bewoner. Er is reeds grond gekocht voor een zeer lagen prijs, aan de Oranje- en de de Clercqstraten. Het terrein is 2 H.A. groot en er kunnen 140 woningen op worden geplaatst. De huurprijs is nog niet met zekerheid op te geven, maar zal niet meer bedragen dan 1.90 per week. Waarschijnlijk zullen er üweo huurprijzen zijn, die van huizen met kleinere tuinen f 1.80 en die met grootere 1.90. Een aanwezige teekening van den'j heer Van der Steur toonde aan op welke wijze de huizen der nieuwe vereeniging zullen worden aangelegd. Er zal zijn een vierhoekig blok in het midden en de overige daar omheen, de woningen liggen aan de spoorbaan, die verplicht door een servituut, daar een overweg openstelt, hetgeen voor hen die aan gene zijde van de baan in het bloembollenland werken, van veel gemak is. De nieuwe veree niging grenst aan Werkmanslust",// Voor zorg" en //Volharding." Bij de vorige bouwvereenigiDgen zeide spreker waren bij het oprichtingsplan nog geen grond en geen kapitaal voorhanden, hier is dit wel het geval. Het kapitaal, groot ƒ200.000, is geheel verstrekt door den heer P. W. Janssen, directeur derDeli- maatschappij te Amsterdam, tegen de rente van 4°/o. De naam der vereeni ging zal zijn //de Toekomst." Een der aanwezigen vroeg of de hui zen weder hetzelfde worden als die der bestaande vereenigingen, een ander vroeg hoe het bestuur wordt geregeld. In ant woord daarop werd medegedeeld dat de huizen twee ramen vóór zullen krijgen, dus één meer dan de reeds be staande, en overigens van hetzelfde mo del zullen zijn als die aan de Oranje straat. Elk huis krijgt een nortonpomp, dus geen duinwater, dat niet zoo sma kelijk is en ook duurder. Nader zal om trent de samenstelling van het bestuur worden bepaald in eene tweede verga dering in de volgende week, alsdan zal uit de leden een bestuur worden ge vormd. Met den bouw zal zeer spoedig worden begonnen waarvoor reeds nu met het ophoogen van den grond op het terrein een aanvang is gemaakt. Al de genen die zich nu aanmelden zullen 's week3 geregeld 15 cents moeten stor ten, welk geld eenvoudig zekerheïdssfcel- ling is en eigendom der toegetredenen blijft. Alsnu werd gelegenheid gegeven om als lid toe te treden, waarvoor op een lijst werd geteekend, waar tevens op moest worden aangegeven hoeveel huur men thans betaalde. De heer Van der Velden gaf nog een duidelijke uiteenzetting van het doel der nieuwe bouw vereeniging. Het aangeven van namen, beroep en huurprijs stond zeide hij in verband met een onderzoek onlangs hier ter stede gedaan door de vereeniging tot onderzoek van arbeiderswoningen. Voorts wijdde hij breedvoerig uit over de groote behoefte aan goede woningen. Menigmaal toch had de ondervinding hem geleerd, dat de toestanden nog aller treurigst waren, terwijl het een lust was om te zien in welken toestand de wo ningen en tuinen der bouwvereenigingen verkeeren. De behoefte aan arbeiders woningen is nog groot en daarom ziet spreker de toekomst van de //Toekomst" met vertrouwen tegemoet. Hij spoorde daarom tot toetreden aan, want ook hier gold het //wie eerst komt, het eerst maalt." De heer de Clercq deelde mede dat met den aannemer London reeds een overeenkomst was aangegaan om voor denzelfden prijs als die der overige wo ningen te bouwen en bovendien twee ramen in plaats van een aan de straat zijde zullen worden aangebracht. Dit jaar zal er reeds een deel der woningen kun nen worden betrokken en de overige in 't begin van het volgende. Een groot aantal der aanwezigen tee kenden reeds op de lijst. De vergadering werd daarna gesloten. Nog zij medegedeeld dat personen, die zich bij deze vereeniging wenschen aan te sluiten, zich schriftelyk kunnen aan melden bij A. van der Velden, Oude Groenmarkt no. 8, en persoonlijk op de vergadering die Dinsdag 27 Mei a. s. des avonds te 8£ uur in //Weten en Werken" zal plaats hebben. De volgende brief, welke is ontvangen Het grasgewas langs de dijken en wegen in den Grooten IJpolder heeft in publieke veiling opgebracht 1650 tegen ƒ1836 in 1889. door den heer van der Velden van een der bewoners van een huis der coöpera tieve bouwvereenigiDg //Werkmanslust" is wel een bewijs van de gehechtheid van den werkman aan zijne flinke goed- koope woning, zooala die door de ver eenigingen wordt verstrekt. De brief luidt letterlijk aldus Haarlem18 Mei 1890. Mijne Heeren Daar ik door omstandigheden van mijn werkzaamheden van plaats moet veran deren naar Alkmaar, zoo heb ik onder- geteekende een ander lid voor my in mijn plaats terug dien dit huis aanvaard en wel...... van beroep loodgieter, wo nende in de Lange Heerenstraat no...., en wend mij daarom schriftelijk tot het bestuur of u daar genoegen in wilt ne men. Maar niettegenstaande het mij erg spijt het huis te moeten verlaten,- daar ik op een andere plaats Diet in de gele genheid ben zulk een woning voor die prijs te verkrijgen. Zoo noem ik mij als lid ïïw ond. dr. Zekere K., wonende aan den Over toom onder Sloten, tijdelijk verblijf hou dende in Friesland, werd te Sneek als gesignaleerde in het Politieblad, gearres teerd en naar Sloterdijk overgebracht. Uit het Noordzeekanaal is het lijk op gehaald van eene vrouw in hoogst zwan geren toestand verkeerende, welk lijk is herkend als dat van de vrouw van den brugwachter S. aldaar. Letteren en Kunst. Bij de Erven Bohn alhier is versche nen //Tactische Oefeningen ten dienste van het onderwijs en tot zelfonderricht in de tacktiek", door J. N. Roelants hoofd van onderwijs in de krijgskundige vakken aan de Koninklijke Militaire Academie en L. de Vlaming, directeur der militaire school te Haarlem. l N K L h De gunstige bepalingen voor de bevrachtingen van verhuisboedels van verplaatst wordende militairen zijn thans door de Staatsspoorwegmij. ook verklaard voor het ver- FEÜILLE T O N. Naar bet engelsch EDNA L Y A l_ L. 99) HOOFDSTUK XXXVI. Er was niemand in de zitkamer. Hij bleef eenige minuten in .angstige spanning wachten, totdat Cornelia eindelijk met behoed zame schreden en geruststellend gelaat de kamer binnentrad. „Claude?" vroeg de deken zijne ontroering belette hem bijna te spreken. „Zijn toestand is aanmerkelijk beter de geneesheeren zijn bizoDder tevreden bij moet zich evenwel buitengewoon kalm houden.» Toen de deken nu de kamer wilde verlatoD, vervolgde zij met een glimlach: „Er is nog een ander nieuwjaarsgeschenk, vader, waarvoor wij zeer dankbaar moeten zijn." De deken keerde zich weer om, en scheen de beteekenis van hare woorden half en half te vatten. „Wat! zij hebben het mij nooit verteld, dat...." //Alles is goed gegaan," zeide Cornelia, op kalmen, maar ver heugden toon. //Espérance heeft een meisje gekregen!" Dien dag maakte de deken van zijn voorrecht gebruik om de koorgezangen te kiezeD, en zijn keus viel op den //Lofzang." Eenige menschen waren van meening, dat het geen passend lied was voor het nieuwe jaar, maar zij begrepen er ook niet veel van. Deken Collinson had het hoofd gebogen; de toehoorders ver wonderden zich zeer, dat hij niet ging staan of op eene andere wijze liet blijken, dat hij instemde met de woorden: //Alles wat adem heeft, love U o Heerl" Wellicht was er echter nooit in de kathedraal een loflied uitgesproken, zoo oprecht gemeend en nede rig en uit het diepst van het hart voortkomend als dat van den grijzen deken Collinson, die zijn hand voor de oogen hield op dat niemand de tranen van dankbaarheid zou zien, welke hij stortte* HOOFDSTUK XXXVII. Claude's herstel vorderde langzaam, maar toch had er geen enkele instorting plaats; hij moest nog slechts zijue zwakte te boven komen, en lederen dag ging hij aanmerkelijk vooruit. Er verlie pen echter verscheidene weken, alvorens men Espórance in zijne kamer durfde toelaten; men vreesde voor beiden te groote ontroe ring, en Espérance was genoodzaakt om bij haar blauw-oogig kind troost te zoeken, terwijl Claude zich tevreden moest stellen met Gaspard, den eenigen persoon, die, uitgezonderd de verpleegster, zijne kamer mocht betreden. Hij was uiterst geschikt om zieken gezel schap te houden kalm en zorgvol, liefderijk en toch standvas tig, en Claude vond zich reeds getroost door zijne gelijkenis met Espérance. Op zekeren dag echter, toen zij zich samen onderhielden, liet Gaspard zich toevallig eenige fransche woorden ontvallen; Claude keek hem verwonderd aan hij kon geen woord verstaan. Het was voor beiden een hevige schek, maar de geneesheer stelde hen gerust, door hun de verzekering te geven, dat dit na eenigen tijd wel terecht zou komen. Zoo ook met andere dingen. Op zekeren dag nam hij een courant ter hand het was voor de eerste maal dat het hem vergund was om zich van zijn bed naar een bed aan den anderen kant der kamer te begeven maar tot zijne teleur stelling was het voor hem een te vermoeiende arbeid in den tijd van tien minuten had hij slechts drie regels langzaam spel lende kunnen lezen het was alsof hij opnieuw weer moest leeren lezen. Telkens wanneer de geneesheer kwam, werd hij overstelpt met ongeduldige vragen. Hoe was het met zijne vrouw, en wanneer mocht hij haar zien? Espéranee's herstel vorderde langzaam, zoo dat de ontmoeting iederen dag werd uitgesteld, totdat Claude's geduld eindelijk was uitgeput. Op zekeren morgen geraakte hij in een toestand van hevige op-i winding, en daarmee trachtte hij te bewijzen, hoeveel beter hefc voor beiden zou zijn, wanneer zij elka&r weerzagen, zoodat d^ geneesheer besluiteloos werd. Espérance had een slechten nachf doorgebracht, en moest dus zooveel mogelijk alle opwinding mijden. Dokter Maelaren ried het haar dus sterk af, en vroeg haar, o;

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1