voer van verhuisboedels der zee- en marineofficieren en der gehuwde onder officieren en minderen en verder perso neel der marine bij verplaatsing of gar nizoensverandering. Onlangs is melding gemaakt van het voornemen dat bij de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bestaat om eene proef te nemen met het zoogenaamd zone- of kringentarief, dat aanmerkelijk lager is voor vele afstanden dan de bestaande vrachtprijzen. Dit plan hangt te zamen met de spoor wegovereenkomsten, die nu bij de Tweede Kamer aanhangig zijn. Voor het geval dat deze tot stand komen, wenscht de Expl.- Mpij. dio verbetering in te voeren, met goedkeuring der regeering. Bij deze is dit vraagstuk thans in onderzoek. Men meldt uit Amsterdam, dat de heer mr. J. Heemskerk Az. in September a.s. het aldaar te houden con gres voor reddingwezen, hygiëne, enz, zal presideeren. Dinsdag 20 Mei werd in Krasnapolsky te Amsterdam de achttiende algemeene vergadering gehouden van de Noord-Hollandsche vereeniging Het Witte Kruisonder voorzitting van dr. P. J. Barnouw. TJit het verslag van den secre taris bleek o. a. dat het aantal afdeelin- gen van 14 tot 17 klom, dat der leden tot 940. Een gevoelig verlies leed de vereeni ging door het afsterven van dr. B. Ste- phan, lid van het hoofdbestuur. In verschillende afdeelingen werden volksbaden opgericht, in andere barak ken voor besmettelijke ziekten. Het at- geloopen jaar gaf ruimschoots reden tot dankbaarheid; veel is er tot stand ge bracht en veel wordt nog voorbereid. Uit het verslag van de financieele com missie bleek, dat de financiën zeer gun stig zijn. Het batig saldo ad. 561260^ is ver kregen uit de rente der 675,000, voor dat deze som geplitst was voor verschil lende doeleinden bestemd, en uit het saldo van het vorige jaar. Do ƒ75,000, bestemd voor verschillende inrichtingen in de afdeelingen, hoopte de penning meester dat nog dit jaar voor de onder scheidene doeleinden zou worden gebruikt. De algemeene onkosten bedroegen1904 Op voorstel van de commissie tot nazien der rekening werd deze bij acclamatie In de plaats van wijlen dr. B. Ste- phan werd tot lid van het hoofdbestuur benoemd de heer P. B. J. Ferf, en ter vervulling der vacaturen, ontstaande door de periodieke aftreding der heeren J. R. Boerlage en P. J. van Eldik Thieme, de heeron dr. M. Niemeijor en dr. J. W. Schuijt. De conclusie van het rapport der commissie, benoemd tot het onderzoeken der aanspraken van de afdeeling Haar lem, strekkende //dat de vergadering als haar gevoelen uitspreke, dat te Haarlem nog gevettigd is eene afdeeling der ver eeniging; dat die afdeeling niet is eene nieuw opgerichte afdeeling, maar do voorzetting van de oorspronkelijke, en dat dus die afdeeling aanspraak heeftop de voordeelen die de vereeniging aan biedt" deze conclusie werd, na be strijding door tien heer Donker, lid van het hoofdbestuur, na verdediging door den heer Ferf, lid der commissie, die er op wees dat de afdeeling is blijven con- tribueeren en de band tusschen haar en de Vereeniging nimmer is verbroken geweest, en van den heer Ter Hoiïsteede goedgekeurd. Het door het hoofdbestuur voorgestel de reglement voor het herstellingsoord Hilversum werd goed gekeurd, maar be schouwd als een voorloopig reglement, dat in eene volgende vergadering definitief zal worden vastgesteld. Het voorstel van de afdeeling Zaan dijk, om door de vereeniging eene ge zondheidsenquête in Noord-Holland te doen instellen, die zich zou moeten uit strekken over de verzorging van zieken en de gezondheidsmaatregelen in de gansche provincie, werd door West- Friesland bestreden wijl de daarin om schreven taak thuis hoort bij het genees- kundige staatstoezicht. Zaandijk betoogde dat de statuten der vereeniging het instellen eener enquête toelaten, en trad eene weerlegging der bezwaren van het hoofdbestuur. Da voorzitter gaf te kennen dat het hoofdbestuur sympathie voor het denabeeld voelde, maar voor- oerst weet men niet hoeveel de enquête zou kosten. Zaandijk legt wel hoogstens ƒ15000, en deze som zou de vereeni ging niet mogen weerhouden, maar resul taat is er in geen geval van te verwachten aangezien men bij het vragen om inlich tingen bij autoriteiten ongetwijfeld echec -al lijden. Beter ware het, indien elke gemeente atzonderlijk eene enquête werd ingesteld, en zelfs dit zal weinig baten, zonder groote kosten. In Amster dam b. v. wiide de gezondheidscommissie indertijd eene enquête instellen, maar zij moest om de enorme kosten van de zaak afzien. Overeenkomstig het praeadvies van het hoofdbestuur werd besloten,eene commissie van drie personen te benoe men, die zal onderzoeken ot, en zoo ja, op welke wijze en op welke schaal eene enquête omtrent de ziekenverpleging en de maatregelen tot bevordering van een aigemoenen gezondheidstoestand in de provincie Noord-Holland genomen, mo gelijk is; over welke punten zij zou moeten loopon, welke de kosten zouden zijn enz, en aan de volgende algemeene vergadering zal rapporteeren. Tot lid dier commissie werd benoemd de heer Eykman van Zaandijk, do voorsteller der enquête, terwijl hot hooidbestuur nog twee leden zal aanwijzen. Aangenomen werd hierna het voorstel van de afdeeling Krommenie, om het hoofdbestuur op todragen te onderzoeken de uitvoerbaarheid der uitgave van een populair maandblad ter bevordering van het doel der vereeniging, ook met dit onderzoek zal de enquête-commissie be last worden. Eene aanvrage van de afdeeling Alk maar om eene subsidie van /6Ü00 tot het oprichten van een badhuis, waarvan de kosten op het dubbele van dat bedra" zijn geraamd, werd aangebonden, om daarmede bij het opmaken der volgende begrooting rekening te houden. Zaandam had aangevraagd /'2000 voor het maken van een onlsmettingsoven en 750 voor het aanschaflen van materiaal voor zie kenverpleging. Na praeadvies van het, trolk 6StUUr Wörl1 deZe aanrrage inge- Een voorstel van de afneelin» Bloe- mendaal om haar ƒ200 toe te staan voor verschillende doeleinden, werd goed- gekeurd. Het voorstel van het hoofdbestuur om voor de tentoonstelling tot bei ordering van veiligheid en gezondheid in fabrie- kea en werkplaatsen, eene gouden me daille uit te loven ter innerlijke waaide van ƒ400, of van 500 in geld, voor de meest voldoende en volledige verza meling vau hulpmiddelen tot het verlee- nen van eerste hulp bij ongelukken, werd aangenomen, na in dier voege ge- wijzigd te zijn, dat het hoofdbestuur be machtigd werd, een bedrag van ffoo aan te wenden, gelijk hem hot vvensche- lijkst zal voorkomen. In de Dinsdag middag to Amsterdam gehouden algemeene ver^a- doring van aandeelhouders der Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij waren vertegenwoordigd 100 aandeeieu reehtgevende op 88 stemmen. Bij acclamatie werd de balans over goedgekeurd en het dividend be paald op ƒ64 per aandeel, waarvan op I October jl. reeds 20 is uitbetaald. Nadat de aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, de heer J. VV". Bake al» zoodanig was herkozen, werd, niets' g"s°otettn de orcle zijnde, de vergadering De heeren E. K i 11 n e r-B o s, K. Zegers Veeekens en J. Scheuer, uit makende den raad van bestuur der Amsterdamse Tram- Omnibus-Maatspij hebben zich tot den Iiaad van Amster dam gewend met een adres, waarin zii verzoeken, dat aan de A. O. M. geen concessie worde verleend voor door hen geëxpl. lijnen, althans dat ook voor hun de gelegenheid opensta, daarvoor conces- sie te erlangen. Wordt hieraan niet door den Raad voldaan, dan vragen adr., dat de A. O. M. verplicht worde, hen schadeloos te stellen. Omtrent het park, dat te Amsterdam langs de Haarlemmer trek vaart, tusschen de Houtmankade en het terrein van de gasfabriek wordt aange legd, meldt het Hblad: Het terrein voor plantsoenaanleg be stemd, heeft eene uitgestrektheid van 54,259 vierk. meter; daarvan word be stemd voor den vy ver 2000 vierk. meter, voor een cricketveld en voor eene kin- perspeelplaats te zamen 4500 vierk. me ter, voor wegen en wandelpaden 9400 vierk. meter, zoodat voor plantsoen gazonstukken overblyft eene ruimte van 38,359 vierk. meter. Naar en van don vijver, waarvan de oever eene ontwik kelde lengte verkrijgt van 290 M., wordt een aan- en afvoerriool gelegd, voor zooveel noodig gedragen op eene ocder- heide fondeering; dat riool wordt door middel van een gemetselden put in ver binding gebracht met een bestaand riool onder het terrein der gasfabriek. Het werk, waaronder ook is begrepen het verbroeden van de Kostverlorenvaart over eene lengte van ruim 500 M., is aangonomen door den heer C. J. Hartog voor de som van f 22,700, en moet bin nen 5 maanden na heden voor de eerste maal gereed worden opgeleverd. Door den heer B. L. van Al- bada, candidaats-arts te Leiden, zullen met vergunning van den minister van Marine onderzoekingen worden ingesteld bij de jongens van de Kweek school voor Zeevaart aldaar, ter ver krijging van gegevens voor de bepaling van de //onderlinge tijdsverhoudingen van borst- en buikademing." De ruw behaarde rups van de non vlinder (Li paris monacha L welke vooral in de jaren 1877 en 1878 en ook in volgende jaren nog al vrij veelvuldig in de bosschen op de Veluwe voorkwam, heeft zich ook dit jaar, naar men aan het Utr. Dagblad bericht, weder in vrij groot aantal vertoond, en bedreigt op sommige plaatsen de bosschen met ;eheele vernietiging. Hoofdzakelijk schijnt deze rups dit jaar groote aaneenliggende bosschen aan te tasten; zoo o.a. ia dit het geval met groote dennenbosschen van de heer Reekers te Dieren. Men meldt aan de N. R. C. uit Enschede: Dinsdagmiddag is het detachement infanterie sterk 128 onderofficieren, kor poraals en manschappen onder bevel van den lste luitenant Van Harreveldt en den 2de luit. De Jongh naar Arnhem teruggekeerd. De arbeiders uit Gencrt die bij de firma ter Kuile en Morsman werkzaam waren, zyn naar hunne woonplaats teruggekeerd; de overblijvende 9 ontsla gen arbeiders worden bij die firma niet meer aangenomen, terwijl ook de overige hunne oude weeftouwen niet terug krij gen, daar die door andere zijn ingeno men. De weefgetouwen zijn tevens we der van garens voorzien, zoodat alle arbeiders weder aan het werk zijn. Te Drachten werd Maandag namiddag de 20jarige jongeling J. Kroese, van Oudega, aldaar den weg passeerende, door den bliksem getroffen, zóó, dat hij terstond een lijk was. Een jongentje, dat hem vergezelde, viel ter aarde, doch bleef overigens ongedeerd. Du werkstakende vrouwen to Appelscha hebben in eene Dinsda; gehouden vergadering besloten vol te houden. markt350 tongen, eenige tarbotten, 100 roggen, 40 manden kleine schol en 20 manden scharren. De prijzen waren als volgt: Groote tongen 40 k 55 c., kleine en middelsoort 15 25 c., tarbot 10 a 14, rog 40 60 c., alles p. st. Kleine schol f3.25 a 4.50, scharren 3 per mand. Nieuwediep, 20 Mei. Door 35 korders en beugers werden heden 10 to6 90 tongen, 8 tot 77 roggen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en enkele manden schar en door trekkers 24 tal geep 16000 stuks ansjovis aangevoerd; tong gold 50 h 55 c., rog 34 k 45 c. p. st. kleine schol f 4 per mandje, schar f 3 per mand, geep 18 per tal en ansjovis f 3.85 per duizend. Enkhuizen, 19 Mei. Heden werd alhier door 142 vaartuigen van 6000 tot 41,000 stuks netjesansjovis aangevoerd, prijs 3 per 1000 stuks. Tessel, 19 Mei. De ansjovisvis- schers van hier hebbtn in de afgeloopen week van 10,000 tot 80.000 per etmaal en per span gevangen. De prijs was/I tot 2.50 per 1000 stuks. De Noordzee- visschers van hier brachten elders ter K0L0N1ËH. (Uit de bataviasche bladen van 1619 en do Deli Ot. van 16 April jl., terwijl de vorige mail liep tot den Ssten. De tusschenliggende bladen ontbreken nog.) BATAVIA, 19 April. Het Hooggerechtshof van N. I. heeft eene beschikking genomen, die voor velen van belang kan zijn. Bij art. 84 van het burgerlijk wetboek is namelijk be paald, dat de akte der voltrekking van een huwelijk tusschen ingezetenen van Iadie onderling of tusschen deze en an deren buiten 's lands gesloten, binnen het jaar na de terugkomst der echtge- nooten op het grondgebied van Nederl.- Indië in het openbaar huwelijksregister van hunne woonplaats moet worden overgeschreven. Tot nog toe had men deze bepaling nooit toegepast op huwe lijken, in Nederland gesloten, doch nu heeft het Hooggerechtshof beslist, dat Nederland in den zin der wet ook tot het buitenland behoort, en dat het noemde artikel dua ook toepasselijk is op huwelijken, aldaar gesloten. Zij echter, die de akte van hun m Nederland voltrokken huwelijk niet bin nen het jaar na hunne terugkomst al hier hebben doen overschrijven, behoe ven zich niet ongerust te maken dat hun huwelijk daarom hier niet van kracht isj; alleen werken eventueel dehuwelijk- sche voorwaarden niet tegenover derden en is de termyn nog niet beginnen te loopen, binnen welken door derden nie tigverklaring van het huwelijk kan wor den gevraagd. Maar het huwelijk zelf is van waarde, indien de in het buiten land gebruikelijke vorm maar is in acht genomen en de echtgenooten, die ingeze tenen van Indië zijn, niet hebben handeld tegen de bepalingen die hier gelden op het st.uk der hoedanigheden en voorwaarden, welke vereischt wor den om een huwelijk te kunnen aan gaan. Van Edi is bericht gekomen, dat men daar den 22en April een aanval ver wacht. De 3de compagnie van het 4ie bataljon en eene sectie bergartillerïe zul len er met de Merapi heengaan. Indien hulp van Java noodig mocht wezen, zijn hiertoe aangewezen het 6e bataljon in garnizoen te Magelang en ééne sectie artillerie van Batavia. De toestand te Edi is thans ongeveer de volgende. Op 1000 k 1200 passen van onze benting zijn 6 nieuwe bentings verrezen, die door volgelingen van den ons goedgezinden radja onder diens vertrouwden hoofden worden bewaakt. Deze bentings worden nu en dan eens door den postcommandant van Edi be zocht, om toe te zien dat de sterke pun ten dier bentings niet naar onzen post gericht worden. Komen echter de kwaad- gezinden te Edi opdagen, dan loopen de goedgezinden als hazen uit hunne ben tings, en wij bobben weder 6 punten meer waarop wij onze kracht en geoe fendheid kunnen toonen, doch die ook een aantal wakkere strijders kunnen kosten. Thans worden om een bepaald aantal dagen te Edi gecombineerde ma noeuvres gehouden door land- en zee macht de zeemacht, van de aldaar ge stationeerde Hendrik, doet bijna dagelijks militaire marschen, zoo, dat deze indien noodig eene Diet onbelangrijke hulp voor de landmacht is. Als ge nu weet dat de zij vooral om haar kind wilde denken. Claude sprak nog op hef- tigen toon met Gaspard over de dwaasheid van zulke overbodige voorzorgsmaatregelen, toen de deur geopend werd, en de genees heer het hoofd naar binnen stak. //Mevrouw Magnay zendt u haar afgevaardigde," zeide hij met ëen gljmlach; toen maakte hij plaats voor de min, die plechtig binnentrad, en een in doeken gewikkeld pak op Claude's arm legde. Het kind sliep; hij wikkelde de doeken los en wierp een ernBtigen blik op het kleine gelaat. Het was hetzelfde gelaat van alle kinderen op dien leeftijd, maar in zijne oogen lag er in alle trekken een sprekende gelijkenis. De kleine spitse kin met hare kuiltjes, de kleine mond, de goedgevormde neus, die nu echter nog niet in evenredigheid was met de andere deelen van hét gelaat, het zachte vel, en een bijna ongewone overvloed van donkerbruin, krullend haar, dat alles bracht er toe bij, om hem met de kleine afgevaardigde te verzoenen. //Zij zal op Espérance gaan gelijken," zeide hij, opkijkende, en Gaspard meende, dat er tranen in zijn oogen stonden; spoedig had hij weer zijne oogen op het kind gevestigd; hij boog zich, en kuste het onschuldige wicht met een gevoel van onuitsprekelijke dank baarheid op het voorhoofd. z/Ik geloof, dat Espórance er een troost in vond, dat zij meende, dat het kind eenige gelijkenis met u had," zeide Gaspard, sterkte dier landingsdivisie 300 man be draagt en het garnizoen pl. m. i50 maD Knt Zn a U ®ene enkeIe comPaSnie in Kota Radja gereed gehouden, niet meer eene onvoldoende hnlp noemen. Com- MeS?°L'7 Cr.PaSDie i8 da lutein Meijs. De Merapi is aangewezen om die troepen naar Edi over te brengen, ler- WIJI het goevernements stoomschip Zee meeuw te Edi verblijft om de Editijdin- gen to Kota Radja bekend te maken. Haat de edische aanval werkelijk door, dan zal natuurlijk, volgens de officieele berichten, de radja van Edi, T„ekoe Tji- hik, do man zyn geweest, tegen wien dozo onlusten zijn gericht geweest. Deze meening kan ,k bij de lezers mijner brie ven geheel wegnemen, indien ik bun zeg dat uit een lOtal door do controleurs tf Edi ontvangen brieven duidelijk blijkt, da het geen radja, maar de kulfirs, alias het goevernementzijn, waartegen de plau- nen zijn gericht. Het is anders wel ge makkelijk in dergelijke gevallen ons te höuden alsof wij onzen edischen broeder te hulp komen en hem later de oorlogs kosten te laten betalen. Dit heeft onze goeverneur dan ook ingezien en van daar Mei "iKM ra,dja, VaD Edi de hom ia Mei 1889 opgelegde oorlogskosten ge- schonken zyn. Men zal nu ook niet meer kunnen zeggen dat de radja van Edi door boven matige hassilheffing de bevolking tegen 2 o?! \daar hiJ van el*e koijang pe- P6r il5 ?,lar bel*8ting heft, tegen 80 ÏUU dollars door andere hoofden in k8? To°n do 00rl°g8lasten van 188 J betaald moesten worden, bestreed onze radja van Edi dit uit eigen kas, de overige hoofden vermeerderden eenvou dig de hassil met 10 dollars. Ook voor Edi is thans do invoer van opium gesloten en de goeverneur is nu ook van plan de blokkade voor Edi toe te passen. De sultan laat zich te Groot- Atjeh nog steeds wachten, en geen won- er, daar de goede man een reisje langs de oostkust maakt om geen vriendjes, maar vijanden tegeuous te werven. Hij' heeft zijn vorstelijk verblijf te Kemala verlaten om zich in Gedong to gaan ves tigen en tegelijk zijn onderhoorigen aan te wakkeren in hun verzet tegen ons. Als toelichting op des sultans plannen met zyn reis naar Gedong kan ik u nog mededeelen, dat de radja van Gedong nog nimmer ons gezag heeft erkend, en daarom: ,/waar kan men beter zijn dan by zyn beste vrienden." Men zegt ook dat zekere Toekoe Sa- malangan zich op het oude Toengkoep ophoudt, onder bizondere lastgeving van den sultan. w^?ek.oe Makam, de held van Poeloe Way, is door den sultan ter verant woording geroepen, en beiden zullen el kander zeer toevallig tegen 22 April in het Edische ontmoeten. Het begin der poeasa voor Atjeh is op dienzelfdeu dt gesteld. Den oden April had ten goeverne- mentshuishuize eene groote civiele confe rentie plaats over de al of niet aanne ming van een hoofd in hetMelaboesche. De goeverneur wilde er wel aan, doch onze civiele bestuursambtenaren, die wel wisten dat het Atjebsche hoofd als eene zyner vele voorwaarden ook deze geste had den vrijen uitvoer van eene groote hoeveelheid peper, bezagen dat zaak" van esn andere zijde, en drongen op met-aanneming aan, uithoofde van te weinig vertrouwbaarheid. Men ziet dus dat onze goeverneur zeer vele zaken niet op eigen houtje afdoet, maar: //den raad van assistent-residenten" gehoord. De uitslag der conferentie was nog onbe kend. Te Edi begint men eene nieuwe bën- ting te bouwen, waarvoor 170,000 is toegestaan. De echtgenoote van een der bestuurs hoofden te Edi, mevrouw Peltzer, zoo mede mevrouw Persijn, hebben hare hutten voorloopig te Peuang opgeslag. en zullen daar betere tijden af- wachtten. Meer en meer wordt men er op be dacht de blokkade door betere middeien strenger toe te passen, en zoo is reeds aan eenige groote stoomschepen een atoombarkas geschonken en wordt lachende. ffDe tijd zal het leeren, wie gelijk heeft, maar zij heeft uwe oogen." 'Het kind was zoo beleefd om een oogen blik daarna wakker te worden, en langzaam sloeg het de slaperige oogleden op; Gas pard had ongetwijfeld gelijk. De oogen, waaruit Espérance de laatste vijf weken zooveel troost had geput, geleken niet op die van de Mabillons de kleur van smyrnasche rozijnen, zooals de beroemde geneesheer uit Londen had gezegd maar groote hel dere, donkerblauwe oogen, die reeds dezelfde vlugge opmerkings gave van die van Claude schenen te hebben. Twee of drie dagen daarna werd het Espórance toegestaan haar eerste bezoek naar de ziekenkamer te maken. Gaspard begeleidde haar tot aan de deur, zoodat hij getuige was van de vreugde, die uit beider gelaat straalde, en van de teedere welkomstgroet van Claude; daarna liet hij hen alleen en ging deken Collinson op zoeken. Een van de vele plannen van den deken was, om er den heer Seymour toe over te halen, Gaspard zijn ontslag te geven. De gedachte, dat hij naar Ceylon zou moeten terngkeeren, was hem onverdragelijk, en hij had reeds eenige» tijd geleden aan den koffieplanter geschreven om hem er toe te bewegen, hem over plaatsing te geven naar zijn huis in Londen. Seymour hield zeer veel van Gaspard, en natuurlijk was dit voorstel in den beginne niet naar zyn genoegen, maar zeer toevallig gebeurde er iets, dafc de overplaatsing zelfs voor hem wenschelijk maakte. Een jongere broeder van Seymour was gestorven, en Gaspard was de ge schiktste persoon om zijne plaats te vervangen, en ofschoon hij door het gemis aan eenig kapitaal op het oogenblik nog geen deel genoot kon worden, toch zeide de koffieplanter, dat dit bezwaar over eenigen tijd wel uit den weg zou worden geruimd. Het sa laris was vrij hoog, en de deken was er van overtuigd, dat het voor Gaspard eene goede verbetering zou zijn. Gaspard had er niet veel tijd toe noodig om zijn besluit te nemen. De engelsche mist en damp met Espérance in de nabijheid, of het heerlijke klimaat van Dickoya zonder haar, was voor hem eene keus, wier beslissing niet moeielijk te nemen was; het wa3 dadelijk bepaalds dat bij in Engeland zou blijven, en Espérance's verrukking daar over, deed het hart van den deken goed. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2