benevens een exemplaar van Haarlem's Dagblad. De man dien den ganschen nacht had gewacht ontving no. 1 en hoewel wij liever gezien hadden, dat dit een Haarlemmer geweest ware, noopt de billijkheid ons te erkennen, dat hij dit faveurtje met zijn lange nachtwake wel had verdiend. Een glans van genoegen gaf voor een oogenblik wat kleur aan zijn van slaap en vermoeidheid verbleekt gezicht. No. 2 kreeg de portier van het sta tion. In een oogwenk had Menke zes en twintig nummers afgegeven; een be gin van gedrang werd door de aanwe zigheid van de politiemacht die nu tot twee man was aangegroeid, in do ge boorte gestuit. De gelukkige No. I ver wijderde zich om te gaan ontbijten; wy wenschten hem „smakelijk eten," en ook de anderen gingen heen, ieder in de hoop dat er voor hem nog iets van den buit zou overschieten. Halttien nam de aflevering, uiterst ge regeld en kalm een aanvang. Hoeveel de genoemde personen gekocht hebben, kunnen wij niet- mededeelen, daar de directie van de Haarl Bank zich tot geheimhouding verplicht achtte. Te elf uur was nog slechts een klein aantal loton over en te 12 uur was reeds de geheele voorraad uitverkocht. Het is moeilijk na te gaan, of de meeste lolen in de stad zijn gebleven of naar buiten zijn gegaan, daar vele koopers gehoor hebben gegeven aan onzen raad en in combinatie met anderen hebben ge kocht. Zooveel is echter zeker, dat een groot getal in handen is van haarlemsche wederverkoopers en dat derhalve het doel van Gebr. Koster, om de geheele massa op te koopen, is verijdeld. Onze waarschuwingen, vervat in twee artikelen, hebben alzoo het gewenschte resultaat gehad, en het doet ons genoe gen in deze de haarlemsche ingezetenen van dienst te kunnen zijn geweest. SÖ9ÜÜCOO De vijl Uiiivarsiteits-Wedstrijl van den Nederlaadsclien Studeutea-Roeibond. Zondagmiddag genoot men aan den oever van het Noorder-Buitenspaarne alhier weder van het schitterend schouw spel, dat de roeiwedstrijd der vier neder- landsche studentenroei vereenigingen ons nu al eenige jaren achtereen aanbiedt. Prachtig weder begunstigde dezen wedstrijd en een ontelbare menschenmenigte be woog zich langs de kampplaats, waar een kolossale tribune was opgeslagen, die de betalende toeschouwers een ruim uitzicht bood op het bonte, afwisselende tooneei, dat zich voor hunne oogen ontrolde. Tal van booten en scheepjes met allerlei vlaggen versierd, bewogen zich op het water of lagen aan de oevers vastge- meerd. Overal leven en beweging, van ver voorby //de Kikkert" tot een heel eind voorbij de werf „Conrad". Tal van dames merkte men op in de talrijke scharen toeschouwers. Hier eens zag men ze op de boolen of in canoes en andere roeivaartuigen in hunne sierlijke zomer- toiletten, overal door hunne verschijning de gezelligheid en schoonheid van het geheel verhoogende. Muzenzonen in de meest opgewekte stemming, deden de dankbaarste pogin gen om het publiek met hunne nooit versleten grappen te verlustigen. Muziek korpsen deden zich aanhoudend hooren. Omstreeks kwart-voor twee kondigde een scherpe, zware knal uit een der kat- tenkoppen aan, dat de wedstrijd een aan vang nam. Het waarschuwend geroep van „uit de baan!", door de juryleden en het bestuur aangeheven, deed eenige roeiers verschrikt met snelle slagen naar de oevers roeien en weldra lagen de vier gieken van Hjord, LagaTriton en Nereus aan de lijn, wachtende op het sein van afvaart. De eerste race was het hoofdnum mer: Vierriem8gieken. Prijs: Eere-diplo- ma en vyf gouden medailles voor stuur man en roeiers. Daar viel het schot en door krachtige riemslagen voortgedrevenvlogen de ranke gieken naast elkander over de door een frisch koeltje licht gerimpelde watervlakte voort. „Haal op voor Njorrrd I buldert een dikke muzen zoon en onmiddellyk daarop klinken der gelijke kreten voor de overige mede dingers. De jurryboot zet zich in beweging, bynocle8 en verrekijkers worden gericht naar de zich allengs verwijderende gie ken, die ijverig gevolgd worden door de eveogenoemde b^ot, waarop de jury een waakzaam oog gevestigd houdt op de volhardende kampioenen. De boei van omvaart is bereikt. De gieken draaien er omheen, en terug gaat het //full speed", om het einddoel te bereiken. Twee donderende schoten uit de kat- tenkoppen, die de nabijzijndo dames met een gilletje doen opschrikken, kondigen dat twee gieken „binnen" waren. Laga had de baan, 3200, M. in 14 mi nuten precies en Triton in 14 min. 133/s sec. afgelegd en de eerste liad dus den zegepraal behaald. De beide andere gieken waren een oogenblik later binnen, naast elkander liggende en iu elkanders riemen verward. Met vrij lange tusschen- poozen werden nu de overige nummers afgeroeid. De uitslag daarvan was: No. 2. Single sculling outriggers, prijs zilveren medaille. Mededingers: alleen „Njord", boot: Eenzaamheid. Het record of de tijd waarin de halve baan moest worden afgelegd bedroeg 7 min. 33 sec. De roeier, de heer Riiede van der Kloot, deed er over 7 min l-54/s sec. en had dus het record geslagen en den prijs gewonnen. Hierop volgde no. 3. Tweeriemsgieken Juniores; prijs: 3 zilveren medailles. „Nereus" viel af en de baan werd afge legd door „Triton" in 16 min. 19 sec. en door „Njord" in 17 min. en 2 sec. Een prachtige race was de volgende: Tweeriemsgieken seniores, prys: 3 zil veren medailles. Hierin dong „Njord" niet mede. //Tri ton" en „Nereus" hielden elkander steeds bij en reeds dacht men dat 'ze gelijk zouden aankomen, toen het Nereus'ploeg gelukte door een buitengewone inspan ning eene halve slaglengte voor te komen. Tijd: 16 min. 14^ sec. en 16 min 15 s. Het laatste nummer was „vierriems- gieken Juniores. Prijs: 5 zilveren med. „Njord" viel af. Laga" gaf het onder weg op. „Nereus" overwon in 14 min. 12 sec. „Triton" roeide de baan in 14 min. 29 sec. In de meest opgewekte stemming begaf men zich nu stadwaarts en de studenten naar de „Buitensoos" in den Hout, waar tot laat m den avond de overwinningen werden gevierd en besproken en de ne derlagen ook daartoe werd het zwij gen niet gedaan; maar zeer zeker zal het volgende jaar een scherpe „revanche" worden genomen. Eet leaelcoiicours 00 ,M PEoeniï". 13 „do Krans", Rotterd.; 14 „Fidelio", Am8terd.; 15. „Anti-Poedel", Schiedam; 16 „Rand of Land", Amsterdam; 17 „Vriendenkring", Beverwijk; 18 „Ar gus", Amsterdam; 19 „Onder Ons", 's-Hage; 20 „Kracht door Vriendschap", Haarlem; 21 „Recht naar 't Doel", Rot terdam; 22 „Hollandia", Amsterdam, Bij den korpswedstrijd werden de pry- zen behaald door de vereenigingen „Ada," Leiden len prijs 258 punten „de Krans," Rotterdam 2e pr. 248 p. „Uitsp. d. Insp.", Leiden 3e pr. 246 p. „Houdt Plank," Leiden 4e pr. 246 p. „Regiment," Rotterdam 5e pr. 227 p. De uitslag van den personeelen wed- strijd is als volgt le prijs gouden med. W. P. Mulié van „Ada," Leiden, met 71 punten. 2e prijs verg. zilv. med. J. A. Büschcn van „Links in die Gasse," Rotterdam, met 67 p. 3e prijs verg. zilv. med. Van Velzen van Rotterdam met 65 p. 4e prijs zilv. med. W. J. Rogmans van „de Krans," Rotterdam met 63 p. 5e prijs bronzen med. Mertens van „Regiment," Rotterdam met 63 p. Door den heer C. Sorgdrager werden namens het bestuur van „de Phoenix" aan de winners de medailles met een toepasselijk woord uitgereikt. Op de vrije baan werden de prijzen verkregen door de volgende heeren le prys L. Seelig, van Rotterdam, met 79 punten; 2e Verpoorten, van Haarlem, met 77 p.; 3e J. C. van Breemen, id. met 76 p; 4e Van Dapperen, id. met 73 p.; 5e Jhr. Ortt, id. met 73 p.; 6c Re- deke, Amsterdam, meL 71 p.; 7e Buijs, id. met 71 p.; 8e Heyligers, Haariem, 70 p.9e W. Muiier, id. met 70 p. 10e Kriek, Amsterdam, met 69 p.; lie Van Campen, Haarlem, met 69 p.; 12e C. v. d. Berg, id. met 69 p.; 13eL.T. van Tienhoven, id. met 69 p.; 14e Van Eeghen, id. met 69 p.; 15e J. de Lange, id. met 68 p., terwijl de heeren Bern. en Jos. Brïnkmann, die buiten mededin ging medewierpen, het hoogste aantal punten resp. 83 en 81 behaalden, en dien tengevolge elk een gouden medaille als eereprijs ontvingen. De muziek der Schieaamsehe schut terij deed zich des middags op het ter rein hooren. De uitslag van de Zondag gehouden wedvlucht van Luxemburg, door de Postduivenvereniging „de Snelviieger" is «Is volgtDe duiven werden 7 ure in vry keid gesteld met helder weer, de afstand bedroeg circa 320 Kilometer, le duif 12 uur 35 min. 50 sec. van Chr. F. Lunow2e d. 12 u. 49 m. 15 s, van T. A. Donnée3e d. 12 u. 50 m. 20 s. van J. Jung 4e d. idem idem idem 5e d. 12 u. 54 m. 30 s. van D. Janus, Bennebroek6e d. 1 2. m. 35 s. van J. Jung 7e d. 1 u. 4 m. 5 s. van H. L. Jung; 8e d. 1 50 m. 50 s. van P. v. Putten Jr.; 9e d. 1 u. 51 m. 45 s. van Chr. F. Lunow. konings, die som van ƒ200 geschonken aan de eommissie, die zich voorstelt de oprichting van een museum van oudhe den te Groningen. (N. Q. C.), Men verwacht, dat tegen do helft van Juni de leger wetten de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen be reiken. (iV. R. C.) Thans is bij de Tweede Ka mer ontvangen de memorie van antwoord van den minister van Justitie omtrent het wetsontwerp tot waarborging van de vrije beschikking der werklieden over hun verdiend loon. B1 y ken8 een Zaterdag bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den Goeverneur-Generaal van Nederlandsch-lndië is de toestand in Edi ernstiger geworden en h&t aantal vijanden toegenomen. De radja want- treuwt zijn eigen volk en vluchtte in onze benting. Troepenverstrekingen worden van Ja va gezonden. Stsot Aan '8Rij k 8 Munt zijn in 1889 geslagen 204,961 tienguldenstuk ken, 200,000 kwartjes en 2,800,000 dubbeltjes, gezamenlijk voor eene nomi nale waarde van ƒ2,379,680. Deze groote kegelwedstrijd, die op den 2den Pinksterdag begonnen en Zondag jl. geëindigd is, heeft een zeer groot succes gehad. Niet minder dan 22 vereenigin gen namen er aan deel, en, wat zeer zeldzaam is, allen kwamen op. De volle dige lijst dier vereenigingen is als volgt: 1 „Houdt Plank", Leiden; 2 „Koe koek", Amsterdam3 „Aurora", Rotter dam; 4 „Victoria", Alkmaar5 „Ewaldi", Amsterdam 6 „Houdt de Plank",N.-Am- stel; 7 „Regiment", Rotterdam 8 „On- Vermaak", Amsterdam; 9 „Achter de Streep", Dordrecht; 10 „Amicitia",Am sterdam; 11 „Links in die Gasse", id.; 12 Internos", id.; 13 „Val om", Arn hem; 14 „Unie", Alkmaar; 15 „Antis j Poedel", Arnhem16 „Oud-Delftshaven", Rotterdam. 1 ,,'s Gravenhage", Den Haag; 2„Links 'in die Gasse", id.; 3 „Aiie Negen", Rotterdam; 4 „Gemiithlichkeit", Amster dam; 5 „Amicitia", Oud-Delfshaven6 „Uitspanning door Inspanning", Leiden; 8 „de Natte Spons", Rotterd.7 „Am- str.-Anti-Poedel", Amsterd.; 9 „Ada", Leiden; 10 Velocitas", 11 „Vauxhal", Haarlem; 12 „de Bataaf", Den Haag; Het kohier van den hoofdelijken om slag der gemeente Haarlemmermeer over 1890 is thans door den raad vastgesteld op 11702 gulden. Vrijdagnacht is uit eene weide te Haarlemmermeer ontvreemd eene koe, in eigendom toebehoorende aan G. E.het dier is den volgenden morgen bij den slager R. te Hoofddorp teruggevonden. De slager verklaart het des nachts van een onbekende gekocht te hebben. De koe is in beslag genomen en van een en ander wordt proces-verbaal opge maakt. Het maken van een boerenhofstede in den Houtrakpolder bij Halfweg is ge gund aan B. Zuithof te Haarlem, voor ƒ16189. De hoogst© inschrijving bedroeg ƒ19200, de laagste ƒ15894. B l i\ N E N L A X ih Naar wij vernomen heeft H. K. H. prinses Sophia groother togin van Saksen- Weimar, zuster des In een ingezonden beschou wing in de N. R. Ct. bespreekt X. de reden, waarom weder een Duitscher tot hoogleeraar by de medische faculteit aan eene nederlandsche hoogeschool werd benoemd. De hoofdoorzaak ziet hij in het vol gende In een tijd, dat er gebrek aan genees kundigen bestond, heeft men de hooge- school opengesteld ook voor jongelieden van onvoldoende ontwikkeling, nl. voor hen, die een gymnasium niet verder dan de vierde klasse hebben doorloop» voor hen, die het gemakkelyk zoogenaamd literarisch mathematisch examen hebben afgelegd. Dit heeft een overproductie van studenten in de geneeskunde ten gevolge gehad en tevens dat de practische colle ges worden bijgewoond door een veel te groot getal studenten60 of 70, waar 20 jaar geleden 20 kwamen. De onmis bare hulp van lectoren en assistenten van eenige ervaring wordt den hoogleeraren echter onthouden en de benoemden wor den zoo karig bezoldigd, dat zy zoo spoe dig mogelijk in de praktyk gaan en daardoor na eenige jaren ongeschikt wor den voor het hoogleeraarsambt, dat voort durende studie vereischt. Gesteund door de talrijke bewijzen van sympathie, uit alle deelen des lands bij de commissie tot oprichting Vereeniging van Nederlandsche scherpschutters ingekomen, zal 15 Juni te Amsterdam in het gebouw „Con cordia/ St. Luciensteeg 18 bij den Nieuwe Zijds Voorburgwal, eene alge- meene vergadering tot constitueering van bovengenoemde Vereeniging worden ge houden. Eindelijk wordt dus de eerstt stap gedaan tot verkrijging van hetgeen men reeds zoovele jaren in het buiten land beziten hoe zulke bonden in an dere lande werken, bewijzen de a. s schietwedstrijden te Berlijn van den duitschen op 112, en te Frauenfeld van den zwitserschen bond op 150 banen. Het doel der vergadering is: oprich ting der Vereeniging, vaststellen statuten en reglementen, benoeming van het hoofdbestuur en opdracht aan het hoofdbestuur tot het instellen van een onderzoek naar de geschikste plaats voor het oprichten eener nationale schietbaan, Tevens zal worden behandeld eene mis sive van de scherpschuttersvereeniging „St. Sebastiaan" te Hoorn, waarin deze voorstelt Hoorn aan te wijzen als de plaats waar jaarlijks de schietwedstrijd van de Vereeniging van Nederlandsche Scherpschntters wordt gehouden, hetzij voortdurend hetzij voorloopig, doch niet korter dan 5 achtereenvolgende jaren, onder aanbieding vau eene subsidie van ƒ2000, welk bedrag met welwillende medewerking harer Zusterverenigingen „J. Pz. Coen" en "Hoorn's Burgerwacht" door de hoornsche burgerij is bracht. Bineenkorfc wordt de oproepingsbrief met de te behandelen punten voor de algemeene vergadering verzonden gele-» genheid tot by woning dier vergadering zal tevens worden gegeven aan allen, die nog vóór 15 Juni hun kaart bij den heer W. van Waning Jr. te Hoorn of op dea dag zeiven aan de vergaderzaal inleveren. Uit Amsterdam wordt ge meld: Onlangs is medegedeeld, dat juim 40 zeepaardjes in het Aquarium van Artïs hebben overwinterd. Thans is die ver zameling met 150 vermeerderd. Het ge heele bassin wemelt dan ook van deze zonderling gevormde visschen. Ofschoon het overbrengen dezer vis schen zeer moeilijk gaat, en de weers gesteldheid der laatste dagen ^aarvoor bepaald ongunstig was (zij kunnen vol strekt niet tegen koudeJ, is het toch aan den gezagvoerder M. de Jong, van het stoomschip Etna, der Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij, mogen gelukken, ze in goeden welstand van Zuid-Frankrijk naar het Aquarium over te brengen. Zooals bekend is, zwemmen de zee paardjes in verticale houding, door mid del eener schroefvormige beweging der betrekkelijk kleine rugvin. De lange staart wordt gebrnikt om zich aan zee wier, polypariën of andere voorwerpen vast te hechten. Merkwaardig is, dat de eieren io eigenaardige broedzakken aan de buik zijde der mannetjes tot ontwikkeling komen. Na verloop van enkele dagen komen de jongen, geheel op de volwas senen in gedaante gelijkende, te voor schijn, en zwemmen vrij rond. Onjuist is het dat de jonge zeepaardjes, bij nade rend gevaar, in den buidel van het man netje zouden vluchten. Vrijdag namiddag werd door eenen politie-agent te Leiden aangehou den een 18-jarige knaap, met zich voe rend© een bruin merriepaard van 15-jari- gen leeftijd zonder hoefbeslag. Dit ver voer kwam den ugeot verdacht voor. Aan het politie-bureau gaf de knaap op, dat hij bedoeld paard voor een melk boer te Delft bij een paardenslachter te Leiden moest verkoopen. Uit de deswege gewisselde telegrammen bleek, dat de knaap een valschen naam opgegeven had •n de melkboer niet te vinden was. Alstoen bekende hij, het paard uit eene weide tussehen Hazerswoude en Leiderdorp ontvreemd te hebben, met de bedoeling het ten eigen bate te verkoopen. Den onbekenden eigenaar wordt ver zocht, van de vermissing aangifte te doen by de politie zijner woonplaats. De S 6 h ie d. Ct. meldt thans dat het bericht als zou Zondag in de roomsch-katholieke kerken te Schiedam verboden zijn de oefeningen van het „Leger des Heils" bij te wonen, on juist is. Een der „hoogst" geplaatste ambtenaren in ons land de toren wachter van Breda zal met 1 Juni zijn ambt nederleggen met recht op pensioen, nadat hij gedureude bijna 39 jaren, zonder óéne enkele tusschenruimte, 45,000 keeren het tradirioneele getoeter liet hooren, dat eenmaal het ontzet van Breda door het turfschip aan de omlig gende troepen van prins Maurits moest verkondigen. Als bizonderheid kan hierbij dienen, dat sedert 1793 de hoogo waar digheid op den bredaschen toren achter eenvolgens door grootvadervader t zoon werd bekleed, waarbij berekend is, dat zy in dat tijdsverloop meer dan 210,000 malen de trappen van den toren moesten op- en afklimmen. Vr ij dagavond werd een jon gen van 9 jaar te Eindhoven door de tram overreden, nadat hij van den voor sten wagen gesprongen was. Hij was bijna onmiddelijk dood. De wonderdokter, die on langs de markt te Gulpen bezocht en voor 30 uit zijn smeerpot aan den man wist te brengen, was Vry dag weder daar aan de markt met zijne twee opgesmukte wagens, doch thans belette hem de politie, zijne geneesmiddelen van de hand te doen. Hij reisde dan ook spoedig af. „Hoe! in een oogenblik als dit! men kan wel zien, dat gij de staatkunde niet nauwlettend volgt.... Den vrede of den oorlog, wat zullen wij morgen hebben? Ziedaar hetgeen een ieder zichzelf af vraagt. Welnu, stel u eens voor, dat zonder dat de wereld het nog weet, er in hoogere kringen een besluit is genomen, dat...." Eensklaps bleef hij steken en vervolgde toen weer: „Maar ik heb nu reeds genoeg gezegd. Vaarwel." En ondanks mijne pogingen om hem tegen te houden, verwij derde hy zich met vlugge schreden. Verscheiden© gedachten hielden mijn geest bezig, toen ik mij in de meest afgelegen lanen van het Luxembourg begaf. Deze gedachten zijn gemakkelijk te raden. „Is Léonce gelukkig?" vroeg ik mijzelf af. Zonder te werken verdient hij in een paar dagen een som gelds, waarvan de helft voldoende zou zijn om mij een onbezorgde, gelukkige toekomst te verschaffen.... Dertigduizend francs," herhaalde ik steeds. „Wan neer ik dertigduizend francs bezat!..." Reeds eenigen tijd lang zeide een inwendige stem tot mij„Gij hebt ze, die dertigduizend francs!.... Zij zijn onder uw bereik, ter uwer beschikking, wanneer gij dat verkiest.... Ja, zelfs nog wel meer geld." Deze stem trachtte ik echter te smoren, ik wilde haar het zwij gen ©pleggen, verstikken.... Mijn kas.... inbreuk maken op mijn kas! Een weinig beduidende som daaruit leenen met de zekerheid dat niemand er iets van bemerkt en de kas spoedig weer bijge vuld zal zijn! Men moet zelf schuldig zijn geweest om het zich goed te kunnen voorstellen, welk eene huivering bij deze gedachte deor mijne leden voer. En toch, die gedachte hield mijn geest gekluisterd, het viel niet te ontkennen. Ik voelde mij beangst, dat zij zoo spoedig bij mij was opgekomeD. Ik voelde haar steeds sterker worden en begreep, dat zij op het punt stond, mij geheel te overmeesteren. Ik trachtte haar te ontvluchten, daar zij als eene schrikgestalte naast mij scheen te loopen, wanneer ik de onvoorzichtigheid had haar in het volle gelaat te zien, wist ik vooraf, dat ik door eene duizeling zou worden overvallen. Zij drong zich met onweerstaan bare kracht aan mij op, zoodat ik haar niet kon ontwijken. Zy hield mij dien ganschen dag en zelfs dien nacht geboeid, want ik deed nauwelijks een oog dicht. Moet ik het bekennen hetgeen mij het meest vrees aanjoeg en afschrikte, was de angst, dat men mijn opzet zou raden en ik in mijne poging zou falen. De verdorvenheid was reeds zoover in mijn hart doorgedrongen, dat het verfoeielijke van de daad in mijne oogen reeds een bijzaak was geworden, en ik meende het welslagen mij reeds geheel zou vrijpleiten. dat Den volgenden dag was ik op het kantoor en terwijl ik daar zeer verstrooid mijn arbeid werktuigelijk verrichte, overwoog ik nog eens alles in alle kalmte en besefte hoe gemakkelijk my alles gemaakt zou worden en hoe weinig ik voor ontdekking zou be« hoeven te vreezen. Maheurtier stelde zulk een groot vertrouwen in mij, dat de ge dachte nog nooit bij hem was opgekomen om mijne boeken te vergelijken. Waarom zou hij dan nu eensklaps van gedragslijn veranderen en een beleedigend wantrouwen jegens mij openbaren? En dan, al zou deze gedachte bij hem opkomen, hoe zou hy de boeken goed kunnen vergelyken met de kas? Het zou natuurlijk haastig geschieden, zoodat het zeer moeielijk moest zijü, om op vijf of zes millioen francs, een tekort van dertigduizend franes te vinden. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2