NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 7e J&ar&aaff. Woensdag- 4 Juni 1880. io 212 J. ADVERTENTIES: naar Verreagea" De Familie Causson. HAARLEM'S DAGBLAD AEOKESKSKTSfEHS: Voor Haarlem per 3 maandea1.20. Franco door bet g-eheele Rijk. per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers - 0.05. Uit blad veracLijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. tim-oRö: Kleine Houtstraat So. 9, Kaarlom. 'S' e J) eff©essu ssase,r k&Si. ran 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 cent» Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en conrantierf. Direotoarea-üitgevars 3. O. PEESEBOOM an 3. B. AVIS. hoofdagenten voor bet buitenlandCompagnie Genéralt de Pubïicitt Etrangsre 8. L. DJ.UIiM £f Co., JOI:N F. JONESSucc., Paryt 33bi» Faubourg Montmartr». H i X 8S5ÜSIJ W S. Haarlem, 3 Juni 1890. Gedeputeerde Staten maken bezwaar tegen de bepaling vervat in het Raads besluit betreffende de aan te gane geld- leening van 800.000, de bepaling n.l. dat slechts 2pct. aflossing zal worden gegeven, en wel omdat dan van f 160,000 in de eerste veertig jaren niets zou wor den afgelost. Dientengevolge stellen B. en W. aan den Raad voor, de jaarlyksche aflossing van ƒ16000 te brengen op f 19000, en de comm. van fin., hoewel van gevoelen dat tegen de denkbeelden van Ged. Sta ten ernstige bedenkingen zyn in te brengen, sluiten zich met het oog op het stadium waarin de conversie verkeert, by het voorstel van B. en W. aan. Naar men 'ons meedeelt bestaat bij Burgemeester en Wethouders het voor nemen om aan den Raad voor te stellen in 't vervolg aan nieuw te benoemen onderwijzers en onderwijzeressen bij op dracht van het onderwijs in teekenen of gymnastiek, geene 50 verhooging van salaris meer toe te kennen. De Gemeenteraad van Alfen aan den Rijn heeft besloten bij verkrijging der verlichte akte (voor vrije- of orde-oefe ningen) 50 gratificatie en bovendien ƒ50 verhoogiag van de vaste jaarwedde toe te kennen. Het volgende adres is 29 Mei j.l. door de Afdeeling Haarlem van den Bond van Ned. Ond. aan den Raad verzonden Aan den Raad der gemeente Haarlem geeft, naar aanleiding van de voordrach ten voor Hoofden van kostelooze scholen te Haarlem, met verschuldigden eerbied te kennen, de Afd. Haarlem van den Bond van Ned. Ond., dat zij het ten zeerste zon toejuichen, indien de Raad kon besluiten, haailem- sche onderwijzers aan te stellen tot hoofden aan de vacante scholen, en dat wel om de volgende redenen: lo. Het is in het belang der Gemeetite. indien zich bij de onderwijzers de overtuiging vestigt, dat zij hunne verdiensten na korter of langer tijd, op die wijze gewaardeerd zullen zien, kan het niet uitblijven of zij zullen zich met verdubbelden ijver op de vervulling van hunne taak toeleggen en zich inspannen, op de hoogte van het onderwijs te blijven b. de haarleaische onderwijzers, die Gemeente werkzaam zijn, kennen uit den aard der zaak beter de organi satie der scholen en den geest der bevolking, waardoor de samenwer king tusschen onderwijzers en ou ders meer tot haar recht komt. c. verdienstelijke onderwijzers zullen er minder naar trachten, in andere gemeenten eene betrekking te ver krijgen 2o. het is in het belang der onderwijzers a. de bevordering van een haarlemsch ond. tot Hoofd zal in den regel de bevordering van tweo onderwijzers tot hoogeren rang tengevolge hebben b. uit da benoemingen tot Hoofd, in den laatsten tijd gedaan, blykt, dat in de meeste gemeenten de keuze valt op onderwijzers uit de gemeente zelf, zoodat de baarlemsche onder wijzers weinig kans hebben, buiten Haarlem Hoofd te worden dat daardoor het beginsel gehandhaafd zou worden, in een Uwer vergaderingen van 1886, bij de bevordering van den heer P. D. Graaff tot Hoofd der Bur gerschool, door den heer Krelage op zoo welsprekende wijze verdedigd en toen door den Raad toegepast. 't Welk doende, enz. De A fd. Haarlem v. d. B. v. N. O. Namens de Ad. J. B. A. SAEIJS, Foorz. O. J. ten THIJE, le Secr. Wij merken hierby op, dat het beginsel waarvan men bij het opmaken van de voordrachten is uitgegaan, dit isdat zij, die reeds eenigen tijd als hoofden van scholen hebben gefungeerd, meer zeker heid geven van de noodige dirigeerende bekwaamheid te bezitten dan een eerste onderwijzer, hoe bekwaam deze ook moge wezen. Dit argument heeft zeer zeker eenige beteekenis, maar staat toch o. i. achter bij de argumenten, welke door de afd. Haarlem v. d. B. v. N. O. worden aan gevoerd. Alleen zou men aan adressante kunnen vragen, of zij het door haar voor gestaan principe zoover zou doorgevoerd willen zien, dat de benoeming van eersten onderwijzer tot hoofd geregeld geschiedde in den vorm van bevordering. Dit zou o. i. groot bezwaar opleveren, daar een le onderwijzer nog niet altijd een be kwaam schoolhoofd is. De bedoeling zal echter wel zijn, dat de Raad zooveel mo gelijk Haarlem's eerste onderwijzers tot hoofd banoeme en in dat geval betuigen wij onze volkomen instemming met het denkbeeld. (Red.) Het adres van winkeliers en nering doenden aan den Raad, behelzende ver zoek om aan het Comité voor de S taai waterbron, het door haar gevraagdi gedurende verscheidene jaren in deterrein aan de Baan af te staan, telt niet minder dan 488 handteekeDingen. Al de voorname en tal van kleinere winkeliers hebben het oaderteekend. In de afgeloopen maand werd het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het raadhuis bezocht door 267 personen tegen en door 277 perso nen zonder betaling. Op de aardappelen- en botermarkten alhier zijn in de afgeloopen maand aan^ev. verk. laagste hoogste pr. Aardayp. 940 HL. 940 HL. f 1.50 f 2.15. p. K.G. p. K.G. Boter 1780 kil. 1594 kil. f 1.00 f 1.25. p. stuk. p. stuk. Biggeu 379 stuks 341 stuks f7.-- t 20. De heer S. van Daalen, theol. eandi- daat te Utrecht, geboren alhier, heeft het beroep n^'y^luipwyk aangenomen. Tct presiaènt van de afdeeling Haar lem van den Nederlandschen Volksbond is benoemd de heer A. van der Voort Az., in do plaats van den heer mr. Th. de Haan liugenholtz, die als zoodanig is afgetreden. Gisteren, 2 Juni, zijn 20 kinderen van de school van den heer H. J. Over boek alhier, naar het kinderbad te Zand- voort vertrokken, om daar te baden en van de zeelucht te genieten tot 21 Juni e. k. toe. Van 23 Jnni tot 12 Juli gaat een evongroot getal kinderen van de school van den heer J. Spaan, en van 14 Juli tot 2 Aug. evenveel van de school van den heer P. H. F. Bakker terwijl van 4 tot 23 Augustus een "20 tal leerlingen van de school van den heer C. de Vries Hzn. de rij sluiten. Telkenreize gaat een vijftal kinderen van de kostelooze christelijke school van den heer A. Verhorst mede, alzoo in het geheel ook van deze school 20. liet zyn de zwakke, ziekelijke (scrofu- leuse) kinderen, die hiervoor door een geneesheer uit do leerlingen worden uit verkoren. Men kan zich gemakkelijk voorstellen, hoe uitmuntend zulk een drieweeksch verblijf aan zee op de ge zondheid der kinderen werkt, en met hoeveel dankbaarheid zij vervuld worden jegens diegenen, die hun dit genot ver schaffen. De heer en mevrouw N. G. Cnoop Koopmans zijn de ziel van deze menschlievende stichting. In den afgeloopen nacht, omstreeks 2 ure, is door een adjunct-inspecteur van politie aangehoudep de bekende jeugdige dief F. H. R., oud 16 jaren, in het bezit van een mand en een zak waarin 16 konijnen, die hij even te voren had ont vreemd van verschillende erven in de Amsterdamschestraat. De vorige week heeft hij alhier terechtgestaan ter zake diefstal van koper, terwijl hij reeds vroe ger voor gelijke misdrijven gevangenis straffen heeft ondergaan. Heohtssakeu. Bij vonnis van de arr. rechtbank al hier van 3 Juni 1890 is in staat van faillissement verklaard C. J. de Braber, schoenmaker en winkelier alhier, met ingang van 30 Mei 1890. Benoemd zijn bij hetzelfde vonnis tot rechter-eommis- saris de heer mr. J. de Clercq van Weel en tot curator de heermr. H. J. D. D. En schedé, advocaat alhier. Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. )- Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor met- selaarskecht. - Een voor broodbakkers knecht. - Een voor koper- en metaalgieter. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Yijf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookater. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wen3chen gebruik te makenwordt beleefd verzocht ziGh sehriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Het werk aan den inundatiedijk te Hoofddorp nadert met rassche schreden zijne voltooiing, zonder dat zich verdere moeilijkheden voordoen. Dezer dagen zal vanwege het Rijk overgegaan worden tot het aanbesteden van een dubbele communicatie- tevens inundatiesluis bij Aalsmeer, een gedeelte inundatiedijk in de richting en in ver binding met dien te Hoofddorp en voorts de zandophoogingen voor een nieuw te maken fort in Haarlemmermeer. In de jongste nachten heeft het vrij streng gevroren en is daardoor aan land- en tuinbouwproducten aanmerke lijke schade toegebracht. Vooral de vorst van Zaterdagnacht heeft veel aardappel en boonenvelden in IJ- en Haarlemmer- meerpolders aangetast. Zondagmorgen is het der politie mo gen gelukken den dader van den diefstal der koe, gepleegd op 29 Mei jl. te Haar lemmermeer, op te sporen. Bij het uit gaan der kerk aan den Aalsmeerderweg werd zekere J. S., werkman te Haar lemmermeer, in arrest genomen en kwam dadelijk tot volledige bekentenis. De ongelukkige, een oppassend jong- menscb, zou over eenige dagen in het huwelijk treden. De opbrengst der ge stolen koe moest dienen, het ontbrekende in zijne beurs aan te vullen om het noodige huisraad koopen. Maandag is hij geboeid naar Haarlem gebracht. Het lijk dat de vorige week uit de Schinkel vaart onder de gemeente Sloten werd opgehaald, is herkend als dat van den 17-jarigen goudsmid v. d. B., te Am sterdam woonachtig, die bij het hengelen te water was gevallen. I? 1IV N E N L A N Ik Volgens het D. v. Z.-R. is het berieht omtrent een ongeval, dat plaats zou hebben gehad bij het station „Het Loo," waardoor H. M. de Koningin en H. K. H. prinses Wilhelmina zouden zijn gevallen, onjuist. Bij het terugkeeren van een rijtoer, verbaalt het Dliet H. M. het rijtuig ophouden, ten einde met H. K. H. uit te stappen, iets dat meermalen plaats heeft en zijn beide vorstelijke per sonen naar het paleis terug gewandeld. Dit ophouden had plaats vóór de rails van den loGaal-spoorweg bij het station. Naar wij vernemen zijnde moeilijkheden tnsschen de regeering en het College der Zeevisscherij gerezen, uit den weg geruimd, en zal dientenge volge het College aanblijven. (AT. R. C.) Twee afdeelingen van de commissie van enquête naar den toe stand van fabrieken en werkplaatsen, zullen op Maandag 7 Juli tot verzame ling van feiten getuigen gaan hooren, zoowel te 's-Hage als elders. De commissie heeft zich voor het hou den van aanteekening der verhooren den bijstand verzekerd van het korps steno grafen bij de Staten-Generaal. De minister van Oorlog heeft het door den burgemeester van Amsterdam aan hem gedane verzoek, om aan de jongelieden, die dit jaar of vorige jaren de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel aldaar gevolgd hebben, toe te staan, dezen zomer op de heide bij Hilversum een kamp te betrekken, ingewilligd. Dit kamp zal worden be trokken van 2131 Juli. F B 1 JL L E T O N. Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Dautin. 8) EEKSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK III. De afgrond opent zich. Aldus redeneerende, telde ik uit mijn kas dertigduizend francs en legde die ter zijde; ik nam ze er uit, om te zien, of het ver dwijnen van deze som voor het oog merkbaar zou zijn. Vervol gens legde ik ze weer op hunne plaats. Het zou niet ontdekt wor den, tenzij men de rekening ging opmaken, dat ongetwijfeld wel een paar uur zou vorderen. Wanneer Maheurtier dus geen achter docht jegens mij koesterde, zou hij dan voor zulk een werk ge duld hebben? Des namiddags kwam de graaf de la Roche-Houais Maheurtier bezoeken, die zich met hem in zijn kabinet opsloot. Waarover spraken zij? Over speculaties aan de beurs waarschijnlijk. En wie weet of er bij hen geen sprake was van datgene, wat Léonce osk reeds bekend was? Ik brandde van nieuwsgierigheid. Ik sloop zachtjes naar de gang en drukte mijn oor tegen den wand, zoo dat ik duidelijk kon verstaan wat er in het kabinet werd „In de dagbladen heeft zich een zeer oorlogszuchtige geest ge openbaard," zeide Maheurtier; „wat zou dat alles beteekenen Zou werkelijk de oorlog aan Engeland verklaard worden?" „Ik heb er niets van gehoord." „Wanneer het werkelijk zoover kwam, dan zouden wij een aar- digen slag kunnen slaan." „Dat geloof ik ook! Bewaar echter een diep stilzwijgen hier over, dan zal ik hier en daar eens rondhooren." Léonce had dus waarheid gesproken: een belangrijk bericht in de staatkundige wereld zou eene daling of stijging aan de beurs tengevolge hebben. Ik verviel weer in mijn somber gepeins. Eiudelijk, des Dinsdags, was mijn geest zoo gemarteld door deze verschrikkelijke gedachte, die ik nu eens op deze, dan weer op gone wijze trachtte op te lossen, die ik het eene oogenblik meende te onderdrukken, terwijl zij mij het volgende oogenblik weer met volle kracht beheerschte, dat ik my voornam om de beslissing over te laten niet aan mijn eigen wil, daar deze machteloos was, maar aan een toeval, dat mij naar den eene of den anderen kant zou doen overhellen.... Ik verliet mijn huis om mij naar myn kantoor te begeven en volgde mijn gewonen weg. Toen ik by de pont des Arts was aan gekomen, stootte iemand, die mij voorbijliep, zoo hevig tegen mij aan, dat ik bijna het evenwicht verloor. „Kijk uit, lomperd!" „Kijk zelf uit!" „Zijt gij het, Léonce," riep ik uit, den vicomte herkennende. „Causson!" zeide hij, met geveinsde verbazing. Hij reikte my de hand. „Ik vraag u wel verschooning," zeide hij, „maar ik heb haast!...» Een zaak van het grootste gewicht." „Ja, ja, ik begrijp het." „Hoe! gij begrijpt hebt? Wat zoudt gij daarvan kunnen weten," zeide hy, onrustig. „Drommels, na hetgeen gy mij eergisteren hebt verteld..." „Dat is waar, daar dacht ik niet meer aan. En gij hebt er u toch zeker geen woord over laten ontvallen?" zeide hij, mij sterk aankijkende. „Voor wien houdt gij mij?" „Voor een eerlijk man, en daar men op u kan vertrouwen, zoo verneem dan, waarde vriend, dat het oogenblik is gekomen, waar over ik u heb gesproken en dat ik mijn slag moet slaan. Gij ziet, dat ik, ondanks mijne luiheid, niet heb geaarzeld om vroeg op te staan. Maar ik heb haast. Gij zult het mij niet euvel duiden, vaarwel." Hij nam mijn hand en drukte die opnieuw. Wacht een oogenblik!" zeide ik, hem tegenhoudende. „Zulk een dringende haast hebt gij toch niet. Wij kunnen nog wel een paar woorden met elkaar spreken." „Welnu, spreek dan vlug op." Ik nam hem terzijde, aan den kant van het Instituut. „Is het dus zeker, stellig waar, hetgeen g$ mij onlangs vertel-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1