NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. *<- Jhmtu, üïlgf. Maandag 9 Juni 1899, Xo. 2125. Bit 1» liestiat nittwea Mate Het loziekfeest van „Toonkunst." HAARLEM'S DAGBLAD ABOÏTIEKISTSÏRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.S5. Afzonderlijke nummers- 0.05 Dit blad verschijnt dagelyka, behalve op Zon- en Feestdagon. Bureau: Kleine Kontstraat No. 9, Haarlem. Te 3 efoezs rmmar 3~.*r. ADVERTEHTIES: van 3— 5 rebels 50 Cents; iedere regal mee? 10 conti Groote letter» naar plaatsnijd/it. Bij Abonnement aanzienlijk rabat* Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantierc» Dirsctöuren-lJltgavera J. C. PEEREBOOM ©n J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale dt FubliciU Stranger» G. L. D.4VJB3 Zf Co.t JOHB F. J ONUS, Succ., Faryt 31 bit Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. S '5' A A 8 K 0 W S. Haarlem, 7 Juni 1890. De Commissaris des Konings in deze provincie beeft benoemd tot Rijksschat- ters voor de personeele belasting, dienst 1*890,91, voor de contröle Haarlem, G. Boogaard, F. C. Hos, J. C. van Reijsen, A. Brakel Jr., S. Roog, J. H. Daudeij, I. van Campen en C. J. Cramer. De heer mr. R. H. J. Gallandat Huet verzoekt ons het volgende te plaatsen: Haarlem, den 7den Juni 1890. Aan de Redactie van Haarlem's Dagblad. Gisterenavond ontving ik vanwege den Commissaris des Konings het volgende schrijven, vergezeld van een afschrift van 's Ministers beschikking. Gelieve deze stukken in Uw Blad op te nemen. Ik ben voornemens nadere inlichtingen aan de Hooge Regeering te vragen nopens de beteekenis van het in deze beschikking voorkomende. Uw Dw. R. H. J. GALLANDAT HUET, Kabinet No. 68 Haarlem, 6 Juni 1890. I Bijlage. Ingevolge brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 4 dezer heb ik de eer U hierby toe te zenden oen afschrift van de door Zijne Excellentie -genomen beschikking dd. 19 Meijl. No. 2126, Afdeeling BB op het door U aan den Koning gericht adres, houdende be schuldigingen tegen den Burgemeester van Haarlem. De Commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland, (w.g.) SCHORER. Aan den Heer Mr. R. H. J. GALLANDAT HUET Lid van den Raad der Gemeente Haarlem. Afschrift. Ministerie van Binnenlandsche Zaken. 19 Mei 1890. No. 2126, afdeeling BB. De Minister van Binnenlandsche Za ken, krachtons machtiging van 1 Mei f.1. No. 26 beschikkende op het klacht- schrift van Mr. R. H. J. Gallandat Huet, lid van den raad der gemeente Haarlem, behelzende beschuldigingen tegen den Burgemeester dier gemeente; Gezien de daarop ingewonnen ambts berichten en het adres van J. W. H. van de Poll en 21 andere leden van genoemden gemeenteraad, waarbij zij verklaren mot het door hun medelid ingediend klachtschrift in geene deel* te kunnen instemmen; Geeft, namens den Koning, aan den adressant Mr. R. H. J. Gallandat Huet te kennen, dat zijn klachten en be schuldigingen tegen den burgemeester van Haarlem, voor zoover deze hande lingen betreffen die niet vallen buiten de beoordeeling der Regeering, bij on derzoek ongegrond zijn bevonden. Afschrift dezer zal worden gezonden aan 's Konings Commissaris in Noord- Holland ter kennisneming en uitreiking aan de adressanten en aan den Burge meester van Haarlem. 's Gravenhage, 19 Mei 1890. Overeenkomstig de geparafeerde minuut De Secretaris-Generaal (get.) HUBRECHT. Voor eensluidend afschrift, De Griffier der Staten van Noord-Holland (w. g.) H. JACOBI. In i>efc adres van den heer mr. R. H. J. Gallandat Huet, aan Z. M. den Ko- ning, opgenomen in ons vorig nummer, komt een weglating voor, die wij hierbij herstellen. Er staat ia regel 5 van de 4e kolom le pag. zij hebben gesproken van mij tegen den Burgemeester van Haarlem. Men leze zy hebben gesprokén van be schuldigingen van my tegen enz. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier wordt thans eene zoer merk waardige tentoonstelling gehouden van photographische afbeeldingen van mees terstukken der oude en moderne noder- landsche zilversmidskunst. Voorbeelden der oude kunst geven ons de afbeeldingen der voorwerpen die in 1880 de tentoonstelling van oude goud- en zilverwerken door de Maat schappij Arti et Amiciliae tot stand ge bracht, hebben opgeluisterd. Het tafelservies volgens opdracht van Z. M. Koning Willem III, vervaardigd in de fabriek van den heer Begeer te Utrecht, stelt on3 in de gelegenheid de nieuwere kunstwerken te bewonderen. Dit servies is door den heer Lens iu Louis XV stijl outworpen en bijna uit sluitend door nederlandsche werklieden vervaardigd; een gunstig verschynsel voorzeker, hetwelk ons met grond doet vertrouwen op de herleving van een tak van nijverheid, die eertijds den roem van ons land uitmaakte. Des Zondags is de toegang vrij. Vrijdagavond hield de coöperatieve bouwvereeniging //de Toekomst" weder eene vergadering in //Weten en Werken. Nadat de voorzitter de heer A. v.d. Velden, don aanwezigen welkom had geheeten, deelde hij mede dat de werkzaamheden van dezen avond in hoofdzaak zouden be staan in 't samenstellen der statuten. Deze die in een bestuursvergadering wa ren ontworpen, werden nu aan 't oordeel der leden onderworpen. Na eenige vragen en inlichtingen werden zij met algemeene stemmen goedgekeurd en werd machti ging gegeven de noodige stappen te doen om de koninklijke goedkeuring te erlangen. Verder werd bepaald dat Zaterdag 16 Juni des avonds van 8 tot 10 uur de contributie 0.15) ten huize van den penningmeester J. Blokker, Leidschevaart 38Q, zal moeten worden voldaan en zoo vervolgens totdat men een huis heeft be trokken. Een elk die nog lid wenscht te worden, kan zich daartoe per briefje, af te geven aan een der bestuursleden, daar toe aanmelden. Het bestuur is thans vastgesteld als volgt: A. v. d. Velden, Voorzitter; D. Dek ker, Secretaris; J. Blokker, Penningm.; D. P. v. Kammen, Adj.-Secret.; H. Blok dijk, Adj .-Penningm. Heden ontving de Haarlemsche Sla gers-Vereeniging" bericht uit 's Hage, dat zij als rechtspersoon is erkend en de statuten zijn goedgekeurd. De aandacht zij gevestigd op de eerst volgende belangrijke verkooping van boe ken, prentwerken enz. door de firma P. van Cittert Zonen alhier; men leze hieromtrent de uitvoerige advertentie in dit blad. Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij eenige dagen geleden hebben ge meld, hoe een elfjarige knaap hier ter stede was gestorven onder omstandighe den die de justitie aanleiding gaveu het onderzoek van het lijk te gelasten. Men dacht aan vergiftiging. Thans kunnen wij tot ons genoegen, op gezag van den officier van justitie, meaedeelen dat de justitie uit het onder zoek geenerlei aanleiding heeft gevonden om eene strafvervolging in te stellen. Vrijdag 6 Juni werd in het hotel Funckler alhier de 160e algemeene ver- ;adering gehouden van de //Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. De voorzitter, mr. N. G. Pierson, opende i met een woord van hulde aan de afdee- ling Haarlem voor het zoo schoone door i haar gehouden feest. Van het hoofdbestuur zijn tegenwoor dig met den voorzitter, de heeren D. de Lange, alg. seer., A. W. van Eeghen. alg. penningm., D. H. Joosten en J. D. Rahusen. Verder uit de afdeelingen de heeren W. C. A. Staring (Den Haag), mr. W. Jager Gerlings (Haarlem), mr. A. J. M. Bake (Utrecht), jhr. W. H. M. de Jonge (Zierikzee) en M. W. Petri (van de leden-kunstenaars). Van de afdeelingen waren vertegen woordigd door afgevaardigden, de afdee lingen Haarlem, Leiden, Rotterdam, Schie dam, Utrecht, Zeist, Zierikzee, Zutphen, Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Be verwijk, Dordrecht, Enkhuizen, Goes en '8-Gravenhage. Daarna bracht de alg. secr., de heer Dan. de Lange, het jaarverslag uit. Hieraan ontleanen wij het volgende: Daar het aantal leden van de afdee ling Bergen op Zoom tot beneden 25 daalde, werd deze afdeeling bij het einde van dit jaar opgeheven. Het aantal afdeelingen bedraagt nog 21, met 4088 gewone leden (78 dona teurs), 217 leden kunstenaars (3 minder dan het vorigo jaar); derhalve 4305 contribueerende leden (derhalve 43 min der dan het vorige jaar), wijders 114 honoraire, 34 buitenlandsche correspon- deerende, 5 binnenlandsche correspon- deerende, 34 leden van verdienste, 1 buitengewoon eerelid (Z. M. de Koning); te zamen 4493 leden. De ontvangsten bedroegen ƒ22,719, de uitgaven ƒ18,695 Het reservefonds blijft onveranderd op ƒ73,000. Inschrij ving Grootboek 2% pet. De feitelijke uitkeeringen der afdee lingen aan de algemeene kas blyft voor 1890/91 op 1,45 per lid bepaald. In 1854 bedroeg die uitkeering nog ƒ4 per lid, en hoewel de uitgaven sedert dien tijd aanmerkelijk stegen, werd de uit keering steeds verminderd en klom het der diverse fondsen desniette- van 54,000 tot f 182,000 2£ pCt. Noodig zou het misschien zijn, met het oog op een vermindering van leden in sommige afdeelingen, eene belangrijke wijziging in de werkzaamheden daarvan te brengen. De instellingen der Maatschappij ver- keeren ia bloeienden toestand. Ten slotte werden de voorstellen der afdeelingen behandeld. Haarlem is eene stad van bloemen, maar ook een stad van muziek. Hier wordt de heerlijke kunst der muziek be oafend en geëerd met al den vlijt en al den eerbied dien zij verdient. En moge onze gemeente wat haren omvang aan gaat, geen eerste plaats innemen in de rij der zustersteden, op het gebied van kunst mag haar de tweede rang niet worden aangewezen. Het hangt in eene stad niet enkel van de musici af of zij zich beroemen kan binnen hare muren het beste te geven wat er door toonkunstenaars is gedacht en gewrocht; het hangt ook niet alleen af van hen, die, de muziek niet beoefe nende als vak, zich vergenoegen met haar lief te hebben. Maar er is wissel werking. Bekwame musici weten het pu bliek te inspireeren met liefde voor schoone, groote muziek; ontwikkelde muziekmin naars stellen de musici door hunne be langstelling en hunne medewerking in staat de groote werken van doorluchtige componisten uit te voeren zooals die bo- hooren uitgevoerd te worden. Die samenwerking heerscht in onze ge meente in hooge mate. Onze musici de hee ren RoberJ, Schlegel, Steenman, Andries- sen, (om slechts een viertal te noemen) hoe vaak hebben zij het toonkunstlievend pu bliek van Haarlem niet voorgezet de beste gerechten van den grooten muzi- kalen disch! Maar zeker, al hun fijn gevoel voor goede kunst en al hun ijver had steun noodig van hen voor wie die kunst bestemd was. Dien steun gaven hun de volijverige bestuurders van //Toonkunst", die van „Bach", van /,Zang en Vriendschap", van //Cres cendo". En door deze vennootschap van kunst! den mond slechts behoeft te openen om daaruit stroomen van muzikale ge luiden te doen vloeien. Rust kenmerkt haar optreden, haar uitvoeren. Zich van hare kracht bewust maakt zij nooit kunst matig effecten, maar laat die komen waar de schepper van het toonwerk ze heeft gewild. En dat Pia von Sicherer gevoelt wat zij zingt, daarvoor staat ieder die haar eenmaal heeft gehoord, gaarne borg. Haar voorzeker komt niet het kleinste deel toe van het succes van dezen avond. Wie der aanwezigen herinnert zich niet de heerlijke intonatie waarmede zij de aria zong: ,/Mit Staunen siehtdas Wun- derwerk,"en de correctheid van do muzikale figuur in „Nun beut die Flur"? Een echte zangvogel was zij, toen zij de strofe zong: ,/und Liebe girrt das zarte Tan- ben paar." De heer Rogmans had eene minder dankbare partij. Den tenor heeft Haydn een niet gering aandeel in de recitatie ven toegekend, en hoe schoon bij deze ook voordroeg, hunne betrekkelijke een vormigheid maakt de taak van den ver tolker zeer zwaar en, wat de erkentelijk heid van de toehoorders betreft, ook niet al te dankbaar. Maar dat hij nog steeds onze tenorzanger bij uitnemend heid is, dat bewees hij weder in de aria wMit Würd' und Hoheit angothan," en niet minder in de duetten en terzet ten, waarin hij zijne fraaie stem steeds weet te doen uitkomen, zonder echter op den voorgrond te tredenvoorwaar geen gering talent. //Denn in Beschrankung zeigt sich nur der Meister." Op zijne bekende wijze vervulde Emil Blauwaert zijne partij. Deze is een eigenaardige kunstenaar, hij is vóór alles gevoelsmenscb, daarna pas komt de geschoolde zanger. Zyn sentiment maakt zijn zang altijd warm en gevoelvol en doet een enkel vlekje op de zuiverheid dub bel en dwars vergeven. Wij verlangen naar zijne vlaamsche liederen op het concert van Zondag. Dan zal men hem zyn volle kracht zien, voordragende zuid-nederlandsche liederen die voor hem geschreven konden wezen en die het deels ook zijn. Wie eene uitvoering van „die Schöp- fung" bespreekt, mag het koor niet voor bijgaan. En vooral niet wanneer het zingt zooals gisterenavond gezongen werd. De gelijke studie was merkbaar, niet minder echter veel liefde van de zangera voor hun taak en verlangen om die zoo goed mogelijk ten uitvoer te brengen. Zoo werd vooral het slotkoor van de eerste af deeling //die Himmel erzahlen die Ehre Gottes," gezongen met eene toewijding, die een hartelijk woord van lof en dank ten volle verdient. In het verslag der volgende uitvoerin gen komen wij nader op het koor terug. Verdienstelijk als steeds was het or kest. Het keurkorps van den heer Kes staat te goed bekend, dan dat het thans noodig zou wezen het nu afzonderlijk te bespreken. Een zware taak had de heer Robert. De overtuiging echter dat hij honderden een echt, rein kunstgenot heeft verschaft, zij hem daarvoor eene vergoeding. Wij voor ons hebben met de hem bij zyn optre den gebrachte ovatie van ganscher harte ingestemd. kunstliefde is het gekomen, dat Haarlem medeleeft met het steeds zoo werkzame, voortschrijdende leven der muziek; dat hier de grootste werken worden uitgevoerd volgens de strikte eischen der kunst, dat de beroemdste kunstenaressen en kunstenaars zich in onze stad komen doen hooren voor een muzikaal goed ontwikkeld pu bliek. //Toonkunst" is eene eigenaardige ver- eeniging, ze is een soort van republiek op het gebied der muzikale kunsten. Al wie gevoel en liefde voor muziek heeft, is daar welkom. Op deze wijze heeft zich //Toonkunst" gevormd tot een omvangrijk lichaam niet alleen, maar ook tot een korps van zangers dat met recht een keurkorps mag worden genoemd. Onder den met vaste hand door den directeur gezwaai- den dirigeerstok wordt daar de zang kunst beoefend met ernst en volharding. Nooit is de heer Robert met het mid delmatige tevredenal kost het ook moeite en inspanning, het goede moet worden bereikt en er moet worden gegrepen naar het beste. Het is zeer zeker eene rechtvaardige belooning voor dien ijver, dat dit jaar onze gemeente is aangewezen voor het jaarlyksch muziekfeest van de //Maat schappij tot bevordering der Toonkunst," een muziekfeest dat zou bestaan uit twee avondconcerten door koor en solis ten en eene matinee door solisten ei koor. En het programma toont weder de goede smaak aan van hen die aan het hoofd van Toonkunst zijn geplaatst. Vrijdag 6 Juni Haydn's Schopfung Zaterdag 7 Juni Beethoven's Symphonie No. 5 en een nog weinig uitgevoerd werk van den bekenden vlaamschen com ponist Benoit, wde Schelde." Zondag kunstenaarsconcert. Op het oogenblik dat wij deze rege len schrijven is de eerste avonds reeds voorbij. De heerlijke tonen van Haydn's plechtigealtyd zuiver gestemde harp, hebben in ons oor geklonken en klinken nog daarin na. Nog ruisehen in ons de heerlijke accoorden waarin hy het scheppingsverhaal heeft op muziek ge bracht. Nóg zien wij die van licht vlammende zaal, die reusachtige tribune bezet met honderden vertolkers van het heerlyk oratorium, die aandachtig luiste rende schare. De solisten waren ons alle goede be kenden. Het waren mej. Pia von Sicherer, en de heeren Emil Blauwaert en J. J. Toen zy do tribune betraden werden zij met gejuich begroetterwijl een oogenblik daarna eene warme ovatie werd gebracht aan den feestdirecteur, den heer W. Robert. De zaal was goed bezet, hoewel niet overvol. Daar hief de directeur zijn stokje op, de ouverture ving aan, voorstellende de chaos vóór de schepping. Zacht suisden de plechtige tonen omhoog, mot veel sen timent werd de ouverture vertolkt. En dan zet Raphael, de bariton, het werk in met een gedragen recitatief. Voor de solisten is //die Schöplung" een moeilijk werk. Verreweg het grootste van hunne partijen bestaat uit reci tatieven, die wel den kanstenaars veel vrijheid laten, maar aan den anderen kant hen noodzaken om met hunne stemmidde- len alleen het effect te verkrijgen, dat zij anders met behulp van het orkest verwerven. Maar voor dit drietal van kunstenaars is deze taak niet te groot. Helder en vol klinkt de stem van mejuffrouw von Si cherer naast het klankrijke geluid van Rogmans en het majestueuse orgaan van Blauwaert. Pia von Sicherer is een echte, op rechte sopraan. Geen middelstem, die bij de gratie zoo nu en dan in de hoogte verdienstelijk kan zijn, maar een kloek, groot liN N L Ag De Eerste Kamer zal waar- schijnlyk eerst tegen 7 Juli opgeroepen worden. Naar aanleiding van den aanstaanden 75 jarigen gedenkdag van den slag bij Waterloo werden dezer dagen door den gepensionneerden gene raal jhr. B. van Merlen te Haarlem de nog in leven zijnde oud-strijders van Waterloo opgeroepen zich aan hem be kend te maken. Tot dusver zijn bij den generaal de volgende opgaven ontvangen. Als onbemiddeld zijn opgegeven: Pe trus van Alphen, geb. 1795, wonende helder geluid, dat nooit overgaatte Gameren, bij Zalt-BommelJosephus in klankloos gillen en toch doordringt1 de Voogd. geb. 1796, wonende Raves- tot in de verste hoeken van onze groote zaal.1 teinstraat 202, Den Haag; Arie de Ster- Zij zingt als kost het haar geen j ke, geb. 1797, wonende te Dordrecht; moeite, als ware zij een vogel die [Frans Langeweg,TouloDSchestraat Hofje

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1