POLITIEK OVERZICHT. tengewone gaven uit. Zijn ontwikkelde techniek vooral in het laatste. Na hem gaf de heer Rogmans //Zi geuner-Ballade" van Julius Sachs; een zeer fraai nummer waarin hij veel ge voel ontwikkelde. Het koor besloot daar na het concert met het slotkoor uit „die Schöpfung." Aan het einde van ons verslag geko men past het een woord van hulde en dank te brengen aan het Bestuur der Afdeeling voor da wijze waarop het zich van zijn zoo moeilijke taak heeft gekwe ten eu die het met zooveel glansrijk succes heeft vervuld. Het muziekfeest onzer Afdeeling mag met gulden letteren worden gegrift in de annalen van Toonkunst, wat stadgenoot en vreem deling ten volle zullen moeten beamen. Na afloop van het muziekfeest van //Toonkunst", wachtte hare leden nog eene aangename verrassing. De directie van het Sportterrein „De Phoenix" had voor hare leden Zondag avond de geheele kapel van het concert gebouw uit Amsterdam, onder leiding van haren kapelmeester Kes geëngageerd. Gastvrij stond het Sportterrein voor alle leden van //Toonkunst" met een on beperkt aantal dames, open. Dat er van de uitnoodiging een ruim gebruik gemaakt was, bleek uit de dui zenden aanwezigen, die in de sierlijke tenten of rondom den muziektempel had den plaats genomen. Door het aanbrengen van veel plant soen is het gelukt, het terrein beter te beschutten, dan dit in 't vorige jaar mo gelijk was. Van eene uitvoering onder directie van den heer Kes zelf is het onnoodig eritiek te geven. Het is voldoende bekend, dat hij slechts onberispelijk werk levert. Hoogst waarschijnlijk zal hij zich in den loop van den zomer nog eens op het Sport terrein doen hooren; dan echter alleen voor de leden dier sociëteit, want tegen betaling staat zij niet meer open. Ten slotte blijft ons nog over met een enkel woord melding te maken van eene ver rassing, den heer W. Robert, den be kwamen en volijverigen directeur van de Afdeeling, bereid. Op de algemeen© repetitie van Woens dag jl. werd hem namens het koor door den president, der. heer mr. W. Jager Ger- lings,een keurig geschenk aangeboden, be staande in een tableau-en-relief van cuivre poli, in een fraaie lijst gevat en twee sta- tuetten, een en ander als een bewijs van waardecriDg voor zijn vele zorgen en moeiten besteed aan de kooroefeningen en uitvoeringen en als een blijvende her innering aan het thans afgeloopea mu ziekfeest. Zichtbaar aangedaan dankte de heer Robert voor deze zoo welsprekende hulde Inhoud van de 5de afl. van Be Nieuwe GidsGekken. H, Jac. van Looy. De Biezenstekker, Cyriel Buysse. Gita- nas, Francois Erens. Schetsen, De- lang. Menschen en Bergen, II, L. van Deyssel. De Spiritistiseho Verschijn selen, dr. Frederik van Eeden. Ver zen, Herman Gorter. De opleiding van Tooneelspelers, F. van der Goes. Kunst, Jan Veth. Boekbeoordelingen, L. van Deyssel, F. v. d. Goes, mr. M. C. L. Lotsy. Inhoud Sempervirens No. 23. De Ber- lijn8che Tentoonatell. IV. {Slot.) Eea kruis van bloemen, met een afbeelding. Het //Pinctum Schoberianum." Lychnis Viscaria splendens fl. pl. Papa ver bracteatum. Cultuur van de Mina lobata. Ingezonden. Verslag van de Onderlinge Tent. der Pomol. Ver- eeniging te Boskoop. Tent. te Keulen. Nederl. Maatsch. voor Tuinb. Plantk. Verschill. mededeelingen. Antw. op het Vraagbord. Vraagbord, Correspondentie. Letteren en Kunst. Bij de uitgevers J. H. G. van Heteren te Amsterdam, zal in het licht verschijnen een Maandblad voor Zieken- verpleging. De redactie hoopt op den steun te mogen rekenen van allen, die in de zaak der ziekenverpleging belang .^tellen in de eerste plaats van hen, die aan het hoofd van ziekeninrichtingen ,'van welken aard ook, geplaatst zijn. Het plan bestaat het blad den 15den van elke maand te doen verschijnen. De redactie bestaat uit de dames Jeltje de Bosch Komper, presidente G. B. Cort van der Linden, penningaieeste- resseW. Mock, secretaresse J. P. Reijnvaan, rédactrice-gérante. Adviseurs zijn de heeren prof. W. M. Gunning en J. van Deventer Sz. Door mr. H. L. Drucker, hoog leeraar te Leiden, is aan de univer siteitsbibliotheek aldaar ten geschenke aangeboden eene verzameling kostbare en zeldzame werken van middeleeuwsche juristen uit de italiaansche school, bevat tende commentatie8 op het romeinsche recht. Behalve uit eene reeks kleinere formaten bestaat het geschenk uit 30 folianten en 25 kwartynen, dagteokenende van de 15e en 16e eeuw, meerendeels incunabelen en alle prachtig gedrukt. BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft eeae gift van 50 geschonken aan den Bazaar ten behoeve van de zending in Zuid- Afrika (kerk te Wellington). De minister van Binnen 1. Zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Meppel zal plaats hebben op Dinsdag 24 Juni en de herstemming, zoo die noodig is, op Dinsdag 8 Juli. Aangaande Mexico lezen wij de volgende bij het departement van Buitenlandsche Zaken ingekomen mede- deeling wDe consul-generaal der Nederlanden te Vera Cruz vestigt de aandacht van nederlandsche kapitalisten op de steeds toenemende ontwikkeling van Mexico en op de pogingen van noord-ameri- kaansche en europeesche geldbezitters, om zich daar eene goede belegging te verzekeren, zoodat door de inexicaan sche regeering in de laatste jaren meer dan duizend concessies verleend zijn voor spoorweg-, mijn-, industrie- landbouw-ondernemingen. Rusland Japan bleven niet achteralleen Ne derland zal in deze te laat zijn belang inzien. wHet westelijk gedeelte van Mexico, dat tot heden bij de Oostkust achter stond, gaat door de reeds begonnen spoorwegverbinding van de West- met de Oostkust een goede toekomst tege moet. Ook hier zijn noord-amerikaan- sche kapitalisten bezig over groote land- aankoopen te onderhandelen met het doel, suiker, koffie en tabak te verbou wen of veeteelt uit te oefenen. Vooral in de havens, maar ook in Michoacacan, Ooxaca en Chiapua zyn gronden, die door eene nederlandsche compagnie, over ruime fondsen beschikkende, met succes kunnen geëxploiteerd worden." De Staatscommissie voor den landbouw is, na eene driedaagsche bespreking van het eindrapport omtrent het onderzoek naar plaatselijke toestan den van den landbouw, in vergaderin gen, die, des vm. 10 uren aangevangen, tot des avonds 11 uren werden voort gezet, uiteengegaan. Zij heeft hare ver gaderingen verdaagd tot 25 Juni a. s. Alsdan zullen de 3 afdeelingen der Com missie elk afzonderlijk bijeenkomen. De militaire wielrijders worden voortaan met de revolver bewa pend en zullen bij hunne oefeningen on der toezicht van officieren met de samen stelling en het gebruik van dat wapen worden bekend gemaakt. Aan het eenfcraalbureau der maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen te Utrecht zal op 12, 13, 14 en 16 dezer examen worden gehouden voor surnumerair. Tot dat examen zullen alleen toegelaten worden personen, die reeds in dienst der Maatschappij zijn, alsmede zoons van ambtenaren, beambten en werklieden. In eene advertentie, opge nomen ln Be Avondpostverklaart me vrouw Bulkley zich geheel onschuldig aan de haar tenlaste gelegde aanslagen tegen het leven van haar schoonzoon. Op den 17en Juni zal een ringvormige zon-eclips plaats vinden, die bij ons als een gedeeltelijk® verduiste ring zal kunnen worden waargenomen. Bij ons zal tijdens de groote verdui stering ruim V» van d® middellijn der zon door de maan bedekt worden. i)e tijdstippen van begin, midden en einde der eclips zijn tennaastenbij Begin van de eclips: 8 u. 48 m. vm. Midden van de eclips: 9 u. 54 m. vm. Einde van de eclips: 11 u. 4 m. vm. Evenals vorige jaren wor den, naar wij vernemen, door de firma Cook te Londen weder speciale retour biljetten uitgegeven naar Vlissingen met de dagbooten der stoomv. maatschappij //Zeeland", geldig van Zaterdag tot Maan dag of Dinsdag d. a. v. Ook zyn te Londen retour biljetten ver krijgbaar gesteldgeldig gedurende 8 dagen, doch steeds te beginnen met Za terdag, via Vlissingen naar eenige der voornaamste plaatsen in Holland. Deze biljetten zijn verkrijgbaar aan de stations van de //London Chatham Dover Rail way Company", te Londen. Volgens de Echo is er een socialistische bond voor militairen opge richt, onder den naam //De VoorpoBt." Reeds een vijftigtal personen zijn als le den toegetreden. De verzending van aardbe- ziën naar het buitenland heeft een aanvang genomen. De opbrengst belooft groot te wezen. Zondag 2 2, Maandag 23 en Dinsdag 24 dezer zal te Amsterdam d® feestelijke herdenking plaats hebben van het veertig-jarig bestaan der broeder schap van candidaat-notarissen in Ne derland. Van den minister van Justitie en andere hooge autoriteiten is de ver zekering ontvangen, dat zij het feest op een der dagen hopen te kunnen bijwonen. Een poëtisch ansjovis-be richt in de Lemster Courant van 31 Mei: Aan de noord-hollandsche steden en dorpen langs de Zuiderzee wordt thans overvloedig veel ansjovis gevangen. Even als ten tijde van de ontdekking vanAmerika de matrozen van boord liepen om hun geluk te beproeven, gaan allerlei werk lieden uit ansjovis visachen. In Enkhui zen verlaten orgeldraaiers en bedelaars hun gewone bedrijt om de gevangen ansjovis te bewerken, waarmede zij 3 per dag kunnen maken. Elders verlaten boerenarbeiders het veld om naar zee te gaan, zoodat de boeren, die hooiland hebben klaar staan, met zekere bezorgd heid den maaitijd tegemoet zien. Een enkele botter uit Enkhuizen heeft in deze maand ƒ5000 verdiend. Twee land bouwers hadden eene schuit weten te bemachtigen en verdienden in den tijd van een week ƒ400 per persoon. Zout voor den inmaak wordt met scheepsla dingen aangevoerd. Te Helder heeft zich eene commissie gevormd tot het stichten eener vereeniging voor het verfraaien en be vorderen van den bloei dier gemeente. Door vrijwillige bijdragen van inge zetenen wenscht dat comité vooreerst het plaatsen van boomen op verschillende wegen te bevorderen. Nabij Geldrop (N. B.) werd iemand terwijl hij naar de voorbijgaande tram stond te kijkeD, door een rytuig overreden, met het gevolg dat hij kort daarop aan de gevolgen overleed. De Zutph* Ct. verneemt, dat er ook bij de manufacturiers te Zutfen ernstig gedacht wordt over de mogelijk heid om hunne winkels des zomers t® 9 en des winters te 8 uren te sluiten, met het oog op de wenschelijkheid om aan de meestal vrouwelyke bedienden dier winkels eenige meerdere rust te gunnen. Ook de heeren G. Ooster veen Jzn., azijnfabrikant, en H. Ooster veen Jzn., graanhandelaar, te Meppel, hebben hun vast personeel verzekerd bij de eerste nederlandsche verzekeringmaat- schappij op het leven tegen invaliditeit en ongelukken. Vrijdag is te Enschede de navolgende proclamatie afgekondigd: In naam des Konings. De Burgemeester van Enschede, Op daartoe bekomen last van 's Ko nings Commissaris in deze provincie van dezer No. 2127, volgens aanschrijving van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken van 4 Juni 1890 No. 82, Kabinet. Brengt, namens Zijne Majesteit den Koning, ter openbare kennis: Dat de Koning zijne goedkeuring en tevredenheid betuigt, wegens de houding en de diensten, bij de laatste werksta king alhier aangenomen en bewezen, zoowel door hen, die gedurende dien tijd, met onafgebroken toewijding, schutterlij ken dienst hebben verricht, als door het ordelievende deel der arbeidersbevolking en door allen die tot de rustige beëin diging dier werkstaking hebben mede gewerkt. Enschededen 6 Juni 1890. Rechtszaken. De kantonrechter ie Apeldoorn heeft C. M., 17 jaar, loodgietersknechc te Apeldoorn, die op 29 Maart jl. als lood gieter werkzaam was geweest op het dak der hervormde kerk te Apeldoorn, ver oordeeld tot 2 geldboeten van 10, ter zake van het aanleggen van vuur op zoo korten afstand van een gebouw, dat daardoor brandgevaar kon ontstaan. Men zal zich herinneren, dat op dien- zelfden dag de kerk te Apeldoorn af brandde. ïiSSCNESiJ. Nieuwediep, 7 Juni. Door 53 korders en beugers werden heden 10 tot 50 groote, 10 tot 30 kl. tongen, 2 tot 30 roggen, 3 tarbotten, 1 tot 6 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar, en door trekkers 2 tal geep aangeroerd; gr. tong gold 45 a 50 c., kleine id. 20 rog 55 a 60 c., tarbot 8 a 9.50 per stuk, kl. schol ƒ2 per mandje, schar 6 per mand en geep ƒ18 per tal. In eene vergadering der duitsche mi litaire commissie verklaarde de minister van Oorlog, dat de invoering van een tweejarigen diensttijd met het oog op de hervorming der tactiek onmogelijk is, en het ook niet doenlijk is dien maatregel voor de toekomst toe te zeggen. De secretaris der schatkist berekende de verhooging der blijvende uitgaven op grond der in deze zitting te stellen eischen, op 10 millioen. De voorstellen tot dek king van dit bedrag behoudt de regeering zich voor. Uit Berlijn wordt van 7 Juni door Reuter geseind: Wij zijn in staat mede te deelen, dat de keizer enkele dagen geleden met den chef van het kabinet der Marine de laatste regelingen heeft gemaakt voor zijne reis naar Christiania, en dat hij op het vastgestelde tijdstip de reis zal aanvaarden. Het door een correspondentie-bureau alhier verspreide bericht, dat de keizer van zijne voorgenomen reis naar Chris- tiania zou hebben afgezien, is onwaar. Uit Mexico wordt aan de londensche editie van den New-York Herald gemeld dat engelsche kapitalisten landerijen heb ben aangekocht ten behoeve van iersche kolonisatie, welke door de mexicaansche regeering aangemoedigd zal worden door het verleenen van fiscale voorrechten. In het engelsche Lagerhuis maakte Ca .apbell eenige opmerkingen over New- Foundland, waarop de minister Fergus- son antwoordde, dat hot een zoo lastig geval is, dat de regeering hoopt dat er eene vriendschappelijke schikking ge vonden zal worden. De regeering is vol komen bereid, het geschil aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te onder werpen, maar de gegevens voor eene zoodanige uitspraak zijn bezwaarlijk vast te stellen. De minister voegde er bij, dat de fransche autoriteiten niets gedaan hebben in strijd met de bestaande trac- taten. De keizer van Oostenrijk heeft in eene toespraak geconstateerd, dat er sedert het vorige jaar geene enkele belangrijke ver andering in den algemeenea politieken toestand heeft plaats gehad, ook niet in dien der Balkanstaten, waarby inzonder heid Oostenrijk-Hongarije belang heeft. Door de vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden kon Oostenrijk vaste hoop koesteren, dat het land de weldaden des vredes zal blijven genieten. De keizer zeide verder, dat het machtig bondgenootschap, waarvan Oostenrijk een deel uitmaakt, en de pogingen welke de tot dit verbond behoorende staten ge meenschappelijk en met wederzydssh ver trouwen aanwenden ter handhaving des vredes, een hechten waarborg opleveren, waardoor het hem gegeven zal zijn, ook verder zijne politiek te blijven volgen, die den voorspoed en het welzijn des lands ten doel heeft. De voorzitters der delegatiën hebben hunne toespraken verklaard, dat de oostenrijksche en hongaarsche parlemen ten bereid zijn, om aan het goeverne- ment de volstrekt noodige geldmiddelen ter handhaving van het prestige en de verdedigingsmaeht der monarchie toe te staan, rekening houdende met de gren zen, binnen welke het land opofferingen kan doen. Prins Czartoriski stelde in het lieht, dat iedereen naar handhaving des vredes verlangt. Tisza zoide, dat het gemeenschappelijk goevernement standvastig behoort te waken tegenover de kenfceekenen, die zich verleden jaar hebben voorgeds in de internationale betrekkingen en binnenlandsche zaken van sommige sta ten. Hij voegde er bij, dat, niettegen staande het vriendschappelijk karakter der wederzijdsche betrekkingen, Oosten- rijk-Hongarije zijn hechtaten waarborg moet zoeken in eigen kracht. In zijn antwoord op de toespraken van de presidenten der delegaties zeide de keizer o. adat de ontwikkeling der militaire krachten van de monarchie noodwendig moot gehouden worden zoo veel mogelijk op de hoogte van de be langrijke plaats die Oostenrijk verplicht is naast zijne bondgenooten in to nemen, rekening houdende met den financieelen toestand der monarchie. Men zal er zich niet aan kunnen onttrekken maatregelen van voorzorg te nemen uit een militair oogpunt en zich de noodige middelen te verschaffen voor het doen van die uit gaven, welke door den vooruitgang op technisch gebied met betrekking tot de vuurwapenen en de versterkingen noodig worden gemaakt. De keizer constateerde, dat de vooruitgang in ontwikkeling van Bosnië en Herzegowina dit jaar toelaat de bestuurskosten met de ontvangsten in deze provinciën te dekken. Hij eindigde met een beroep te doen op de beproefde vaderlandslievende wijsheid der dele gatiën. De president der fransche republiek heeft een decreet onderteekend, waarby gedeeltelijke of geheele gTatie wordt verleend aan 72 personen, die veroor deeld waren wegens handelingen bij werkstaking of wegens manifestation op 1 Mei. Volgens de Capitale heeft de gezant van Frankrijk met de italiaansche regee ring eenige regelingen getroffen tot wij ziging der douane-tarieven tusschen Frankrijk en Italië. Wetgevende Macht. Uitbreiding en nadere regeling van het onteigening ar echt ten algem. nutte door gemeente besturen. Het door den heer Van Houten in gediende wetvoorstel van bovengenoemde strekking is thans in druk verschenen. De zakelijke inhoud is reeds medege deeld in het Sociaal Weekblad. Het ontwerp gaat vergezeld van eene breede toelichting, waarin de heer van Houten vooropstelt, dat eene algemeene verbetering der levensvoorwaarden onze hedendaagscha maatschappij niette nlng verloren." //Waaraan heb ik dat komplimenfc te danken?" z/Lees de couranten en de beursnoteering." z,Er is eene algemeene stijgiDg. Meent gy mij wat nieuws te kunnen vertellen?" „Gij hebt op de daling gespeeld?" „Eerst wel, maar houdt gij mij voor zulk een domoor, dat ik tot op dit oogenblik zou gewacht hebben, om van batterij te veranderen?" „Wat! is dat waar.... speculeert gij nu op eene rijzing?" „Waarachtig!" „O, mijn beste vriend!" De vreugde en ontroering beletten mij het spreken. „Stil, daarover reeds genoeg," zeide Léonce. „Kom mij Vrijdag morgen om acht uur opzoeken, ik zal op u wachten; heb dus tot zoo lang geduld en wees bedaard," „Ja, ik beloof het u." „Vaarwel, ik heb haast, men wacht op mij." Hij verwijderde zich. Onbeweeglijk bleef ik een oogenblik staan, een zware steen was mij van het hart gewenteld; vervolgens richtte ik mijne schreden naar de boulevards, met opgeheven hoofd en fleren tred. Eindelijk kon ik weer vrij adem halen; ik trad mijn huis binnen, met vroo- lijkheid en hoop in het hart. In de daaropvolgende dagen onveranderlijke stijging aan de beurs. Met welk eene vreugde las ik dit. Eindelijk brak de dag aan, waarop ons onderhoud was bepaald. Men kan denken, dat ik juist op tijd was. Om half acht schelde ik aan bij Léonce, met kloppend hart. HOOFDSTUK V. Be helling wordt steiler. Léonce was reeds gekleed en wachtte nij. Zyne wenkbrauwen waren gefronsd en een toornige trek zetelde op zijn gelaat. „Bonjour," zeide hij op koelen toon. „Goede hemel, wat zyt gij somber gestemdriep ik uit. „Wat scheelt er aan?" „Ik ben woedendHet is mij onbegrijpelijk wat er ge- gebeurd is." „Alles is verloren!" stamelde ik. Het koude zweet brak mij uit en ik liet mij op een stoel neer vallen, mijn gelaat in mijne handen verbergende. Hij scheen hier van niets te bemerken en vervolgde, terwijl hij met groote pen de kamer op en neer liep „Is het niet verschrikkelijk eene speculatie, zoo goed over legd! zulke juiste en eenvoudige orders! en zulk een ezel, die waarachtig niets uitvoert! Waarom ben ik niet naarLentaguege gaan! Dat was eerst mijne bedoeling." „Welnu," zeide ik met verstikte stem, „spreek op; deel mi oogenblikkelyk mijn doodvonnis mede, dat heb ik liever." „Wat, uw doodvonnis! Begint gij weer opnieuw?" „Ja, ik herhaal het, het is verschrikkelijk! De ring was reeds zoo g®ed als bepaald en spoedig te verwachten zooals gij u herinnert. Ik ga Michaud, mijn agent, opzoeken, geef hem bevel om te verkoopen. Goed, hij voert de order prompi uit. Eensklaps hoor ik, dat de wind omslagen is, dat de regeerinj den vrede wil bewaren en dat er een verzoening zal plaats heb ben. Ijlings snel ik naar Michaud. Tegenbevel.... hij moet koopen.. zooveel mogelijk. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2