NIEUWS- IN ADVERTENTIEBLAD. 11' J aur^aoff. Woensdag 11 Jirni 1890, No. 2127. ABVERTEIÏI11; U) ,S will! Vijf en twintig Cents. S T A II S Ai 1 E II lï S. De Familie Causson. DAGBLAD ABC HBBMEKISÏKUS: Voor Haarlem per 3 maanden 1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0,05. Dit. blad verschijnt dagelykc, behalve op Zon- en Feestdagen, bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 15821. van 15 regela 50 Cents; iedere regel meer 10 cent» Groot» letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en cour au fiere. Dirsctsaren-Uitgevers J. C. FEEBSBOOS ea J. B. AVIS. hoofdagrntm voor het Buitenland: Compagnie Générale de Fublicitt Btrangere O. LDAUMB Co., JOEN F. JONES, Succïariii 31Jw Faubourg Montmartre. Wij zijn door een contract met den Uitgever in staat onzen Geabonneerden als Premie aan te bieden een deel van Beets' Dichtwerken en wel de gedichten van 18741884, tegen vergoeding van slechts Dit deel beslaat niet minder dan 256 bladzijden en is, op zichzelf compleet, keurig gedrukt op good papier. In ons Nummer voor 13 Juni e. k., dat Donderdagavond a.s. wordt uitgegeven, zal een BON worden opgenomen, tegen afgifte waarvan en betaling van 25 Cts., dit Premiewerk aan ons Bureau fean worden afgehaald. Directeuren- Uitgevers. Haarlem, 10 Juni 1890. Bij beschikking van 29 Mei jl. is door B. en W. vergunning verleend tot het oprichten van een slachterij en rookery, in het perceel aan de Verlengde Oranje boomslaan no. 140, kad. sectie F no. 5158. ALGEMEENE VEREENIGING voor BloemMlen-Cultuur. 74ste Algem. Vergadering op Maandag 9 Juni 1890, des morgens te 12£ ure, in de bovenzaal van de Sociëteit u Vereeniging". Uit de oproeping der afdeelingen bleek dat tegenwoordig waren 12 afdeelingen. Later verschenen de afgevaardigden der dertiende afdeeling. De voorzitter de heer J. H. Krelage, opent do vergade ring. Spreker wijst er op, hoe de ver- eeniging zich gelukkig mag achten met den goeden beterschap in den gezond heidstoestand van den algem. secretaris, den heer D. Bakker, en geeft den wensch te kennen dat hij in beterschap moge toenemen en nog langen tijd werkzaam zijn voor de Maatschappij in het alge meen ea voor deze vereeniging in het bizonder. (Applaus.) Spreker herdenkt daarop het onlangs gestorven eerelid van de vereeniging, den heer J. G. van den Berg, en her innert er aan hoe deze toen bij als Min. van Waterstaat de eer had deel uit te maken van de Hooge Regeering menig blijk van ingenomenheid met het vak gegeven en de belangen daarvan dikwerf gesteund heeft. Ten slotte wijst spreker er op, hoe de Burgemeester van Haarlem in den laatsten tijd van zekere zijde aan aan vallen tegen zijn beleid blootstaat. Daarin wordt o. a. beweerd, „dat de Burgemeester geen flauw begrip heeft van de eischen van handel en nijverheid en dat hij Haarlem noemt een luxe stad." Haarlem is een stad van handel, van ny- verheid, getuige de bloembollenhandel enz. „Nu ons vak op deze wijze wordt aangehaald tegen den Burgemeester van Haarlem," zegt de heer Krelage, „wensch ik als voorzitter van deze vereeniging, hier de verklaring af te leggen, dat de heer Jordens steeds aan ons VAk den meest gewenschten steun en de grootste medewerking heeft verleend, en steeds de eischen van ons vak ten volle heeft ge waardeerd. Ik hoop, dat deze Burge meester nog langen tijd aan het hoofd van deze gemeente zal staan." Na de beste wenschen te hebben ge uit voor den bloei der vereeniging opent de voorz. de vergadering. Daarop leest de waarn. secretaris de heer Johs. de Breuk de notulen der 73ste algemeene vergadering. Daar geen der leden aanmerkingen had werden deze notulen goedgekeurd. Hierop volgt lezing van het verslag over het afgeloopen jaar 1889. Hieruit blijkt o. a. dat in dit jaar het ledental groote schommelingen onderging, daar het getal in 1888 van 597 belangstel lenden, in het begin van '89 daalde tot 464, doch na intrekking van de bepa lingen omtrent de afgesneden bloemen, weer is aangegroeid en nu weder 575 be draagt. Verder, dat de rekening over 1889 sluit met een nadeelig saldo van 744.27, hetgeen men evenwel hoopt dat spoedig zal kunnen worden gedekt, zoodat na 1890 de rekening dezer vereeniging we der met een batig saldo zal kunnen sluiten. Het verslag wordt onder dankzegging aan den rapporteur, den heer Johs. de Breuk (de heer D. Bakker was hiertoe wegens zijne gezondheidstoestand nog niet instaat) goedgekeurd. Aan de orde is thans Voorstel van het hoofdbestuur omtrent de uitgave van een weekblad, tevens or gaan der Alg. Vereen, voor Bloemb.- Cultuur. Dit voorstel luidt aldus: Te besluiten, het door de heeren De Erven Loosjes gedane aanbod tot uitgave van een weekblad, als orgaan der Alg. Vereen, voor Bloemb.-Cult., op de door hen in hun schrijven van 27 Februari 1.1. uiteengezette wijze, aan te nemen op de volgende voorwaarden le. dat de prijs van het blad voor niet- leden der Alg. Vereen, voor Bloemb.- Cult. worde bepaald op vijf gulden per jaar. 2e. dat de verbintenis tot uitgave van het blad als proef voorloopig voor één jaar worde aangegaan.i 3e. dat voor de jaarlijksche bijdrage van twee-honderd-en-vijftig wekelijks 600 exx. van het blad ter beschikking der vereeniging zullen worden gesteld en door de uitgevers verzonden zullen wor den aan de opgegeven adressen, terwyl ook voor elk ex., dat boven de 600 nood zakelijk zal zijn, eene jaarlijksche ver goeding zal worden betaald van vijftig cents en bij aanneming van het voorstel het hoofdbestuur te machtigen met de heeren De Erven Loosjes eene overeen komst te sluiten, gegrond op de genomen besluiten. De Voorz. merkt op, dat het Hoofd bestuur billijk voorkwam om, wanneer door het blad het ledental aangroeide, voor ieder ex. boven 600 een tantième aan do uitgevers toe te kennen. De afd. Oegstgeest vraagt of er ook een rubriek „vraag en aanbod" in het blad zal voorkomen. De Voorz. meent, dat de uitgevers de zen goeden wenk wel zullen opvolgen, maar het is moeilijk zulka conditiën den uitgevers op te leggen. Wat in het be lang van het vak is, is ook het belang van het blad. De afd. Hillegom vindt de bijdrage van 250 wat hoog, in verband met de kas en de kosten van uitgave. Men heeft een uittreksel van de druk kers rekeningen gevraagd en bevonden, dat wat in het blad komt slechts 50 daarvan bedragen zal. De Voorz. antwoordt dat de bereke- niug van 250 is gebaseerd op de jaarlijksche rekening der boekhandelaars. Ten eerste zal de beurscirculaire erin worden opgenomen, verder de circulaire der buitenlandscha tentoonstellingen, de beschrijvingsbrieven der algemeene verga deringen en de mededeelingen der afdeelin gen. Bovendien zal in het op te richten orgaan het Hoofdbestuur meerdere mede deelingen kunnen doen, dan vroeger toen er geen orgaan was. De heer Johs. de Breuk merkt op, dat alleen niet in het blad kunnen worden opgenomen de bewijzen van lidmaat schap. De Voorz voegt er by, dat door een blad grooter voeling komt tusschen de leden en dat gratis-alle mededeelingen van de afdeelingen erin zullen worden opgenomen, zooals b.v. ook oproepingen voor vergaderingen. Op een desbetreffende vraag van de afd. Hillegom antwoordt de Voorz., dat het blad van 1» Juli af zou verschijnen en wel op Zaterdag of, als men dat lie ver had, op Maandag, Woensdag of Donderdag. De afd. Hillegom wenscht in het mid den van de week op Woensdag het blad uitgegeven te zien. Een der leden, de heer Goossenszou de uitgave op Woensdag gesteld willen zien omdat Zondags sommige religiën geen brief of geen courant willen aan nemen en omdat hij Woensdag veel schooner dag acht. De Voorz. zal in overweging geven aan de uitgevers om te zorgen, dat het blad Zaterdagavond aan de leden in handen wordt gesteld. Daarop wordt aan de orde gesteld punt 1 van het voorstel van het Hoofd bestuur (den abonnementsprijs voor niet- leden). Dit punt wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens punt 2 en 3 van het voorstel, (de duur dei- verbintenis tot uitgave en de jaarlijksche bijdrage benevens het aantal exx. Aan de orde is nu het stemmen over den dag van uitgifte. De heer van Waveren, Hillegom, zou gaarne den Woensdag willen zien aan gewezen. Het weekblad van Hillegom, dat Zaterdag verschijnt, zou een grooten knauw krygen, als het nieuwe blad op Zaterdag verscheen, en ook worden vele andere vakbladen gratis Zaterdags ver zonden. De afd. Sassenheim-Voerhout vindt dat men een blad in den drukken tijd beter Zaterdags dan Woensdags kan lezen. Het Hillegom8che weekblad moet dan maar op Woensdag verschijnen. De afd. Oegstgeest vindt Woensdag beter, omdat men op Zaterdag achteraan komt. De afd. Beverwijk vindt Zater dag beter, omdat de Beurs op Maandag gehouden wordt en omdat het hillegom- sche blad geen vakblad heeten mag. Besloten wordt nu bij stemming, dat het vakblad Zaterdags verschijnen zal. De voorz. merkt op dat het Hoofd bestuur trachten zal als de zaak slaagt, het blad ook Woensdags te doen ver schijnen. Het geheele voorstel wordt nu zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Voorz. drukt den wensch uit, dat het blad den bloei der vereeniging zal bevorderen. Aan de orde is nu verzoek van Rijn land om te steunen een adres van dit waterschap aan do Regeering houdende verzoek om niet aan aan te nemen een ontwerp-wet, waarbij de Koning bepalin gen zal kunnen vaststellen, betreffende het afleiden van water uit en het afvoe ren van water in openbare wateren onder beheer van het Ryk en in de territoriale wateren. De voorz. merkt op, dat hem uit in formaties gebleken is dat het bestuur van Rijnland gelijk heeft door dit te vragen- Rijnland zelf zou er weinig last van hebban, maar wel andere uitloo- zingen. De Vereen, voor Bloemb.-Cult. vraagt nu in een concept-adres dat geen Ko ninklijk besluit alléén voldoende zal we zen, maar daarin wordt ook geene wet telijke regeling gevraagd betreffende 's Rijks water-staatworken. Niemand verlangt hierover het woord; eenparig wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd het voorstel, om een adres van bovengemelde strekking naar de Tweede Kamer te zenden. De afd. Uitgeest geeft per brief haar leedwezen te kennen, dat op de laatste tentoonstelling de trosnarcissen zoo on gunstig zijn geplaatst. De Voorz. zal dit aan de regelings commissie mededeelen en een volgende maal er voor zorgdragen. De afd. Haarlem vraagt om verhooging van het peil van het water. De Voorz. heeft dit op een conferentie met Rijnland tersprake gebracht, en vond dit waterschap wel bereid tot verbetering. Een bezwaar is echter dat er twee soorten van amsterdamsch peil bestaan, Rijnland rekent naar het oude en de kanaal-Maats, en Haarlemmermeer naar het nieuwe peil, hetgeen een versehil geeft van 8 c.M. Nu zullen ae afdeelingen moeten ver klaren, naar welk peil berekend zij de verhooging bedoelen. Ingekomen is eene beschikking van den Minister van Justitie op een nader adres van deze Vereeniging, houdende verzoek om voorziening in het bezwaar, dat hazen en konijnen schsde toebrengen aan te veld staande gewassen. Deze beschikking behelst o. a. de me- dedeeling, dat in Zuid-Holland aan geen der aanvragers een bizondere permissie tot het dooden van schadelijk gedierte werd geweigerd en in Noord-Holland werd alleen een aanvrage ingetrokken, daar de eigenaar onvoorzichtig met zijn geweer omging. Wordt besloten den Minister dank te zeggen voor zijn uitvoerig onderzoek. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorz. de vergadering. Naar wy vernemen zal op 12 Juni verschijnen „Tweede Brief aan Z. M. den Koning van R. H. J. GallaDdat Huet, Zijden-Gaas-Reeder, met Een In wijding en Een Toe-tje." (Voor rekening van den Schrijver.) Naar wy vernemen bestaat bij de Haar- lemsche Mannen-zangvereeniging „Cres cendo", directeur de heer N. H. Andries- sen, het voornemeD, om met een gedeelte van hare zangers deel te nemen aan den internationalen zangwedstrijd te Düssel- dorf, welke in het begin van Juli zal worden gehouden. Wy hopen dat deze vereeniging, welke den naam der haarlemsche zangers dik- FEUILLETON. Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Dautin. 13) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK V. De helling wordt steiler „Heeft hij niets gedaan?" „Ja, maar de gauwdief heeft ons bestolen, daar ben ik zeker van; tot myn spijt heb ik evenwel geen bewijzen." „Maar hoeveel verliezen wij dan?" „Wat wij verliezen.... vijftig, zestigduizend francs misschien „Groote God!" Ik stond op het punt van in zwijm te vallen. „Ja!" vervolgde Léonce, „hij heeft gedaan hetgeen ik hem heb bevolen; daar de speeulatie evenwel met een schitterenden uitslag moest bekroond worden, heeft hy het goed geoordeeld, om er voor zich zelf gebruik van te makea." „Zoodat wij dus geruïneerd zijn?" „Dat zou ik bijna wenschen, want dan was ik ongetwijfeld niet zoo toornig. Die schelmerij. Ziehier uw aaadeel, het is wat moois!" „Mijn aandeel?" vroeg ik hoogst verbaasd. „Ja, na aftrek van de courtage is dit uw winst; tweeduizend vierhonderd francs tusschen ons beiden te moeten verdeelen, wan neer wy, dat weet ik zeker, minstens vijftigduizend francs hadden moeten winnen," antwoordde hij. „Maar dan hebben wij niets verloren! ach mijü beste vriend, myn goede Léonce! wat hebt gij my een vrees aangejaagd!" Ik beefde over al mijne leden en er stonden tranen in mijne oogen. „Wat scheelt u nu weer?" zeide hy toornig. „Welk een geluk!" riep ik uit. „Vergeef het mij, mijn beste vriend, maar ik meende uit uwe woorden te moeten opmaken, dat wy niet alleen niets wonnen, maar ook, dat de dertigduizend francs, de waarborgsom, zooals gij het noemt, ook verloren waren." „Dat mankeerde er nog slechts aan!" „Nietwaar I gij begrijpt in welken toestand ik mij bevond .'ter wijl.... Zijn deze twaalfhonderd francs voor mij." „Natuurlijk, het is uw aandeel, zooals ik zooeven reeds zeide." „Nu herleef ik, welk een geluk!" „Arme vent!" zeide Léonce, met een medelijdenden glimlach. „Gij hebt u toch flink gedragen, want gij hebt er niet in het minst aan gedacht, mij iets te verwijten. Het zal mij niet weer gebeuren. Ik zal mijne onhandigheid herstellen, wees daarvan ver- zgkerd!.... Ik heb het reeds gedaan." „Reeds gedaan?...." „Ja, Lentague is een eerlyk man, niet in staat tot zulke schelm streken. En bovendien, of hij er in staat toe is of niet, ik zal een oogje in het zeil houden." „Dat is uw zaak. Ik ben er evenwel niet toe geschikt, om voortdurend in angst en spanning tc leven, dat gaat mijne krach ten te boven, begrijpt gij, ik zal dus zoo spoedig mogelijk die dertigduizend francs weer in myn kas deponeeren." „Wat! in uw kas deponeeren!.... zijt gij gek?" „Neen, maar ik wil uit die hachelijke positie verlost worden." „Gy gebruikt uw verstand niet. Denkt gij dan, dat ik, nadat de eerste maal mijn speeulatie mislukt is, niet weer een oogen- blik getracht hebt revanche te nemen? Voor wien houdt gij mij „Wat! wilt gij het weer beproeven?" „Zooeven zeide ik het u, dat ik het reeds gedaan heb. Hebt gij mij dan niet begrepen?" Geheel verplet liet ik mijne armen weer neerzinken. „Ach, mijn God!" mompelde ik en ik hoopte nog wel, dat ik spoedig van die kwellingen zou worden verlost! Sedert twee we ken heb ik geen leven meer, ik sterf van onrust en angst. „Laat my myn gang maar gaan, gij zult er u aan gewennen." „Ik zou liever die dertigduizend francs weer in mijn bezit willen hebben." „Zij zijn nu in handen van Lentague en zij werpen goedo rente af, daar sta ik voor in." „Lentague?"

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1