72 jaar oud worden, en nochthans is de •waardige diplomaat steeds met jeug digen yver bezield in het volbren gen zijner vaak moeielijke ami tsplichten. Aanvankelijk voor en na zijn dienst als vrijwilliger van het le bataljon ja- gers, als ambtenaar bij het departe ment van Buitenlandsche Zaken werk- zram, trad hij in 1842 het eerst in den werkelijk diplomatieken werkkring als gezantschaps-seeretaria te St. Peters burg in 18^ raad van legatie gewor den, werd hij in 1855 tot minister-resident te Kopenhagen benoemd, en een jaar later tot gezant te Stockholm, in 1862 te Constantinopel, in 1865 te Berlijn en eindelijk in 1871 te Louden. Daar is hij du ongeveer 20 jaren werkzaammeer malen diende hij onze belangen op uit nemende wyze. in het Nieuwsblad v o o r N e- derland van 31 Mei jl. deelt P. M. een bezoek mede, door hem gebracht aan Elske Van Aggelen, de oude marke tentster van Waterloo, die in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Wagenin- gen Zondag 1 Juni gezond en wel 96 jaar is geworden. Het nog krasse oudje is een soort van levende relikwie van dien merkwaardigen dag, waarvan zij zich nog alle bizonderheaen herin nert alsot het gisteren gebeurd was. „Ot ik mij nog iets herinnermijn heer,'' zei zij, half verwonderd over de vraag, aan haar bezoeker en zij ver volgde: ,/Het regende geducht, hoor, maar daar letten wy niet op, want het ging er warm t««, hoorEen oogenblik, tegen 4 uur, dachten wij, dat dc Hol landers het verspeuld hadden, maar toen kwam Blücher met zyn manschappen juist bytijds, hoor en toen comman deerde de Prins van Oranjevoor waarts en toen.. hé, het was gewon nen. Of ik het nog weet I Ik heb ze met eigen oogen gezien, den Prins van Oranje zoowel als Blucher, hoor, maar ik heb nog veel meer gezien ik heb ze zien vallen bij maaca's, onze dappere jongens, de lijken lagen op hoopen, ge kerm, kanongebulder en dan nog die angst, toen men het bijna zou verlie zen ach, zoo iets vergeet men nooit, hoor Nu men eenmaal weet, dat dit merk waardige oudje nog in leven is, zullen velen haar op den 18en Juni hun be langstelling willen toonen. Het is, zoo als de heer P. M. zegt: //er zijn van die kleine attenties, welke zelfs op dien leeftijd nog op pry's worden gesteld en er toe zouden kunnen bijdragen om een prettigon dag te bezorgen aan de oude marketentster van Waterloo." Allen, die bij bet vreemde lingenverkeer belang hebben, zullen met genoegen vernemen dat de Great Eastern Railway (Harwieh-lijn) pogin gen doet een groot aantal engelsche rei zigers naar Holland te brengen. Op alle spoorwegstations der hoofdstad is men druk bezig met het aanplakken van groote biljettenwaarop buitengewoon lage prijzen voor toeristenbiljetten naar Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Lei den, Utrecht en the dead cities on the Zuiderzee (sic) worden aangekonc Op de internationale ten toonstelling, te Barcelona in 1888 ge- houdeD, werd de firma Jacob Bussink te Deventer bekroond voor hare inzendin: Deventerkoek. De medaille en het di ploma kwamen echter niet terecht, ook niet door de bemoeiingen van onzen cou sul te Barcelona en door die van de nederl. eommissie voor de tentoonstelling, Het Deventer Dagblad nu ontving dezer dagen een bericht uit Buenos-Ayres, dat medaille en diploma daarheen waren verdwaald geraakt en ter beschikking van den reehthebbende liggen aan het ministerie van buitenlandsche zaken al daar. Door leerlingen en oud leerlingen van den heer A. M. Dekkers, te Apeldoorn, die den 6en der vorige maand aldaar is overleden, worden pogingen in 't werk gesteld tot het plaatsen van een gedenkteeken op zijn graf. Al3 secretaris-penningmeester treedt op de heer W. Gosler, alhier. De heer Dutoit, uit Trans vaal, is Woensdagnamiddag te Amster dam aangekomen en zal in de volgende week de voorgenomene reeks lezingen aldaar aanvangen. Met het stoomschip Prins Manrits van de Koninklyk Nederlandsch We8tindische mail, verleden Maandag te Amsterdam binnengekomen, is uit Para maribo aangebracht eene prachtige en zeer uitgebreide verzameling orchideeën. Deze zijn een geschenk van mr. C. J. Heylidy te Paramaribo aan Z. M. den Koning, die dit geschenk welwillend aan vaard en voor de kassen van het park ep het Loo bestemd heeft. Men meldt uit Koog aan de ZaanOnze afdeeling van de vereeni- ging Het Witte Kruisheeft in hare vergadering van 9 Juni jl. besloteD, een badhuis te stichten op het zoogenaamde Galgeland het plaatsen dier inrichting in de onmiddellijke nabijheid der open bare school stuitte op onoverkomelijke be zwaren. In dezelfde bijeenkomst werd aan het be3tuur een crediet verleend van ƒ150, om daarvoor eënige kinderen het //Herstellingsoord" te Hilversum te doen bezoeken. Onder Veur moet Dinsdag een ernstig ongeluk hebben plaats gehad. Vier meisjes, die bruidsuikers opraapten, die door een pas gehuwd paartje waren gestrooid, zijn onder de stoomtram ge komen. Een der meisjes moet gedood zijn, de drie anderen werden zwaar ver wond. Bij bevelschrift derarron- dissements-rechtbank te Middelburg van den 9en dezer, is naar de openbare te rechtzitting dier rechtbank verwezen J. B., oud 29 jaar, zonder beroep, geboren en wonende to Kloetiage, thans in hech tenis, beklaagd dat zij in de maanden Maart en April 1890 te Kloetinge haar kind Jannetje Bilo, oud ongeveer 6 maan den, opzettelijk en met voorbedachten rade, op verschillende tijdstippen, heeft doen inslikken eens een grintsteen en vervolgens telkenmale een spijker, met het doel om het kind daardoor van het leven te berooven. De uitvoering van dit voornemen is echter alleen daardoor niet gelukt, dewijl de voorwerpen zich langs den natuurlijken weg uit hetliehaam hebben verwijderd. Uit den bredaschen gemeen teraad De voorzitter: //Mijneheeren, hier is nog eene missive van Gedeputeerden omtrent den aanslag van J. B. van den Biggelaar." De secretaris leest de missive, waaruit blijkt dat de heer Van den Biggelaar het bewijs heeft geleverd dat hij geen lid is van de firma Meulensteen, doch slechts als leerling daar werk zaam is. De voorzitter: //Ik stel die zaak aan de orde. De heer Van den Biggelaar is in de tabakszaak. Wil een van de hoe ren het woord?" De heer Nelissen; w Mynheer de voor zitter, dat is alweder ©en zaak, die in geheime vergadering behandeld moet worden." De voorzitter: //Dus u wenscht daar voor een geheime vergadering?" De heer Nelissen: {Langzaam en met klem.) //Ja zeker, mynheer de voorzitter, i het maar één zaak van dien aard, dan nog behoort die in een besloten vergadering behandeld te wox- den." De voorzitter: {sarcastisch.) Zoo mijn heer! Het komt my anders vrij voorl" De heer Nelissen: {Kwaad, met ver heffing van stem.) //Neen, mijnheer de voorzitter, dat is volstrekt niet gek. Maar wat mij wèl gek toeschijnt dat is, dat u telkens deze zaken weêr in open bare vergadering brengt, niettegenstaan de de raad herhaaldelijk heeft uitgemaakt, dat daarvoor een besloten zitting noodig is: wat wèl gek is, dat is dat de raad telkens uwe rare uitdrukkingen heeft aan te hooren. //Dat is gek, mijnheer!" {Groote opschudding). De voorzitter: //Ik heb eenvoudig een stuk dat aan den raad was geadresseerd, in den raad gebracht. Dat is mijn plicht, niets meer." De heer Nelissen {driftig.): //Maar dat geeft u niet het recht om een ge zegde van een der raadsleden //gek" te noemen." Ee voorzitter: //Dat weet ik niet. Ik heb dat niet gezegd." Enkele leden: //Ja, ja!" De heer Nelissen: {driftig.) //En ik zeg u, mijnheer de voorzitter, dat wan neer ik weer eens mocht blootstaan aan uwe kwalijke gezegden, ik zal heen gaan en niet meer in den raad terug- keeren j[voor en aleer mij voldoening is verschaft." (Tot zoover had de interessante dis cussie plaats achter den rug van den heer Van Aken.) De voorzitter#Ik heb toch het recht wel mijn personeel gevoelen te uiten!" De heer Rombouts: //Mijnheer de voorzitter, het gaat volstrekt niet aan ons raadsleden hier als kwajongens te behandelen. Daar dient een eind te ko men. Ik heb de eer het volgende voor te stellen als motie vaa afkeuring: z/De raad, de woorden van den voorzitter afkeurende, gaat over tot de orde van den dag." {Spanning, doodelijke stilte De voorzitter: //Wil een der heeren daarover het woord?" De heer Van Mierlo: //Ik heb het niet gehoord, mijnheer de voorzitter." De heer Heylaerts: //Ik heb het ook niet gehoord." De voorzitter: //Ik heb het in elk ge val niet tegen den heer Nelissen per soonlijk gezegd." De heer Van Aken: //Het zalingeen geval in uwe bedoeling gelegen heb ben om te beleedigen. Het is u ont vallen." De voorzitter: //Wil nog iemand het woord? Dan zullen we er over stemmen." (Z.Ea.Achtbare trekt een briefje.) //Ik heb numero 14." Uit de stemming blijkt dat de heeren Van Hal, Van Aken, Rombouts, Smits, Klep, Van Dongen, De Booy en Nelis sen zich vóór de motie verklaren, en de heeren Heylaerts. Teychiné, Vreede, Van Mierlo en Guljé er tegen zijn, Da voorzitter: //Ik houd mij buiten stemming. Acht er vóór en vijf er tegen dus de motie is aangenomen. Zeker is het geen discussie geweest, maar enfin, die zaak is weer afgeloopen." Nog een staaltje: De heer De Booy: Mijnheer de Voor zitter, ik had daareven hetzelfde onder werp ter sprake willen brengen, maar de heer Rombouts heeft mij het gras voor de voeten weggemaaid. Den heer Van Aken moet ik en passant even doen opmerken, dat hij als wethouder eene andere houding aanneemt dan vroeger toen hij slechts raadslid was. {Gelach). In de vorige vergadering was ook hij man van de jurisprudentie dio de wet verdedigde, welke niet mocht worden geschonden. Maar thans is het zaak om eens en voorgoed het beginsel uit te ma ken of de eeuwigdurende raadscommis sies...." De voorzitter: hamert driftig op de tafel). //Ik moet den geachten spreker verzoeken met een beetje mee? gematigd heid over die commissies te spreken. Die zijn door den raad gekozen, en ik ontzeg u het recht om op dien toon voort te gaan. Je bent altijd bezig om anderen te beleedigen." De heer De Booy {verwonderd): //Wat den de vrouw van L. een enorme som f 160 voor twee porceleinen be kers. Deze denkt nu dat haar poreelein misschien een onschatbare waarde heeft en meent verstandig te doen, niet dade lijk toe ts slaan. Hierop stappen de kooplieden van 't onderwerp af en vra gen f 100 ter leen. Pas hebben zij an tieke goederen gekookt, welke echter dadelijk moeten worden betaald, maar op 't oogenblik hebben zij niet de ver- eisehte som bij zich. Dat gebeurt hun wel meer op reis en als zy au vooreen enkelen dag of eenige uren met f 100 geholpen kunnen worden, zullen zij het dubbele bedrag terugbrengen en het stuk linnen ter waarde van f 250, dat zij bij zich hebben, als pand achterlaten. In 't kort, vrouw L. loopt er in, geeft hun f 100 in ruil voor het linnen, dat hoogstens f 18 waarde heeftde oplich ters vertrekken, natuurlijk zonder terug tu keeren. Toen de politie, van de zaak onder richt, onderzoek instelde, waren de vo gels reeds gevlogen en tot hedon zijn de nasporiagen te vergeefs. Financieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hou ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 10 Juni loopende, door hun tusschenkomst ver handeld. Aand. Amst. Vereen, t. h. bouwen v. Arbeidersw. (Waarb. fonds). a 60£ pet. Aand. Cred.-Vereen. 108 Oblig. Heineken'g Bierbr. Mpij. (Actions de Jouis- ƒ60. 103 - nu De voorzitter {hamert)//U zult niet zoo voortgaan. Dat zal uit wezen!" De heer De Booy.- //Ik spreek van eeuwigdurende commissies, omdat zijn die jaren lang laten wachten op eenig teek'en van leven of werkzaamheid. De overige commissies eerbiedig ik zoo goed als iemand".... Door de 1 ic h t ge10ovigheid van een vrouw te Hoogeveen is deze dupe geworden van twee oplichters. Men doet van 't geval ongeveer het volgende verhaal: Twee vreemde kooplieden komen met een huurrijtuig van Dedemsvaart en stappen af in 'tcafé Meiboom. Zij gaan de plaats in en na eenige vruchtelooze pogingen om zaken te doen, treden zy de woning binnen van J. L. aan de 1 Brink. Zij vragen naar antiek" en bie- Aand. Arnh. Hypothb. v. Nederland Oblig. Bouw-mij Scheven. (Oranje-Hotel) Aand. Onderl. Cred. te Rotterdam (Het) Aand. Rott. Hypothb. v. Nederland Aand. Amst. Deli Comp. 1886/86 Aand. öilit. Mij. 2e rubr. te 's-Hage Aand. British Deli Langk. Tobakko Cy Limited Aand. Deli Handel-Mij. Aand. Tabaksmpij. Deli- Asahan Serie 1 a 3 Aand. Kon. Ned. Loc. Spw.-Mpij. te Apeld. Aand. Brood- en moelfabr. te 's-Hage Aand. Gooisehe Beetw. suikerfabr. te Naardon Aand. Hilv. Stoomsp. en weverij Oblig. Kon. fabriek van Stoom- en andere werkt. Aand. Meel- en broodfabr. (Mpfj voor) Aand. Nedorbet. Beetw.- Suik.-fabr. te Gelderm. Aand. Veenend. Stoomsp. en Weverij Cert. Vereenigd Bezit v. Hyp. Amer. Sp.-Obl. Rest. bew Aand. Balt. Spw. Mpij. (Act. de Jouiss.) Oblig. Oreg. Short Line and Utah Northern Aand. Ned. Lloyd. u 70 103 285 509^ ,1 ƒ2850. 144K ,z 24-30 200 21% u 150 30 11 60^ 110 60 48 ƒ35. 2*. 94X m ook de jongen niet had geschreid, zooals hij meende. De schoolkinderen beweer" den echter dat hij wel geschreid had. Daarna had Jan Bakker zijn werk ge maakt en was na schooltijd nog met twee vriendjes gaan spelen. Toen hij naar huis kwam, was het zijne pleeg moeder in het oog gevallen, dat hij eenigszin8 gebogen en wankelende liep. Al spoedig was hij daarop in elkander- li en had, na in bed te zijn ge legd, den geest gegeven. Thuiskomende had gij geroepen dat zijn hoofd zeer deed, en dat hij niet meer zien kon. Ook had hij geklaagd dat de meester hem had geslagen. Toen bekl. van het ongeluk hoorde, is hij dadelijk bij de pleegmoeder van den overledene ge komen en later op den dag, toen dr. Klofi een voorloopig onderzoek instelde, nog eenmaal. Beklaagde bracht toen de lei en het schrift mede, waarop Jan Bakker nog na de klap had gewerkt. Uit de gerechtelijke schouwing door de deskundigen drs. Iman Hoeke en J. H. Reintjes, beiden doctoren te Nijmegen, bleek dat er bloeduitstortingen hadden plaats gehad in de hersenkamers, die ontstaan konden door een harden slag of stoot. Hoe de slag is toegebracht, kon niet met zekerheid gezegd worden. De deskundigen antwoordden bevestigend op de vraag of, indien de dood door den den slag was veroorzaakt, de jongen dan tooh na den slag nog had kunnen wer ken, zooals ook geschied is. De dood moet uit den bloeddruk zijn gevolgd. Vier kinderen leggen, buiten eede, verklaringen af van hetgeen op den be- wusten morgen op school voorviel. Jan Bakker kreeg veel klappen en had ook dien morgen weder slaag gehad. Oudere getuigen verklaren dat er op de school van bekl. veel geslagen werd, vooral als de kinderen dom waren. Een dezer, een 25jarige boereudochler, bad de meester wel zien slaan, zelfs schoppen, doch was zelf nu en dan slechts op haar wangen gestreeld. (Bekl. noemde dit goedkeu rende tikjes). Vïjf-en-twintig getuigen a decharge, waarvan sommigen zich uit zich zeiven hadden opgegeveD, zouden daarna ge hoord worden. Nadat zes dezer getuigen gehoord waren, verklaarde de verdedi ging, dat zy van het hooren der overi- geu afzag. Drie kinderen, waarvan een Daast Bakker zat, hebben na den school tijd met den jongen geknikkerd, die toen hij hoorde, dat het bij twaalven was, hard naar huis liep. Volgens een hun ner had Bakker dien morgen slechts één klap gehad. Drie ouderen verklaren, dat de meester slechts enkele malen klap pen gaf. Zij zelf hadden nooit slaag ge had. Een hunner had zelfs liever slaag gehad dan de straffen, die hem opge legd waren en die hadden bestaan in het //geknield liggen onder een kastje" en „met de armen uitgestrekt boven op een bank staan." Het -O. M. eischte veroordeeling tot maanden gevangenisstraf. {A. C.) Rechtszaken. Het treurige ongeluk, dat in het laatst van April te Hatert plaats greep, de plotselinge dood van een schooljong«n nadat hij des morgens door den onder wijzer tegen het hoofd was geslagen, had ten gevolge dat Dinsdag de hoofdonder wijzer J. F. v. d. P. terrechtstond voor de arrondis8ements-reehtbank te Arnhem. Bekl. werd ten laste gelegd mishande ling, die den dood ten gevolge heeft ge had. Bekl. zelf erkende dat hij op 24 April des ochtends in de school zijn leerling, Jan Bakker, een klap, of mis schien een paar klappen met de vlakke hand op de rechterzijde van het hoofd had. gegeven, VISSCHERIJ. Nieuwediep, 11 Juni. Door 75 korders en beugers werden heden 10 tot 70 groote, 10 tot 30 kl. tongen 3 tot 35 roggen, 4 tarbotten, 1 tot 4 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar, en door trekkers 140,000 stuks ansjovis aangevoerd; groote tong gold 45 a 50 cent, kleine idem 20 cent, rog 55 60 cent, tarbot f 8 h 9 per stuk, kl. schol ƒ2.25 k 2.50 per mandje, schar ƒ5.50 per mand,', en ansjovis ƒ4.60 a 4.80 por duizend. POUTsEK OVERZIOIT. Bij de verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden hebben de liberalen te Gent een zetel verloren. Ondanks de verwachting der liberalen, dat zij Gent zouden winnen, zijn alle anti-liberale oandidaten met een8 meerderheid van 500 stemmen gekozen. De burgemeester van Gent, de heer Lippens, de eenige liberale afgevaardigde voor dit district- is zelfs niet herkozen. Deze uitslag is zeer ongunstig, want echter niet hard, zoodat bij de vorige verkiezing werden de anti- zeer geschikt toeschijnt. Ik zal het u, volgens mijn eigen begrip pen, verklaren, dan zult gy, omdat gij een man van het vak zijt, wel kunnen beoordeelen, in hoeverre het uitvoerbaar is." z/Wat is het dan?" //Luister. Zoudt gij honderdduizend francs leenen aan iemand, die zich bij u zou aanmelden met papieren ter waarde van hon derdduizend francs?" wNeen, er is altijd verschil tusschen het onderpand en het //Natuurlijk. En wie stelt dat verschil vast?" z/Maheurtier. Hij heeft mij de voornaamste aanwijzingen gege ven, waarnaar ik my in iedere zaak heb te regelen." //Wanneer die papieren van waarde uiterst solied zijn, zoudt gij er dan wel tachtigduizend francs geven?" z/Ja." //Wanneer men u evenwel slechts vijftigduizend vroeg?" //Dan nog eerder." //Gebeurt het niet enkele malen, dat niet het geheele crediet wordt aangesproken?" z/Zeer dikwijls, velen willen gaarne hunne papieren van waarde op die wijze beleggen, uit vrees, dat zij ze verliezen, of dat ze hun ontstolen worden." z/Dan, mijn beste vriend.... zijt gij gered!" //Gered.... op welke manier dan?" //Ongetwijfeld. Gij hebt niets anders te doen, dan het verschil tusschen het aangevraagde en het te verkrijgen crediet voor u te houden." //Ik begrijp u niet goed." //Dus, om bij mijn voorbeeld te blijven, gij hadt tachtigduizend francs mogen leenen, terwijl men u slechts vijftigduizend heeft gevraagd." z/Welnu?" //Het verschil is dertigduizend. In het ontvangstbewijs, dat gy den persoon, die zijne waarden bij u heeft belegd, moet overhan digen, zijt gij wel gedwongen om het volle bedrag van honderd duizend francs in te vullen, maar in uw boek kunt gij zeer ge schikt voor zeventigduizend francs invullen." z/Dat zou schandelijke bedriegerij zijn." //Denkt gij?" //Welzeker!.... vervalsching in handelsgeschriften." //Drommels! dat is jammer; want het plan was goed; de der tigduizend francs, waarover gij op die wijze zoudt kunnen be schikken, konden door u geboekt worden, als zijnde gestort voor den een of ander; op die wijze zoudt gij kunnen doorgaan. Werd uw kas nu nagezien, dan was deze in orde; volmaakte overeen stemming tusschen de kas en uwe boeken." //Ja, maar de aflossing, daaraan hebt gij niet gedacht?" //Wis en waarachtig heb ik er aan gedacht. De bedoelde per soon ontvangt aflossing; gij geeft hem zijne honderdduizend fraDCS terug en brengt het verschil over op een volgenden post; eene eenvoudige verplaatsing, zooals gij ziet." z/Dat wil zeggen, een nieuwe bedriegerij, een oneindige reeks van vervalschingen //Ja, maar ook eene zekere veiligheid, wanneer gij het geheim van deze handelwijze weet te bewaren, dan is het onmogelijk, om iets verdachts te vinden." ,/Neen nogmaals.... dat is te erg." //Tracht er dan iets anders op te vinden." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2