NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Zaterdag 14 Juni 1890. No. 2130. ADVERTENTIE*: S T X U S N i K li W S. „Weldadigheid naar Vermogen" BINNENLAND. De Familie Causson. r J&iir&iziifg. IGBLAD AB0ÏTHIME1I1SÏEIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het geheels Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer*- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Ëureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TeleffowmnaiiifiKaeR' ÏLSSÏ. van 15 regel* 50 Cent»; iedere regel meer 10 «ent* Groote letter* naar plaatiruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en con rentiers Directeuren-Uitgevers J. C. PEEKEBOQ2X en J. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Genèrals de FulliciU ffltanpère 6. L. BAVBB cr Co., JOHN F. fiwcc., Fary: 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem. 13 Juni 1890. Voor de drie pets. leening dezer ge meente, groot 800,000, is ingeschreven voor een bedrag van f 1,555,500. De )g8te koers was 96.00 3, de laagste 86 pet. Omtrent de gunning is nog niet beslist. Gedurende de maaiad Mei is in de Stuiversspaarbank van de afdeeling Haar lem van den Volksbond ingebracht, in 504 posten ƒ644 99, terugbetaald in 74 posten 974.20, en zijn 15 nieuwe boekjes dat vak aan het Conservatorium voor muziek te Amsterdam, "welke betrekking tot heden werd vervuld door den heer Dan. do Lange. Te Londen werden in de vorige week 80 concerten gegeven! En nu de Engelschen niet muzikaal? Door de politie alhier is aangehouden een 17jarige knaap, die zich door oplich ting in 't bezit had gesteld van een paar nieuwe pantoffels. Bij zijne arrestatie had hij de pantoffels aan de voeten be nevens een paar nieuwe bruine katoenen kousen, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven, maar die ongetwijfeld van diefstal afkomstig zijn. Aanbestedingen. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is Donderdag bij enkele inschrijving aanbesteed: De uitvoering van baggerwerk in het Noordzee-kanaal, bewesten de invaart van de nieuwe petroleumhaven en in zijkanaal 1, naar Oostzaan. Raming ƒ15,800. Minste inschrijver Augustinus Wiegerinck te Diemen voor 12,900. By de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor met- «elaarskecht. - Een voor broodbakkers knecht. - Een voor koper- en metaalgieter. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaaster. - Drie voor breister. - Twee voor mangel werk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van eze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). In den Grooten IJ polder zijn weder evallen voorgekomen van de zoo ge vreesde varkensziekte (vlekziekte). Letteren en Kunst. De heer Jacques Hartog, leeraar in I muziekgeschiedenis aan de muziekschool van Toonkunst, is met ingang van 1 1 September e. k. benoemd tot leeraar in Een telegram van een par ticulieren correspondent van het Vader land te Paramaribo (uit Demerary afge zonden) meldt, dat Frankrijk op 3 Mei bezit heeft genomen van het betwiste Lawagebied. In verband met dit bericht achten wij het niet ondienstig er op te wijzen, dat wanneer het waarheid bevat, Frankryk in zake het surinaamsche grensgeschil gehandeld zou hebben zonder de nadere beslissing betreffende de scheidsrechter lijke uitspraak af te wachten. De kwestie, welke het hier geldt, loopt, gelijk men weet, over een geschil tusschen ons land en Frankrijk betref fende het bezit van een strook groads, gelegen tusschen de Lawa en de Tapa- nahoni. Volgens ons behoort dat gebied tot de kolonie Suriname, en volgens Frankrijk tot Fransch Guyana. Ofschoon nu reeds in 1861 door eene commissie van nederlandsche en fransche gemach tigden beslist de meening uitgesproken was, dat de bedoelde strook aan Neder land toekwam, stelde Frankrijk de er kenning van onze rechten uit eu eiachte toen er later goudvelden in het Lawa gebied ondekt waren, eene verdeeling van het grondgebied, waarover het ge schil loopt. Wij waren daartegenwij wilden geen verdeeling, maar uitspraak door een scheidsrechter, of de strook gronds in haar geheel ons, dan wel Frankrijk toekwam. Men herinnert zieh dat Frankryk het echter ten slotte daar heen wist te leiden, dat, behoudens de goedkeuring van ons Parlement, aan dea scheidsrechter niet de bepaalde vraag betreffende de toewijzing van het ge- heele gebied voorgelegd zou worden, zoodat er ruimte bleef voor eene ver-1 deeling, waarbij Frankrijk op alle ma nieren slechts zou kunnen winnen. In het jaarverslag der Prins- Hendrikstichting, April 11. uitgebracht, wordt met een enkel woord melding ge maakt van de plannen tot uitbreiding dier stichting te Egmond-aan-Zee. Op het gebouw zou naar het bestuur zich voorstelde, een bovenverdieping verrijzen. Met de verwezenlijking dier plannen heeft men kort daarop een aanvang ge maakt en Woensdag was de westelijke vleugel van het gebouw onder dak. De aannemer, de heer G. Ruigewand, heeft met grooten spoed voortgewerkt. Half Augustus hoopt men gereed te zijn met den geheelen bouw. Het werk, dat aangenomen is voor f 14,825, geschiedt onder de opperleiding en volgens de plannen en teekeningen van den heer A. L. van Gendt, architect te Am sterdam. Voor de adspiranten naar eene plaats in de stiehting, welke thans reeds tot 50 zijn gestegen, is het zeker aangenaam te vernemen, dat met zulk een spoed gearbeid wordt. Nu moeten nog de noodigo gelden bijeengebracht worden voor de inrichting van het nieuwe ge deelte. Moge de weldadigheid onzer landgenooten zich tuigd laten. Het comité daarvoor niet onbe- ter regeling van de feesten 22, 23 en 24 Juni a.s. te Amsterdam ter viering van het 40- jarig bestaan der Broederschap van cand.-notarissen in Nederland, bestaat uit de hh.K, van Leyden, voorz., M. H. de Haan, secret., mr. A. van de Koppel, penningm., A. H. J. Sandvos, J. A. Retman J.Hz., W. H. Voskuyl en G. J. B. ter Kuile Cz. Het feest wordt Zondag 22 Juni ingeleid door een réunie der leden en buitengewone leden en matinee niusicale te 3 uren 's nam. in „Maison Siroucken." 's Avonds 8 uur, hotel Mille Colonnes", receptie door de Notarieele Vereeniging te Amsterdam. Maandag 23 Juni, des namiddags te 1 ure precies, bij Couturier algemeene feestvergadering bijgewoond door heeren genoodigden. Rede door mr. M. W. F. Treub, over de wettelijke erkenning van den candidaat-notaris. Daarna: de jeuner-dinatoire, door de Broederschap aangeboden aan heeren genoodigden, leden en buitengewone leden. Het is het hoofdbestuur aangenaam te kunnen mededeelen, dat o. a. Z.E. de minister van Justitie de feestvergadering en het dejeuner met zijne tegenwoordig heid zal vereeren. Des avonds te 8 uren, bezoek der leden en buitengewone leden aan den Parktuin (Plantage), op vertoon van toegangsbewijs. Concert tot 10!4 uur. V uurwerk. Dinsdag 24 Juni, des voormiddags te 9% ure, stoomboottocht met muziek langs de Zaan naar Alkmaar. (Afvaart Wes- terhoofd). Bij aankomst te Alkmaar de jeuner. (Een en ander aangeboden door de afdeeling Noord-Holland). Des avonds te 7 uren in het hotel „Krasnapolsky", kameraadschappelijk af- scheids-diner, aangeboden door de Broe derschap". De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen stelt op vertoon van bewijs van lidmaatschap retourkaar ten, verkrijgbaar tegen enkele reisvracht, geldig van 22 tot en met 25 Juni aan staande. Het aantal sterfgevallen te Amsterdam (met inbegrip van de levenloos aangegevenen) bedroeg in 1877 1 op 38.03, in 1878 1 op 39.07, in 1879 1 op 34.83, in 1880 1 op 39.64, in 1881 1 op 39.64, in 1882 1 op 35.08, in 1883 1 op 33.55, in 1884 1 op 39.24, in 1885 1 op 38 89, in 1886 1 op 42.22, in 1887 1 op 42.18, in 1888 1 op 40,85, in 1889 1 op 41.72. Aan de weldra in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam te openen tentoonstelling tot bevordering van vei ligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen, is door het departement, van Justitie deelgenomen o. a. door de inzending van het model van een volks- bad, naar een voor het gesticht Veen- huizen 3 opgemaakt projeet. Donderdagmiddag tnssehen 4 en 5 uur was er te Hoorn op den Zeedijk een eigenaardig versehynsel waar te nemen. Een hoos, zichtbaar aan het snel ronddraaien der wolken, zoog nu en dan eene massa water op uit zee, die dan kort daarna weer neerviel. Eindelijk trok de hoos over het land, en deed een regen van hooi gedurende een paar mi nuten op de stad neerdalen. Bij eene firma te Rotterdam handelende in cement, werd voor eenigen tyd een knecht ontslagen. Deze scheen vernomen te hebben dat de tegenwoor dige knechts ten nadeele van de firma zakken stalen en bij een uitdrager ver kochten, en hij gevoelde zich verplicht een en ander aan zijn gewezen patroon mede te deelen met aanduiding van het adres, waar de zakken waren. Een bediende ging daarheen, en vroeg de zakken te koop, waarbij hij bespeur de dat de hem vertoonde zakken aan de firma toebehoorden. De politie werd met een en ander in kennis gesteld, nam de zakken in beslag, en maakte tegen de dieven proces-verbaal op. {N. R. C.) Aan het etablissement z/Feijenoord" te Rotterdam zijn thans ruim 1800 man aan 't werk, dat is ruim 400 man meer dan in gewone drukke tijden. Te Woerden zijn twee per sonen aangehouden en naar Utrecht overgebracht, die een brandbrief hadden gezonden aan een ingezetene aldaar, met den eisch, dat op eene aangeduide plaats ƒ100 zou worden bezorgd. Bij het afbreken van een oud huis te Heinenoord werd in den schoorsteen verborgen gevonden een zak, inhoudende eene partij onbeschadigde muntstukken, alle uit de vorige eeuw. Ter navolging. In een Woensdagavond te Utrecht gehouden wederom drukbezochte vergadering is het programma voor het Waterloofeest in groote trekken meegedeeld. Op het Vreeburg zal de „Leeuw van Waterloo" opgericht worden vervaardigd naar het model van dien in de velden van Waterloo op een voetstuk met het model overeenkomende, ongeveer 6 M. hoog. Dat beeld, dat met groen omgeven zal zijn, zal des ochtends 8 uur tot zijn kortstondig bestaan onthuld worden met een toepasselijk woord en met het zin gen door een aantal zangers van Hol lands Glorie, door R. Hol, Vlaggelied, door Joh. J. H. Ver hulst en Wien Neerl. Bloed, door Wilms; begeleid door koper en onder directie van den heer Rehl. Te ongeveer 1 uur feestrede van dr. A. R. Ruitenschild voor en na zingen de kinderen der Volks-Zangschool. Te ongeveer 2 uren optocht tot het aanbie den der medailles aan den Commissaris des Koning voor Z. M. en aan het Ge meentebestuur voor het archief. De medaille bevat aan de eene zijde het omlanwerde hoofd van Willem II, met een omschrift en op de achterzyde de opdracht. Hoewel van gemeentewege, zooals in de vergadering werd medegedeeld, niets gedaan wordt tot viering van het feest, zal toch, naar men vorneemt, op het Lucasbolwork een muziekuitvoering plaats hebben. Voorts zal des avonds een con cert in Ti7oli plaats hebben, toeganke lijk voor iedereen k 25 ets., waarbij o. a. „de Slag van Waterloo" wordt uit geroerd, zal een verlichte stoomboot met zangers «n muziek door de Singel grachten varen en o. a. ook bij het Vreeburg aanleggen, en zal eindelijk de Leeuw van Waterloo verlicht worden en zal, zoo men daarvoor de middelen nog kan bekomen, daar een muziekkorps zich doen hooren. Een gezellig samenzijn besluit den f eestelij ken dag. Inmiddels zullen reeds van te voren aan de onderwijzers feestplaten gezon den worden ter uitreiking aan de schooljeugd. Een barbiersleerling te FEUILLETON. Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Dautin. 16) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK V. Be helling ic or dt steiler. Het sloeg half tien op de pendule. Ik vertrok in allerijl en be gaf mij naar mijn kantoor. Ik was te laat, misschien wel voor de eerste maal. Zou dat geen achterdocht wekken? Gelukkig was Maheurtier nog niet aanwezig. Ik moest voor de andere onderge schikten veinzen, opgewekt schijnen en eene houding aannemen, alsof ik werkte, hoewel men geen degelijken arbeid van mij moest vorderen, ik was er niet toe in staat. Ik werd evenwel niet ge kweld door zulke hevige aandoeningen van smart en wanhoop als ik mij had voorgesteld na eene mislukking onzer speculatie. Neen, de slag, die mij had getroffen, was zoo hevig, dat hij mij had verpletterd, ik zat daar gevoelloos, in doffe wanhoop. Het weinig denkvermogen, dat mij nog restte, gebruikte ik, om mijn toestand van alle kanten te overzien. Ik dacht na over het plan, dat Léonco mij aan de hand had gedaan. Ja, ongetwijfeld was die bedriegerij uitvoerbaar, zelfs gemakkelyk uitvoerbaar en daardoor zou ik* een nauwkeurig onderzoek zonder angst kunnen tegemoet zien, maar het was bedrog! ik zou mijn misdaad nog verzwaren. Wanneer er evenwel in de eerste dagen geen verandering kwam, dan zou ik daartoe mijn toevlucht moeten nemen. Ik begreep wel, dat ik tot dit uiterste zou moeten komen! HOOFDSTUK VI. Be branderig te La V illette. Den volgenden morgeD, nauwelijks aangekleed, snelde ik naar de rue Vivienne. Mijn besluit was genomen. Lentague moest be taald worden; ik zou geen rust vinden onder de bedreigingen van dien man. Om half twaalf begaf ik mij naar zijne woning. Ik vond hem in zijn kabinet voor zijn schrijftafel gezeten; hy was zeer verdiept in het doorbladeren van een stapel papieren. Hij richtte zijne blauwe brilleglazen op mij, waarachter ik met geen mogelijkheid iets van zyne oogen kon onderscheiden. O, zijt gij het, mijnheer Causson! Ga zitten, ik ben tot uw dienst." Hij sloot de documenten weg. z/Gij doet er wel aan met te komen," zeide hij tot my. //Het is mijn gewoonte niet, om zoo spoedig geweld jegens mijne cliën ten te gebruiken, maar gij begrijpt, dat de handelwyze van den heer de la Coudraye niet geschikt is, om my welwillend te stemmen." Wij bespraken het gebeurde van den vorigen avond. Hij wenschte mij geluk met de kalmte, die ik aan den dag had gelegd, mijne koelbloedigheid in deze zaak bewees, volgens hem, dat ik begiftigd was met eene hoedanigheid, zonder welke men zich nooit in spe culaties kan wagen, ongevoeligheid. En dit had hem des te meer getroffen, daar ik mij op dat oogenblik over de handelwijze van den vicomte ernstig had te beklagen. „Ziet gij, mijnheer," voegde hij er bij, „gij bezit een flink ver stand; welnu, ik beroep my op u, wat denkt gij van deze moeielijkheid?" „Ik moet bekennen," zeide ik, „dat alle schijn tegen hem is maar het is toch te betreuren, dat...." „Het is zeer te betreuren," zeide bij, mij in de rede vallende, „ik zal meer zeggen, het is een groot ongeluk en ik moet zeggen, dat het mij ook zeer spijt voor den vicomte, wiens edelmoedig heid ik dikwijls heb mogen waardeeren." Ik telde de vijftienduizend, driehonderd en eenige francs, die ik moest betalen, voor hem uit. Lentague maakte zich gereed er my eene kwitantie van te geven onder aan het borderel. „Schrijf er bij," zeide ik tot hem, „dat gij dit geld uit mijne handen hebt ontvangen." Er speelde een glimlach om zijne lippen, toen hij aan mijn wensch voldeed. Ik nam afscheid van hem en hij begeleidde mij tot aan de deur.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1