VISSCHERiJ. POLITIEK 0VBHZICHT. GEMENGD NiEIMS. VASI A. Arnhem kreeg van een winkelier de' permissie om zooveel eieren op te eten als hij lustte. Het hongerige jongmensch bracht het tot 30. Uit V 1 i s s i n g e n m e 1 d t men: Eva Booth, dochter van den //gene raalleidde Woensdagavond alhier de bijeenkomst van het Leger des Heils. Zij was vergezeld van een nog zeer jong heilssoldaatje, een stafkapitein en een lid (muzikant) van het jonge soldatenkorps te Londen. De bijeenkomst was druk be zocht, en alles liep kalm af. Eva Booth hield eene vrij lange toe spraak in de engelsche taal, die door een der officieren werd vertaaldook zong zij, benevens de kleine volgeling, eenige solo's begeleid door verschillende muziek instrumenten. Majoor French uit Am sterdam en verscheidene officieren en sol daten van de verschillende corpsen in Zeeland woonden de bijeenkomst bij. Onder de gemeente Noord- dijk is Donderdagmorgen uit het Eems- kanaal opgehaald het lijk van den heer M. van S., oud-zceofficier uit Gronin gen, die sedert Zaterdag j.l. werd ver mist. Men 1 e e 8 t in de N. R. O.: Een geabonneerde deelt ons mede: Het middel van prof Parisi tot ver drijving van den lintworm vermeld in uw blad vau 11 Juni, heb ik onmiddel lijk bij eene kleindochter van mij toege past, en wel met gunstig gevolg. Ik heb haar gisterenavond to acht uur de melk van een verschen kokosnoot laten drinken en van de noot haar zooveel laten eten als zij maar eenigszins kon en hedenochtend vóór 8 uur was zij den lintworm reeds kwijt geraakt. De beiden vrouwen wisten ook van den prins geen kwaad, doch de kanton rechter sprak hem en haar een hartig woordje toe, waarop allen beloofden, dat zij het nooit meer zouden doen. Het O. M. was genadigdaar het voor den vader slechts ƒ10 boete of 6 dagen en voor de vrouwen ieder 3 boe ten van 5 of 3 dagen voor elke boete eischte. {Stad Oseiï) Enkhuizen, 11 Juni. Door 124 vaartuigen werd heden van 8000 tot 32,000 stuks netjes-ansjovid aangevoerd. Met den kuil werd door 42 span van 14,000 tot 51,000 stuks ansjovis per span (2 schuiten) gevangen. Alles werd tegen marktprijs aangenomen. Nadat de portugeesche minister van Buitenlandsche Zaken geweigerd had, in lichtingen te geven omtrent den stand der onderhandelingen met Engeland, is de kwestie van vertrouwen gesteld. Silva Porta, de bekende reiziger in West-Afrika, heeft zich na de Dederlaag der portugeescha expeditie, te Bihé van het leven beroofd door middel van eenige vaatjes kruit in de lncht te doen vliegen, Over de oorzaken der nederlaag zijn al lerlei geruchten in omloop. De Times meldt uit Buenos-Ayres, dat de wensch van het Kabinet schijnt vast te staan, om aan het algemeen verlangen naar financieels hervormingen tegemoet te komen. De nieuwe minister van fi nanciën verzet zich tegen eene verdere uitgifte van hypotheek-bonds. Nader wordt uit Antwer pen gemeld omtrent het ongeluk op de Hechtszaken. Eene niet alledaagsche zaak werd Woensdag voor het kantongerecht te Osch behandeld. Te Nistelrode namelijk werd een tijdje geleden een kind geboren uit behoeftige ouders, welk kind echter reeds kort na de geboorte stierf. De buurt kwam bijeen en besliste in hare opperste wijsheid, dat de vader het kind maar niet zou aangeven bij den burgelijken stand, het zat er zoo niet aan en het kind was toch dood, de sterkte bleef dus hetzelfde. Dat was nu wel heel mooi overlegd, maar het lijkje moest begraven worden, en daartoe behoort dan toch minstens de toestemming van den burgemeester. Overal gaat dit op, behalve voor de bedoelde buurt in Nistelrode. In Nistelrode toch woont een vrouw, die dat alles best kan klaarspelen. Deze heeft n.l. vroeger altyd den sleutel gehad van hot oud kerkhof, waarvan zij een soort van bewaakster was. Toen het oud kerkhof werd gesloten en zij van hare functiën werd ontheveu, schijnt zij den sleutel te hebben behouden en die sleutel gaf de oplossing van het vraagstuk in kwestie. Het lijkje werd namelijk in een vod gewikkeld en kreeg tot doodkist een klomp, 't Hoofdje hing er nu wel buiten, maar dat was geen bezwaar, en voor een beetje aardappelen werd weldra eene vrouw gevonden, die de taak op zich nam van lijkbezorgster, grafmaakster en alles wat er bij behoort, en zoo had de begrafenis plaats. Alles had in de grootste stilte plaats gehad, zoo stil zelfs, dat er zoo wat drie maanden over heen gingen eer een haan naar het geval kraaide. Maar een buurt is een buurt en als ze niet meer babbelen mag, is zo dood- eenvoudig geen buurt meer. En zoo kwam het, dat weldra de nieuwsgierige politie kwam snuffelen en zoeken en alles vond, Vandaar de zaak Dinsdag voor het kantongerecht. De vader beweerde, dat hij niet wist, dat hij de geboorte en het overlijden van een kind moest aangeven, ofschoon dit reeds het derde kind uit zijn huwe lijk was en daarbij trok hij zulk een onnoozel gezicht, dat men hem zijn laatste dubbeltje zou hebben toevertrouwd. De duitsche Rijksdag heeft bij de tweede lezing het suppletoire crediet van 4& millioen voor de bezetting in Ooste lijk Afrika goedgekeurd. De militaire commissie van den Rijks dag heeft art. 2 van het legerontwerp, be treffende de kaders, aangenomen met 20 stemmen tegen S. De stemming over de legersterkte op den voet van vrede (art. 1 vau het ontwerp) is uitgesteld tot 16 dezer. In het engelsche Lagerhuis heeft de minister Fergusson verklaard dat Por tugal in beginsel aangenomen heef6 de door Engeland en Amerika voorgestelde scheidsrechterlijke beslissing in zake de Delagoabaai spoorweg-aangelegenheid. De minister verklaarde voorts, geenerlei me- dedeeling te kunnen doen nopens den stand der onderhandelingen tussehen Duitschland en Engeland betreffende Afrika. In eene bijeenkomst van leden der conservatieve partij heeft lord Salisbury te kennen gegeven dat de regeering de wetsontwerpen betreffende de tienden en het inkoopen van landeryen in Ierland niet prijs geeft. La France maakt een bericht uit Nancy openbaar, volgens heiwelk Zondagavond jl. nabij het douane-kantoor te Fran- cèpre Jouy een soldaat van het vreem den-legioen, met verlof zijnde, aange vallen is door een troep Duitsehers, door dezen naar het geannexeerde gebie,d werd medegesleept, en door de douano-beambten weder bevrijd is geworden. In de oostenrijk8che commissie voor de buitenlandsche zaken heeft Kalnoky Woensdagavond, in verband met de kwestie van prins Ferdinand van Bul garije, op de besliste wijze ontkend, wat door Czernatony beweerd was, dat een groote oorlog onvermijdelijk zou zijn, de minister voegde er bij, dat de grootste voorzichtigheid noodzakelijk is zekere vraagstukken, welke voor andere mogendheden geen of weinig be lang hebben. Over de betrekkingen tus sehen de Monarchie en Italië verklaarde de minister zieh uiterst voldaan; het wederzijdsche vertrouwen en de gelijk heid van beider streven kon niet anders dan aan huDne gemeenschappelijke, vol komen vredelievende politiek ten goede komen. Door de commissie werd ten slotte eene motie aangenomen, waarin goedkeuring wordt uitgesproken over de buitenlandsche politiek der monarchie en vertrouwen in den minister. Ia de zitting der commissie van de hongaarsche delegatie heeft de minister Kalnoky, op eene vraag van den heer Falk, geantwoord, dat bij inderdaad eene nota had ontvangen van de Ser vische regeering. De inhoud daarvan komt overeen met hetgeen in de bladen dienaangaande is medegedeeld. De com missie heeft vervolgens het der regeering ter beschikking gestelde fonds goedge keurd. Volgens bericht uit Weenen aan de meldt het rapport der Servische cemmissie, welke naar Toplitza gezon den was om naar de jongste moordloo- neelen onderzoek te doen, dat de Arnau- ten 82 personen vermoord hebben. montagne-russe, dat 2 personen werden gedood en 7 gewond. Op de kermis te Antwerpen is Maandagavond het wagentje van een „montagne russe" omgekanteld en ver scheidene personen werden ernstig ge kwetst. Te Edinburgh is Maandag eene openbare bibliotheek ingewijd, welke met 58,000 boekdeelen begonnen wordt. Daaronder zijn 4000 deelen om aan jon gelieden en 34,000 om aan volwaseenen uitgeleend te worden. De overige 20,000 zijn bestemd voor de leeszaal. Het ge bouw bevat eene groote leeszaal en een lokaal voor het lezen van dagbladen en tijdschriften. De rnillionair Andrew Car negie heeft voor het stichten dezer in richting 600,000 beschikbaar gesteld. In Schotland geboren en in Amerika in de metaal-industrie rijk geworden, ge bruikt de heer Carnegie zijn vermogen om de groote steden in de Vereenigde Staten met boekerijen voor het volk te begiftigen en heeft hij nu ook zijn ge boorteland in zijne mildheid doen deelen Meermalen is gewaarschuwd tegen de vergiftige bestanddeelen van den gouden regen, die thans met zijn sierlijk* bloemtrossen prijkt. Nochthans deed zich weder een geval van vergiitiging voor bij een kind te Zwaagwesteinde, dat de bloemen in den mond had gebracht. De geneesheer, onder wiens behandeling 't sedert eenige dagen ongestelde, doch thans eenigszins herstellende kind kwam, constateerde zulks. Te Taunton, Engeland, werd de heele gemeente 's avonds in rep en roer gebracht. De luipaard was uit het circus losgebroken. De menschen vlucht ten in boomen en op daken. Het dier beet «en man in den arm en sprong door de ruiten in een keuken, waar hij met een geweerschot werd begroet, dat hem doodde. Zeker door een dappere keu kenmeid! Botot, de iabrikant van het bekende moadwater Eau de Botot, heeft dezer dagen in de Rue de la Paix te Parijs een nieuw magazijn geopend en bij die gelegenheid esn aantal zijner da- mes«klanten les plus belles dents de Paris aan een lunch genoodigd, waar de schoonste gasten een doos met fleschjes Eau de Botot en doosjes met p&té dentifrice werden aangeboden. Op oen werf op denboule- vard Murat te Parijs is een geladen bom gevonden. Het projectiel werd terstond met de noodige omzichtigheid naar het politiebureau te Auteuil gebracht. De minister van de rij posterijen ia Duitschland heeft maatre gelen genomen om het publiek in het vervolg wat meer attent te doen worden bij het gebruik van den telefoon. Mei boete van 1 Mark wordt ieder bedreigd, die iemand aanroept en niet behoorlijk een gesprek voert, of, door hem aange roepen, niet met hem wil spreken. De Berliner B ör s en-Co urier zegt, dat de bekende lijfarts van prins von Bismarck, prof. Schwenninger er wel in slaagt patiënten te //ontvetten", maar niet om aandeelhouders vet te maken. Althans de rekening van het sanatorium in Heidelberg, waaraan SehWenninger ver bonden is, sloot over 1889 met een na- deelig saldo van eenige duizenden Mark. Voor eei gedenkteoken voor den dichter Heinrich Heine te Düssel- dorf is eene flinke som bijeengebracht. Maar, (standbeelden kosten veel geld) genoeg is er nog niet. Binnenkort zal nu eene oproeping worden gedaan aan de vereerders van den dichter, ook aan die in het buitenland, om hunne kunst- looze zilverlingen af te staan ter veran dering in kunstig brons. Dinsdag werd voor het ge rechtshof te Frankfurt a/M. behandeld een aanklacht wegens verbreking van trouwbelofte, door een jonge dame, in gediend tegen een houtvester. De dame verlangde een huwelyk of eene vergoe ding van 6000 mark, maar de aange klaagde verdedigde zieh met de bewering, dat zij aau een hartkwaal leed en hij haar daarom had afgeschreven. De verontwaardigde schoone vertoonde nu eene verklaring van haren dokter, die woordelijk aldus luidde: ,/Ik verklaar door dezeD, dat mej, gezond is en ik volstrekt niet tegen haar huwelijk ben, omdat ook trouwen op het hart van een mensch geen nadeeli- gen invloed uitoefent." Het attest verwekte wel groote vroo- lijkheid, maar gaf den rechter toch nog geene aanleiding den eisch der dame toe te staan. Onlangs werd in de kerk te Ober-Weyfurt (Hessen) in een collec teerzakje een vogelnestje met twee eieren gevonden. Een roodstaart je, dat in de kerk verdwaald was geraakt, had het aan den muur hangende zakje als de beste plaats voor het afwachten van zyn huwelijkszegen beschouwd. De 2e premie in de loterij van het Roode Kruis in Pruisen wordt niet uitbetaald. Zij bedraagt 10,000 Mark. Het lot, waarop ze viel, was het eigen dom van den zoon van een molenaar, die het verscheurde en op straat wegwierp voor eenige weken, uit spijt en ergernia, dat de trekking toen werd uitgesteld. Die drift kostte het mannetje dus 10,000 Mark en de noodige naweeën. Eenige dagen geledenliep in een der voorstedon van Weenen een ongelukkige bedelaar ronddie een bordje om den hals droeg, waarop stond Een arme blinde man smeekt om een aalmoes." Het trok echter de aandacht van menigen voorbijganger, dat de arme man, ondanks zija blindheid, de men schen zeer goed kon onderscheiden, want hij zeide steeds//asjeblieft mijnheer," of//asjeblieft juffrouw, een centje om brood te koopen," al nadat er een heer of dame voorbijging. Het ging echter nog mooier. Toen er tegon den middag een korporaal voorbijging, nam hij zijn pet weer af en mompelde,/een aalmoes asjeblieft, mijnheer de korporaal." De militair keek eerst den man eens aan daarna het bordje, dat hy om den hals droeg en zeide toen: Ben jij blind?" De bedelaar knikte toestemmend. //Hoe weet je dan, dat ik korporaal ben Deze vraag bracht don //blinden bede laar" geheel in verwarring; hij voelde, dat hij zich verpraat had en maakte zich uit de voeten. Zijne blindheid was echter ook niet groot genoeg, dan dat hij niet een politieagent zag, die naar hem toekwam. Hij verhaastte zijne schreden. De politieagent scheen echter zijn man te kennenhij achterhaalde hem en bracht hem naar het bureau van politie. Daar herkende men hem als iemand, die reeds dikwijls wegens bedelarij was bestraft en weliswaar een oogziekte hadmaar volstrekt niet blind was. Eyraud blijft volhoudon, dat hij onschuldig is aan den moord van Gouffó; hij verlangt te Havana terecht te staan voor spaansche rechters. Men denkt dat zijn proces eerst in Novembor te Parijs zal beginnen. Eindelij k g ev o n de n. Najaren tevergeefs gezocht te hebben, heeft Grie kenland eindelijk een beul gevonden, in den persoon van een zekere Roukio, die zelf ter dood veroordeeld was, maar zich het leven redde door beul te wor den. Aan boord van het oorlogsschip Eouplia zal dit gewichtig personage natuurlijk onder het noodige toezicht een reisje over zee rond Griekenland maken en op die plaatsen uitstappen, waar zijn hulp vereischt wordt. Zoo wachten in Griekenlands hoofd stad reeds sinds 1884 vyf ter dood ver oordeelden op de voltrekking van hun vonnis. Als die nu ook maar geen beai willen worden Ten oindo het binnendrin- gen ïn Europa van de cholera, welke in Klein-Azië heerscht, te beletten, is het denkbeeld geopperd allo reizigers op den transkaukasischen spoorweg aan eene strenge quarantaine te onderwerpen. De geneeskundige autoriteiten te St -Peters burg hebben zich echter ten krachtigste tegen dit plan verzet, omdat eene qua rantaine wel het verkeer zou belemme ren, maar niets zou baten om de epidemie te weren. Op hun raad zijn strengere maatregelen genomen betreffende het ge neeskundig toezicht. Ten einde hiervoor te zorgen, zijn eenige officieren van ge zondheid naar Zuid-Rusland gezonden. Hunne taak is alle maatregelen te nemen, welke kunnen strekken tot het weren der epidemie, vooral tot verbetering van den onvoldoenden sanitairen toestand bij de grenzen. Te Duque in Iowa was on langs een nieuwe vaster epgestaan, zekere Thomas Sutten, die al zijn voor gangers overtreden zou. Dit is hem dan ook gelukt. Niet minder dan 95 dagen heeft hij het uitgehouden, maar nu is hy dan ook dood. Maag en ingewanden waren verlamd, zoodat hij niets meer eten kon en het leven noch slechts een korten tijd kon rekken met spuitwater. Het mooie warme weer van de laatste paar dagen krijgen we vol gens de Neio-York Eer aid uit Amerika, waar het eenigen tijd buitengewoon warm was. De depressie waarmede die warmte samenging, bewoog zich in oostelyke richting en moest, naar de new-yorksche correspondent der engelscho editie van het genoemde blad voorspelde, in Mid den- en Noord-Frankrijk en vervolgens in Standinavië, België, Nederland, En geland de temperatuur aanmerkelijk doen stijgen. Die stijging zal kort duren en vermoedelijk hier en daar aan de kus ten door donderbuien worden gevolgd. Te New-York heet de groot- ste schrik te heerschen onder de eerste mode-kleedermakers, omdat de politie be weert, de namen en woonplaatsen te kennen van hen, die medeplichtig zijn aan het tolvrij binnensmokkelen van en gelsche gemaakte kleederen. Voorbereiding. Om zijn vader op de ontzettende tij ding, dat hij niet door zijn examen is gekomen, langzamerhand voor te bereiden, telegrafeert een student: //Ge" en een halfuur later: //dropen." Kort en bondig Eij. Mejuffrouw, ik bemin u! Zij. Dank je van 't zelfde. Wetgevende Maolit. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 12 Juni. In plaats van den heer Van Houten, die van het woord had afgezien, was heden de heer G. van Dedem het eer3t aan het woord over de spoorwegovereenkomsten, Deze verdedigde het regeerings-ontwerp. Vree3 voor coalitie door concentratie koesterde hij volstrekt niet. Mochten echter de uitkomsten niet beantwoorden aas de verwachting, dan zou men im mers toch nog kannen overgaan tot staatsexploitatie. Op zich zelf had spre ker daarentegen geen bezwaaronder de tegenwoordige omstandigheden echter wel. Wat nu de concurrentie betreft, deze was zeker hoogst wenschelijk, maar hij gaf den voorkeur aan concurrentie van twee machtige maatschappijen boven die van drie maatschappijen, waarvan de eene veel zwakker is dan de beide anderen. Het gemeenschappelijk gebruik achtte hij allerminst een bezwaar. De heer Tak v. Poortvliet bepaalde zich tot //Het spijt mij," zeide hij, op minzamen toon, //dat de eerste kennismaking onder voor u zoo onaangename omstandigheden heeft plaatsgevonden. Gij zult er mij evenwel, hoop ik, geen ver wijt van maken en niet een minder gunstigen indruk van mij hebben gekregen; ik ben er van overtuigd, dat, wanneer gij later eene nieuwe speculatie wilt beproeven, gij u door niets zult laten afschrikken en mij uwe orders zult opdragen." Van af dien dag begon ik, zooals Le'once het durfde noemen, mijne boeken met mijn kas in overeenstemming te brengen. Zal ik spreken van mijne aarzeling, mijn doodsangst, de ontroering, die mijn hand deed trillen, toen ik voor de eerste maal een cijfer invulde, dat onjuist was, toen ik een naam moest teekenen, die niet de mijne was en toen ik mijn schrift veranderde? Hoe heb ik tot zulk eene daad kunnen besluiten Ik moet ongetwijfeld myn volle verstand hebben verloren. En werkelijk, door het hachelijke van den toestand, waarin ik mij bevond, waren myn wil en geweten verlamd. Toen deze schanddaad eenmaal was verricht, voleindigde ik koortsachtig dit werk; op die wijze had ik millioenen kunnen ver duisteren Daarna liet ik mijn hoofd zwaar op mijn lessenaar neer zinken, mijne krachten waren gebroken en ik walgde zoozeer van mijzelf en van het leven, dat ik mij afvroeg, of ik niet beter zou doen, met mijzelf van het leven te berooven. Maheurtier trad binnen. Hij was dien morgen zeer opgewekt en ook ik moest vroolijk en tevreden schijnen; als naar gewoonte vroeg hij mij een overzicht van de werkzaamheden van den vori- gen dag. Een rilling doorliep mijne leden bij deze zeer gewone vraag, die hij iederen dag tot mij richtte. Toen hij een achteloo- zen blik op de lijsten had geworpen, meende ik op te merken, dat hij, zonder er zich over uit te laten, sommige cijfers wan trouwde en eenige handteokeningen nauwkeurig bekeek. Niets van dit alles echter. Integendeel, alsof het noodlot mij blindelings ver volgde, wenschte hij mij geluk met mijn ijver en nauwgezetheid. Welk oogenblik koos hij daarvoor uit! z/En werkelijk, mijn beste Causson," voegde hij er bij, //reken schap houdende met uwe goede hoedanigheden, is uw salaris te gering. Ik neem het op mij dit tot drieduizend franGs te verhoo- gen. Later hoop ik het zelfs op vijf en dertig honderd te kunnen vaststellen." Dat was te erg. Ik wilde in eene bekentenis uitbarsten en hem mijne misdaden openbaren. Ik greep zijne handen en stamelde sleehts onverstaanbare woorden. Daarin zag hij slechts een wel wat overdreven betuiging mijner dankbaarheid en hij zeide op vriendelijken toon tot mij: //Kom, myn beste Causson, gy moet mij niet met zooveel luid ruchtigheid bedanken. Ik geef u niets meer, dan hetgeen ik u schuldig ben." Waarom heeft hij toen de waarheid niet bevroed? waarom heb ik hem die niet meegedeeld? Ja! hij zou mij, door mijn berouw, mijn zwakheid vergeven en mijne fouten hersteld hebben; hij zou mij verlost hebben uit de klauwen van de schurken, die mij ex ploiteerden; hij zou my de oogen voor hnnne schanddaden geopend hebben, terwijl ik in mijn eenvoud geen argwaan jegens hen koesterde; er was evenwel geschreven, dat dit niet zou gebeuren Hoewel Maheurtier volstrekt niets kwaads vermoedde, leerden mij de volgende dagen, dat deze toestand niet zoo blyven kon en dat er een einde aan moest komen. Er was slechts een man, die mij uit dezen neteligen toestand kon verlossen, namelijk hij, die mij zoover gebracht had, Lëonce. Ik besloot dus hem op te zoeken. Wanneer ik m^ evenwel bij hem aanmeldde werd ik steeds afgewezen. Ik schreef hem; geen antwoord. Op zekeren avond, van het kantoor huiswaarts keerend, ont moette ik Lentague op den hoek van de straat, waar de Bank gevestigd was. Hij was het, die mij het eerst zag. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2