NIEUWS- ,DVElfENTIEBLA3}. No 3133, AEÜSÏÏMEETS PRIJS: Aïï 73EISFÏISF: S 'I' A 0 S ft I E I! ft' S. B ft ft E ft L A ft 11 FEUILLETON. De Familie Causson. Voor Haarlem per 3 maanden.ƒ1.20. Fr&üco door het geheeie Rijk per 3 maanden. -1.65. Afzónderlijke nummers-0.05. van 15 regels 50 CacSs; iedere regel mee? IC' eestt Groc-te letter» naar plaatsruimte. Eij Abonnement aanzienlijk rabat. Bic blad Bart)»*: Klciue dagelijks, behalve op Zou- en Fo No. 9, Haarlem. 'a'eSefooanBK ass. DireaÈsoren-Uitgevers J. O. PEEREBOOM ©a 3. 23. AVIS. Hoofdagenten voor liet Generale de FubUcüt Flraxgère G. L. DA OHM Go»s JOIIh' F. JONFS, 5kcc,, T or ijs 31 bis Faubourg Hontmmtrs. Haarlem, 17 Juni 1880. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Woenedag den 25sten Juni a. s. des namiddags te 1 ure. Wij ontvingen de volgende mededecling: De Directeur van het Postkantoor te Haarlem, heeft de eer kennis te geven, dat ingevolge koninklijk besluit van 2 Mei 1890 no. 70, de emolumenten der Postambtenaren met ingang van 1 Juli k. worden afgeschaft, en zij dien ten 3volge ontheven zijn van de verplich ting tot het aannemen van abonnemen ten op nieuwspapieren enz. en het plaat sen van advertentiën, en mitsdien de thans loopende abonnementen eindigen op 30 Juni a. s. Dat ingevolge bovengenoemd besluit gelegenheid blijft bestaan om zich op de postkantoren te abonneeren op binnen- en buitenlandsche couranten en tijdschrif ten, tegen vooruitbetaling van het abon nementsbedrag, te storten gedurende de ureD, dat het kantoor voor den dienst der postwissels open is, en wel zoomo gelijk vóór 22 Juni a. s. Haarlem14 Juni 1890. Be Directeur voornoemd, ALBARDA. De gepens. generaal der cavalerie jhr. B. van Merlen, alhier, heeft aan Arie de Sterke, den eenigen te Dordrecht nog leven zijnden oud-strijder van Wa terloo, eene gift van 40 doen toeko men. De heer van Merlen alhier, schonk aan d3n oudstrijder Jean De Smedt te Gent een feestgave van f 50, en een gelijke gift aan elk der behoeftige oud- strijders van Waterloo hier te lande. Tot heden vernamen wij nog niets van voorgenomen feestelijkheden alhier, zoo als in andere plaatsen ter gelegenheid van den 75en gedenkdag van den slag bij Waterloo, op den 18den dezer. Het schijnt echter dat er bij vele particulie ren het plan bestaat, om dezen dag eenigs- zins feestelijk te gedenken door het uit steken van vlaggen. Misschien zou er iets van gemeentewege kunnen worden gedaan om de feestelijkheid te verhoogen, we wijzen slechts op de fontein en de muziek in den Hout, muziek op de Groote Markt of iets dergelijks. Dat het carillon niet in gebreke zal blijven spreekt wel van zelf en ook dat de openbare gebouwen gevlagd zullen zyn. Blijkens achterstaande advertentie krijgt ook onze gemeente een bezoek van Miss Eva Booth, dochter des generaals van het Heilsleger. Zij heeft den titel van veld-commissioner. Men meldt ons het volgende ("zie adv.) Aanstaanden Donderdagavond zal in /Felix Favore" optreden een hoogst be gaafde vrouw, mevrouw Leavitt, die zich sedert jaren geheel wijdt aan den strijd tegen dronkenschap en ontucht. Laatstleden Vrijdagavond trad zij op in 's-Gravenhage en ook daar gelijk elders werd haar degelijke en overtui gende voordracht met groote belang stelling gevolgd. In den afgeloopen winter arbeidde mevr. Leavitt in den Congost&at. Zij heeft met hetzelfde doel de Vereen. Staten, de Zuidzee-eilanden, Australië, China, Japan, en Engelsch-Indie door reisd. Hare toespraak zal worden vertolkt. Een bericht van het leven en de werkzaamheid van mevr. Leavitt vindt men in eene kleine brochure, getiteld: Eene reis rondom de Wereldin onze taal overgezet door ds. Adama van Scheltema. Bij de Vereeniging „Waldadig'neid naar Verraaien" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor met- selaarskecht. - Een voor broodbakkers knecht. - Een voor koper- en metaalgieter. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf vuor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of' schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wensehen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Het badhuis voor minvermogenden te Zand voort wordt den 16den Juni ge opend. Naar men verneemt zijn er weder vele aanvragen ingekomen, zoodat in de eerste weken vermoedelijk geen nieuwe patiënten kunnen worden opgenomen. tooiing van prof. Opzoomers //Aanteeke- ningen op het burgerlijk wetboek", waar aan de hoogleeraar, door zijn wanke lenden gezondheidstoestand, buiten staat is de laatste hand te leggen. De Maatschappij, die de nieuwe te 's-Hage op te richten E.-K. courant zal exploiteeren, heeft Be Zuid-Hollander, die te Leiden wordt uitgegeven, en De Katholieke Kring, die te 's-Hage uitkomt, I aangekocht. Deze bladen zullen bij het J verschijnen van het nieuwe blad ophou den te bestaan. De engelsche componist Arthur Sullivan, de vervaardiger vaa de bekende //Mikado", heeft zich van de operette afgewend. Hij is thans bezig aan een groote opera Ivanhoe genaamd, waarvan de tekst gevolgd is naar Walter Scott's roman van dien naam. Letteren en Kunst. Naar het W. v. h. R. mededeelt, heeft mr. J. A. Levy zich belast met de vol Naar aanleiding van het bij de Tweede Kamer ingekomen wets ontwerp tot gedeeltelijke herziening der ziekenwet en tot wijziging van het ver bod van toelating van kinderen op de school, zonder bewijs van vaccinatie, wordt de aandacht gevestigd op de vol gende conclusie, in de jongste algemee- ne vergadering der Vereeniging van inrichtingen tot bevordering van koe pokinenting in Nederland genomen: z/De vergadering spreekt hare over tuiging uit, dat opheffing van het wet telijk voorschrift, waarbij een vaccinatie bewijs voor de toelating op de scholen wordt geeischt, een ramp voor Neder land zoude zijn. z/Op grond toch van de ervaring eenerzijds, dat daar, waar de vaccinatie aan het goedvinden van iedereen wordt overgelaten, de pokken blijven voort woekeren, terwijl anderzijds daar, waar de ingezetenen direct of indirect daartoe worden verplicht, deze ziekte meer en meer verdwijnt, en niet minder op grond van het feit, dat kort voer de invoering van h«t thans nog van kracht zijnde voorschrift, Nederland door eene hevige epidemie van pokken werd geteisterd, welke aan meer dan 20,000 (twintig duizend) inwoners het leven kostte, ter wijl na de toepassing van dezen nutti gen maatregel ons land meer en meer van deze ziekte en in de laatste jaren geheel van epidemiën verschoond bleef, acht de vergadering het een niet te ver- dedigon waagstuk, door intrekking van het bestaande voorschrift ons vaderland opnieuw aan het gevaar voor epide mieën dezer vreeselijke ziekte bloot te stellen." Aan d e A f d e e 1 i n g s bes turen en Correspondenten van de Nederland- sche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust is de volgende circulaire verzonden Het Hoofdbestuur van de Nederland- sche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust heeft de eer U uit te noo- digen tot bijwoning van do 9e Algem. Vergadering, die bepaald is op Dinsdag 8 Juli, in het //Gebouw der Tentoon stelling tot Bevordering van veiligheid e» gezondheid in fabrieken en werk plaatsen" te Amsterdam. De Vergadering zal geopend worden des namiddags ten 1 ure. Als puuten ter behandeling zijn vast gesteld 1. Opening van de Vergadering door den Voorzitter. 2. Mededeelingen van wege het Hoofd bestuur omtrent den toestand en de werk zaamheden der Vereeniging. 3. Rekening van den Penningmeester over het afgeloopen jaar. 4. Een bespreking der vraag (inge leid namens het Hoofdbestuur): Heeft de Vereeniging een taak te vervullen ten aanzien van den dagelijkschen arbeidsduur van jeugdige en volwassen werklieden en zoo ja, welke 5. Een voorstel van de Afdeeling 'a-Hage: De Algemeene Vergadering besluite, dat onze Vereeniging zich zal doen ver tegenwoordigen op het Internationaal Congros, dat tijdens en in verband met de Tentoonstelling tot Bevordering van veiligheid en gezondheid ir fabrieken en werkplaatsen, te Amsterdam zal ge houden worden, en wel door drie afge vaardigden, waarvan twee medici. 6. Een voorstel van de Afdeeling Rotterdam De Algemeene Vergadering verzoekt het Hoofdbestuur zijne aandacht wel te willen wijden aan den Zondagsarbeid van a. Geëmployeerden aan Bierbrouwe rijen. b. Gezellen, werkzaam in en voor Confectiemagazijnen. 7. Voorstellen die staande do Verga dering mochten inkomen. 8. Verkiezing van drie Hoofdbestuurs leden, twee zitting hebbende tot 1 Janu ari 1896, ter vervulling vau de gewone vacature, ontstaan door periodieke aftre ding van den heer Prof. Dr. M. A. Gooszen en van de buitengewone vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer Dr. J. C. Burkens, die 31 December 1890 moest aftreden, en een zitting hebbende tot 1 Januari 1895, ter vervulling in de vacature ten vorigen jare ontstaan door het aftroden van den heer H. Meyboom, voortdurende door het bedanken van den heer Jhr. J. D. Six. Overeenkomstig art. 7 alinea 3, heeft het Hoofdbestuur de volgende aanbeve- lingslijat opgemaakt: Voor de eerste plaats de heeren: H. Meyboom te Leeuwarden. Prof. Dr. J. Ofiorhaus te Leiden. C. H. L. Susan te 's-Hage. Voor de tweede plaats de heeren: Mr. E. J. Ever wiju Lange te Amster dam. Dr. J. D. Daubanton te Rotter dam. H. A. van Baak te Rotterdam. Voor de derde plaats de heeren: G. P. Ittmann Jr. te Rotterdam. Mr. J. C. de Marez Oyens te 's Hage. W. F. L. Pont te 's-Hage. Het Hoofdbestuur neemt de vrijheid U te herinneren aan het bepaalde in art. 8: in de algemeene Vergadering hebben de leden van het Hoofdbestuur, de afgevaardigden der afdeelingen en de correspondenten zitting en stemde at- deelingen hebben het recht zich voor alle twaalftal leden door een afgevaar digde te doen vertegenwoordigen. Het getal afgevaardigden van eene afdeeling mag echter dat van tien niet te boven gaan. Overigens staat de toegang tot deze vergadering voor alle leden der ver eeniging open. Eet Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust N. G. PIERSON, Voorzitter. OTTO SCHRIEKE, waarn. Secretaris Aan de wedvlucht uit Metz, uitgeschreven door den Ned. Postduiven- bond, werd deelgenomen door de volgende vereenigingen„Pro Patria" en Arend" uit Rotterdam, //Ooijevaar" uit 's Hage, z/Phoenix" uit Goricbem, //Do Snelpost" uit Utrecht, „Do Hoop" te Weesp, De Luchtpost" te Amsterdam, //De Snel vlie ger" te Haarlem, „De Postduif" te Alk maar, ,/De Gevleugelde bode" te Edam, z/De Luchtpost" te Purmerend. De prijzen werden behaald als volgt: le prijs door den heer J. J. G. v. d. Berg, te 's Hage, gevlogen meter per mi nuut 654; 2e pr. A. Korporaal, te Rot terdam, 650; 3e pr. dezelfde, 6484e pr. F. H. M. Pontier, te 's Hage, 647; 5e pr. J. F. Enkelstroth, te Utrecht, 640; 6e pr. A. F. Edelbroek, te Gorinchem, 638; 7e pr. G. P. J. A. Verbeet, te 's Hage, 630; 8e pr. J. J. G. v. d. Berg, idem, 6299e pr. F. H. M. Pontier, id. 621; 10e pr. G. P. J. A. Verbeet, idem 621; lie pr. J. J. G. v. d. Berg, idem 618; 12e pr. dezelfde, 615; 13e pr. C.J. L. Nepveu, te Voorburg, 6.13.3; 14e pr. J. J. G. v. d. Berg, te 's Hage, 6.13.2; 15e pr. C. J. L. Nepveu, te Voorburg, 611; 16e pr. L. Cockx, te Rotterdam, 610; 17e pr. C. J. L. Nepveu, te Voor burg, 6.09.8; 18e pr. G. Keerwolf, te Rotterdam, 6.08; 19e pr. G. P. J. S. Verbeet, te 's Hage, 600; 20e pr. J. G. L. Eisen, idem, 599; 21e pr. J. J. G. v. d. Berg, idem, 598; 22e pr. J. J. de Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Bautin. 19) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK VI. Be branderig te La Villette. Daar ik slechts leefde in de hoop op welslagen, dacht ik nauwelfks aan den diefstal, dien ik weer zou begaan. Lóonce had echter helaas gelijk, men gewent aan alles zelfs aan de misdaad. Ik herinner mij nog de houding van Lentague, toen ik hem, volgens afspraak, het geld bracht. Met duidelijk merk baren weerzin nam hij de honderdduizend francs aan. z/Ik hoopte bijna reeds," zeide hij, «dat gij niet zoudt komen." In de kwitantie, welke hij mij gaf, wilde ik iets veran derd zien. //Wilt gij dan liever maar niet geheel buiten deze zaak blijven zeide hij op driftigen toon, mij van achter zijn bril aanstarend. Ik werd bang en drong er niet meer op aan. Van af dat oogenblik droomde ik van niets anders dan van de brandery. Somtijds werd ik echter door vrees bevangen. //Wanneer zij niet slagen!" zeide ik tot mijzelf. Bij die gedachte liep een koude rilling over mijne leden. Wan neer ik aldus door twijfel werd aangegrepen, ging ik des avonds, na het kantoor verlaten te hebben, naar de rue St.-Marc, Lenta gue opzoeken. Twee of drie keer ging ik er heen zonder hem thuis te vinden; dan verdubbelde mijn angst. Tegen het einde van de week stonden mijn hoop en vertrouwen weer vaster. Er ging geen Zondag voorbij, dat ik niet een bezoek bracht aan La Villette. Ik bleef staan voor het reusachtige gebouw, dat merk baar vorderde; ik knoopte dan een gesprek aan met nieuwsgieri gen, die, naar ik vermoed, daar door Lentague en Lóonce waren heengezonden en zich dan in geeetdriftvolle woorden uitlieten over de toekomstige branderij. z/Een prachtige zaak!" zeiden die menschen op beslisten toon. //Alle andere branderijen zullen het moeten opgeven. Ja, wanneer ik geld bezat, dan zou ik het in deze onderneming steken... welk een fórtuin!" Dan herleefde mijn hoop en des avonds keerde ik opgeruimd huiswaarts, voor een week laug gerustgesteld. Lentague en Lóonce waren er de menschen niet naar, om niet van deze stemming gebruik te maken. Reeds twee keer had Lentague onder verschillende voorwend sels mij om geld gevraagd. De eerste maal was er sprake van een som van twintigduizend francs; ik leefde toen nog in groote illusion en zonder tegenspraak voldeed ik aan zijn verzoek; ik betuigde Lentague zelfs mijne te vredenheid en vertelde hem, dat ik het gebouw had bezichtigd. //Nietwaar? het werk vordert, hoop ik, goed?" vroeg hij. Den tweeden keer gold het slechts een bedrag van vijftiendui zend francs. Ditmaal bevond ik mij niet in zulk een opgewekte stemming en ik liet mijn ontevredenheid over dit verzoek blijken. z/Gij hebt mij bij de inschrijving volstrekt niet van die aanvul lingen gesproken," zeide ik. z/Sprak dat dan niet vanzelf." z/Ik meende mij echter niet voor zooveel te verbinden." //Werkelijk. Vraag dan eens aan de andere aandeelhouders, of zij het zich niet als een geluk aanrekenen hunne beurzen te heb ben mogen openen! Dat bewijst, dat de zaak goed gaat." //Bewijst het dat?,..." z/Wel zeker. Begrijpt gij dan niet, dat er weer nieuwe machines moeten worden aangekocht, die de waarde van de fabriek zullen verhoogen? Men kan dat alles in den beginne niet reeds voorzien." //Als dat werkelijk zoo is...." z/Op mijn woord!" Ik betaalde weer. Tegen het einde van Juni werd er voor de derde maal een aanslag op mijn kas gemaakt, ditmaal werd het mij te erg en ik besloot een besliste weigering te geven. Echter alvorens mij naar Lentague te begeven, wilde ik Dog een wande ling naar La Villette makeD, om met eigen oogen te gaan zien, welke die nieuwe machines en gebouwen waren, waarvan men mij had gesproken. Tot op een dertig schreden afstands van de vermeende branderij genaderd zynde, ontstelde ik plotseling hevig. Op den voorgevel stond met groote, bruine, duidelijke letters dit^

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1