zeker aantal vrijkaarten beschikbaar ge steld voor den volgenden Zondag, en steeds overtreft de navraag het beschik baar gestelde aantal, zoodat zelfs het maximum van 50 op 75 gebracht is. Geheelen vrijdom op Zandag te verlee- nen is wegens de vele kleine lokalen en de noodzakelijkheid van behoorlijk toe zicht niet geraden. De toenemende be langstelling van het publiek en den ambachtsman bewijst, dat het Museum ook als eene plaats voor aanschouwelijke ontwikkeling aan eene toenemende be hoefte des volks voldoet. De navraag naar den beschrijvenden catalogus neemt toe. Het aantal in den handel geplaatste en in het Museum verkochte exemplaren overtrof in 1889 dat van alle vorige jaren. De boekerij van het Museum wordt met veel zorg uitgebreid en met in achtneming van hare specialiteit: grond stoffen, natuurvoortbrengselen, ontgin ning en cultuur. genbosch, en de kapitein I. F. Meijer, van het instructie-bataljon, waarn. direct, van den hoofdcursus te Kampenen wel ieder voor zooveel deze examens betrek king hebben op de leerlingen van de inrichting onder zijn bestuur. In het hoofdkiesdis t r i ct Meppel is tot lid der Tweede Kamer herkozen de heer mr. H. Smeenge. Drietal Ned. Herv. kerk te Rotter dam (vac.-Muller), dr. E. H. J. Grund- leliner, te Delft; ds. H. J. L. Rooze- meijer, te Arnhem, en ds. O. Schrieke, te Zandvoort. Op het zeven-en-twiDtigste christelijk nationaal zendingsfeest op Leyduin (nabij Vogelenzang), op 2 Juli a. s., zullen de volgende sprekers optreden: Dr. F. van Gheel Gildemeester, pred. te 's-Gravenhage. //Openingsrede". P. E. Barbas J.Azn., pred te Haarlem, z/De Zondagschool." C. Beets, pred. te Arnhem. „Het Evangelie in de gevangenis". W. baron van Doorn van Westcapelle, te 's-Gravenhage. „Het ware goud." Dr. L. Heldring, pred. te Middelburg. „De beteekenis der Zending". Dr. M. van Lennep, pred. te Dieren. „Het zwarte werelddeel." G. J. van Lindonk, pred. te Voorburg. „Vernieuwing door den Heiligen Geest." T. M. Looman, van Amsterdam. „Ver slag der Zendingsvereenigingen." J. C. Montijn G.Cz., pred. te Gro ningen. „Do zending onder Israël." J. J. van Noort, pred. te Amsterdam. „De bijbel en het huisgezin." A. H. Roose, predik, te Rotterdam. „De vrucht der Zending de vreugde der gemeente.*" O. Schrieke, pred. te Zandvoort. „De Zending op Java." S. Ulfers, pred. te Rotterdam. „De mensch in den natuurstaat." J. Verhoeven, zendeling op Java. „De zendingsmethode voor Java." Dr. J. Th. de Visser, pred. te Rot terdam. „De vereischte wedergeboorte van den zendingearbeid der gemeente." Jhr. E. van Weede van Dijkveld, van Utrecht. „De macht der liefde." P. van Wijk Jr., pred. te Rotterdam. „De drijfkracht der zending." W. H. Gispen, pred. te Amsterdam. „Eerste afscheidsrede." Dr. E. Barger, pred. te Amsterdam. „Slotrede." is 5 A i* is N L A N i». De heer J. B. Rietstap, eerste stenograaf by de Staten-Generaal, heett om redenen van gezondheid zijn ontslag uit die betrekking gevraagd, welke hij sedert 1 Januari 1887 bekleedde. Het zou den 19 November dezes jaars veertig jaren geleden zijn, dat de heer Rietstap bij ee stenograplsche inrichting voorloopig werd aangesteld, waarop in 1852 zijne vaste aanstelling volgde. Hij heeft zich gedurende deu langen tijd dien hij in dienst der Staten-Generaal doorbracht, onderscheiden als een zeer bekwaam, voor zijne taak volkomen be rekend ambtenaar, die steeds den groots ten lof ontving voor zijn hoogst ver dienstelijken arbeid. Door zijn bescheiden en hulpvaardig karakter stond de heer Rietstap ook bij zijne medeambtenaren in kooge achting. Zijn heengaan is dan ook een gevoelig verlies voor den tak van openbaren dienst, waaraan hij zich zoo geheel en al met zulk goed gevolg heeft gewijd. Dat de heer Rietstap liefde voor zijn vak bezat, is onder anderen gebleken toen hij in 1869 het „Leerboek der Stenografie" (naar Gabelsbergere stelsel; het licht deed zien, de vrucht van een tienjarigen arbeid. Voor zoover bekend is, werd evenwel dit stelsel hier te lande nooit beoefend. De heer Rietstap zelf bracht steeds het systeem van zijnen leermeester, H. L. Tótar van Elven, in practijk. De vereeniging totbevor- dering van het onderwijs in handen arbeid zal hare negende aigemeene ver gadering houden te Schiedam, op Zater dag 16 Augustus, des voor middags te 10£ uur. Tot de werkzaamheden behooren de volgende Voorstellen van het bestuur: a. De vereeniging vrage koninklijke goedkeu ring aan. b. Vanwege de vereeniging tot bev. van het onderwijs in handen arbeid worde in het jaar 1891 een cur sus gegeven voor hen, die zich als on derwijzer in het vak willen bekwamen. Verklaring van eene serie oefeningen bestaande uit speelgoed, verzameld door de heeren A. van Waart te Schiedam L. K. Hazelhorst te Delft. De vervolgklasse te Dordrecht, in te leiden door den heer W. H. van Raven- steijn te Dordrecht. Bespreking van het leerplan voor het onderwijs in handenarbeid op de school (2e leerjaar). Inleider de heer J. C. Lindeman te Tiel. Wat zijn de oorzaken, dat het onder wijs in handenarbeid hier te lande nog niet bloeit? Wat kan er door ons onder wijzers gedaan worden om hierin ver betering te brengen Inleider de heer J. Stam te Amsterdam. Invloed van het onderwijs in handenarbeid buiten de school en wela. in het huisgezin, b. opleidiDg tot handwerk, e. opleiding tot andere vakken. Inleider de heer H. Russcker te Assen. voerde. De kantonrechter te 's-Hage werd dadelijk na terugkomst van de schuit met het voorgevallene in konnis gesteld, en tevens de hulp ingeroepen van den waterschout te Scheveningen, den heer Vernée, dien het gelukte de zaak, zon der proces, voor den reeder Knoester tot een goed einde te brengen, daar de eigenaar van de „Baljuw" de gevraagde schadeloosstelling vau f 230 heeft be taald. Aanstaanden Zondag zal eea zestigtal van de voornaamste per sonages van de maskerade der leidsche studenten door den heer Van Pallandt (keizer Karei voorstellende) vereenigd worden aan een gastmaal in het „Oranje Hótel" te Scheveningen. Na afloop daarvan begeven zich de studenten in optocht naar het Kurliaus, waar voor hen de aparte toegang van de terrastrap bij de theaterzaal opengesteld wordt, in de na bijheid waarvan het muziekkorps der kaag8che schutterij post jvatten en hen met het „Io vivat" begroeten zal. De stoet zal zich dan langs de wandelwegen van het Terras naar de Kurzaal ven, waar voor hen, op dezelfde wijze als verleden jaar voor den Sc'hah van Perzie, eene sierlyk ingerichte tribune wordt gereserveerd. Tusachen Den Haag en Leiden zijn Dinsdag per Hollmdsche spoor niet minder dan 44554 reizigers vervoerd. Dinsdagmiddag tusschen 5 en 7 uren is de onderofficieren-cantine te Leiden, terwijl ze gesloten was, open gebroken. Uit de geldlade is eene som van ƒ13 ontvreemd. De vermoedelijke daders, twee mili ciens, zijn in voorloopig arrest door het vaar der locomotief in brand. De goederen verbrandden geheel. De wagen moest worden afgehaakt, hetgeen eenig oponthoud veroorzaakte. (Z. Ct.) Omtrent de fabriek der firma Ter Kuïle en Morsman te En schedé, deelt de Tw. Ct. mede, dat daar het weefloon der calicots is verhoogd, dat overigens kleine veranderingen zijn aangebracht en dat alles er weder in de beste orde gaat. Van de wevers, die tengevolge der werkstaking niet weder de fabriek werden toegelaten, heeft nog geen enkele te Enschedé weder werk gevonden. Zaterdag is de fabriek der firma Elde- rink en Co. stop gezet. Wat op de ge touwen was is afgeweven, en gaande weg verminderde het getal wevers, die, op eenige uitzonderingen na, allen werk vonden in andere fabrieken. Aan een der stoomkatoen- weverijen der firma ter Kuile en Mors man te Enschede zal eene aanzienlijke uitbreiding worden gegeven, door het bijplaatsen van circa 400 weefgetouwen. Te Ulrum (Gr.) heeft een brutale diefstal plaats gehad bij eene ren tenierende weduwe. De dief of dieven zijn in de woning geklommen en hebben den sleutel der geldkist gevonden, waar uit aanzienlijke waarden zijn ontvreemd. Bizonderheden ontbreken. Ds maskerade optocht der Leidsche Studenten. ii Bij kon. b e s 1. van 21 Juni zijn tijdelijk, voor het afnemen van de in 1890 te houden examens voor onder officieren ter verkrijging van den officiers rang, als leden toegevoegd aan de vaste examen-commissie: a. de kapitein van den Generalen Staf van bet N.-Indische leger E. K. A. de Neve, en wel voor den geheelen omvang van de examens; l. de kapit-intend. C. W. van de Ven, van het N.-Indische leger, voor zooveel de examens betrekking hebben op de onderofficieren, die voor den rang van 2den luit-kwartierm. bij dat leger zijn opgeleidc. de kapitein S. I. van Noeten, direct, van den artillerie-cursusde kapi tein L. de Vlaming, direct, van de Mili taire School; de kapitein J. J. Wierts, direct, van den hoofdcursus te 's Herto Volgens particuliere be- richten uit Grant Rapids (N.-A), loo- pende over de eerste dagen van Juni, was het aldaar zóo heet, dat arbeid bijna onmogelijk was. Wel een tegenstelling by ons land Te Amsterdam worden reeds kokosnoten langs de straat gevent onder het roepen: „Daar kan je lint wurmen mee vangen!" In de maand Februari jl. werd de scheveningsche bomschuit Cor nelia Albertus," toebehoorende aan den reeder P. Knoester, in de Noordzee, ter hoogte van Callantsoog, aangevaren door het te Cardiff thuis behoorende stoom schip „Baljuw", hoewel de bomschuit duidelijk de voorgeschreven seinvuren Dezer dagen heeft te Wage- ningen eene onbekende vrouw zich op slimme wijze in het bezit weten te stel len van manufacturen, dames-bottines, stukken bontgoed, enz., die zij voorgaf op zicht te moeten halen voor de bazen van aan den Rijn gelegen steenovens. Tot heden is het aan de politie niet gelukt deze vrouw aan te houden. Te Baarle Nassau is Din s- dagnacht een brutale diefstal met inbraak mishandeling gepleegd. Even buiten het dorp aan den weg naar Chaam woont in een herberg alleen de 76-jarige weduwe Gielen. Omstreeks middernacht hoort deze plotseling een ongewoon ge- druisch en ziet een man met het hoofd reeds door het bovenlicht van de deur zich naar binnen werken. Het kordate oudje slaat twee handvegers op zijn hoofd aan stukken. Hij houdt echter vol, schuift den grendel weg en opent daarna de deur. Hij werpt nu onder bedreiging van moord het oude vrouwtje op bed en dwingt haar het geld te wijzen, onge veer f 40 is zijn buit benevens een hor loge en haar gouden sieraden. Met ge weld ontrukt ze hem het horloge en het goud. Toen hij zich verwijderde, ver bood bij haar onder doodsbedreiging voor den morgen het huis te verlaten; inder daad kwam hij na tien minuten teru^ om zich daarvan te overtuigen. Te 2 ure 's nachts is het vrouwtje naar de politie geloopen om aangifte van een en ander te doen, deze heett een streng onderzoek ingesteld, doch heeft den dader nog niet kunnen achterhalen, hij schijnt al drie dagen in de buurt te hebben rond gezworven en de wijk naar België ge nomen te hebben. Wat hier meer te bewonderen valt, de stevigheid van hoofd van den inbre ker of de flinkheid van het vrouwtje, dat de handvegers daarop stuksloej hier nog de vraag Van het bekende „W ater- poortje" te Maastricht zal de oude boog met de oude steenen der afbraak weder worden opgebouwd, doch de poort zelf, als zijnde van moderne constructie, afge broken blijven. Maandagmiddag met den laatsten trein geraakte tusschen de sta tions Dijker hoek en Holten een der goederenwagens, geladen met katoen, Men meldt uit Leiden „Ondanks de zwermen nieuwsgierigen, die tegen het klokje van eten waren weggetrokken uit de Sleutelstad, wor stelend en dringend en wringend om een plaats in den trein te krijgen, was het nog propvol in Leiden, toen te schadu wen begonnen te lengen en hier en daar de flonkerende guirlande van gas- en vetlicht, de illuminatie, het avondfeest aankondigde. De oude Academie-stad zag er dan ook Dinsdagavond in waarheid zeer aantrek kelijk en aardig uit. Het is niet te ont kennen, eenvormig en vrij eentonig was de wijze, waarop men geïllumineerd had. De aartsvaderlijke slingers met „nacht- pitjes" en nog eens slingers, en weer slingers, prijkten aller wegen, slechts hier en daar afgebroken door een magere reeks lampions, een puriteinsche ster of een sobere versiering. De sociëteit en en kele winkelgebouwen maakten gunstige uitzonderingen. Zoo bijvoorbeeld Peek en Cloppenburg, waar tusschen een macht van groen een ontelbare massa zapht flikkerende kaarsjes een alleraardigst ef fect maakten. Wat dan ook het aantrek kelijke was, dat is het totaal-overzicht van de stad, rustende onder een schitte rend Dot, waartusschen zich de drommen Nederlanders, van heinde en ver toege stroomd, bewogen. De geïmproviseerde tribunes, voor geld en goede woorden te beklimmen, waren van vroeg af reeds vol gegadigden. En het leidsche „vulgus" vierde zijne uit bundigste jool, stampende en hossende, hier en daar in conflict komende met an dere troepjes feestvierenden, maar ge lukkig altijd in vrede en broederschap zich weer verspreidend. En op de bor dessen der sooieteiten, voor de ramen, langs de stoepen zat het meer kalm en „gedistingueerd" deel der toeschouwers het bont tafereel aan te kijken, den ge- zelligen roezemoes van het 63ste Lustrum te Leiden. Tegen half elf kwam er spannin. de gemoederen; men verbeidde Zijne Keizerlijke Majesteit met gansch het ge volg. Helaas, dat deze vorst van enkele dagen kroondragens gedwongen was de „politesse des rois" prijs te gevenIn den omtrek van het feestterrein viel het wachten vooral lang, schouder aan schou der als men daar opgepakt was en over geleverd aan de genade der „fakkeldra gers", die hun oliedragende staven met te minder standvastigheid handhaafden^ als de keizer nog verre in 't verschiet' was. Intussehen maakte het rosse licht der fakkels, in lange rijen opgesteld, een wondersehoon effect te midden van het blinkend en schitterend en glanzend ge waad de? zestiend'eeuwers, die den tijd doodden met het rooken van echt-negen- tiendeeuwsche cigarettes. Doch de heer Somerwil zou verschij nen en het lid van 't Collegium ten leste zijn bescheiden trompetsignaal geven. D& Keizer kwam! En daar ging de voorhoede de breede rijen van in bewondering verzonken kij kers langs. In de verte wapperde de blanke vederbos van den ver meer dersr des Rijks". Luide jubelkreten stijgen op uit den mierenzwsrm, krioelend, en don kere, vage sehadnwen vormend tusschen het onzekere schijnsel der fakkels. On vermoeid door den langen, zwaren dag der blijde inkomste, ferm en vorstelijk van houding, kwam de machtige heer aanrijden, gracelijk rechts en links bui gend en dankend voor de oorverdoovende juichkreten, die hem uit den boezem der goede stad Leiden toeklinkent. Zijn prachtig costuum bestaat uit een geheel vergulde wapenrusting, gecanne leerd in den geest der maxiseiliaansche harnassen, helm en gewapende armbe- dekkingen zijn niet aanwezig. De vorst draagt nl. een duitsche barret van don kerblauw fluweel met aigrette van zalm kleurige en witte veeren, bevestigd door een rijk juweel. Het hoofddeksel rust op een kapje van wit satijn met een net werk van gouddraad en paarlen over trokken. De mouwen van 't C03tuum zijn enorm wijd, in blauw satijn uitgevoerd en over dekt met paarlen de kruisgewijze stoffen zijn van witte zijde. De staatsïemantel van Karei (V dien hij Dinsdagavond niet droeg) heeft den scJtaubê-voTm en is vaa vieux rose pelvchet gevoerd met een praehtige geol-witte sa tijnen stof met ingeweven ornamenten. Gordel en ordeketen zijn samengesteld uit groote gekleurdo juweelen in passende gouden ornamoüten gevat; eindelijk een groot slagzwaard vol rijke versieringen. Het harnachement van 't paard be staat uit een zadel en dek, bekleed met rood trijp, met groote vergulde schelp vormige ornamenten omzoomd. Voor de borst en den kop van 't paard zijn pant seringen aangebracht versierd met drijf werk. Leidsels, hoofdstel enz. zijn alle met wit satijn overtrokken en van ver gulden gespen en kleinere ornamenten voorzien. De stang is zeer zwaar, en ge tooid met keizerlijke kronen en groote wit satijnen strikken. Het paard draagt een enorme witte panache op den kop. En achter hem werden de zwermen zoo mogelijk nóg dichter en woeliger, beheerschfc door de tweeledige begeerte naar nog een kijkje op den stoet der edelen en grooten, of wel bet verlangen naar het station. Dank zij den aanmer kelijk uitgebreiden extra-dienst viel het daar nog al mee, schoon 't dan ook op rapheid van vuist en knie tegader aan kwam om een hoekje te bemachtigen. Maar tegen half twee was do rustpooz6 in Leiden wedergekeerd, en konden de heer6n van het keizerlijk gevolg zich voorbereiden op den tweeden feestdag, van het luisterrijk lustrum. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 24 Juni. Heden werd door 124 vaartuigen van 3500 tot 16000 stuks netje3-ansjovis aangevoerd. Met den kuil werd van 4000 tot 18000 stuks ansjovis per span (2 schuiten) gevangen. Nieuwediep, 24 Juni. Door 30 korders en beugers werden heden 10 tot 60 kl. tongen, 3 tot 30 roggen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 man den schar en door trekkers 27.000 stuks ansjovis aangevoerdgr. tong ^old 55 k 60 cent, rog 60 k 65 ct., kl. tong 25 ceDt per stuk, kl. schol 3 a ƒ3.50 per mandje, schar 5.50 a 6 per mand en ansjovis ƒ4 k 4.25 per duizend. liever een mijner vrienden, een uiterst soliede man, en brengt mij een wissel van tienduizend francs, om dien te disconteeren; hij was geëndosseerd dosr de Bank en verscheidene andere en betaal baar in December." „Welnu?" „Een weinig geduldIk disconteer den wissel; de verschillende endossanten, waaronder in de eerste plaats voorkomt de Bank, zijn allen goed, bijgevolg vermoed ik geen kwaad en let ik zelfs niet op den naam van den trekker. Hedenmorgen, de wissel was op mijn kantoor blijven liggen, werp ik er toevallig een blik op en lees den naam: Yidal, 27 rue du Faubourg-Poissonnière. Ik moet u hierby tevens doen opmerken, dat dit juist mijn adres is; ik woon reeds bijna tien jaar in dit huis, zoodat ik ongeveer alle bewoners ken, tenminste degenen, wier positie het hun zou toela ten een wissel voorizulk een bedrag te teekenen." „Ik begin nu te begrijpen, wat u zulk een schrik heeft aan- „Ja, nietwaar? Ik zeide by mijzelf: Woont hier een zekere Yidal in dit huis, het verbaast mij zeer, dat ik hem dan niet ken. Een half uur later verliet ik het huis en vroeg toen aan den por tier, of hij ook onder zijne huurders iemand had, Vidal geheetec. De portier antwoordde ontkennend. Is dat niet vreemd?" Maheurtier beaamde dit, maar volgens hem, was er toch even wel geen reden om zich ongerust te maken. „Het is waar," zeide hij, „het kan zeer goed zijn, dat het adres niet goed is opgegeven, of verkeerd is overgenomen; het kan ook zijn, dat de naam, evenzeer als het adres, uit de lucht zijn ge grepen; bijvoorbeeld een sluwe vervalscher van wissels is bang om ze uit te geven en meent verstandig te handelen, door ze hier te laten disconteeren; dit is hetzelfde geval als wanneer een dief de gestolen goederen in een bank van leeDing brengt. Hoe het ook zij, wij hebben niets te vreezen; er is natuurlijk een ontvangst bewijs voor het bedrag van den wissel. Daarvan kunnen wij ons gemakkelijk vergewissen. Hebt gij daar het bedoelde bewijs." „Ja, ziehier." Zij stonden op en begaven zich naar het kantoor. Ik had nog juist den tijd, om mijne plaats in te nemen en de gangdeur te sluiten. Men kan zich voorstellen in welken toeBtand ik my be vond. Deze wissel Vidal was er juist een, dien ik met een ver keerden naam had ingevuld. „Causson," zeide Maheurtier tot mij, „wilt gij de bewijsstukken van de leening no. 2.181 eens zoeken?" Ik sprak geen woord, uit vrees, dat ik door mijne stem mijne ontroering zou verraden. Ik doorliep de registers en las, alsof ik mij van niets kwaads bewust was: „Drie wissels tegen vijf pro cent rente, ieder van 250 francs." Dit was waar; hetgeen ik las stond daar geschreven. Deze wis sels stonden evenwel vermeld op een borderel, zich bevindende naast dat van Vidal en nog wel voor hetzelfde bedrag. In mijne ontsteltenis had ik verstaan 2.180 in plaats van 2.181. Deze ver gissing redde mij ongetwijfeld. „Ziet gij wel," zeide Maheurtier tot den ander, „er is geen gevaar te duchten." Ik haalde weer ruimer adem, toen ik begreep welke gelukkige vergissing ik onwillekeurig had gemaakt. „Leening Vidal?" vroeg Maheurtier. „Ja, leening Vidal," antwoordde ik. „27, rue du Faubourg-Poissonnière?" „Ja, 27 rue du Faubourg-Poissonnière." „Gy of een ander zult eene fout gemaakt hebben in het adres, maar dat zal op den vervaldag wel in orde komen. Het is goed." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2