NIEUWS- EN' ADVERTENTIEBLAD Jaargang" Woensdag 2 Juli 1890. 2145. De Familie Causson. AB0II1MIHTSPHÏJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door bet gebeele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dageiyha, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem, 'Ere8eff©-»«iMo:«,®ser StV A 3D 7 E K-ï EITJES?: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groots letters iia&r plaatsruimte. Bij Abonnement aanwen lijk rabat. Abonnementen en Advertentiëü worras aacgenomoa dooj oicze agenten en door alle boekhandelaren, posts antoreju es» cours «iienv Direeteursm-UitgoverB J. C. PEEREBQOM ®n J. B. AYIEi 'i Buitenland} Compagnie Gd&êrsU da Publicity Mr anger t G, I BA TJBM Oo^ dOMJtf P. JONES* 8ucc., Parjjt 'ólbix Faubourg Montwar tra. noojaagenim voor at- S T A D S NIE {J W S. Haarlem, 1 Juli 1890. Bij de loting, op de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging" gehouden, rege lende de beurt van optreden in de ver schillende afdeelingen van den nationa- len zang wedstrijd, uitgeschreven door de Koninklijke Liedertafel //Zang en Vriend schap," alhier, waren van de 24 deel nemende vereenigiugen 15 door deputa tion, gezamenlijk 00 personen, vertegea- woordigd. Door do feestcommissie werd voor de niet aanwezigen geloot. De uitslag was als volgt: le afdeeling: 1. „Woraiör veers Mannenkoor;" 2. //Sappho," to Hoorn; 3. //Oefening en Uitspanning," te Boven-Karspel4. "Pur- merends Mannenkoor;" 5. "Zanggenot," te Haarlem; 6. //Orpheus," te Tiel; 7. //Aurora," te Arnhem8.Amstels werk man," to Amsterdam; 9. //Nationale Zangschool," te Amsterdam; 10. „Cae- cilia," te Amsterdam; 11. //Kunst na Ar beid," te Amsterdam; 12. Apollo," te Amsterdam; 13. „Werkmanslust," t® Krommenie; 14. „Nieuwe Niedorps Man nenkoor;" 15. „St. Cecilia," te Amster dam; 16. ,/Fidelio," te Utrecht en 17. /Crescendo," te 's Hage. 2e afdeeling: 1. „Orpheus", te Winschoten; 2. ,/Amicitiae", te Amsterdam; 3. „Haagsch Mannenkoor;" 4. //Crescendo," te Haar lem; 5. //Onderlinge Oefening," te Am sterdam. 3e afdeeling: 1. Euterpe," uit Amsterdam en 2. //Cecilia," uit 's Hage. Wedstrijd in prima vista zang. le afdeeling: 1. //Caecilia" te Amsterdam; 2. „Zang- genot" te Haarlem; 8. „Wormerveers Mannenkoor;" 4. „Orpheus," te Tiol; 5. „Nationale Zangschool," te Amster dam; 6. „Aurora," te Arnhem en 7. „Sappho," te Hoorn. 2e afdeeling. 1. „Amicitiae," te Amsterdam en 2. „Crescendo," te Haarlem. 3e afdeeling. 1. „Cecilia," 's Hage en 2. Euterpe," te Amsterdam. Wij namen dezer dagen inzage van een concept-ontwerp van een pensioen- z fonds voor den werkenden standde arbeid van een onzer stadgenooten, die daartoe onze medewerking heeft ingeroe pen door het in ruimeren kring bekend te maken. Mochten er onder onze lezers zijn, die hem met raad en daad in zijne nuttige taak willen bijstaan, zoo is hij bereid zyn concept ter lezing te geven en persoonlijk inlichtingen te verschaffen. Men kan zich daartoe ten onzen bu- reele aanmelden. Door den heer J. H. F. Gosler alhier is in ons land een nieuw artikel inge voerd, dat zekfcr veel aftrek zal vinden. Het is geschilderd glas voor kerken, openbare gebouwen, salons enz. en be kend onder den naam van diaphanieën. De prachtige dessins met buitengewoon fraaie kleuren, die tegen het licht helder uitkomen, doen vermoeden, dat het door kh. arahitecten en aannemers zeer ge wild zal zijn. Rechtszaken. Bij vonnis van heden, 1 Juli, is door de Arr. Rechtbank alhier in staat van faillissement verklaard Pb. Jac. Groe ven, winkelier en koopman in manufac turen, handelende onder de firma Gree- ven-Blom wonende te Haarlem. Ingang van het faillissement 24] Juni 1890 Rechter-Commissaris mr. W. A. 't Hooft, curator mr. C. Joh. Prins, advocaat en procureur alhier. Bij de Yereeniging „lEliiadiijteid naar taapr" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars kecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Ren voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Yereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Letteren en Kunst. Ter gelegenheid van de nijmeegsche feesten heeft de gérant van het vanouds bekende wijnhuis van Dirck Lossert aldaar, 31 Lange Burchtstraat, bekend gemaakt, dat hy zich bizonder heeft in gericht op 't schenken van een vyftal wijnsoorten, per bokaal voor een halven nijm. gulden (leidsche en hollandsche worden ook aangenomen), terwijl het edele vocht ook in stadskannen van vier quarters te verkrijgen zal zijn. Men herkent in de even keurig uitge voerde als aardig samengestelde oud- hollandsche circulaire, in kleurendruk, met gothische karakters en met een houtsnêe-portret van keizer Karei ver sierd, de vindingrijkheid van de firma Ferwerda en Tieman. Het jongst verschenen nummer van da Nederlandse/ie Illustratiegeïllustreerd nieuws van deu dag, bevat een rijk ge ïllustreerd artikel getiteldHet bloemen- feest te Parijs. Ook vindt hier eene plaats het slot van de novelle „Kapitein Van Raven", artikelen over den „Grand prix van Longchamps", over middeneeuwscko rechtspleging, over liefhebbersprijzen,over Friedrichsruh, enz. enz. alles met illus tration. Belangrijk is ook het artikel over Herrmann, den grootsten toovenaar van zijn tijd. Verder bevat h®6 nummer een schat van anecdoten en verscheidenheden met illustratiën. Het weekblad is bij dit nummer voor 't eerst gestoken in een met titel, verscheidenheden en advertea- tiën bedrukten getinten omslag, wat het blad meer het aanzien van een tydsckrift geuit. ij I N N K ft I. A N li. Do commissie van rappor- teurs uit de Eerste Kamer voor de spoorwegovereenkomsten, is heden sa mengekomen. Aan de P en an g Gazette wordt uit Edi gemeld, dat al de gewonden be terende zijn kapitein Bijleveld is bijna geheel hersteld en dokter Van de Wal doet weder dienst. Volgens het weekblad voor de Veiligheidstentoonatellipg zijn de in zendingen van byaa alle Nedeilanders, die zich voor deelname aan de tentoon stelling hebben aangemeld, daar thans aanwezig. Van de 170 hollandsche inzen ders ontbreken slechts twee op het appèl. Met de fransche en belgische ten getale van 25 staat het eveneens zeer gunstig, slechts één ontbreekt, en ook die heeft nog 9poedige toezending toegezegd. Minder volledig zijn de Duitschers opgekomen, daarvan ontbreken verschei dene, maar gelukkig niet de voornaamste. De nog niet ontvangen inzendingen uit Duitschland zyn niet van zoodanige omvang en beteekenis dat hun gemis zich zal doen gevoelen. Door eene sterke aanvraag in de laatste dagen vóór de opening konden de weinige opengevallen plaatsen nog tijdig worden aangevuld. De vorige week is uit Duitschland nog eene der beste inzendingen toege zonden van de „Norddeutsche Holz-Be- rufgenossenschaft", bestaande uit model len en teekeningen van veiligheidstoe stellen voor houtbewerkingsmachines eene inzending die met de beste kan wedijveren. De tentoonstelling bestaat, zooals die thans is saamgesteld, voor ongeveer uit nederlandsche en uit buitenlandsche inzendingen. Ter rectificatie van een bericht omtrent de valkenburger groeve, deelt het Geuldal mede, dat enkel eón ingang, n.l. de vroeger algemeen ge bruikte, is toegemaakt, waartoe echter noodig was, drie openingen te dichten, hetgeen op last der Ged. Staten van Limburg geschiedde. Deze last werd ge geven, om het blokbreken definitief te doen ophouden. By hetzelfde besluit is aan de ge meente Valkenbqrg het uitsluitend recht verleend, om de groeve als voorheen te laten bezichtigen. Hiertoe zal voortaan een andere ingang worden gebezigd, die het in schilderachtigheid honderdvoudig van den vorigen wint. Het candidaats-examen in de rechten is aan de universiteit te Am sterdam met goed gevolg afgelegd door den heer H. vaa Lennep. Het candidaats-examen 1ste gedeelte, door de hh. W. J. Aalders en J. B. du Buij. Het theoretisch geneeskundig examen door des heer J. J. Halbertsma. Heden°m orgen is de 2 per- cents leening van ƒ900,000 voor den bouw van een nieuwen Stadsschouwburg te Amsterdam voltee kend. In eene Maandag te Amster dam gehouden vergadering van het de partement der Nederl. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid werd candi- daat gesteld voor een te benoemen direc teur, in de plaats van den heer J. T. Cremer, die fcasschentijds bedankt heeft, de heer J. J. van Leeuwen Boonkamp,, Betreffende het veronge lukken van het stoomschip Prins Prederik in de golf van Bisoaye door de aanva ring met het stoomschip Marpessawordt aan een der engelsche bladen nog het volgende ontleend Ten tijde der aanvaring was het stoomschip zachtjes aan stoomende (easy) en bevond, dewijl het mistig was, kapi tein Visman, benevens de opper- en der de stuurman, zich op de brug. Eene stoomfluit werd gehoord op de stuur boordsboeg, welke oogenblikkelijk ge volgd werd door het geluid eener stoom fluit recht vooruit, dat men vermoedde van een ander stoomschip afkomstig te zijn. De gezagvoerder gaf order om het roer aan bak boord te leggen ten einde ruimte te ge ven, toen op eens de Prins Préderik met een vreeselyk geweld in de midscheeps werd aangevaren, waardoor het tot in de helft van het dek werd doorgesne den. Er werd geen licht gezien, als juist een paar seconden vóórdat de aanvaring plaats vond. De zee stroomde door de vreeselyk groote opening, door de aan varing veroorzaakt, de machinekamer en het achterruim binnen. Bij het peilen der pompen ontdekte men onmiddellijk, dat het stoomschip reddeloos verloren was. De helft der manschappen bevond zich op het dek, en de passagiers en militairen onder dek en in de hutten. Onmiddellijk stroomden dezen op dek, doch er was geen paniek en de gegeven bevelen werden onmiddellijk gehoor zaamd. De booten werden snel en met de grootste orde te water gelaten waar in zieh, naar men meende, al de opva- reuden begaven, doch zooals later bleek werden de tweede luitenant Van Wijk eu zes militairen vermist (reeds door ons vermeld). Ook de gezagvoerder van de Marpessakapt. Geary, had zijn stoom schip, dat zwaar beschadigd werd door de aanvaring, in de booten verlaten, de wijl hij bevreesd was dat het zoude zin ken. Toon men echter bevond dat het drijvende bleef, begaven zij zich weder aan boord, waarna de schipbreukelingen van de Prins Prederik op do Marpessa werden opgenomen. Nadat allen aan boord waren, werden van de Marpessa nog twee booten afge zonden om naar de vermisten te zoe ken, doch deze keerden terug zou der iets van hen te hebben kunnen ont dekken. Twee booten van de Prins Prederik werden vermoedelijk door de aanvaring verbrijzeld, en zes booten van de Prins Prederik werden tot veiligheid voor het groot aantal schipbreukelingen door de Marpessa op sleeptouw medegenomen en liggen nu te Falmouth in de haven. De dames werden onder dek gehuis vest, terwyl de overige schipbreukelin gen zoo goed moge lijs op dek werden geborgen, De Marpessawaarvan, zooals reeds vermeld werd, veel lading werd overboord geworpen, hadgelukkig behal ve eenige uren regen over het algemeen op de reis tot Falmouth fraai weder. De gezagvoerder en de officieren en pas sagiers zijn gelogeerd in het Royal Hotel," de overige manschappen in het „Voss Marine Hotel", en de soldaten wer den in het Pendenhis-kasteei ingekwar tierd. Met 1 Augustus a. s. is be- noemd tot onderstationchef van de Holl. spoorwegmaatschappij te 's-Hage de heer G. J. Sariemijnthans stationchef te Naarden-Bussumen zulks ter ver vangen van den heer J. C. Arnoldij, die met denzelfden datum als onder stationschef wordt overgeplaatst naar het centraalstation te Amsterdam. In den circus-Carré te 's-Hage heeft een huzaar den prijs FEUILLETON. Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Bautin. 31) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK XI. Ontdekking „Gij zoudt willen, dat ik ging slapen, terwijl gij een geheim, iets verschrikkelijks, voor mij verborgen houdt? Reeds sedert ge- ruimen tijd heb ik het reeds vermoed en heb ik in stilte gezucht en gebeden. Wat heb ik gedaan om uw vertrouwen te verliezen Diep bedroefd zette zij zich, met de armen slap langs het lijf hangende, op den rand van het bed neer, terwijl dikke tranen over hare wangen rolden. Ik trad naderbijomhelsde haar teeder en smeekte haar zich te bed te begeven en weer in te slapen. „Neen," zeide zij en weerde my met een wanhopig gebaar van zich af, „ik kan toch geen oog sluiten en ga mij dus aankleeden." Zij zocht werkelijk ha&r bovenkleeren. Ik was wanhopend. Het was au twee uur. Zij zou ongetwijfeld den geheelen nacht blijven waken. Het zou mij dus onmogelyk zijn het huis te verlaten zonder door haar opgemerkt te worden. Ik liet mij op een stoel neervallen en verborg mijn gelaat in mijne handen. Toen, na al de hevige schokken, die mijne zenuwen in de laatste uren hadden moeten doorstaan, verloor ik mijne kalmte en barstte in tranen uit. Oogenblikkelijk wierp Clómence zich voor mij neer, greep mijne handen en drukte ze; ook haar oogen stonden vol tranen. „Ja, ik wist het wel," riep zij uit, „dat gy leedt! Reeds ge- ruimen tijd draagt gij een geheim met u rond, dat u loodzwaar drukt en u doodt. Maak er mij deelgenoot van, vertrouw het mij toe." Ik wendde mijn gelaat af; en al mijn geestkracht was er toe noodig, om nog steeds te blijven ontkennen; zij liet mij hiervoor echter den tyd niet. „Ontken het niet," riep zij uit. „Dat zou overbodig zijn. Denkt gij dan, dat ik blind ben? Reed3 een jaar lang heb ik het ge voeld, dat een groot ongeluk ons bedreigt. Wat is het? Ik heb er vruchteloos naar gezocht; verschillende vermoedens rezen by mij op, maar nooit heb ik de waarheid kunnen gissen. Dat deze ramp ons zal treffeD, staat evenwel bij my vast. Waarom heb ik de waarheid niet kunnen ontdekken. Reeds een jaar lang zyt gij niet meer dezelfde: altijd somber, verstrooid, ongevoelig vcor de lief- koozingen van mij en van uw kind, alsof er zich tusschen ons een afgrond had geopend. Wat hebben wy u gedaan? Hebt gij ons niet meer lief?" „Ach! gij weet het wel, hoezeer ik u liefheb!" riep ik uit. Waarom bemoeit gij u dan niet meer met ons, zooals vroeger De kinderlijke, luidruchtige vroolijkheid van Richard hindert u en maakt u toornig. Arm kind! hij is zich dat bewust en dat stemt hem verdrietig. Mij stoot gij van u af. Wanneer gij bij ons zyt, dan bewaart gij een diep stilzwijgen en zijt gemelijk. Hebt gij u over mij te beklagen? Ach ik smeek u, spreek dan toch! Deze onzekerheid is verschrikkelijk; zij doodt mij." „Waarom kwelt gij u zoo? Er is werkelijk geen reden voor.... Blijf kalm.... blijf steeds vertrouwen...." Ik stotterde, ik wist niet meer wat ik zeide. De vreeselyke be kentenis brandde mij op de lippen en toch kon ik er niet toe be sluiten haar mijn geheim te openbaren. „Moet ik blijven vertrouwen," zeide zy met een glimlach, die mij door de ziel sneed, „terwijl gij op dit oogen blik zelfs tegen mij veinst en steeds uitvluchten zoekt!" n Clómence!" „Ja, denkt gij soms, dat ik in dien toestand van angst en on rust dezen nacht heb kunnen slapen! Ik ben wakker gebleven, zoodat ik tegen wil en dank alles heb gehoord. Welnu, waart gij in de aangrenzende kamer bezig met kantoorwerk? Neen! gij hebt vanmiddag boeken noch documenten meegenomen en boven dien hoorde ik u onrustig door de kamer loopen en zuchten...." „Ik verzeker u...." Eensklaps hief zij het hoofd op en keek mij strak in het gelaat. „Wilt gij mij het werk laten zien, waaraan gij bezig waart?" „Maar waartoe die verdenkingen, dat verhoor?" riep ik uit. „Al zoudt gij mij ook uw leven lang blijven haten, ik wil de waarheid weten."

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1