NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 7e Jaargang. Zaterdag 5 Juli 1890. No. 2148. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTEKTIfiK: SI A 0 S M E li \v s. „Weldadigheid naar Vermsgan" De Familie Causson. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.20. franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0-05. Dit blad verschuilt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnreau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. *eBcir«oaasaKwi®Kir ran 15 regel* 50 Cent*; iedere regel meer 10 «ent* Groote letter* naar pla&Uruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en conrantierz. Diraotearan-Uitgevar* 3. C. FEEBEBQOIK an J. B. AVTS. Hoofdagenten voor het Buitenland; Compagnie Générale ie FnhUoiU Xirangirt G. L BA V BB 4 Co., J Oil h' F. 30NBB. SuccFarije 31bie Fauiour/ Montmartre. Haarlem, 4 Juli 1890. De heeren P. W. J. te Amsterdam en J. T. C. te Scheveuingen hebben elk een gift, groot 1000, geschonken voor de verpleging in de inrichting van lijders aan vallende ziekte alhier. Naar aanleiding van het aan de lim- hurger Koerier ontleende verhaal in ons vorig nummer, betreffende het gebeurde met den gepensionneerden majoor van het O. I. leger S., alhier, in de onderaard- sche gangen van den St. Pietersberg te Maastricht, doet de heer S. ons het ver zoek alsnog te willen mededeelen, dat hij van plan was geweest na het onge val persoonlijk de autoriteiten te Maas tricht op dien gevaarlijken toestand voor den argeloozen bezoeker van die streek, te wijnen, indien zijn langdurige onge steldheid het wa» den 29ea Mei dat hem het ongeval overkwam en hy is nog maar sedert kort geheel hersteld hem daarin niet had verhinderd. Het doet hem echter genoegen, dat het verhaal aan 't einde eene ernstige waarschuwing bevat. Wat het verhaal zelve betreft, dit is, naar hij ons verzekerde, volkomen naar waarheid, behalve enkele kleine onjuist heden, dia hij ons alsnog verzocht te verbeteren. De O. I. officier, dien hij ging bezoe ken, was een zwager van hem, gepensi' onneerdte Roermond woonachtig. In zijne mededeeling uit Atjeh, waar hy 's daags voor een «heeten dag" met •en serg.-majoor, niet met zijn oppasser, dezen een riem onder 't hart stak en over zijn kinderen sprak, wien hij een eervollen naam wenschte na te laten, in dien hij mocht sneuvelen, heeft de heer S. niet gesproken van zijne twee maar van zyne drie zoons, «die wellicht alle drie de militaire loopbaan zouden volgen." Verder kon hij bij die gelegenheid geen persooniyk afscheid nomen van zijne vrouw, daar die in Batavia was. Het is ook minder juist dat de heer S. «eenigen tijd in de gangen bewusteloos heelt gelegon, want hij wist de flauwte, welke op 't punt stond hem te overval len, te bedwingen en heeft daaraan waar schijnlijk zijn redding te danken, daar hy eenige oogenblikken later op den tast voortstrompelende," in de verte de ope ning ontwaardde. Te Maastricht heeft hy vervolgens niet zyn vriend W. opgezocht, maar dezen toevallig aan 't station ont moet; de heer S. verkeerde natuurlijk niet in eene stemming om bezoeke* te gaan afleggen te Maastricht, daar hij hartelijk weasohte bij zyne familie te Roermond terug te zijn! ÊgjTe Roermond aangekomen werd hij daar door zyn neef B., niet door een roermondschen vriend H., ontvangen. Hiermede meenen wij ons van onzen plicht tegenover den heer S. om het ge beurde onverbloemd en naar waarheid mede te deelen, volkomen te hebben ge kweten. Hij is thans gelukkig by na geheel her steld en lydt alleen nog een wei nig aan den linkervoet. Krachtig en flink van houding en gang zou men niet zeg gen, als men hem zag, welk een nood lottig avontuur hy nog sinds kort achter den rug heeft. Onder het genot van prachtig weder gaf het Gemeentelijk Muziekkorps Don derdagavond weder een concert in de «Vereeniging". Hoezeer ons muziekkorps thans geliefd is bleek uit de groote opkomst en wy verheugen ons ten zeerste in die waardeering. Het korps gaf door slaande blijken flink en degelijk georga niseerd te zyn. De uitvoering der num mers was op eene geringe uitzondering na boven allen lof verheven. Vooral de soli waren allerprachtigst te noemen. Gedurende het jaar 1889 zijn door de HaarlemZandvoort Spoorweg-Maatsch. vervoerd 215.995 reizigers. Opbrengst reizigers ƒ46783.20. goederen 6775.71. i, diversen y 2700.51^. totaal /56259.42f. Zynde per dag en per kilometer 18.13. Gedurende de maand Januari 1890 zyn vervoerd 3665 reizigers. Opbrengst reizigers f 717.88* goederen 171.36. g diversen 40.46. totaal 929.70. Zynde per dag en per kilometer ƒ3.53. Gedurende de maand Februari 1890 zijn vervoerd 4240 reizigers. Opbrengst reizigers 804.20. goederen 176.64j£. N diversen 31.60. totaaT 1012.41$. Zynde per dag en per kilometer 4«25£. Rechtszaken. De arrondissements-rechtbank veroor deelde Donderdag F. Rosier (diefstal van konynen) tot eene gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. De eischwas 4 jaar. Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars- kecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangel werk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Een onzer nederlandsche dagbladen, melding makende van het zendingsfeest op «Leyduin," maakt de koddige opmer king //dat het eene eigenaardigheid der zendingsfeesten is, dat ze steeds ordelijk afloopen," alsof het ook wel eens sou kunnen zijn dat men er heenging om wanorde te stichten, of elkander af te rossen Aan het jaarverslag betreffende het gesticht Meerenberg, uitgebracht door den geneesheer-directeur dr. C. J. van Per- syn, wordt het volgende ontleend Reeds in het vorige verslag werd er op gewezen, dat bij het groote aantal der over te plaatsen personen en bij de steeds klimmende opneming van patiënten het twijfelachtig was, of de ruimte voldoende zou zyn, om tot het einde van het ver slagjaar in alle behoeften te voorzien. Reeds spoediger dan verwacht werd, was de beschikbare ruimte aan de vrouwen zijde ingenomen. Op 17 Juni '89 waren alle plaatsen voor de 5e klasse aan de vrouwenzijde bezet, en op dat oogenblik waren de patiënten voor rekening van Amsterdam te Coudewater verpleegd, nog niet overgeplaatst. Dit bedroeg toen nog een zestigtal, bijna evenveel manDen als vrouwen. De mannen zijn daar gebleven en hierdoor komt het, dat aan de man- nennenzijde geen plaatsgebrek is ontstaan. Voor de vrouwen werd opname gevraagd en deze werden bij kleine gedeelten suc cessievelijk overgebracht, de laatste vier in Januari '90, in het geheel 22, tot welk getal het oorspronkelyke aantal door ontslag en overlijden was ingekrompen. Het gevolg hiervan is geweest, dat de nieuwe gevallen uit Amsterdam van dien datum af, weder naar elders werden ge zonden. Te Meerenberg kreeg men de afgeloopen gevallen uit Coudewater, tot groote teleurstelling der behandelende ge- neesheeren. Uit het andere deel der pro vincie konden alle patiënten worden op genomen. Aan het eind des jaars waren echter slechts weinige plaatsen beschikbaar, waarom men naar middelen omzag, om de beschikbare ruimte in orde te brengen tot uitbreiding van het aantal verpleegden. Plannen werden gemaakt voor een paar ruime slaapzalen op de zolders van het nieuw gebouwde gedeelte, waar een 40tal vrouwen en even zooveel mannen kunnen worden te slapen gelegd, doch men kwam, om de dagverblijven niet te overvallen, tot een getal van 40 mannen en vrouwen. Behalve de verblijven voor ouden en zieken, bestaat het nieuwe gesticht uit 10 dagverblijven aan iedere zijde, en wel 4 bij de rustigen, 3 bij de halfonrustigen en 3 bij de onrustigen. Die kamers zijn ingericht voor 16 personen, maar kunnen gevoegelijk 20 bevatten. De hierop be trekkelijke plannen werden aan de goed, keuring dor hooge regeering onderworpen- de onderhandelingen waren aan het einde van het jaar zoo ver gevorderd, dat er uitzicht bestaat op goedkeuring van die plannen. Dan zal er weder tij delijk gelegenheid zijn om alle patiënten uit de provincie op te nemen. Die toe stand zal ook dan echter eene tijdelijke zyn, daar het te wachten staat, dat het aantal verpleegden nog steeds zal ver meerderen. In het bestuur van het gesticht kwam geen verandering. Evodzoo was het wat de geneesheeren betreft. Ook van de an dere ambtenaren verzocht noch kreeg iemand ontslag. Wat de bedienden adn- gaat, was dit anders. De mutatiën daar onder waren vele, en van hen die by de opening van het nieuwe gesticht aanwe zig waren, zijn er nog maar enkelen over. Niet minder dan 66 mannen en 65 vrou- ven moesten worden vervangen. Dit cy- fer is hoogst ongunstig; het was een voortdurend gaan en komen, en dat het personeel aan het einde van het jaar by na voltallig was, is louter toeval. De moeite en de zorg die het personeel eisohen, zyn niet wel te beschrijven, en had men het dan nog goed, dan had men ten minste eenige voldoening, doch juist dit laat zeer veel te wensehen over. Wat het pensioenfonds aangaatte be schikken was over 9351.46^; uitgege ven werd 6164.52, zoodat een saldo overbleef van 3186.94£. Op het groot boek staat ten name van het pensioen fonds eene som ingeschreven van 200,600. die eene rente afwerpt van f 5015 's jaaïs, Verpleegd werden op 31 Dec. '89 1172 patiënten. Op 1 Jan. was dat aantal 984. Van de patiënten, in 1889 opgenomen, herstelden 55, verbeterden 13, en over leden 120. De duur der krankzinnigheid vóór de opneming was: minder dan 3 maanden bij 39, van 3 tot 12 maanden bij 44, langer dan 1 jaar bij 152, van de vroegste jeugd af by 79 en onbekend bij 74. Deze cyfers zijn buitengewoon ongun stig. Dat ender het aantal 79 idioten zouden voorkomen, hadden de genees heeren niet verwacht. De prognose was gunstig voor 19 mannen en 16 vrouwen, twijfelachtig voor 19 mannen en 28 vrou wen, en absoluut ongunstig voor 158 mannen en 148 vrouwen. Deze cijfers spreken voor zichzelf en zijn voor de ge neesheeren zeer ontmoedigend. Onder de opgenomenen waren 227 on- gehuwden, 126 gehuwden en 15 weduw naars of weduwen. Hieronder waren er 35 krankzinnig geworden wegens mis bruik maken van sterken drank, 3 door overdreven godsdienstzin, 25 door ver driet en 7 door gebrek. De ongunstige gezondheidstoestand der opgenomen patiënten was de oorzaak van het groote sterftecijfer. Epidemische of besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Evenals steeds, werd den verpleegden werk verschaft. In het verslagjaar was dit mogelijk voor gemiddeld 560 mannen en 500 vrouwen. Dr. Persyn eindigt zijn belangrijk ver slag als volgt: Eene zaak rest mij nog, en wel deze, u, de commissie van toezicht, in de eerste plaats en vervolgens ook de collega's en de andere ambtenaren dank te zeggen voor de welwillendheid, de hulp en de ondersteuning, ook dit jaar zoo menig maal ondervonden. Do toeneming der be volking eischt steeds grootere inspanning, niet alleen van den directeur, maar van allen. Samenwerking voor het goede doel is meer dan ooit noodig. Ik twijfel dan ook niet, of deze zal mij voor het ver volg niet onthouden worden; ik beveel my hiervoor opnieuw ten zeerste aan. Uit Beverwijk wordt ons gemeld Ten bewyze, dat de aardbeziënhandel op deze plaats nog al iets beteekent, dient, dat op 1 Juli werden verzonden 192 tonnen, elk met een inhoud van 170 K.G.; hetgeen te zamen uitmaakt 32,640 K.G. Zy golden dien dag 4 cent per pond. De aanvoer blyft nog eteeds zeer groot. Letteren en Kunst. De oude schouwburgen te Amster dam zullen groote mededinging krijgen, meldt het Hbly gevaarlijke mededinging tevens, niet door den herbouw van den stadsschouwburg, waardoor een vroeger bestaande toestand, tijdelijk opgeheven, slechts wordt bestendigd, maar door de schouwburgzaal in het Volkspaleis en door den nieuwen schouwburg op het terrein der voormalige gasfabriek aan de Weteringschans. Voor den Volkspaleis- schouwburg is het kapitaal (2 ton hypo thecaire geldleening) genomen ook voor het lokaal aan de Nicolaas-Witsenatraat JPE U iLLETOK Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Dautin. 34) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK XIII. e huis zo e Jein g. Ziehier wat er in dien tusschentijd in de rue Vivienne voorviel. Roché, wiens wantrouwen nog volstrekt niet was verminderd, bevond zich reeds op het kantoor van de ,/Centrale Bank" lang voor den tyd door Maheurtier genoemd. De loopjongen verzocht hem binnen te treden, om daar te willen wachten. Roché bleef wachten, vloekende op de directeuren van bankiershuizen, die nog kunnen slapen met de gedachte bij zich, dat men hen besteelt. Eindelijk, tegen kwartier over achten, trad Maheurtier binnen. ,/Zijt gij alles reeds vergeten, mijnheer de directeurriep Roché uit, toen hij hem bemerkte. //Hoe kunt gij zoo kalm zijn, wanneer reeds met zekerheid kan worden gezegd, dat uw kassier misbruik van vertrouwen heelt gemaakt?" //Och kom #Ik weet het zeker, zeg ik u. Ik heb naar dien Vidal, den on derteekenaar van dien wissel, gezocht, en ik heb hem niet kun nen vinden." //Wat doet dat er toe wy hebben immers een flink onderpand." //Weet gij dat wel zeker //Evenals ik hebt gij het gisteren ook gehoord, dat die post in orde was." z/Hmhet is bovendien reeds laat; die kassier moest hier reeds geruimen tijd zijn.... Gij hebt hem bevolen om hier acht uur te zijn." z/Ja, maar hij heeft het misschien vergeten. Hij zal, als naar gewoonte, om negen uur komen, laat ons tot zoolaDg wachten." Het werd negen uur, toen kwart over negen. Alle bedienden waren reeds op hun post, maar van Causson was nog niets te zien. Roché triomfeerde, Maheurtier begon reeds bange vermoe dens te krijgen; hij moest bekennen, dat dit lange wegblijven hem zeer zonderling voorkwam; hij zond een van de bedienden naar de rue d'Enfer om inlichtingen te gaan inwinnen. De bediende nam een rijtuig en een half uur later kwam hij met het nieuws terug, dat de lezer reeds kent; Causson had des morgens, véór het aanbreken van den dag, het huis verlaten en zijn vrouw en kind waren hem weldra gevolgd. Nu was alle onzekerheid verdwenen; er had werkelijk een dief stal plaatsgevonden. Roché herinnerde het zich, dat hij een van de grootste aandeelhouders van de bank was, zoodat hij allesbe halve gerust was. Maheurtier daarentegen legde de grootste koel bloedigheid aan den dag, nauwelijks had hij een blyk van ver wondering of ontsteltenis gegeven; hij overzag den toestand en beoordeelde dien met het helder doorzicht, hem eigen. //Causson zal niets of bijna niets meegenomen hebben," zeide hy, op kalmen toon. «Bovendien neem ik alles op mij...." «Hoe! Gij stelt u verantwoordelijk?" «Ja, dat is mijn plicht." «O, ja uitstekend." En het gelaat van den ex-kruidenier helderde op. Hij wenschte Maheurtier geluk en drukte hem krachtig de hand. De commissaris van politie, dien men in allerijl had laten ont bieden, kwam weldra. Men lichtte het slot van de deur, die toegang gaf tot het ver trok, waar CaussoD werkte. Alles bevond zich daar in goede orde; de boeken op hunne plaats, de brandkast gesloten. «Waarom zou hy die gesloten hebben, wanneer hij het geld heeft gestolen zeide Maheurtier half voor zich, daar hij nog steeds aan de waarheid wilde twijfelen. «Om zoolang mogelijk den diefstal voor ons verborgen te hou den en zich daardoor meer tijd te geven om te vluchten," zeide de commissaris. Men moest er zich echter nog van overtuigen, dat dit alles geen valsch alarm was. Niets was gemakkelijker met het oog op de leening Vidal; het was voldoende om in de boeken na te zien of de wissel, welke Roché in zijn bezit had, daarin vermeld stond. Dit werd gedaan. Met ontsteltenis bemerkte Maheurtier, dat hetgeen Causson den vorigen avond uit zijn boek had voorgelezen, slechts eene denk-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1